0018 106-0418 Marine vindt mijnen in Golf Bemiddelaars krijgen van kapers meer tijd Zendertje om dieven van autoradio's op te sporen Salon Culinair andaag PZC/«port NIEUW BLOEDBAD Enquête: geen meerderheid voor coalitie kaak in PLO- jitoor Den Haag Veroorzaker Rijn- vervuiling nog niet gevonden Proefvlucht met nieuwe brandstof in Sovjetunie erst zon, later bewolkt e jaargang no. 91 andag 18 april 1988 leconstructie Sanering ïpartheid Schorsing beschamend |eilenoord leed in de eredivisie oor eigen publiek een bescha mende nederlaag tegen Volen- |am. Ajax spaarde zich voor e Europacup-ontmoeting van toensdag en verloor van PEC I wolle. Uerikzee Hipervorm Schiereiland JERUZALEM (RTR/AFP/DPA) - Israëlische militairen hebben zondag de bezette gebieden van de Gaza-strook en de westelij ke Jordaanoever van de buitenwereld afgesloten. De autoritei ten hopen daarmee het geweld in te dammen, dat zaterdag los barstte na de moord op Abu Jihad, de tweede man van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Bij de onlusten kwamen volgens Israëlische cijfers elf mensen om het leven. Abu Jihad-„vader van de oorlog"; zijn ne staking van drie dagen afgekon- Staking Brandstof Delta College, Merwedestraat 1, Middelburg Inochtend oplossende mistbanken Iolgddoorzon. Vanmiddag geleide- meer bewolking en kans op een mi Zuidoostenwind kracht 3. Mid- \gtempetaruur 20 graden. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PZC e reconstructie van de moord Gerrit-Jan Heijn heeft vrij- el geen nieuwe feiten aan het 1 ht gebracht. PAGINA 3 ie voorzitter van de vissers- \nd pleit voor een verplichte bnering van de vissersvloot. PAGINA 5 Dominee Beyers Naude sprak Idens de opening van de \oord-Zuid-campagne in loes: rechtvaardiging van de \artheid is ketterij. PAGINA 5 Ionald Koeman is door de lchtcommissie van de Euro pe voetbalbond voor drie iedstrijden geschorst. De IsV'er zal ook de return tegen Meal Madrid woensdag moeten lissen. PAGINA 9 PAGINA 10 Iierikzee kan de promotie aar de eerste klas van het bndagvoetbal vergeten. De le/iouiüse club verloor het top- Ieffen met Baronie: 2-0. PAGINA 11 ■drie van der Poel verkeerde 1 een supervorm tijdens de fielerklassieker Luik-Baste- 1aken-Luik. Hij was de gang- taker van een kleine kop- roep en won de sprint voor de ferwinning met overmacht. PAGINA 15 ladio, tv, kunst: 2 linnen- en buitenland: 3 [rovincie: 5 en 7 Port: 9,10,11,12,13,14,15 116 HAAG (ANP) - In de nacht van flag op zondag is ingebroken in ff O-informatiekantoor in Den I Volgens een verklaring van de lijn de vertrekken met documen- |rn archiefmateriaal doorzocht |n Davidsterren geschilderd op T deuren en bureaus, flagse politie bevestigde zondag paak waarbij men is binnenge- Vi door rolluiken en ramen te ver- r herder konden nog geen inlich- J worden verstrekt over schade, ■'specifieke doelwitten. Ook over intiteit en beweegredenen van de I'S) tast men vooralsnog in het Advertentie Op 19 april a.s. verandert (inlichtingen over internationaal) telefoonverkeer) in (óók gratis). Ptt telecommunicatie DUBAY ReuterlUPIDeze losdrijvende mijn in de Golf werd waargenomen vanuit Amerikaanse helikopters. VS-marinepersoneel slaagde erin deze en nog twee andere mijnen onschadelijk te maken. DEN HAAG/BAGHDAD (GPD/UPI/Reuter) Het Nederlands-Belgische flottielje, dat in de Perzi sche Golf opereert, heeft zondag twee mijnen ge vonden en onschadelijk gemaakt. Een woordvoer der van de Marinevoorlichtingsdienst verklaarde zondagavond dat de mijnen op afstand tot ontplof fing zijn gebracht. Zij werden ten noordoosten van Qatar gevonden, waar afgelopen donderdag het Amerikaanse fregat Roberts op een mijn liep. De Roberts wist een drie tal mijnen te ontwijken maar liep op de vierde. De schade aan de Roberts viel mee. Het waren de eerste mijnen die de Nederlandse marine in de Golf on schadelijk heeft gemaakt, nadat een halfjaar gele den de eerste schepen naar het gebied waren ver trokken. Volgens marine voorlichter Van Leeuwen stoomden de twee Nederlandse mijnenjagers, de twee Belgi sche mijnenvegers en het bevoorradingsschip vrij dag op naar het gebied waar de mijnen waren gesig naleerd. Na sonarpeilingen werden robots met tele visie-camera's overboord gezet om de gelokaliseer de mijnen te onderzoeken. De robots dropten er ex plosieve ladingen, die later op afstand tot ontplof fing werden gebracht. De mijnen waren van het type M-08, het model dat enkele maanden geleden op een Iraans oorlogsschip werd aangetroffen. Ze zijn van Russische makelij en vertonen aan de buitenkant een serie uitstekende pinnen. Amerikaanse oorlogsschepen maakten en kele dagen geleden in de Golf ook enkele mijnen on schadelijk. Die explosieven lagen noordelijker dan de zondag vernietigde mijnen. Iraq heeft zondag de herovering gemeld van het strategisch gelegen schiereiland Faw. Volgens een Iraakse militaire woordvoerder werden de Iraanse verdedigingstroepen verpletterd en in zee gedre ven. Iran sprak de berichten uit Baghdad tegen. In een communiqué van het Iraakse opperbevel werd meegedeeld dat slechts enkele Iraanse militai ren wisten te vluchten. Een woordvoerder sprak van een „zware veldslag" waarin het Iraakse zevende le gerkorps zondag met steun van eenheden van de re publikeinse garde de havenstad Faw „bevrijdde". De woordvoerder zei niet wanneer de gevechten be gonnen waren en hoeveel Iraakse en Iraanse militai ren waren gesneuveld. Faw ligt 560 km ten zuidoos ten van Baghdad. Het Iraanse persbureau Ima ontkende echter in een spoedbericht vanuit Teheran dat Faw weer in Iraak se handen gevallen is. „Iraakse eenheden probeer den zaterdagnacht de Iraanse Unies in Faw te infil treren, maar zij werden weggevaagd door de Iraanse moslem-strijders, waarbij zij honderden verliezen leden, aldus het nieuwsagentschap. Woede na moord op PLO-leider echte naam was Khalil al-Wazir - werd in de nacht van vrijdag op zaterdag vermoord in zijn huis in een buitenwijk van Tunis. Volgens de PLO is de moord op de leider van het bureau voor de bezette gebieden het werk van een Israëlisch commando. In rege ringskringen in Jeruzalem wordt opge merkt dat Abu Jihad het slachtoffer is geworden van diepgaande onenigheid binnen de leiding van de PLO. Het bericht over de dood van de PLO- topman is zaterdag in enkele bewoor dingen overgebracht aan de Israëli sche regering. Volgens de kabinetsse cretaris is tijdens de wekelijke kabi netszitting op zondag van het bloedige incident geen gewag gemaakt. Op de vraag naar de mogelijke betrokken heid van Israëlische commando's bij de moord op Abu Jihad, reageerde een glimlachende minister van buiten landse zaken Shimon Peres met: „Ik ben er niet." Na het bekendworden van de dood van de man die sinds 1963 nauw sa menwerkte met PLO-leider Yasir Arafat is in de door Israël bezette ge bieden van de Gaza-strook en de westelijke Jordaanoever een algeme- digd. Zaterdag kwam het tot een groot aan tal gewelddadigheden tussen Palestij- nen en Israëlische soldaten. Daarbij zijn volgens Palestijnse bronnen min stens negentien mensen om het leven gekomen. Een groot aantal mensen zou gewond zijn geraakt. Officiële Is raëlische cijfers spreken van elf dode lijke slachtoffers. Het Amerikaanse televisiestation NBC heeft bericht dat de moord op Ji had het werk is geweest van de Israëli sche geheime dienst Mossad, in nauwe samenwerking met een commando eenheid van de marine en een elite corps van het leger, dat in 1976 is inge zet bij de bevrijdingsoperatie op het Ugandese vliegveld Entebbe. In Jeru zalem is op dit bericht niet officieel ge reageerd. Israëlische functionarissen hebben er nooit een geheim van gemaakt dat de opdracht bestond Abu Jihad, de mili taire rechterhand van Arafat, om het leven te brengen. Volgens NBC heeft de kaping door een PLO-commando van een Israëlische bus bij de kerncen trale Dimona, vorige maand, de door slag gegeven voor deze Israëlische „vergeldingsactie". Belaneh Densimo is diep geroerd door zijn eigen wereldtijd op de marathon. ROTTERDAM - Rotterdam heeft zijn leidende positie als marathon-stad weer terug, dankzij Belaneh Densimo. De 30-jarige Ethiopiër was de snelste van een contin gent Afrikanen, dat de marathon dicteerde. In een nieu we wereldrecordtijd van 2 uur 6 minuten en 49 zegevier de hij op de bomvolle Coolsingel, waar tienduizenden toeschouwers hem naar de toptijd toeschreeuwden. In de schaduw van het Afrikaanse geweld leverden de Nederlandse troeven Marti ten Kate en John Vermeule hun eigen gevecht tegen de klok met als inzet een start bewijs in de olympische marathon van Seoul. Ten Kate slaagde in zijn opzet. Hij kwam onder de limiettijd uit, maar de Zeeuwse loper John Vermeide ging in Rotter dam in de laatste kilometers strijdend ten onder. De beste Zeeuwse marathon-loper allertijden eindigde als tiende in 2.12.42, ruim beneden zijn persoonlijk record (2.13.35), maar boven de limiettijd voor Seoul (2.12.00). Vermeule is door die tijd afhankelijk van het Neder lands Olympisch Comité, dat binnenkort beslist over de atleten, die uitgezonden worden naar de Olympische Spelen. ALGIERS AFP/REUTER) - De kapers van het Kuwaytse vliegtuig dat sinds afgelopen woensdag op de luchtha ven van Algiers staat, hebben zich zondag bereid verklaard hun bespre kingen met de Algerijnse bemidde laars voort te zetten. Zaterdag eisten de kapers nog nieuwe brandstof om Algiers te kunnen verlaten teneinde de naar schatting 31 gijzelaars ergens anders te doden. In een radioboodschap deelden de ka pers mee dat zij besloten hadden in te gaan op een verzoek van de Algerijnse bemiddelaars om hun meer tijd te ge ven voor het bereiken van een oplos sing. Hoe ver het geduld van de kapers nog strekt, zeiden zij niet. Een gijzelaar deed zondagmiddag via de boordradio een nieuwe oproep om de eisen van de kapers in te willigen. Hij zei dat de gezondheidstoestand van de gijzelaars goed is. Zaterdag leken de luchtpiraten hun geduld te verliezen. Zij eisten volle brandstoftanks om te kunnen vertrek ken uit Algerije omdat zij naar hun zeggen de gijzelaars niet op Algerijns grondgebied wilden executeren. „Wij willen geen bloedbad in een bevriend land, dat geprobeerd heeft het pro bleem op een vreedzame manier op te lossen", zo zeiden zij in een verklaring aan drie journalisten die toestemming hadden gekregen om vanaf een vlieg tuigtrap met hen te spreken. gaven geen verklaring voor deze maat regelen. De Kuwaytse Boeing 747 werd op 5 april tijdens een vlucht van Bangkok naar Kuwayt gekaapt. Het toestel landde vervolgens in Mashhad in Iran, in Lamaca op Cyprus en in Algiers. Bij de verschillende tussenlandingen wer den 71 gijzelaars vrijgelaten. Op Cy prus doodden de kapers twee gevange nen. Abu Jihad r) bekijkt op een foto uit 1984 papieren met PLO-leider Yasir Arafat. Hl I ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie experi menteert met een nieuwe methode in de strijd tegen diefstal uit auto's van radio/cassetterecorders. Door die te voorzien van een van een zendertje blijkt het mo gelijk dieven en helers te traceren. De afgelopen drie maanden is de politie er in geslaagd op die manier dertig autokrakers en tien helers in de kraag te vatten. Volgens een politiewoordvoerder kan deze nieuwe me thode, naar een idee van twee Rotterdamse hoofdagen ten, mogelijk landelijk worden toegepast als hulpmid del ter voorkoming van dit soort diefstallen en bij de opsporing van autokrakers en helers. In het kader van het experiment maakt de politie gebruik van „lokwa gens" waarvan de autoradio's zijn voorzien van een zen dertje. De auto's worden geparkeerd op plekken waar dit soort diefstallen vaak wordt gepleegd. Het experi ment is nog niet afgelopen. Mede met het oog hierop wil de Rotterdamse politie verder geen nadere mededelin gen doen, zei de woordvoerder. Een dag later versoepelden de kapers hun opstelling weer door de Algerijn se onderhandelaars meer tijd te gun nen. Wel bleven zij brandstof eisen voor de air-conditioning in het vlieg tuig, waarin de temperatuur overdag hoog oploopt. Voor de eerste maal sinds de landing van de Kuwaytse Boeing in Algiers werden er zondag politieagenten ge posteerd op de daken van het luchtha vengebouw. De VIP-room, die was uit gegroeid tot een provisorisch perscen trum voor de vele journalisten, werd ontruimd. De Algerijnse autoriteiten Dukakis - De democratische kandi daat voor de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten Michael Duka kis heeft zondag bij een ronde in de voorverkiezingen, de „caucus" in de staat Arizona, een ruime overwinning geboekt op zijn naaste rivaal, dominee Jesse Jackson. In de strijd om de democratische kan didatuur heeft Dukakis een lichte voorsprong op J ackson. DEN HAAG (GPD) Zouden er nu verkiezingen worden gehouden, dan was de regeringscoalitie van CDA en WD haar meerderheid kwijt. De PvdA zou daar en tegen forse zetel winst boeken. Dat blijkt uit een en- quete van het bureau Burke/Inter- view. Het CDA wist tijdens de verkiezingen in 1986 nog 54 zetels te behalen. Vol gens de resultaten van de enquete komt de partij nu niet verder dan 49. Coalitiepartner WD moet volgens de enquete 4 zetels inleveren en komt daarmee op 23. CDA en WD samen halen daarmee 72 Kamerzetels. De PvdA wint 7 zetels; de partij zou daar mee op 59 Kamerzetels komen. D66 moet het doen met 10 zetels, één zetel winst ten opzichte van 1986. Van de kleinere partijen wint alleen de PSP een zetel, de anderen blijven gelijk. Van de geênqueteerden denkt 70 pro cent dat het kabinet-Lubbers 1990, het jaar waarin zijn regeerperiode eindigt, zal halen. Ook onder de PvdA-kiezers gaat een meerderheid (55 procent) er van uit, dat de ploeg Lubbers deze ka binetsperiode uitzit. LELYSTAD/DUSSELDORF (ANP/ DPA) - Onderzoeken in de Bondsrepu bliek hadden gisteren nog niet uitge wezen welk bedrijf verantwoordelijk is voor de lozing van het chemische oplosmiddel isophoron, dat vrijdag in hoge concentraties in de Rijn ter hoogte van Lobith werd gemeten. Wel is inmiddels komen vast te staan dat het middel via het riviertje de Em- scher in de Rijn terecht is gekomen. Volgens een medewerker van het insti tuut voor water en afval van de deel staat Nordrhein-Westfalen in Düssel- dorf, waar de monsters uit de Emscher worden geanalyseerd, valt de her komst Een woordvoerder van het Rijksinstituut voor Zuivering Afval water (RIZA) verklaarde zondagmid dag dat de metingen bij Lobith zijn ge stopt. Het gehalte isophoron per liter Rijnwater is inmiddels gezakt tot on der de vier microgram. Een verslaggeefster van het Franse persbureau AFP vertelt journalisten haar indrukken nadat ze met twee col lega's de gijzelaars op de trap van het gekaapte vliegtuig mochten intervie wen. MOSKOU (RTR/AFP) - In de Sovjetu nie is de eerste proef genomen met een vliegtuig dat als brandstof een lage- temperatuursmengsel van vloeibaar waterstof en vloeibaar aardgas ge bruikt. Dit heeft het persagentschaap TASS zaterdag bekendgemaakt. De proef, uitgevoerd met een lijnvlieg- tuig van het type Toepolev-155, "slaat een geheel nieuwe bladzijde op in de burgerluchtvaartgeschiedenis van de Sovjetunie en de wereld," aldus TASS. De vervanging van vliegtuigbenzine door aardgas "vergroot aanzienlijk de mogelijkheden van de burgerlucht vaart in de Sovjetunie en vermindert de ecologische vervuiling van de atmo sfeer," vervolgt het persagentschap. Toestel en reactor NK-88 zijn ontwor pen door het Constructiebureau van het lid van de Academie van Weten schappen, Nikolaj Koeznetsov, het ex perimentele bureau Andrej Toepolev en het research-instituut van de lucht vaartindustrie. (Advertentie) Vanaf 14.00 uur tot vanavond 22.00 uur is Ralnn Culinair 7nnlanrl nannanrl vonr het Salon Culinair Zeeland geopend voor het bedrijfsleven en belangstellenden uit de horeca. Met - Alles over de Middelbare Hotelschool - Produktenshow van leveranciers t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1