School in Spui moet toch de deuren sluiten inisterie in beroep tegen ger verblijf Mogambiquaan Middelburgs kanon buldert op Vlissings bevrijdingsfeest ...je moet altijd opletten hoe de lucht rondom je is NIET-ROKERSDAG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEVOLG CONTROLE VANGSTBEPERKING EIAZERS BESLUIT STAATSSECRETARIS PAGINA 13 als oo Sorteerders Vervalsing TERNEUZEN - Christelijke basis school De Bron in Spui moet zo goed als zeker dicht. Nog deze week kan het schoolbestuur een brief van de staats secretaris van onderwijs en weten schappen verwachten, waarin het be sluit wordt meegedeeld. Aanvanke lijk zag het er naar uit dat de landelijke herstructureringsoperatie van het basisonderwijs geen nadelige gevolgen zou hebben voor Zeeland. Na vooroverleg met het ministerie toonde gedeputeerde drs R. C. E. Bar- bé (onderwijs) zich in ieder geval ui terst optimistisch. Woensdagmiddag zei hij echter desge vraagd: ,,Ikheb inmiddels vanuit krin gen rond de staatssecretaris begrepen dat de kans op het voortbestaan van de school in Spui heel erg klein is. Het gaat inderdaad alleen om die school; dé andere kleine scholen, die door de maatregel getroffen dreigden te wor den, kunnen de komende drie jaar in ieder geval nog voort". Behalve het dorpsschooltje van Spui werden ook de schooltjes van Ellewoutsdijk, Wa terlandkerkje, Kerkwerve, Noordwel- le, Serooskerke (Sch) en 's-Heer Abts- kerke met opheffing bedreigd. Drs Barbé: „Na het vooroverleg had den we de indruk dat men van de kant van het ministerie begrip had voor de bijzondere situatie rond het schooltje op Spui. Er waren wat problemen ge weest, maar die zijn inmiddels hele maal opgelost. Wij meenden dan ook dat de school een goeie kans maakte op uitbreiding van het aantal leerlin gen. Maar alle argumenten die we be gin maart hebben aangevoerd, hebben dus kennelijk niet kunnen verhinde ren dat de staatssecretaris negatief be slist heeft. Tja, en de staatssecretaris beslist zelf over de bijzondere scholen. Daaraan kunnen wij als provincie wenig of niets veranderen". De Bron telt momenteel zestien leer lingen. De school doet ook mee aan het kleine scholenproject, opgezet door de '(Slot zie pagina 17 kolom 1 ZEfcLAND DONDERDAG 7 APRIL 1988 - Het is onzeker gewor- de Terneuzense Mogambi- Macaringue voorlopig in Ne- mag blijven, in afwachting definitieve beslissing van de an State. Weliswaar besloot de rechtbankpresident op 14 Jat Macaringue in afwachting in Nederland mag blijven ^^Imaar het ministerie van justi- i tegen deze uitspraak in hoger gegaan. Het gerechtshof in aag neemt het hoger beroep ig (donderdag) in behandeling. Een i| tspraak kan echter wel weer manden op zich laten wachten. gen iordvoerder van het ministerie /an jl titie zei gisteren dat zijn minis erie lang is voor de precedentwer king van Macaringue's zaak. Om te voorkomen dat meer buitenlanders in ons land mogen blijven tot de Raad van State een definitieve uitspraak heeft gedaan wil het ministerie dat ook Macaringue, die niet terug durft te gaan naar zijn Afrikaanse geboorte land, het land wordt uitgezet. Volgens het ministerie heeft de recht bankpresident vorige maand een ver keerde beslissing genomen. „Macarin gue heeft op geen enkele wijze kunnen aantonen vluchteling te zijn. De beslis sing van de rechter om hem in ons land te houden zou aan kunnen geven dat de zaak ook andere kanten heeft en daar zijn wij het niet mee eens." Het belangrijkste bezwaar van het ministerie tegen de Macaringue is dat hij geen geldig paspoort heeft. Welke andere argumenten het ministerie heeft is niet bekend. De Mogambiquaan, die reeds twee jaar in Nederland woont, getrouwd is met een Nederlandse vrouw en samen met haar ook een kind heeft, komt op alle andere punten wel in aanmerking voor een verblijfsvergunning, zo vindt zijn advocaat mr J. van der Wijst. Hij vindt het onjuist dat het ministerie nu plot seling over meer argumenten schijnt te beschikken om Macaringue het ver blijf in ons land te ontzeggen. „Ik vind dat wel een vreemde reactie van het ministerie", aldus Van der Wijst. „Het is altijd louter een paspoortkwestie ge weest." v ismijnen lijden rs omzetverlies De christelijke basisschool De Bron in Spui: toch dicht... VLIS INGEN De Zeeuwse vismijnen hebben het afgelopen aal forse omzetverliezen geboekt. De situatie lijkt in Co- laat nog het minst ernstig. Deze vismijn heeft, aldus irecteur F. Keuter, een verlies geleden van twintig pro- Vlissingen en Breskens zetten de eerste drie maanden an l|)88 veertig procent minder om dan vorig jaar. De verlie zen k »men na jaren die enkel groei te zien gaven. De strengere conti| )le op vangstbeperkende maatregelen wordt algemeen rzaak aangegeven. A. Vers orille, medewerker van de Bres- siaanse vismijn, spreekt van een droe vige si uatie. De omzet bedroeg het eerstel wartaal van 1987 in Breskens 6 i miljoen taal ondanks de geringere hoeveelheden, niet hoger. „Ze zijn eerder iets lager", geeft De Looff te kennen. gulden en in het laatste kwar- g slechts 3,5 miljoen gulden. MetiB ne de aanvoer van kabeljauw is drasfl h gedaald. In Breskens mogen drie J .ters geen kabeljauw aan wal zettM )e schippers van deze schepen beschi ren niet over een rondvisdocu- ment. J ij konden niet voldoen aan de voorwaarden die het ministerie van ilancHiw en visserij voor verstrek en een dergelijk visdocument De drie Bressiaanse vissers zich nu toeleggen op de vangst Knalen. De vismijn krijgt door gang in omzet, zegt Versprille, e klap. ,,'t Gaat miljoenen kos- steld ter an singse vismijndirecteur J. J. B. is niet minder pessimistisch. gemeentelijk vismijnbedrijf de eerste drie maanden van een omzet van 20 miljoen over dezelfde periode in 1988 gulden. Ook De Looff zoekt Oflttaak vooral bij een kleine aan- V8n de rond vissoorten kabeljauw De boomkorvissers zijn aan gebonden. Zij mo- tar twee kisten wijting en vijf rabeljauw aanlanden. Een volle weegt 40 kilo. De prijzen zijn, Het gemeentelijk vismijnbedrijf in Vlissingen dreigt dit jaar in de rode cij fers te komen. De Looff meent dan ook dat er geld bij moet. „De vismijn heeft nog een reserve, maar die is ook niet oneindig". De geringe aanvoer van vis heeft een negatief effect op de werkge legenheid. Gewoonlijk werken in Vlis singen gedurende het winterseizoen honderd sorteerders die oproepbaar zijn. Het eerste kwartaal van 1988 heb ben veertig sorteerders het werk kun nen klaren. De Looff is kort over de oorzaak van de slechtere gang van za ken. Die moet, volgens hem, worden gezocht bij de overheid. De meest optimistische vismijndirec teur in Zeeland is F. Keuter uit Colijns- plaat. Hij meldt een omzetdaling van twintig procent en verwacht dat het in het loop van dit jaar wel goed komt. De aanvoer van garnalen begint pas, ver klaart de Noordbevelander, na sep tember. De vismijn in Colijnsplaat kan van alle afslagen in Zeeland het slechtst een daling van de inkomsten gebruiken. Het bedrijf balanceert al enkele jaren op de rand van winst en verlies én wordt momenteel uitge breid. De prijzen zijn, aldus Keuter, gunstiger dan vorig jaar. Met de handen aan de oren ondergingen de toeschouwers in Vlissingen woensdagavond het 'kanongebulder'dat na een aantal losse flodders toch nog losbrak. De strenge controle van de algemene inspectiedienst (AID) wordt alge meen door de vismijndirecteuren als oorzaak voor de lagere omzet aange geven. Het ministerie van landbouw en visserij heeft dat stringentere be leid eind vorig jaar bekend gemaakt. De AID bekijkt eveneens de boeken van de visafslagen. „Zolang dat zo blijft", zegt een woordvoerder van een Zeeuwse vismijn, „zijn wij het haasje. Grijze vis wordt nog aange land, maar komt niet meer op de af slag. Ik geef de vissers geen ongelijk. De kotters moeten anders al vroeg in het jaar tegen de kant, omdat de quota vol zijn". Grijze vis wordt buiten de toegestane vangsthoeveelheden aan gevoerd. De inkomsten worden wel bij de belasting worden opgegeven. VLISSINGEN - Het eerste kanon dat woensdagavond op de kop van de Coosje Buskenstraat in Vlissin gen daadwerkelijk afging, was het schiettuig dat in maart uit Middel burg naar de Scheldestad is ge haald. De schietvereniging De Fles en de stichting Vesting Vlissingen zetten de herdenking van de omver werping van het Spaanse bewind door de bevolking van Vlissingen, 416 jaar geleden, luister bij. Het ge bulder van de kanonnen werd door de speaker ruim vantevoren aange kondigd. De oren aan het hoofd. Een knal, als het even wil. Enkele van de paar honderd toeschouwers gilden even. De Oranje-vlag wapperde woensdag de hele dag van de Vlissingse Sint- Jacobstoren. Pas twee eeuwen na de bevrijding van het Spaanse bewind vierde Vlissingen dat feit voor het eerst. Een eeuw later, in 1872, ge beurde dat ook. Zestien jaar geleden bleef de herdenking bij de uitgave van een speciaal nummer van het Zeeuws Tijdschrift. En dan: 1988. De Fles en Vesting Vlissingen zagen weer een reden de kanonnen op de Vlissingse boulevard te laten knal len. Eén april verloor Alva zijn bril, zes april verloor Alva zijn fles. Het stadswapen van Vlissingen - de fles - kwam woensdag wederom symbo lisch in eigen handen terecht. Twee Spaanse soldaten staan ietwat troosteloos voor zich uit te kijken. Zij weten wat hun te wachten staat. In de verte worden twee sloepen te wa ter gelaten. De watergeuzen bevin den zich in de bootjes. Ze roeien naar de kant. De Vlissingse slager Frans Gillissen doet als eerste een poging een kanon af te schieten. Het blijft bij een losse flodder. Vuur spuwt uit de loop. ,,'t Is altijd afwachten voor ons". De speaker verontschuldigt zich. „De loop is nat en daardoor ont staat te weinig gas om de 'kogel' uit te werpen". Tientallen watergeuzen, leden van de Vlissingse scouting groep De Watergeuzen, klimmen reeds aan wal, wanneer het eerste schot weerklinkt. Middelburg blijkt een goed rijdend kanon te hebben af geleverd. Het heeft niet in weer en wind op de boulevard gestaan. De watergeuzen hebben voor het to neelspel ook Michiel de Ruyter mee genomen. De spreekstalmeester maakt vantevoren al bekend dat dit geschiedvervalsing is. De beroemde Vlissinger moest in 1572 nog het dag licht zien. De Vlissingse wethouder W. Wisse heet de Zeeuwse admiraal welkom. Hij speelt voor de gelegen heid Jan van Cuyk, heer Van Erpt. Van Cuyk leidde de opstandige Vlis- singers tegen de Spanjaarden, Hij verhinderde ook dat Spaanse sche pen het waagden in Vlissingen aan te landen. Watergeuzen waren nog in geen velden of wegen te bekennen op eerste paasdag, zondag 6 april. Zij kwamen pas enkele dagen later naar de Scheldestad. De Middelburgse burgemeester G. C. J. Rutten loste woensdagavond als één van de laatsten een schot met 'zijn' kanon (Middelburg gaf zich in februari 1874 over aan Oran je na een beleg van twee jaar). Secretaris H. M. Snoek toonde zich na afloop, ondanks de enkele losse flodders, tevreden over de festivi teit. „Dit is voor een herhaling vat baar". Advertentie MODEHUIS DOMBURG - De vloeren in haar woonkamer zijn gestoffeerd met zeil. Een asbak is in geen velden of wegen te bekennen. Mevrouw T. C. de Nooyer-Romein uit Domburg, contactpersoon voor Walcheren van het Nederlands Astma Fonds, is overgevoelig voor stof, prikkelende luchtjes en sigaretterook. „Je moet altijd opletten", zegt de astma-pa tiënte berustend, „hoe de lucht rondom je is". Voor haar en vele andere tienduizen den Nederlandse astma-patiënten is een roker met een sigaret tussen de vingers geklemd een ware kwelgeest. Ruimtes waarin wordt gerookt zijn uit den boze. Om de aandacht vesti gen op de gezondheid van rokers en niet-rokers heeft de World Health Organisation van de Verenigde Na ties 7 april uitgeroepen tot Wereld Niet-Rokersdag. Een mooi initiatief, dat is zeker. Maar voor de astma-pa tiënten is die ene dag hetzelfde als water naar de zee dragen. Een alge meen rookverbod in openbare ruim tes, zou welkomer zijn. Mevrouw De Nooyer-Romein: „Natuurlijk, dat zou hartstikke mooi zijn. Maar ik denk niet dat een dergelijk verbod erdoor zou komen. Je hoort toch dat mensen er tegen in opstand komen, omdat ze zich in hun vrijheid aange tast zouden voelen". De Landelijke Keten Aktieve Niet-Rokers vestigt tijdens Wereld Niet-Rokersdag door middel van pamfletten de aandacht op het sociale gevoel van de roker. Eén van de vele suggesties is om van af vandaag niet ongevraagd te roken in de buurt van niet-rokers. U bent zelf astma-patiënt, hebt u veel overlast van rokende mensen? „Iedereen die astma heeft, heeft last van roken. Als er tijdens een bijeen komst van astma-patiënten één per soon 'n sigaret opsteekt en er zitten vijftig mensen in de zaal, dan zit bin nen tien minuten de helft te stikken en de andere helft krijgt 's nachts een astma-aanval. Het wordt ook altijd Lange Kerkstraat 46, Goes wordt. Je moet bijvoorbeeld aan het begin van vergaderingen ook even vragen of er niet gerookt kan wor den. De meeste mensen houden er re kening mee, of ze zeggen dat de rook pauze buiten de zaal wordt gehou den. Maar, het lukt niet altijd: er zijn altijd mensen die denken dat 't zo'n vaart wel niet zal lopen. Ook in res taurants met aparte delen voor ro kers merk je dat er wordt gerookt, hoewel de rook soms aan één kant blijft. Je krijgt toch een beetje een drukkend gevoel. Je hebt niet meer de ruimte van ademhaling, zoals je diewoorheen wel had". Krijgt u wel eens opmerkingen te horen, als u vraagt om niet te roken? „Er zijn mensen die spontaan hun si garet laten liggen. Weer anderen zeg gen: ach, 't is er maar eentje. De op merkingen verschillen van roker tot roker. Vroeger vond ik het thuis zo ongastvrij staan om te zeggen: liever niet roken. Om een aanval tegen te houden, zette ik alle ramen tegen over elkaar open. Dan kreeg ik te ho ren: het tocht hier zo erg. Ik zei dan: 't rookt hier zo erg. Meestal snapten ze het dan wel". Waf vindt u van het initiatief van de World Health Organisa tion? Het betekent toch niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat? „Dat is zeker waar. De niet-rokers en de mensen die door hun beroep met roken te maken hebben, weten toch wel dat roken slecht voor de gezond heid is. Verstokte rokers en de adver tenties 'Roken moet mogen' zijn al leen gericht op hetjroken. Ze houden er totaal geen rekening mee dat ze anderen schade berokkenen. Dat nu een internationale organisatie de aandacht vestigt op het niet-roken is natuurlijk prachtig. Maar, ik geef toe, het is een begin". Ab van der Sluis Een eindje in de negentig is ze al, lie mevrouw uit Goes, en al Ah het haar goed, er komen Wh wat gebreken. Zo heeft ze ijMt meer de eetlust van weleer en het in slaap komen kost jHir moeite. Haar huisarts schreef haar on- wat tabletten voor, met fulp waarvan ze kon voor- nen, dat ze halve nachten kker ligt. een tijdje viel het de kinde- I. die regelmatig over de [er komen, op dat moeder zo wig was. Ze had daar wel een verkla- MP voor. Het tabletje, dat voor s avonds laat bedoeld is, ze steeds in twee stukken. Jw e hel-'ft nam ze 's avonds He andere in de loop van de "Wbrtf ik voel er niks voor op m{ leeftijd nog verslaafd te en", zei ze. klonk doezelig. zo oppervlakkig gezien door rokers. Ze zeggen: ach, één sigaret in zo'n grote ruimte, dat maakt niet zo veel uit. Maar, een astma-patiënt hoeft maar één snuifje binnen te krijgen en hij heeft er last van. Want als je al de rook hebt opgesnoven, dan is het te laat". Hoe uit die overlast zich? „Het begint met hoesten en dat wordt steeds erger. Je luchtpijpen worden smaller, waardoor er minder lucht door kan. Als een gezond mens een rietje in z'n mond doet en hij knijpt z'n neus dicht, dan ademt hij ook heel moeilijk. Je krijgt minder lucht binnen en je kunt minder uita demen. Je krijgt te weinig zuurstof binnen en daardoor krijg je het be nauwd". Moet een astma-patiënt door het roken ruimtes of vergade ringen mijden? „Je moet altijd opletten of er gerookt Mevrouw T. C. de Nooyer-Romeijn: één snuifje rook en het is al te laat...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 13