pr John Ipeelt in forgy Bess Popfestival Vogelwaarde Imme Dros wil niet opvoeden Hit'em or Lose begint in De Piek Vlissingen Intelligent sparen. Met de Meeirente-rekening. 53t Bank voor Zeeland N.V. PZC/ kunst/cultuur De Meerrente-rekening. ALSOF ZE DE MENSEN ZO UIT DE GROND TREKKEN OPZET IETS GEWIJZIGD I DOr DERDAG 7 APRIL 1988 I n Porgy Bess aan de Noord straat in Terneuzen treedt zondag 10 april de Amerikaanse Hthm blues zanger/pianist Dr John op. Het optreden wordt Korganiseerd door de Stichting B les Promotion Zeeuwsch- VI aanderen. Die had Dr John Knvankelijk helemaal niet op Bt programma staan. Door toe- Vi bleek het mogelijk deze New ■orker, die al in de jaren zestig ■ereld-beroemd was, voor één Hikele zondagmiddag in Ter- B>uzen te contracteren. De Bichting liet zich deze kans niet omgaan, vandaar dat er in de Baand april twee belangrijke Bncerten in Terneuzen zijn. Bant op de agenda van 28 april st nden reeds Dr John's landge- I loten Rod Piazza and the Migh ty Flyers. B^t Dr John (wiens optreden om «.30 uur begint) zit er die tiende Bril een levende herinnering Bn de hippiecultuur van de ja- Bn zestig achter de Steinway- vleugel van Porgy Bess. De raj dragen van Dr John aan de Bat toen psychedelische muziek Berd genoemd waren de vood- B"cultuur en de creoolse gezan- Bn. Het wat trage, rauwe stem- B>uid van Dr John was daarbij Ber typerend. Hij maakte met hi ip van Eric Clapton en Mick jigger hits als 'In the right place' ei 'Such a night'. Na die periode Bvatten zijn elpee's alleen nog Baar solo-pianomuziek, en ook Bn vele concerten van de laatste jaren zoals ook volgende week Bndag in Terneuzen, bestaan Bt solo-piano met vocale onder- Beuning van zichzelf. Br John werd geboren in New Or- Bans als Malcolm John Reben- Back. Op één van zijn recentere Bpees heeft hij zijn eigenlijke Ham weer bekendheid willen Biven, namelijk 'Dr John plays Bac Rebennack'. Onder zijn ei- En naam is hij ook componist, Brangeur en tekstdichter. Bü begon zijn muzikale carrière Bs gitarist en speelde in de jaren Biftig samen met Johnny John- B>!' prof Longhair, Frankie Ford B' Joe Tex. Pas in de tweede Helft van de jaren zestig mat hij [chzelf de naam 'Dr John' aan, pen hij zijn eerste solo-elpee jaakte onder de naam Dr John pe Nighttripper. Toen al was lano zijn vaste instrument ge- Jorden, omdat hij het gitaarspe- le na een schotwond in zijn jjHtnd er een tijdje aan had moe- In geven. Hetgeen hem er later Het van weerhield om veel ande- H artiesten als sessie-gitarist op ■e achtergrond ondersteuning te Rerlenen. m Goese hardcore is vrijdag te moren in Bar American in Mid- melburg. Daar treedt vanaf 21.30 Rur Sj01ord op. Enkele leden ■an deze band, opgericht in sep tember 1986, deden muzikale er- Maring op in bands als D-Control, mehumanization en Dutch Re- molt. '9 De bezoekers van het filmfeest Rat vrijdag in de Schouwburg in middelburg wordt gehouden Haan vrijdag een optreden te Rachten van een bijzondere Aand. Onder de naam Earthqua- le Roody The Trembling Valls leen naam waarvan de \and overigens verwacht dat gemand die kan onthouden) reedt een grote groep musici Ioor het voetlicht die hun sporen uimschoots hebben verdiend in Andere bands. De leden zijn af- Momstig uit onder meer The Ca- Re, Feedback en Avital. De band Reeft een vier man sterke bla- Merssectie, bestaande uit Niek Ran Raay, Cor de Jonge, Rranklin Schieman en Hans No- rnbaart. Verder beschikt de Rroep over de vocale kwaliteiten Ran Cindy, Debby en Henriëtte. Re muziek varieert van soul en tfiythm blues tot jazz. Iet optreden van Earthquake foody The Trembling Walls Jordt gevolgd door dat van de Ji middels in heel Newderland ■efcende band The Directors. De- Se band bestaat uit de fïlmarties- H" Huub Stapel, Dick Maas, Reon de Winter, Maya van den Rroucke, Monique Klémann, lans Scheepmaker, George \chouten, Esmee Lammers en )orna X van Rouveroy \et filmfeest begint om 20.00 uur. De Middelburgse symfonische ardrockband Ironie treedt vrij- Jap op in het Drenthehuis in Ieersdijk. Het optreden begint In 21.00 uur. Ironie bestaat uit Marcel Eggers (gitaar), Ruud pn Luyk (bas), Peter Dommisse IIrums) en Bertus Hoogerheijde Joetsen, zang). In De Piek in Vlissingen treedt derdag de Vlissingse groep ticky Fingers op. De band be- Iaai uit Boban Bogdanovich ■anpj, Bo de Beer (gitaar), Syl- [s Putman (zang), Brian Quite Tdaan, Jaime Quite (drums) en F?m° van de Waarde (bas). ficfcy Fingers speelt rock en yythm blues. Het optreden vgint om 22.00 uur. Normaal probeert apathie in Zeeland te doorbreken (Door Dolf Ruesink) JTToudt de dief!' staat er op een XX met cowboy-poster beplakte deur, die de Commodore-studio scheidt van de kantoorruimten. Ooit was hier de verbinding tussen het ze nuwcentrum van de groep Normaal en de opnameruimte. Sinds de knette rende ruzie tussen de Achterhoekse rockers en hun manager Mick Froe- ling is de deur dichtgespijkerd. De contacten zijn abrupt verbroken, maar de voormalige fabriekshal op het industrieterrein van het plaatsje Zelhem wordt nog door beide partij en benut. Aan de voorzijde van het ge bouw zetelt de van fraude betichte ex-manager, twee spaanplaten achter diens kantoor maakt Normaal zich na anderhalf jaar bonje op, om gans het platteland van Nederland te herove ren met haar onvervalste hoempa- rock. 'Heb 'ie oew haanden wal good gewas sen vraagt Bennie Jolink argwa nend, als de verslaggever meldt dat hij bij aankomst in 'het verkeerde' gedeel te van de fabriekshal belandde. De op merking geeft aan, hoe Jolink en zijn maten nog kampen met de naweeën van een hoop intern gerommel. „Ach" trekt gitarist Paul Kemper na enig denkwerk een vergelijking, „je moet het zien als een ongeval. We hebben het gips inmiddels weer van ons af en kunnen vrij bewegen. Pijn voel je ech ter nog wel en je wordt dagelijks met de gevolgen geconfronteerd". Drum mer Jan Manschot roffelt op de keu kentafel naast de studioruimte: „Onze vriend bleek een expert in het binnen halen van geld, waar wij geen notie van hadden. Hij streek voorschotten op van de platenmaatschappij, muzie kuitgeverij en ook royalties. Dat is on ze poen, maar die is wel gevlogen". Hoe de vier muzikanten ook met grote stelligheid beweren, dat vanaf voor jaar 1988 alle aandacht gericht is op de nieuwe show 'Noar de Kermis', de tur bulente voorgeschiedenis laat Nor maal niet los. Om het geheugen nog even op te frissen de groep wilde eind 1986 kappen met de omvangrijke serie bv's en alle daaraan verbonden zake lijke activiteiten, die weinig meer van doen hadden met 'het simpele stukkie muziek maken' dat de band voor ogen stond. Dat resulteerde in perikelen met het management. „We waren er dag en nacht mee bezig", frist Jan Manschot het geheugen op. De roman tiek van het boerenleven, het schui mende glaasje bier en onbezorgde op tredens maakten plaats voor gesprek ken met de advocaat, dreigende processen, geldzorgen en een scheu ring in het medewerkerscorps. „We wilden als vrienden uit elkaar gaan", verzekert bassist Willem Terhorst, „maar het werd compleet oorlog". „Vorig jaar", vervolgt Manschot, „heb ben we zelf de optredens geregeld en zagen we met eigen ogen wat er werd verdiend. Voorheen kregen we daar nooit inzage in. Omdat we ons mana gement moesten uitkopen en een ton schuld aflosten op deze studio, kwa men we dat jaar voor 300.000 gulden extra uitgaven te staan. Maar zelfs met die onkostenpost konden onze maand salarissen er makkelijk af. Dat zet toch wel tot nadenken". draaimolen en een ballentent siert het podium. „De kermis", verkondigt Manschot, „is voor de Achterhoekers wat carna val in het Zuiden betekent. Je leeft er een jaar naar toe, je spaart er voor en als het dan zover is, dan mag, kan en moet alles. Wij krijgen als muzikanten nog wel eens te horen, dat we er met zo'n optreden een hele kermis van ma ken. Nu, dat klopt en het is tevens een enorm compliment". Inmiddels werkt de groep al een jaar Proviricinnl met een nieuwe manager (Martin Jan sen) en staat er voor dit seizoen een beste serie van 85 optredens gepland. Merkwaardig genoeg hadden de strubbelingen geen directe weerslag op de hoeveelheid optredens van Nor maal. „We hebben nog nooit zo'n goe de omzet gehaald als vorig jaar", ver klapt Paul Kemper, „en daar zat 'm waarschijnlijk ook de kneep. Onze ex-manager dacht aan Normaal een geldkoetje te hebben. Hij was allerlei financiële verplichtingen aangegaan en zag zijn belangrijkste bron van in komsten wegvallen". Eind maart is bij Arcade een eerste tv- verzamelelpee verschenen, in septem ber komt een splinternieuwe langspe- ler. Vier composities voor die plaat zijn al klaar het titelnummer 'Wie goat noar de kermis'(binnenkort al op single), 'Bolle Jan' (over de belevenis sen van een afgedankte stier, die nog een keer naar een koeienfeest mag), 'Oei, auw, auw' (waarin de echtgenote met de deegrol weer haar opwachting maakt), alsmede een nieuw instru mentaal intro-nummer. Normaal brengt dit materiaal al tijdens de live optredens, die helemaal in het teken van de kermis staan. Een groot luna park-doek geeft dat voorbeeldig aan, drummer Jan Manschot zit in een De Stichting Walhalla uit Vogelwaarde is in samenwerking met de culturele commissie Hontenisse druk bezig met de voorbereidingen van een popfestival, dat op 25 juni van 14.00 uur tot 01.00 uur in en rond het Dorpscentrum van Vogelwaarde wordt gehouden. Vorig jaar werd eveneens een dergelijk evenement gehouden en gezien het succes van toen en de financiële ondersteuning van een aantal sponsors, ziet men kans ook nu weer een aantal bekend popgroepen te contracteren. Naast bands als 'Draften Blues' uit Kloosterzande, Quite Simple en de band Standard Issue, beide uit Brabant, krijgen regionale bands de gele genheid zich tijdens het popfestival te presenteren. Voor de winnaar is er de 'Walhalla Popprijs 1988'. Inschrijven voor deelname aan dit festival kan nog tot 24 april. Normaal gaat er prat op een 'provin ciale' band te zijn. „In grote steden spelen we amper", balanst Ben Jo link, „daar kunnen kennelijk geen feesttenten staan of doet men moei lijk over het geluid. Wij staan meestal in de kleinste gaten van dit land. Dorpjes waar je voor het optreden piekert, hoe men in vredesnaam het volk optrommelt om zo'n tent gevuld te krijgen. Half acht, acht uur, als die massa dan toch komt,lijkt het wel of ze de mensen er zo uit de grond trek ken". „Groningen, dat is zo'n geliefde plek, al is het een wat kleine provincie. Als je een keer in Oude Pekela bent geweest, kun je weken niet meer in dat gebied komen. Friesland is altijd afwachtend maar vreselijk trouw. Drente, Twente, Salland en de Achterhoek zijn onze topgebieden. Daar praat je niet over honderden bezoekers, maar zeker tweeduizend per avond. In Noord-Hol land gaat het er altijd pittig aan toe. Je had er vroeger vaak vechtpartijen bij onze optredens. Grote kerels, zeelui, boeren en echte knokkers. De meesten daarvan hebben zich echter doodgere den of kapot gedronken. Zeeland, daar proberen we de bijna complete apa thie te doorbreken en gaan we steeds vaker spelen. Brabant en Limburg Daar schreeuwt het volk al zonder iets gezien of gehoord te hebben". Educatief wil ik in mijn boe- ken niet zijn. Ik heb één jaar ae kweekschool gedaan en dat was genoeg om te weten dat ik niet ge schikt ben voor het onderwijs". Dat zegt Imme Dros uit Hilversum, schrijfster van kinderboeken en winnares van de maandag voor het eerst uitgereikte Woutertje Pieterse Prijs. Les geven lag eigenlijk ook niet in haar lijn. Zij wilde schrijven en het liefst toneelstukken. Het werden kinderboeken,, waarvan het boek 'Annetje Lie' bekroond werd. De Woutertje Pieterse Prijs is een ini tiatief van verschillende kinderboe kenrecensenten die graag een nieu we prijs voor jeugdliteratuur wilden opzetten, waarbij de constructie van het hele boek wordt bekeken maar waarin het aspect literatuur een gro te rol speelt. Dat haar boek aan de eisen van de jury heeft voldaan doet Imme Dros veel, maar het onderscheid van wel of geen literair geschreven boek laat zij liever voor rekening van de men sen zelf. „Ik schrijf wat ik mooi vind. Het is aardig als mensen dat ook vin den, maar ik zal het niet anders doen". Veertien jaar geleden kwam Imme Dros met haar gezin naar Hilversum. In die periode waren haar kinderen al wat groter en kreeg ze meer tijd om te gaan schrijven. Er waren al ver schillende kinderboeken van haar hand verschenen, maar in de loop der jaren legde zij zich meer toe op jeugdliteratuur, ook al omdat deze boeken beter verkochten. Met 'Annetje Lie' heeft zij voor het eerst sinds tijden weer een boek voor de jongsten op de markt ge bracht. „Het idee voor dit boek ont stond eigenlijk al in 1979 toen ik ge vraagd werd voor de boekenmolen een droom op te schrijven die ik mij het beste kon herinneren. Sindsdien heb ik veel over dromen nagedacht en er over gelezen. Voor een jeugd blad begon ik toen met korte verha len over een meisje, Kleine Anne, dat de mazelen had en tijdens haar ziekte avonturen beleefde in haar dromen". De inhoud van het boek 'Annetje Lie' strookt hier mee, al leen geeft het hoofdpersoontje de le zer door haar mysterieuze dromen een heerlijk raadselachtig gevoel. 'De Trimbaan', een ander boek van Imme Dros, kreeg van dezelfde jury een eervolle vermelding. In dit boek ontdekt een jongen langzaam maar zeker dat hij homofiel is, zonder dat de schrijfster daar een drama van maakt. „Dat hoeft ook niet. Liefde is eigenlijk een eigenaardig gevoel. Mensen hebben behoefte om van ie mand ta houden en willen daar veel tijd en energie aan verspillen. Zij zijn tot op hoge leeftijd bezig met verliefd zijn. Als je dat bedenkt, dan is het te verwaarlozen of iemand op zijn eigen sexe verliefd wordt of niet. Dat vind ik". Advertentie Avital en Scarlett O'Hara uit Middelburg en de Zierik- zeese band Under License bijten zaterdag 16 april het spits af in de voorronden van Hit'm or Lose, het 'popcon cours' hoewel er enkele aantrekkelijke prijzen zijn te verdienen, ziet de organisatie het toch als een evenement met louter winnaars dat inmiddels al verschillende groepen verder op weg in de popmuziek heeft geholpen. De eerste voorronde speelt zich afin De Piek in Vlissingen. Hit'm or Lose is daarna nog mee te beleven in het Zuid- landtheater in Terneuzen (30 april) en Brogum in Zierik- zee (14 mei). De finale, waarin de drie beste groepen uit de voorronden te zien zijn, wordt donderdag 28 juli afge werkt tijdens het openluchtfestival Wave '88 in het Nolle- bos in Vlissingen. Tijdens iedere voorronde trachten telkens drie groepen een finaleplaats te bemachtigen. De organisatie de stichting Rhythm 'n Booze, die daarbij nauw samenwerkt met de Culturele Raad Vlissingen heeft dit jaar gekozen voor een iets afwijkende opzet ten opzichte van de voorgaande Hit'm or Lose-edities. Niet alleen is het aantal deelnemers per voorronde teruggebracht, nieuw is ook het optreden van een landelijk bekende band of artiest. De voorronde in De Piek wordt bijvoorbeeld afgesloten met een optreden van de Brabantse formatie Quite Simple. Wat niet veran derde is het feit dat voor een van de groepen de opname van een single is weggelegd en een andere finalist kan rekenen op een uitgebreide mailingmap. Behalve de drie al genoemde groepen selecteerde de orga nisatie uit de ongeveer twintig aanmeldingen Zilte Swing (Vrouwenpolder), Grand Slam (Westdorpe) en Trigger (Vlissingen) voor de voorronde in Terneuzen en Carbazol (Goes), Kick the Bucket (Middelburg) en The Passenger (Oostburg) voor die in Zierikzee. De voorronde in Terneuzen zal, zo is de organisatie van me ning, een niet onbelangrijk onderdeel vormen van de festi viteiten die daar in het kader van de viering van koningin nedag worden gehouden. Dat was voor het Zuidlandthea- ter dan ook aanleiding om als topact Wally Tax en zijn band aan te trekken. Tax maakte in de jaren zestig furore met zijn band The Outsiders en was daarna jarenlang ac tief als solo-artiest. In Zierikzee beleeft de voorronde in jeugdsoos Brogum de finale met een optreden van de Ame rikaanse zangeres Sue Shalloner. De presentatie tijdens Hit'm or Lose is in handen van Bert van Leerdam, onder meer bekend als discjockey en presen tator bij 'Radio Vrij'. Ook vorig jaar nam Bert van Leerdam een deel van de presentatie voor zijn rekening. De Middelburgse hardrock-formatie Avital. Intelligent sparen. Dat is: hoge rente, en toch veel vrijheid. Ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. Daarom heeft de Bank voor Zeeland de Meerrenterekening gecreëerd. Hoge rente Het percentage wordt maandelijks vooraf vast gesteld. In april 1988 bedraagt het 53/s. Een uiterst florissante rente, die éénmaal per jaar wordt bijgeschreven. Hoge vrije opname. U kunt elke maand tot f 3.000,- opnemen. In de dure december maand zelfs tot f 6.000,-. Méér geld opnemen? Zoals U wilt. Maar dan geldt een opzegtermijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opname kosten over het bedrag boven de vrije opname. Onroerend goed. Geld nodig voor de aanschaf van onroerend goed? Uw Meerrente rekening is er goed voor. Zonder opzegtermijn, zonder opname kosten. Loop binnen of bel op. Wij informeren U gaarne persoonlijk over de Meerrente rekening. Ook overde mogelijkheid om thuis te sparen, gewoon via Uw postgiro- of bankrekening. Bank voor Zeeland N.V., Grote Markt 21, Goes. OH00-47211. Bank voor Zeeland N.V., Kerkplein 3, Yerseke 0U31-1441. Op de nieuwste langspeler gaat Normaal naar de kermis. „Dat is voor Achter hoekers wat carnaval voor het zuiden is". Vlnr: Willem ter Horst, Paul Kemper, Jan Manschot en Bennie Jolink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9