FILMFEEST JUAN TAJES UIT URUGUAY tussen tango en commedia sjoukje dijkstra kaandorp everhard zwart hulstonians ig henneman mannenkoor dans piano/fluit dr john bochsa trio trio klavino nonsens clownsduo paul de leeuw het ezeltje el choclo dorrestijn touw/metsers zuidland alhambra grand theater luxor de koning roxy cinem'actueel electro schuttershof interesse docent k VRIJDAG 8 APRIL 1988 Sjoukje Dijkstra alias Eric Winders treedt vandaag op in de Klomp in Ovezande, aanvang 21.00 uur. Sen hartverscheurend relaas over z'n liefde voor Betty Smit. Zijn wereld stort in, maar hij houdt zich toch staande. Hij heeft een pa nisch optimistische levensvisie. Met een vrolijke glimlach op zijn ge acht ploetert hij door een moeras van ellende en wanhoop. Brigitte Kaandorp staat vandaag in de Concertzaal in Zierikzee. Zaterdag is zij te zien met haar programma Koude Drukte in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Aanvang beide voorstellingen 20.00 uur. Om het treurig bestaan na de voorstelling met een weekendtas in een hotelletje te doorbreken, heeft zij haar intrek genomen in het theater en het huiselijk ingericht. Op zolder staat een wieg en een slee. Zij is thuis, het publiek is op visite. ZATERDAG In de gereformeerde kerk aan de Kerkdreef in Axel geeft Everhard Zwart zaterdag een orgelconcert. Aanvang 20.00 uur. Op het programma staat 'Paasfantasie' van J. Zwart; 'Andante Ctrio)' van J. S. Bach; 'Concerto 5 in F-dur' van G. F. Handel; 'Marche upon Handels Lift up your heads' van A. Guilmant; 'Andantino' van fc. Franck; 'Concert - variaties over een Russische kerkmelodie' van A- Freyer en 'Fantasie over bekende paasmelodieën' van F. Asma. Everhard Zwart ontving zijn eerste muzieklessen van zijn vader Wil lem Hendrik Zwart; later volgde orgelles bij Feike Asma. Momenteel is hij organist van de Nederlands hervormde kerk in Capelle aan de IJssel. WOENSDAG Paul de Leeuw staat woensdag met zijn programma De Rozebottel- tijd in de Schouwburg in Middelburg, aanvang 20.30 uur. De Leeuw biedt een volwaardig theater/cabaretprogramma: Jaap is leraar geschiedenis maatschappijleer. Hij heeft als hobby toneel spelen en is getrouwd met de wethoudster van Aalsmeer. Ze hebben twee kinderen en een magnetronoven. Wat gebeurt er als een leraar de controle over zijn les en klas verliest? Valt er dan nog ergens in weg te duiken? Het poppentheater Parabel van Sjaak Vereist geeft woensdag een voorstelling van 'Het ezeltje' naar een sprookje van Grimm. De voorstelling begint 15.00 uur. Als de koning en koningin eindelij k hun lang verwachte kind krij gen, blijkt het geen mensenkind maar een ezeltje te zijn. Hij leert ondanks zijn hoeven op de luit spelen. Op een dag ziet hij zichzelf in een bron en schrikt van zijn uiterlijk. Hij trekt de wijde wereld in en zijn mu ziek opent deuren en harten. Paul de Leeuw De zes-mans-formatie The Hulstonians geeft zaterdag een concert in café Porgy en Bess in Terneuzen. Het concert begint 14.00 uur. The Hulstonians brengen een eigen repertoire voortgekomen uit de folkmuziek, dat Nederlands en Engelstalig werk omvat. Zaterdag treedt het Ig Henneman Kwintet op in het Vestzaktheater in Vlissingen. Aanvang 20.30 uur. Ig Henneman (altviool), Bart van der Putten (altsaxofoon), Edwin Ligteringen (elektrisch gitaar), Wibert de Joode (contrabas) en Fred de Joode (slagwerk) spelen improvisaties van eigen composities uit gewerkt in collectieven, trio's en solo's. Het orkest El Choclo zal woensdag niet optreden in het Zuidland theater in Terneuzen. Het concert is afgelast wegens ziekte. DONDERDAG Hans Dorrestijn brengt woensdag in 't Beest in Goes zijn nieuwe en vierde theatershow 'Liederen van wanhoop en ongeloof voor het voetlicht. Aanvang 21.00 uur. De eigenzinnigheid van het werk van Dorrestijn verhindert een grote afname van zijn teksten zodat hij zijn toevlucht gezocht heeft in een eigen show. Zelf begeleidt hij zijn teksten op de piano. Sjoukje Dijkstra Pleuni Touw en Hugo Metsers spelen donderdag twee stukken van Dario Fo in de Schouwburg in Middelburg. Aanvang 20.00 uur. 'Een vrouw alleen'. Lucy is het proto-type van de onzelfstandige huisvrouw die zichzelf wegcijfert en volledig leeft voor haar gezin. Alleen het belangrijkste ontbreekt haar: respect van de mannen op haar heen. Ze vertelt een nieuwe huurster in het huis tegenover haar de geschiedenis van haar leven. 'Open huwelijk'. Een open huwelijk lijkt de sleutel van het versleten huwelijksslot: ieder mag zijn gang gaan zolang het maar openlijk gebeurt. Voor meneer een uitkomst maar voor mevrouw... Het Thools Mannenkoor Rehoboth treedt zaterdag op in de Neder lands hervormde kerk in Waarde, aanvang 19.30 uur. Het koor zingt hoofdzakelijk psalmen en geestelijke liederen. Ook staan bekende vaderlandse liederen op het programma. Het koor wordt begeleid door Bram Bout Wzn Zaterdag brengt Werkcentrum Dans in De Stoelemat in Bergen op Zoom de dansproduktie Fallow Field in een choreografie van de Japanner Shusaku Takeuchi op de planken. Aanvang 20.15 uur. Fallow Field speelt zich af tussen de restanten van een fabriek. Het theatraal visuele gedeelte wordt simpel gehouden. Het uitgangs punt is de fabrieksarbeider wiens enige manier om iets te betekenen hard werken is, als een machine van vlees en bloed. ZONDAG Zondag verzorgt het trio 'II Flauto Cantando' een concert in de Ne derlands hervormde kerk in Kloosterzande, aanvang 14.30 uur. Het trio bestaat uit de fluitistes Pann de Wit en Karin Bijl en de pianiste Fransje Dorst. Zij zullen werken spelen van Vivaldi, Dop- pler, Chopin, Milhaud en Kuhlau. Pleuni Touw en Hugo Metsers Medewerkers van De Sterre brengen vrijdag 15 en zaterdag 16 april de toneelvoorstelling 'Daar gaat de bruid' op de planken van het gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst, aanvang 20.00 uur. De Zeeuwse Komedie zet zaterdag 16 april voor de laatste maal De Vossejacht van Hugo Claus op de planken van het Vestzaktheater in Vlissingen, aanvang 20.30 uur. Het Westvlaams Orkest onder leiding van Patrick Peire geeft zater dag 16 april in de Grote Kerk in Goes een concert, aanvang 20.00 uur. Toneelvereniging Stee speelt zaterdag 16 en zaterdag 23 april 'Het Eindpunt' in De Zwaan aan de Kromwegesingel in Oost-Souburg. De voorstellingen beginnen 19.30 uur. Duo Alquette geeft zondag 17 april een koffieconcert in Lunchcafé Goes, aanvang 12.00 uur. Marijke Miessen en Bob van Asperen geven zondag 17 april in het Vestzaktheater in Vlissingen een sherryconcert, aanvang 16.00 uur. Maria Mores's Danstheater geeft woensdag 20 april een uitvoering van 'All that jazz' in de Schouwburg in Middelburg, aanvang 20.00 uur. In de Prins van Oranje is woensdag 20 april de komedie 'Het kan vreemd gaan' te zien. Met medewerking van Pleuni Touw en Hugo Metsers, aanvang 20.00 uur. Toneelgroep Globe zet donderdag 21 april Othello op de planken van de Schouwburg in Middelburg, aanvang 20.00 uur. TERNEUZEN (01150-95555) 'The dresser'. Donderdag 20.00 uur. VLISSINGEN (01184-12260) 'Fatal attraction'. Vandaag, zaterdag, zondag 14.00, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dins dag, woensdag 20.00 uur. 'Jungle book'. Vandaag, zater dag, zondag 14.00 uur. 'The last emperor'. Dagelijks 20.00 uur. GOES (01100-15165) 'De reddertjes'. Vandaag, za terdag, zondag 14.00 uur. 'Amsterdamned'. Vandaag, za terdag, zondag 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag, woensdag 20.00 uur. 'Otello'. Zondag 11.00 uur. TERNEUZEN (01150-20505) 'The last emperor'. Vandaag, zaterdag, maandag, dinsdag 20.00 uur; zondag 15.00 en 20.00 uur. 'Suspect'. Vandaag en zater dag 19.00 en 21.15 uur; zondag 16.15 en 20.00 uur; maandag 20.00 uur. 'Bambi'. Vandaag 14.30 uur; zondag 13.45 uur. HULST (01140-12030) 'Round midnight'. Maandag, dinsdag 20.00 uur. 'Dirty Dancing'. Vandaag 14.30, 19.00 en 21.30 uur; zater dag 19.00 en 21.30 uur; zondag 13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag, woensdag 20.00 uur. 'Amsterdamned'. Vandaag 14.30,19.00 en 21.30 uur; zater dag 19.00 en 21.30 uur; zondag 19.00, 21.30 uur; maandag, dinsdag 20.00 uur. 'Fatal attraction'. Vandaag en zaterdag 19.00 en 21.30 uur; zondag 16.15, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag, woensdag 20.00 uur. 'Stake out'. Vandaag en zater dag 21.30 uur; zondag 16.15, 19.00 en 21.30 uur; dinsdag 20.00 uur. 'Jaws 4'. Vandaag 14.30 en 19.00 uur; zaterdag 19.00 uur; zondag 13.45 en 16.15 uur. 'De reddertjes'. Vandaag 14.30; zondag 13.45 uur. Bioscopera: 'Le nozze di figa ro'. Zondag 12.00 uur. BERGEN OP ZOOM (01640- 54886) 'Batteries not included'. Van daag en zaterdag 14.00, 19.00 en 21.30 uur; zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur. 'Dirty Dancing'. Vandaag en zaterdag 14.00, 19.00 en 21.30 uur; zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur; maandag, dins dag, woensdag 20.00 uur. BERGEN OP ZOOM (01640- 54886) 'The last emperor'. Vandaag, zaterdag, zondag 14.00 en 20.00 uur; maandag, dinsdl woensdag 20.00 uur. 'Amsterdamned'. Vandaag J zaterdag 14.00, 19.00 en 2l.[ uur; zondag 14.00, 16.30, is| en 21.30 uur; maandag,V dag, woensdag 20.00 uur. 'De nieuwe avonturen Benji'. Vandaag, zaterdl zondag 14.00 uur. MIDDELBURG <01180-3! 'Dirty Dancing'. Vanda zaterdag 14.00, 19.00 en !l| uur; zondag en woensdag 1(| en 20.30 uur; maandag, t dag 20.30 uur. MIDDELBURG (01180-1348.| 'Dead'. Vandaag en zaterdl 20.00 en 22.30 uur; zonda maandag, dinsdag, woensi 20.30 uur. 'Talie leeft in spanning'. Vi| daag 14.00 uur. 'Ronja de roversdochter', terdag, zondag 14.00 uur. 'Kinderen van de grote FjelJ Woensdag 14.00 uur. Vandaag vindt in de Middel burgse schouwburg en foyer een groot filmfeest plaats. Hoogtepunt vormt het optre den van de groep The Direc tors. De populariteit van de groep is enorm gestegen na de succesvolle films Amsterdam ned, de Lift en Flodder, waar door Dick Maas en Huub Sta pel grote landelijke bekend heid verwierven. Andere artiesten die zullen optreden zijn Leon de Winter, Maya van den Broucke, Monique Kle- 'mann zangeres Lois Lane), Hans Scheepmaker, George Schouten, Esmee Lammers en Dorna X van Roeveroy. The Di rectors spelen covers uit de ja ren zestig en zeventig. In het voorprogramma een splinternieuwe banc I staande uit een groot aarl bekende Zeeuwse muzikc van diverse pluimage. HaI het allereerste optreden tl deze formatie die zich pref teert als The Earthqu 1 Roody The TremblingVIm Deze elf-mans-formatie mt muziek die zich het best U vergelijken met die van Blues Brothers. De groef staat uit onder meer uit M Riemens (ex-Avital), Ham lius, Ad Oste, Niek van Ra Cor de Jong en Peter Wess# Dansschool Janvier is pres met een demonstratie van ty Dancing. In Porgy en Bess in Terneuzen treedt zondag om 14.30 uur Dr John op. Malcolm John (Mac) Rebennack werd in New Orleans geboren. Eind jaren zestig maakte hij zijn eerste solo-album als een ode aan de Voodoo Cultuur van Louisiana en ondergaat hij een metamorfose als Dr John the Nighttripper. Tegenwoordig maakt hij hoofdzakelijk so- Jo-piano. Zondag vindt in de Hofzaal van het Markiezenhof in Bergen op Zoom een koffieconcert plaats door het Bochsa Trio. Aanvang 12.00 uur. Op het programma staan werken van F. en K. Doppler, R. Bochsa, J. Andriessen, J. Naudot, C. Salzedo en J. Ibert. Door het combineren Van de instrumenten fluit, hobo en harp wordt een zeer karakteristie ke en fijnzinnige klankkleur verkregen. Een origineel repertoire van Barok tot en met hedendaags werk. In de Kloveniersdoelen in Middelburg geeft het Trio Klavino zon dag een koffieconcert, aanvang 11.30 uur. Op het programma staan werken voor klarinet, viool of altviool en piano: 'Suite voor viool, klarinet en piano' van Darius Milhaud; 'So nate voor viool en piano' van Claude Debussy; 'Trio' van Aram Kat- chaturian; 'Pastorale voor klarinet en piano' van Elliot Carter en 'Suite uit l'Histoire du Soldat' van Igor Feodorovich Stravinsky. Het Trio Klavino was winnaar van de audities die door het Neder lands Impresariaat in 1986 werden gehouden. DINSDAG Dinsdag wordt in De Stoelemat in Bergen op Zoom de musical Non sens op de planken gezet, aanvang 20.15 uur. Nelly Frijda, Josine van Dalsum, Milly Scott, Nelleke Burg en Lia Bolte (vervangster van de zieke Sylvia de Leur) organiseren in het klooster een liefdadigheidsvoorstelling om geld in te zamelen voor een fraaie begrafenis van collega-nonnen, die een foutje van de keu ken niet hebben overleefd. Het circus Bassie en Adriaan slaat van dinsdag 12 tot en met zondag 17 april zijn (verwarmde) tent op in verschillende plaatsen in Zee land. Dinsdag 12 april staat de circustent op het terrein aan de Maarten- broersweg in Hansweert. De voorstelling begint om 16.15 uur. Woensdag 13 april is het circus te zien op het terrein bij het winkel centrum Zuidpolder in Terneuzen. De aanvang is 13.30 uur. Vrijdag Ï5 april staat de tent op het Szydlowskiplein in Axel. Dit optreden begint om 16.15 uur. De volgende dag, zaterdag 16 april is het circus in Breskens, waar de tent staat opgesteld op het Haventerrein. Deze voorstelling begint om 13.30 uur. Zondag 17 april kunnen de Vlis- $ingse kinderen genieten van het clownsduo. In de verwarmde tent op het parkeerterrein van de Miro aan de Gildeweg worden dan twee voorstellingen gegeven, te weten om 13.30 en 17.00 uur. Het programma omvat onder meer trapezewerk van The Lagroni Sisters, miss Joanna met haar gedresseerde duiven, de dwergclown Milko met zijn gedresseerd varkentje Brammetje, Ludwig Berousek met zijn beren uit Tsjechoslowakije en jonglerende apen, Herman Rens met Afrikaanse olifanten, kamelen en paarden, Diana Rens met een zwaardact en (natuurlijk) het duo Bassie en Adriaan. Ik heb een heel klein rol letje gespeeld in de film ''rfavinck', als een buitenlan der. Daar heb ik niks op tegen, maar het zou leuker zijn als die buitenlander iets meer te vertellen had dan alleen dat hij maar een buitenlander is. Als speler is dat veel pretti ger". Juan Carlos Tajes werd in 1946 in Uruguay geboren, maar voelt zich inmiddels bij na Nederlander. In 1971 kwam de acteur - opgeleid aan de to neelschool en kunstacademie in Montevideo - met een gezel schap naar Europa om een programma te brengen dat de situatie in zijn vaderland zou verduidelijken. Men was het niet eens met het beleid van de toenmalige regering. „Veel van onze collega's werden op gepakt en zijn sinsdien ver dwenen". „We hoopten dat de verkiezin gen, enkele maanden later, dingen zouden veranderen. Maar de verwachte overwin ning van de coalitie bleef uit en meteen werd een staatsgreep gepleegd. Ze wisten in Uru guay wat wij hier deden, dus konden we niet meer terug. Ik heb echter nooit de vluchtelin genstatus aangenomen, want ik beschouwde mij als een bur ger die vrijwillig het land had verlaten. Wel ben ik jaren sta- tenloos geweest doordat ze mij mijn paspoort hadden ontno men. Sinds twee jaar is Uru guay weer een democratie, maar hoewel ik van karakter Zuid-Amerikaan blijf, voel ik mij burgerlijk een Nederlan der, anders zou ik hier niet kunnen wonen". „Vorig jaar ben ik terug ge weest en heb tango gespeeld in Uruguay en Argentinië. Dat was erg emotioneel en leuk, maar ik heb in Nederland in ze ventien jaar een ontwikkeling doorgemaakt, dus waarom zou ik hier weggaan?", zegt Juan, die acht jaar in Dordrecht woonde en daarna naar Am sterdam verhuisde. In de hoofdstad begon hij zo'n zes jaar geleden in de Warmoes straat het 'Centrum Comme dia Dell'Arte Maskers', sa men met Arie van 't Hoog, met wie hij voordien optrad als 'I Commedianti'. Daarmee zijn de belangrijkste interessesferen van Juan Tajes in kaart gebracht: commedia dell'arte en tango. Deze twee artistieke vormen hebben vol gens hem veel met elkaar ge meen: „Commedia dell'arte biedt de toeschouwers een ex treem gevoel van belachelijk heid waarin situaties en karak ters aan de kaak worden ge steld. Het is een theaterstijl die veel dynamiek eist, maar het is meer een vorm dan een gevoel. De tango is een extreme vorm van relativeren van je gevoe lens. De teksten houden vaak levensthema's in, waardoor een grote dosis ironie en cynis me naar boven komt. Die the ma's hebben altijd een waar heid als een soort waarschu wing. Ze gaan nooit over een liefde die bereikt is, maar die voorbij is en waarom die voor bij is. De tango en de comme dia dell'arte zijn twee vormen waarin de extremen van de iro nie kunnen worden getoond. Het gevoel dat de tango op roept is universeel, evenals de lach van de commedia". Hoewel zijn ouders - vader een operazanger, moeder een actri ce - anders wilden, ging Juan na de middelbare school naar de theateracademie. „Ze heb ben hun best gedaan dat ik het niet deed, maar dat is hen niet gelukt, mooi niet. Ik ben geïn teresseerd in zingen en toneel spelen. Het ene heeft geleid tot de tango, het andere tot de commedia dell'arte". In Nederland slaagde Juan Ta jes er spoedig in aan de slag te komen met een eigen gezel schap, het 'New Uruguayan Theatre', dat later werd omge doopt in 'Praxis'. „We kozen voor een beeldende vorm, meer een theater zonder woorden, dus de taal was geen probleem. In de tijd dat iedereen hier be zig was met vormingstoneel, maakten wij experimenteel theater naar het voorbeeld van de Italiaanse school, met film, dia's, maskers en poppen. En het leuke was, in al onze pro ducties was de tango-muziek op de een of andere manier aanwezig". Na tien jaar met deze groep in binnen- en buitenland te heb ben opgetreden, ging Juan aan de slag als gastdocent comme dia dell'arte op toneelscholen en bij instellingen. Ook regis seerde hij in dit genre en te zelfdertijd begon hij tango te zingen, onder meer met zijn ei gen groep 'Tango Quatro', die te beluisteren was op de Bou levard of Broken Dreams. In 1984 werd hij als zanger ge vraagd voor het tango-orkest 'El Choclo'. Het 'Centrum Commedia Del l'Arte Maskers' was een ge volg van zijn activiteiten als docent: „Ik werd vaak bena derd door ex-leerlingen die ver der wilden. Dit is een soort ont moetingsplaats, galerie en masker-werkplaats. Wij geven ook informatie en cursussen". In dit verband richtte Juan Ta jes in 1986 in Vlissingen een ex positie in en onlangs was hij nog in Middelburg, waar hij leerlingen van de pedagogi sche academie kennis liet ma- Juan Tajes ken met de figuren en de ge schiedenis van de commedia dell'arte, het gebruik van mas kers en dergelijke. „We hebben in de loop der tijd ook een aan tal masker-makers bij elkaar gebracht en groepen die com media dell'arte willen spelen, kunnen bij ons stukken uitzoe ken". „Maar ik zou ook wel eens iets buiten dat kader willen doen. De commedia is voor mij voor een groot deel als acteur, maar meer nog als regisseur een soort onderzoek. Ik ben echter begonnen als toneelspeler en het is niet goed om alleen maar één soort theater te doen. Tan go is mijn soort muziek, maar ik heb vroeger ook folklore ge zongen". Juan Tajes heeft wel eens over wogen, maar nooit de stap dur ven wagen om in dienst te tre den bij een Nederlands schap. „Dan moet je daar ooi alles voor over hebben. Aar,ce andere kant heb ik zeventien jaar, op twee of drie uitzonde ringen na, altijd in mijn producties gestaan. Op hei ogenblik speel ik als gast bij ce Stichting Kamer Opera Neder land in 'l'Histoire du sold van Stravinsky. Ik ben d; echt tevreden mee, maar weet niet hoe dat in een ander geval zou lopen". Volgend seizoen gaat Juan Ti jes een Spaanse opera ren bij het 'Academisch Ge nootschap' in Eindhoven, wens is om ooit nog eens een belangrijke rol in een film spelen, al blijft het lijflijk ai wezige publiek erg belangnj» voor hem: „Het moment datje als acteur iemand boeit, maakt bijna alles goed, dat heb ikno- dig. Ik voel mij een komiek, ie mand die niet zonder de real ties van het publiek kan. Voor mij mogen ze huilen, schreeti; wen of lachen, euforisci verlaten of in muiterij maakt mij niks uit, maar dt mensen zijn gekomen om wogen te worden en dat ir"° je waar maken". „Hoe pak je ze, niet voor moment, want het duurt an derhalf uur, hoe houd je vast? Dat is gokken, de idPf rie van constant gokken, con stant een ander gezicht voord spiegel trekken of ande» schmink op, een ander tuum, een ander lied of een an der gevoel. Je moet ze vastM» den, anders krij g je rotte eiere- naar je hoofd en dat is de effl reactie die ik niet leuk vind FRANS P. J. DOELEN (Juan Tajes zingt woensdaf april met het tango-orkest 'ER clo' in het Zuidlandtheater w neuzen, aanvang 20.00 uur). d In he te te. Bi 15 In tu to 'K tei an lar m< aq de, nii me zal vai 0 In He ap: se He nie In de] hei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 14