)nrust over lijst E-nummers Minstens 100 doden bij ontploffing wapendepot Vrijwilligers Kapers beginnen 'langzame en beheerste executie' passagiers P DAG VAN ONTVOERING de PZC vandaag 1e jaargang no. 85 andag 11 april 1988 MW m fff, f WÊHËaaa - r wgewacht t IOpbrengst veiling wolbloedpaarden 11,2 miljoen gulden BIJ PAKISTAANSE HOOFDSTAD Heijn in stilte gecremeerd MISHANDELING NA VERSTRIJKEN ULTIMATUM Libanon Kogel Neeltje Jans Kas sport Kleintjes PSV kampioen Van Basten Zierikzee Meisje verdrinkt in sloot Krant: Zuidafrika zet doodseskaders in tegen het ANC Honderden leden drugsbendes Los Angeles opgepakt 'fis maar droog roog met zonnige perioden. Maxi- um temperatuur rond 10 graden, af wende westelijke wind. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant i—mrnwrn m/ De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIAL JlHAAG (ANP) - Een foutieve lijst Jzogeheten E-nummers van stof- Idlc als schadelijk of kankerver- ftkend worden bestempeld, heeft lid tot een golf van telefoontjes ■verontruste consumenten bij het llichtingsbureau voor de Voeding jen Haag. |n zaterdag uitgegeven verklaring Ischuwt het bureau nadrukkelijk voor deze lijst, die volgens het bureau paniek zaait zonder dat daartoe een re den is. De herkomst van de lijst met E-num- mers - die staan voor stoffen die aan de voeding worden toegevoegd, zogehe ten additieven of hulpstoffen zoals conserveermiddelen of kleurstoffen - is vooralsnog onduidelijk. Er staan perti nente onwaarheden in, zo zegt het voe dingsbureau. Zq wordt bij voorbeeld het nummer E 330 „bijzonder kanker verwekkend" genoemd. E 330 is echter het onschadelijke citroenzuur, een van nature voorkomend zuur in vooral ci troenen en andere citrusvruchten. In Nederland is de vermelding van E- nummers op de verpakking van voe dingsmiddelen nog niet verplicht. leijn ondernam ïog vluchtpoging JARLEM (GPD) Ahold-topman Gerrit Jan Heijn heeft op I lag van zijn ontvoering, 9 september vorig jaar, nog willen luchten. Dit gebeurde vermoedelijk in de buurt van het vlieg- Deelen. Heijn rende naar een passerende autobus, maar rde terug toen zijn ontvoerder, de 45-jarige E. uit Lands- r, dreigde hem dood te schieten. Dat maakten justitie en itie zondagmiddag bekend tijdens een persconferentie in irlem. rijden. Daar stappen beiden in de Fiat. E. bestuurt de Fiat zelf en houdt tege lijkertijd de heer Heijn onder controle. Hij maakt duidelijk dat het om een itie gaat er inmiddels vanuit dat imilieleden van de Landsmeerder en de zaak staan. De verdachte woensdag in een kort gesprek zijn vrouw tegenover zijn familie betuigd over zijn gedrag. Hij zit [als enige vast, de rechter-commis- heeft gisteren zijn bewaring ge- Zijn vrouw werd zaterdagmiddag Egel aten. |iddels is gebleken dat E. de ont- ng langdurig heeft voorbereid: 1986 koopt hij in België een kogel- er. ij heeft bij een Audi-dealer geïnfor- rd naar de werking van de por- loten. Daardoor weet hij dat hij in ,uto van Heijn kan stappen wan de Ahold-topman er reeds in zit. oraf koopt hij zich allerlei mate- n zoals plastic, tape, een spade en lettebandjes. |ij steelt een personenauto en zorgt valse kentekenplaten. Ie man maakt een aantal kistjes om ftosgeld in op te bergen. ij vindt in de bossen bij Renkum |n geschikte plaats om Heijn te be ften. ij schaft zich vermommingsmate- aan. vens neemt E. telefonisch contact ■met de heer Heijn. Hij doet zich Ials zakenman die belangstelling [eft voor de activiteiten van Ahold in ierenigde Staten. Hij wil een af lik maken en krijgt data voor een irek. Woensdagochtend 9 septem- eris een van de mogelijkheden. E. zodoende dat Heijn die dag naar et hold-hoofdkantoor in Zaandam al komen. ontvoering gaat en dat hij naar een plaats zal gaan waar de heer Heijn be waakt zal worden". De hele dag blijft E. met Heijn op de Veluwe. „In de auto maakt hij opna men van Heijn, die daarbij letters en cijfers moet opnoemen. Op een be paald moment, vermoedelijk nabij het vliegveld Deelen, terwijl beiden een wandeling maken, tracht de Heijn te ontvluchten en de aandacht te trek ken. Hij rent weg in de richting van een tegemoetkomende autobus. De ver- (Slot zie pagina 3 kolom 6) Zaandamse hoofdinspecteur H. iting gaf zondag een reconstructie het verdere verloop: „E. rijdt 9 ember met de gestolen auto, een Uno, naar Bloemendaal en par- t deze op de Hoge Duin en Daalse- Hij wacht de heer Heijn op bij de ige naast diens woning en stapt op moment dat deze het portier itslaat vlug aan de rechtervoorzij- bedreigt de heer Heijn met het ge en laat hem naar de gestolen auto m BnUKERK (ANP) - De veiling Ivan 120 Arabisch volbloed- I Paarden van de failliete stoe terij Liberty Arabians BV in bijkerk heeft naar schatting L2 miljoen gulden opge bracht. Dat heeft woordvoer der D. Bouland van de Amster damse veilinghuis Troostwijk meegedeeld. De opbrengst is - hoewel niet -egenvallend - bij lange na niet voldoende om de schulden van de stoeterij, die in de vijf mil- oen lopen, te dekken, aldus hirator mr. C. van Zalingen. De veiling van de 120 volbloeds saterdag was uniek voor Euro pa De stoeterij raakte in de 'roblemen door tegenslagen in 'e afgelopen jaren. Een produ- :ent van paardenvoer leverde oer van verkeerde samenstel ling, waardoor er bij de paar den, die erkende kampioenen in de wereld waren, hormonale >toringen optraden. Toen in 987 de eigenaar onverwacht 'verleed, was het tij niet meer ff u0n' De veHing van de fail liete boedel was het resultaat. Er kwamen rond de 3.000 be langstellenden op af. Onder ■en waren een Indische vorst ,n ée ambassadeur van Iraq, ndere kopers kwamen, behal- e u'i Nederland, onder meer ut België, Italië, Groot-Brit- I nnie en de Bondsrepubliek Duitsland. RENKUM (ANP) - Ook het afgelo pen weekeinde zijn veel mensen naar de plek gegaan in een bos in Renkum waar de vermoorde top man van het Ahold-concern Gerrit Jan Heijn begraven lag. Het aantal mensen was echter niet zo groot dat de politie tot afsluiting van het bos moest overgaan, aldus een woordvoerder. Sinds donderdag trekt deze plek, waar inmiddels een kruis is neerge zet en tientallen bossen bloemen liggen, vele belangstellenden. Vol gens een boswachter gedragen de mensen, die tot 's avonds laat door het bos lopen, zich redelijk netjes. Aadjudant Botkamp van de Ren- kumse gemeentepolitie noemt de plek een soort bedevaartplaats. ISLAMABAD (RTR-UPI-AFP) - Een wapendepot van het Pakistaanse le ger aan de rand van de hoofdstad Isla mabad is zondag de lucht ingevlogen. Volgens voorlopige schattingen zijn meer dan 100 mensen gedood en 1.000 gewond. Artsen van ziekenhuizen waar slacht offers werden binnengebracht, ver wachten dat het aantal slachtoffers verder zal oplopen. Volgens een rege ringswoordvoerder is de explosie in het legerkamp in Faizabad, halverwe ge Islamabad en de vroegere hoofd stad Rawalpindi, het gevolg van een ongeluk en niet van sabotage. Het begon met een enorme klap om streeks 10.00 uur plaatselijke tijd (07.00 uur Ned. tijd), gevolgd door een serie explosies die grote paniek ver oorzaakte onder de bevolking. Tien tallen raketten en granaten werden ki lometers ver weggeslingerd, tot in het centrum van Islamabad. Op vele plaatsen waar de projectielen insloe gen braken branden uit. De geëxplo deerde opslagplaats stond meteen in lichterlaaie en is afgezet door militai ren. Het ministerie van defensie liet in een verklaring weten dat de explosie plaatsvond nadat er brand was uitge broken. Het riep de bevolking op de vondst van niet-geëxplodeerde bom men bij de autoriteiten te melden. Ook in de buurt van westerse ambassades kwamen raketten terecht, alsmede vlakbij de woning van premier Mo- VELSEN (ANP) - Het stoffelijk over schot van Gerrit Jan Heijn is zater dagmorgen in besloten kring in Drie huis, gemeente Velsen, gecremeerd. De familie heeft in aanwezigheid van een klein aantal zeer goede vrienden en relaties van Gerrit Jan Heijn af scheid genomen, aldus verklaarde een woordvoerder van het Ahold-concern zaterdagmiddag. hammed Khan Junejo, zonder dat schade werd aangericht. Premier Ju nejo was overigens niet thuis. Een zitting van de Pakistaanse senaat in Islamabad werd na de explosie op geschort en winkels in de stad sloten hun deuren. Duizenden burgers zoch ten een veilig onderkomen. Ook auto mobilisten vluchtten hun auto uit om projectielen te ontwijken. PANAMA STAD (AP) Duizenden Panamese vrouwen hebben zich als vrijwilliger opgegeven om hun land te verdedigen tegen een eventuele Amerikaanse invasie. De geruchten over een ingrijpen van Amerikaanse kant blijven circuleren, nu president Reagan heeft besloten de sancties te gen Panama te verzwaren. De Amerikaanse president wil de druk op sterke man. generaal Manuel Norie- LARNACA/BAYRUT (DPA/RTR) - De kapers van het Kuwaytse vliegtuig in Cyprus zijn zondag naar eigen zeggen begonnen met „langzaam, beheerst executeren" van gijzelaars, toen niet werd voldaan aan hun eis dat het toe stel uiterlijk 15.15 uur Nederlandse tijd moest zijn bijgetankt. Zaterdag schoten de kapers al een Kuwaytse le gerofficier dood. Een andere gijzelaar werd vrijgelaten. De man, eveneens afkomstig uit Kuwayt, verkeerde in een shock-toestand. „Een van de rond 50 gijzelaars hebben wij al verwond", zo deelde een van de kapers zondag na het verstrijken van het ultimatum mee via de radio. „Af ranselen, afranselen, afranselen" her haalde de boordwerktuigkunde op de vraag van de verkeerstoren of de ka pers de gijzelaars gingen slaan of do den. Hij zei ook dat sommige passa giers ziek zijn. Het vliegtuig staat over dag in een hitte van meer dan dertig graden. Zij wilden nieuwe brandstof om naar Kuwayt te vliegen, dat weigert te vol doen aan hun eis tot vrijlating van 17 medestanders van de islamitische Ji had die in Kuwayt gevangen zitten we gens een reeks bomaanslagen in 1983. De emir van Kuwayt, sjeik Al Sabah, herhaalde zondag bij de opening van een mini-top van de Islamitische Con ferentie in zijn land, dat niet aan de eis zal worden voldoen, ook al zouden drie leden van zijn familie aan boord blij ven. De kapers hebben gedreigd het vliegtuig op het paleis van de emir te laten neerstorten als Kuwayt weigert hen te laten landen. PLO-leider Arafat, die de conferentie bijwoont, zei bij aankomst in Kuwayt uit de Sovjetunie dat „de PLO haar best doet" om te helpen de kaping op te lossen. De PLO-vertegenwoordiger op Cyprus, Samir Abou Ghazala, en tweede man Malaz Abdou, hebben in het weekeinde diverse malen contact gehad met de kapers. De kaping van de Kuwaytse Boeing- 747 begon dinsdag met een gedwongen landing in Mashhad in Iran, waar het bijna 80 uur stond en 57 niet-Kuwaytse inzittenden werden vrijgelaten. Vrij dag vlogen de kapers met de resteren de 53 gijzelaars door naar Larnaca op Cyprus nadat Syrische troepen lan ding in Bayrut weigerden en zelfs waarschuwingsschoten afvuurden. De pro-Iraanse organisatie islamiti sche Jihad dreigde zondagavond in een schriftelijke verklaring in Bayrut dat zij. als het vliegtuig op Cyprus wordt bestormd, al haar westelijke gij zelaars in Libanon zal doden. In totaal worden in Libanon nog rond 20 buiten landers vastgehouden door verschil lende organisaties, onder wie de Brit Terry Waite. Hij verdween toen hij als speciale gezant van de aartsbisschop van Canterbury in Libanon kwam on derhandelen over vrijlating van de buitenlanders. ga, om te vertrekken nog verder op te voeren. Onder de nieuwe maatregelen die op basis van een speciale sanctiewet wor den genomen zijn: bevriezing van alle Panamese overheidstegoeden in de VS, een verbod op alle betalingen aan het bewind-Noriega door particulie ren, bedrijven en instellingen in de VS alsook door Amerikaanse burgers en bedrijven in Panama. De Roomskatholieke kerk van Pana ma heeft haar pogingen om te bemid delen opgeheven. Aartsbisschop Mar cos McGrath zei dat hij zijn poging op gaf omdat de oppositie weigert met de regering te praten als deze niet bereid is het vertrek van Noriega te bespre ken. Een door de aartsbisschop gewen ste verklaring van Noriega dat hij het initiatief steunt is achterwege geble ven. Twee politieke partijen hebben zich losgemaakt van de Nationale Burger kruistocht, de brede oppositiefedera tie. De leiders van de partijen verklaar den zich tegenstander van de sancties en zeiden dat ze meer leed veroorzaken bij de bevolking dan dat zij Noriega en het door hem gecontroleerde burger bewind treffen. De Israëlische minister Rabin heeft bevestigd, dat het meisje Tirza Porat vorige week is overleden aan een kogelwond. PAGINA 3 Binnen een maand zullen in vesteerders beslissen of ze geld steken in de opzet en exploita tie van recreatieve voorzienin gen op Neeltje Jans. PAGINA 5 Honderden mensen hebben za terdag in het kader van de ac tie Kom in de kas een kijkje ge nomen op de bedrijven van glastuinders. PAGINA 5 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 Temidden van supporters viert Hans van Breukelen na afloop van de wedstrijd tegen AZ'67 het landskampioenschap van PSV. De 'kleintjes' in het profwieler- peloton mochten zich zondag uitleven in de klassieker Pa- rijs-Roubaix. De gunstige weersomstandigheden boden de figuranten de kans op de voorgrond te treden. Daarom ging de zege niet naar een ve dette, maar naar de Belgische kermiscoureur Dirk Demol. PAGINA 9 Zoals verwacht heeft PSV ver voor het einde van de competi tie de landstitel veilig gesteld. De Eindhovense ploeg zege vierde moeizaam tegen AZ'67 (1-0) en kón vervolgens een feestje bouwen. PAGINA 9 Marco van Basten vierde na een afwezigheid van bijna een halfjaar zijn rentree bij AC Mi lan. Hij scoorde tegen Empoli gelijk de winnende treffer. PAGINA 9 ZAANSTAD (ANP) - De 2,5-jarige Wendv Miranda Stoverink is zondag middag in een brede sloot op enkele tientallen meters van haar ouderlijk huis in Zaanstad verdronken. Volgens de politie liep het meisje in een onbewaakt ogenblik weg uit een zandbak waar zij onder toezicht van haar moeder met andere kinderen aan het spelen was. Voor de beslissende topper te gen Baronie heeft Zierikzee door een 1-0-overwinning op Voab een kleine kans op de ti tel in de tweede klas van het zondagvoetbal behouden. PAGINA 11 JOHANNESBURG/CANBERRA (RTR) - Zuidafrika heeft geheime doodseskaders, zogenoemde „Z-eska- ders", ingezet in zijn oorlog tegen het verboden Afrikaans Nationaal Con gres (ANC), zo berichtte de Zuidafri- kaanse krant de Sunday Star in haar editie van zondag. De doodseskaders zouden verant woordelijk zijn voor de recente reeks aanslagen op ANC-functionarissen, zoals de moord op de Parijse ANC-ver- tegenoordigster Dulcie September op 29 maart. Op gezag van een prominen te westerse bron schrijft de krant dat de Zuidafrikaanse geheime dienst een lijst heeft met twintig ANC-leden op wie zij het gemunt heeft. LOS ANGELES (RTR-DPA) - De Ame rikaanse politie is in de nacht van vrijdag op zaterdag massaal in actie gekomen tegen elkaar bestrijdende drugsbendes in Los Angeles. Meer dan duizend agenten waren bij de opera tie betrokken. Ruim driehonderd ben deleden zijn gearresteerd. De arrestaties hebben nauwelijks in vloed op de drugshandel in Los Ange les omdat er naar schatting 70.000 ben deleden bij zijn betrokken. Velen zijn jongeren die hele wijken terroriseren in de strijd om uitbreiding van hun af zetgebied. Het was voor de tiende maal in zes weken dat de politie van LA massaal optrad. Inmiddels zijn 1124 bendeleden gearresteerd. Commissaris van politie Gates besloot tot de inzet van alle middelen nadat drugshandelaren vorige week zonder reden vanuit een auto op voorbijgan gers hadden geschoten. Daarbij viel een dode en liepen twaalf mensen, on der wie een jongetje van vier, verwon dingen op. Volgens de autoriteiten zijn vorig jaar 387 moorden gepleegd door de drugsbendes, terwijl dit jaar al 85 doden vielen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1