Werkloosheid onder 700.000 Aidstest sollicitanten kan niet, zegt kabinet ALGIERS. SCHOT IN ONDERHANDELINGEN 0 aGévter ItUto waarin [eijn werd itvoerd jerugge vonden Verzet tegen Afghaans vredesakkoord 7 t/m 17 april ^tabei/e' >,NenbijtsI^ Qrant/tranSP Waterschappen: geen stap verder IS ONZE VEILIGHEID U EEN STUKJE VRIJE TIJD WAARD? VANAVOND, NEDERLAND 2, 22.37 UUR. knerale luurwoningen Irritatie Mren Uitstraling Toezicht ■g kistje lidafrikaans Jegtuig stort Jn 23 doden Ontdek de vele gezichten van de Huishoudbeurs! AMSTERDAM De Koning r /s transparant, re koop /n HOUTT!NT€N, PRIMA GESCHIKT VOOR SCHUUR PERGOLA OF Z.OMERHUIS, Vanavond om 22.37 uur zendt de AVRO op Nederland 2 een documentaire uit over het Korps Nationale Reserve (NATRES). Een korps, dat 40 jaar geleden werd opgericht en grotendeels bestaat uit vrijwilligers. Zij geven regelmatig een stukje van hun vrije tijd, om - als dat nodig mocht zijn - goed geoefend voor onze veiligheid op te komen. Meer weten? stuur dan een kaartje aan NTC, Antwoordnummer 10100,2800 VB Gouda. Marmer pe jaargang no. 88 derdag 14 april 1988 Als u ook wet eens comfortabel in bad wilt iiggen... ...moetuéérst bij ons binnenlopen Goes. Zuidvlietstraat 75, telefoon 01100-12420 Openingstijden toonzaal: werkdagen 9.00-12.00 uur 13.00-17.00 uur donderdagavond 19.00-21.00 uur zaterdag 9 30-12.30 uur is-zonder-vrouwen: de Vtrijd om de macht over de Ge nerale beleeft vandaag tijdens de aandeelhoudersvergade ring in Brussel de ontknoping. PAGINA 4 De verkoop van huurwonin gen levert miljarden op, 20' blijkt uit berekeningen van het p ouwfonds. PAGINA 5 De provincie Zeeland moet de financiering van het WOV-pro- eet, net als bij de Zeelandbrug, \elf regelen. PAGINA 13 $en brochure over de kerk in fierikzee zorgt voor irritatie. PAGINA 15 laat zich in de beker door \LKC in de luren leggen. PAGINA 21 profwielerronde van Mid- Uen-Zeeland moet meer uit- Itraling krijgen: volgend jaar l'oerf het traject mogelijk al [oor een deel door Zuid-Hol- tand. PAGINA 23 adio, tv, kunst: 2 innen- en buitenl.: 3 en 5 pinie en achtergrond: 4 inancieel, economie: 7 lunst en cultuur: 9 rovincie; 13,15,17 en 19 port: 21 en 23 DEN HAAG (GPD) Zware misdrijven worden zwaarder bestraft. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Voor misdrijven als moord, verkrachting, afpersing en handel in hard drugs zijn in 1986 aanzienlijk zwaardere straffen opgelegd dan in 1982. In 1986 werd in 1752 gevallen een gevangenisstraf opgelegd met een totale strafduur van 2257 jaar. In 1982 leverden 1674 straffen een totaal van 1579 jaar gevangenisstraf op. De gemiddelde gevangenisstraf voor deze vormen van cri minaliteit steeg dus van 343 dagen tot 467 dagen. Het totaal aantal uitgesproken gevangenisstraffen voor alle misdrijven daalde in de genoemde periode van 17.000 naar 15.000. Het CBS schrijft die daling vooral toe aan de invoering van de mogelijkheid kleinere delicten, vooral in het verkeer, af te doen met een boete. Opvallend is de stijging van het aantal gevangenisstraffen dat in Haarlem en omgeving is opgelegd. Dit heeft vooral te maken met het aantal drugshandelaren dat op Schiphol wordt aangehouden. Einde kaping lijkt in zicht te komen ALGIERS (RTR) - Radio Algiers heeft woensdagavond meegedeeld dat in de onderhandelin gen met de kapers van het Kuwaytse verkeersvliegtuig zoveel schot zit dat een einde van de tien dagen oude crisis nabij zou kunnen zijn. In een bericht vanaf de luchthaven van Algiers, waar de Boeing-747 met ongeveer 32 gijzelaars aan boord woensdag de hele dag in een hete zon stond, werd gezegd dat het drama geen uren meer zou hoeven duren. De kapers toonden woensdagmiddag voor het eerst tekenen van ongeduld sinds het toestel er woensdagochtend vroeg landde. De kapers klaagden tij dens een langdurig gesprek over de ra dio over de activiteit rond het vlieg tuig. De drukkende hitte leek vat te krijgen op de zenuwen. „Er rijden hier te veel voertuigen rond", verklaarde een kaper. De verkeersleiding van Al giers antwoordde: „wacht een paar mi nuten". Daarop werd een onderhande laar naar het toestel gereden. De kapers beloofden eerder de Alge rijnse minister Khediri van binnen landse zaken te trachten de achterge bleven gijzelaars geen kwaad te doen. Khediri betrad woensdagochtend als eerste onderhandelaar het toestel. „Ze zeiden me dat ze zullen proberen heel rustig te zijn, geen geweld te gebrui ken", zei de minister nadat hij 50 minu ten in het toestel doorbracht. Hij ver klaarde dat de kapers vastberaden vasthouden aan hun eis tot vrijlating van 17 Arabische fundamentalisten in Kuwaytse gevangenissen. Op de door palmen omringde luchtha ven van Algiers, waar maar weinig mi litairen waren te zien, arriveerde een acht man tellende Kuwaytse delegatie onder leiding van de minister van staat voor buitenlandse zaken, Saud Mohammed al-Osaimi. „Mijn taak is toezicht te houden op de kwestie. Ik wil Algerije danken voor zijn zeer diepe vriendschap. Ik hoop dat dit de laatste etappe wordt", aldus de be windsman. Botweg opgeteld leverden de vijf da gen op het vliegveld van Larnaca op: de moord op twee inzittenden, de vrij lating van 13 andere gijzelaars (één mocht al eerder het toestel verlaten) en het bijtanken, wat de kapers voort durend hadden geeïst. TERDAM (GPD) De gestolen waarin Gerrit Jan Heijn werd oerd, is gevonden. De Fiat-Uno gistermiddag op aanwijzing verdachte E. gevonden in het IJ §Amsterdam-Noord. De verdachte op de dag van de ontvoering in auto met zijn slachtoffer rondge- (n, voordat hij Gerrit Jan Heijn am naar het bos bij Renkum en daar om het leven bracht. |5e a ito, die E. heeft gestolen op de Ve- is voor technisch onderzoek ■gebracht naar Haarlem. De politie nu te kunnen nagaan hoe E. in e auto Gerrit Jan Heijn in bedwang kunnen houden. De auto ver- Jde op het eerste gezicht geen bij lerheden. lachte E. bekende de afgelopen [n tegen de politie de auto in het IJ "'bben gereden. Ook de door hem uikte valse kentekenplaten wer- ■n het IJ gegooid. Dinsdagmorgen al de plek aan waar naar de wa- ■H Bezocht zou kunnen worden, irandweer heeft de auto min of op de aangewezen plaats uit het |r gehaald. De kentekenplaten zijn |zoek. daar wordt later naar ge- 'cherche heeft dinsdag „ergens in -erdam-Noord" een leeg kistje ge en dat daar was begraven door ir. it kistje was bestemd voor het ver- jn van losgeld, heeft E. verklaard, miewoordvoerder A. Geelof deelde utw -dag mee. Hbossen bij Renkum-Doorwerth is Wag vergeefs gezocht naar nog een E. gemaakte kist. De verdachte i?gen be politie ook daar een kist te Wen begraven. E. had de kist in ■terdam-Noord begraven vanwege ,°''frbracht van het losgeld vanuit ■EDkura-hotel in de hoofdstad. 'NNESBURG (AFP/REUTER/ Alle 23 inzittenden van een ge- #m 'f,rde Zuidafrikaanse DC-3 zijn ■SF.Komen,toen het vliegtuig dins- ^»torttZU'^en Van ^°hanneshurg k'nr was van Bloemfontein, 'dstad van de provincie Oranje tn ?nderweë naar Johannes- en het om nog niet duidelijke [rnnfneerstortte bij Henneman, op zuidwesten van Johannes- Nauwelijks boven het IJ-water wordt de Fiat Uno, die voor de ontvoering van Gerrit Jan Heijn werd gebruikt, al aan een onderzoek onderworpen. DEN HAAG (GPD) Het kabinet vindt dat een aids-test niet thuishoort bij een aanstellingskeuring. De staatssecretarissen De Graaf (sociale zaken) en Dees (volksgezondheid) schrijven in een brief aan de Tweede dat zij een aids-test onwenselijk vin den omdat er grote nadelen aan ver bonden zijn. Een dergelijke test dient volgens de bewindslieden niet het doel van een aanstellingskeuring voor een bepaal de functie, namelijk het beoordelen of iemend geschikt is een bepaald beroep uit te oefenen. Het staat allerminst vast dat mensen die het aids-virus bij zich dragen ook werkelijk ziek zullen worden. Bovendien vrezen de staatssecretaris sen dat een algemene aids-test bij aan stelling van mensen in bepaalde be roepen, relatief vaak een verkeerde uitslag te zien zal geven, zodat mensen vaak ten onrechte 'seropositief bevon den zullen worden. Een aids-test en het bekendmaken van de uitslag daarvan aan een toe komstige werkgever zou bovendien in strijd zijn met het beroepsgeheim van artsen. Een ambtelijke commissie zal onder- ISLAMABAD (AFP) - De zeven leiders van de verschillende groeperingen van het Afghaanse verzet hebben meegedeeld dat zij eenstemmig het vredesakkoord voor Afghanistan ver werpen, dat vandaag in Genève on dertekend wordt. Zij vragen Pakistan geen enkele stap te doen die de overwinning van de op standelingen kan omzetten in een ne derlaag. De leiders van de opstande lingen bedankten Pakistan voor de gastvrijheid die het land geboden heeft aan miljoenen Afghanen, maar riepen tegelijk de regering in Islama bad op „hen op een belangrijk moment niet in de steek te laten". Verzetsleider Gulbodin Hematyar kri tiseerde in zijn toespraak punt voor punt het akkoord dat gesloten is na in directe besprekingen tussen Afghanis tan en Pakistan in Genève. <Zie ook pagina 3) zoeken in hoeverre het noodzakelijk is om sollicitanten wettelijk te bescher men tegen dergelijke keuringen. De derde landelijke campagne in het kader van de aids-bestrijding is giste ren van start gegaan. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) gaf daarvoor het startsein, samen met voorzitter prof.Roscam Abbing van de Nationa le Commissie aids-bestrijding. De ac tie, met als thema 'Aids en Werk', richt zich op de werkers in de gezond heidszorg, maar ook op het publiek in het aigemeen. Hiermee worden de eerste actie (voor jaar 1987, 'bloem-en-bij') en de tweede (najaar 1987, hanteren condooms) ver volgd. In toenemende mate blijkt dat in werksituaties vragen en ongerustheid bestaan. Men toont zich verontrust, zo blijkt uit een onderzoek van Intomart, door het vaak onvoorspelbare karak ter van bloed-bloed kontakten, ook vanwege de onduidelijkheid van de in fectiekans. Ook in andere beroepen zoals de maat schappelijke dienstverlening blijken veel vragen te leven. Deze campagne heeft als doelstelling (Advertentie) dagelijks van 10-17 uur, ma. en di. 10-22 uur Gratis pendeldienst: volg borden P RAI Trein Toegangbiljetten bij NS-stations DEN HAAG (ANP) - De werk loosheid is in maart met 13.800 gedaald tot 686.900. De daling deed zich voor bij de mannen (met 11.400) als bij de vrouwen (met 2.400), aldus cij fers van het ministerie van so ciale zaken en werkgelegen heid. De daling is het saldo van 61.000 men sen die in maart werkloos werden en 74.700 die als werkloos zijn uitgeschre ven. De daling van de werkloosheid is ge ringer dan op grond van seizoensin vloeden kon worden verwacht, aldus het departement. Daarom nam de voor die invloeden gecorrigeerde werkloosheid in maart met 1800 toe. Die stijging deed zich alleen bij de vrouwen voor. Bij de mannen bleef de gecorrigeerde werkloosheid ongewij zigd. Voor mensen die zeer langdurig - sinds het begin van de economische cris be ginjaren '80 - werkloos zijn, is er weinig uitzicht op een baan. Hetzelfde geldt voor hen die als „minder geschikt" worden betiteld, bijna een derde van alle mensen langer dan twee jaar werk loos. Dit concludeerde minister de Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) woensdag op een conferentie in Bus- sum over de langdurige werkloosheid. De minister haalde een analyse aan van de OESO, het samenwerkingsver band van Westerse industrielanden. De OESO merkt daarin op dat na een aanzienlijke stijging van de werkloos heid als gevolg van de economische crisis, zich daarna een daling voltrekt. Vervolgens stabiliseert de omvang van de werkloosheid zich grofweg op een niveau twee keer zo hoog als dat van voor de crisis. In ons land is iets soortgelijks aan de gang. De werkloosheid steeg explosief tussen '81 en '84 door de economische crisis en daalde daarna. „Wanneer we er niet in slagen het huidige niveau van tussen de 650 en 700.000 werklozen te laten dalen, gaat die analyse ook voor ons land op", aldus De Koning. Dat betekent een verdubbeling van het aantal werklozen dat Nederland gemiddeld kende in de jaren '70. EN jf hebt 'r JARENLANG Cyprus, dat het toestel vrijdag toe- stemming gaf te landen na vier drama- Wfl tische uren rondcirkelen over Bayrut, Een van de dinsdag vrijgelaten gijzelaars wordt geholpen om het ziekenhuis Slot zie pagina 3 kolom 6van Larnaca op Cyprus binnen te gaan. onder meer onnnodige onrust in werk situaties te voorkomen en voorts het in acht nemen van algemene hygiëni sche maatregelen op het werk te bevorderen. De campagne wordt uitgevoerd onder verantwoordelijkheid van de ministe ries van WVC en sociale zaken; met on dersteuning van de Nationale Com missie Aids-bestrijding. Voor de orga nisatie is overlegd met onder meer werkgevers, vakbeweging en Arbeids inspectie. Advertentie I n zo blijft, geheel vol- Jgens de ongeschreven regels van de traditie, in de Zeeuwse waterschapswereld alles bij het oude. Na de op stand-van-de-hoofdingelanden, nu on geveer anderhalfjaar geleden, houden gedeputeerde staten van Zeeland het verder maar voor gezien. Geen nieuw voorstel meer voor concentratie van de bestaande zeven waterschappen in deze provincie, nadat het vorige (sa menvoeging tot twee: één boven en één onder de Westerschelde) in februa ri vorig jaar schipbreuk leed. Van gs mogen de waterschappen allemaal zelfstandig blijven. Ze hebben tenslot te plechtig beloofd dat er onderling af spraken zijn gemaakt over een geza menlijke aanpak van een alles omvat tend waterbeheer: zorg dus voor voldoende water én van goede kwali teit. Voor het dagelijks bestuur van de provincie is dat voorlopig genoeg om een nieuwe oorlog met de waterschap pen en hun achterbannen uit de weg te gaan. De waterschappen hebben de vorige slag tégen fusie gewonnen; ze hadden de politiek voor het behoud van hun zelfstandigheid afdoende ge mobiliseerd en geharnast. En ze wor den nu met rust gelaten; ze krijgen de komende jaren - zoals dat in het poli tieke vaktaaltje heet - 'het voordeel van de twijfel'. De bestuurders in de Middelburgse Abdijgebouwen hebben zo het netelige vraagstuk van de wa terschapsconcentratie keurig voor zich uit geschoven. Want ze hadden weinig zin om zich er de vingers op nieuw aan te branden. Bij hopeloze verdeeldheid wordt doorgaans de weg van de minste weerstand opgezocht. Een weg waarop borden staan met aanduidingen als: vrijwillig, onverplichtend. vrijblij vend. Voor de manier waarop de Zeeuwse waterschappen voortaan met elkaar omgaan als zij hun nieuw ste taak - samenhangend waterbeheer - zo goed mogelijk willen uitoefenen, is dat de richting. Alle zeven bepalen hun eigen beleid en daarover moet ver volgens binnen de Zeeuwse Water- schapsbond. een orgaan zonder be voegdheden, in zaken voor het gehele gebied van de provincie overeenstem ming worden bereikt. Zes waterschap pen zullen in twee blokken van drie op technisch gebied met elkaar gaan sa menwerken. Het zevende (het water schap Noord- en Zuid-Beveland) is groot genoeg om dat zelf te doen. Bij de slagvaardigheid van zo'n opzet kun nen op zijn minst vraagtekens worden gezet. De gezamenlijke technologi sche dienst van de waterschappen, die ruim tien jaar geleden werd opgezet, wordt binnenkort opgeheven. En dat gebeurt niet uit weelde. Versnippering en kleinschaligheid blijft dus voorlo pig het beeld van het Zeeuwse water schapswezen bepalen. In de heftige discussies over de zelfstandigheid van de Zeeuwse waterschappen zijn ander half jaar geleden steeds de argumen ten aangedragen dat deze instituten historisch dien zijn verankerd in de re gionale en ei' idelijke samenlevingen van deze provincie. De directe band en grote betrokkenheid van de bevolking bij de waterschappen moeten basis zijn óók voor de toekomstige organisa torische opzet, was vanuit de water schappen daarom de redenering. Met alle respect daarvoor: er valt op dat uitgangspunt ook heel wat af te dingen. In de Nederlandse waterschapswereld is op het ogenblik veel in beweging. Een nieuwe water schapswet staat op stapel. Een nieuw stelsel van heffingen (voor de waterzui vering) is in voorbereiding. Er wordt gewerkt aan nieuwe wetgeving op het terrein van de waterkeringen. Overal dienen zich fusies van waterschappen aan. Er zijn in 1973 bij de opzet van het zuiveringsbeheer in Nederland groot schalige constructies voor deze taak gemaakt: zuiveringsschappen, provin ciale diensten, grote waterschappen. Zeeland koos ervoor deze nieuwe be heerstaak bij de bestaande water schappen onder te brengen. Dat schiep tóen verplichtingen. Het schept er in de nabije toekomst nog meer. De waterschappen krijgen te maken met vraagstukken als de ber ging van slib. met bodemsanering, met hogere eisen om de kwaliteit van het water rondom de samemleving op peil te houden, met veel en moeilijk tech nisch onderzoek. Destijds is vanuit Den Haag al bezwaar gemaakt tegen de kleinschalige opzet van het zuive ringsbeheer in Zeeland. En nog steeds komen er van die kant pleidooien voor een moderner, bestuurskrachtiger aanpak van het beheer van dat almaar ingewikkelder patroon van watersys temen. Vroeg of laat wreekt zich de be slissing om het in Zeeland met de wa terschappen bij hetzelfde te houden. Dan zou de weg van de minste weer stand wel eens een doodlopende kun nen blijken. vdM. Advertentie 1948-1988 M'jLmig en een middagtemperatuur Rn 13 graden. Een matige wind uit Widoostelijke richtingen. Uw ucasan adviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1