Vraagprijs Tapie te hoog voor NOS Den Boer schiet Mechelen langs Atalanta Bergamo Benfica met één been in bekerfinale Europa Cupwedstrijden Ajax na 3-0 winst bijna zeker finalist PZC/sport GEEN DIRECTE BEELDEN VAN AJAX Verwijten 19 UEFA: Brugge Onderonsje Landskampioenen Bekerwinnaars UEFA-beker Kopie Verbazing IWtakter Droom Hardheid Zwarte avond Duveltje nONDERDAG 7 APRIL 1988 MECHELEN (ANP/SID) - Door een doelpunt van de Nederlander Piet den Boer heeft KV Mechelen de kans op een finaleplaats in het toernooi Euro pese toernooi voor bekerwinnaars be houden. Zeven minuten voor tijd bracht de al jaren in Belgische dienst spelende Rotterdammer de de stand tegen Atalanta Bergamo op 2-1. Op ei gen terrein zijn de Italianen niette min licht favoriet om zich te plaatsen voor de eindstrijd in Straatsburg, waarschijnlijk tegen Ajax. Aad de Mos mag zich verheugen op een hernieuwde confrontatie met Ajax, de club die hem enige jaren gele den aan de kant zette. De Hagenaar weet dat zijn formatie dit seizoen, ze ker in Europese wedstrijden op vreem de grond een goede indruk maakt. „Dit is wel de beste tegenstander die wij tot op heden in het bekertoernooi troffen", wist De Mos na afloop. Al in de zevende minuut bevestigde de linkerspits, de Israëliër Ohana, het vel- doverwicht met een treffer. De voorzet kwam van Sanders, het schot was on houdbaar. Een minuut later maakte de Zweedse international Peter Strömberg uit een pass van Nicolini gelijk. De meerderheid van Mechelen leidde niet tot bijzonder grote kansen. De beste mogelijkheid deed zich na precies een uur spelen voor. Bij een uit val verscheen Nicolini alleen voor Preudhomme. Het schot van de Ita liaan ging naast. Het winnende doel punt was geheel van Nederlandse ma kelij. Een pass van Erwin Koeman be reikte De Boer, die Piotti kansloos liet. Atalanta Bergamo, dat in de Italiaan se serie B speelt, bracht het vorig sei zoen niet verder dan de finale van het toernooi om de Italiaanse beker. Aan gezien bekerwinnaar Napoli ook de landstitel opeiste, mocht Atalanta zich op het Europese podium wagen. Napoli stuitte al in de tweede ronde op Real Madrid, dat het pas in de halve eindstrijd tegen PSV werkelijk be nauwd zou krijgen. Tien jaar na het debuut in de UEFA- bekerfinale heeft Club Brugge een riant uitzicht op een tweede optreden. De club van trainer Houwaart versloeg woensdagavond in het uitverkochte Olympia-stadion (30.000) Espanol met 2-0. De Belgen profiteerden van twee kapitale blunders van de Spaanse libe ro Gallart. Drie minuten voor de rust sloeg aanvoerder Ceulemans toe, een kwartier voor het einde passeerde de onfortuinlijke Gallart, in het nauw ge bracht door Ceulemans. met een lob zijn eigen doelman Melendez. Club Brugge had tegen de Catalanen voortdurend het initiatief. Espanol stelde zich zeer behoudend op en speelde constant met acht, negen man in de eigen defensie. De Brugse ploeg wist aanvankelijk geen raad met die overmacht. Pas na 25 minuten volgde de eerste gevaarlijke actie, maar Leo Vanderelst trof de lat. Na het doelpunt van Ceulemans (1-0) na een voorzet van Brylle en een misser van Gallart nam Espanol meer risico. Het bracht de Deense international Lauridzen als extra aanvaller in het veld en was bij vlagen bijzonder gevaarlijk voor het doel van doelman Van der Walle. Gal lart trof van afstand de lat, alvorens hij Club Brugge aan de droom-uitslag van 2-0 hielp. „Hiervan had ik gedroomd", zei een gelukkige Houwaart. „Twee doelpunten voor, geen tegen. Laat die Spanjaarden in Barcelona maar ko men." Een Westduitse club haalt in alle ge vallen de finale. Leverkusen nam in het onderonsje tegen Werder Bremen een kleine voorsprong (1-0). Voorstop- per Reinhardt trof van afstand in de 60e minuut de roos, nadat libero Sauer van Werder de bal slecht weg werkte. Voor en na het doelpunt was Werder voor 15.000 toeschouwers de beste ploeg. De koploper in de Bun- desliga controleerde de wedstrijd, kreeg handenvol kansen, maar hielp die op naieve wijze om zeep. Werder verloor niet alleen op punten, maar ook Borowka en Neubarth voor de re turn. Beide steunpilaren liepen in Le verkusen tegen de tweede gele kaart op. BUKAREST (Reuter/ANP) - Benfica staat met één been in de finale van het Europese bekertoernooi voor lands kampioenen. De Portugese club kwam de uitwedstrijd tegen Steaua Bukarest ongeschonden door. In het half gevulde stadion (35.000 toeschou wers) werd het woensdag in de eerste wedstrijd van de halve finales 0-0. Benfica speelde slimmer, dacht slim mer en vocht slimmer dan de thuis ploeg. De legerclub uit de Roemeense hoofdstad had voor het duel tegen de Portugezen niets aan het toeval over gelaten. In de competitiewedstrijd te gen Ploesti (2-0) had coach Iordanescu zijn tweede keus ingezet. De vedetten bevonden zich al in een trainingskamp, dat veel weg had van een bunker, gemeten naar het aantal militairen dat er was gestationeerd om de ploeg te bewaken. „We bereiden ons voor op een harde wedstrijd", zei Ior danescu, „die ons voor de weg moet plaveien naar de finale." In werkelijkheid viel de hardheid nog al mee. Alleen de Portugees Dito kreeg geel van de Westduitse arbiter Tritsch- ler. De Portugezen hoefden geen ge bruik te maken van hun natuurlijke hardheid en venijnige trucjes. Zij con troleerden de wedstrijd op hun aange boren techniek, door een versterkt middenveld en perfect, kort en uiterst effectief positie-spel. Steaua, de bekerwinnaar in 1986, mis te de gedrevenheid die het in de halve eindstrijd tegen Glasgow Rangers (2- 0) wel demonstreerde. „We speelden", gaf Iordanescu teleurgesteld toe, „op vijftig procent van onze mogelijkhe den." De andere helft werd geneutrali seerd van de Portugezen. VLISSINGEN De karakteristieken van de op woensdag gespeelde wedstrijden in de halve finales van de Europese bekertoernooien zijn: Real Madrid (Spa) - PSV (Ned) 1-1 (1-1) 5. Sanchez 1-0 (straf schop), 20. Linskens 1-1. Scheidsrechter: Courtney; toe schouwers: 95.500 (uitverkocht). Gele kaart: Van Aerle en Kieft (beiden PSV). Steaua Bukarest (Roe) - Benfica (Por) 0-0. Scheidsrechter: Tritschler (WD1), toeschouwers: 35.000. Geel: Dito (Benfi ca). Olympique Marseille (Fra) - Ajax (Ned) 0-3 (0-2), 12. Rob Witschge 0-1, 42. Rob Witschge 0-2, 89. Bergkamp 0-3. Scheidsrechter: Igna (Roe), Toeschouwers: 45.000. Gele kaarten: Scholten (Ajax) en Domergue (Olympique). KV Mechelen (Bel) - Atalanta Bergamo (Ita) 2-1 (1-1). 7. Ohana 1-0,8. Strömberg 1-1,83. Den Boer 2-1. Scheidsrech ter: Soriano Aladrin (Spa), toeschouwers: 11.700. Club Brugge (Bel) - Espanol (Spa) 2-0 (1-0). 42. Ceulemans 1-0,74. Gallart 2-0 (eigen doel). Scheidsrechter: D'Elia (Ita), toeschouwers: 30.000. Geel: Rosenthal (Club Brugge), An gel (Espanol). Leverkusen (WD1) - Werder Bremen (WD1) 1-0 (0-0). 60. Reinhardt 1-0. Scheidsrechter: Germanakos (Gri), toe schouwers: 15.000. Geel: Seckler (Leverkusen), Borowka, Neubarth (Werder) DEN HAAG (GPD) De NOS heeft gisteravond op het al lerlaatste moment afgezien van rechtstreekse beelden van de Europa Cup-wedstrijd Olympique Marseille-Ajax. Het lag in de bedoeling het eerste half uur van het duel in de halve finale van de EC II live op de buis te brengen, alvorens over te schakelen voor een rechtreeks verslag van Real Madrid-PSV. De eigenaar van Olympique Mar seille, Bernard Tapie, eiste voor die dertig minuten echter een vergoeding van de NOS van 453.000 gulden. Dat ging de omroep duidelijk te ver, waarna werd besloten de ge plande uitzending te schrappen en te volstaan met een sa menvatting van een kwartier. Ed van Westerloo, directeur televisie van de NOS sprak gis teravond schande van de gang van zaken. „De eis van Ta pie tart elke beschrijving", aldus Van Westerloo. „453.000 gulden voor dertig minuten live-voetbal, te gek voor woor den. De NOS betaalt voor alle wedstrijden die straks in het kader van het Europees kampioenschap in Westduitsland worden gespeeld een bedrag van 407.000 gulden, dat is dus inclusief de finale. Tapie verlangde voor een half uur van een wedstrijd in de halve finales van de Europa Cup II dus bijna een halve ton meer. Nee. dat vonden wij duidelijk te ver gaan". Het incident stemde Ed van Westerloo gisteravond somber over de toekomst van voetbal op televisie. „Dit is het begin van een serie incidenten", volgens Van Westerloo. „De om roepen hebben onderling geen enkel probleem met elkaar, maar de tussenkomst van allerlei randfiguren doen me wat dat betreft het ergste vrezen. Reclamebureau's, mensen die voor tonnen reclameborden rond het veld verkopen ja gen de prijzen voor rechtstreekse beelden ongekend hoog op. Zo hoog zelfs, dat ik vrees dat meer live-verslagen van wedstrijden de komende weken zullen sneuvelen. Het voet bal denkt dat het momenteel alles kan vragen, maar ik voorspel dat het over is met voetbal op tv als men hier aan vast zal houden. Eens houdt het natuurlijk op". MARSEILLE (GPD) - Het moet wel heel raar lopen wil Ajax zich niet voor de tweede keer binnen een jaar voor de finale van het Europa Cup II- toernooi plaatsen. Na de 3-0 zege te gen het hopeloos stuntelende Olym pique Marseille, kan de return over veertien dagen in het Olympisch Stadion voor de Amsterdammers haast niet anders dan een formaliteit zijn. De weg naar Straatsburg, waar op 11 mei de eindstrijd plaatsvindt, ligt er voor de Ajacieden uitnodi gend vrij en in een stralend zonnetje bij. De valkuilen en voetangels wer den gisteren in het alsmaar stiller wordende Stade Velodrome al uit de weg geruimd. Stanley Menzo is sinds 8 april van het vorige jaar in een Europa-cupwed strijd niet meer gepasseerd. De laat ste keer dat dat gebeurde was in Za- ragoza, waar Ajax het plaatselijke Real met 3-2 de les las en de basis leg de voor de later met 1-0 gewonnen fi nale tegen Lok Leipzig. Na de Spaan se victorie heeft de atletische keeper de poort nu in negen opeenvolgende EC-duels hermetisch gesloten gehou den. Ook in Marseille bleef de portier kaarsrecht overeind. Om de reeks in stand te houden hoefde hij zijn capa citeiten nauwelijks aan te spreken. Alleen in de tweede helft moest hij de keer in actie te komen, voor het opra pen van een krachteloos kopballetje van Genghini. De 2-0 voorsprong die de Amsterdam mers vlak voor rust namen, was dan ook een volkomen juiste afspiegeling van de krachtsverhoudingen. De tweede treffer was haast een kopie van de eerste. Opnieuw kwam de voorzet van de rechterkant - deze keer van Danny Blind - en wederom was Rob Witschge er als de kippen bij om de knikker het beslissende zetje te geven. Hij evenaarde daarmee zijn totale doelpuntenproduktie in de Ne derlandse competitie. Alleen tegen FC Den Bosch was de linksbuiten tot duiver twee keer succesvol geweest. De tweede helft had nauwelijks nog iets om het lijf. Olympique geloofde er al snel niet meer in en wekte ook nimmer de indruk slapeloze nachten van de nederlaag te zullen krijgen. Vlak voor tijd werd het debacle voor de Fransen nog groter, toen invaller Bergkamp, die de licht aangeslagen Bosman was komen aflossen, er 0-3 van maakte. Waarmee de afgang voor Olympique en de overwinning van Ajax op alle fronten compleet was. handen een paar keer uit de mouwen steken, maar echt in verlegenheid kwam hij geen moment. De keiharde disco-muziek die twee uur voor het begin al uit de luidspre kers schetterde, bleek niet alleen het aanvankelijk hartstochtelijk meele vende publiek te hebben opgewarmd. Ook de jonkies van Ajax, gewend als zij zijn aan het geluid van swingende popmuziek, waren door de opzwepen de klanken in de juiste stemming ge komen. Op de oudere, meer bezadig de Franse voetballers bleek het een verlammende uitwerking te hebben gehad. De toeschouwers vielen van de ene verbazing in de andere. Geen Franse overrompelingstaktiek met in hoog tempo uitgevoerde aanvalscombi- naties, zoals zij verwacht hadden. In tegendeel, Olympique, dat eerder Lok Leipzig, Hajduk Split en het Fin se Rovaniemie had uitgeschakeld, dacht met de snelheid van een amechtig hijgende oude heer de burcht van Menzo te kunnen slech ten. Het was een kolfje naar de hand van Ajax dat onverwacht eenvoudig de an Buyo van Real Madrid, zit verslagen op de grond nadat een schlemielig balletje van de voet van Linskens tussen zijn benen door in het doel is en PSV op 1-1 is gekomen. SV weerstaat de Itormloop van Real MADRID (GPD) In de heksenketel van Europa's meest gerenommeerde voetbalinstituut Real 1 adrid, heeft PSV zijn internationale klasse bewezen. Met het voor de ploeg van Guus Hidtjpnk voortreffelijke resultaat (1-1) creëerde de Eindhovense equipe de mogelijkheden om voor iet eerst in de clubgeschiedenis de finale van de Europacup voor landskampioenen te berei en. De kijcht van het elftal school vooral in de wijze waarop PSV afrekende met |vankelijke nervositeit. Voor de gaf niemand een peseta voor de van Hiddinks team; na de her- liet PSV zien ook in de netelig- luatie niet te hoeven afwijken Jt eigen spel en de eigen takti- rstelling. Real Madrid beukte laar, maar PSV gaf geen krimp. Jt gelijke spel in het imposante Keu-stadion zeker nog niet vol le is om door te stoten naar de fi- Stuttgart, daarvan zijn de zich bewust. „Ook bij een zou ik uitgeroepen hebben een wedstrijd te spelen is", Guus Hiddink die gevoelens, „dusfu ep ik dat duel ook nu in herin- nerinl. We zijn er nog niet, laat dat dui delijk: ïjn." Deze wetenschap was ech ter gein reden om het feestje dat op de midde istip werd gevierd toen het sta dion lt egstroomde, uit te stellen. Europacup-debutant Edward Lins kens. De negentienjarige eerstejaars professional wachtte totdat doelman Buyo uit balans was en scoorde. Overi gens niet zonder geluk, want Linskens beroerde de bal maar half. vallen Anton Janssen, kwam er meer evenwicht in de formatie. Het goede verdedigende werk van Koeman en Van Aerle, die Emilio Butragueno aan banden legde, hielp de ploeg uit het diepe dal van het eerste kwartier. ad een prestatie van formaat m :1egd na de povere start. Een re- «ultft op basis van karakter en men- talitei Eigenschappen waarop de for matie ;ch over veertien dagen in het [Philiij,stadion wederom zal moeten 'en, want het zou inderdaad van realiteitszin getuigen te veron- llen dat de Madrilenen reeds 1^ _ien zijn. De voorbeelden Napoli, Portopn Bayern Munchen liggen daar voor te vers in het geheugen van de enaren. ternationale water, waar vol- )uus Hiddink zoveel PSV'ers al 'varen, steeg de ploeg echter in .te minuten al tot de lippen. Stijf zenuwen stond de formatie te in de kolkende Madrileense Bijna honderdduizend Span- schreeuwden de Brabanders [rik in de benen. Het duurde dan iet lang of het op dat moment (pelende Real profiteerde. Een le gelouterde routiniers, Frank leverde de bal in bij Hugo öanch. z De volgende routinier, Hans van Bi eukelen, deed vervolgens waar oe Me: caanse international op hoop te- De nbesuisde actie van Van Breu- jjtöenj honoreerde scheidsrechter Courtney met een strafschop. Na ajper vier minuten kon Sanchez ^^■faamde salto al demonstreren. „Maar dat was voldoende", glunderde hij na afloop. „Ik was eigenlijk van plan de bal in de rechterhoek te schie ten, maar ik raakte hem niet lekker. Gelukkig maar, want de keeper dook uit intuïtie ook die rechterhoek in. Stel je eens voor dat ik die bal wel vol ge raakt had. Natuurlijk was ik dolblij met die treffer, het is toch het mooiste watje kan overkomen. Ik had al enkele dagen voor de wedstrijd gehoord dat de kans bestond dat ik in de basis zou staan. Maar geloven deed ik het nog niet echt. Maar dus toch, en dan de ge lijkmaker scoren, tja, dat is een droom." De verrassende gelijkmaker was de in jectie die het elftal nodig had. Welis waar bleef Real gevaarlijk door het ja gen van Hugo Sanchez, maar PSV daarentegen had onder leiding van Ronald Koeman in elk geval weer de rust binnen de eigen gelederen enigs zins herstelt. Koeman was het ook die zijn ploeg andermaal voor een achter stand behoedde, toen hij een schot van Hugo Sanchez van de doellijn werkte. PSV beperkte zich vervolgens tot het consolideren van die 1-1 stand tot aan de pauze. Met de voor Arnesen inge- Dat PSV het gevaar van de Real-aan- vallers helemaal zou kunnen inperken, die illusie werd mqjteen na de hervat ting al weggenomen door Hugo San chez. Twee keer stelde hij Hans van Breukelen op de proef. De Eindhove- naren speelden nu echter wel mee. Ro nald Koeman, gelanceerd door Sören Lerby, kwam oog-jn-oog met doelman Buyo, maar strandde. Eric Gerets schoot even later in het zijnet. Kort om, in het Estadio Santiago Bernabeu ontspon zich geleidelijk aan een wed strijd die de honderdduizend inclu sief de velen die op de zwarte markt ruim achthonderd gulden over hadden voor een kaartje regelmatig van de banken kreeg. PSV kwam steeds beter in de wedstrijd, ook al ging dat af en toe met meer hardheid gepaard. Wim Kieft, die zeer gedisciplineerd speelde, zag geel toen hij doelman doelman Buyo onheus bejegende. Eerder had Berry van Aerle, die na de hervatting toch meer moeite had met Butrague no, al geel gezien. Leo Beenhakker, zeker niet gelukkig met de gelijke stand en de manier waarop PSV terug in de wedstrijd kwam, bracht met Llorente en Galle go nog meer aanvalskracht in zijn elf tal, maar PSV liet de greep op het ge beuren niet meer vieren. De ploeg had van Real Madrid de mogelijkheid ge kregen zich te herstellen en toen het vertrouwen was weergekeerd, was er voor de thuisclub geen doorkomen meer aan. Zeker niet toen ook nog Hans van Breukelen zijn nervositeit had afgelegd. Hij keerde de schoten van Gordillo en Llorente bekwaam en hield aldus PSV in de race. „Thuis", keek de nuchtere Guud Hid dink al weer vooruit naar de return over twee weken, „moeten we weer het initiatief naar ons toetrekken. Net zo als we dat vanavond hebben gedaan. Real blijkt daar slecht tegen te kun nen. Laat je het maken van het spel aan hun over, dan kun je je nog zo ver dedigend instellen, maar vliegen er al tijd twee goals in. Nee, ook in Eindho ven moeten we durven aan te vallen. En dat zullen we dan ook doen. Maar met mate, uiteraard." Leo Beenhakker sprak na afloop over een zwarte avond. „Dit was de slecht ste wedstrijd die wij dit seizoen heb ben gespeeld. PSV speelde zeer goed en beheerst. Dit was niet het Real dat we kennen. We speelden meer met het hart dan met het verstand. Er viel geen systeem meer te bekennen. Elke speler was voor zichzelf op zoek naar een oplossing. Dan loop je als elftal vast. Het is een schande dat dit ge beurde in de Europese beker." Butra gueno herhaalde de woorden van zijn trainer. „Dit was puur slecht. Slech ter kon het niet. Zij speelden goed. Maar we liggen er nog niet uit. We ma ken altijd doelpunten in uitwedstrij den." Jean-Francois Domergue kreeg nim mer greep op Johnny van 't Schip. Yvon le Roux had het te moeilijk te gen Johnny Bosman, die de breke been steeds slim uit het hart van de verdediging weglokte. 'Papa' Fall verloor Rob Witschge voortdurend uit het oog. En libero Claude Lowitz was een permanente bron van onrust. Ajax, dat uitstekend voetbal speelde - het kan niet genoeg benadrukt wor den - nam in de twaalfde minuut de leiding. Lowitz ging bij het uitverde digen weer eens kinderlijk in de fout. Hij schoof de bal als een beginneling in de voeten van Van 't Schip. De Ajax-aanvoerder zwiepte de bal di rect voor het Franse doel, waar Rob Witschge als een duveltje uit een doosje opdook om de stuiter be- Rob Witschge. die twee Ajax-treffers scoorde, ontwijkt een tackle van Claude {^fne Bell was'ergeen°houden aaif 0- Lowitz. j strijd kon controleren. De Amster dammers kregen vooral op het mid denveld een zee aan ruimte, omdat Giresse, Pele en Genghini hun verde digende taken schromelijk verwaar loosden. Alleen de Westduitser Karl- Heinz Förster verrichtte op dat ge deelte van het terrein defensieve ar beid, maar alleen kon hij de soepel combinerende Ajacieden uiteraard niet afstoppen. Ook in de verdediging van de num mer zes in de Franse competitie was het een ongeorganiseerde bende. De achterstand schudde de volgevre ten vedetten uit de havenstad geens zins wakker. De ploeg bleef volhar den in uitzichtloos steriel geknoei. Ajax. in de vaderlandse competitie moeizaam presterend, bleef de lakens vrij eenvoudig uitdelen. Keeper Men zo hoefde in de eerste helft maar een P|ftVilChr0k' maar niet wakker. Het als aan de grond gena- i t «iderlinge verwijten (Van Aer- 'e-Leifcy) en Nielsens ongelukkige af- veerJr>Sing, die rakeling over het ei sen doel vloog, waren de uiterlijke ennjrken van de gestresste toe 's and, waarin de Hiddink-formatie z'eh b( /ond. Real reageerde gelukkig voor de Eind hoven; ren laconiek. Het drukte niet oor een moment dat de tegenstan der nj] was voor een grote afstraffing. Xeede treffer had PSV niet meer nnei verwerken. Het tegendeel ge- ntr l ztin Matste wapenfeit cor- v£eeIe Frank Arnesen zijn blunder rin„Jit?peningsfase' Zijn zuivere pass *jf t centrum van de Real-verdedi- fung bereikte via de voet van Camacho I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 19