Oprichting van federatie monumentenzorg bepleit Zeeuwind nam windmolenparkj e Bath in gebruik Juliana in Renesse houdt Oranjetentoonstelling Tholen reserveert geld voor kunst in de buitenlucht De Nieuwe Kerk in Zierikzee: een kommervolle geschiedenis Middenschouwen 2 winnaar van brand weer wedstrijd PZC/streek EX-VOORZITTER OUDE ZEEUWSE KERKEN: Uitdaging Man maakt amok in ziekenhuis: schade 25 mille Staatsraad Veel publiek bij milieukaravaan in Sint-Philipsland Grote optocht NS-Roosendaal winnaar van voetbaltoernooi Overleg Kindercen gaf voorlichting in Heinkenszand Ds Kwakkelsteil gaat met emerit Koepelkerk MAANDAG 18 APRIL 1988 ZIERIKZEE - Zeeland moet op het ge bied van de monumentenzorg de krachten bundelen. Als eilanden zijn er overal vrijwilligers bezig; met mo lens, boerderijen, kerken, synagogen. De dammen als verbinding ontbre ken. Bundeling in bijvoorbeeld een fe deratie - die de kennis, de financiën en administratie kan ondersteunen - zou nuttig zijn. Juist nu provinciale sta ten spreken over privatisering van tal van zaken, kan een gedachte als deze meegenomen worden. Dit stelde drs H. W. Hietkamp, oud voorzitter van de stichting Oude Zeeuwse Kerken (en oud-hoofd bureau Zeeland van WVC), zaterdag bij de offi ciële ingebruikname van de gerestau reerde Nieuwe Kerk te Zierikzee. Hij maakte duidelijk dat privatiseren en afslanking gepaard dienen te gaan met een goede toekomstvisie. Anders is er slechts sprake van bezuiniging. Drs Hietkamp beklemtoonde dat een monumentenzorg-federatie géén nieuw praatorgaan moet zijn; die zijn er al genoeg. „Het gaat om bundeling van krachten en om het inspelen van monumentenzorg op aanverwante sectoren als arbeidsmarkt en recrea tie. Want er moet een optimaal rende ment van de inspanningen komen", al dus Hietkamp. „Laten wij trots zijn op de historische rijkdommen in de pro vincie en deze trachten in te passen in het sociale en culturele leven". De ex-stichtingvoorzitter herinnerde eraan dat de indertijd bouwvallige Nieuwe Kerk in 1977 voor één gulden door Oude Zeeuwse Kerken gekocht werd. Vervolgens zijn veel geld, tijd en inspanningen gestopt in de restau ratie. Het was het eerste concrete pro ject van de stichting. Drs Hietkamp noemde het een uitda ging. „Je bent bezig met iets heel con creets, namelijk het herstellen van in steen belichaamde gedachten, idea len, trots en verwaandheid. Restaure ren is avontuurlijk concreet bezig zijn met geschiedenis". Hij constateerde dat de stichting Oude Zeeuwse Ker ken het bestaansrecht bewezen heeft. Twee kerken, die anders wellicht ver dwenen waren, zijn gered en in ere her- BATH - Op uitnodiging van de coöpe ratieve windenergie vereniging Zeeu wind heeft gedeputeeerde G. de Vries- Hommes van milieuzaken het eerste windmolenparkje in Bath in gebruik gesteld. Zij heeft door een stekker in een stopcontact te steken de drie mo lens in werking gesteld. Na een aanloopperiode van een jaar heeft de vereniging Zeeuwind door de toename van het aantal leden (onge veer 340) met 220 aanmeldingen het windmolenparkje kunnen realiseren. Dit parkje is gelegen aan de Wester- scheldedijk en bestaat uit drie Lager- wey-molens met elk een capaciteit van 75 kW. De te verwachten produktie is ongeveer 400.000 kW per jaar. Daar mee kunnen 550 woningen en gebou wen van elektriciteit worden voorzien. Zeeuwind heeft gekozen voor een coö peratieve opzet. Net als Denemarken, waar een exploitatievorm door groe pen burgers, kleinere bedrijven en kantoren het mogelijk maakt om geza menlijk duurzame energie van eigen bodem rendabel te maken. Voorafgaand aan de openingshande ling sprak R. de Bruijne, van de Neder landse Energie Ontwikkelings Maat schappij in een inleiding over het win- denergiebeleid van de overheid; door de investeringssteun worden de pro jecten financieel aantrekkelijk zodat de serieproduktie op gang wordt ge bracht en de kostprijs van windturbi nes verlaagd kan worden. Hij overhan digde tevens een logboek aan Zeeu wind om de opbrengst per maand te noteren. De troubadour Engel Reinhoudt zong na de officiële ingebruikname een lied met een toepasselijke titel; We hebben ons eigen kacheltje op den diék. steia: Zierikzee en Baarland. Hiet kamp: „Men wacht nu op nieuwe uit-' dagingen, want daarvoor is de stichting opgericht. Er komt in elk ge val een muzikale periode: twee orgels moeten worden gerestaureerd". Burgemeester mrJ. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee, was trots op het resul taat van de restauratie. Hij wees erop dat enorme financiële problemen moesten worden overwonnen. De tota le kosten waren ruim 4 miljoen gulden, waarvan het rijk 3 miljoen bijdroeg, de provincie 5 ton, Oude Zeeuwse Ker ken, Anjerfonds en Bouwcultureel- fonds Zuid-Nederland ruim 3 ton en de gemeente Zierikzee ook ruim 3 ton. „Een enorm bedrag aan gemeen schapsgeld is in de kerk gestopt, maar daarmee is een zeer beeldbepalend monument gerestaureerd en voor de toekomst bewaard", betoogde Assel bergs. Hij zei dat een nieuwe uitdaging wacht: het gebruik van de kerk, in cul turele, educatieve en recreatieve sfe ren. De burgemeester verwachtte dat de kerk een nieuwe aantrekkelijkheid kan worden, die de magneetwerking van Zierikzee zal doen toenemen. Dr C. Boertien, commissaris van de koningin, noemde de kerk heel beeld bepalend voor Zierikzee en omge ving. Hij zag de restauratie als een ge lukkig besluit. Boertien merkte op dat de toekomstige functies van het herstelde gebouw, aansluiten bij het maatschappelijk gebruik dat van ker ken in de zestiende en zeventiende eeuw gemaakt werd. Architect ir J. D. Poley gaf een toelich ting op het restauratiewerk. Hij vertel de dat zure regen en uitwerpselen van duiven mede oorzaak waren van ver zouting van de kerkmuren en daarmee verval van het pleisterwerk. Kunsthis toricus drs P. Don zorgde voor een cul tuurhistorische visie op de Nieuwe Kerk. Hij stak de in de vorige eeuw vaak verguisde architect P. Huijsers een pluim op de hoed voor zijn verant woorde ontwerp. De huidige voorzitter van de stichting, ir K. J. Kuiken, sloot de bijeenkomst af. Voorzitter H. M. van der Post van de plaatselijke commissie had voor de opening gezorgd. Hij bedankte de vele diensten en medewerkers voor hun in zet en presenteerde een boekje van streekarchivaris H. Uil over de Nieuwe Kerk. Uil overhandigde persoonlijk de eerste exemplaren aan commissaris Boertien en burgemeester Asselbergs. De bijeenkomst werd muzikaal omlijst door het hervormd kerkkoor, het Zie- rikzees kamerkoor, de Zierikzeese ora toriumvereniging, het plattelands vrouwenkoor, het rooms-katholiek kerkkoor, het gereformeerd kerkkoor en de harmonie Kunst en Eer; dirigent was Nico van Oudheusden. Ook trad een vokaal ensemble onder leiding van Willie Bil op. Organist was D. Visser. Het korps Wester schouwen 1 in actie tijdens de brandweerwedstrijden in Brouwershaven. BROUWERSHAVEN - Het vrijwilli ge brandweerkorps Middenschouwen 2 heeft de provinciale wedstrijd voor de regio Schouwen-Duiveland ge wonnen. Van de elf deelnemende korpsen behaalde Middenschouwen 2 het hoogste aantal van 1054 punten, gevolgd door het korps Duiveland met 1042 punten. Deze twee ploegen zullen de regio vertegenwoordigen op de gewestelijke brandweerwedstrijd 1988. De provinciale wedstrijd, zater dag in Brouwershaven, kenmerkte zich volgens wedstrijdleider C. Schout uit Vlissingen, door een ge middeld genomen 'ruim voldoende peil'. De korpsen moesten een fictieve brand bestrijden die was uitgebroken in het kantoor van de voormalige gar- nalenpellerij aan de Poortdijkstraat te Brouwershaven. Extra complicatie was de aanwezigheid van één werkne mer in de bedreigde pellerij, hetgeen de uitgerukte brandweerploeg pas ter plaatse kreeg te horen. Het eerste wat derhalve moest gebeuren was reddend optreden en eerst daarna de daadwer kelijke brandbestrijding. Alle ploegen wisten het slachtoffer tijdig uit de rook en vlammen te redden, waarbij onder meer gebruik moest worden gemaakt van perslucht. Wedstrijdleider Schout noemde het 'een duidelijk pluspunt' dat dit allen was gelukt. Voor de uitvoering van de wedstrijd was 20 minuten bechikbaar. Binnen die tijd moest een ploeg reddend zijn opgetreden en vervolgens de brandbe strijding effectief organiseren, met na me ook het tegengaan van vuuruit- breiding en het juist inzetten van de waterstralen. Twee ploegen haalden dat niet op tijd: de bedrijfsbrandweer van Zeelandia Zierikzee en het korps Bruinisse. Zij waren aan het eind nog niet toe aan het doelmatig inzetten van de stralen. Na afloop van de wed strijd reikte burgemeester C. Slabbe- koorn van Brouwershaven de prijzen uit. Daarbij was een speciale wisselbe ker ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de vereniging van brand weer-bevelvoerders op Schouwen- Duiveland. Die ging naar het winnen de korps Middenschouwen 2. De prijs voor de beste pompbediener was voor het korps Duiveland. De totale uitslag is als volgt: 1 Midden schouwen 2, 1054 punten; 2 Duiveland, 1042; 3 Middenschouwen 1, 1042; 4 Brouwersha ven 1036; 5 Zierikzee 1,1016; 6 Westerschou- wen2,1015; 7 Westerschouwen 1,1011; 8 Zie rikzee 2,991; 10 Bruinisse, 902; 11 Zeelandia, 827. VLISSINGEN De 25-jarige A. M. O. uit Vlissingen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag voor 25.000 gul den schade aangericht in de receptie van het Bethesda St. Josephzieken- huis in zijn woonplaats. O. was daar door een politiewagen heengebracht nadat hij op het Groenewoud in el kaar was geslagen door drie mannen. Een getuige meldde om kwart voor vijf 's nachts op het politiebureau dat ie mand afgetuigd werd op het Groene woud. De agenten troffen O. gewond op straat aan. Hij zei door onbekenden in elkaar geschopt te zijn. Hij werd in de surveillancewagen meegenomen naar het ziekenhuis om aan zijn ver wondingen te worden behandeld. Nau welijks waren de agenten vertrokken of het ziekenhuis meldde dat de man alles afin het kort en klein slaan was. Hij heeft onder meer een computer, een telefoontoestel en een aquarium 'vernield. O. is op verdenking van ver nieling meegenomen naar het bureau. Hij kon zelf geen verklaring geven voor zijn gedrag. Na behandeling door de politie-arts is de verdachte op vrije voeten gesteld. Een overzicht van de officiële opening van de Nieuwe Kerk in Zierikzee. RENESSE - De Oranjevereniging 'Juliana' in Renesse hield zaterdag in het dorpshuis een tentoonstelling ter gelegenheid van haar vijftig-jarig be staan. De burgemeester van de ge meente Westerschouwen, J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer, opende om 10.00 uur de tentoonstelling en over handigde de Oranjevereniging een speciale jubileumwimpel namens de koningin. De tentoonstelling bestond uit twee delen. Vijftig jaar Oranjefeesten in Re- nesse en honderd jaar Oranjevorstin- nen. De eerste fotoserie van de Oranje feesten in Renesse dateerde uit 1945 en besloegen een periode van ongeveer 15 MIDDELBURG - In het artikel over de culturele taak van de Zeeuwse Bi bliotheek in de PZC van zaterdag is de voorzitter van de nieuwe Stichting Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek, drs M. C. Verburg, ten onrechte aange merkt als lid van de Eerste Kamer. Dat is hij weliswaar negen jaar geweest (voorde PvdA), maar sinds 1977 maakt hij deel uit van de Raad van State. SINT PHILIPSLAND - De milieukara vaan, die langs allerlei plaatsen in Zeeland trekt om de aandacht te vra gen voor het werk van verschillende milieuorganisaties, streek zaterdag neer in dorpshuis De Wimpel in Sint Philipsland. Op het eiland bleek erg veel belangstelling te bestaan voor de activiteiten van de Zeeuwse Milieu Federatie en een aantal plaatselijke milieuorganisaties. Veel Fliplanders kwamen de stands bekijken in de Wimpel en ook over de deelname aan excursies naar de Eendenkooi had de organisatie niet te klagen. Leden van de jeugd-natuurvrienden- club in Sint Philipsland haalden onder de de 2000 eilandbewoners maar liefst 300 kilo chemisch afval op in zakken die vantevoren onder de Fliplanders waren verspreid. Burgemeester T. A. Vogel, die de manifestatie opende, wees er met gepaste trots op dat zijn gemeente percentueel het grootste aantal inwoners heeft dat zich op een of andere manier in een natuurbe schermersorganisatie verenigt weet. Van de 2000 inwoners zijn er 140 lid van zo'n organisatie. Burgemeester Vogel is zelf voorzitter van de stichting het Zeeuws Landschap. jaar. Dan kwamen per jaar de series, waarop duidelijk te zien was, dat het kindertal steeds kleiner werd, maar de wagens in de optochten steeds groter. Sommige jaren was de optocht gewijd aan een speciaal thema, zoals in 1985 veertig jaar bevrijding, een historische optocht en een uitbeelding van het Achterhuis van Anne Frank door de plaatselijke toneelvereniging. Opvallend was een etalagepop ge kleed meteen bontjas. VoorzitterL. W. van der Waal vertelde dat deze bontjas door prinses Beatrix in 1953 bij de wa tersnoodramp geschonken was aan mevrouw H. Kooman uit Renesse, die toen ondergebracht was in Soest. Dat jaar liep zij in diezelfde bontjas mee in het défilé met Koninginnedag voor pa leis Soestdijk. De tentoonstelling hon derdjaar Oranjevorstinnen was ter be schikking gesteld door de Confedera tie Oranjeverenigingen. Van der Waal vertelde dat het fotoma teriaal door de inwoners zelf bij el kaar was gebracht. Het vroegere film materiaal was op video gezet en er werden ongeveer 180 dia's getoond. Volgens de voorzitter was het bezoe kersaantal matig. Hij legde uit dat het geen moeite kostte om een bestuur voor de Oranjevereniging te vormen, maar dat de betrokkenheid van de le den wel te wensen overliet. „Deelname aan het feest zelf is wel goed", zei hij. „Voor dit jubileumjaar komt er een grote optocht met ongeveer twaalf wa gens. De opening van Koninginnedag wordt gedaan door herauten te paard. Daarna volgt koraalmuziek vanaf de toren, kinderspelen, optocht en een hinderniswedstrijd op zes-persoons fietsen. Dank zij het bedrijfsleven heb ben we dit jaar meer financiële arm slag en kunnen we meer doen". MIDDELBURG - De Spoorweg Sport vereniging Roosendaal is zaterdag winnaar geworden van het jaarlijkse zaalvoetbaltoernooi dat de Spoorweg Sportvereniging Walcheren (SSVW) voor de twaalfde keer hield. Acht teams namen aan het evene ment, dat in sporthal De Kruitmolen in Middelburg werd gespeeld, deel. De eindstand: 1 NS-Roosendaal, 2 SSVW 1,3 SVSW '72,4 Draadkrabbers, 5 Stadsvervoer Neunkirchen, 6 SSVW II, 7 Vlissingse politie sportvereniging, 8 Zeeuwse Steiger Bouw. Sinds Renesse een dorpshuis heeft, is er 's avonds een Oranjebal. Dit jaar treedt The South Jazzband op, een be kend zeven-mans dixieland orkest en Jilles de Puut met Wim de Vos, bekend van 'Zeeland Plat'. HEINKENSZAND - De St| Overleg Kindercentra ZeelanJ op verzoek van het Zeeuws OvJ het ontmoetingscentra de Ste. Heinkenszand een kindetoi beurs gehouden. De beurs is h voor alle mensen die betrokkl bij het werk in de kinderdag! ven, peuterspeelzalen en gasl projecten. De opzet van de daL een brede voorlichting te gevl alles wat met de opvang vai kinderen te maken heeft. In de grote zaal waren naast de van de grote speelgoedfabri ook informatiestands ingericl onder meer de Zeeuwse Biblic de Stichting Consument en Veil de Vereniging tegen Kindermis ling, de Nederlandse Hartsticht Stichting Kind en Ziekenhuis Stichting Spel en OpvoedinJ lichting. Het Zeeuws Sen toonde alternatieven om van g te materialen zoals rioolbui! sloopstenen buitenspeeltoeste maken. De stand van het liet naast de medische zorg meer opvoedkundige kant zien Tevens was er een doorlopend! stelling van videofilms te zien podiumzaal gaven Ellen Say Bouwen Breeman voorstelling kinderopvang werd verzorgd peuterspeelzaal de Keetschop uit HeinkenszandTijd GOES/HEINKENSZAND - Kwakkelstein, hervormd prJ in Beverwijk-Heemskerk, gaf emeritaat. Ds Kwakkelstein werd in 1925 J en was hervormd predikant ii kenszand van 1962 tot 1968. Int werd hij benoemd in Goes, waa mei 1977 als predikant heeft ge Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer bekijkt de tentoonstelli\ de jubilerende Oranjevereniging Juliana in Renesse. SINT-MAARTENSDIJK - De gemeen te Tholen wil de komende jaren ge middeld 5.000 gulden per jaar reserve ren voor beeldende kunst in de bui tenlucht. Per jaar zou er dan een beeldhouwwerk kunnen worden aan gekocht of een opdracht verstrekt. Alle zeven kernen van de gemeente moeten dan in 1994 een nieuw monu mentaal kunstwerk erbij hebben. De gemeenteraad bespreekt maandag 25 april een voorstel in die richting. Dan komt ook de nota Tholen in Beeld aan de orde, het stuk waaruit b en w de voorstellen over de beeldende kunst hebben gedestilleerd. In de nota geeft een werkgroep een in ventarisatie van wat er aan openbaar moois te bekijken valt in de gemeente. Ook is er een opsomming van geschik te plaatsen voor een kunstwerk. De werkgroep geeft en aantal hista folkloristische en sociale them! die zouden kunnen worden j bij het verstrekken van een opl De werkgroep schreef de notf aanleiding van de verbouwing] gemeentehuis in Sint Maarte Ter gelegenheid daarvan kunstwerk, zo besliste de raad.l zijn plaats zijn. B en w willen! kertijd streven naar de realiserf een kunstwerk op de Oesterdai len gaat in ieder geval bij de kei buurgemeente Reimerswaal ei] provincie informeren of in spraak niet een werk van alltf worden gerealiseerd op de nieu| binding tussen de eilanden. De vergadering wordt gehoudel gemeentehuis in Sint Maartens| begint om 19.30 uur. Er is in Nederland veel 'verleden- land' door mensenhand verloren gegaan. Vooral als gevolg van onacht zaamheid, onverschilligheid, sloop woede en vermeende vooruitgang. Daarom behoren monumenten van- daag-de-dag gekoesterd te worden. Dat uitgangspunt is helaas geen van zelfsprekendheid. Ook nu nog gaat menig bestuurder er probleemloos mee akkoord om met behulp van de sloper het verleden definitief uit te wissen. Met dit verschil; vroeger le verde slopen geld op; tegenwoordig moet dik geld worden toegelegd. Bij na was de Nieuwe Kerk in Zierikzee de weg van vele beeldbepalende bouwsels opgegaan, ofwel: met de grond gelijk gemaakt. De stichting Oude Zeeuwse Kerken heeft daar tijdig een stokje voor gesto ken. In 1977 nam de stichting de in middels vervallen kerk (het gebouw was in 1971 gesloten en ten prooi geval len aan vandalisme) voor een symboli sche gulden over van de hervormde ge meente. Met grote financiële steun van de overheid en particuliere fond sen (totaal was ruim vier miljoen gul den nodig) is het kerkgebouw in de pe riode 1977-1988 fasegewijs gerestau reerd. Als een fraai voorbeeld van negentiende eeuwse (kerkelijke) archi tectuur (met onmiskenbare invloeden van de waterstaatstijl uit die tijd) staat de Nieuwe Kerk weer te pronken in monumentenstad Zierikzee. Archivaris H. Uil van het streekarchi- variaat Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland heeft de overwegend kom mervolle geschiedenis van de Nieuwe Kerk te Zierikzee in een fraaie brochu re (40 pagina's) uit de doeken gedaan. Het boekje verscheen bij de officiële ingebruikname van de gerestaureerde kerk. Hij heeft er een boeiend docu ment van gemaakt, waarin uiterst leesbaar vele, soms voor het nage slacht smakelijke, details de revue passeren. Leerzaam ook: er blijkt uit dat het in vroeger tijden net zo'n moei zame zaak was om iets van de grond te krijgen als thans. Te weinig geld, ver deelde opvattingen - het zijn al eeu wenlang bronnen vol conflictstof. Het mag een wonder heten dat deson danks, tegen alle verdrukking in, ge bouwen verrijzen. Uil geeft aan dat mogelijk in de tweede helft van de tiende eeuw de eerste hou ten kerk is gebouwd. In het midden van de twaalfde eeuw volgde een tuf stenen basiliek, die in de loop van de tijd - parallel aan de groei van Zierik- zees welvaart - uitbreidde. De kerk was toegewijd aan Sint-Livinus. Uil schrijft dat deze heilige was uitgevonden door de Sint-Baafsabdij in Gent, om te kun nen wedijveren met de concurrerende Gentse Sint-Pie tersabdij. In het eerste kwart van de zestiende eeuw kwam een geheel nieuwe Sint-Lievensmon- sterkerk gereed. Deze laat-gotische hallenkerk was met een vloeropper vlak van 4.100 vierkante meter en een lengte van 102 meter de grootste van Zeeland (vergelijkbaar met de Sint- Bavokerk in Haarlem en de Sint-Jans kathedraal in Den Bosch. Onachtzaamheid zorgde in 1832 voor een enorme brand, waarbij de fraaie kerk werd verwoest. Voor de hand lag de veronderstelling dat de brand was te wijten aan het achterlaten van een open vuurpot door loodgieters. Archi varis Uil brengt in zijn brochure nieu we gegevens naar voren. „De organist Gerrit Overman hield 's-avonds wel eens feestjes met dames achter het or gel en met de kaarsen werd niet altijd zorgvuldig omgegaan. De scherpe te genstellingen tussen rooms-katholie- ken en protestanten zorgden voor an dere geruchten". Hoe dan ook: beslo ten werd tot bouw van een nieuwe kerk op de plaats van de oude. De sloop van de bouwval duurde tot 1834. Uit de ingezonden plannen koos de kerkvoogdij het ontwerp van archi tect P. Huijsers Az uit Breda. Hij kwam met een koepelkerk (met of zonder toren) in de gangbare neo-clas- sicistische stijl. Dat was te duur en vervolgens schetste Huijsers een kruiskerk, die hij in 1835 zelf mocht bouwen. De architect/aannemer raak te in financiële problemen en werd failliet verklaard (1836). Er volgde een langjarige periode waarin niets gebeurde. De marineopzichter L. Valk (1838) en de Middelburgse stadsarchitect G. H. Grauss (1844) maakten nieuwe ont werpen. Door ingrijpen van waterstaa tingenieur A. Caland werden de plan nen gewijzigd in een zaalkerk 1845). In 1848 kon de Nieuwe Kerk (ten onrech te gebruiken sommigen de naam Gro te Kerk) in gebruik worden genomen. Het kerkgebouw vertoonde al na elf jaar ernstige gebreken. Om het acous- tiekprobleem op te lossen, werd de kansel verplaatst. In 1932 werd het plafond veranderd. De exploitatielas ten waren onverminderd hoog. In 1919 probeerde de kerkvoogdij vergeefs de kerk te laten slopen. Protesten en fi nanciële steun voorkwamen dit. Aan het eind van de Tweede Wereldoorlog was de kerk zwaar beschadigd. Herstel duurde tot 1947. In 1971 sloot de her vormde gemeente het gebouw, nadat al sinds 1965 's winters geen kerkdien sten meer werden gehouden. Afbraak dreigde, totdat de stichting Oude Zeeuwse Kerken zich over het gebouw ontfermde. Archivaris Uil mag tevreden zijn over zijn boekje. Een waardevolle bijdrage aan de (vele) publicaties over Zierik- zees verleden. Ook voor de 'gewone burger' interessant en leesbaar. De stichting Oude Zeeuwse Kerken ver koop de brochure, die de simpele titel 'De Nieuwe Kerk te Zierikzee' kreeg, voor tien gulden. Het gerestaureerde gebouw moet immers in stand worden gehouden. De Slavenkas te Zierikzee verleende financiële steun voor de uit gave. M. Antonisse De gerestaureerde Nieuwe in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 22