kleintjes Chartermaatschappij failliet: ipizenden toeristen gestrand ie PZC Suriname geschokt door anti-Nederlandse acties Onvoldoende financieel management overheid EXPO GOES MET MOTIE OVER JEUGDLOON vandaag Senator Bob race naar het Witte Huis d: >ZEM gaat liet verder iet bedrijf ransnuklear Paasrapport van de Rekenkamer AANSLAG OP KLM-KANTOOR Pitbulls in Gouda moeten muilkorf om DIRECTEUR REKENKAMER: Geen straf voor militair die maat doodschoot f pel bewolking Ie jaargang no. 76 o insdag 30 maart 1988 Derde net Moord Strijdgas Autogebruik Vrije markt Overval Winkels Uitdaging Werklozen 30-31 MAART, 1,2 en 4 APRIL '88 Zeelands grootste huishoudbeurs in de nieuwe Zeelandhallen A expo goes, daar moet je naar toe I nmiddag enkele buien. Weinig ld. Temperatuur 8 graden. De gehe- \ag veel bewolking. kunt u telefonisch opgeven. Bel: Terneuzen 01150-944571 Middelburg 01180-81000 Hulst 01140-140581 Vlissingen 01184-84000 Axel 01155-2020T Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-1538C PROVINCIAL iDDELBURG - De directie In de NV Provinciale Zeeuwse lergie Maatschappij (PZEM) Iraadt zich op andere moge- fikheden voor de verwerking In vloeibaar radio-actieve af- Sl. Tot nu toe werd dat gedaan lor de Westduitse onderne- Jiiig Transnuklear, die begin |t jaar in opspraak kwam we- Ins onregelmatigheden bij het Irvoer en de verwerking van jtlio-actief afval. Igemeen directeur ir A. Tiktak |n de PZEM verklaarde dins- dat het bestaande, al enkele Jren oude, meerjarencontract let het bedrijf om deze reden let zal worden verlengd. Trans- Iklear verwerkte een keer per jar voor de PZEM met een mo- lele installatie laag en middel idioactief afval door het te men en met cement en het op te ber in in drums. Die drums worden pseslagen in het opslaggebouw pt bij de kerncentrale in Borsse- I staat, en zijn, aldus ir Tiktak, poit door Transnuklear ver- perd. Tiktak, die het uitdelen van leekpenningen door medewer- lers van Transnuklear een bewe- In zaak acht, zegt dat er geen pnwijzingen zijn dat er ook leekpenningen bij medewer- ers van de PZEM zijn terechtge- pmen. (zie ook pagina 11) Handbalster Diana Nie- mantsverdriet durft een nieu we uitdaging nog wel aan. PAGINA 19 Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.d: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 11,13,15 en 17 Sport: 19 (Van onze correspondenti MADRID De Spaanse chartermaatschappij Spantax is op een haar na failliet. De oudste Spaanse chartermaat schappij heeft vanaf gistermiddag alle vluchten opge schort en alle contracten met andere luchtvaartmaat schappijen, reisbureaus en touroperaters geannuleerd. De vliegtuigen van Spantax blijven aan de grond, omdat de bedrijfsleiding niet meer in staat is de verzekeringspre mies voor de vliegtuigen te betalen. De crisis van Spantax zorgt voor enorme problemen voor de ongeveer 20.000 toeristen die dezer dagen met Spantax naar hun Spaanse vakantiebestemming zouden vliegen. Gisteren strandden al enkele duizenden passagiers in Ma drid en vooral in Mallorca door het annuleren van veertien vluchten. Zo goed en zo kwaad als maar ging. werden vakantiegan gers opgevangen op de luchthaven van Palma de Mallorca en openbare gebouwen in de omgeving. De Spaanse autori teiten probeerden gisteren koortsachtig vliegtuigen van andere chartermaatschappijen te huren, om de gestrande toeristen (hoofdzakelijk afkomstig uit Groot-Brittannië en de Scandinavische landen), te repatriëren. De Vries riskeert botsing kabinet DEN HAAG (GPD) CDA-fractievoorzitter Bert de Vries zal vandaag een motie indienen tegen het kabinetsplan om het minimumloon voor werkende jongeren onder 27 jaar te verla gen. Hij riskeert daarmee een botsing met een kabinet dat gisteren weigerde aan de eerder uitgeproken wens van de hele Tweede Kamer tegemoet te komen. Lubbers vindt de verlaging nodig omdat hij denkt op die manier 20.000 jongeren aan een baan te kunnen helpen. De NOS pakt fors uit bij de start van het derde net: er wordt zestien uur onafgebro ken uitgezonden. PAGINA 2 De vertegenwoordigster van het ANC in Parijs is vermoord. PAGINA 3 Artsen zonder Grenzen wil hulp voor de slachtoffers van de strijdgassen. PAGINA 4 Voor een schoner milieu moet het autogebruik met meer dan de helft worden teruggebracht. PAGINA 5 Een vrije Europese markt biedt grote voordelen: er ko men twee miljoen banen bij en de prijzen zullen gemiddeld met ongeveer zes procent da len. PAGINA 7 Bij een gewapende overval op een bank in Rilland is voor en kele tienduizenden guldens buit gemaakt: de drie overval lers konden in Antwerpen aan de politie ontsnappen. PAGINA 11 De Zeeuwse winkeliers zijn fel tegen langere openingstijden. PAGINA 13 De motie van De Vries kan bij voor baat rekenen op een meerderheid in de Tweede Kamer. De PvdA-fractie zal het CDA zeker steunen en ook de VVD heeft bezwaren tegen de kabinetsplan nen. Of deze laatste fractie de CDA- wens zal blijven steunen is nog ondui delijk. Overleg tussen De Vries en VVD-fractievoorzitter Voorhoeve le verde daarover gisteravond laat nog geen duidelijkheid op. „De regering heeft ons niet kunnen overtuigen dat de verlaging van het minumumloon voor 23- tot 27-jarigen echt nodig is. Het lijkt me niet waar schijnlijk dat we elkaar in het debat nog kunnen overtuigen", aldus De Vries gisteravond. Het CDA zal als al ternatief voor deze bezuiniging voor stellen de uitkeringen voor jongeren die nog nooit hebben gewerkt te verla gen. Het CDA zal vandaag ook een motie indienen over de verlaging van het hoogste belastingtarief. De Vries vindt dat de hoogste inkomens hiervan te veel profiteren. Hij houdt vast aan eer der uitgesproken prioriteiten voor de verdeling van de beschikbare ruimte: eerst moeten de lagere en midden-in komens en de gezinnen met kinderen daarvan profiteren. Hierover riskeert De Vries onenigheid met coalitiepart ner VVD, die ook de hoogste inkomens een graantje mee willen laten pikken. Premier Lubbers zei tijdens het debat over de financieel-economische toe stand dat het kabinet bereid is af te zien van het plan werklozen een half jaar eerder in de bijstand te laten be landen. Die maatregel had 140 mil joen gulden moeten opleveren, maar werd door het CDA fel bestreden. Verwacht wordt dat het kabinet van daag, bij de voortzetting van het de bat, nog enkele concessies aan de rege ringsfracties zal doen. CDA-minister van financiën Ruding eist wel dat voor alle afgeketste plannen alternatieve bezuinigingen worden aangedragen. Ruding vreest een gat in zijn plannen van een half miljard gulden. Het kabinet nam gisteren meer dan acht uur de tijd om de vele kritiek uit de Kamer vriendelijk en vol begrip te pareren. Zelfs Ruding, die voor het de bat „gedonder" had voorspeld wan neer aan het pakket zou worden ge rommeld, toonde zich volop bereid „argumenten te wisselen" en „sugges ties te bezien". Premier Lubbers had eerder alternatieve plannen van de VVD omstandig geprezen. De WD wil woningwetwoningen verkopen aan huurders en wil een strengere aanpak van de arbeidsongeschiktheid. PvdA en D66 vielen premier Lubbers hard aan over de bezuinigingen op ont- (Slot Zie pagina 3 kolom 7) Terwijl een gewapende politieagent de wacht houdt nemen experts de schade aan het KLM-gebouw op. Een moment van vermoeidheid dinsdag bij premier Lubbers tijdens zijn enkele uren durende beantwoording van de Kamer. PARAMARIBO (ANP/GPD) - In Suri name is geschokt gereageerd op de aanslag met een brandbom die in de nacht van maandag op dinsdag is ge pleegd op het KLM-kantoor in Para maribo. De zaak wordt „natuurlijk als pijnlijk ervaren" op het moment dat minister Van den Broek een bezoek brengt aan Suriname, aldus minister van justitie Jules Adjodja. Hij zei geen idee te heb ben wie er achter de actie zit. Ook om standers reageerden geschokt op de actie die zij een „terreurdaad" noem den. Hoewel de politie nog geen idee zegt te hebben van de identiteit van de da- der(s) twijfelen omstanders er niet aan dat het 'Comité herstel relaties pas na dat' er de hand in heeft gehad. 'Pas na dat' vindt dat de groep-Brunswijk eerst moet worden ontwapend voor dat de relatie tussen Suriname en Ne derland kan worden hersteld. De groep zou connecties hebben met de Nationale Democratische Partij (NDP) van de voormalige regeringslei der Bouterse. Een militair die zegt lid te zijn van 'Pas nadat', ontkent echter de betrokken heid van het comité bij de aanslag. Over de omvang van de schade aan het KLM-gebouw is nog niets bekend maar een KLM-official schat die op tienduizenden guldens. Minister Van den Broek noemde de GOUDA (ANP) - Op voorstel van de PvdA-fractie heeft de gemeenteraad in Gouda besloten dat pitbull-terriers daar voortaan alleen gemuilkorfd de straat op mogen. Bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten VNG) had een woordvoerder nog niet eerder van een dergelijk ver bod gehoord. aanslag dinsdagmiddag tijdens een gesprek met de Nederlandse pers een „bijzaak", hoe betreurenswaardig zij ook is. „Het kan wellicht een symptoom zijn van bepaalde krachten die ook op dit bezoek een zekere schaduw zouden kunnen werpen", aldus de bewinds man. „De zaak heeft de aandacht van de Nederlandse regering, maar het mag niet op enigerlei manier in de weg staan of invloed uitoefenen op de con tacten die we hier hebben". Deze con tacten hebben tot doel de betrekkin gen tussen Suriname en Nederland te normaliseren. De autoriteiten in Suriname zijn vanaf het begin van het bezoek van Van den Broek in verlegenheid gebracht door acties, die hoewel zij op kleine schaal werden uitgevoerd, ongebruikelijk zijn voor Suriname. WASHINGTON (RTR/ AFP) - Senator Bob Do le heeft dinsdag de wed loop in de Republikein se partij naar het Ameri kaanse presidentschap verlaten. Hij gaf zijn steun aan vice-presi dent George Bush, die nu praktisch zeker is van de Republikeinse nominatie voor de presi dentsverkiezingen van november. „Je moet je instinct ver trouwen als het je zegt dat het voorbij is. In mijn hart weet ik dat die tijd er nu is", zei Dole tijdens een bijeenkomst in het Capitool. De senator uit Kansas betuigde zijn steun aan vice-president Bush en beloofde alles te doen om hem te helpen „het Witte Huis te be houden voor de Republi keinen". Na het vertrek van Dole uit de wedloop naar het Witte Huis zijn er nog twee kandidaten voor de Republikeinse nomina tie; Bush en de voormali ge televisie-evangelist Pat Robertson. Bijna de gehele steun die Dole tot dusver bij de voorverkiezingen ver kreeg zal nu naar ver wachting naar Bush gaan. DEN HAAG (ANP) Financieel management en controle zijn typisch achtergebleven gebieden bij de overheid, al dus de president van de Algemene Rekenkamer, F.G. Kor- des, dinsdag in een toelichting op het dinsdag gepubli ceerde jaarverslag. Dat is volgens Kordes een van de grote lijnen die uit het jaarverslag zijn te halen. Een andere conclusie is dat er nog steeds op een aantal punten grote onduidelijkheid bestaat over de wet- en regelgeving, waardoor vaak verschillende interpretaties mogelijk zijn. Als voorbeeld noemde hij het centrale thema uit het jaar verslag, de gebrekkige financiële informatie die wetsont werpen begeleidt. Kordes zei daarover dat uit het Reken- kamer-onderzoek niet de conclusie kan worden getrokken dat de Tweede Kamer vaak wetsontwerpen goedkeurt waarvan ze niet weet wat ze kosten. Financiële informatie kan de Kamer ook op een andere manier bereiken, bij voor beeld via nota's of brieven. De Rekenkamer onderzocht over de periode 1977-1987 97 wetsontwerpen. Bij bijna de helft van deze wetsontwerpen was niet duidelijk of daaraan uitgaven, dan wel ontvang sten waren verbonden. In de gevallen waarin dat wel duide lijk was werd er in het algemeen niet bij verteld om welke bedragen het ging. De Rekenkamer stelt vast dat de financiële administratie op de ministeries zodanig is dat een financiële beoordeling van wetten moeilijk is. Overigens gaat ook de Tweede Kamer zelf volgens het col lege niet vrijuit. Zij laat voortdurend kansen liggen om de ontbrekende informatie alsnog te krijgen. (Zie ook pagina's 3 en 13) Advertentiei openingstijden: woensdag 30 maart, donderdag 31 maart en vrijdag 1 april: (goede vrijdag) 13.30-17.30 en 18.30-22 00 uur zaterdag 2 april: 10.30-17.30 uur non-stop zondag 3 april: (1e paasdag) gesloten maandag 4 april: (2e paasdag) 10.30-17.30 uur JLU ).irir LidiiiljAh,L. uil i. i /f iuui m V e Algemene Rekenka mer. die de inkomsten en uitgaven van de rijksover heid onderzoekt, heeft weer eens een onthullend jaarver slag het licht doen zien. In een toelich ting daarop heeft voorzitter Kordes van dit college zonder veel omwegen vastgesteld dat financieel manage ment en financiële controle bij de over heid typisch achtergebleven gebieden zijn. Aan de financiële administratie op de ministeries mankeert zoveel, dat de Rekenkamer vaak niet kon beoor delen welke kosten zijn verbonden aan de uitvoering van een groot aantal wetten. De gebrekkige financiële in formatie begint al bij de indiening van wetsvoorstellen door het kabinet. De Rekenkamer heeft daarnaar ditmaal grondig onderzoek verricht. En de con clusie was een sombere. In ongeveer de helft van de doorgelichte wetsvoor stellen werd niet duidelijk gemaakt of bij invoering nu inkomsten of uitgaven te verwachten waren. Het merkwaar dige was bovendien dat de Tweede Ka mer zich daar niet echt druk over maakte: er kwamen in het algemeen weinig vragen over. Er zijn volgens de Rekenkamer in de afgelopen tien jaar pogingen ondernomen om in die gang van zaken verbetering te brengen. Maar die hebben weinig opgeleverd. Aan de zuinigheid en doelmatigheid van de overheid valt dus nog heel wat te verbeteren. Juist nu het kabinet-Lubbers en de Tweede Kamer bezig zijn met een gevecht over de miljarden-bezuinigin gen en de financiële gevolgen van al lerlei sociale wetten komt de algemene strekking van de kritiek van de Alge mene Rekenkamer op een pikant mo ment. Er wordt gegoocheld met effec ten van bepaalde verschuivingen in voorstellen van het kabinet; er vallen volgens snelle en oppervlakkige bere keningen financiële gaten, die een hal ve dag later weer met even rap gepro duceerde alternatieven moeten wor den gedicht. Wie de werking van dat politieke spel van loven en bieden op zich laat inwerken kan alleen maar tot de conclusie komen dat er verschrik kelijk veel natte-vinger-werk bij moet zitten. Plotseling komen voorstellen op tafel - zoals het plan van de WD om 15.000 tot 20.000 woningwetwoningen te verkopen aan geïnteresseerde huur ders/bewoners - die jaarlijks honder den miljoenen gulden moeten opleve ren. Maar of dergelijke operaties ver antwoord zijn en inderdaad zo lucratief zijn als wordt voorgesteld, is kennelijk een zaak van later zorg. Het rapport van de Rekenkamer bevestigt bange vermoedens daarover alleen maar. Op kritieke momenten tellen voor kabinet en Tweede Kamer ande re belangen dan de werkelijke finan ciële gevolgen: het wordt dan schui ven en manipuleren met onbekende grootheden. Het jaarverslag van de Algemene Rekenkamer staat opnieuw bol van verkeerde schattingen, van uit de hand gelopen kosten, van ernstige te kortkomingen in de administratieve organisatie van een aantal ministe ries, van veel gebreken aan doelmatig heid, van budgetoverschrijdingen die niet nodig waren, van te veel betaalde "rente voor leningen en nog veel meer punten van kritiek. Zeldzaam zijn de momenten, waarop een pluim wordt uitgedeeld. Zoals in de richting van de reorganisatie bij Rijkswaterstaat, die verband hield met de opheffing van de Deltadienst. Kennelijk heeft een scherp rapport dat dezelfde Rekenka mer enkele jaren geleden heeft uitge bracht over de financiële voortgangs controle bij de uitvoering van de stormvloedkering in de Oosterschelde zijn sporen nagelaten in het beleid bij deze rijksdienst. Kabinet en Tweede Kamer zullen zich de gesignaleerde steken die de overheid over vrijwel de hele linie laat vallen, moeten aantrek ken. Vooral omdat de Rekenkamer er ditmaal een duidelij ke lijn in heeft ont dekt. Het is geen waslijst van losse mankementen en gebreken; het gaat om de manier waarop het staatshuis- houdboek wordt beheerd. Waar de mo gelijkheden voor controle ontbreken of onvoldoende worden benut, krijgen financiële tegenvallers zoiets onver mijdelijks als natuurrampen. Terwijl het in werkelijkheid mogelijk was ge weest om ze haarscherp te voorspel len. Een pijnlijk doorkijkje in de finan ciële keuken van de overheid, dit paas rapport van de Algemene Rekenka mer. vdM. ARNHEM (ANP) - De krijgsraad in Arnhem heeft dinsdag de 20-jarige voormalige dienstplichtig militair K.V. uit Sliedrecht geen straf opge legd voor het per ongeluk doodschie ten van een 20-jarige mede-militair in de Bondsrepubliek. De krijgsraad achtte V. wel schuldig, maar legde hem geen straf op. V. moest in mei vorig jaar in een kazer ne in het Westduitse Seedorfsamen met twee anderen een portiersdienst uitvoeren, gewapend met uzi's. Vol gens V. hadden de militairen echter nauwelijks instructies gekregen over dat wapen. Bovendien hadden ze geen enkele ervaring met een portiers- dienst. Uit verveling had V. met zijn wapen gespeeld waarna er iets mis ging. In paniek had hij toen de trekker overgehaald en een andere militair door het hoofd geschoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1