I ereniging wil maatregelen Psychiatrisch Ziekenhuis Goes intern verbouwd Dag over 'de arme kant van Zeeland' rote manifestatie oor betere lialoog Noord-Zuid Zeeuwind richt bij Bath drie windturbines pp STAAT DER NEDERLANDEN Onderzoek rnishatideiingszaak Middelburg nog in volle gang 6% LENING 1988 Bijeenkomst van Confessionele Vereniging Pyromaan bekent vierde geval brandstichting Vrouw aangehouden wegens diefstal PZC/ provincie 19 JEUGDPSYCHIATRIE NIET BIJ COMPLEX Achterstand l/A ASIELZOEKERSCENTRUM IN GOES Vrouwen Tegengaan De eerste drie windturbines van Zeeuwind zijn donderdag bij Bath opge richt. BATH - De vereniging Zeeuwind heeft donderdag bij Bath drie windmolens opgericht. Het zijn de eerste turbines van de vereniging, die met leningen van leden zijn aangeschaft om schone energie op te wekken. De stroom wordt verkocht aan de PZEM. De molens zijn 30 meter hoog en hebben elk een vermogen van 75 kiloWatt. De vereniging ver wacht een opbrengst van 400.000 kWh uur per jaar. De windturbines worden zaterdag 16 april om 13.30 uur officieel in gebruik genomen. De vereniging is ruim een jaar gele den begonnen op initiatief van de Zeeuwse Milieu Federatie in Goes. Zeeuwind wil zich nu vooral gaan bezighouden met ledenwerving, om in de toekomst nog meer molens te kunnen exploiteren. Voor één wind turbine zijn ongeveer 200 leden no dig, die minimaal 150 gulden voor schieten aan de vereniging. Op hun lening ontvangen de leden rente. MIDDELBURG - De rijksrecherche is nog niet klaar met het onderzoek van een mishandelingszaak die zich eind vorig jaar in Middelburg heeft afge speeld. Twee agenten van het Middelburgse politiekorps zouden toen een vrouw en een man uit de Zeeuwse hoofdstad hebben mishandeld. Vooral de vrouw werd toegetakeld. Zij liep een lichte hersenschudding, kneuzingen en bloeduitstortingen op. Het tweetal nam ieder een eigen advocaat in de arm en de twee raadslieden dienden een klacht in bij de hoofdofficier van justitie. Volgens de advocaat van de vrouw, mr A. Mast, kan het nog wel enkele maan den duren voordat de rijksrecherche het onderzoek heeft afgerond. „Dat het zoveel tijd in beslag neemt, bete kent wel dat ze de zaak grondig aan pakken. Diverse mensen zijn gehoord. Ook bewoners van de straat waar zich een en ander heeft afgespeeld". Zoals gemeld werd het tweetal 21 december vorig jaar opgepakt, toen het zich nog al lawaaierig gedroeg na teugkomst van een feestje. Toen ze zich verzetten tegen hun arrestatie zou de politie hard hebben ingegrepen. De twee wer den meegenomen naar het bureau en ieder in een politiecel ondergebracht. De politiemannen lieten niet toe dat er een arts kwam kijken naar de verwon dingen van de vrouw. De dag na hun arrestatie werden de twee weer vrijge laten. RIJDAG 8 APRIL 1988 HAAMSTEDE - De afdeling Zeeland van de Confessionele Vereniging bin nen de Hervormde Kerk, houdt woens dag 13 april een bijeenkomst in een zaal van de hervormde kerk in Haam stede. Drs L. M. Vreugdenhil uit Gou da zal daar spreken over charismati sche vernieuwing en de opbouw van een gemeente. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. GOES - Het Psychatrisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ) in Goes legt deze maand de laatste hand aan een inter ne verbouwing. Poliklinieken, maga zijnen, ruimten voor de techniek en vergaderaccommodaties worden ge schikt gemaakt voor een grootschali ger opzet. De ingreep is nodig. Niet al leen omdat deze ruimten bij de opzet in 1982 wat beperkt zijn gebleven maar ook omdat het ziekenhuis er in de loop van 1989 zestig bedden en een aantal deeltijd-behandelplaatsen bij krijgt. Intussen zijn daarvan al negen bedden 'bezet', al moet dat woord niet te let terlijk worden genomen. In de Goese Sint Jacobstraat en de 's Heer Hen- drikskinderendijk zijn inmiddels twee zogenaamde socio-woningen in ge bruik, waar psychiatrische patiënten in een grotere mate van zelfstandig heid zij het onder begeleiding kunnen wonen. De mogelijkheid om terug te vallen op het ziekenhuis blijft. De plannen voor nieuwbouw op het ziekenhuisterrein aan de Oostmolen weg maken momenteel hun gang langs ambtenaren en bewindslieden in Den Haag. Het is de bedoeling dat een nieuwe opnameafdeling wordt ge bouwd, los van het bestaande com plex. Daarin komen 26 nieuwe bedden en 26 plaatsen voor deeltijdbehande ling. Een nieuwe afdeling moet er ook komen voor geronto-psychiatrie met 15 bedden. Het is nog niet duidelijk of die aan de afdeling geriatrie zal wor den vastgebouwd of wellicht ook los van het ziekenhuiscomplex komt te staan. Wat in ieder geval visueel geen deel uit zal maken van het ziekenhuiscom plex, is de nieuwe kliniek voor kinder en jeugd-psychiatrie. Hoewel die zal gaan draaien onder directie van het PZZ, zal de accommodatie planmatig en bouwkundig veel meer aansluiten op de bebouwing in het bestemmings plan Oostmolenpark. Op het uiterste puntje van het ziekenhuisterrein, vlak tegenover het park waarin woningen in de vrije- en premiekoopsector moe ten verrijzen, wil het ziekenhuis de zes tien plaatsen voor jeugdpsychiatrie onderbrengen. De bouwstroom zal, naar verwach ting, begin 1989 op gang komen. Als alle ministeriële goedkeuringen zijn afgegeven kunnen de bestekken deze zomer nog worden gemaakt en de aan besteding plaatsvinden. Aan het eind van 1989 kan het psychiatrisch zie kenhuis beschikken over zo'n 300 bed den en 50'deeltijdplaatsen.. MIDDELBURG - De 31-jarige C. W. uit Halsteren, die zaterdag is aange houden in verband met een brand in een boerenschuur in Kapelle, heeft een vierde brandstichting bekend. Hij is donderdag voorgeleid voor de rechter-commissaris, die hem in be waring heeft gesteld. De man, die volgens de politie als een pyromaan kan worden beschouwd, be kende ook maandag 22 februari om 1.15 uur 's nachts brand te hebben ge sticht in een boerenschuur aan de Thoolenseweg in Halsteren. Daarbij is een hond in de vlammen omgekomen. Landbouwwerktuigen en 2000 balen stro verbrandden volledig. De schade, bedroeg ook hier enkele honderddui zenden guldens. Eerder bekende hij al brand te hebben veroorzaakt in boerenschuren in Ka pelle, Rilland-Bath en in de Lepel straat in Halsteren. De politie van Ber gen op Zoom kon hem aanhouden, om dat getuigen zijn auto hadden zien wegrijden nadat brand was uitgebro ken in een schuur aan de Tekenburg- seweg in Kapelle. GOES - De stuurgroep DISK-Zeeland (Dienst in de Industriële Samenle ving vanwege de Kerken) houdt zater dag 7 mei een kerkelijke studie/werk dag onder het motto 'De arme kant van Zeeland'. Op de bijeenkomst in het St. Willibrordcollege in Goes zal de armoede in de provincie onder de aandacht worden gebracht van ker kelijke en maatschappelijke organi saties. Ook wordt besproken hoe een tweedeling in de samenleving kan worden voorkomen. De studiedag is een Zeeuws vervolg op de kerkelijke conferentie 'De arme kant van Nederland', die 29 september werd gehouden in Amsterdam. Aan het slot van de dag, die werd voorbe reid door de Raad van Kerken in Ne derland, verscheen de verklaring 'Ker ken tegen verarming in Nederland'. Tevens werd afgesproken dat de deel nemers een aantal activiteiten in de ei gen regio zouden ontwikkelen. Achtergrond van alle discussies en ac ties is de stelling, dat armoede onrecht betekent en dat er geen geslaagde en niet-geslaagde mensen mogen zijn, omdat dit leidt tot een tweedeling in de samenleving. Op de Zeeuwse studie- en werkdag zal een aantal deskundigen en betrokke nen de situatie in Zeeland toelichten. Ook wordt aangegeven wat er in Zee land gebeurt aan eigen activiteiten van groepen, die naar de rand van de samenleving dreigen te schuiven. Voorbeelden zijn het Aktiviteitencen- trum Middelburg en Kerk en Werk in Hulst. In workshops worden plannen uitgewerkt, die moeten uitmonden in een gezamenlijke opzet aan het slot van de dag. 'De arme kant van Zeeland' duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Zeeland dreigt langzaam maar zeker in een 'achterstandssituatie' te ko men ten opzichte van andere delen van het land. De stijgende werkloos heidscijfers zijn waarschijnlijk geen incident maar een blijvend gegeven. Binnen de kleinschalige Zeeuwse eco nomie dienen zich opnieuw signalen aan 'die het ergste doen vrezen', zo schrijft DISK Zeeland in het jaarver slag over 1987. De organisatie wijst voorts op het feit dat de provincie begin 1987 13.222 mensen telde, die een arbeidsonge schiktheidsuitkering kregen, zo'n 5,7 procent van de inwoners tussen 15 en 64 j aar. DISK: „Het moet zeker de ker ken een zorg zijn, dat velen van hen zich definitief door de industriële sa menleving voelen afgeschreven". In het j aarverslag wordt ook ongerust heid uitgesproken over de groei van het aantal oproepkrachten en thuis werksters. „Voor velen biedt dit een vaak laatste mogelijkheid om be taalde arbeid te verrichten. Maar dan is het meestal toch een 'keuze met de rug tegen de muur' voor deze weinig of geen vaste zekerheid biedende vorm van werk". De groeiende arbeidsdruk leidt er volgens DISK toe dat inzet en mogelijkheden voor zeggenschap, soli dariteit en gezamenlijke verantwoor delijkheid afbrokkelen. „De verhou dingen tussen mensen en tussen groe pen verharden zich door een toene mende individualisering en het vech ten voor eigen belang. Naar onze me ning staan deze ontwikkelingen vrij wel haaks op wat wij ons voorstellen van naastenliefde, gerechtigheid, vre de en verzoening". (Advertentie) ust vogels nodig ij de Oesterdam ■ES - 'Noord-Zuid nodigt u uit'. On- J dit motto houdt het Nederlandse Noi rd-Zuid Comité vanaf maandag campagne in Goes die wordt afge ven met een grote manifestatie op erdag 16 april bij het asielzoekers- Jtrum Bergzicht. In een tent bij het ^rmalig ziekenhuis treden die dag 11 uur 's morgens tot 12 uur 's Jhts artiesten op en kunnen belang eenden terecht bij informatiekra- De manifestatie in Goes is de fete in een landelijke toernee. In kalf andere plaatsen in Nederland Bólden dit voorjaar soortgelijke acti viteiten op touw gezet. Bl van de campagne is het bevorde- Bvan de dialoog tussen Europa en de Derde Wereld, dus tussen 'Noord' en 'Zuid'. De campagne is een initiatief B de Raad van Europa, waarbij 21 Blen zijn aangesloten. Een her- ijSjwde dialoog tussen de rijke naties en de landen van de Derde Wereld is »g. meent de Raad van Europa, EBlat de onderhandelingen over de jSpak van structurele problemen al ■Re tijd in een impasse verkeren. De publiekscampagne moet vooral de Eu ropese bevolking ervan doordringen HSzeer de landen van het noordelijk en zuidelijk halfrond van elkaar afhan- |k zijn om te overleven. it is vooral belangrijk om begrip te .ken voor eikaars culturen", stelt pr Joosse van het Centrum voor Iwikkelingssamenwerking Zee- f Hij is een van de organisatoren de Noord-Zuid campagne in Goes. J willen de mensen hier kennis la- |maken met culturen uit de Derde ïld, onder meer door optredens groepen en artiesten uit die lan- Om zoveel mogelijk Zeeuwen te aken wordt een luchtig program- pebracht met onder meer poppen- een buikdanseres, een popcon- theater en een vrouwenprogram- et asielzoekerscentrum Bergzicht van maandag tot en met zaterdag c™lende tentoonstellingen te De expositie 'China' omvat 77 fo- van Koen Wessing, die een half door de volksrepubliek trok en toto's maakte van het dagelijks van de Chinezen. Wessing trok het land in voor zijn reportage, tentoonstelling was eerder te n onder meer Amsterdam, Nancy ussel. ele week zijn ook de batiks van Lansdorp tentoongesteld over in Oeganda en Kenia. Van de fo- e Corinne Noordenbos zijn beel- e zien van de wereldvrouwencon- te die in 1985 in Nairobi is gehou- Joorlopend is er voorts een 15 mi- durend audiovisueel program- at antwood geeft op de vraag 'Wat k ermee te maken?'. Het asielzoe- •entrum Bergzicht aan de Reiger- ls Olijks geopend van 9 tot 17 Woensdag 13 april speelt de theater groep Baobab het stuk 'Requiem' in de Prins van Oranje te Goes vanaf 20 uur. 'Requiem' toont de geschiedenis van een jonge vrouw, die door de mili tairen wordt opgepakt en het slachtof fer wordt van geestelijke en lichamelij ke martelingen. Op aanraden van me degevangenen houdt ze een dagboek bij dat naar buiten wordt gesmokkeld. Pater Antonio probeert het te ontcijfe ren en raakt in conflict met zichzelf, zijn omgeving en de kerk. Omdat 'Re quiem' bij de toeschouwers een en an der kan losmaken is er na afloop van de voorstelling een nagesprek. Voor de leerlingen van de basisscholen zijn op donderdag 14 en vrijdag 15 april speciale voorstellingen. De belangstel ling bij de scholen is groot, zodat alle voorstellingen 'vol' zitten. Leerlingen van het voortgezet onderwijs kunnen vrijdag om 14 uur naar een scholieren concert in de Rijksscholengemeen schap Goes. De Hasan Band speelt Turkse volksmuziek in een Westeuro- pese pop-, funk- en jazzachtige stijl, met Afrikaans en Surinaamse invloe den. Tevens treedt het kleurrijke trio Kimsataki op. De leden komen uit Pe ru en Bolivia. Zij zingen zowel Spaans als Quechua, een Indiaanse taal. De buikdanseres Yasmin laat oriëntaalse dansvormen zien. 's Avonds om 19.30 uur begint in dezelfde school de film 'Ghandi'. Ook niet-scholieren kunnen deze voorstelling bezoeken. In de Prins van Oranje aan de Nieuw- straat in Goes presenteert Gerda Ha vertong vrijdag om 20.00 uur een pro gramma over de vrouw in de Derde Wereld. De presentatrice brengt ook stukken uit haar nieuwe theatershow. Verder treedt Judith de Kom op met verhalen en poëzie uit Zuid-Amerika en Afrika. Ze wordt begeleid door de Surinaamse muzikant Zapata Jaw. Wies Bloemen geeft dansdemonstra- ties, geïnspireerd op traditionele dan sen uit Ghana en Mali. Vervolgens zingt Anne Maria Conrado liedjes uit Argentinië, waarbij ze zichzelf op de gi taar begeleidt. Ook Middelburg haakt in op de cam pagne. Op woensdag 13 april wordt in het stadhuis een informatie-avond ge houden over het ontwikkelingspro ject van de Novib dat Middelburg sa men met de drie zustersteden wil gaan ondersteunen. Het gaat om eeft project voor de jeugd op de Kaapver- dische Eilanden. De bijeenkomst be gint om 20 uur en wordt opgeluisterd met Kaapverdische muziek. Van 20 tot 30 april is in de Zeeuwse biblio theek een tentoonstelling te zien van het werk van Novib in Kaapverdië. Voorts worden ook de kerken in Zee land betrokken bij de campagne, on der meer door de verspreiding van de Noord-Zuid krant. De groep Senemali, waarvan hier de zanger in beeld is, brengt muziek uit Sene gal en Mali op de manifestatie Noord-Zuid. GOES - Het asielzoekerscentrum in het voormalig ziekenhuis Bergzicht slaat zaterdag 16 april een grote tent op bij het gebouw om onderdak te bie den aan de 'werelddag' van het Noord- Zuid comité Nederland. Van 11 uur tot middernacht vindt daar een infor matiemarkt en een grote manifestatie plaats met een uitgebreid programma voo jong en oud met spel, muziek en cultuur. Ongeveer 25 Zeeuwse organi saties die zich bezig houden met de Derde Wereld geven die dag infomatie over hun activiteiten en hun betrok kenheid bij het Noord-Zuid vraag stuk. te Goes krijgt nogal eens de vraag waarom mensen uit hun land vluchten. Landelijk voorzitter en oud-minister Norbert Schmelzer opent de manifes tatie, waarmee hij meteen het start sein geeft voor de landelijke toernee. De hele dag door zijn er verschillende kindervoorstellingen, zoals een optre den van de Argentijnse komiek Leo nardo Alalu en de clown Ray Saluki. Daarnaast wordt Filipijns volkstoneel opgevoerd en kunnen belangstellen den tango-lessen volgen. Vrouwen ge ven een klederdrachtenshow van tra ditionele kleding uit meer dan 20 lan den en treedt de Goese muzikant Que Van Lé op. De hindoestaanse muziek- grope Nay a Roshni brengt een reper toire van dansbare Latijns-Ameri kaanse muziek. Op de informatiemarkt kunnen de be zoekers ook exotische hapjes en drankjes uitproberen. Zeeuwen die ge reedschap over hebben of nog kapot of oud materiaal bezitten kunnen dit af geven bij de stand van 'Gered Gereed schap', die spullen inzamelt die hier nutteloos lijken maar die met simpele reparaties gebruikt kunnen worden voor projecten in de Derde Wereld. Daarnaast exposeren bewoners van Bergzicht met zeefdrukken, die ze deze week vervaardigen. De bewoners zor gen ook voor de opbouw, de versiering en de afbraak van de tent. „We wilden graag meedoen met deze manifesta tie", vertelt directeur J. A. Gortworst van het asielzoekerscentrum. „We krij - gen hier vaak vragen waarom mensen uit de Derde Wereld naar Nederland komen. Op deze manier kunnen we de bewoners in contact brengen met de bevolking. Daarnaast is het ook een prettige ontspanning". De werelddag wordt afgesloten met een concert van twee bands, dat om 20 uur begint. De Zeeuwse groep Carba- zol brengt 'sunshine music' met iii- vloeden uit Afrika, Europa en Zuid- Amerika, samengebacht in een mix van reggae, funk en salsa. Daarnaast treedt de band Senemali op, een acht leden tellend muziekgezelschap uit de Afrikaanse landen Senegal en Ma li. Pecussie vormt de basis van de mu ziek, die daardoor puur Afrikaans klinkt. Ook bespelen ze elektrische in strumenten zoals basgitaar en key boards. bedrag koers rente aflossing inschrijving storting leningvoorwaarden open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 12 april vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks per 15 mei op 15 mei 1996 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld 12 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 16 mei 1988 kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs neemt als voedselgebied voor tiendui zenden vogels". Met schrik namen de vogeldeskundigen de verstoring bij de Oesterdam waar. Vertegenwoordigers van de Natuurvereniging Tholen be vestigden dat het pierenspitten en recreëren op de platen geen inciden tele gebeurtenissen zijn, maar continu optreden. Directeur Woldhek beklemtoont dat vogels nu eenmaal rust nodig hebben om te kunnen overwinteren of om energievoorraden op te bouwen, zodat ze vanuit Groenland of Siberië naar de Oosterschelde kunnen vliegen en vervolgens verder naar Afrika of omge keerd. „De Oosterschelde is een be langrijk tankstation en na het verdwij nen van een belangrijk deel van het in- tergetijdegebied in de Delta, een wezenlijke schakel in de keten van voedselgebieden voor de trekvogels". De Vogelbescherming noemt het effec tief tegengaan van de betreding van de Oosterschelde vanaf de Oesterdam daarom zo belangrijk, omdat in de kom van de Oosterschelde grote vogel concentraties voorkomen. De Vogelbescherming wil het publiek overigens niet het recht ontnemen om te genieten van de vogelrijkdom van de Oosterschelde. „Graag bieden we onze kennis aan op het gebied van vo- gelkijkvoorzieningen. Ongetwijfeld zijn er rond de Oosterschelde veel mo gelijkheden om het publiek op een verantwoorde manier in aanraking te brengen met de rijke vogelwereld", stelt Wolhek. Hij herinnert aan ver ontrustende berichten over aantas ting van de natuurwaarden in de Oos terschelde: toename van de recreatie, overbevissing door de kokkelvloot, de olieramp bij de Philipsdam. IDDELBURG - De Nederlandse Vereniging tot Bescherming i Vogels te Zeist dringt bij het provinciaal bestuur van Zee- Bid ten zeerste aan op maatregelen om verstoring van de Oos- Brschelde vanaf de nieuwe Oesterdam tegen te gaan. Volgens vogelbescherming is de huidige situatie zorgwekkend. Da- Blijks trekken tientallen pierenspitters en andere recreanten B platen in de Oosterschelde op, die nu goed bereikbaar zijn vs af de Oesterdam. Ook wordt er gesurfd. Het gevolg is dat over een oppervlakte van vele tientallen hectares de platen lfetterlijk vogelvrij zijn. jrecteur drs S. Woldhek van de Vo- Ebescherming wijst er in een brief bi gedeputeerde G. de Vries-Hom- L (milieu), tevens voorzitter van de Burgroep Oosterschelde, op dat de B>vincie tot nu toe maatregelen niet ^odzakelijk heeft bevonden. „Wij be- luren dit ten zeerste, omdat de erva- Bg, ook op andere plaatsen in Neder- pd', leert dat een tijdelijke 'toestem- na verloop van tijd niet of bellijk is terug te draaien", aldus Woldhek. Hij vraagt met klem de be slissing 'niets doen' alsnog om te zet ten in actie. Medewerkers van de Vogelbescher ming brachten onlangs een werkbe zoek aan het Oosterscheldegebied. Woldhek: „We hebben genoten van de grote groepen scholeksters, bonte strandlopers en rotganzen, die in de aangrenzende inlagen foerageerden. We stelden vast dat de Oosterschelde nog steeds een voorname plaats in- Iote concentraties vogels maken gebruik van de Oosterschelde als foerageer- p ied. CADZAND Mevrouw M. van de A. uit Cadzand werd woensdag in haar woning aangehouden wegens het ver duisteren van een portefeuille. De por tefeuille is van haar ex-vriend en kwam bij een zoekactie van de politie in haar woning boven water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 33