anDijke Kapers boven Bayrut Vrouw van Ferry E. nog niet vrijgelaten Gratis ov-kaart studenten later DIESELEN. SUPEREN OF OP GAS. DE LAATSTE KANS OP EERSTE KLAS OCCASIONS. Tuhsp SYRIERS BESCHOTEN TOESTEL Zeeland? Grootste Dealer-Occasion- Show. 9 april van 10-17 uur. in de Zeelandhallen te Goes. BRISTOL /l/EEK-UIT EEK-IN jegenbelasting gulden hoger Lobbyisten als wegbereiders Rustig weer CAMPING/TUINMEUBELSHOW AKANTIELAND Gifbelten Ontwikkeling Goedkoper ÏBreukink LARNACA (RTR) - Het gekaapte vliegtuig van Kuwayt Air ways is vrijdagavond met rond 50 gegijzelden aan boord ge land op het vliegveld van Larnaca op Cyprus. Het vliegtuig was vrijdagmiddag opgestegen van het vliegveld van de \rC€S Iraanse stad Mashhad waar het sinds de kaping dinsdag aan de grond had gestaan. De Iraakse gezagvoerder kreeg van de Li banese autoriteiten geen toestemming te landen op het vlieg veld van Bayrut. Schoten Weg met die wanorde inde slaapkamer! &XCI06IV de luxe schuifdeur kastenwand exclusief voor u op maal gemaakt - door LIJnbach Bijna 300 Bovag gekeurde gebruikte auto's van de gezamenlijke autodealers uit Goes. De toegang en de koffie is gratis en de keuze enorm. Graag tot ziens op: 'SUPER CRACKS' S'ris maar vrijwel overal droog met onnige perioden. Maximum tempera- uur rond 10 graden. Zwakke tot mati- •e oosten wind. 1e jaargang no. 84 terdag 9 april 1988 bij Exclusief Lafuma-dealer Hartman. Sieger. Capisa en Unimeta tuinmeu- Hoek Rijksweg - Ringbaan West beien l i Tevens barbecues, tenten, slaapzakken etc. etc. I01100 - 1 14 40 j GOES De landen van de EG tellen ve le tienduizenden chemische stortplaatsen die een gevaar vormen voor de volksgezond heid en het milieu. PAGINA 5 Zeeland heeft zelf voldoende mogelijkheden om zich econo misch te ontwikkelen en kan zijn eigen boontjes wel doppen, aldus directeur ir R. M. Th. Adriaansens van de PPD. PAGINA 9 De bouw van een nieuwe kolen centrale in het Sloegebied le vert voor de consument goed kopere stroom op. PAGINA 11 Erik Breukink heeft vrijdag de eindoverwinning in de Ronde Ivan Baskenland veroverd. PAGINA 35 Veertig jaar na dato houdt Denemarken zicht op Cobra, sen revolutie in de kunst Classici-literatoren snakken war een onbereikbaar ideaal: ie oudheid Kundige colums van Wim de Bie Hugo Claus over zijn werk „waarin de gra tie van het oppervlak eigen- ichijnlijk domineert" Mah- ler-koorts in Nederland De Nederlanden waren in de vre- ie van Munster van onderge schikt belang Actie voor een beter aanzien van de bioscoop I Radio- en televisieprogram ma's voor het weekeinde. PAGINA 19, 20, 21 en 23 Leven met meeuwen Zacht fruit is 'uit' Juffrouw van der Leeden blijft trouw aan het platteland Vakbondsman Arie Groenevelt neemt geen blad voor de mond Hoe raak ie vliegangst kwijt? De Natte Krant van Paramaribo Ge meenten zitten in hun maag met verwaarloosde riolen Neerlands koopmanslust in de VS Wielrenjurylid Jeremias- ie staat noodgedwongen aan ie kant Zwemmer Adrian Woorhouse op recordjacht. PAGINA 27, 28, 29, 31 en 33 pinnen- en buitenland: 3, 5 Jn7 ipinie en achtergrond: 4 financieel en economie: 6 Jrovincie: 9,11,13,15,16 en 17 sport: 35 HAAG (GPD) - Het kabinet heeft >ten de wegenbelasting 'tijdelijk' rhogen met vijfentwintig gulden personenauto's en motoren en vijftig gulden voor vrachtwa- Deze verhoging gaat op 1 juli in il duren tot 31 december 1995. ?eld dat hierdoor binnenkomt, zal «den gestort in het zogeheten 'mo- Jilifcitsfonds'. Uit dit fonds worden N' ten gefinancierd die de bereik- ■heid van de economische centra d Randstad verbeteren. Daarbij Bt gedacht aan verbetering van Bn, maar ook aan uitbreiding van (penbaar vervoer. DEN HAAG (ANP) - Johan Cruijff heeft vrijdagmiddag in Londen met de Britse zakenman Robert Maxwell gesproken over zijn plannen om in Ne derland een internationaal hoogge waardeerde betaald-voetbalorgani satie van de grond te krijgen. De uit gever, die in Engeland eigenaar is van Oxford United en Derby County en zijn rechten op Watford moest af staan, heeft Cruijff een bedrag van één miljoen pond (3,5 miljoen gulden) toegezegd als hij binnen een week tijd zijn plannen concretiseert. Met die mededeling kwam Cruijffs raadsman, mr. Eric Vilé, vrijdagavond in het te levisieprogramma Brandpunt van de KRO. Cruijff, in januari vertrokken als tech nisch directeur van Ajax, moet bij de plannen, die hij met de topman van or- ganisatieburo McKinsey, ex-minister Pieter Winsemius, heeft ontwikkeld, de zakelijke kant van het geheel vast leggen. „Een businessplan", noemde Vilé dat. Cruijff heeft grote steun uit het bedrijfsleven om een topclub vol gens zijn visie te ontwikkelen. De 40- jarige Vinkevener heeft voor de uitvoe ring van dat plan FC Utrecht op het oog. Volgens Vilé is er al veel werk gedaan. „Er is met sponsors gesproken. De naam KLM klopt. Voor mij is dit al een week of vijf ernst. Cruijff kan kiezen uit Barcelona en het plan rond Utrecht. Hij heeft uitstel bedongen bij Barcelo na. Binnen een week wordt duidelijk of het lukt met die nieuwe topclub. Gekaapte Boeing geland op Cyprus lijk bijtanken en het zal dan hopelijk weer mogen vertrekken", verklaarde regeringswoordvoerder Akis Fantis. De kapers dreigden vrijdagavond op het vliegveld van Larnaca opnieuw dat de inzittenden „in groot gevaar zijn" als de Kuwaytse autoriteiten niet ingaan op hun eis tot vrijlating van 17 pro-Iraanse medestrijders. De kapers hadden voor ze mochten vertrekken uit Mashhad een passagier afgeranseld. Zij wilden dat de versper ringen op de startbaan werden wegge haald opdat het toestel kon opstijgen. Daarbij losten zij waarschuwingsscho ten in de lucht en wierpen een hand granaat uit het vliegtuig. De Iraanse autoriteiten besloten toen op de wens van de kapers in te gaan. Aanvankelijk zetten de kapers koers naar de luchthaven van Bayrut, maar daar werden de landingsbanen gebar ricadeerd met vrachtwagens en brand weerauto's. Syrische troepen in Bay rut vuurden waarschuwingsschoten af op het vliegtuig toen het voor de ze vende maal boven het vliegveld van Bayrut cirkelde, nadat functionaris sen het weigerden toestemming te ge ven te landen. Dit is vernomen in bron nen op het vliegveld en van getuigen. Daarna zette het vliegtuig koers naar Cyprus, waar het rond 20.15 uur Neder landse tijd landde. Op Larnaca arri veerde even later een ploeg Kuwaytse onderhandelaars. De Cyprische minis ter van buitenlandse zaken, George Ia- covou, ging naar het vliegveld en stuurde een Arabisch sprekende tolk naar de controletoren. „Cyprus zal het vliegtuig waarschijn- Vrij gelaten Britse passagiers van het toestel keerden vrijdag vermoeid te rug op Britse bodem en verhaalden van hun hachelijke avontuur. Ze ver klaarden goed te zijn behandeld door de kapers maar spraken wel van vrees aan boord. „Ze hadden altijd een handgranaat in eén hand en een pi stool in de andere. Er was steeds de dreiging.... maar we zijn niet mishan deld", verklaarde een passagier. De 21- jarige Susan Silcock noemde de ka pers zeer vastbesloten bij hun actie en bereid te sterven. Bayrut - De gekaapte Kuwaytse Boeing vliegt laag over de Libanese hoofdstad Bayrut nadat toestemming om te landen was geweigerd. Jetép DEN HAAG (GPD) Studenten die studiefinanciering ontvangen, hoe ven er niet op te rekenen dat ze met ingang van het nieuwe studiejaar al kunnen beschikken over de NS/OV- jaarkaart. Het ministerie van onder wijs en wetenschappen zegt de uit werking van de hele operatie niet voor die datum rond te hebben. Ge sproken wordt over invoering per 1 januari 1989, of zoveel eerder als mo gelijk. Het plan van minister Deetman om door middel van een studenten OV- kaart de talloze reiskostendeclaraties tegen te gaan en gelijktijdig te korten op de basisbeurs, ligt nu nog bij de Raad van State. Volgens woordvoerster M. Bolle van het ministerie van onderwijs is 1 au gustus nooit als datum van invoering door het ministerie bepaald. „Het voorstel zal eerst nog door het parle ment moeten voor goedkeuring. Wan neer dat precies gaat gebeuren is, nog niet te zeggen. Waarschijnlijk pas in de tweede helft van dit jaar. Het verlagen van de basisbeurs is gekoppeld aan de studenten OV-kaart, zodat die verla ging (ruim zestig gulden voor uitwo nenden en 40 gulden voor thuiswonen de studenten) gelijktijdig wordt inge voerd", aldus Bolle. De NS raadt nu alle klanten en poten tiële klanten die overwegen om een jaarcontract af te sluiten aan, om dit niet te snel te doen. Er wordt door de NS gewerkt aan een regeling om hou ders van jaarcontracten (Jongeren- kaart, Dalurenkaart, NS-Kortings- kaart en NS/OV-Jaarkaart) de moge lijkheid te bieden om over te stappen naar de studentenkaart. Het bedrijf heeft besloten om een eenmalige tus sentijdse annulering voor jaarcon tracthouders toe te staan. HAARLEM (GPD/ANP) - De vrouw van Ferry E., de man die heeft bekend Gerrit Jan Heijn te hebben ontvoerd en omgebracht, blijft nog in hechte nis, zo heeft de Haarlemse officier van justitie mr. Th. Bot vrijdag medege deeld. „Het is bepaald nog niet zo dat we haar als verdachte hebben afge schreven", aldus Bot. Haar advocaat mr. K. van der Leij uit Haarlem, heeft vrijdagavond meege deeld dat hij „overtuigd is van de on schuld van mevrouw E." Dat bij de po litie nog niet alle twijfel is weggeno men, wijt hij aan de ernst van de zaak. „Ook het geringste vermoeden van medeplichtigheid wil Justitie kenne lijk wegnemen", aldus Van der Leij in een vrijdagavond uitgegeven verkla ring. Hij zegt dat de familie van het echt paar „nog steeds verbijsterd is" over de onthullingen. „Niemand heeft het minste vermoeden gehad dat de man tot een dergelijke daad in staat zou zijn", aldus de advocaat. Hij deelde verder mee dat de kinderen van het echtpaar zijn ondergebracht op een adres buiten hun woonplaats Lands meer. Van der Leij: „Het is na de schokkende ervaringen van de laatste dagen voor hen van groot belang tot bezinning te komen". Over de motieven van E. bestaat nog onduidelijkheid. Inmiddels heeft hij toegegeven al langer van plan te zijn geweest iemand te ontvoeren. Waar om en wanneer de keuze op Heijn is gé vallen, heeft hij nog niet verteld. De verdachte houdt vol alleen te hebben gehandeld. Zijn vrouw en kinderen hebben volgens de verklaring van de man geen weet gehad van zijn daden. Volgens officier van mr. Bot zal de da der in Haarlem worden berecht. Voor dien zal hij in het Pieter Baan Centrum op zijn geestelijke vermogens worden onderzocht. Naar verwachting wordt de E. zondagmorgen voorgeleid aan de rechter-commissaris. Hij heeft volgens mr. Bot bij de ontvoe ring en de moord 'heel rationeel' ge handeld. Ook tijdens het politiever- (Slot zie pagina 3 kolom 7) Advertentie Advertentie) Nu is er een droom van een schuifdeur kastenwand, die wij tot op de millimeter nauwkeurig voor u vervaar digen. Meer bergruimte. Meer loopruimte. Grote keuze in afwer kingsmogelijkheden. En bovenal verrassend voordelig. Vraag onze uitvoerige doku- mentatie. Gratis maatnemen met vrij blijvende offerte. 10 i»*I g»'* op het syst Zuidvhetstraat 75 Goes Tel 01100-12420 Openingstijden toonzaal werkdagen 9 00 12 00 uur 13 00 17 00 uur donderdagavond 19 00 21 00 uur zaterdag 9 30 12 30 uur Zeeland verkopen. Aldus geschreven klinkt het on sympathiek, maar lobbyen - volgens Van Dale druk uitoe fenen op de politieke besluit vorming - in het belang van deze pro vincie was wel degelijk de achterlig gende reden van de PZEM de drie di recteuren-generaal van het ministerie van Economische Zaken voor een werkbezoek uit te nodigen. Praten over Zeeuwse zaken met ministeriële beleidsvoorbereiders hoeft niet per de finitie in een Haags bureel plaats te vinden; in veel gevallen kan het bui tengewoon nuttig zijn de koopwaar in eigen omgeving aan te prijzen. De PZEM - met aan het hoofd bestuurs voorzitter, tevens gedeputeerde, W. Don - zocht het alternatief in een boot tocht op de Westerschelde tussen Vlis- singen-Oost en Terneuzen. Dat bleek een vorm van plezierig en onderhou dend bezig zijn, waarbij op informele basis contacten werden gelegd. Lob byen dus van bestuurders en captains of industry, maar dat lobbyen moet vooral worden gezien als extra en na drukkelijk wijzen op de mogelijkhe den in het Zeeuwse, zowel links (Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone) als rechts (Vlissingen-Oost) van de Wes terschelde. Wie concrete resultaten van een dergelijk bezoek verwacht, wordt teleurgesteld. De weg verken nen en voorbereiden, was gisteren het motto. Met slechts één doel: het be lang van Zeeland dienen. In die opzet is de uitnodigende partij volledig ge slaagd. Eén van de grotere belangen, zo kwam ook gisteren weer naar vo ren, is de totstandkoming van een vas te oeververbinding over en/of onder de Westerschelde. De industriegebieden Vlissingen-Oost en Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone worden door een dergelij ke verbinding tot één geheel gesmeed. De slagkracht van het gebied wordt als het ware verdubbeld. Juist nu de Vierde Nota ruimtelijke ordening Zee land op bijna alle fronten in de steek laat, is de WOV als stimulator van nieuwe bedrijvigheid een absolute voorwaarde. De Zeeuwse economie is hoognodig toe aan nieuwe impulsen, die voorkomen dat Zeeland een twee derangs provincie wordt. Prioriteits stelling nummer één mag de WOV zo langzamerhand worden genoemd. Be tekent dat nu een oeververbinding ten koste van alles? Nee, dat zeker niet. Het houdt wél in dat in de afweging van belangen, zeg maar bij het maken van keuzes, het belang van een nood zakelijke economische groei zwaar zal wegen. Immers, op termijn gaat het om de vraag: kan de welvaart voor ruim driehonderdvijftigduizend Zeeu wen behouden blijven. Zonder de be langen van natuur en milieu al bij voorbaat ondergeschikt te maken, is het duidelijk dat aan keuzes niet valt te ontkomen. Zeeland staat trouwens voor meer keuzes. De Vierde Nota ruimtelijke ordening heeft voorzichtig een weg ge wezen: deze regio moet zich maar op België richten. Voorzitter Ruules van de kring van werkgevers in de Kanaal zone nam daarop gisteren al een voor schot ten overstaan van de drie Haag se directeuren-generaal. Onomwon den stelde hij vast dat Zeeuwsch- Vlaanderen zich moet oriënteren op de Belgische haven- en industriecentra Zeebrugge, Gent en Antwerpen. Dat is niet alleen anticiperen op de Vierde Nota; Ruules maakt tevens duidelijk dat bij een vervaging van de grenzen binnen de EG in 1992 en het omstreeks die tijd gereedkomen van de Frans-Engelse Kanaaltunnel nieu we impulsen aan de economie worden gegeven, waarop het altijd al interna tionaal georiënteerde bedrijfsleven in Zeeuwsch-Vlaanderen wil inspelen. Dat is een visie die blijk geeft van een gezonde kijk op de toekomstige ont wikkelingen. Tegen die achtergrond wordt het belang van een vaste oever verbinding onderstreept. Ook de Vier de Nota ruimtelijke ordening laat zich in die zin over de WOV uit. Het gaat in die optiek dus over een oeververbin ding, die Midden-Zeeland uit zijn isole ment moet halen. Het is maar hoe je het bekijkt. Wil Zeeland economisch mee blijven draaien dan is het even zeer nodig de blik naar het noorden te wenden, richting Rotterdam. Afwach ten en kijken wat er om ons heen ge beurt, is er niet meer bij. Zeeland zal de weg moeten aangeven die het de ko mende jaren wil opgaan. Vooralsnog moeten de signalen richting Den Haag worden afgegeven. Ten overstaan van de drie topambtenaren van Economi sche Zaken is daaraan gisteren in elk geval in positieve zin gewerkt. Dim Elanden - Politie, staatsbosbeheer, de rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders, dierentuin Artis en particulieren zijn vrijdag massaal op de been ge weest om drie ontsnapte elanden uit het natuurpark Lelystad te vangen. DOORWERTH - Onbekenden hebben bossen en losse bloemen gelegd op de plaats waar Gerrit Jan Heijn werd omge bracht. iAdvertentie Advertentiel Advertentie Advertentie AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 NA Viissingen m 01184 - 15610 Bieder sport/vrijetijdsschoen in wit met blauwe garnering. Maten 36 - 46 Adviespr. 79.95 alléén vandaag slechts Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1