madeira: een eigen culinaire traditie RETTICH knol en blad koolrabi zijn goed te eten majoraan een dankbaar kruid kaartJ aan taf al hotelcomplex Chinese yuppie als paleis verboden stad PZC/ vrijdagkrant 7 thee gastvrouwen VRIJDAG 15 APRIL 1988 u Liefhebbers van spruitjes en prei zullen nu geleide lijk aan afscheid moeten ne men van deze groenten. Over een paar maanden zullen ze echter weer volop worden aangevoerd. Intussen kan er worden geprofiteerd van bij voorbeeld rettich, die lange witte en ietwat scherpe wor tel, bleekgroen of blauwvio- lette koolrabi, waarvan zowel het blad als de knol zelf gege ten kan worden. Koolrabi leent zich uitstekend voor het bereiden van zo'n hartversterkende eenpans- maaltijd: schil 1 kilo van de knolletjes en 500 g aardappe len, was ze en snijd ze in grove plakken. Doe ze te zamen met vier verse, grove worsten van ca 150 gram elk in een pan, en laat het geheel met wat peper en zout zo'n 20 minuten zacht koken. Worst, groente en aard appelen in een schaal over doen en in de oven warm hou den. Intussen van overgeble ven vocht een sausje maken met 4 eetlepels slagroom en een eetlepel bloem. Voor het opdienen de saus over de scho tel uitgieten. Voor diegenen die dit wat te zwaar vinden (eenpansgerech ten hebben inderdaad dat na deel, maar het is wel lekker), is er witlof, jonge kasspinazie, champignons (op toastjes of als ragout) of paksoi. Deze rela tief nieuwe groente, ook wel Pak-Choi genaamd, hoeft maar heel even te worden ge kookt; 5 minuten is ruim vol doende, anders verpietert het. Pak-soi is uitstekend te combi neren met varkensvlees, rijst, maar is ook geschikt voor ver werking tot soep. In Aziatische landen, waar de groente oor spronkelijk vandaan komt, worden de bladeren ingezou ten, net als bij ons zuurkool. Een andere koolsoort die bin nenkort weer in grote hoeveel heden verkrijgbaar zal zijn is Pe-sai, oftewel Chinese kool. Deze groente is gestoofd op zijn best en steeds meer geliefd bij de consument. Wie ge schrokken is van asperge-prij zen kan misschien beter even wachten tot de vollegronds-ex- emplaren verkrijgbaar wor den. Schorseneren bieden een tussentijds en zeer smakelijk alternatief. ERIC TRUFFINO Als het echt lente wordt, een koesterende zon de aarde verwarmt en er af en toe een zacht regenbuitje valt, is het de ideale tijd om kruiden te zaaien. En dan is een van de dankbaarste, interessantste en geurigste de majoraan. De namen majoraan en marjolein worden vaak door elkaar gebruikt, maar dat is niet helemaal juist. Marjolein is de wilde soort, die men in Italië oregano noemt en in Griekenland righani, majoraan de gekweekte. Beide behoren tot het geslacht Origanum. Deze naam is van Griekse herkomst en betekent 'vreugde der bergen'. En die naam is goed gegeven. Men moet eens in Griekenland, in de Provence, op Corsica, zo'n helling geroken hebben, waar de oregano staat te geuren dat het een lieve lust is. Als je ergens vrolijk van wordt, dan wel van dat verrukkelijke, kruidige aroma. Volgens de Griekse mythologie heeft Afrodite, de godin der liefde in eigen persoon, de oregano in de bergen geplant. Het is een echte Middellandse- Zeeplant, en hij behoort tot de grote, geurige familie van de lipbloemigen. Bij ons wil zowel de wilde als de gekweekte best gedijen op een beschut, zonnig plekje. Oregano is een vaste plant die u het beste als jong plantje koopt, maar de Een van de leuke dingen van een buitenlandse vakantie is een ontdekkingstocht door de keuken van het land waar je verblijft. Het best begin je zo'n culinaire reis in de restauarants die gerechten van de streek ser veren. Meestal is het bedienend personeel of de kok zelf genegen ',te vertellen welke ingrediënten werden ver- werkt en dan is het een uitda- ging om te proberen zelf zo'n ■streekeigen gerecht na te ma ken. De eerste stap is een bezoek aan de markt waar je meestal alles vinden kunt wat je nodig hebt. Helaas blijkt dan datje een hoop verse grondstoffen onmogelijk mee naar huis kunt nemen. Het eiland Madeira bijvoorbeeld staat bekend om z'n bijzondere visgerechten waarin de espada wordt verwerkt, een op zeepa ling lijkende vis met een ver vaarlijk gebit die met de lijn wordt gevangen op een diepte van 2000 meter in de oceaan. Het is een voor Madeirese begrippen vrij dure vis, maar het is tevens een lekkernij. De smaak is heel fijn en met die van geen andere vis te vergelijken. In de oceaan bij Madeira wordt ook veel to nijn gevangen, vissen van meer dan een meter met bloedrood vlees waarvan de visman op de markt met een enorm mes mo ten snijdt die als biefstuk wor den gebakken. Verse tonijn is bij ons niet te krijgen en tonijn in blik lijkt niet op het verse pro- dukt. Madeira is Portugees en hoewel de invloed van het moederland in de keuken merkbaar is, heeft het een heel eigen culinaire tra ditie. Het onderstaande recept voor tomaten- en uiensoep is ty pisch Madeirees maar de stoof pot is Portugees, hoewel op Ma deira heel populair. Espatada is vlees aan het spit en wordt niet alleen in alle restaurants opge diend maar is ook een attractie op feestjes in de openlucht waar bij de vleesbrokken worden ge roosterd aan lauriertakken. Kip met ham en kaas tenslotte is een specialiteit van chefkok Agos- tinho van het Coral Bar Restau rant in het schilderachtige vis sersplaatsje Camara de Lo bos. Agostinho keerde na een twintigjarige zwerftocht door de wereld naar Madeira terug om te. ontdekken dat op de plaats waar hij werd geboren nu het giganti sche Madeira Palacio Hotel staat. Ook Madeira ontkomt niet aan de „vooruitgang". TOMATEN— EN UIENSOEP Ingrediënten: 500 gram brood in stukjes, 2 kilo tomaten, 2 kilo uien, 6 eieren, 6 eetlepels olijfo lie, 2 eetlepels boter, 2 eetlepels varkensvet, 3 teentjes knoflook, 1 laurierblad, 1 bosje bonekruid, zout, peterselie en geraspte kaas. Bereiding: Snipper de knoflook fijn en snij de ui in ringen en bak' beide ingrediënten goudgeel in de olie, boter en het varkens vet. Voeg de gepelde en van de pitjes ontdane tomaten toe, als mede laurierblad en bonekruid, voeg wat water toe en laat alles een paar uur sudderen. Doe er daarna zoveel water bij als nodig is om zes porties te krijgen maar zonder dat de soep dun wordt. Breng de soep op smaak met wat zout en laat haar zachtjes koken. vlees in ruim water en haal het vlees als het gaar is uit de pan. Kook nu de groenten en aardap pels in het water waarin het vlees is gekookt. Doe vlees en groenten bij elkaar en giet er de wijn over en houdt alles warm in een pan met dikke bodem. Fruit de ui en de knoflook in de olie en zeef de olie. Bak de rijst zachtjes in de olie zonder dat ze kleurt maar zo dat de rijst de olie absor beert. Neem nu anderhalve liter van het water waarin vlees en groenten zijn gekookt, breng het op smaak met peper en zout en kook hierin de rijst gaar en droog. Serveer de rijst naast de groenten en het vlees. ESPETADA Ingrediënten: 250 gram bief stuk, 6 teentjes knoflook, peper, zout en wat gemalen laurier blad. Bereiding: snij het vlees in dob belsteentjes en smeer het in met de fijngehakte knoflook, peper, zout en laurierpoeder. Laat de Breek de eieren en laat ze een voor een in de soep glijden zodat ze worden gepocheerd. Doe ook de stukjes brood bij de soep en strooi er voor het serveren de ge raspte kaas en de peterselie over. Dien de soep op in grote koppen met in iedere kop een ge pocheerd ei. COSIDO A PORTUGESA (Portugese stoofpot in Madeire se stijl) Ingrediënten: 200 gram bloedworst, 500 gram kip. 200 gram chourio rode gerookte worstjes die de meeste slagers verkopen), 400 gram bieflappen, 1 varkensoor. 1 varkensstaart en 1 varkenspoot, 6 geschilde, hele aardappelen. 6 flinke wortelen in grove stukken, 1 half groen kool tje in grove stukken. Verder 750 gram rijst. 1 ui. 2 geplette teen tjes knoflook, 3 eetlepels olijfo lie, zout en peper. Bereiding: Kook de beide worst soorten even in water. Kook het kruiden e paar uur intrekken. Rijg de stukjes vies aan een spit en rooster ze bruin boven houts kool. Opdienen met gekookte aardappelen en een gemengde salade. KIP MET HAM EN KAAS Ingrediënten: een kip van cir ca 1.5 kilo, 1 dl witte wijn, boter, peper, zout, 200 gram gekookte ham en 200 gram kaas in plakjes. Bereiding: ontbeen de kip en snijd het vlees in stukken. Kruid de kip met peper en zout en braad de stukken goudbruin in de boter. Voeg de wijn toe en laat even sudderen. Prik op ieder stuk kip nu een plak ham en een plak kaas vast en zet de schotel onder een hete grill tot de kaas is gesmolten. Serveer met schijven tomaat, ringen ui en wat selderij die zijn overgoten met een dres sing van olie en azijn of citroen sap. RIEN VAN REEMS gezaaide eenjarige is veel geuriger en in een zachte winter kan men er tot het voorjaar van plukken. Kies een vriendelijk plekje in de tuin, op het balkon of op de vensterbank buiten het keukenraam, zorg voor lichte losse aarde met wat zand en ook van kalk erdoor, strooi het zeer fijne zaad uit, houd het vochtig tijdens het ontkiemen en dun de jonge plantjes wat uit. Over een week of zes kunnen de eerste geurige topblaadjes worden geoogst en dat is dan wel wat anders dan lepeltje honing aan toe. Het wil wel eens helpen bij een nerveuze hoofdpijn of zwaar gevoel op de maag en het kan gebruikt worden als onschuldig slaapmiddelt je, bijvoorbeeld voor kinderen die zich wat te veel hebben opgewonden. En zelfs als schoonheidsmiddeltje. Compresjes gedrenkt in majoraanthee verzachten kringen en wallen onder de ogen. De bloempjes horen thuis in een geurige potpourri van gedroogde rozeblaadjes. gedroogde majoraan. Als de plantjes gaan bloeien kunt u een klein geurig boeketje plukken van de lilaroze bloempjes als tafelversiering. De Romeinen zetten boeketjes oregano op tafel omdat ze het beschouwden als het kruid der verzoening, zodat er geen twistgesprekken aan tafel zouden ontstaan. De geur van maj oraan is heel intens, kruidig en aromatisch en past zich bij vele andere smaken aan, het kan andere kruidige geuren en smaken inderdaad met elkaar verzoenen. En omdat de fijne geur een mens in een goed humeur brengt werd het vroeger op het pad van bruidsparen naar de kerk en van vorsten op staatsiebezoek gestrooid. Bovendien stond het kruid in hoge ere als medicijn. En inderdaad, het kan een onschuldig en aangenaam huismiddeltje zijn tegen allerlei kwaaltjes. Majoraanthee is gauw gezet: leg een theelepel gedroogde majoraan in een kop, giet er kokend water op, laat het afgedekt even trekken, zeef het en voeg er eventueel een bloempjes van tijm, lavendel en maj oraan en een snufj e kaneel en kardamom, goed vermengd in een glazen stopfles. In kleine zakj es doorgeurt dit de klerenkast of in schaaltj es de kamer. Maar wat u ook doet: in de keuken mag het nooit ontbreken. Het past bijzonder goed bij tomaten, tomatensoep, tomatensaus, gebakken tomaten. De fijngeknipte verse majoraan kunt u mee laten bakken, stoven of koken. Het is ook erg lekker bij lamsvlees, waarin het royaal gebruikt kan worden, in alle patés en in een kruidenomelet (met peterselie, bieslook en wat kervel). Gaat u barbecuen, strooi dan wat gedroogde takjes majoraan op de vuurgloed om het vlees te doorgeuren. Absoluut onmisbaar is het, gedroogd of vers, op een pizza, niet voor niets noemt men oregano 'pizza-kruid'. Houd er rekening mee dat men van verse meer nodig heeft dan van gedroogde. Neem dus een grote plantenbak of reserveer een flink stuk van de kruidentuin voor dit kostelijke en vrolijke kruid, dat niet alleen een vreugde der bergen is, maar ook een vreugde in de kookpan. WINA BORN von karajan re-cycled De tachtigste verjaardag van Herbert von Karajan - begin april - is in woord, ge luid en beeld niet onopge merkt voorbijgegaan. De hou ding van de dirigent tijdens Hitler-Duitsland, zijn ontwik keling van Klank-Magiër tot 'Finanz'-Magier, de haat-lief- de-verhouding tussen hem en de Berliner Philharmoniker, waarvan hij voor het leven di rigent is - het is allemaal weer aan de orde geweest. In de ac tualiteit troffen twee ver schijnselen: de opvallend kri tische reacties op zijn inbreng (de opera Tosca bij voorbeeld) tijdens Karajans Salzburger Festspiele en, fonografisch, de uitgave van een lange rij oude re en nieuwe opnamen onder zijn leiding op CD. De kroon bij de uitgave van fo nografische projecten van Von Karajan spande Deutsche Grammophon, dat op grote schaal aan recycling deed van de verrichtingen van dirigent en zijn Berlijnse orkest in de opname-studio's. Op vijfen twintig cd's bracht men 'hon derd meesterwerken' samen, die - globaal genomen - tussen 1964 en 1977 werden vastge legd. Van Georg Solti is de uit spraak, dat een dirigent de symfonieeën van Van Beetho ven eigenlijk in drie verschil lende fasen van zijn loopbaan zou moeten kunnen vastleg gen op de plaat. Von Karajan is een van de weinige dirigenten, die vrijwel alles van betekenis uit de muziekliteratuur van Bach tot het eind van de ne gentiende eeuw niet drie, maar niet zelden vier keer heeft op genomen. Keuze te over dus, bij DGG. Een buitenkansje bovendien voor de maatschappij om, bij een sterk oprukkende belang stelling voor muziek op com pact disc, een extra en zeer royale portie gekende klassie ken op de markt te brengen in de middedn-prijsklasse. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat er ook voor de modale klas sieke liefhebber sprake is van een buitenkansje: een aanzien lijk deel van de heruitgaven op cd bevat goede tot voortreffe lijke uitvoeringen, heeft een speelduur tussen de 60 en 74 minuten en klinkt nog altijd uitstekend. De hier gesignaleerde uitgaven bieden op alle drie de fronten een doorsnee van het gebode- ne. Het komt me voor. dat er maar enkele cd's bijzitten, die tot teleurstelling bij de luiste raar leiden: een ongeïnspi reerd Requiem van Mozart, Rossini-ouvertures. die de ver eiste sprankeling missen (maar gekoppeld zijn aan wel uitstekende Verdi-ouverturen) en - voor mij de grootste decep tie - een uitvoering van Schu berts Negende, die, in tempi, zó onder druk staat, dat er zeker in de eerste twee delen van de charme van muziek niets over blijft; de uitvoering onder streept overigens wel de klasse van de Berliner Philharmoni ker als een 'geoliede machine rie' en is op nummer 423 219-2 gekoppeld aan wel een expres sieve interpretatie van Schu berts Onvoltooide. Het programma op deze vijf entwintig cd's loopt uiteen van Zwaar aangezette uitvoe ringen van Bachs Branden- burgse concerten en orkest werk van Vivaldi tot aan een schijfje, dat - heel rtl Mussorgsky's Schild! tentoonstelling aanStrJ sy'sSacre koppelt inoJ de kritiek van Strawinsl - voortreffelijke uitvoer] Aan te bevelen is ookii peling van Pokofïefï$eu vijfde symfonie; de uitvol van dat laatste werk isl twintig jaar na deopna] steeds toonaangevend, (f de cd's met Strauss-prJ ma's is Von Karajan lijks te overtreffen. r Tot de voltreffers van dt| kan men interpretatiefo kenen de uitgaven, »I Brahms vierde symfonie] wordt gekoppeld aar Haydn-variaties en sche ouverture op DGfl 205-2 en zijn tweede uit 1964, van Tsjaikofskv'l de symfonie, hier samer] een even welsprekende lf sie-ouverture Romeo en 1 op DGG 423 223-2, Brahms als Tsjakofsky 1| in de jaren zestig beter dj opnamen, die Von Kaïajl de Berliner Philharmonil de tweede helft van dejarl ventig maakten. Een scl om in gedachten te houdel DGG 423 217-2 is ookdei ve met, indrukwekker.] speeld, La Mer en de Prei 1' après-midi d'un faun val bussy en de tweede DapM Cloë-suite plus de Bolercf Ravel. Behalve symfonische m van een breder ademta reeks heruitgaven ook eer tal cd's met 'gemengde gramma's van kortere we Twee springen er uit. Opi 423 220-2 is dat een schijPi De Moldau en Vysehrai Smetana het Scherzo Ca cioso van Dvorak en LesP des plus de vierde Hongr rhapsodie van Liszt. er DGG 423 208-2) een opi met buitengewoon sfeervi speelde Peer Gynt-suites Grieg en drie symfoniscii dichten van Sibelius Fi dia, Valse Triste en Tapol Voldoende kans derhalve! de verzamelaar om in delf jan-reeks kwaliteitsuitvol gen te bemachtigen. Gee| de opnamen is, naar de 11 technische kwaliteiten I kend, onder de maat. WeiI de digitalisering van de oil opnamen hier en daar wat hinderlijke ruis hoorbaai maakt. Een enkele Brahms, Tsjaiokofsky.Dt sy - valt ook op, dat van de me ambiance van de o uit de jaren zestig inde! strijkers iets verloren i gaan. Maar de serie wie op zoek is naar klassieken een mooie ton, waaruit een zelden tot teleurstelling den. vangrijke complex, dat verder enkele conferentieruimten en kleinere vergaderkamers her bergt, winkels, sauna en ande re fitness-faciliteiten. Dan is er ook nog de VIP-club voor de Nederlandse zakenman. Het lidmaatschap kost 1500 gul den per jaar. Er bestaan ook plannen voor de aanleg van een manege, tennisbanen en een golfbaan.In die tuin vij vers, een zogeheten draken- muur en enkele theehuisjes in pagodestijl. Komt het 'buitengebeuren' al op twee miljoen, inclusief het parkeerterrein voor 350 auto's, de kosten van het hele project dat Wong aan de rand van Breukelen heeft laten verrij zen. bedragen ruim dertig mil joen. Wong komt graag een kijkje nemen in de hotelkeuken, om dat hij culinair heel aardig uit de voeten kan. „Ik heb zelf ook enkele menu's samengesteld die hier op de kaart staan. „Ik ben begonnen met het op zetten van een drijvend restau rant in Amsterdam. Daarna heb ik geluk gehad, omdat Hongkong over tien jaar bij China komt. Mensen in Hong kong die een vermogen heb ben, proberen nu hun geld vei lig te stellen". Het aandelen!» pitaal vond Wong in de Br® kroonkolonie bij particulieren Eén van hen is een horecafaffl lie die zich siert met de na® Choi. „Dat is een bekende fa milie in Hongkong die er drie grote restaurants heeft, Dai hebjehetover restaurants me vijfduizend stoelen. Stukkei groter dan in Nederland' D< rest van de financiering vont hij bij Nederlandse banken. Behalve zakenman noemt W zichzelf ook een fijnproever o] culinair terrein. „Ik denk we aan mijn lijn, hoewel men a tijd hoort dat een Chinees nie dik wordt. Toen dit projectko beginnen, heb ik direct dacht aan vier toprestauran in mijn eigen bedrijf, zodat i er als fijnproever elke dag U recht kan. Vooral de Cantones se en Szechuanese restauran worden de top van Europa 9 hotel moet tot de top-tien »a de wereld gaan behoren. Ike al het personeel dat hier werk zullen proberen om dat te o reiken". Het hotel biedt we aan ruim 150 mensen. HARRIËTTE VAN DER HOm Het hotelcomplex, gebouwd naar het keizerlijk paleis. Dave Wong heeft er geen moeite mee als hij een Chinese yuppie wordt ge noemd. Hij vindt dat zoiets best bij hem past. Tenslotte is hij een jonge zakenman van 34 jaar die er op uit is nog veel op het horecaterrein tot stand te brengen. Zo slaagde hij erin om in Breukelen een gigan tisch hotelcomplex in typisch Chinese stijl neer te zetten. Oriental Palace Hotel (met vijf sterren) ligt vlak bij de af slag van de zeer drukke A-2 snelweg, Utrecht-Amsterdam. „Dit is de toplokatie van de restaurants, omdat het zeer centraal ligt. Een kwartiertje van Amsterdam en Schiphol en tien minuten van Utrecht en een kwartiertje van het Gooi". Dave Wong (34). afkomstig uit een Chinees horecagezin met vijf kinderen, geboren in Hong kong, is vanaf januari 1964 in ons land. Zijn vader was hier al en was een restaurant begon nen in Helmond. Dave Wong heeft het subtropische Hong kong niet definitief de rug toe gekeerd. De laatste paar jaar komt hij vrij frequent in deze Britse kroonkolonie, die in 1997 weer wordt opgenomen in het grote Chinese rijk. Voor puur zakelijke doeleinden. De ze reizen naar Azië hadden uit eindelijk het resultaat dat Wong in gedachten had. Hij wist investeerders te vin den voor zijn plannen om een hotel te bouwen, waarvoor vol gens de 34-jarige initiatiefne mer het 'keizerlijk paleis' in de 'Verboden Stad' in Peking mo del heeft gestaan. In 1985 werd de eerste paal geheid voor dit project. Nu kan men in Orien tal Palace gerechten nuttigen uit tal van districten van het immense Chinese rijk, Canton, Szechuan, Shanghai en uit Pe king en omstreken. En niet te vergeten de Japanse keuken. Overigens kan men er ook een Europees diner krijgen. Het hotel, ingeklemd tussen de zeer drukke rijksweg Utrecht- Amsterdam en de spoorlijn tussen deze twee steden aan de andere kant, is volgens Wong uniek in Europa. Het lawaai van buiten dringt absoluut niet door tot de 143 zeer lu xueuze kamers. Voor de goed koopste kamer moet men 280 gulden neerleggen, exclusief ontbijt. De duurste kamer imet ontbijt inbegrepen) is de ruim te voor bruid en bruidegom, de Herbert von Karajan honeymoon-suite. Voor zo'n nachtje moet wel 1290 gulden worden betaald. Wordt het hu welijksfeest zelf ook in Orien tal palace gehouden, dat is dit bedrag all-inn. Bovendien kan het bruidspaar gebruik maken van een limousine van meer dan twee ton. En de chauffeur wordt erbij geleverd. 'Gewoon' een kopje koffie drinken kan ook. Gastvrou wen maken de bezoekers weg wijs bij de entree in het om- Eigenaar Dave Wong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 10