I Provincie zamelt klein chemisch bedrijfsafval in Bond beroepsonderwijs fel tegen scholenfusie .je ziet weer het ene na het andere beunhaasje opduiken... Topshuis prijkt op top-10 architecten LLE WONINGEN IN VERHUUR DDESHOW MAKELAARS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT foorlichting over rondwaterbeleid I Brief J>r Brnrtim opent tentoonstelling 156 jaar haradwei Vernielingen met forse schade in Mauritsschool Goes PAGINA 17 I pakte flink uit. Liet weten, I' >lli de juf niet alleen aardig, waar ook lief vond en dat hij K. '"óngewoon blij was onder I tenT 'l0e<^e onderwijs te genie- Openbaarheid Presentatie WESTDUIN - PARTY - SERVICE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZEELAND' VRIJDAG 8 APRIL 1988 endorado neemt ort Zélande over )RT ZELANDE - Het Vendorado-concern heeft het recreac- ^project Port Zélande op de Kabbelaarsbank in het Greve- ligenmeer van René Coltof Beheer (RCB) en Macobouw (in Qsterdam) gekocht. Dat heeft gevolgen voor de tientallen ensen die in het recreatieproject een huis wilden kopen, om it Vendorado van plan is alle woningen in het project te ver ben. Volgens directeur G. J. John van Macobouw is met na- Inoeg alle gegadigden overeenstemming bereikt over de ■eindiging van de verkoopprocedure. Slechts een enkeling kc in verband met de paasvakantie niet bereikt worden. ■erigens wijst hij er op dat in de ■opcontracten enkele ontbindende j vo a'den staan, die voor de over- ■icht aan Vendorado van toepassing feji overname van het project door kDDELBURG - Het provinciaal be- jiur belegt op vijf plaatsen in de pro- ncie voorlichtingsbijeenkomsten Ier het grondwaterbeleidsplan. Het Itwerp is onlangs door gedeputeer- 1 staten gepresenteerd. In het plan brdt het beleid uitgezet om de voor- ad grondwater zo goed mogelijk te jheren en vooral met het oog op de Sterwinning voor de bescher- Ing zorg te dragen. In het plan wordt |der meer de mogelijkheid geopperd een grondwaterbelasting in te Ejemi. Ook worden maatregelen ngekondigd voor opslag en verwer- jhg van vloeibare aardolieproduk- in waterwingebieden. eerste bijeenkomst wordt dinsdag ,12 pril gehouden in de Prins van tanje te Goes. Daarna volgen: Mid- burg, informatiecentrum provincie maandag 18 april; Oostburg in de iekzak op donderdag 21 april; Hulst in|de Dullaert op maandag 25 april; amstede in de Schutse op woens- 27 april. De bijeenkomsten begin- om 20.00 uur. Tijdens de bijeen- isten kunnen ook mondeling reac- op het plan worden voorgelegd, riftelijke reacties kunnen tot 15 i bij het provinciaal bestuur worden ;ediend. I Advertentie) |ierbij nodigen wij u uit in eigen uis om onze zomerkollektie '88 te ^esenteren onder het genot van en aperatief. h hopen u te ontvangen op don- jerdag 14 april a.s. om: 14.00 uur of 16.00 uur of 19.30 uur. Tot ziens. pLINE MODE lange Vorststraat 37, Goes, telefoon 11100-30940. JBas, die te Zierikzee de basis school frequenteert en wel in laf groep drie, greep de gele- I genheid met beide handen laan. De klas mocht iets in vrije ■s/eren doen en hij besloot 'een I one/ te schrijven. Aan de juf vrouw. Is Avonds aan tafel bracht hij WrJ}erfa® over uti- lh °r Zei siin moeder, „zo'n wPntfgou 00p. we^ eens vanje Twillen krijgen". kff Saat niet", zei Bas. „Want L gezegd, dat ik nooit wacht liegen". Vendorado heeft ook nog andere ge volgen. Zo heeft Macobouw als hoofd aannemer van het project zich ver plicht het geheel kant en klaar uiter lijk 1 mei 1990 op te leveren. Dat is aanzienlijk sneller dan aanvankelijk de bedoeling was. Toen er nog sprake van was dat RCB en Macobouw het dorp zouden exploiteren, werd uitge gaan van een bouwtijd van ongeveer vijf jaar. Op dit moment wordt ge werkt aan de aanleg van wegen en een brug over de weg op de Brouwersdam. De eerste paal voor de recreatiewonin gen moet nog de grond in. Macobouw-directeur John spreekt van een goede zet voor alle partijen. Hij geeft aan dat nog enkele formalitei ten afgewikkeld moeten worden, maar dat de partijen het volledig met elkaar eens zijn. Volgens John is het altijd de bedoeling van RCB en zijn bedrijf ge weest om voor gemeenschappelijke re kening en risico het project op te zet ten en het vervolgens aan een ontwik kelaar te verkopen. Omdat die opzet niet zo snel verliep als de bedoeling was, is alvast begonnen met de werk zaamheden aan het project. Zo werd bijvoorbeeld een informatiecentrum uit de grond gestampt waar belang stellenden voor de koop van een huis terecht konden. Dit infocentrum zal in de' toekomst als directiekeet dienst gaan doen. De directeur van het natuur- en recrea tieschap De Grevelingen, R. Riet'eld, toont zich erg tevreden over de overna me door Vendorado. Hij vindt let be ter voor de openbaarheid van net na me de centrum voorzieningen in het het recreatiedorp dat alle 722 wonin gen huurhuizen worden. O'er die toe gankelijkheid zijn afspraken gemaakt en daar hecht het Grev-lingenschap erg veel waarde aan. Da- betekent dat dagjesmensen in de tcekomst ook te recht kunnen in bijvoorbeeld de res taurantjes, kiosken, sportzalen of bij voorbeeld het zwenbad van Port Ze- 'lande. Ook is Riefveld verheugd over het feit dat het hele project waar schijnlijk snellerklaar zal zijn dan aan vankelijk de bedoeling was. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes tekent op het Middelburgse Abdijplein de overeenkomst voor het ophalen van klein chemisch afval bij Zeeuwse bedrijven. Van links naar rechts de andere contractanten: J. Kloosterman van Boon Reinigingsbedrijf, C.P.E. Marchal van Heeren Afvalverwerking en Th. Wubben van Wubben Olieverwerking. n Het informatiecentrum op de Kabbelaarsbank wordt in de toekomst directie keet. MIDDELBURG - Bedrijven die op gescheept ziften met klein che misch afval, kunnen dat in het ver volg laten ophalen. In samenwer king tussen de provincie en drie gespecialiseerde afvalverwer kingsbedrijven is een regionale in- zameldienst tot stand gekomen. Het gaat om hoeveelheden klein chemisch afval tot circa 200 kilo per maand. Hoeveelheden die vaak te groot zijn voor opslag in de ge meentelijke depots en weer te klein voor de speciale afvoer van grote partijen. De inzameldienst geeft de bedrijven de kans om - weliswaar tegen beta ling - op eenvoudige wijze verlost te worden van het afval, dat een beetje tussen kaai en schip dreigde te ra ken. Het gaat zowel om vast afval als om olie-water-slibmengsels. Gede puteerde G. de Vries-Hommes (mi lieu) ondertekende donderdag op het Abdijplein te Middelburg de overeenkomsten over de verwijde ring van het afval, met de drie aan gewezen ophaalbedrijven. Het gaat om Boon reinigingsbedrijf te Mid delburg, Heeren afvalverwerking uit Roosendaal (voor het vaste afval) en Wubben oliebewerking te Roosen daal (voor het vloeibare afval). De gedeputeerde wees erop dat van- daag-de-dag al veel aandacht wordt geschonken aan het milieubewust verwijderen van klein chemisch af val uit de huishoudens. Ze deelde mee dat volgens landelijke cijfers nog altijd zo'n 100.000 ton aan klein chemisch afval op een onverant woorde manier in het milieu terecht komt. Daarvan is ongeveer 85.000 ton afkomstig van bedrijven. „Hoog tijd dus om het inzamelbeleid ook actief op deze categorie te gaan rich ten", aldus De Vries. Ze vertelde dat het zélf brengen van het afval door de bedrijven op zich wel werkt, maar lang niet zo goed als een afhaalsys- teem. De gedeputeerde onder streepte dat de provincie volgens het actieprogramma klein chemisch afval een taak heeft de bedrijven te stimuleren het afval verantwoord af te voeren. Vandaar het initiatief tot de inzameldienst. De Vries-Hommes kondigde aan dat de Zeeuwse bedrijven binnen kort een folder kunnen verwachten met informatie over de afvoermo- gelijkheden, om welke stoffen het gaat, en dergelijke. Ze ging ervan uit dat ook de ophaalbedrijven Boon, Heeren en Wubben zich bij de ondernemingen zullen presenteren. De gedeputeerde zei dat de keus op Boon en Heeren is gevallen, omdat die ook al actief zijn op het gebied van de afvoer van klein chemisch af val uit de huishoudens. Wubben is uitverkoren, omdat dit bedrijf be schikt over speciale transportmoge lijkheden voor mengsels. De Vries hoopte dat door de inzameldienst méér schadelijke stoffen zullen wor den vergaard. „Laten we bedenken dat elke kilo chemische stoffen die niet in het mi lieu terecht komt meegenomen is, maar dat het erom gaat de duizen den kilo's die her en der vrijkomen te verzamelen en verantwoord af te voeren. Dan pas zullen we een meet bare, een tastbare verbetering van ons milieu bereiken", betoogde de gedeputeerde. Die verbetering vond ze een onontkoombare eis. „Ook vanuit economisch oogpunt dienen we ons te realiseren dat hoe meer we onder het tapijt schuiven, hoe hoger de schoonmaakrekening zal zijn. die we in de toekomst kunnen verwach- MIDDELBL'RG De jubileumten toonstelling '150 jaar Zeeuwse hand werken' wordt maandag 11 april offi cieel geopend door de Commissaris van de Koningin, dr C. Boertien. De expositie laat werk zien van de Bazar van Vrouwelijke Handwerken; een club dames die al 150 jaar handwer ken vervaardigt en waarvan de op brengst ten goede komt aan allerlei sociale doeleinden. Het programma in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg begint om 13.30 uur. De voorzitster van de Bazar van Vrouwelijke Hand werken, J. Vermeer-Drijver, zal als eer ste een woord tot de gasten richten. Daarna zal M. G. A. Schipper-van Lot- tum uit Amsterdam twee keer drie kwartier een lezing houden over merklappen. Dit zijn borduursels waarmee meisjes vroeger onder meer kledingstukken merkten met initia len. Later werd het borduurrepertoire uitgebreid met symbolen en afbeeldin gen van bomen, gevels en dergelijke. Om 16.00 uur zal Boertien de tentoon- toonstelling officieel voor geopend verklaren. Hij zal, evenals zijn echtge note J. B. Boertien-Velema, een kleine toespraak houden. De jubilerende vrouwenvereniging zal hem een ge schenk aanbieden als dank voor het patis gebruik van de Statenzaal ieder jaar. De Statenzaal van de Abdij zal dit jaar op woensdag 20 april tussen 10.30 en 14.30 uur worden gebruikt voor de bazar, loterij en verkoping van de handgemaakte kunstwerken. De ex positie is tot en met zaterdag 23 april te bewonderen tijdens de openingsu ren van de Zeeuwse Bibliotheek. GOES - Bij vernielingen in de Prins Mauritsschool in de Goese Polder is deze week voor ongeveer 3000 gulden schade aangericht. De vernielingen werden woensdag ontdekt. De school is gesloten in verband met de paas vakantie. De vandalen hebben de glazen deuren ingetrapt, waarna ze zich toegang heb ben verschaft tot het gebouw. Ze richt ten een enorme ravage aan door twee poederblussers leeg te spuiten in het pand. Verder gooiden ze onder meer eieren uit de koelkast kapot. (Advertentie) bezorgt luxe koude buffetten en bitter garnituren vanaf 2 personen bij u thuis, evt. met servies, bestek en glaswerk. info WESTDUIN HOTEL#### 01185-2510 MIDDELBURG - „Als je slecht wil zijn dan is de ondeskundige verko per van een huis het schoolvoor beeld van een slachtoffer waar je goed geld aan kunt verdienen. Om van de koper nog maar niet te spre ken. Daar zijn voorbeelden van te over". Makelaar A. Sinke jr. uit Mid delburg schudt er voor de vuist weg eentje uit zijn mouw. „Stel, je man gaat dood en je blijft als weduwe over. Dan staan er binnen de kortste keren mensen op de stoep om je te vertellen datje huis te groot is en dat je maar beter kunt verko pen. Dat huis kan 150.000 gulden waard zijn. Ze stellen zich dan als be middelaar voor, schatten het pand op 100.000 gulden, halen hun zwager erbij als koper en voor het zaakje bij de notaris ligt is de koop gesloten. Later wordt zo'n'huis dan weer voor 140.000 gulden van de hand gedaan. Tel uitje pure winst. En zoiets is niet verboden" Al jaren dringt de Nederlandse Ver eniging van Makelaars (NVM) op wettelijke regels aan voor de bemid deling bij onroerend- goed-transac- ties. De roep om regelgeving wordt door consumentenorganisaties, ka mers van koophandel, midden- en kleinbedrijf en andere maatschappe lijke groeperingen ondertsteund. Maar nog steeds kan iedereen in Ne derland, deskundig of niet, goedwil lend of malafide, zich met de handel in onroerend goed bemoeien. Lieden die zich als onafhankelijke bemiddelaar voordoen hebben vrij baan om zichzelf aan transacties te verrijken. Door hun toedoen blijkt menig pand dat na liefde op het eer ste gezicht in eigendom is verwor ven, al snel een kat in de zak. De Ne derlandse makelaars, voor zover georganiseerd in de NVM, hebben zich vrijwillig aan een groot aantal regels onderworpen. Gisteren pre senteerde de organisatie, met in het kielzog een groot aantal andere in stellingen, een memorandum waarin aan staatssecretaris A. J. Evenhuis gevraagd wordt nu eindelijk eens wettelijke maatregelen te nemen. Woordvoerder A. Sinke jr. van de Zeeuwse NVM-makelaars legt uit dat de bewindsman het zich niet moeilijk hoeft te maken. Er ligt al sinds 1985 een SER-advies waarin de te nemen maatregelen worden voor gekauwd. En het PvdA-kamerlid Te Veld staat inmiddels in de startblok ken om - als Evenhuis niet snel over de brug komt - zelf een initiatiefwet in elkaar te steken. Waf heeft de Nederlandse Ver eniging van Makelaars de con sument te bieden? Sinke: „De in de NVM georganiseer de makelaars hebben uit zichzelf, en in samenspraak met de consumen tenorganisaties, regels opgesteld. Daarmee is tegemoetgekomen aan Makelaar A. Sinke jr: bied overzien". ,Geen makelaar kan nog op z'n eentje het hele vakge- een groot aantal klachten dat vooral in de jaren '70 werd gehoord. NVM- makelaars moeten zich onthouden van handel waar ze zelf belang bij hebben. Wij houden ons bezig met eenzijdige bemiddeling. Dat wil zeg gen dat we slechts de belangen be hartigen van één partij, de verkoper of de koper. We hanteren landelijk geldende voorwaarden en tarieven, hanteren een stelsel van interne rechtspraak en wisselen onderling de aanbodgegevens uit. Dat laatste gebeurt via een computersysteem. Het maakt de markt doorzichtig en de koper kan met één druk op de knop zien wat er allemaal te koop is. Bovendien doen we veel aan scho ling. Er is geen makelaar meer in staat op z'n eentje het hele vakge bied te overzien. Want de consument stelt steeds meer eisen en de markt wordt steeds ingewikkelder. Neem alleen al de problematiek van de be stemmingsplannen en de milieuwet geving". Als de NVM het allemaal al zo goed heeft geregeld, waarom je zelf dan nog wetgeving opleg gen? „Niet alle makelaars zijn bij de NVM aangesloten. Er zijn in Nederland on geveer 2100 makelaarskantoren, waarvan ruim tweederde in de NVM is georganiseerd. Regionaal bestaan er grote verschillen. In Noord-Hol land is 85 procent georganiseerd, maar in de provincies Zeeland en Limburg is de organisatiegraad het laagst. In die provincies gaat het maar om 35 procent. En dan gaat het alleen nog maar om de makelaars. Je mag jezelf makelaar noemen als je je diploma's hebt en wanneer je beë digd bent. Daarnaast wemelt het van de ongekwalificeerde bemidde laars ofwel de beunhazen. Ik heb ze hier in Zeeland nooit geteld, maar die zijn op de vingers van twee han den niet te houden. Daar zitten na tuurlijk ook heel goede mensen tus sen. Die goeden hebben van wetge ving niets te vrezen. Voor hen adviseert de SER een overgangsre geling. Wie z'n vak verstaat kan daar gebruik van maken en hoeft dus niet brodeloos te worden" Wat als wetgeving uitblijft? „Het gaat ons niet alleen om de be scherming van de consument. Het is ook een kwestie van eigenbelang. Door het aanvaarden van een groot aantal interne afspraken dragen de NVM-makelaars bij tot een effectie ve en duurzame marktordening. Maar daarmee hebben we onszelf ook aanzienlijke beperkingen opge legd, met alle commerciële gevolgen van dien. We hebben zelf regels opge steld in de verwachting dat spoedig nadere wetgeving tot stand zou ko men. Als die achterwege blijft zet dit alles weer op het spel. Er blijft dan ruimte bestaan voor concurrentie van bemiddelaars die niet aan mini male eisen van vakbekwaamheid, onafhankelijkheid en betrouwbaar heid voldoen. Door het inzakken van de markt heeft zich enkele j aren gele den een gezonde sanering voorge daan. Maar nu de markt weer stabiel is zie je weer het ene beunhaasje na het andere opduiken. Dat is bedrei gend voor ons vak. Op die manier zullen we niet in staat zijn het huidi ge niveau van beroepsuitoefening te handhaven" Henk Postma TERNEUZEN - De Unie BO (de vakor ganisatie voor het beroepsonderwijs) heeft zich fel gekant tegen de voorge nomen fusie van het middelbaar be roepsonderwijs (MBO) in Zeeuwsch- Vlaanderen. De Unie vindt dat de be trokken medezeggenschapsraden van personeelsleden in Zeeuwsch-Vlaan- deren alle medewerking aan fusering moet opzeggen, zolang er geen duide lijkheid is over de rechtspositie van het personeel. Volgens de Unie BO zal de fusie dertig tot veertig banen kos ten. „De Unie dringt er bij de medezeggen schapsraden met klem op aan elke for mele stap in de fusieprocessen af te houden tot de onderhandelingen zijn (Slot zie pagina 21 kolom 1 NEELTJE JANS - Het ir J. W. Top shuis op het voormalige werkei- land Neeltje Jans doet zijn naam eer aan. Het gebouw staat in de top 10 van de fraaiste nieuwe gebou wen in Zeeland. Dat is de mening van een aantal architecten uit de ze provincie. In het kader van een wedstrijd heeft de Zeeuwse cultu rele raad de architecten gevraagd wat zij de mooiste gebouwen in Zeeland vinden uit de periode 1971-1987. De directeur van de Zeeuwse cultu rele raad, H. W. A. Koch, laat desge vraagd weten dat het Topshuis in derdaad bij die top 10 staat. Welke andere gebouwen daar nog bijho ren wilde hij niet vertellen. Dan gaat de spanning voor de wedstrijd er uit, zo liet hij weten. In juli wordt een tentoonstelling gehouden die gewijd is aan de bewuste tien ge bouwen. Voor die tijd zal een drie tal Nederlandse en Vlaamse archi tectuurcritici de gebouwen van commentaar voorzien. Die zullen ze in artikelen vervatten en deze doen weer dienst in een discussie die ter gelegenheid van de tentoon stelling over de Zeeuwse architec tuur wordt gehouden. Het ontwerp van het Topshuis viel al een keer eerder in de prijzen: de Nederlandse betonindustrie be kroonde het gebouw als een van de fraaiere werken die in Nederland in beton zijn uitgevoerd. Het Topshuis op Neeltje Jans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 37