Eerste aanzet voor recreatie Schelphoek Kinderdagverblijf Zierikzee begint in woning leidster Jeugdbrandweer in Vlissingen gastheer gewestelijke teams Op Dreef en CNS Kerkwerve winnen paasvoetbaltoernooi Boswachterij Westenschouwen houdt voorjaarsschoonmaak PZC/ streek Volleybalsters AVC staan voor hopeloze taak DUNNEN VAN BOS IN VOLLE GANG IN VOORMALIGE SCHOUWSE WERKHAVEN Exploitatievorm GEWOON BEGINNEN ZONDER SUBSIDIE GEWESTELIJKE WEDSTRIJD Derde Heren Vrijwilligers Aantrekkelijker SCHOUWSE BASISSCHOLEN IN ACTIE Gemeenteraad Middenschouwen Aanrijdingen met| lichte autoschade Brandweer houdt wedstrijden in Brouwershaven Brandweer houdt wedstrijden in Brouwershaven Moederbomen DONDERDAG 7 APRIL 1988 SEROOSKERKE - Bij Schelphoek- haven op Schouwen is een eerste aan zet gegeven voor een beperkte recrea tieve ontwikkeling. De contouren voor de inrichtingsplannen van de uit de beheersstichting Renesse afgelei de Stichting Schelphoek (in oprich ting) zijn inmiddels aangegeven. Zo is de pier van de voormalige werkhaven ingericht voor wandelaars met schel penpaden en tegelplateaus. Deze maand worden op de 150 meter lange en ruim 30 meter brede 'wandel- pier' aan de Schouwse kust van de Oosterschelde ook nog enkele zitban ken en speeltoestellen voor kinderen geplaatst. Tevens wordt zeer binnen kort een drijvende steiger bij het aan wezige steigerwerk aangelegd (lengte 52 meter, maximaal twintig ligplaat sen voor passanten). Overigens is momenteel nog altijd niet duidelijk wanneer de pier en andere nieuwe voorzieningen (dag-recreatie terrein, kampeerterrein) rondom de voormalige werkhaven Schelphoek door de 'oever-recreanten' betreden mogen worden. Want dat is in eerste instantie afhankelijk van de toekom stige exploitatievorm van het nieuw ste Schouwse recreatiegebied bij 'Se- roos'. Het bestuur van de Stichting Schelphoek moet daaromtrent ko mende tijd de nodige besluiten nemen. Ejn de limiet waarin dat daadwerkelijk kan gebeuren is mede afhankelijk van dè goedkeuring van gedeputeerde sta ten van Zeeland, waarna de oprichting van Stichting Schelphoek formeel be krachtigd kan worden, met het passe ren van de acte. Het streven is echter nog voor het komende seizoen tot een - zij het vooralsnog beperkte - vorm van exploitatie van het gebied te komen, aldus J. W. de Jonge, secretaris van de Stichting Schelphoek in oprichting, tevens secretaris/penningmeester van de 'moederstichting', Stichting Renes se. Het stichtingsbestuur acht het vol gens secretaris De Jonge noodzakelijk voor de exploitatie van Schelphoek met name de ondernemersvorm te be kijken, hoewel op voorhand ook een rechtstreekse vorm van exploitatie di rect vanuit de stichting niet op voor hand kan worden uitgesloten. Inmid dels hebben zich reeds enkele particu liere gegadigden voor exploitatie bij de betrokken stichtingen aangemeld. Maar tot een definitieve keuze aan gaande een eventuele exploitant, dan wel een vorm van eigen beheer is het nog niet gekomen, maakt De Jonge desgevraagd duidelijk. Maar, zo verze kert hij nog, het stichtingsbestuur wil daarop vooruitlopend nadrukkelijk bekijken in hoeverre en wanneer het recreatiegebied Schelphoek, liefst op korte termijn, daadwerkelijk voor het publiek kan gaan functioneren. „En dat hangt mede in belangrijke mate af van de haalbaarheid van een bepaalde vorm van toezicht in het gebied." Momenteel wordt de - bestaande - trai lerhelling aan Schelphoek-haven gere construeerd en aangepast voor sport- visboten. Voorts wordt gewerkt aan een invalidensteiger, (hengelsport). Op het voormalig havenplateau is thans een dagrecreatieterrein aange geven, waar eveneens nog deze maand, een toiletgebouw komt te staan. De beplantingen zitten al in de grond, maar verder ontbreekt het (nog) totaal aan enig groen rondom de voormalige werkhaven, omdat de grasvelden nog moeten worden inge zaaid. Dezelfde situatie doet zich trou wens ook voor op de aangrenzende ter reinen, bestemd voor een twintigtal trekkershutten en toeristisch kampe ren (60 staanplaatsen). In het recrea tiegebied is tot dusver zo'n zeven ton geïnvesteerd. De bedoeling is de trekkershutten bij Schelphoek in fasen te realiseren. Verder is er voor een toekomstig ex ploitant ruimte voor de bouw van een beheerderswoning, een coffee-shop en een botenstalling annex reparatie werfje. ZIERIKZEE - De initiatiefneemsters van een kinderdagverblijf in Zierik zee hebben zich niet laten afschrikken door gebrek aan ruimte en geld. Het woonhuis van één van hen wordt zo danig aangepast dat het aan de eisen voor een deugdelijke ruimte voldoet. Kinderen vanaf 6 weken tot 4 jaar kunnen er vanaf 1 september terecht. Subsidie van de gemeente krijgt het dagverblijf niet. „We beginnen ge woon". zegt initiatiefneemster A. van Zeventer, wier woning aan de Midden- bank wordt ingericht als particulier VLISSINGEN - De Vlissingse jeugd brandweer bestaat vijftien jaar en houdt zaterdag in Vlissingen ter gele genheid van dit feit de gewestelijke brandweerwedstrijd. Zesentwintig teams treden aan, twaalf junioren- en veertien aspirantenteams. J. C. Th. van der Doef, burgemeester van Vlis singen, reikt zaterdag om 16.45 uur de THOLEN - Voor de dames van AVC'87 ziet de situatie er in de promotieklas van de Westbrabantse volleybalcom petitie zeer dreigend uit. De Thoolse ploeg verloor zaterdag met 3-1 van Si bloco, waardoor AVC het spelen van promotie/degradatiewedstrijden moeilijk zal kunnen voorkomen. Alleen een wonder kan de Zeeuwse da mes nog redden, omdat vrijwel nie mand AVC in staat acht om met de huidige ploeg nog een wedstrijd in de promotieklas te winnen. Zaterdag trad AVC in het zespuntenduel met Si bloco met slechts drie basisspelers ban. Omdat er daarom niet op winst werd gerekend, begon de Thoolse ploeg frank en vrij spelend aan deze belangrijke wedstrijd. Dat leverde zo waar in de eerste set winst op (15-10), maar daarna herstelde een gespannen begonnen Sibloco zich. Drie set-over winningen op rij (11-15,10-15,13-15) le verden deze Brabantse tegenstander de winst op. prijzen uit in Het Scheldekwartier in Vlissingen. De wedstrijden beginnen om 9.30 uur. De junioren uit Ouddorp, jongens van 12 tot 14 jaar, en Middelburgse aspi ranten, 14- tot 18-jarigen, openen de rij van deelnemers. Vlissingen mag, als organisator van het evenement, niet meedoen. Het terrein is voor de jonge ren te bekend. De competitie speelt zich af op en rond het tonnenmagazijn van het Directoraat Generaal Scheep vaart en Maritieme Zaken aan de Prins Hendrikweg. De junioren moe ten een aantal hindernissen nemen en vervolgens een 'brand' blussen in een boerenwoning. C. de Jonge, de hoofd leider van de Vlissingse jeugdbrand weer, heeft daartoe een modelhuis ge bouwd. De jongens dienen op twee ga ten in de muur te mikken. Het bluswater vloeit aan de achterzijde in twee emmers. Twee vlammenborden geven aan wanneer de brand is ge blust. Dat is het geval als zich 10 liter water in de emmers bevindt. De aspi rantenteams gaan, om in brandweer termen te blijven, een object binnen waar brand is. Vlammen en rook ko men daaraan niet te pas. De heren van AVC kwamen in het paasweekeinde twee keer in actie. Vrij dagavond werd het restant van de eer der wegens tijdgebrek afgebroken par tij tegen Sibloco uitgespeeld. Zater dag was GVD Potkan tegenstander van de Thoolse heren. Door een 15-6 ze ge op Sibloco won AVC deze wedstrijd met 3-2, waarna zaterdag met dezelfde cijfers van het reeds gedegradeerde GVD Potkan werd gewonnen. De in 1973 opgerichte jeugdbrand weer Vlissingen was het derde jeugd- korps in Zeeland. Middelburg en Ter- neuzen gingen aan Vlissingen vooraf. De Vlissingse jeugdbrandweer heeft landelijk altijd goed gescoord. Het team werd drie keer eerste. De aan was is, aldus De Jonge, geen pro bleem. „De jongens komen van zelf. Wij hebben zelfs een wachtlijst". De jeugdbrandweer is in 1973 in het le ven geroepen om van jongsafaan vrij willigers te kunnen opleiden. „De Vlis singse brandweer heeft een kern die bestaat uit beroeps", zegt comman dant W. P. van Leersum, „maar is een vrijwilligerskorps". De jeugdbrand weer heeft de samenstelling van het korps Vlissingen danig beïnvloed. „We hadden vijftien jaar geleden een vrij oud team", vertelt De Jonge. „Dat is nu zeker niet meer zo. Eerder het om gekeerde is het geval". kinderdagverblijf. Van Zeventer, die samen met I. Willemsen de leiding van het dagverblijf op zich zal nemen, heeft een boekje van de (Werkgemeenschap Kindercentra Nederland) in huis met de normen waaraan een ruimte moet voldoen. Zij noemt een aantal voor beelden. De ruimte moet veilig zijn, een deel van de muren afwasbaar. Ver der is een slaapkamer voor de kleintjes noodzakelijk en mag geschikt speel goed niet ontbreken. Een grote groep kinderen past niet in de woning. Als het kinderdagverblijf uit het huis groeit, wordt uitgekeken naar een wo ning van Beter Wonen. Zover is het nog niet. Tot nu toe heb ben de intiatiefneemsters één kind kunnen noteren dat dagelijks in het dagverblijf zal vertoeven. Net als met het ontbreken van subsidie, zien de leidster in het geringe aantal aanmel dingen geen reden het plan over boord te zetten. „Het is een vicieuze cirkel. Ouders geven hun kind niet op als er nog geen dagverblijf is. En de gemeen te geeft geen geld zonder dat het dag verblijf draait. Deze cirkel kan je al leen doorbreken door te beginnen. Dan groeit het aantal kinderen waar schijnlijk vanzelf." Van Zeventer heeft niet de indruk dat de kosten van de opvang, 15 gulden per dagdeel, debet zijn aan het geringe aantal aanmeldingen. Zij noemt het taboe op kinderopvang buitenshuis als oorzaak. Wel geeft geeft zij toe dat de opvang vrij duur is. „We moeten het zonder geld doen. dus het kan niet goedkoper. Misschien krijgen we in de toekomst wel subsidie. Dan kan de prijs omlaag." Verder vindt de leidster dat ouders vooral niet moeten verge ten dat verzorging thuis ook geld kost. Het aantal vrijwilligers dat in het dag verblijf wil werken, overtreft momen teel ruimschoots het aantal opgege ven kinderen. Zeven belangstellenden hebben zich reeds gemeld. Voorlopig zullen alleen Van Zeventer en Willem sen de verzorging van de kinderen op zich nemen. Wordt de groep te groot, dan kunnen de vrijwilligers altijd nog worden ingezet. Liever heeft Van Ze venter overigens betaalde krachten die voor het werk in een dagverblijf zijn opgeleid. Zelf is zij van origine ver pleegster en haar collega heeft een op leiding kinder- en jeugdverzorging achter de rug. Zij bekijken de moge lijkheden om loon betaald te krijgen in het kader van een werkverruimende maatregel. Het toezicht komt in handen van de voormalige werkgroep kinderopvang Schouwen-Duiveland, die onlangs een stichting is geworden. Binnen kort gaan de affiches waarin melding wordt gemaakt van het dagverblijf, de deur uit. Op diverse plaatsen op Schouwen-Duiveland waar ouders en kinderen regelmatig komen, zal een affiche hangen. De 'recreatiepier' in het voormalige werkhaventje bij Schelphoek ligt er nu nog kaal bij De Norcar in actie in de Schouwse boswachterij. Overigens wordt het voor staatsbos beheer steeds aantrekkelijker on het dunnen van het bos serieus tt hand te nemen. Sinds enkele jare betaalt de houtindustrie namenlij voor het kaphout. Maar er zijn ot wel tijden geweest dat staatsbosh heer moest betalen om het te la» weghalen. Als eenmaal de loofbomen vank boswachterij worden gekapt zaliü wellicht flink wat geld voor staats bosbeheer opleveren. BoswachW Kou wen: „Maar dan zijn we 200 ja» verder en dat zullen wij dan ooknid meer meemaken. Toch zou ik da graag nog eens terugkomen om It kijken wat er van het bos is gew® den". s -V VTvN Xis* De voetballers van de Zierikzeese Theo Thijssenschool in de aanval tegen de Meerpaal uit Bruinisse tijdens een van de paasvoetbalwedstrijden voor Schouwse basisscholen. ZIERIKZEE - In het sportpark 'De Hoge Blok' in Zierikzee is woensdag het eilandelijke Paasvoetbaltoernooi gehouden voor alle basisscholen op Schouwen-Duiveland. Ruim driehon derd kinderen van de groepen 7 en 8 van basisscholen uit Zierikzee, Re- nesse, Dreischor, Bruinisse, Brou wershaven, Kerkwerve en Haamste de deden mee. Er speelden acht meis jeselftallen en vijftien jongenselftal len. Een jongenselftal van de Theo Thijssenschool uit Zierikzee kreeg versterking van enkele meisjes, om dat er niet genoeg jongens waren om een team te vormen. Rob de Jongh, gymleraar aan de Rijks scholengemeenschap in Zierikzee, hield de standen bij. Volgens hem was dit zeker de dertigste keer dat het Paasvoetbaltoernooi in Zierikzee ge houden wordt. De zon scheen, het waaide hard, maar vol enthousiasme renden de kinderen achter de bal aan. In de finale meisjes moest de Christe lijke Nationale School Kerkwerve spe len tegen de openbare basisschool De Kirreweie uit Haamstede. Kerkwerve won en ging met de wisselbeker naar huis, die verleden jaar gewonnen was door de meisjes van de Theo Thijssen school uit Zierikzee. Bij de jongens moesten de drie sterkste elftallen het in de finale tegen elkaar opnemen. Dit waren de christelijke basisschool Op Dreef uit Bruinisse, het eerste team van de Theo Thijssenschool en de openbare basisschool Onder de Wie ken uit Haamstede. Op Dreef kreeg de wisselbeker, afgestaan door 't Staepe- l'of uit Renesse, die vorig jaar kam pioen was. Alle deelnemers kregen een herinnering aan de schoolvoetbaldag mee naar huis. Beide eilandelijke kam pioenen spelen 4 mei voor het Zeeuws kampioenschap. De meisjes van de CNS Kerkwerve strijden in Middel burg en de jongens van Op Dreef in Ar- nemuiden. SCHARENDIJKE - In de aankondi ging van de gemeenteraadsvergade ring van de gemeente Middenschou wen voor volgende week is een fout ge slopen. In de PZC van dinsdag werd gemeld dat de raadsvergadering woensdag 12 april wordt gehouden, maar dat moet zijn dinsdag 12 april. De bijeenkomst is in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Op de rotonde van provinciale weg bij Zierikzet woensdagmorgen om 09.40 uur t vrachtwagen tegen een personam gereden. L. van de W. uit Zierib reed over de rotonde richting Haa stede. Hij stopte bij de kruising de Lange Blokweg voor verkeer van rechts kwam. De achter hem dende vrachtwagen, bestuurd dooi de L. uit Apeldoorn, zag dit te laalj reed vanachter tegen de auto. voertuigen liepen lichte beschadii gen op. Diezelfde morgen om 12.05 uur botj een vrachtwagen tegen een autoopj Ring in Haamstede. De vrachtwa» bestuurd door A. B. uit Roosentfcj wilde op de Ring parkeren. Daaif raakte hij een geparkeerd staande! to, eigendom van R. S. uit Duitsl£| Ook hier was de schade licht. BROUWERSHAVEN - Zaterdag april worden op een nog niet bekt' gemaakte plaats in de gemeti Brouwershaven provinciale weerwedstrijden gehouden, (klas.' lage druk). De organisatie is in hl den van de Kring Brandweer Bet voerders op Schouwen-Duiveland t De Kring bestaat dit jaar twintig en het is de bedoeling dat dit mede uitdrukking komt in de wedstnj) Jury, administratie en bestuur ai' de wedstrijddag gehuisvest in hen nenmagazijn in Brouwershaven, wedstrijden vangen aan om 8.30ut worden omstreeks 18.30 uur afges met een koffietafel van de zes dee. mende Schouwen-Duivelandsebr» weerploegen in het dorpshuis in B schor. Burgemeester C. Slabbed reikt na afloop de prijzen uit, eve in het dorpshuis Dreischor. BROUWERSHAVEN - De verenip van Brandweer Bevelvoerder- Schouwen-Duiveland houdt zate" 16 april de provinciale wedstrijd" Brouwershaven. Deze verenigd"?1 staat dit jaar twintig jaar. Elf brandweerploegen doen waarvan er maar twee doorgaan» de gewestelijke wedstrijden. De strijden beginnen om 7.30 uur. WESTENSCHOUWEN - „Boswach ter wat doe je nu? Ben je de boel aan het vernielen of heb je wat hout no dig voor de open haard"? Die vragen moet boswachter Chris Kouwen van de boswachterij in Westenschou wen de laatste dageirnogal eens aan horen. Juist nu het met het mooie weer weer wat drukker in de bos wachterij is, valt het de bezoekers op dat er flink wordt gewerkt. Sner pende motorzagen en het geplof van een dieselmotor verstoren de anders zo serene rust. Het jaarlijkse dunnen van een deel van het bos is weer in volle gang. Tegenwoordig wordt bij dat werk ge bruik gemaakt van uiterst moderne apparatuur. Werden vroeger nog wel paarden ingeschakeld om de lange stammen van de dennen naar een vrachtwagen te slepen; tegenwoor dig gebeurt dat allemaal machinaal. Voor dat werk schakelt de firma Bronk uit het Brabantse Eersel de zogenaamde Norcar in; een uiterst wendbaar voertuig dat met een grij per de stapeltjes op maat gezaagde boomstammen oppakt en ze vervol gens aan de rand van bet bos op grote stapelsneerlegt. Kouwe'n: „We houden tegenwoordig met het dunnen rekening met het ge bruik van de Norcar. Een buiten staander ziet het niet, maar in het bos worden gangen uitgespaard die net breed genoeg zijn om de Norcar door te laten. Dat gebeurt kris-kras door de bomen heen". Dit voorjaar gaat zo'n 1300 kubieke meter hout naar de firma Bronk. Die heeft het aan een Belgische vezel- plaatfabriek in Kortrijk verkocht. De uitvoerder van Bronk, de heer H. J. van Roy, legt uit dat het hout van de bossen aan de Nederlandse kust van góede kwaliteit is. Het groeit trager en is daardoor vaster. De kromme stukken hout worden gebruikt voor spaanplaat, de rechte voor zoge naamd profielhout voor de timmer man en de tussenvormen verdwijnen naar de papierindustrie. Dit jaar wordt 27 hectare bos ge dund en boswachter Kouwen is nu al weer bezig de bomen voor het vol gend jaar, in een ander deel van de boswachterij, te markeren. Dan wordt 36 hectare onder handen ge nomen. De bomen moeten vallen om het bos gezond te houden. Daarmee krijgen de overblijvende bomen meer gelegenheid te groeien en zich te ontwikkelen. Dat moeten de zoge naamde moederbomen worden. Uit de zaadjes die deze bomen laten vallen groeien weer nieuwe bomen, zodat een in leeftijd gevarieerd naaldbomenbos ontstaat. Want het zijn allemaal naaldbomen die het slachtoffer van de cirkelzaag worden. Het grootste deel is Corsicaanse- en Oostenrijkse den en een kleiner deel Bergden. In één stukje van het bos worden alle naaldbomen omgezaagd. Daar blij ven alleen de loofbomen over. Zo is het bos van de boswachterij in de Schouwse westhoek voortdurend in beweging. Districtshoofd C. Mol van staatsbosbeheer maakt duidelijk dat door het dunnen meer zonlicht op de bodem kan komen. Daardoor onstaat onderaan de bomen een veel aantrekkelijker vegetatie dan in een dichtbeplant naaldbomenbos. Hij is er tevreden over dat het bos vant boswachterij in een goede gezond heid verkeert. Dat blijkt wel tijde» het jaarlijkse vitaliteitsonderzoei waarbij zelfs steekproefgewijs 4 naalden van een aantal proefbomti worden geteld om na te gaan hoe te met de conditie van de beplanting»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 28