Bekenden van Ferry E. zijn volslagen verrast Graf was al gedolven voor dood van Heijn Verdachte was harde werker MSE OFFICIER: Gerrit Jan bij Ahold man op de achtergrond PZC/ binnen-buitenland 7 ARCHITECT CONTACT-ARME 'EEL H ieven Daderanalyse Professioneel Oud en nieuw Contact-arm Geboortestreek Gecamoufleerd MEER De garage achter de woning van de familie E., nadat ze door de politie grondig was onderzocht. elangrijkste voor bewijs was agenda kt agen VM aant< Hl Bij hadg ti m het t vJ Hij h ".tl gen v 11 het: ni •jl itie bl justitie ifgelof t eel tij de LEM (GPD) - „Het belangrijkste bewijsstuk was een a uit 1986. Gevonden in zijn huis. Er stonden belangrijke keningen in. Wat geregeld was en wat niet. Dat hij tape |ekocht, waar dat was gekocht. Dat een begraafplaats was ;eld. 's Ochtends ontkende hij nog, maar toen we hem met :wijsmateriaal confronteerden, is hij mee gaan werken, eft verteld waar in de kelder het losgeld was verstopt, a zijn we met 'm gaan rijden en heeft-ie de plek aangewe- aar Heijn lag". :aarlemse hoofdbureau van po- te donderdag persofficier van mr. Th. Bot terug. Bot was de |en 211 dagen direct betrokken angste ontvoeringszaak uit de indse geschiedenis. Voor een tag is net echter nog te vroeg. Irijkste vraag is voor justitie op lit minent of de aangehouden inge- ^Hiit Landsmeer de ontvoering ^Tjk in zijn eentje heeft uitge- nmj zegt nog steeds dat hij alles Rerfcedaan heeft: in het onderzoek Staat ib de betrokkenheid van de rest an de nilie voorop. We willen eerst (reten In hoeverre zijn vrouw en kinde- pnerweet van hebben gehad. Je moet Insen niet langer vasthouden Ikt noodzakelijk is, dus dat ele- eeft in het onderzoek nu priori- Iregen. Daar willen we snel dui- eid over hebben". „Als je kijkt naar het blanco strafblad, een man met een gezin, het onmiddel lijk om het leven brengen van het slachtoffer, dan kun je wel zeggen dat jver d' motieven van de man is nog iets bekend. Hij lijkt in elk geval niet 3p de oekende crimineel die in één ;eer een grote slag wil slaan. „Het lijkt ir op, n aar dat is nog veronderstellen- M, dat we te maken hebben met en man die in z'n vak mislukt is, al- hans r iet aan de slag is gekomen, en iin:|akelijl log al wat problemen heeft Het is de vraag of het puur om doen was. Misschien heeft ie ;hzelf willen bewijzen de perfec- aad te kunnen begaan. Maar lyse is op dit moment nog spe- Mr. Th. Bot. hij heel rationeel heeft gehandeld. Dat het goed is doordacht. Maar hij heeft nu toch ook blijk gegeven van amateu ristisch gedrag, door na zo'n korte ter mijn bankbiljetten uit te gaan geven." Van de dader-analyse die door het re cherchebijstandsteam is gemaakt, blijft weinig overeind. De politie ge loofde stellig in een meerkoppige ben de. De brief zou geschreven zijn door een vrouw met MAVO-opleiding, die zich intelligenter wilde voordoen dan ze was. „Van zo'n daderanalyse kan je achteraf natuurlijk zeggen dat het spe culaties zijn. Maar ik noem het onder bouwde speculaties. Op basis van het materiaal kan je niet anders. Neem nu dat stem op het bandje. Het was zelfs nu niet zo dat we de man hoorden en direct zeiden: dat is hem. De stem lijkt er wel wat op. Sommige deskundigen hadden het over een Indonesisch ac cent, maar één van hen had het over een accent uit Overijssel. En daar heeft hij inderdaad een aantal jaren gewoond". - De dader is gepakt. Heeft het recher chebijstandsteam geluk gehad, of is de arrestatie een rechtstreeks gevolg van systematisch en breed opgezette on derzoek? „Een combinatie, echt een combina tie. Geluk in de zin van een aanleiding, een aanknopingspunt. We hebben echt alles aangepakt. Alles tot de bo dem uitgezocht". - De stemming na de ontknoping? „Die was bepaald niet feestelijk of zo. Met name niet als je er achterkomt hoe het allemaal is gegaan. Alleen dat je zegt: de zaak is plotseling snel opge lost". LANDSMEER (GPD) - „We waren altijd al bang dat hij iets tegen zich zelf zou ondernemen. Maar sinds de ontvoering van Heijn heb ik vaak gedacht: die jongen is zijn depres sies aan het overwinnen, het gaat eindelijk beter met hem". In het huis van de familie K., vlak bij de woning van de gearresteerde Landsmeerder, heerst grote versla genheid. Vanaf het moment dat zij bijna twintig jaar geleden in de wijk Havenzathe kwamen wonen, heb ben vader, moeder en later ook de zoon vrij intensief contact gehad met E. en zijn vrouw en kinderen ge had. Alleen de laatste maanden is dat wat afgenomen. „Zondagavond heb ik nog met hem staan praten. We zouden binnenkort uit eten gaan. Hij was toen, voor zijn doen, vrij vrolijk. Niets, maar dan ook niets heeft ons ooit doen vermoeden dat Ferry zoiets in zijn schild voerde. Achteraf gezien: ja, dat is met alles, kun je alle feiten die je kent met el kaar combineren en op een andere conclusie uitkomen. Of wij hem ver oordelen? Verstandelijk wel, maar gevoelsmatig? Nee zeker niet." Vader en moeder K. hebben eenzelf de beeld van Ferry E., maar zijn ie der op een andere wijze met hem om gegaan. Moeder K.„Hij was onvoor stelbaar zachtmoedig. Hij heeft ook twee jaar lang bijles-wiskunde aan mijn zoon gegeven, omdat hij nogal moeite had op school. Ferry wilde er niets voor hebben. Pas later, toen wij wisten dat hij vanwege zijn werk loosheid knijp kwam te zitten, heb ben wij hem 25 gulden per les opge drongen". „Vroeger kwamen zij hier wat vaker over de vloer dan de laatste tijd. Ook oud en nieuw hebben we samen ge vierd en dat etentje waar we het net over hadden, was bedoeld om weer eens wat aansluiting met hen te krij gen". Zijn karakter omschrijvend: „Het was een probleemjongen; hij filoso feerde over alles. Hij was nooit hele maal spontaan; alles wat hij zei moest eerst goed bedacht worden en hij zag overal problemen in. Op grapjes ging hij altijd veel te serieus in. Het was een moeilijk levend mens, vooral voor zichzelf'. Vader K. had een intensievere rela tie met Ferry. Gesprekken werden altijd op „hoog-intellect niveau" ge voerd. „Ik irriteerde mij er eigenlijk altijd aan dat hij, bij wat ik ook zei, altijd langs intellectuele weg het be weerde trachtte te ontzenuwen en bestrijden. Ik kon alleen op intellec tueel niveau met hem communice ren; hij probeerde zichzelf altijd maar te bewijzen. Dat kon hij bui tengewoon goed: hij kon bewijzen dat wit zwart is". K. zegt dat iedereen Ferry voor een bijzonder intelligent persoon aan zag. „Maar hij was tegelijk contact- arm. Het bleef meestal bij een kort praatje als je hem ergens ontmoet te". „Hij was een ,einselganger', kon ook nooit over emoties praten. Hij was ook een vechter. Toen hij problemen in zijn vorige baan kreeg, kon hij een schikking accepteren. Hij volhardde echter tot het bittere eind, voerde een proces en verloor op alle fronten. Hij was altijd zo individueel bezig dat hij naar mijn mening de ontvoe ring nooit met een ander kan hebben uitgevoerd. Hij wilde altijd alles al leen doen, had en hoge dunk van zichzelf en wilde steeds weer tonen dat hij over kennis beschikte. Ik heb samen met hem de cursus Chinese tekens van Teleac gedaan. Laats vertelde hij al 2000 tekens te kennen. Dat is erg veel, tekenend voor zijn in tellect". Volgens K. heeft de langdurige werkloosheid van Ferry hem de das omgedaan. „Hij was afgestudeerd vliegtuigbouwkundig ingenieur.Na zijn ontslag drie jaar geleden kwam hij nergens meer aan de bak. En met minder nam hij geen genoegen. Hij wilde niet onder anderen werken, wilde zelf baas zijn". „Hij dacht ook absoluut niet vrien delijk over deze samenleving, was er vaak zeer depressief over. In de maatschappij moet je je naar boven vechten, was zijn credo. Hij kon zich nooit in zijn lot berusten: zocht een gaatje. Maar een ontvoering en een moord, dat zou het laatste zijn wat zijn omgeving verwachtte. Zelf moord, die angst hebben we hier al lemaal gehad. Ik kan me de paniek nog herinneren op de dag van de ont voering toen hij wegbleef. We dach ten allemaal dat het toen gebeurd was". Donderdagmiddag hoorde K. het beruchte cassettebandje op de ra dio, voor de zoveelste keer. „Toen herkende ik zijn stem ook onmiddel lijk. Die stem werd destijds ook door een vriendin herkend, maar zij wilde er toen niet in geloven en zo ging ie dereen eraan voorbij. Ik denk dat Ferry in één klap boven Jan wilde komen voor zichzelf en zijn gezin. Hij is met al zijn intellect achter zijn bu reau gaan zitten en heeft alle moge lijkheden en onmogelijkheden voor zichzelf afgestreept. Nog een keer een superstunt. Maar hij ging on verklaarbaar in de fout door in de nabijgelegen telefooncel te stappen en het gemerkte geld in een super markt uit te geven". Man en vrouw zouden langs elkaar heen geleefd hebben. Sommigen uit de kleine kennissenkring beweren, dat op grond van die theorie zijn vrouw Els „best wel eens niet op de hoogte zou kunnen zijn van wat haar man heeft gedaan". Anderen gelo ven echter, dat de kunstenares het wel degelijk moet hebben geweten. Zoiets kan men binnen een gezin netje niet maandenlang ongemerkt laten, wordt verteld. Een vrouw die E. redelijk kent, noemt hem in één adem: een inge nieus denker en een geniale geest. LANDSMEER - Na het bekend worden van de ontknoping loopt de buurt uit naar de woning van de verdachte. Gerrit Jan Heijn ZAANDAM (GPD) - Gerrit Jan Heijn, de 'schaduw' van zijn broer Albert, is 56 jaar oud geworden. Nooit heeft de vice-voorzitter van de raad van be stuur bij Ahold naar buiten toe een opvallende rol gespeeld. Die was weg gelegd voor de vier jaar oudere Al- bert. Gerrit Jan, ooit in een interview: „Mijn broer bemoeit zich veel met de externe betrekkingen. Ik ben meer de huismus die altijd in Zaandam op kantoor zit". Gerrit Jan, die in huis bij Ahold stee vast G. J. werd genoemd, is daarmee altijd de man achter de schermen ge weest. Hij heeft daarvan nooit een pro bleem gemaakt. De broers hebben el kaar altijd goed aangevuld. Vis de HBS, Nijenrode en de Berkeley University in de Verenigde Staten kwam Gerrit Jan in 1954 in het bedrijf van zijn vader terecht. Om het concern te leren kennen, werd hij eerst naar verschillende filialen gestuurd waar hij ook achter de toonbank terecht kwam. „Daar heb ik geleerd een kilo- zak rijst dicht te vouwen en geloof me, dat is het moeilijkste dat er is", zei hij eens in een interview. Samen met Albert trad Gerrit Jan in 1962 toe tot de raad van bestuur van het bedrijf. Vader Heijn trad bij die ge legenheid terug. Onder leiding van de broers groeide het concern, dat in 1973 de naam Ahold aannam, in hoog tem po. Gerrit Jan heeft steeds, ondanks zijn drukke bestaan op het kantoor in Zaandam, contact gehouden met de 'basis'. Een aantal dagen per jaar hield hij vrij voor bezoeken aan de filialen van Ahold. Dat contact met het personeel was kenmerkend voor Gerrit-Jan. Een van de filiaalhouders: „Soms kwam hij langs. Vroeg hoe het met je was. En als je dan wat mankeerde, voelde hij zich schuldig. Alsof hij te veel van je had gevraagd. Heel vriendelijk. Maar o wee, als hij. al lopend door de winkel, iemand bijvoorbeeld in zijn neus zag peuteren". Over het privéleven van Gerrit Jan Heijn, die in Bloemendaal aan de Sak- senburgerlaan woonde, is niet meer bekend dan dat hij een rustig gezinsle ven leidde. Hij was getrouwd en had vier volwassene kinderen, waarvan er niet een meer thuis woonde. ilvi HAAKLEM (GPD) - Politie- wooj dvoerder A. Geelof is vol lof over de houding van de me dia I ij hun berichtgeving over de Jntvoeringszaak-Heijn. Zij hebt n door het niet publiceren van iun kennis over de zaak in êroti mate bijgedragen aan de het s agen van de politieactie. het v is Geelof de vierde ontvoe- ÉjHzaak. Hij was eerder actief ^Hle ontvoeringen van me- vroiiw T. van der Valk en Valerie Alba la Jelgersma. Als journalist volgde hij in 1972 de ontvoering van ten Nederlandse zakenman in Zu id-Amerika. Sagblad De Gooi en Eemlan- Jeschikte over veel informa- kaar hield publicatie op na leg met de politie. De krant 1 echter woensdag niet van Irestaties op de hoogte ge- J1^ Geelof: „Met die krant I de laatste weken dagelijks contact gehad. In ruil voor hun l|^Hen heb ik toen wel het één en afider van mijn kant moeten B^Reven. Ik had de afspraak dat ij in een vroeg stadium van de ontknoping op de hoogte ge steld zouden worden. Ik heb de Gooi- en Eemlander niets durven zeggen van de arrestaties in J^Hsmeer- Wel zei ik dat de zaaHzich in een cruciale fase be vond Meer kon niet in het belang van het onderzoek. Ik kan mij oorstellen, dat sommige media J^Bd waren dat zij buiten de jioping zijn gehouden, maar londen wij op dat moment Advertentie DOORWERTH (GPD) - In de bossen van het landgoed Du no, parallel lopend aan de Rijn, lag Ahold-topman Ger rit Jan Heijn zeven maanden lang begraven, totdat woens dagavond zijn stoffelijk over schot door de politie werd blootgelegd. Dat gebeurde op aanwijzingen van de hoofd verdachte in de ontvoerings zaak, de 45-jarige ir. Ferry E. uit Landsmeer. Op de onheilsplaats, nog geen vijf honderd meter verwijderd van de oe ver van de Rijn, tegenover het stu- wencomplex van Driel, vond Gerrit Jan Heijn zijn tijdelijk graf. Dat graf was al gedolven voordat E. daar zijn slachtoffer aan de geopende groeve een kogel door het hoofd joeg. De politie trof het lijk liggend op de buik aan. Met het gezicht naar bene den gericht en de onderbenen half naar achteren stekend. Daaruit kan de conclusie worden getrokken dat het slachtoffer, terwijl hij voor de kuil knielde in koelen bloede door zijn achterhoofd werd geschoten. De tijdelijke rustplaats van Heijn was te bereiken via een zandpad, deels afgesloten door een slagboom van het Geldersch Landschap, dat het terrein beheert. De hoofdver dachte heeft zijn slachtoffer vermoe delijk tijdens de duisternis naar het bos gebracht om hem daar te liqui deren. Daarna sneed hij hij hem een pink af voor verzending naar de fa milie Heijn. De verdachte kende de omgeving van Doorwerth en van Wolfheze, waar destijds het losgeld werd over gedragen, als zijn broekzak. Hij groeide namelijk op in Oosterbeek als zoon van een zakenfamilie. Zijn vader dreef er destijds een fabriek in elastiek. Het ontzielde lichaam van Gerrit Jan Heijn werd gevonden op nauwelijks enkele kilometers afstand van de ouderlijke woning van Ferry E. Zijn bejaarde ouders hebben daar tot een paar jaar geleden nog ge woond. Overigens trof de politie in de bossen van het landgoed Duno niet alleen het graf van de vermoorde AH-top- man aan. Iets verder had E. nog een tweede kuil gegraven. Daarin had hij, direct na er zijn slachtoffer mee te hebben gedood, het vuurwapen in begraven. Ook dat werd op zijn aan wijzing aangetroffen. De plaats van de kuil is gesitueerd in geaccidenteerd terrein vol bomen. Door het heuvelachtige landschap en de bosschages had de moordenaar een uitstekend gecamoufleerde loka- tie om zijn afschuwwekkende daad onzichtbaar uit te voeren. De lugubere plaats trok gisteren al de nodige belangstelling van nieuws gierigen uit de omgeving. Hoewel de gemeentepolitie van Renkum een zwijgverbod was opgelegd, wisten sommigen uit de buurt de juiste lo- katie snel te vinden. „Getipt via- via", aldus een jongeman die in de buurt woont. Na enig aandringen bleek al gauw dat zijn 'via-via-bron' uiteindelijk van een lek bij de politie kwam. Nee, in het verleden heeft de buurt nooit verdachte bewegingen waar genomen. Nooit een schot gehoord? „Och, dat hoor je hier wel meer maar dan denken we meteen aan stropers of jagers en niet aan een misdrijf." Het 'toerisme' kwam gisterenmid dag tegen vijf uur pas goed op gang. Nadat journalisten en fotografen na een dag vruchteloos speuren uitein delijk de lokatie hadden gevonden, waar zich de tragedie heeft afge speeld, kwamen ook vele andere nieuwsgierigen een kijkje nemen. NATUURLIJK U KUNT WÉËR'N MAANDJE WACHTEN I i C(f/ fr* O Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje tot het half miljoen. Eerste trek- - king volgende week woensdag. MEEN KANS IN DE STAATSLOTERIJ RENKUM - Het bosperceel met op de voorgrond het graf. NIJMEGEN (GPD)-De voorzitter van de Stichting Banenplan regio Nijme gen dr. ir. L. Groen, tevens directeur van de Gelderse Ontwikkelings Maat schappij, heeft geschokt gereageerd op het nieuws dat de voormalig advi seur van de stichting als hoofdver dachte in de Heijn-affaire is aange houden. De 45-jarige ingenieur uit Landsmeer richtte in 1982 het project Nieuwe Ba nen Nijmegen bv op om de werkgele genheid voor jongeren te stimuleren. In 1984 kwam het tot een conflict tus sen de Landsmeerder en het bestuur van het inmiddels tot een stichting omgevormde banenproject. Inzet was de honorering, die volgens de stichting veel te hoog was. Daardoor dreigde het project financieel te stranden. E. werd ontslagen. Net als enkele medewerkers die nog met E. hadden gewerkt, toonde voor zitter Groen zich bijzonder aangesla gen. „Ik heb geen enkele verklaring voor deze daad", aldus Groen. „Het is een bijzonder vreemde gewaarwor ding. Als je iemand toch een bepaalde tijd intensief hebt gekend en in bepaal de omstandigheden hebt meege maakt, dan denk je niet aan een derge lijke mogelijkheid. Het was een bijzon der intelligente man". Groen heeft geen enkele verklaring voor de daad van E. „Ik heb de man na de herfst van 1984 uit het oog verloren. De contacten liepen vanwege de juri dische kwestie uitsluitend via de advo caten. En van wat er zich in de tussen tijd in zijn leven heeft afgespeeld, heb ik geen weet van. Wel is mij bekend dat hij moeite had om weer aan de slag te komen. Dat verbaasde mij, want hij had een goede achtergrond. Ik wist dat hij financieel heel slecht zat. Er sijpel den hier geruchten binnen dat hij in de bijstand zat. Bij het hoger beroep van het kort geding dat hij tegen de stich ting had aangespannen, trad zijn ad vocaat pro deo op". \RIJ|AG8 APRIL 1988

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 7