ankrover ontsnapijper bus Rouwbetoon Kapers van Kuwaytse Boeing willen vliegveld Iran verlaten Dptimisme over t^ns verzoening Suriname DE EERSTE KEUS VAN TWAALF AUTO-DEALERS^3 NOG 2 DAGEN EN NOG 148 AUTO'S. KINDEREN VRIJGELATEN b, ijna zeven d; Treinmachinist uren bekneld na ongeluk I7 Spijkentee Zeelands Grootste Dealer-Occasion- Show.>7B. april van 14-22 en 9 april van 10-17 uur. in de Zeelandhallen te Goes., toi legt deel eletoonverkeer Schiphol lam »en van fitiemensen Een lugubere ontknoping Iolkenvelden 31e jaargang no. 83 rijdag 8 april 1988 mongersnood Inkomens Hort Zélande \erstoring H waad 1'ijdagkrant HAARLEM (GPD) - De 45-jarige verdachte van de ontvoering en moord op Ahold-topman Gerrit Jan Heijn heeft tijdens het verhoor door de politie gezegd alleen te hebben gehandeld. Zijn vrouw en drie kinderen hebben volgens de verklaring van de man geen weet gehad van zijn daden. De politie gaat ervan uit dat de verdachte de waarheid spreekt, maar heeft nog geen volledige zekerheid. Verslagen Begrip ^Haag/Paramaribo <anp> - if h bemiddelt tussen de regering ne| junglecommando van Ronnie ns^ K om tot een oplossing te ko- :i de situatie in het oosten van d Het is nu aan de regering de de stap te zetten", aldus mgr. V; Bijna 300 Bovag gekeurde gebruikte auto's van de gezamenlijke autodealers uit Goes. De toegang en de koffie is gratis en de keuze enorm. Graag tot ziens op: n de Noordzee binnendrijvende jn$kenveldenMatige tot vrij krachti- pe wind uit noordelijke richtingen. Mil temperatuur omstreeks 10 Wkden. VELBEBT(AP) - In de plaats Velbert bij Dusseldorf is donderdag een bankrover na een overval ontsnapt per openbaar vervoer. De man maakte een bedrag van 150.H00 tot 200.000 mark buit. De nan had twee personeelsleden van een bankfiliaal gfl na de opening met een vuurwapen bedreigd en hen geld uit de kluis laten halen. Om te voorkomen dat zij alarm zouden slaan, liet hij de bankbedienden mee naar uiten gaan en het pand afsluiten. De bankrover verdween met een gestolen auto in een parkeergarage. Daar kleedde de bankrover zich om en stapte vervolgens op een bus naar het centrum van de stad. Daar verdween hij in een voetgangersgebied. Dat de man met de bus was ontsnapt bleek omdat hij bij het verlaten van de bus een paar duizend mark verloor. PZC Veertig procent van de wereld- lmolking balanceert voortdu- imd op de rand van hongers- ï- jjÊtd ondanks het feit dat de mdselproduktie in de afgelo- IH jaren gestegen is. PAGINA 3 de tien en elf procent BR de huishoudens in Neder land heeft maandelijks minder te l steden dan het minimum- Wmrag waarop zij wettelijk ■m hebben. PAGINA 5 He'. Vendorado-concern heeft in recreatieproject Port Zé- hmde op de Kabbelaarsbank in het Grevelingenmeer ge- H:ht. PAGINA 17 MNederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels wil Uatregelen om verstoring Hi de Oosterschelde vanaf de Wsterdam tegen te gaan. PAGINA 19 Voor Jan Raas is de maat vol, de loegleider heeft strafmaat- jïelen getroffen om zijn ren ts ervan te overtuigen dat er fer gepresteerd moet wor- PAGINA 23 GINA9,10, 11, 13, 14 en 15 Hdio, tv en kunst: 2 Bi men- en buitenland: 3,5 Hinie en achtergrond: 4 Hiancieel en economie: 6 Havincie: 17,19, 20 en 21 Spirt: 23 en 25 ■HOL (GPD) Eenderde van jtale telefoonverkeer van en aar Ichiphol is donderdag Iamge- gd, Boordat werknemers van een •uwb drijf per ongeluk vijf kabels addéi doorsneden. ^■ndent gebeurde rond 14.30 uur i het aan van een damwand voor de ïuwlan een nieuwe KLM-hangar op chiplol-Oost. Ruim tweeduizend ïnsllitingen werden hierdoor afge- oten an de buitenwereld. Ontvoerder Heijn deed alles alleen De verdachte, de werkloze ingenieur Ferry E. uit Landsmeer met een blan co strafblad, wordt beschuldigd van ontvoering, moord en afpersing. Hij kan daarvoor, aldus de Haarlemse offi cier van justitie, mr. Bot, tot levenslan ge gevangenisstraf worden veroor deeld. Bij de politie-inval van woensdagoch tend werden ook zijn vrouw Els H., de zoon en een van de twee dochters en haar vriend gearresteerd. De tweede dochter die op dat moment niet thuis was, is niet aangehouden. De twee kin deren en de vriend zijn rond midder nacht vrijgelaten. Over de eventuele vrijlating van de vrouw zal vandaag worden beslist, aldus politiewoord voerder Folgerts. Wat de verdachte heeft bewogen om Gerrit Jan Heijn te ontvoeren en te vermoorden, is nog altijd niet duide lijk. Vaststaat dat de man Heijn niet kende. Maar over het motief is nog niet gesproken. Het verhoor richt zich in de eerste plaats op de feitelijke handelin gen. Daarover heeft de man inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal vanmiddag worden voorgeleid aan de rechter-commissaris. In de woning van de verdachte is het volledige losgeld, 450.000 gulden in bankbiljetten en 7,7 miljoen gulden in diamanten, aangetroffen. Het wapen waarmee Gerrit Jan Heijn is ver moord, vond de politie in een kuil naast het graf van de Ahold-topman in de bossen bij Renkum. Wat voor type vuurwapen is gebruikt, wil de politie nog niet prijsgeven. Volgens mr. Bot heeft de verdachte bij de ontvoering en de moord 'heel rationeel' gehandeld. Ook tijdens het politieverhoor maakt de man een hel dere indruk. „Het lijkt erop dat we te maken hebben met een man, die in zijn vak mislukt is, althans niet aan de slag is gekomen, en zakelijk nogal wat problemen heeft gekend", aldus mr. Bot. Het Aholdconcern heeft verslagen ge reageerd op het bericht van de dood van Gerrit Jan. Maar het bedrijf heeft ook zijn bewondering en dankbaar heid uitgesproken voor de enorme in zet van politie en justitie en in het bij zonder van het recherchebijstands team bij de opsporing van de dader en het losgeld. Het concern heeft een week van rouw afgekondigd. De vlag gen bij de AH-filialen zijn verwijderd en de achtergrondmuziek is verdwe nen. Alleen bij het hoofdkantoor in Zaandam hangt de vlag halfstok. Zie verder pagina 7. ZAANDAM De bedrijfsvlag van Albert Heijn halfstok bij het hoofdkantoor in Zaandam. SPIJKENISSE (ANP) - De poli tie in de Zuidhollandse groei kern Spijkenisse gaat atv-dagen en vrije dagen van agenten ko pen om de surveillancedienst door te kunnen laten draaien. Volgens de korpschef, commis saris S. Adema, wordt de politie daartoe gedwongen door onder bezetting en het vertrek van ze ven politiemensen. „Er is geen andere manier. De ef ficiency in Spijkenisse is al tot het uiterste doorgevoerd. Het enige dat we nog kunnen doen is telefonistes opleiden voor meld- kamerwerk. Dat gaat dan ook ge beuren", aldus commissaris Ade ma, die aangeeft dat de over heidsmaatregelen het water hem tot de lippen hebben doen stij gen. De politievakbonden reageerden donderdag met begrip op de maatregelen in Spijkenisse: „De vrije dagen stapelen zich hoog op, niet alleen in Spijkenisse, maar ook in de meeste andere korpsen. Ik ken politiemensen die nog 80 of 90 vrije dagen te goed hebben. Dat maken ze na tuurlijk nooit op. In noodsitua ties kan ik me best voorstellen dat de korpsleiding in goed over leg pragmatische maatregelen zoekt", aldus voorzitter L. van de Linden van de Nederlandse Poli tiebond (NPB). NICOSIA (AP) - De kapers van de Ku waytse Boeing 747 willen Iran verla ten, zo hebben zij donderdagavond la ten weten aan de vluchtleiding op de luchthaven van de Iraanse stad Mash- had. Technici voorzagen het gekaapte ver keersvliegtuig eerder van nieuwe brandstof, nadat de kapers vijf scho ten hadden afgevuurd. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. De kapers lieten donderdagochtend 32 inzittenden van het toestel vrij. Het is niet duidelijk waar de zes kapers met de resterende 55 inzittenden heen willen. De kapers vroegen de start baan vrij te maken. Daarop zijn ver- 'Satie van het Comité Christe- r it'*6'1 'CCK) in Suriname is po- FJkcstenid na de gesprekken die ||Hze we®k „in strict zakelijke mheeft gevoerd met de leiding junglecommando. De delega- ..hartelijk en spontaan" ont- anger. op Langetabbetje, het eiland J^Hhet hoofdkwartier van het Hflcommando in Oost-Suriname ^ve -t'gd. Dit verklaarde bisschop gB"en> donderdagmiddag na te- I nr!St 'n *>aramaribo. Hij zei vrijdag verslag te zul- 'rengen aan president Shankar president Arron. Er is geen da- stgesteld voor vervolggesprek- 't Brunswijk. De bisschop leidde de drie man sterke delegatie die maandag via Frans- Guyana naar Oost-Suriname was ver trokken. Hij wilde niet zeggen met wie hij behalve met Brunswijk heeft ge sproken. „In het belang van het vre desproces vindt ik het niet opportuun om nadere mededelingen te doen over de inhoud van de onderhandelingen", voegde hij eraan toe. Wel zei hij duide lijk van het junglecommando niets te hebben vernomen van een eis als zou Brunswijk alleen in Paramaribo willen onderhandelen over een staakt-het- vuren met het leger. De bevolking van Langetabbetje heeft er bij de delegatie op aangedrongen de aandacht te vestigen op de slechte voedselsituatie in het gebied. De bis schop zei zelf te hebben geconstateerd dat de voedselvoorziening langs de Marowijne-rivier, die de grens vormt tussen Suriname en Frans-Guyana, „zeer slecht" is. TAIPE - In het parlement van Taiwan laaiden de emoties tijdens de begro tingsdebatten hoog op. De politici gingen elkaar niet alleen met woorden te lijf: toen er gestemd werd sprong oppositieleider Chu Kao-Cheng op de tafel van parlementsvoorzitter Liu Kuo-Tsai en diende hem een vuistslag toe. sperringen aangebracht om te voorko men dat het toestel vertrekt. Volgens het Iraanse persbureau IRNA hebben de overvallers besloten te vertrekken, omdat zij geen vertrouwen hebben in de bereidheid van Kuwayt om te on derhandelen. Ze eisen de vrijlating van een aantal gevangenen in dat land. Nadat de kapers dreigden te vertrek ken met de kleine hoeveelheid brand stof die nog aan boord was, besloten de Iraanse autoriteiten het toestel bij te tanken, aldus IRNA. Kort voordat de kapers begonnen te schieten had een van de drie leden van de Kuwaytse ko ninklijke familie die zich onder de overgebleven gijzelaars bevinden een beroep gedaan op de Iraanse autoritei ten om brandstof voor het toestel be schikbaar te stellen. „Wij zijn erg moe en onze broeders (de kapers) bedoelen hun dreigement om het vliegtuig op te blazen uiterst se rieus", zei Fadel Khaled al-Sabah. Hij sprak via de radio met de controleto ren op de luchthaven, aldus IRNA. Eerder hadden de kapers gewaar schuwd dat de drie leden van de ko ninklijke familie van Kuwayt de eer sten zullen zijn die worden doodge schoten. De kapers waarschuwden voorts dat zij de Boeing 747 zouden op blazen als Iraanse veiligheidstroepen enige actie tegen het vliegtuig zouden ondernemen. Inmiddels zouden direc te onderhandelingen op gang zijn ge bracht tussen de kapers en functiona rissen in Kuwayt. Een Oostenrijkse zakenman die door de kapers werd vrijgelaten, vertelde donderdag dat de gevangenen over het algemeen goed werden behandeld, na het eerste geweld bij het overnemen van het vliegtuig. De 53-jarige Josef Degeorgi zei dat de zeven kapers wa ren bewapend met vuurwapens en handgranaten. Zij waren allen gemas kerd. Hij zei dat de kapers allen Ara bieren waren, maar dat zij Engels spra ken met de buitenlandse passagiers. Ook een van de 22 Britten die onder de twee groepen passagiers waren die zijn vrijgelaten zei dat de kapers hem ontspannen en zelfs „erg inschikke lijk" voorkwamen. (Advertentie) Advertentie maanden •heeft de ontvoering van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn Nederland bezigge- houden en gisteren was het de dag van de lugubere ontknoping. Het nieuws over de arrestatie van de dader, de ontdekking van het lijk in de bossen, de bekentenis over de toe dracht: het overheerste alle andere fei ten van de dag. Een mengeling van uit eenlopende gevoelens blijft achter wanneer duidelijk is geworden hoe koelbloedig, brutaal, berekenend en tenslotte toch ook weer onbegrijpelijk dom een man in een doorsnee-woon wijk met deze langdurigste ontvoe ringszaak uit de recente criminele his torie van Nederland aan de gang is ge weest. Voor de familie Heijn en iedereen die met haar heeft meege leefd in de maanden van martelende angst en onzekerheid, is er nu harde duidelijkheid. Bij politie en justitie is er terecht grote tevredenheid dat 'de zaak-Heijn' rond is gekomen via taai en goed recherchewerk, gecombineerd met geluk en toevalstreffers. En voor de burger, wie de rillingen over de rug lopen bij het vernemen van het feiten relaas over dit cynische geval van ont voering, moord en afpersing, is er op luchting dat de dader in ieder geval is gepakt. Opperste verbazing in Lands meer over het letterlijk onvoorstel baar criminele gedrag van een dorps genoot die het - zoals het er naar uit ziet - allemaal in z'n eentje heeft bedacht, uitgevoerd en er tenslotte mee door de mand is gevallen, typeert de sfeer misschien nog wel het best. e kidnapping van topzakenman 'Heijn is een slepende affaire ge weest met dramatische momenten, veel doodlopende sporen, erg moeiza me contacten waar het 'onderhande lingen' betrof en jacht in een richting die lang de verkeerde bleek te zijn. Van het eerste moment af is het onderzoek grootschalig aangepakt. Een omvang rijke politiemacht is vrijwel doorlo pend met de zaak bezig geweest. De aanpak had ermee te maken dat justi tie ontvoering beschouwt als eigenlijk het zwaarste misdrijf dat de Neder landse wetgeving kent. Gaandeweg, toen de hoop op nog levende terugkeer van het slachtoffer begon te vervlie gen, bleek het te gaan om een zaak van nog zwaarder kaliber. Het onderzoek legde, juist door de lange duur, een zware claim op de politiekorpsen rond om Bloemendaal. De zaak-Heijn had een hoge voorrang en derhalve moes ten andere taken vaak blijven liggen of worden uitgesteld. Naar de samenle ving toe een moeilijke, maar juiste af weging. Ontvoeringen schokken de rechtsorde en de burger heeft er recht op dat het uiterste wordt gedaan om dergelijke misdrijven op te lossen en te bestrijden. In de politieke discussie over het beleid ten aanzien van de har de criminaliteit zal de gang van zaken bij deze ontvoeringszaak in de naaste toekomst een beduidende rol (moeten) spelen. Er valt uit de ervaringen met dit mysterieuze geval op tal van pun ten van alles te leren. De Nederlandse samenleving, die een aantal malen achtereen met grote ontvoeringsza ken is geconfronteerd, heeft er óók recht op dat daar achteraf conclusies aan worden verbonden. an belang is eveneens een ant woord op de vraag hoe het publiek in de toekomst op de hoogte kan wor den gehouden van wat er gaande is; hoe datzelfde publiek in het hele pro ces van opsporing en onderzoek zelf een rol kan spelen. Er is in dit geval van de kant van justitie en politie een algehele informatiestop van meer dan honderd dagen gehanteerd. Tijdens die 'stilteperiode' ontstond een discus sie over de houding van de pers in het drama. Klachten daarover hebben een wat overspannen indruk gemaakt. In het algemeen kan worden vastgesteld - politie en justitie bevestigen het beeld - dat de media zich terughou dend hebben gedragen. Het was een zelfbeheersing zonder dwang en voor schriften, maar met begrip voor wat er speelde en tegelijk met de erkenning dat het niet aangaat om de burger als onmondig te beschouwen. Een zinnige uitwisseling van opvattingen over en ervaringen met deze langste informa tiestop uit de geschiedenis van de Ne derlandse criminilogie moet uitgangs punt zijn voor toekomstig beleid. Dit maal was de beslissing ertoe natte- vinger-werk. waarmee ook in kringen van politie en justitie niet iedereen al tijd even gelukkig bleek. Maar mis schien past dat weer in het beeld van het vele natte-vinger-werk, waarmee het onderzoek in deze lugubere zaak- Heijn zich vele maanden heeft moeten behelpen. Tot het echte spoor naar de ontknoping zich aandiende. vdM Hulp- De organisatie Artsen Zonder Grenzen zal door overleg met de Etio- pische regering proberen de beslissing ovér het verdwijnen van hulporganisa ties uit Noord-Etiopië ongedaan te maken. De hulp in de getroffen provin cies moet snel worden hervat, zo zei een woordvoerder donderdag. Advertentie HEINO (ANP) - Een 30-jarige NS-machinist uit Wezep heeft donderdag van 17.15 tot 21.10 uur in zijn cabine be kneld gezeten na een ongeluk in Lierderholthuis (gemeen te Heino). Op een met knipperlichten beveiligde overweg botste de personentrein Z wolle-Enschede tegen een graaf machine. De 25-jarige bestuurder van dit voertuig raakte gewond. Twee passagiers van de trein liepen eveneens verwondin gen op en werden in het ziekenhuis opgenomen. Een ande re passagier kon na behandeling in een ziekenhuis weer naar huis. De rijkspolitie heeft dit donderdagavond meege deeld. Direct na het ongeluk werd er groot alarm gegeven en wer den meerdere ambulances naar de plek van ongeval gediri geerd. Een bus vervoerde de circa 50 ongedeerd gebleven passagiers verder. Reddingsploegen van de brandweer en de NS moesten onder meer met»snijbranders in actie ko men om de machinist te bevrijden uit de zwaar ingedeukte cabine. Al jaren ijvert Plaatselijk Belang Lierderholthuis voor een betere beveiliging van de spoorwegovergang waar donder dag het ongeval gebeurde. Reden voor de actie is een reeks van ongelukken. Juist donderdag schreven de NS dat er geen aanleiding is voor het plaatsen van ahob's op de be wuste overweg, omdat het treinverkeer daarvoor te be perkt is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1