AD VERSLUIJS MECHELEN TEGEN AJAX john cordier: david tegen goliath oed verhaal ]ubliciteit F -x spektakel geen tobber succes rancuneus koen mijnheer shirtsponsor groeistuipen jan mennega TERDAG 23 APRIL 1988 elfs Ad Verslui js ontkomt er niet aan. /Hij is de veertig inmiddels passeerd. De haardos wordt allengs inner. Zijn het wilde haren die 's Itends in de kam blijven steken? irmoedelijk wel. Niet dat het baamrood hem naar de kaken stijgt als wordt herinnerd aan vroegere daden, jar Verslui js beseft wel dat de tand des jshem heeft bijgeschaafd. Hij laat zich itmeer zo gemakkelijk vergelijken met 'topen boek dat hij ooit was. De oorden die toen als mitrailleurvuur over jnlippen spoten, worden nu op een ouden schaaltje gewogen. „De Batschappij verandert, ik verander, loeger kon je spontaan je mening zeggen, nar nu kan dat niet meer. Je wordt zo iel verkeerd begrepen". igenlijk zegt hij liever niets meer. Ad rsluijs voelt er niets voor de stilte te rbreken. Twee jaar lang, na zijn vertrek ijDS'79, heerste er rust rond de mrmalige Zeeuws-Vlaming. Het liefst wil jhetzo houden. Telefonische pogingen intiem thuis, in Valkenswaard, te spreken krijgen, zijn gedoemd te mislukken. Er is laiom verwondering, behoedzaamheid, fehij op het parkeerterrein voor het illem Il-stadion in Tilburg plotseling sreen schrijfblok ontwaart. De groeting is vriendelij k. Net zo vriendelij k izijn verzoek niet te hoeven praten, kheb er geen behoefte aan. Het liefst zeg niets, geen interviews meer. Waarom let? Wat heb ik nog te zeggen? Als je idfsteeds tegenkomt, ken je het wel op ngegeven moment". Versluijs zegt het itteen glimlach op zijn gezicht, zo is hij mijl hij nogal eens als een wildeman is [geschilderd. Want dat wilde de ittbalvereniging Eindhoven indertijd di? Een man, die kleur gaf aan de auwe club. Die overenthousiaste trainer IZeeuwsch-Vlaanderen zou Eindhoven euw leven inblazen. irsluijs gooide al zijn energie en idingrijkheid in de strijd en even ging itweer bruisen op het sportpark aan de alsterweg. Hij ontving de nieuwsgierige trsmensen en stuurde ze huiswaarts met ugoed verhaal. Hij liet zich ortretteren door de camera's van Voetbal en voerde een act op met Harry imeegen, die zo graag een trainer van eesen bloed wilde laten zien. „Ik heb uten gemaakt en daar heb ik een hoop ugeleerd. Daarom geef ik het liefst geen terviews meer. Ik heb gemerkt dat m'n thousiasme en inzet vaak tegen me bruikt werden. Misschien ben ik ook ■leens te ver gegaan". FV trainer J an Reker liep ooit eens vele lometers van het stadion naar huis na «verloren weddenschap. Versluijs taste ooit op de dugout bij Eindhoven, «dat hij het beloofd had als zijn ploeg «drie doelpunten verschil zou winnen, ieker kan zoiets doen, maar als ik het vragen de mensen zich af: wie is die irsluijs nu wel. Maar ik kijk niet terug, teren is passé. Dat is gebeurd. Ik kijk ooit achterom. Ik leef met de dag". ezijn dan aangeland in de catacomben inhet Willem Il-stadion. Ad Versluijs is stonrustig. Hij weet niet precies wat hij ftdesituatie aanmoet. Hij zet zijn tas op fel, beroert voordurend de hengsels en rkiest een staanplaats boven een stoel, itkomend seizoen pas gaat hij aan de agalshoofd jeugdopleiding bij Willem II, air nu al oriënteert hij zich in Tilburg, i liefst zo anoniem mogelijk.Want Piet Visser is de man, die alle publiciteit iet krijgen. Heeft hij gezegd dat een interview goed was? Je hebt contact met hem gehad?", aarzelt Versluijs nog steeds. Haast ongemerkt gaat het informele onderhoud dan over in een vraaggesprek. „Ik heb niets te zeggen", probeert hij nog. Maar de fonkeling in zijn ogen verraadt toch iets van zijn enthousiasme. Ad Versluijs, voetballer bij Biervliet, Berchem Sport en Cercle Brugge, trainer bij Zaamslag, Terneuzen, Eindhoven en DS'79 kan straks zijn ei weer kwijt. Hij neemt deze weken een voorschot op het komend voetbaljaar. „Alles wat ik nu opsteek is straks meegenomen". Wat heb je de afgelopen twee jaar gedaan? Versluijs: „Veel voetbal gezien. In Nederland en in België. Ik heb ook veel trainingen bezocht. Gewoon om te kijken \«N vavA Ad Versluijs met een van de jeugdige talenten van Willem II. Zo langzamerhand is Willem II ook een beetje van 'ons'. Bij gebrek aan betaald voetbal in de provincie zijn Zeeuwen er altijd sterk in geweest de Zeeuwse invloeden in het Nederlandse voetbal op zichzelf te betrekken. Zo is Ajax een beetje van ons, omdat Danny Blind er speelt, is NAC jaren lang een beetje Zeeuws geweest omdat Jo Jansen er trainde en enkele Zeeuwen er speelden en nu is Wiilem II ook 'half Zeeuws'. Piet de Visser en Adrie Koster werken al langere tijd bij de Tilburgse club, maar met ingang van het komend seizoen is ook Ad Versluijs toegevoegd aan de technische staf als hoofd van de jeugdopleiding. Drie Zeeuwen in de stad waarvan de naam met een boterzachte 'g' wordt uitgesproken. hoe anderen trainen. Meestal belde ik vantevoren met de trainer en dan stond ik daar een dagje te kijken. Ik ging voornamelijk naar de topclubs. Ik ben bijvoorbeeld bij Aad de Mos geweest in Mechelen en in Antwerpen bij Kessler. Ik denk dat het heel leerzaam is om eens ergens anders te kijken. Ik heb ook wedstrijden bezocht". Heb je nog iets 'nieuws gezien? Versluijs: „Je bekijkt die wedstrijden anders wanneer je er als neutraal toeschouwer naar zit te kijken. Wat me is opgevallen is, dat een te groot aantal wedstrijden nauwelijks boeiend is en geen spektakel in zich heeft. In België merkje aan de andere kant, dat er voor, tijdens en na de wedstrijd meer sfeer hangt dan in Nederland. Maar ik ben geen supporter. Ik ging om goed voetbal te zien en dan valt het nogal eens tegen". „Ik heb in de afgelopen periode ook nog een studie gevolgd voor sporttechnisch kader in Nieuwegein. Die STK-cursus was heel interessant. Het verbreedt je kijk op het hele sportgebeuren. Je krij gt te maken met marketing en management en er wordt ingegaan op de vraag hoe je de jeugd weer aan het sporten krijgt. In tegenstelling tot vroeger, zul je er nu zelf op uitmoeten. Je ziet dat de voetbalclubs steeds kleiner worden, daarom is het goed dat Willem II zich nu op de jeugd stort. Het wordt een onderdeel van mijn taak om de jeugd naar Willem II te halen. Daarbij zijn de prestaties van het eerste elftal natuurlijk geweldig belangrijk". Adrie Koster stapt vervolgens binnen en schudt zijn provinciegenoot Versluijs de hand. Het is woensdag en dat betekent jeugddag bij Willem II. Jonge talenten uit de regio krijgen elke woensdagmiddag de gelegenheid hun kwaliteiten te demonstreren. Officieel mag Ad Versluijs nog geen inbreng hebben, tenslotte staat hij tot 1 juli als werkloos te boek en krijgt daarvoor een uitkering, maar op het trainingsveld kruipt het bloed toch af en toe waar het niet gaan kan. Terwijl de jeugd zich in het zweet werkt onder leiding van onder meer André Stafleu en Adrie Koster, geeft Versluijs af en toe luidkeels commentaar („die bal moet erin als je een contract wilt bij Willem II"). Heb je er geen moeite mee om straks weer met de jeugd aan het werk te moeten. Je gaat daarmee terug naar de basis. Versluijs: „Ze kunnen mij als trainer overal neerzetten. Ik zou er geen moeite mee hebben een amateurclub te trainen, alleen zou dat financieel nogal wat problemen geven. Ik hoef echt geen gigantisch salaris, maar ik moet er toch van kunnen leven met m'n gezin. Het lijkt me echt heel erg leuk om dat te doen. Jo Jansen gaat nu toch ook Vlissingen trainen. Ik denk dat hij dezelfde instelling heeft. Het maakt me niet uit waar ik werk. Als ik maar lekker kan werken, dan ben ik dik tevreden. Natuurlijk ga je het liefst aan de slag bij een club waar het goed klikt, maar het maakt me verder niet uit wat voor een club dat dan is. Misschien heb ik het helemaal niet in me om trainer te zijn van een club als PS V, maar daar zit ik helemaal niet mee". Wasje niet bang datje niet meer aan de slag zou komen? De trainersmarkt is zo langzamerhand verzadigd. Versluijs: „Er zijn veel A-trainers. Te veel zou je kunnen zeggen en er komen steeds meer trainers bij, terwijl anderen zich lang handhaven. Ik heb er nooit bij nagedacht. Het is het risico van het vak, maar ik ben geen tobber, ik heb er niet bij stilgestaan, anders had ik al lang iets anders moeten gaan doen". Als trainer krijg je al gauw een stempel. In jou geval is dat niet anders. Men kent Versluijs als een fanaticus. Versluijs: „Je krijgt dat stempeltje, er wordt een beeld van je gecreëerd waarin je jezelf niet herkent. Het is bezijden de waarheid, maar ik heb er mee leren leven. Ik geef toe dat ik soms wat te enthousiast ben geweest. Dat ligt in m'n aard. Zo was ik als voetballer ook. Misschien ben ik als trainer wel te veel voetballer geweest. Dan zou ik het liefst het veld inlopen. Soms ging ik langs de lijn staan en voor ik het wist stond ik aan de achterlijn. Dat is nu wat veranderd, denk ik. Ik was toen ook wat jonger. Ik heb nu toch een leeftijd bereikt waarop j e kij k op zaken iets anders wordt. Ik kan echt heel gemakkelijk afstand nemen van het voetbal en ik kan ook heel goed relativeren, alleen zijn er maar heel weinig mensen, die dat weten. M'n vrouw, m'n dochters en misschien nog een paar anderen". Kende je Piet de Visser al voordat je naar Tilburg kwam? Versluijs: „Ik zat nog bij DS toen hij met Willem II in de eerste divisie een periode pakte. Verder heb ik hem als voetballer meegemaakt. Ik speelde nog bij Cercle Brugge en hij was trainer bij RWDM. Het is een man die mij aanspreekt. Ik waardeer hem en daarom heb ik zelf contact met hem opgenomen". Je hebt hem zelf gebeld? Versluijs: „Ja, hoor. Waarom niet? Als er een club is, die me aanspreekt en ik hoor over een functie die vrij is, dan neem ik zelf contact op. Daar voel ik me helemaal niet te groot voor". Je wordt bij Willem II hoofd van de jeugdopleiding. Wat houdt dat precies in? Versluijs: „Het betekent dat ik het hele jeugdgebeuren moet leiden van de allerkleinsten tot de oudste jeugd. Daarover heb ik dagelijks contact met Plet de Visser en Adrie Koster. Er moet één lijn komen van de jeugd naar de - hogere teams. Ik ga verder de landelijke," A-jeugd coachen en in de week zal ik me veel bezig houden met individuele training. De j ongens krij gen hier ook studiebegeleiding, maar als ze even vrij zijn, kunnen ze bij mij komen trainen. Het worden weer lange dagen, maar ik heb ef zin in. Ik kan goed met jeugd overweg" Als trainer ben je tot dusver nauwelijks succesvol geweest. Versluijs: „Zo word je als trainer natuurlijk beoordeeld. Op je resultaten. Je moet kampioen worden. Het is natuurlijk een pré als je kunt zeggen datje kampioen geworden bent, maar kennelijk is het niet allesbepalend. Bij Willem II heeft men toch gezegd: Versluijs spreekt ons aan. Ik werd goed genoeg bevonden voor een j aarcontract. Alle clubs waar ik tot nu toe geweest ben, heb ik het beste van mezelf gegeven. In de voetballerij is het zo, datje vaak op een iets minder prettige manier uit elkaar gaat, maar toch bewaar ik goede herinneringen aan de clubs waar ik gewerkt heb. Ik ben deze week nog in Eindhoven geweest en daar ben ik toch goed ontvangen". Je hebt bij Willem II een contract voor een seizoen gekregen. Je kunt van iemand, die met de jeugd aan het werk moet toch amper resultaten verwachten op zo'n korte termijn? Versluijs: „Dat kan ook niet, maar aan de andere kant is een jaarcontract niet zo vreemd. De club kent mij nog niet zo goed en 'hoofd jeugdopleiding' is bij Willem II een nieuwe functie. Dus aan de ene kant moeten ze kijken of ik in dat plaatje pas en aan de andere kant moet straks bekeken worden of die job goed ingevuld kan worden. Het moet uiteindelijk een - blijvende functie zijn bij de club. Ik moét er op mijn manier invulling aan geven,." Hopelijk spreekt dat aan. Ik sta in elk geval kort bij Piet de Visser. Ik heb zijn trainingen gezien en daar herken ik dingen van mezelf in. Bovendien had hij voor mij ook een ander kunnen nemen. Er was keus genoeg, maar kennelijk ziet hij het in mij zitten". Zijn de afgelopen twee jaar ook een periode van bezinning geweest voor je? Versluijs: „Bezinning, dat vind ik zo'n groot woord. Ik heb al gezegd, dat ik zo min mogelijk achterom kijk. Ik heb natuurlijk fouten gemaakt, maar dat is verleden tijd. Ik ben ook niet rancuneus ten opzichte van anderen. Gisteren telt niet meer. Daarom heb ik ook weinig behoefte aan interviews". Maar dat is toch inherent aan het beroep datje gekozen hebt? Versluijs: „Ja, ik besef dat het af en toe moet, maar in deze functie blijf ik het liefst op de achtergrond. Mensen denken altijd dat ik de publiciteit gezocht heb, maar dat is niet waarDe publiciteit zocht mijJij zit hier nu toch ook weer? Dat is door velen verkeerd begrepen. Zagen ze Versluijs weer in de krant en dan dachten ze dat ik het zelf geregeld had. Daarom ben ik blij dat ik bij Willem II meer op de achtegrond kan werken. Als ik hier straks intern waardering krij g, is het goed. Meer hoef ik echt niet". Toen John Cordier in maart 1982 voorzitter werd van KV Meche- 'en, deed de Nieuwe Zakelijkheid zijn intrede in het knusse stadion- "etje 'achter de Kazerne'. De aanwe- zigheid van de Nederlanders Aad de Mos, Erwin Koeman, Piet den Boer, Graeme Rutjes en Wim Hofkens ten sPijt, is het de Westvlaamse no-non- senee manager geweest, die het tot foor kort nietige provincieclubje beeft opgestuwd in de vaart der vol keren. Bii Cordiers binnenkomst was KV Mechelen op sterven na dood: zowel sportief (afgedaald naar de tweede Masse) als financieel (in feite failliet). Maar hoe anders is het gelopen. Want tes jaar later staat het in de finale van bet Europa Cup II toernooi, waarin Ajax op 11 mei in Straatsburg de te enstander is. Cordier manoeuvreert ploeg direct al handig in de rol 'jan underdog. „Ajax is een instituut. Gat wordt de strijd van David tegen Goliath. Laten we hopen dat de ge schiedenis zich herhaalt...". John Cordier (46) is eigenaar van het telecommunicatiebedrijf Terlindus, oat zich heeft gespecialiseerd in da tetransmissie. In 1969 met drie mede werkers begonnen, heeft hij momen teel ruim 750 werknemers in dienst. Met bedrijf haalt een jaarlijkse omzet ■an 200 miljoen gulden en heeft vesti ngen in België, Nederland, Luxem burg, Westduitsland, Engeland, Ita lië, Zwitserland en de Verenigde Sta ten. „Van nul naar 200 miljoen, niet gek hè", glimlacht Cordier, uiterlijk een ietwat oudere uitgave van Chriet Titulaer, die in 1986 tot Belgisch ma nager van het jaar werd gekozen. In 1980 werd zijn bedrijf shirtspon sor van KV Mechelen. In ruil voor een grotere financiële bijdrage nam Cordier een jaar later in de Raad van Beheer plaats. In zijn boek 'Durven, Denken, Doen' schreef hij dat hij wil de kunnen volgen wat er met zijn francs gebeurde. Weer een jaar later volgde hij de hobbyist Herman Candries op als voorzitter en zette de structuur van de club volledig naar zijn hand. Cordier: „Ik heb zes maanden goed gekeken en geluisterd hoe de zaken bij KV marcheerden. Daarna heb ik een rapport geschreven en daarin uit een gezet wat mijn werkwijze zou zijn. 'Als jij het zo goed weet, doe jij het dan ook maar', werd mij vervol gens te verstaan gegeven. Wel, die uitdaging heb ik aangenomen". Koud als voorzitter benoemd nam Cordier contact op met Uli Hoeness. Hij liet de manager van Bayern Mun- chen weten Sigurvinsson en Del- 'Haye te willen huren. 'Uitgesloten', antwoordde Hoeness. die wel Reisin- ger en Benfeld in de aanbieding had. De komst van beide Duitsers was het begin van de bonte stoet nieuwe spe lers die de laatste jaren bij de Vlaam se rood-gelen zijn neergestreken. Nadat KV Mechelen in 1983 weer was gepromoveerd naar de eerste klasse, volgden enkele jaren waarin de club aanzienlijke hinder onder vond van groeistuipen. Pas na de komst van Aad de Mos, die geduren de het seizoen '85-'86 de weggestuur de Westduitser Ernst Kunnecke af loste (Cordier: „Met Kunnecke heb ben wij een verkeerde keus gemaakt") kwamen stilaan de suc cessen. De Mos, op zijn beurt door Ajax bij het grof vuil gezet, kreeg inzake het technische beleid nagenoeg carte blanche. Hij vroeg en kreeg van Cor dier inmiddels elf nieuwe spelers: Clijsters, Preud'homme, Hofkens, Demesmaeker. Denil, Degreef, De Wilde, Drouguet, Emmers, Theunis en de inmiddels tot vedette van de ploeg uitgegroeide Eli Ohana. Met drie doelpunten is de Israëliër even eens de clubtopscorer in het Europa- cuptoernooi. Ook voor het komende seizoen zal KV Mechelen weer aanzienlijk ver sterkt worden. De Mos heeft Cordier er van kunnen overtuigen dat er hoe dan ook een „grote spits" aan de se lectie moet worden toegevoegd. „En de voorzitter heeft mij toegezegd dat die er ook komt". Haagse Aadje heeft inmiddels een verlanglijstje inge diend met daarop vier namen: Gary Lineker van Barcelona. Mark Hately van AS Monaco. Erwin Vandenbergh van Olympique Lille en de Ajacied Johnny Bosman. „Waarbij Bosman mijn voorkeur heeft". De nieuw aan te trekken spits zal, zo als de hele Mechelse selectie, eigen dom worden van de NV Cova Invest, waarvan Cordier enig aandeelhouder is. Het vennootschap koopt de spe lers, verhuurt ze vervolgens aan de club en strijkt eventuele winst bij de verkoop van de spelers ook op. Als de transferpolitiek vooral gericht is op het aantrekken van spelers van 23 jaar en jonger, dan mag daaruit haast geconcludeerd worden dat Johnny Bosman de nieuwe spits van KV Mechelen gaat worden. Lineker, Hateley en Vandenbergh zijn wat leeftijd betreft dan niet interessant. „Dat is uw conclusie", zegt Cordier, minzaam glimlachend. „Op 1 mei zal ik de namen van onze aankopen be kend maken". Een permanente plaats in de Europe se top is het streven van Cordier en de zijnen. In dat kader wordt de infra structuur alvast aangepast. En daar in past ook de bouw van een nieuw, ultramodern stadion met louter zit plaatsen, dat 23.000 bezoekers zal kunnen bergen en voorzien zal zijn van loges, business-seats en alle mo gelijke comfort. Cordier: „Voor de bouw van het nieuwe stadion wordt een nieuwe NV gesticht met constitu tionele beleggers". Het is de bedoe ling dat het nieuwe onderkomen bij het begin van het seizoen '89-'90 in ge bruik zal worden genomen. Resultaten van Ajax en KV Meche len in het Europa Cup II toernooi: AJAX: eerste ronde: Ajax-Dundalk 4-0, Dundalk-Ajax 0-2; tweede ronde: HSV-Ajax 0-1, Ajax-HSV 2-0; kwart finale: Young Boys-Ajax 0-1, Ajax- Young Boys 1-0; halve finale: Olym pique Marseille-Ajax 0-3, Ajax-Olym- pique Marseille 1-2. KV MECHELEN: eerste ronde: KV Mechelen-Dinamo Boekarest 1-0, Dinamo Boekarest- KV Mechelen 0-2; tweede ronde: KV Mechelen-Saint Mirren 0-0, Saint Mirren-KV Mechelen 0-2; kwartfina le: KV Mechelen-Dinamo Minsk 1-0, Dinamo Minsk-KV Mechelen 1-1; hal ve finale: KV Mechelen-Atalanta Bergamo 2-1, Atalanta Bergamo-KV Mechelen 1-2. Johnny Bosman (links) wordt vooral door KV Mechelen begeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 31