Fokker op keerpunt De Benedetti buiten de deur van Generale Kapers laten gijzelaar vrij Dollar fors onder druk na hoge tekort van VS mme svpershme KOORD GETEKEND IN GENEVE Bokser niet in actie na ontdekking aids-virus HARD WERKEN OP DE HOTELSCHOOL vrijdagkrant 11e jaargang no. 89 ijdag 15 april 1988 JlEM (GPD) Gisteren is bekend geworden dat de Jfan hoofdverdachte ir E. in de ontvoeringszaak van Lid opman Gerrit Jan Heijn toch is herkend nadat tij- L di persconferentie in het Bloemendaalse raadhuis, 2gmber vorig jaar, een bandje was vrijgegeven BBn opgenomen telefoongesprek. I hoe lang de huidige communisti- iigen vervoer eugdbende ader Ontduiking Marathon ARTS: GEEN MARTELINGEN: Impasse Vandaag SUPERSTORE Afghaans akkoord zonder uitzicht Stijging van temperatuur (ook vrijdagkrant die de inwoner van Landsmeer eerder had ont- itl,erkende diens stem. Het leek hem echter zo onwaar- pjk dat de werkloze ingenieur iets met de zaak-Heijn van doen had, dat hij de politie niet op de hoogte stelde. Wel meldde hij zijn bevindingen vol ongeloof aan anderen. Die bevestigen dat. Het staat voor de politie overigens nog altijd niet voor hon derd procent vast, dat E. alleen heeft gehandeld. Politie- voorlichter A. Geelof verwacht dat de reconstructie van de dag van de ontvoering 9 september 1987) daarover uitsluit sel geeft. Die reconstructie vindt een dezer dagen plaats. (Zie ook pagina 3) trijd na verdrag ver Afghanistan |eNEVE/ISLAMABAD/PESHAWAR (RTR/AFP/DPA/ANP) - In Genève is donderdag het vre- kkoord voor Afghanistan ondertekend. Het akkoord dient te leiden tot vrede, onder meer de terugtrekking van de Sovjetmilitairen uit Afghanistan. Deskundigen menen echter Rog dit voorjaar een opleving van de strijd te zien zal zijn. «islamitische Afghaanse verzet Hzoals gemeld het Geneefse ak- T afgewezen en aangekondigd de Ihten onverminderd voort te zet- |en. olgens waarnemers kan de oor- Tp Afghanistan na de terugtocht fcfte Sovjetmilitairen uitlopen op |en b geroorlog. Daarvan was overi- (énsds sprake vóór de intocht van |trussische troepen op 27 decem- |erl!79. «gelopen maanden heeft het ver- jet dat tot nu toe militaire hulp ont- Jig\ an onder meer de Verenigde Sta- [tn, 1 audiarabië en China, een voor- zware wapens ontvangen het de komende maanden de I kan voortzetten. |iplomatieke bronnen in de Af- hoofdstad Kabul is evenwel dat op zijn beurt het Af- regeringsleger de laatste tijd Moskou van versterkingen is Bovendien heeft de Sovjetu- feo meent de Amerikaanse rege- vorige week 15.000 nieuwe mili- naar Afghanistan gezonden. Of- dienen deze soldaten de van de overige Sovjet- te vergemakkelijken. Volgens tte Huis kunnen zij echter voor- ook tegen het Afghaanse verzet Ben ingezet. Ihtens het akkoord dient Moskou 1 eerste zes maanden na 15 mei de Ivan zijn „beperkte contingent" te len teruggetrokken. Amerikaanse findigen verwachten dat na het van de terugtrekking de Sovjet- ■airen met name zullen worden ge ld rond Kabul en in het noorden Afghanistan, een gebied dat bt aan de Sovjetunie. jTanaria mag voor eigen ver- Ver duwbakken inzetten, zo fesluit minister Smit-Kroes. PAGINA 3 'e Amerikaanse jeugdbenden rijgen via kille moord de Irughandel in handen. PAGINA 4 laders zijn meer in trek bij de fmderen na de scheiding van fe ouders. PAGINA 5 Een aantal Zeeuws-Vlaamse Vannemingsbedrijven ont duikt premiebetalingen, zo be- peert de Bouw- en Houtbond fwv. PAGINA 17 3e atleten uit Ethiopië zijnfa- j or*ef in de marathon van Rot terdam. PAGINA 27 'adio, tv, kunst: 2 jinnen- en buitenl.: 3 en 5 'pinie en achtergrond: 4 financieel, economie: 7 •njdagbijlage: 9,10,11,13, |H en 15 'rovincie: 17,19, 21 en 23 sPort: 27 en 29 sche regering zich in Kabul zal kunnen handhaven, lopen de schattingen van deskundigen uiteen van enkele weken AMSTERDAM (GPD) Fokker heeft vorig jaar een verlies van 107 miljoen gulden geleden. Hoewel het negatieve exploitatie-resultaat slechts veertien miljoen gulden bedroeg, besloot de vliegtuigbouwer nog eens 147 miljoen gulden aan kosten af te schrijven. Aanloopkosten die gemaakt zijn bij de ontwikkeling van de Fokker 50 en de Fokker 100. De raad van bestuur van Fokker meent dat deze kosten niet meer terug te verdienen zijn en wilde de afschrij ving ervan niet uitsmeren over de toe komst. Dat werd gisteren meegedeeld bij het bekendmaken van de jaarcij fers van de vliegtuigfabriek. Volgens de leiding van het bedrijf heeft Fokker met deze boekhoudkundige operatie in een keer schoon schip ge maakt. (Zie verder pagina 7) tot een jaar. De Afghaanse minister van buitenlandse zaken Abdul Wakil, een van de ondertekenaars van het ak koord, meent evenwel dat voor de op standelingen „geen reden" bestaat om door te vechten. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken George Shultz, die met zijn Sovjetrussische collega Edoeard Sjevardnadze in Genève aanwezig was voor de mede-ondertekening van een deel van het akkoord, zei na af loop van de ceremonie op een person- ferentie dat de VS het akkoord zullen respecteren. Shultz onderstreepte evenwel dat de Amerikaanse regering zich gerechtigd ziet de Afghaanse op standelingen van militaire hulp te blijven voorzien. Shultz verklaarde dat de Amerikaanse regering het als haar plicht beschouwt het verzet te steunen. Sjevardnadze herhaalde dat zijn land de steun aan het bewind in Kabul zal voortzetten. „Over leverantie van wa pens spreekt het akkoord zich niet di rect uit", zo zei hij. Zowel Shultz als Sjevardnadze noem den het donderdag ondertekende ak koord van historisch belang. Uit talrij ke landen is met gematigd optimisme op het Geneefse akkoord gereageerd. BRUSSEL (ANP) Terwijl binnen de stemming plaats vond werd de ingang van het gebouw van de Generale Maatschappij in Brussel zwaar bewaakt. (Van onze correspondent BRUSSELDe Italiaanse financier Carlo de Benedet ti heeft de strijd om de controle over de Generale Maat schappij van Heigit verloren. De aandeelhouders van de Generale lieten hem donderdag op hun buitengewo ne vergadering in Brussel met lege handen achter. Zij weigerden zelfs hem of een van zijn aanhangers in de nieuwe Raad van Bestuur van de grootste onderneming van het land te kiezen. Ook in het dagelijks bestuur van de Generale is geen plaats voor De Benedetti. Voorlopig kan de Italiaan dus niets doen met zijn ruim 47 procent van de Generale-aandelen. Zijn tegenstre vers - en dan vooral de Franse Compagnie Financiere de Suez - kregen 55 procent van de stemmen en maken voorlopig de dienst uit bij de Generale. De elf (Belgische) leden tellende Raad van Bestuur werd met twaalf nieuwe leden uitgebreid. Daarvan zijn zeven Fransman, vier Belg en een Luxemburger. De Generale heeft de Italiaan buiten de deur weten te hou den, maar staat nu in belangrijke mate onder controle van Franse financiers. Maar De Benedetti geeft de strijd nog niet op. Bij de stemming maakten Suez en aanhang gebruik nieuwe aandelen die de Generale in januari heeft uitgegeven om de Italiaan te weren. De Benedetti bestrijdt echter de rechtmatigheid van die uitgifte en zal de uitslag van de stemming daarom voor de rechter aanvechten. Stelt die hem in het gelijk dan zijn alle besluiten van deze aandeelhoudersverga dering ongeldig. De stemming verliep overigens niet gladjes. De compu ter die de ruim 32 miljoen stemmen van de 1156 aanwe zige aandeelhouders moest tellen begaf het 's morgens. Daarom moesten de formulieren met de hand worden gecontroleerd en geteld. Na de ondertekening van het akkoord schudden ministers Shultz (l) en Sjevardnadze elkaar de hand. KUWAYT/ALGIERS (REUTER) - De kapers van het Kuwaytse vliegtuig dat op de luchthaven van Algiers staat, hebben donderdag één gijze laar vrijgelaten. Aan zijn vrijlating ging intensief overleg vooraf. Een Al gerijnse bemiddelaar bracht in een tijdsbestek van tweeëneenhalf uur driemaal een bezoek aan het gekaapte vliegtuig. „Ik voel me goed", zei de gijzelaar via de televisiecamera's tot zijn familie. „Nog even en ik ben weer bij jullie. Al gerije is goed, evenals zijn volk". Van Algerijnse zegslieden werd verno men dat ook de gegijzelde leden van de Kuwaytse koninklijke familie bijna waren vrijgelaten, maar dat de bespre kingen daarover op het laatste mo ment mislukten. Eerder op de dag riep een gijzelaar aan boord van het vliegtuig de autoriteiten van Kuwaut op de eisen van de kapers in te willigen. Als dat niet gebeurt wor den wij allen gedood, zo zei de gijzelaar in een radioboodschap aan de ver keerstoren. De man deed zijn oproep rond half drie in de middag. De Algerijnse bemidde laars hadden toen net hun onderhan delingen over de vrijlating van de naar schatting 32 gijzelaars hervat. passé, maar ook waren er berichten dat de besprekingen in een stroom versnelling waren geraakt. Dat laatste werd afgeleid uit het feit dat de Algerijnse president Chadli Bendjedid persoonlijk contact had op genomen met de leider van de Ku waytse onderhandelingsdelegatie, ter wijl de kapers ook toestonden dat er een arts en een schoonmaakploeg aan boord kwamen. De arts die de gijzelaars mocht onder zoeken, meldde na zijn bezoek aan het toestel, dat hun toestand bevredigend was. Geen van de gijzelaars hoefde te worden behandeld of in het ziekenhuis te worden opgenomen, aldus dr. Meh- di. Volgens hem vertoonden de gijze laars, wier handen waren geboeid, geen sporen van marteling. De kapers stonden verder toe dat de Boeing tijdelijk werd verplaatst naar een afgelegen deel van het vliegveld met het oog op de aankomst van de Zambiaanse president Kenneth Kaunda. AMSTERDAM (RTR/UCN/ANP) - Het onverwacht hoge te kort op de Amerikaanse handelsbalans over februari heeft de dollarkoers op de Europese wisselmarkten don derdag flink onder druk gezet. Volgens geldhandelaren hebben diverse centrale banken, waaronder De Neder- landsche Bank, eendrachtig dollars aangekocht om de koersval binnen de perken te houden. Daardoor stabili seerde de koers van de Amerikaanse munt zich. Het handelstekort kwam uit op 13,83 miljard dollar (ruim 25 miljard gulden), vergeleken met een tekort van 12.44 mil jard dollar (ruim 23 miljard gulden) over januari. Gerekend was op een tekort van 11 tot 12 miljard dollar. De dollarkoers reageerde onmiddellijk. De officiële mid denkoers in Amsterdam lag nog op 1.8980 gulden, tegen 1,8985 gulden op woensdag, maar duikelde naar 1.8650 gul den zodra de handelscijfers bekend werden. De slotkoers was 1,8685 gulden, een verlies van bijna drie cent vergele ken met de slotkoers van 1.8950 gulden op woensdag. De advieskoersen van de Nederlandse banken waren onge wijzigd: 1,84 gulden bij aankoop en 1,96 bij verkoop. De centrale banken konden weinig anders dan ingrijpen, daags nadat de ministers van financiën van de zeven be langrijkste industrielanden, de zogenoemde G-7, in Was hington opnieuw de toezegging deden om de stabiliteit van de dollar te ondersteunen. Een verder daling van de dol- larskoers bedreigt volgens de G-7 de groei van de interna tionale economie. De aandelenkoersen op de effectenbeurs van New York zijn donderdag fors ingezakt. De Dow Jones-index stond een uur voor het slot van de handel op een verlies van ruim tachtig punten. Over het verloop van het overleg be stond donderdag niet veel duidelijk heid. Er werd gesproken van een im- Advertentie) Kom vrijblijvend kijken naar een demonstratie van een ORIGINELE OOSTERSE TAPIJTKNOPER Graag tot ziens bij Lange Zelke 28, Vlissingen Op papier is Afghanistan sinds gisteren weer voor de Afghanen. Na langdurige en moeizame onderhande lingen hebben vier partijen - Russen. Amerikanen. Pakistanen er», het huidige Afghaanse bewind - in Genève het verdrag ondertekend, dat de terugtrekking van de Sovjet troepen uit het land vastlegt en de Af ghanen garandeert dat ze hun eigen zaken (weer) mogen regelen. Niet meer en niet minder. Acht jaar nadat het Sovjet-leger rond de kerstdagen van 1979 Afghanistan binnenviel is het ein delijk zover. Het akkoord kreeg loven- de omschrijvingen mee. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Shultz vond dat een doel is bereikt „waar de wereld lang naar heeft uitge zien". En de Russische leider Gorbats- jov vergeleek het document met het INF-akkoord over de ontmanteling van de kernwapens voor de middellan ge afstand dat hij kort geleden in Was hington met de Amerikaanse presi dent Reagan bereikte. Historisch is het verdrag in ieder ge val omdat er een hypotheek mee kan worden afgelost die al deze jaren de oost-west-verhou- dingen ernstig heeft bezwaard. Mos kou kan zich tot de eigen grote opluch ting ontdoen van een kwestie waarin het zich volledig had vastgedraaid. Een niet te winnen oorlog, die de Rus sen veel mensenlevens, geld en presti ge heeft gekost. Voor de Amerikanen is het verdrag een succes van buiten landse politiek. Het straatje voor de nieuwe topontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov, einde volgende maand in de Sovjet-hoofdstad, is in ieder ge val schoongeveegd. Voor de Afghanen zelf en hun Pakis taanse buren - samen opge scheept met de naweeën van acht jaar Russische bezetting - is er heel wat minder reden orn verruimd adem te halen. Afghanistan blijft achter als een verwoest en verscheurd bergland, economisch aan de grond en met een ontredderde bevolking. Het interna tionale karakter is van het conflict ge haald; de oorlog wordt er nu ongetwij feld veranderd in de burgeroorlog van vóór de Russische inval. Want de verzetsgroepen die in hun taaie weer stand het Sovjet-leger tot de aftocht hebben gebracht, accepteren het ak koord niet. Ze hebben nu de vrijheid en de wapens om het opnieuw onder el kaar uit te vechten. En daarbij staat zo goed als vast dat de opstandelingen net zo lang zullen doorgaan totdat het communistische bewind in Kabul is verjaagd. Een bloedbad is daarom niet denkbeeldig, want beide partijen zul len vanuit Moskou en vanuit Washing ton nog lang bewapend worden. En wat er daarna moet gebeuren is nog al lerminst te voorzien. Het verzet is de afgelopen jaren alleen maar voor het oog eensgezind geweest omdat het te genover een gezamenlijke vijand stond. Nu die wegvalt is het gevaar le vensgroot aanwezig dat de oude vetes opnieuw losbarsten. De hopeloze ver deeldheid tussen zeven verschillende islamitische groeperingen geeft weinig zicht op een politiek stabiele regering, die het land zo hard nodig heeft. En wat er moet met de vijf miljoen Af ghaanse vluchtelingen, die in Pakis tan en Iran verblijven, is al evenmin opgelost. In het akkoord staat dat ze veilig en vrijwillig kunnen terugkeren. Maar of ze dat durven zolang er ge vochten wordt? Het gisteren in Genève bereikte Afghanistan-akkoord regelt daar om heel wat minder dan het lijkt. Het is tot stand gekomen onder druk van de supermogendheden, die vooral hun eigen betrokkenheid bij het conflict wilden afblazen. Maar voor de wensen en verlangens van de Afghanen en Pa kistani, die een basis wilden hebben voor een werkelijke oplossing van de problemen waarmee ze zitten, was in deze overeenkomst nauwelijks plaats. Afghanistan kan van de wereldagenda worden geschrapt. De Russen kunnen beginnen aan de verwerking van een trauma, zoals de Amerikanen dat van Vietnam hebben overgehouden. En Reagan kan tijdens zijn laatste dagen in het Witte Huis de voldoening heb ben dat de communistische wereld macht in oppervlakte weer een stukje is ingeperkt. Maar in Afghanistan gaat de tragedie voorlopig nog verder. De vrede is er buiten beeld geraakt. De be langstelling van de buitenwereld om de helpende hand te bieden op zoek naar een menswaardige samenleving zal verflauwen. Waartoe dit uiteinde lijke zal leiden is een vraag, waarop nog niemand een antwoord durft te ge ven. En dat is tegelijk het grote manco van dit akkoord. vdM. Een arts vertelt over de toestand van de gijzelaars nadat hij hen had onder zocht. LONDEN IDP A- Een beslis singswedstrijd van de bokstitel- strijd van de Gemenebest is afge last, omdat êên der boksers dra ger bleek van het aids-virus. Donderdag werd in Londen be kend gemaakt, dat de vroegere Gemenebest-kampioen Langton Tinago uit Zimbabwe met aids besmet is. Hij zou in Groot-Brit- tannië aantreden tegen de Brit Ronnie Gloster. Alle Afrikaanse boksers moeten zich voor een wedstrijd in Groot-Brittannië la ten onderzoeken op aids. tfei toe zon en droog. Middagtempe- ratwir 17 graden. Een matige zuiden- wim.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1