ZEEUWSE COURANT EEK-UIT VTEEK- Akkoord over cao voor de grootmetaal k Zag twee tweelingberen Israël verwacht initiatief Moskou in vredesproces H/IRNINK ie PZC vandaag Nederlands Kanker Instituut 75 jaar wandelen, winkelen IK NEEM DESSO WÖOLPROFILE Kinderen vinden goudschat >m€cc Maastricht E Moeder en baby bij brand omgekomen SAMEN MET VERENIGDE STATEN VVD-cultuur van de spierballen Verplichtingen bij 120 km-grens Fris Mdstest SGP Hanegraaf A ONDERHANDELINGEN PHILIPS MISLUKT ZOETERMEER (GPD/ANP) - Werkgevers en werknemers heb ben een akkoord bereikt over de cao-grootmetaal. Anderhalve maand nadat beide partijen in patstelling uit elkaar zijn ge gaan en in dezelfde week waarin de Industriebond-FNV met acties in de bedrijfstak was begonnen, kwamen de onderhan delingsdelegaties vrijdagochtend binnen 2,5 uur tot overeen stemming over de twee belangrijkste breekpunten, de ver vroegde uittreding en de verlenging van de arbeidsdag. De cao-onderhandelingen bij Philips kwamen daarentegen vrij dagmorgen geheel vast te zitten. Lijnbach Philips QjJilyl Zonnig, maar fris weer. Af en toe wat bewolking. Vrij krachtige wind uit oost tot noordoost. Middagtemperatuur. omstreeks 11 graden. M1e jaargang no. 96 Lterdag 23 april 1988 Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond Model Sting in stof, leer of gecombineerd Een meerderheid van ver pleegkundigen vindt dat pa tiënten die voor een operatie in het ziekenhuis worden opgeno men, verplicht getest moeten worden op aids. PAGINA 5 De vertrouwdste factor in de Nederlandse politiek is de SGP, aldus ir van der Vlies tij dens de herdenking van het W-jarig bestaan van de partij. PAGINA 23 Jan Raas heeft Jacques Hane graaf gepasseert, hij zal van daag niet kunnen starten in de Amstel Gold Race. PAGINA 33 De voorzichtige toenadering tussen kunstenaar en kapi taalverschaffer Nederland ondersteboven in Leiden In de oudheid was de tong even scherp en de goddeloosheid niet minder Letterkundige Kroniek: J. F. Vogelaar houdt zijn straatje schoon Schrijf ster Astrid Roemer is vriende lijk voor iedereen; zelfs voor Desi Bouterse De bizarre huiscollectie van Andy Warhol onder de hamer. PAGINA 19, 21 en 23 Veertig jaar Israël Drs Mutsaers over de opbouw van Zeeland Rubriek De Boer Op: de fijne kneepjes van de witlofteelt Ds Rinkema plaatst de kerk midden in de maatschappij Vredesinitia tief via de Noordierse scholen Voetbaltrainer Ad Versluijs: gisteren telt niet meer. Nu telt de jeugd van Willem II John Cordier blies KV Mechelen nieuw leven in. PAGINA 27, 28, 29 en 31 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel en economie: 7 Provincie: 9,11,13,14,15 en 17 ■BBB&asani (Advertentie) Gom Zuidvlietstraat 75 talafoon 01100-12420 Openingstijden toonzaal: werkdagen 9.00 12.00 u 13 00 17 00 u donderdagavond 19.00 - 21.00 u zaterdag 9 30 12 30 u De nieuwe cao voor de metaal loopt tot 1 januari 1990. Tot die tijd krijgen werknemers twee maal een loonsver hoging van 1 procent (op 1 juli dit jaar en 1 januari volgend jaar) en een extra vakantiedag. Verder is het zwanger- schaps- en bevallingsverlof van zes naar acht weken uitgebreid en kunnen vrouwen in technische beroepen 50 procent van de kosten voor een cre- DIEREN (GPD) - Bij een brand in een woning in Dieren zijn vrijdag een 37- jarige vrouw en haar half jaar oude baby om het leven gekomen. De twee slachtoffers zijn door de enorme rook ontwikkeling in hun slaap gestikt. De brandweer was door omstanders verteld dat er niemand in huis was. De vrouw en het kind werden pas gevon den, toen zij al dood waren. „Door de enorme hoeveelheid rook zijn zij in hun slaap gestikt", aldus brandweer commandant Verhey. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een storing in een oud televi sietoestel, dat op de ouderlijke slaap kamer stond. Advertentie AUTOMATISERING kxkutrieweg 1-3 4382 NA VUtsIngan Advertentie modieus sweatshirt in div. kleur kombinaties. Matep S-M-L-XL alléén vandaag bij Bristol slechts s schoenen en vrijetijdskledmg Middelburg Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180-29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur 1 (Advertentie) In het altijd wisselende patroon van lucht, wind en water passen de altijd wisselende patronen van onze exclusieve damesmode - lingerie - bijoux - accessoires en kinder- en damesmode. Ook op zondag open. 'cheplaats van hun werkgever vergoed krijgen. Wat de SUM-regeling (vervroegde uit treding) betreft zijn beide partijen op een compromis uitgekomen. De loop tijd wordt twee jaar, geheel naar wens van de werkgevers. De premie wordt echter niet verlaagd naar 4,5 procent, zoals de werkgeversorganisatie FME wilde, maar naar 4,8 procent. Dat geeft de vakbonden de zekerheid dat er na afloop van het contract nog geld zal zijn voor een vervolgregeling. Het nu bereikte akkoord verschilt niet veel van het eindbod dat de werkge vers tijdens de laatste onderhandelin gen op tafel legden. De vakbeweging heeft nog geen volledige zekerheid van de SUM-regeling ook na 1990 wordt voortgezet. Toch toonde David Rijkse, delegatieleider van de vakbonden, zich tevreden met het resultaat. Het feit dat de financiering nu in ieder ge val verzekerd is, is volgens hem vol doende garantie voor de bonden. O C7. AMERSFOORT De 11 januari dit jaar geboren tweeling bruine beren in het Dierenpark Amersfoort mocht vrijdag voor het eerst naar buiten. Namen hebben de dieren nog niet. Het geslacht kon nog niet worden vastge steld in verband met de strikte afzondering waarin het tweetal heeft geleefd. Bij Philips gingen de onderhandelaars gisteren na een marathonzitting van bijna 24 uur uit elkaar zonder dat er overeenstemming was over een nieu we cao. De bonden beschouwden het eindbod van Philips als onvoldoende. De loonsverhoging die Philips voor stelde, een half procent op 1 januari 1989 en nog eens een half procent een jaar later, werd door alle bonden afge wezen. Philips gaat zich nu beraden, maar is niet bereid is de bonden tegemoet te komen. „Een eindbod is een eindbod", aldus onderhandelaar mr A. de Haas. De bonden gaan zich ook intern bera den. Bestuurder H. Bijvank van de In dustriebond FNV sprak de hoop uit dat Philips de bonden spoedig weer uitnodigt om het overleg te hervat ten. (Van onze correspondent TEL AVIV Israël verwacht dat de Sovjetunie zeer binnenkort concrete stappen zal ondernemen om het vre desproces in het Middenoosten te bevorderen. In Jeruzalem wordt ern stig rekening gehouden met de moge lijkheid dat Moskou en Washington het eens worden over een internatio nale vredesconferentie voor het Mid denoosten. Een bezoek van de Russische minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze aan Jeruzalem, tijdens zijn komende reis door het Middenoosten, wordt in dit verband gezien als 'zeer wel moge lijk'. De Israëlische televisie onthulde vrij dagavond een geheim rapport van het ministerie van buitenlandse zaken waarin staat te lezen dat „Israël voor een nieuwe fase staat in haar contac ten met de Sovjetunie". Sovjet-ex perts op dit ministerie verwachten dat Moskou in samenwerking met de Ver enigde Staten met een nieuw initiatief zullen komen om vredesonderhande lingen tussen Israël en haar Arabische buren (inclusief de Palestijnen) op gang te brengen. De directeur-gene raal van het ministerie van buiten landse zaken Tamir zei gistermiddag er zeker van te zijn dat de Sovjetunie en de Verenigde Staten het eens zullen worden over de wijze waarop de veel besproken vredesconferentie op gang moet komen. Hij verwacht zelfs dat zo'n conferentie in mei al kan begin nen en twee dagen zal duren. Het her stel van de diplomatieke betrekkingen tussen Moskou en Jeruzalem ver wacht Tamir zodra Israël heeft inge stemd deel te nemen aan zo'n interna tionale conferentie. Wanneer de Russische minister Sje vardnadze het Middenoosten zal be zoeken is nog steeds niet bekend. Al gemeen wordt verwacht dat het be zoek eind april of begin mei zal plaatsvinden. Advertentie AMSTERDAM - Leo Vroman (links) overhandigt koningin Beatrix een boekje tijdens de viering van het 75-jarig jubileum van het Nederlands Kanker Instituut Antoni van Leeuwenhoekhuis gisteren in de Amsterdamse RAI. In het midden prof. dr. E.H. van der Beugel, voorzitter van de Vereniging Het Nederlands Kanker Instituut. De nieuwe Desso wolmerk tapijt- kollektie is nu in de winkel te bewon deren. Zuiver scheerwollen tapijt in diverse structuren en meer dan 100 verschillende kleuren. Op z'n aller mooist en met 5 jaar schriftelijke Desso garantie. Welkom bij de Desso dealer. BENNEKOM (ANP) - De politie van Ede heeft vrijdagmiddag tevergeefs gezocht naar meer gouden schatten in de buurt van de omgeving van een sporthal in Bennekom, waar spelende kinderen eerder een grote hoeveelheid gouden sieraden en munten in de grond vonden. Toen zij een hut aan het bouwen waren, troffen ze twee wekpot- ten aan die sieraden en gouden mun ten bleken te bevatten met een waarde van zeker 400.000 gulden, aldus de po litie die denkt dat de munten uit het zuiden van Europa komen. DEN HAAG (GPD) - Werkgevers die mensen in dienst nemen die langer dan een jaar werkloos zijn, kunnen een subsidie op de loonkosten krijgen. De hoog te van de subsidie wordt bepaald door de duur van de werkloosheid van de betrokkene. In de nieuwe regeling gaan drie bestaande maatregelen (maatre gel ondersteuning arbeidsinpassing, jeugd ontplooiingsbanen en de wet Ver- meerd-Moor) op. Het kabinet heeft hier gisteren toe besloten. Aanleiding vormde een advies van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid over een betere werking van de arbeidsmarkt. "TV /T et veel vertoon van Ugjj IVlspierballen heeft de WD afgelopen week in Den Haag een nieuwe politieke cultuur geïntroduceerd. Vol gens het Kamerlid Bolkestein moet een 'oude en goede norm' worden her steld dat bewindslieden de eer aan zichzelf houden en opstappen, wan neer zij de zaken uit de hand laten lo pen of wanneer er op hun departement een potje van is gemaakt. Kijk naar Engeland, riep Bolkestein, daar trad een minister af toen de Argentijnen de Falklandeilanden bezetten. In een week waarin het Binnenhof grossiert in de behandeling van politieke blun ders - rapport enquêtecommissie bouwsubsidies, kwestie van het mis lukte paspoort, omstreden aankoop Van termijndollars door de koninklijke luchtmacht - doet zo'n ferm voorne men het goed. De politieke moraal van het ogenblik is tenslotte die van 'laat zitten wie zit, want anders klapt het kabinet in elkaar'. Zo is het gegaan met onderwijsminister Deetman na het debacle met de wet studiefinancie ring; zo is het gegaan met visserijmi nister Braks en de visfraude; en zo zit ten de regeringsfracties volgende week weer aan te kijken tegen staats secretaris Van der Linden (buitenland se zaken) en zijn paspoortaffaire. De WD vindt dat het zo niet langer kan. Als bewindslieden vrijwel nooit meer (Brokx was een uitzondering) de con sequentie hoeven te trekken uit wat er onder hun verantwoordelijkheid is misgelopen, - dan is dat slecht voor het aanzien van de politiek. Maar Bolkestein vróeg er natuur lijk om dat hij bij de eerste de bes te gelegenheid onderuit zou worden gehaald met zijn eigen preek over een nieuwe politieke cultuur. Om te begin nen is nog steeds niet de herinnering vervaagd aan de gang van zaken rond WD-minister van economische zaken Van Aardenne. Deze kon als politiek 'aangeschoten wild' blijven zitten toen uit de parlementaire enquête naar de RSV-affaire zonneklaar was gebleken dat er voor hem alle reden was om zijn biezen te pakken. De PvdA probeerde deze week meteen het gehalte van de WD-ommekeer in denken even uit met een motie van wantrouwen tegen WD-minister van defensie Van Eeke- len vanwege de strop met de 'lucht macht-dollars'. En daarbij werd Van Eekelens betrokkenheid in het verle den met de paspoortkwestie (toen hfj nog bij buitenlandse zaken zat) en met de overschrijding van de bouwkosten van de Walrusonderzeeërs (later op de fensie) ook uit de sloot gehaald. De af loop van dit luidruchtige gevecht was voorspelbaar. In de Nederlandse ver houdingen van moeizaam met elkaar samenwerkende regeringspartijen ligt het allemaal net even gevoeliger dan aan de overkant van de Noordzee. Nog afgezien trouwens van de voorbeelden, die Bolkestein met elkaar vergeleek. Nee, met een nieuwe politieke cultuur heeft dit weinig van doen. Met politie ke krachtpatserij alles. De automobilist op de Nederlandse snelwegen weet waaraan hij na 1 mei aanstaande toe is: op veel trajec ten wordt de maximumsnelheid opge trokken van 100 naar 120 kilometer per uur. maar overtreding van die limiet wordt streng gestraft. De ministers Korthals Altes (justitie) en Smit- Kroes (verkeer) hebben een voorlich tingscampagne ingeluid over de nieu we maatregel en daarbij harde waar schuwingen laten horen. Ze konden ook eigenlijk niet anders. De beslis sing om tot verhoging van de maxi mumsnelheid over te gaan is namelijk bijzonder omstreden geweest. Kort ge leden is ze met een krappe meerder heid door de Tweede Kamer gesleept. En nog wel met de uitdrukkelijke be lofte dat de politie naleving van dit maximum nauwgezet zou controleren. Iets wat er met 'de 100 km' nooit van is gekomen. Hoge boetes en intrekking van rijbewijzen zijn nu de sancties die op (herhaalde) overtreding van de nieuwe grens staan. Het is afwachten of het zo uitpakt als de beide bewinds lieden verwachten. Van veel automo bilisten zal het een mentaliteitsveran dering vragen op straffe van een stevi ge klap in de portemonnee. Scheuren is er niet meer bij. Van politie en justi tie een aanpak, die eveneens nieuwe eisen stelt. Het zijn de verplichtingen van een maatregel die nu op waarde moet worden getoetst. vdM. (Advertentie) De 250 miljoen gulden extra die het kabinet onlangs voor scholingsmaatregelen in 1989 en 1990 uittrok, zal besteed worden aan onderwijs aan minderheden, scholing per bedrijfstak en versterking van het leerlingwezen. De leeftijdsgrens voor de bijdrageregeling vakopleiding jeugdigen gaat omhoog tot 27 jaar. Het kabinet wil arbeidsbemiddeling door particuliere en commerciële instellingen toestaan. De betrokkenen moeten daarvoor wel een vergunning vragen. Lang durig werklozen die na persoonlijke gesprekken niet positief reageren op een aanbod voor passend werk, moeten hard worden aangepakt, zo heeft het kabi net besloten. Trein Toegangsbiljetten bij NS-stations

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1