alchemie en schilderkunst PZC/ vrijdagkrant I m ongami symmetry '88 strada leewws museum min grieken wrt begijn menken antieke tegels van der lee georg riel colleman esprit pzem Ipwwe drukte van leeuwen veere kuiperspoort bibliotheek balans hoogerheide de burght de jong etcetera midavaine kunstenaars vleeshal wandtapijten société rie baauw kunstuitleen de houck montparnasse van der kooij bellamy 19 katseveer de twee duiven prunier ■DAG 8 APRIL 1988 titer in de Middelburgse leeshal staat een hoekig bouwsel: een :n frame losjes behangen unne lichte stukken K>1. Een donkerrode band, lan stof, geeft het bouwsel llechtigs. Buitenaardse Lk doorkruist de ruimte. TV's staan aan jzijden van de 'tent' hun JÜbuizen naar binnen lit. Wat zou daar te zien Eén zij de van de tent is gedeeltelijk open; als je het bouwsel binnen stapt stoot je je hoofd tegen een spiegeltje dat aan een touwtje naar beneden hangt. Het is vol met resten van een (muzikaal) ritueel: nog meer spiegeltjes.maarook bamboe-stokjes" ritme-instrumenten schuurpapier bevestigd aan stokjes, belletjes, alles hangend, vaak aan door de ruimte gespannen stukken touw. Bijna onmiddelijk valt je oog op een links van de ingang geplaatste verhoging met daarop een rose vorm. De Amerikaan Jerry Hunt, verantwoordelij k voor het bedenken en maken van de installatie, noemt de vorm een 'mannequin', niet zozeer verwijzend naar een vrouw die kleding showt, maar meer in de betekenis van 'pop'. Opvallend is het ontbreken van hoofd en ledematen. Als toeschouwer kun ie de de Keyser (Bellamy 19, Vlissingen te zien tot en met 23 april muziek en de beelden op de monitoren beïnvloeden; gebaren boven de pop start beeld en geluid, het wrijven over de 'mannequin' bepaalt wat er te horen en te zien is. Daarbij heeft Hunt een vertragingsfactor ingebouwd: de beïnvloeding vindt plaats door wat opeenvolgende bezoekers doen. Ze zijn zelf hoofd, benen en armen van de pop... Zoals de middeleeuwse alchemisten met ingewikkelde technieken leven probeerden te scheppen, zo brengje als argeloze toeschouwer de vleesklomp als het ware tot leven en wordt je er tevens deel van: je hoort en ziet wat de pop hoort en ziet.De muziek is soms dreigend, soms lieflij k, dan weer rustgevend of stormachtig. Op de monitoren zweven in een zwarte oneindige ruimte met lange tussenpozen vormpjes voorbijeen egyptisch kruis, een 'gewoon' kruis, een driehoek, een bol, een één-cellig dier; ingewikkelde figuren afgewisseld met eenvoudige. Je ziet ook patronen van evenwijdige lijnen, bewegende handen, erotisch geladen vormen, woorden... Wat heeft dat alles te betekenen? Ik denk dat Hunt in de eerste plaats een spel speelt met de mogelijkheden die de huidige techniek hem bieden. Het gaat hem niet om iets moois, eerder om ideeën die, gezien zijn greep in universele symbolen en de verwijzing naar de alchemisten, romantisch én van deze tijd zijn: de tegenstelling tussen geavanceerde techniek en knutselwerk, de frustratie dat menselijk handelen geen direct en nog minder controleerbaar resultaat heeft. Hunt brengt het fysieke hier en nu samen met een oud verleden en een niet te Jerry Hunt (Vleeshal, Middelburg te zien tot en met 1 mei) peilen toekomst in een oneindige ruimte. Hij relativeert en parodieert ook, vooral door het vermengen van een plechtige sfeer met enthousiast knutselwerk. Beeldend in strikte zin heeft zijn installatie weinig om het lijf, de muziek - Hunt componeert die zelf- staat aan de basis van zijn werk. Maar wat deze onbevangen Texaan in de Vleeshal presenteert is een sympathieke combinatie van de muzikale erfenis van John Cage, de speelsheid van Fluxus en de verfijning van hedendaagse electronica. Het geheel kan de verbeelding prikkelen.... Van geheel andere orde is het werk van Raoul de Keyser waarop Bellamy 19 ons trakteert. Hier is een schilder van het zuiverste water aan het werk geweest. Tegenstellingen versmelten in zijn doeken tot momenten van schijnbare rust. In de jaren 60 beschilderde hij met Raveel, Lucassen en Elias eigenwij s en in herkenbare figuratie de keldermuren van kasteel Beervelde (B). Geleidelijk heeft De Keyser de sporen van de waargenomen werkelijkheid vervangen door vormen die hij op het doek een eigen leven schenkt. In de schilderijen gebaseerd op krijtlijnen, die hij vanaf het begin van de 70er jaren maakte, waren visuele indrukken nog direct terug te lezen. Maar ook daarginghetomhet werken met schilderkunstige middelen, parallel aan het trekken van de lijnen op een voetbalveld. De Keyser deelde het vlak van zijn schilderijen in en verleende het een ruimtelijkheid zonder illusie. De beperking van het onderwerp betekende een verruiming van het schilderen zelf. Het opbrengen van de verf in steeds nieuwe variaties, de verf een matte of glanzende aanblik geven, afwisselend dik en dun schilderen, leidde tot een oeuvre van grote intensiteit. Die is op de expositie in Bellamy 19 terug te vinden, maar ook in de kleine tentoonstelling die de nieuwe Middelburgse galerie B asket presenteert. In al hun soberheid zijn de werken in zwart-wit en in grijs uit '80 en '82 net zo boeiend als de recente kleuriger doeken. Altijd is De Keyser in staat het verfoppervlak te laden met een tastbare spanning. Vooral in „Gekruiste krijtlijnen met spie" geeft hij de toeschouwer aanknopingspunten om het het onstaan van het schilderij te duiden. Er is bijvoorbeeld te zien dat onder het grijs een lichter bruingrijs schuilt; dat één van de elementen die de textuur van het doek beDalen horizontaal over het vlak getrokken lijnen zijn, die bijna helemaal verborgen liggen... De recente schilderijen zijn opener. De strengheid van de donkere kleuren is vervangen door een lichter gamma. De vormen daarentegen lijken vaster, geometrisch te zijn, maar worden nooit star. Daarvoor is De Keyser te gevoelig in de weer: randen en oppervlak van de vormen zijn genuanceerd. Het spel van schuivende, kantelende en „landende" vlakken is intrigerend, en wordt versterkt door het geraffineerde niet zelden meermalen overschilderen van de vormen. Het werk bepaalt in Bellamy 19 sterk de ruimte: de voor deze gelegenheid aangebrachte extra schouw verhevigt die indruk. NICO OUT X\VX\V"V.V.V.V.V.V.V.V.\V.V.V.V.V.V.\V.V.V.\V.\V.V.V.V.\\V.V^ ;.\\\v.\\v.v.v^.v.v.v.\v.v.v.\v.v.\\\v.\v.v. vXvXvXvX;^^ Ihan Verplanke exposeert tot 1 april in de Goese galerie La Irada aan de Sint Jacobs- j-aat. De tentoonstelling, met s titel 'In vorm' omvat foto's, lllages en tekeningen. De _}eningstijden zijn dagelijks E 11.00 tot 20.00 uur en zon- van 16.00 tot 20.00 uur. I het Zeeuws Museum, Abdij 3 in Middelburg, is tot en met II mei de tentoonstelling 'Aan- ■nsten 1987, een keuze uit...' zien. De expositie bestaat K werken waarmee het afge ven jaar de collectie van het ■euws Museum is aangevuld, ■n van de hoogtepunten is Bt schilderij 'Jacob hoedt de Belde van Laban' van Fran- Bis Ryckhals. openingstijden zijn dinsdag t0'! en met vrijdag van 11 tot 17 Br en zaterdag tot en met Bandag van 13.30 tot 17 uur. De kunstenaar Gerard van Kieken toont in de AMRO-ga- Bie aan de Markt in Oostburg zij nieuwste werken bestaan- uit aquarellen met als the-j Bt Zeeuwsch-Vlaanderen. De ■positie is tot en met eind Bhl te zien tijdens kantooru-, BB. van 9.00 tot 17.00 uur. de veerboot Vlissingen- ■eskens zijn tot eind april te- Bungen te zien van de beel- ■id kunstenaar Bert Begijn. tekeningen op de boot zijn ■iteld: 'Les dessins d'une vie ■rmentée' (tekeningen van turbulent leven). genomen door een groot aantal buitenlandse kunstenaars, die op uitnodiging van de Middel burgse kunstenaar Ko de Jon ge, ieder een week de gelegen heid krijgen een werk te pre senteren waarin het begrip symmetrie gestalte krijgt. Tot en met 20 april presenteert Sjoerd Paridaen uit België zijn werk. De Kloetingse kunstenaar Ge rard Menken exposeert tot september in hotel-restaurant Terminus in Goes. Menken toont aquarellen met als the ma Zeeland. Frans de Muynck sr exposeert in crêperie Le Heron aan de Reigerstraat in Middelburg antieke 17e eeuwse tegels. De collectie is een gedeelte uit zijn privéverzameling. De tegels zijn tot 1 juli dagelijks te be zichtigen van 10.00 tot 18.00 uur, met uitzondering van zon dag. zijn werk. De tentoonstelling is dagelijks (behalve op maan dag, maar wel op tweede paas dag) te zien van 14.00 tot 17.00 uur. Wilma van der Lee exposeert vanaf Pasen olieverfschilderij en in 'Het Vlaemsche Duyn' aan de Gerard de Moorsweg in Groede. Zij zal daar de gehele zomer wisselende schilderijen ten toon stellen. De in Amsterdam geboren, maar sinds 1983 in Goes wo nende kunstenaar Georg Riel exposeert tot en met 14 mei zijn schilderijen in het Mu seum voor Zuid- en Noord-Be veland aan de Singelstraat in Goes. Het museum is van dins dag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 16.00 uur en op za terdag van 11.00 tot 16.00 uur. lerie Esprit aan de Graven straat in Clinge. In Clinge kan men terecht tot en met 2 mei, van woensdag tot en met zon dag tussen 13.30 en 17.30 uur en op afspraak. 'n :iet Vlissingse café Soif aan Bellamypark is vanaf za- ■dag de expositie 'De verbe- ■r4' te zien van Eric rp 'dts. Hij toont tot en met 151 ei zijn werk. het Zeeuws Museum Na- "rhistorie in Oostkapelle is en met 29 mei de expositie- luwe drukte' te zien. Deze toonstelling behandelt de 'bieen en reptielen van zee- ^1. aan de hand van onder ■^r tekstpanelen, foto's ^faria, diorama's en een vi- en diapresentatie. De ope- Stijden zijn dinsdah tot en vrijdag van 11 tot 17 uur, ;rdag tot en met maandag 13.30 tot 17 uur. Hl °Penbare bibliotheek in ■nkenszand is tot en met 25 eeiP expositie van Japan- Hot 'uwkunst, origami, te zien. 1 getoonde werk is van Han- Wvan de Sluis uit Lewedorp. riliv6 Sint. Pieterstraat in Mid- hpi vindt hei gehele jaar '8R- !i ?gepr°iect 'Symmetry ■■P'aats. Hieraan wordt deel In het hoofdkantoor van de PZEM aan de Poelemdaelesin- gel in Middelburg exposeert de Lewedorpse kunstenares Nelly van Nieuwenhuijzen. Zij toont aquarellen die het Zeeuwse landschap tot onderwerp heb ben. De expositie, tot en met vrijdag 15 april, is primair be doeld voor het eigen personeel en is op werkdagen geopend van 9.00 tot 15.30 uur. Kees yan leeuwen exposeert tot en met 27 april olieverf schilderijen in de expositie ruimte van de Kunstuitleen en Openbare Bibliotheek Zelke Negen Een in Vlissingen. De ti tel van zijn tentoonstelling is 'Who's afraid of the coffin'. Dat is eveneens de titel van de dichtbundel die Van leeuwen presenteert. Openingtijden maandag 13.30 tot 20 uur, dins dag, woensdag en vrijdag van 10 tot 20 uur, zaterdag van 10 tot 12.30 uur. De Duitse kunstschilder Hel mut Lothar Günther (1923) geeft een overzicht van zijn werk tussen 1960 en 1988 in Ga Door naïeve schilderkunst en het expressionisme wordt het stijlgebied begrensd waarin de Belgische kunstschilder Willy Colleman zich beweegt, zoals tot en met 15 mei is te zien in de bouquetterie-galerie 'Minou' aan de Schuitvlotstraat in Groede. 'Minou' is dinsdag, woensdag, vrijdag en zaterdag geopend van 14.00 tot 17.00 uur (evenals tweede paasdag). Bij de Stichting 'De Schotse Huizen' in Veere is een ten-' toonstelling te zien van etsen en tekeningen van Walter Vaes (1882-1958), onder de titel 'Vee re en omstreken aan het begin van de XXe eeuw'. Het mu seum aan de Kaai is op maan dag van 13.00 tot 17.00 uur en van dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur ge opend. In de vitrines van de Stichting Beeldenden Kunst in de Mid delburgse Kuiperspoort is een expositie ingericht met als the ma 'Poëzie, Natur Gestal- tung' De tentoonstelling bevat sieraden van Tina Gehlene en originele illustraties uit boek werk van Albert Verburg. Ope ningstijden dinsdag tot en met zaterdag 13.00 - 17.00 uur' don derdag 19.00 - 21.00 uur. In de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middel burg zijn verschillende ten toonstellingen te zien. Zo kan men tot 25 april terecht voor een expositie over 150 jaar Zeeuwse handwerken en tot 24 april voor een expo over pleeg kinderen. Tot 2 mei is Cas Oorthuijs vertegenwoordigd met een fototentoonstelling (met onder anderen Hermans en Reve) en er zijn ook grafi sche werken van zijn hand te zien. In de hal van de biblio theek exposeren tien bij het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming werkzame kunstenaars onder de titel 'Beeldvorming'. kan van maandag tot en met vrijdag in De Vleeshal terecht van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. De Noordbevelandse Lydia Klop-Steendijk exposeert tot 30 april haar expressionisti sche schilderijen in café-res taurant 'De Stadsschuur' aan het Schuttershof in Goes. Haar onderwerpen hebben veel te maken met Zeeland, zoals ha vens, boerderijen, landschap pen en deltawerken. Rinus Hoogerheide uit Goes houdt tot 30 april een expositie van pastelschilderijen in het Psychiatrisch Ziekenhuis Zee land in Kloetinge, met als the ma 'Langs kusten, poelen en wegen'. De tentoonstelling is toegankelijk van maandag tot en met vrijdag tijdens kantoor uren. In het christelijk conferen tieoord 'De Burght' in Burgh- Haamstede is de hele maand april werk te zien van de Bra bantse kunstenaar Theo Vink, die zich toelegt op pottenbak ken, schilderen en etsen. De openingstijden zijn dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Gerrit de Jong, leraar wiskun de en informatica in Middel burg, exposeert olieverfschil derijen in de Ahrend-show- room aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen. Hij gaat in zijn werk op een speelse manier om met het on eindigheidsbegrip, zoals met 'geknoopte buizen'. De ten toonstelling is te zien tijdens kantooruren. Met de tentoonstelling 'Pieter d'Hont, beeldhouwer' betrekt Etcetera een nieuwe zaal in het Markiezenhofcomplex in Ber gen op Zoom. In Zaal Zeven is tot en met 1 mei de expositie te zien die vorig jaar in Utrecht werd georganiseerd ter gele genheid van de zeventigste verjaardag van de kunstenaar en die een overzicht geeft van Zowel in Trouvaille aan de Axelsestraat als in het Chur- chill-hotel in Terneuzen is in april een foto-expositie te zien van de uit België afkomstige R. de Jonghe. De confrontatie tussen mens en natuur is zijn gegeven. De Trouvaille is op maandag gesloten en de ande re dagen geopend tijdens win keluren. Jacqueline Midavaine expo seert tot 15 april luchtfoto's in 'De Stenge' in Heinkenszand en tot en met 30 april in het Ir J. W. Topshuis op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde. In het Zeeuws Kunstenaars centrum in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg zijn tot 27 april schilderijen te zien van Jacques Lemaire, etsen van Frank Lodeizen, teksten van Simon Carmiggelt em fotogra fie van Cas Oorthuys. Kees van Leeuwen (Zelke Negen Een Vlissingen, tot en met 27 april) Het werk van Jerry Hunt, die actief is op het gebied van elec- tronische muziek en video, staat tot 1 mei centraal in De Vleeshal in Middelburg. Men Schilderijen en tekeningen van Sander Littel zijn tot en met 30 april te zien in het BKR-centrum voor expositie, kunstuitleen en documentatie, Balans 17 in Middelburg. Men kan op woensdag, donderdag en vrijdag in de Balans terecht van 12.00 tot 17.00 uur en op za terdag van 11.00 tot 16.00 uur. In Museum het Markiezenhof aan de Steenbergsestraat in Bergen op Zoom zijn wandta pijten uit Oudenaarde ten toongesteld. De Vlaamse zus terstad heeft dertien historisch waardevolle tapijten tot 2 mei in bruikleen gegeven. Er wor den gedurende deze expositie ook demonstraties gegeven in het restaureren en weven van wandtapijten en wel op de vol gende data: zaterdag 9, zondag 10, donderdag 14, donderdag 21, zondag 24 en donderdag 28 april en zondag 1 mei. Het mu seum is dagelijks, behalve op maandag, geopend van 14.00 tot 17.00 uur. In het Centrum Nieuwe Mu ziek in de Kloveniersdoelen in Middelburg is de Société Gale rie Den Haag tot en met zater dag 29 mei te gast met een groepsexpositie. De expose rende kunstenaars zijn Cris Dagradi, Kees Mol, Nella Svil- lippo, Jack Mondt, Jos Smits, Bert Boogaard, Dominique van Osta, Kees Koomen, An- dré Smits, Hans van der Pen nen, Ronald van Tienhoven, Mark Molenaar, Vincent Rijn bende, Philip Akkerman, Ma rie Kawazu en Elise Tak. De tentoonstelling is dagelijks, behalve op zondag, te bezichti gen van 14.00 tot 17.00 uur. De Goese kunstenares Rie Baauw exposeert tot en met augustus aquarellen en olie verfschilderijen in hotel 'Oc- kenburg' aan de Van Spiegel straat in Goes. De tentoonstel ling is van dinsdag tot en met zaterdag te bezichtigen tijdens de openingstijden van het ho tel. In de expositieruimten van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland aan de Kuiperspoort in Middelburg is op de eerste verdieping van de kunstuit leen tot en met 7 mei werk te zien van Inge van der Kooij. Zij toont haar nieuwste gouaches, geïnspireerd op het verblijf van een maand in het plaatsje Mul- laghglass, omgeven door het ruige landschap van de Ierse streek Connamara. De ten toonstelling is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 13.00 tot 17.00 uur en boven dien op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Willy de Houck uit Waterland kerkje exposeert tot zondag 8 mei recente olieverf- en acryl- schilderijen en objecten in de vitrinegalerie Art-Titude aan de Singel 14 in Vlissingen. Da gelijks te bezichtigen door het raam van de vitrinegalerie. De Franse kunstenaar Francis de Lassus Saint-Geniès toont zijn 'ontwaakte dromen', waar uit de vrouw naar voren komt als wezen uit legendarische mythen, sprookjes, literatuur en muziek, tot 16 april in Gale rie Montparnasse aan de Rei gerstraat in Middelburg. De expositie omvat aquarellen, li- thos en tekeningen. Het werk is van dinsdag tot en met zater dag te zien tussen 14.00 en 18.00 uur. In het stadhuis van Terneuzen aan het Oostelijk Bolwerk kan men, tijdens kantooruren, tot en met 7 april terecht om goua- jches te zien van Inge van der Kooij. De vijftigste expositie, sinds de opening in maart 1981, in Gale rie Bellamy 19 in Vlissingen komt op naam van de Belgi sche schilder Raoul de Keyser uit Deinze-Astene. De tentoon stelling van zowel vroeger werk als meer recente schilde rijen duurt tot en met zaterdag 23 april. Ter gelegenheid van deze expositie is een bijzonde re catalogus uitgebracht. De galerie aan het Bellamypark is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur en op za terdag van 13.00 tot 17.00 uur. De Zeeuwse kunstenares Nelly van Nieuwenhuijzen (Baar land, 1944) exposeert haar weidse landschappen en vazen met bloemen tot 1 juni in res taurant 'Katseveer' aan de Katseveerweg in Wilhelmina- dorp. In theater-galerie 'De twee Duiven' in Groede is een expo-, sitie te zien van David Marinis- sen (olieverf, pastel, aquarel, pentekening, gemengde tech niek), Theo Jordans (lithogra fie, potlood en gemengde tech niek), Marinus van Dijke (foto grafie) en Teja van Hoften (keramiek). De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de voorstellingen en op afspraak. Onder de naam Prunier expo seert Frans Pruimboom uit Kortgene tot 17 april in de 'Martinushoeve' aan de Spaan- semolenstraat in Zandvliet (België). Zijn schilderijen, gouaches, tekeningen en aqua rellen zijn daar op zaterdagen en zondagen (en tweede paas dag) te zien van 11.00 tot 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 15