Misschien einde aan Frans gijzelaarsdrama Gasunie 25 jaar Beerput extreem-rechtse terreur in België nog lang niet leeg PROCES BENDE VAN NIJVEL HERVAT PZC/ °P'n'e en achtergrond Kassiers Losgeld Kleine Satans Verlegenheid EEN VLOT MANTELPAK OF JACK? Nu volop keus bij: iwooy - mode Afzetplan Heineken i Proces stop DONDERDAG 7 APRIL 1988 Dl (Van onze verslaggevers Wim Meiners en Peter Contant) Het was nog maar een paar weken geleden, dat een team van twintig politiemen sen spittend in de duingrond van het Noordhollandse kust- plaatsje Groet gesignaleerd kon worden. Het team was op zoek naar het stoffelijk over schot van Gerrit-Jan Heijn. Volgens een tip zou dat daar moeten liggen. Niets bleek minder waar. Met het verstrij ken van de minuten bleek, dat de anonieme tipgever slechts een macabere grap had willen uithalen. De politie hield alweer ruim anderhal ve maand geleden een man uit het Gooise Kortenhoef aan, van wie het opsporingsteam bijna zeker wist dat hij tot de ontvoerders behoorde of daarmee in contact stond. De stem van deze man zou exact overeenko men met de inmiddels befaamde bandopname, waarvan Nederland tij dens de massale Heijn-persconferentie in Bloemendaal kennis kon nemen. Hij zou de man zijn, die in het Amster damse Okura-hotel telefonisch con tact zocht met de heer Rosa, de Ahold-beveilingsman. Uit het Gooi waren tips binnengekomen, maar ook van daarbuiten. Bingo, dacht de poli tie. Die vent moeten we pakken. Al was het maar om hem na streng ver hoor van de lijst te kunnen schrappen. „Je weet bijna zeker, dat hij het niet is, maar je wilt duidelijkheid. Dus pakje hem op," aldus politiewoordvoerder Geelof een paar dagen geleden. De be wijzen kwamen echter niet op tafel. De man uit Kortenhoef mocht zich enkele dagen later weer vrij man noemen. Het zijn slechts twee recente voorbeel den van de vele malen, dat de politie dacht een heel klein beetje warm te zijn in de zaak Heijn. Maar wie dacht, dat ruim een half jaar na de kidnap ping van Ahold-topman Gerrit-Jan Heijn het speciale rechercheteam slechts de aagen altelde tot het team ontbonden zou worden, heeft het mis. Woordvoerder Geelof deed het on langs nog voorkomen, dat de veertig rechercheurs tot voor Pasen ongeveer driehonderd omvangrijke en gecom pliceerde tips moesten natrekken. Daarna zou het team ingekrompen 'kunnen worden. Het gebeurde echter niet. De waarheid is, dat het onder zoek zich al bijna twee maanden nage noeg geheel richtte op door de ont voerders in omloop gebracht losgeld. Sinds vlak voor de krokusvakantie werden er rond Amsterdam al gedeel ten uitgegeven van het losgeld, dat op 27 november nabij Wolfheze is afgege ven. Vóór de vakantie, tijdens de vakantie, erna. Met steeds kortere tus senpozen, als betrof het barensweeën. „Amsterdam, dat was niet onver wacht," zei politiewoordvoerder Gee lof ons, toen we deze ontdekking enige weken geleden aan hem voorlegden. „Amsterdam ligt lekker dicht bij Bloe mendaal, waar ze Gerrit-Jan Heijn hebben ontvoerd." Met een steeds snellere frequentie zijn er biljetten van honderd en tweehon derdvijftig gulden getraceerd, die deel uitmaken van de enkele duizenden bij de Nederlandsche Bank en Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) ge registreerde ontvoeringsbiljetten. Di rect nadat het losgeld betaald was, hebben alle Nederlandse banken strikt vertrouwelijk lijsten ontvangen met daarop de genummerde bankbil jetten. De oproep om alle biljetten op die nummers te controleren werd enkele weken terug nog eens herhaald, toen bleek dat er daadwerkelijk geld op dook. De AMRO-bank deed als han delsbank, waarmee bedrijfsleven en detailhandel vaak zaken doen, een op merkelijke stap, toen daar voor het eerst in een Amsterdams filiaal de los geldbiljetten in de kassa belandden. Kassiers van de Nederlandssche Bank, waar alle banken hun cassettes met bankbiljetten deponeren, ont dekten dit. In het diepste geheim werd vervolgens aan het balieperso- neel van alle AMRO-filialen toege zegd, dat ze van elk aangetroffen los geld-biljet een premie van tien pro cent zouden ontvangen. Een motivatiepremie om de ogen extra open te houden en alert te zijn op Journalisten betrokken eind oktober de wacht bij het huis van de familie Heijn in Aerdenhout. (Van onze correspondent Wilko Voordouw in Parijs Sinds enkele weken doen in Frank rijk hardnekkige geruchten de ronde dat de drie nog altijd in Liba non vastzittende Franse gijzelaars nog voor de presidentsverkiezingen zullen worden vrijgelaten. In het diepste geheim zou een akkoord zijn gesloten tussen de drie belangrijkste partijen, Syrië, Iran en Frankrijk. Di verse bronnen in Parijs en in Libanon menen te kunnen bevestigen, dat de gevangenschap van de twee diploma ten Marcel Carton en Marcel Fontai ne, alsmede die van de journalist Jean-Paul Kauffmann in zijn 'laatste fase' is beland. Net als bij de Kamerverkiezingen van 1986 staan de Franse gijzelaars cen traal in het debat rond de verkiezin gen, zonder dat er echter al te nadruk kelijk over wordt gesproken. Carton, Fontaine en Kauffmann zijn voor veel Fransen het pijnlijke bewijs dat de in vloed van Frankrijk in het Midden- Oosten tanende is. De twee diploma ten zitten nu meer dan 1100 dagen vast, Kauffmann 1050. Ze zijn alledrie in handen van de Islamitische Djihad. Dat geldt of gold overigens ook voor de socioloog Michel Seurat. Hoewel er in Frankrijk van wordt uitgegaan dat Seurat dood is. Volgens zijn ontvoer ders is hij op 5 maart 1986 geëxecu teerd, maar zijn lichaam is nooit ge vonden. De voortekenen wijzen er op, dat er voor drie Franse families er een einde komt aan het lange wachten. Want Jean-Charles Marchiani, een vertrou wensman van minister van Binnen landse Zaken Charles Pasqua is begin deze week teruggekeerd van een reis naar de Syrische hoofdstad Damascus en naar de Bekaa-vallei. Toen Mar chiani eerder een dergelijke reis onder nam leidde dat in november vorig jaar tot de vrijlating van Jean-Louis Nor- mandin en Roger Auque. Twee weken geleden verbleef Marchiani enkele da gen in Beiroet, waar hij contact zou hebben gezocht met de Islamitische Djihad. De onderhandelaar moest dit maal ook contact hebben met de Syri sche autoriteiten omdat de gijzelaars vastzitten in huizen in west-Beiroet, het stadsdeel dat door de troepen van president Assad wordt gecontroleerd. Het akkoord dat inmiddels zou zijn gesloten, houdt volgens Arabische bronnen onder meer in dat Frankrijk zijn diplomatieke contacten met Iran opnieuw aanknoopt. Het startschot tot de onderhandelingen zou gegeven zijn door de in vrijheidstelling van de Fransman van Libanese afkomst Mo hammed Mohadjer, twee weken gele den. Deze zat sinds een jaar vast in verband met zijn vermeende aandeel in de bomaanslagenreeks, die in 1986 in Parijs werd gepleegd. Frankrijk zou verder gehouden wor den aan de uitwijzing van de ayatollah Rouhani, chef van de shi'itische ge meenschap in Europa en een ver klaard tegenstander van ayatollah Khomeiny. Bovendien wordt de naam van de Iraanse ex-president Abolhas- san Bani-Sadr genoemd. Deze zou Frankrijk ook moeten verlaten. Vol gens Bani-Sadr zou zijn uitwijzing niets meer of minder zijn dan het toe geven aan terroristen: „Natuurlijk ver laat ik Frankrijk als de regering mij dat vraagt. Maar dat betekent wel dat geen enkele Iraanse vluchteling in geen enkel land meer veilig is." De vrij lating van de drie gijzelaars zou boven dien gepaard gaan met een groot los geld. Dinsdagavond werd in de Franse hoofdstad gesproken over een prijs van 180 miljoen francs (60 miljoen gul den) per gijzelaar. Parijs heeft overi gens alles ontkend. Opvallend is, dat de vrijlating van de gijzelaars nauw verband houdt met het wel en wee van de regering van Jac ques Chirac. Als de drie inderdaad voor de presidentsverkiezingen van 24 april en 8 mei worden vrijgelaten, moet men wel concluderen dat de extremis tische shi'iten de Franse gaullisten goedgezind zijn. De Franse socialisten worden in ieder geval gezien als 'kleine satans'; van het staatshoofd Francois Mitterrand moet men niets hebben. Dat blijkt wel uit het feit dat de OJR, een andere terroristische organisatie, op 8 maart 1986 - vlak voor de Tweede Kamerverkiezingen die de socialisten ten val brachten - een televisieploeg van het kanaal Antenne 2 gijzelden. Enkele maanden daarna - op 21 juni - werden de eerste twee leden van die ploeg al vrijgelaten. Sindsdien werden regelmatig enkelen van de gijzelaars in vrijheid gesteld. Dat gebeurde steeds in combinatie met de publicatie van communiques, waarin schouderklopjes werden uitge deeld aan het adres van de regering- Chirac. De huidige Franse regering heeft een fors aantal concessies aan de ontvoerders gedaan. Een aantal Iraan se tegenstanders van Khomeiny wer den Frankrijk uitgezet, Frankrijk be taalde een 'schuld' van 1 miljard dollar terug aan Iran en liet Wahid Gordji - die betrokken zou zijn geweest bij de bomaanslagen van 1986 - zonder pro ces terugkeren naar Iran. Een ding heeft de Franse regering steeds met klem ontkend: dat zij losgeld betaalde aan de ontvoerders. Hoe het ook zij: als de regering-Chirac de gijzelaars -na drie jaar gevangen schap- weet los te krijgen, haalt ze een huzarenstukje uit en maakt ze een ein de aan een nachtmerrie, die veel te lang heeft geduurd. Bovendien doet zij dat op een moment, dat presi- dents-kandidaat Jacques Chirac best een ruggesteuntje kan gebruiken in zijn race naar het Elysée-paleis, de ambtswoning van de Franse presi dent. Want de vrijlating van de laat ste drie gijzelaars zou het resultaat van de verkiezingen best eens beslis send kunnen beïnvloeden. Jean Paul Kauffmann Marcel Fontaine briefjes van tweehonderdvijftig gul den. Een tientje of vijfentwintig gulden per biljet als premie. Dat was een daad, die tot grote verbazing leidde in de Neder landse bankierswereld. Secretaris Oord van het gezamenlijk College van de Nederlandse banken, belast met onder meer de sector beveiliging, was totaal niet op de hoogte van de stap van de AMRO-bank. „Een historisch gezien unieke situatie," aldus Oord, die daarvoor nog had gemeld dat het uitkijken naar het Heijn-losgeld voor bankpersoneel een „normale maat schappelijke taak" was. En ook op het hoofdkantoor van de RABO-bank in Utrecht schudden hoge functionaris sen het hoofd, toen ze kennis namen van de strategie van de AMRO. De AMRO-bank die 1 maart werd be naderd voor commentaar op deze op vallende stap, verwees prompt door naar het speciale rechercheteam. Daar was woordvoerder Geelof duidelijk in verlegenheid gebracht met de weinig tactische zet van de afdeling publici teit van de bank. Hij deed een drin gend beroep om voorlopig te zwijgen. Op dat moment was er onder andere al geld uitgegeven in een door de politie getraceerde winkel ergens in Neder land, zo stond vast. Amsterdam, naar later bleek. De politie loerde aanvan kelijk op acht groepen verdachten, van wie post werd onderschept, tele foons werden afgetapt en op wie ande re opsporingstactieken, waaronder in tensief recherchewerk, werden toege past. De acht groepen werden al gauw teruggebracht tot een overzichtelijk aantal verdachten, naarmate het uit geven van losgeld doorging. Maar het uiterst omvangrijke onder zoek, dat zich al weken in het diepste geheim afspeelde, werd steeds gecom pliceerder, omdat inmiddels enkele duizenden Nederlanders, voorname lijk bankmensen, „vertrouwelijk" op de hoogte waren van de strategie van de politie, die bezig was met „de laat ste strohalm" in de zaak-Heijn. De politie overwoog eind maart se rieus om summiere informatie te ver strekken over de tien biljetten, die tot dan toe waren aangetroffen. De publi citeit zou dan moeten samenvallen met het symposium over de verhou ding tussen pers, politie en justitie, dat op zaterdag 26 maart in de Hilver- sumse AVRO-studio werd gehouden. Op het laatste moment werd echter besloten om zwijgzaamheid te blijven betrachten. Opnieuw deed het opspo ringsteam een dringend beroep om niets te publiceren. Immers, de politie meende het net rond de ontvoerders spoedig te kunnen sluiten. Twee we ken later werd inderdaad succes ge boekt. In Landsmeer, vlakbij Amster dam. Advertentie Gortstraat 32-34. Middelburg, tel. 01180-12508 DONDERDAGAVOND KOOPAVOND (Van onze verslaggever Egbert Zijlema) Aardgas en Slochteren. Het zijn zo'n beetje synoniemen. Nadat de Nederlandse Aardoliemaat schappij (NAM) in 1959 in Slochte ren het reusachtige gasveld onder de Groninger bodem had ontdekt, is Nederland met een noodgang het aardgastijdperk binnengeraced. Ie dereen, nou ja: bijna iedereen, heeft nu aardgas. In 98 procent van de Ne derlandse huishoudingen wordt ge kookt, gestookt en gebadderd met de warmte van 'natuurgas', zoals aard gas ook wel wordt genoemd ter on derscheiding van het vroegere stadsgas, dat uit kolen werd ge maakt. Nederland, aardgasland. Dankzij 'Slochteren' en alles wat daarna nog onder de Nederlandse bodem en het Continentaal Plat is gevonden. Een huishoudelijke gasdichtheid van bij na honderd procent, je treft het ner- gers elders in de wereld aan. Terwijl er in de aardbodem vrijwel even veel gas als olie zit, komt het ook nergens voor, dat aardgas (zoals bij ons) 50 procent van de energiebehoefte van' een land dekt. Slochteren was niet al leen een schot in de roos wegens de omvang, maar ook omdat dit veld „midden in de markt" werd aange troffen. Het begin van de aardgasrevolutie ligt eigenlijk een kleine tien jaar voor Slochteren. Op 4 september 1951 schakelde de Drentse gemeente Coe- vorden als eerste over op aardgas, af komstig uit een veldje in de buurt. Een bescheiden start (er stroomde niet meer dan een half miljoen kuub per jaar door de leidingen) van een ontwikkeling, die pas nadat Slochte ren was aangeboord, echt turbulent werd. Ook politiek turbulent. Waarschijn lijk geen ander onderwerp heeft zo veel krantekolommen gevuld als juist het aardgas, zijn prijs en, niet te vergeten, zijn (omstreden) bijdrage aan de Nederlandse volkshuishou ding. De Nederlandse verzorgings staat dreef jaren op de kurk van de aardgasbaten, die Vadertje Staat en kele jaren geleden nog het lieve som metje van 21 miljard gulden per jaar opbrachten. Op het ogenblik is dat, zo leerden we van minister van finan ciën Ruding, een stuk minder, door dat de olieprijzen (en dus ook de daaraan gekoppelde gasprijzen) zijn gedaald. Hoe dan ook: Slochteren betekende veel voor de Nederlandse economie. We sloten bijvoorbeeld de kolenmij nen, we legden duizenden kilome ters leiding, we bouwden in de jaren '60 honderdduizenden toestellen (die tot dan op stadsgas hadden ge brand) om, opdat ze konden branden op Slochteren-kwaliteit. En we kre gen er precies 25 jaar geleden een nieuw bedrijf bij: de Nederlandse Gasunie, die werd belast met de koop en verkoop van de onder Gro ningen gevonden weelde. Vier jaar na 'Slochteren', april 1963, werd de Gasunie opgericht. Toen al niet zonder politiek gekrakeel. Want, zo luidde de hamvraag, moet deze nationale organisatie nu in de Rand stad (lees: vlakbij het politieke be- sliscentrum Den Haag) of bovenop de vindplaats worden gevestigd? Het werd het laatste. Nadat de Gasunie een korte periode in een Schevenings hotel had doorgebracht, kwam het bedrijf al snel naar Groningen. Even voor alle duidelijkheid: Gasu nie, intussen een fors bedrijf met 1900 medewerkers, bemoeit zich niet met de opsporing van aardgas. Dat doen exploratiemaatschappijen (zoals de NAM). Gasunie, een joint venture van DSM Aardgas (40 procent), Shell en Esso (elk 25 procent) en de staat 10 procent), is belast met de verkoop van die ondergrondse weelde. Naar het buitenland aan West-Duitsland, België, Frankrijk, Italië en, via de Ita- lië-lijn ook aan Zwitserland; en in ei gen land aan een aantal grootver bruikers en aan de lokale gasbedrij ven VEGIN), die het doorleveren aan de huishoudens. Gasunie is dus, kun je zeggen, ver antwoordelijk voor de uitvoering van het door de omstandigheden nogal wisselende nationale aardgas beleid. Eerst leek het, dat de 'gasbel' zo snel mogelijk moest worden leeg- verkocht. Later, in de jaren '70, dwongen twee oliecrises tot de cam pagne 'Zuinig met aardgas' en sinds dien doet Nederland er alles aan de gasvoorraad onder de Groninger bo dem zo lang mogelijk te sparen. Offi cieel is er de kleinere velden mee gerekend nog voorraad voor 25 jaar. Maar ook daarna zal er nog zijn genoeg voor een flink aantal jaren binnenlands verbruik. De exportcontracten lopen in 2005 af. De eeuwwisseling zou dan het einde inluiden van Neerlands rol als (ooit belangrijkste) Europese gascfl teur. Tenzij alsnog besloten zot9 den opnieuw de boer op te gaan 9 gaan we in het midden van de 3 '90 bekijken", zegt hoofddirejgj Ton Grotens. Terwijl de gasmarkt groeit, door over een aantal jaren deJ. tekortverschijnselen zal vertel neemt de exportrol toch al af,| verhoudingsgewijs. Dit als van onder meer de penetratie| Russisch gas in de West-Eun: markt en van gas uit de grote gal den onder het Noorse deel vsj Noordzee. Een van de omstreden puntecH het Nederlandse aardgasbeleid .3 besteding van de aardgasbaten miljarden, die de staat in de 1 de jaren heeft opgestreken, geld eigenlijk wel consumptief! ten worden uitgegeven?. HadheiB beter, zoals de toenmalige n:::. vg; van Economische Zaken Jan deïH voor ogen stond, moeten wordeH reserveerd voor de vers terkin: H de destijds zeer verouderde 1-9 landse industrie? Grotens: ,.Wa:H dat jullie ons die vraag altijd 19 stellen. Je vraagt Heineken toch® niet of hij vindt, dat de bieract® wel goed worden besteed?" Hoe dan ook, de gouden rand voo:|ÉH staat is vooral te danken aan de® tijds genomen beslissing, dat® aardgas moest kosten, wat zijn ai: natief kostte: huisbrandolie. Toer. olieprijzen in de jaren '70 zo tisch stegen, steeg de aards® mee. Dat leidde in ons land, i s aardgas zo massaal wordt gebr. J tot felle protesten van clubje; ja zich meestal sierden met de 1 rr| 'woonlastencomité'. En van:S dwarsliggende vereniging vangs® drijven (de VEGIN), die de berga® taalde gasrekeningen met de dac® groeien. 7| Dat doet volgens Grotens overili niets af aan de juistheid van het 0 ginsel van de prijspariteit tin olie en gas. „Wij zijn er niet omii mensbeleid te voeren, maar aardgas tegen marktprijs te vei pen en die prijs zal net als op ie( markt altijd in de buurt liggen wat 'de concurrent' voor zijn j dukt (in dit geval dus olie) vrai Een commercieel beleid voeren.1 is van de oprichting af onze dracht geweest. Lees de noli Pous er maar op na". 1' n V Marcel Carton Van onze correspondent Hans de Bruijn in Brussel) Na een onderbreking van meer dan tien weken is gisteren voor de juryrechtbank in Mons het pro ces hervat tegen vijf mannen en een vrouw, die ervan worden verdacht te behoren tot de 'Bende van Nijvel' of vertakkingen daarvan. Het pro ces zal met grote aandacht worden gevolgd door de Belgen die zich af vragen welke justitiële blunders, nieuwe feiten over de Bende en de betrokkenheid van (ex)politiemen- sen bij overvallen en terreurdaden er nu weer aan het licht zullen ko men. Want het onderzoek naar de reeks overvallen en massamoorden die tussen voorjaar 1982 en eind 1985 in Belgisch Brabant 28 mensen het le ven kostten, heeft tot nog toe de dek sel van de beerput nog maar een klein stukje opgelicht. Wat eronder zit weet nog niemand precies, maar het wordt steeds waar schijnlijker dat België jarenlang is geterroriseerd door een extreem rechtse organisatie van (ex-)rijks- wachters. leden van de binnenlandse veiligheidsdienst en 'gewone' onder wereldfiguren. In januari begon in Mons het proces tegen Adriano Vittorio, Josianne De Bruyn, Jean-Claude Estievenart, Kaci Bouaroudj, Michel Cocu (een ex-politieman) en Michel Bodart, die de daders zouden zijn van een reeks overvallen in 1982 en 1983 waarbij vier mensen werden gedood. Zij wer den niet aangeklaagd voor de over vallen door de 'Bende' in de herfst van 1985 op supermarkten in Overij- se, Eigenbrakel en Aalst, waarbij zes tien mensen zonder meer werden af geslacht. Maar vermoedens over banden tussen hen en de daders van die moordpartijen zijn blijven be staan. Het proces was net een week oud, toen het na een verklaring van een van de onderzoeksrechters werd stopgezet. Die mr. Schlicker veron derstelde dat achter de Bende een grote criminele, extreem-rechts geinspireerde en goed-geleide orga nisatie zou schuilgaan. Ook zei hij dat een wapen, dat in Aalst was gebruikt, mogelijk ook ge bruikt was bij de moord op de wa penhandelaar Jean Mendez. Het wa pen was gevonden bij een ex-rijks wachter, Madani Bouhouche, thuis. Mendez bleek in extreem-rechtse kringen te verkeren en goede maatjes te zijn met enkele oud-rijks wachters. Bouhouche bleek een wa penverzameling te bezitten. Toen die eenmaal in een garage was ge vonden bleken er (van de rijkswacht gestolen) wapens bij te zitten die bij eerdere Bende-overvallen moeten zijn gebruikt. Ook elders werden wa pens gevonden, die bij overvallen waren gebruikt. Behalve Bouhouche werd ook de oud-rijkswachter Christian Amory opgepakt, een vriendje van Bouhou che en verkerend in ultra-rechtse kringen. Vorige week werd bekend dat Bouhouche en Amory lid zijn ge weest) van de neo-nazistische orga nisatie Westland New Post. Mendez zou zijn vermoord omdat hij teveel van de activiteiten van de WNP'ers wist. Tot die duistere club zouden volgens weer een andere ex-rijkswachter ook vooraanstaande leden van de Belgi sche staatsveiligheid behoren. Voorts jaagt de justitie nog steeds op de ex-gevangenisdirecteur Jean Bul tot, die in dezelfde kringen verkeer de, schietlessen gaf aan leden van de bende en nu in Paraguay is onderge doken. Het was in januari al ondoenlijk om in deze affaire door de bomen het bos te zien en dat is er in de 'pauze' van het proces niet beter op geworden. Steeds komen weer nieuwe feiten aan het licht, waardoor weer andere vertakkingen worden blootgelegd. En telkens zijn daarbij (ex-)politie- mensen betrokken. Dat verklaart wellicht ook waarom bewijsmateriaal kon verdwijnen en verdachten werden getipt. Die rijks wachter Amory was degene die op de avond van het bloedbad in Aalst de opdracht kreeg de antecedenten van enkele bendeleden (vriendjes van hem?) na te trekken. Het onderzoek kenmerkt zich nol steeds door justitiële blunders. Zi ging men in februari op aanwijzig van een van de verdachten graven naar wapens bij een viaduct in Vil voorde. Toen het donker werd stof te men het zoeken, om de volgend! morgen vast te stellen dat iemand s nachts hun werk had afgemaakt. Om wapens te zoeken of weg te b len? Niemand weet het. Het terrein bleek niet bewaakt. Een cassetK met informatie over Bouhouche ver dween spoorloos. Een in justitie!» den zijnde valse nummerplaat, dis was gebruikt op een auto bij e® Bende-overval in 1983, is ook ner gens meer te vinden. Omdat het vervalste officiële stem pel op de plaat hetzelfde was als die welke werd gevondeg op platen inde garage van Bouhouche, leek weer een aanwijzing voor banden tussen de diverse bendes. Maar hel bewijsmateriaal is zoek. Een in de gevangenis verblijvend! leider van Westland New Post, Eric Lammerts, keerde vorige week niel terug van verlof, terwijl hij over e kele weken in vrijheid zou word® gesteld. Rook hij onraad? Opmerke lijk is zeker dat hij in 1985 ook al eens verdween, vlak voor de supermarkt moorden. Hij werd niet in de g gehouden. De procureur-generaal in Belg» heeft het nodig geacht een special' officier van justitie aan te stellen die moet nagaan of het onderzoet naar de Bende van Nijvel en ha® vertakkingen wel is verlopen zoa» het moest. Op zijn bevinding® wordt bijna net zo gespannen ge wacht als op het proces tegen derft Bende-verdachten zelf. In Mo® staan immers niet alleen de zes ver dachten maar ook politie, rijks wacht en justitie in het beklaagde1' bankje. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 4