ffléjFÉe dè Betsy beter wendbaar maanden wegens poging tot doodslag Vijf Mensen denken vaak dat we hier maar wat zitten te breien 9? Zeehondenjacht GRUWELDADEN IN ZEEUWSE WATEREN w PZC/ provincie jEBIED sluis-oostburg Positief Bijeenkomst NCVB over natuurfonds Zeeuwse musea vieren nationaal museumweekend BIJL DOOR RUIT GEGOOID DAGVERBLIJF ZET DEUREN OPEN Bedrijfsmatig D, HOORT* ZIETif 1-5 SCHIP VAN 'DE ZEEUWSE STROMEN' VOENSDAG 30 MAART 1988 erkaveling gevaar voor blanten- en dierenwereld MIDDELBURG - Uitvoering van een puur op de landbouw gerichte ruilverkaveling in het lebied Sluis-Oostburg gaat ten koste van de planten- en dierenwereld. Bepaalde soorten van hora en fauna verdwijnen. Er komen weliswaar andere soorten voor terug, maar dan gaat het lm algemeen voorkomende planten en dieren, in plaats van bijzondere soorten. Ook kunnen de voonomstandigheden' van de in Nederland uiterst zeldzame boomkikker (die alleen in IZeeuwsch-Vlaanderen wordt aangetroffen), door het op de schop nemen van het gebied ernstig ivorden ontregeld. Meer algemeen bezien, is door de ruilverkaveling sprake van 'een zeker lerlies aan bestaande karakteristieke verkavelingskenmerken van het landschap'. bit blijkt uit een advies van de Provin ce Planologische Commissie (PPC) tan gedeputeerde staten van Zeeland, flamens de PPC beklemtonen voorzit- dr C. Boertien (ook commissaris Jan de koningin) en secretaris ir R. M. Adriaansens (ook directeur van de Jilanologische dienst) dat bescher mende maatregelen noodzakelijk zijn. Rvij hechten groot belang aan over boeken ten behoeve van het behoud [an het biotoop van onder meer de boomkikker en ter gedeeltelijke com pensatie van verloren gegane natuur gebieden". aldus Boertien en Adriaan sens. Ze achten het wenselijk dat bij toedeling van gronden in het verkave- lingsblok 'een hoge prioriteit' wordt toegekend aan de natuurwaarden. De PPC ziet in het uitvoeren van een ruilverkaveling Sluis-Oostburg ook positieve effecten, waardoor de ver loedering van het landschap nog mee- Een hydraulische kraan plaatst de nieuwe mast op de Betsy. ZIERIKZEE - In de haven van Zierikzee is dinsdagmiddag een nieuwe mast geplaatst op de kotter Betsy van de zeilvloot 'de Zeeuwse Stromen'. Een hydraulische kraan van de firma Hanse uit Sirjansland hees de 14 meter lange mast van de kade en liet hem voorzichting in de mastkoker zakken. Eigenaar John van Dalsen heeft de lange mast zelf gemaakt uit een blok hout in de loods van de Zeeuwse Stromen aan de Scheepstimmerdijk. De Betsy is in 1913 gebouwd als zeilende postboot en doet nu dienst als char terschip voor dag- of weektochten op de Zeeuwse wateren. De oude mast was slechts tien meter hoog en het schip voer met 120 vierkante meter zeil. De Betsy heeft nogal veel diepgang en was om te zeilen geen makkelijk schip. De oude mast wordt nu als bezaan op het achterdek gebruikt en samen met de nieuwe grote mast kan het schip nu varen met 165 vierkante meter zeil. Hierdoor wordt de oude kotter sneller en beter wendbaar. valt. „Er ontstaat een verbetering van de herkenbaarheid van het polder landschap, doordat met nieuwe en aanvullende beplantingen het oude dijkenpatroon op essentiële plaat sen meer geaccentueerd wordt". Als geheel kan de PPC wel akkoord gaan met het idee van de ruilverkaveling, dat wordt aangemerkt als een 'in het bijzonder voor de landbouw belang rijk verbeteringsplan'. De commissie vindt de opzet passen in de uitgangs punten van het (ontwerp)streekplan Zeeland. Voor een ruilverkaveling Sluis-Oost- RENESSE - De Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) Zeeland houdt dinsdag in 'De Zeeuwse Stromen' te Renesse een avond over het Wereld Natuur Fonds (WNF). De aanvang is om 20.00 uur. Ted Sluijter van het comité Zeeland vertelt over de activiteiten van het WNF. Er wordert films vertoond over het leven van de reuzenpanda in China en het bezoek van prins Bernhard aan WNF-projecten in Indonesië. Ook de Panda-winkel, waarin artikelen van het WNF te koop zijn, is aanwezig. burg (ruim 3.000 hectare) is een laag subsidiebedrag beschikbaar. De na druk ligt op aanpassing van de verka veling (samenvoegen, vormverbete ring). Tegelijk wordt de waterbeheer sing verbeterd. Belangrijke landschappelijke, natuurwetenschap pelijke en cultuurhistorische elemen ten worden gehandhaafd. Een en an der neemt niet weg dat. aldus de PPC, het verkavelingwerk leidt tot aantas ting. „Voor wat betreft de natuur kan een zekere nivellering van de soorten samenstelling van de planten- en die renwereld verwacht worden". MIDDELBURG In het kader van het Nationale Museumweekend heb ben de twee vestigingen van de Zeeuwse Museumstichting voor 9 en 10 april speciale activiteiten op touw gezet. Zo vertoont het Zeeuws Mu seum in Middelburg een film over de watersnoodramp van 1953, zijn er twe rondleidingen en kunnen de bezoe kers een expositie bekijken van een keuze uit de aanwinsten van 1987. De filmvertoningen beginnen om 13.30 en 14.30 uur, de rondleidingen om 11.30 en 15.30 uur. De natuurhistirische af deling in Oostkapelle houdt een stran- dexcursie, onder leiding van de werk groep geologie worden vondstenvan natuurhistorische waarde gedetermi neerd, er zijn videopresentaties en de bezoekers kunnen de exposities 'Saef- tinge' en 'Koude drukte' (amfibieën en reptielen) bezichtigen. De openingstij den van de musea zijn op beide dagen van 9.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG De politierechter in Middelburg heeft dinsdag de 25-ja- rige L. A. J. van H. uit Westdorpe voor poging tot doodslag veroordeeld tot vijf maanden gevangenistraf waar van drie maanden voorwaardelijk. Van H. had 3 oktober van het vorig jaar bij de familie De L. in Sas van Gent een bijl door het raam geslin gerd die op een haar na het hoofd van de heer des huizes miste. Oorzaak van zijn agressie tegen de fa milie was het feit dat hij problemen had met zijn vriendin, die een zuster van mevrouw De L. is. Eerder op de dag was Van H. al voor het huis van De L. gestopt en met een klauwhamer in de hand uit zijn auto gestapt. Toen bleef het echter bij bedreigingen in de trant van 'ik ga je nu vermoorden'. Bij zijn volgende bezoek maakte hij dit dreigement bijna waar. Van H. was niet op de zitting aanwezig en politierechter mr J. D. C. J. Janzen-' Van Oosten zag dan ook geen enkele aanleiding om af te wijken van de eis van officier van justitie mr J. J. A. Groen. J. W. A. S. (27) uit Hulst werd voor een inbraak in de Rabobank in Nieuw-Na- men tot een maand voorwaardelijk en 750 gulden boete veroordeeld. In de nacht van 14 op 15 september van het vorig jaar was hij door een wc-raampje het gebouw binnengedrongen na een bezoek aan de kermis waar hij zo'n twintig tot dertig glazen bier had weg gewerkt. Omdat hij binnen op een afgesloten deur stuitte verliet hij het pand net zo als hij gekomen was en keerde terug met een schroevedraaier en een paar sokken om zijn handen ter vermijding van vingerafdrukken. Terwijl hij pro beerde de deur te forceren werd hij be trapt door de politie. Deze was door de bij de bank wonende directeur gealar meerd. Tegen S. was een maand voor waardelijk en duizend gulden boete geëist. De in Antwerpen wonende J. E. M. de W. (33) werd bij verstek conform de eis veroordeeld tot zes weken gevangenis straf waarvan vier weken voorwaarde lijk wegens uitkeringsfraude. Toen hij nog in Axel stond ingeschreven inde hij dat ten onrechte 17.500 gulden werkloosheidsuitkering. Het kwam vast te staan dat De W. toen al een bedrijfje in Antwerpen had waarmee hij omgerekend ruim 20.000 gulden verdiende. Op brieven van de sociale dienst waarin hem wordt ge vraagd het oneerlijk verkregen geld terug te betalen is tot dusver geen reactie gekomen. Vandaar dat de offi cier het nut van een boete niet inzag. MIDDELBURG - Er wordt getim- nerd, gezaagd, gekookt, schoonge- »aakt, getuinierd, muziek gemaakt, loneel gespeeld, er worden dieren ver- lorgd en iedere week gebeuren er nog tonderdenéén andere dingen in en lond het Middelburgse dagverblijf De findroos en het dagcentrum Het To tenhuis. De 47 verstandelijk gehandi- tapte bezoekers van de beide centra vinden er dagelijks wel iets nuttigs voor hun hand om te doen. „En dan ienken veel mensen dat we hier de he iedag maar een beetje zitten te breien ai haken", zegt Bert van Sabben, loofd van het dagverblijf veront waardigd. Om die onkunde over de activiteiten [ij ouders, familieleden, buurtbewo- rs en andere geïnteresseerden weg nemen, zetten de twee Middelburg ecentra voor oudere verstandelijk ge handicapten morgen, donderdag, van 15.00 tot 20.00 uur hun deuren open voor het publiek. De bewoners zullen zelf demonstraties verzorgen van hun werk en andere bezigheden bij de cen tra. Ook wordt er een video-produktie over de beide dagverblijven vertoond. Het Torenhuis is te vinden in het voor malige Koetshuis van Toorenvliedt en De Windroos is gevestigd op het ter rein van de zwakzinnigeninrichting Vijvervreugd. Het Torenhuis wordt bezocht door twaalf oudere geestelijk gehandicap ten van een vrij hoog niveau. Zij ma ken kaarsen, speelgoed, keramiek, ko ken op verzoek maaltijden en ze zijn met hun kraam al een goede bekende geworden op snuffelmarkten en ande re verkoopbeurzen. Het Torenhuis be staat nog maar een jaar. Een tweede dependance met 15 bezoekers met een "ef Middelburgse dagverblijf De Windroos verwerkt en verkoopt open-haard- ÏÏokken. De verstandelijk gehandicapte bezoekers van het dagverblijf zijn van per begin tot het eind bij de produktie betrokken. Ze leveren de door hen ge- fcgde blokken zelfs zelf af bij de klanten en incasseren dan de betaling. t' zelfde soort opzet, staat nog op stapel. In De Windroos vinden 35 gehandicap ten met een wat lager niveau hun da gelijkse bezigheden. De nadruk ligt daar ook meer op groepsgewijs om gaan met elkaar en op recreatieve acti viteiten, maar toch worden ook daar produkten gemaakt, zoals open- haardblokken. Het is de eerste keer dat de beide cen tra, waarvan het Torenhuis nog maar sinds vorig jaar bestaat, op een derge lijke manier naar buiten treden. Ge tracht wordt een zo groot mogelijk publiek te bereiken. Op drukbezochte punten op heel Walcheren zijn affi ches opgehangen met de aankondi ging van de open dag. Op de pamflet ten staat een foto van een geestelijk gehandicapte jongen die druk bezig is. „Ik werk ook", staat er met grote letters boven. Bewust is de nadruk gelegd op de be drijfsmatige, op de buitenwereld ge richte activiteiten van de dagcentra. Die worden volgens activiteitenbege leider Jelte de Weerdt dan ook steeds belangrijker bij de twee centra. Een aantal ontwikkelingen liggen daar aan ten grondslag. De sociale werk plaatsen moeten zich noodgedwon gen steeds meer richten op hoogwaar digere en efficiëntere produktie, waardoor een aantal werknemers uit de boot valt. Die categorie, die toch best wat in de vingers heeft, komt steeds vaker naar de dagverblijven toe. De budgetten voor de dagcentra zijn door de bezuinigingen op de gezond heidszorg van de laatste jaren ook vrij krap, zodat het erg aantrekkelijk is, om er als instelling wat bij te verdie nen door verkoop van produkten. De gehandicapten vinq.en het zelf ook ver schrikkelijk leuk. Ze komen buiten hun bekende kring en beschermde we reldje door bijvoorbeeld achter een kraam op een markt te staan, of zelf produkten af te leveren bij mensen. De dagcentra, die bedoeld zijn voor geestelijk gehandicapten die buiten een instelling wonen, trekken daar naast ook steeds meer mensen aan, omdat gehandicapte mensen tegen woordig vaak weer langer thuis wonen of sneller naar een gezinsvervangend tehuis gaan dan naar een instelling. De video-film over Het Torenhuis en De Windroos is na de open dag be schikbaar voor belangstellende scho len en andere instanties. De heer W. van Zalm sr. uit Burgh-Haamstede vilt thuis een van de door hem gevangen zeehonden. j e wereld sprak er schande van. Het doodknuppelen van jonge zee- 'hondjes in Groenland moest stoppen. De milieuorganisatie Green peace oogstte succes en bijval met acties tegen de zeehondenjagers. De jacht stopte, maar tegenwoordig hebben de Groenlandse dieren te maken met een andere bedreiging. Ze worden 'doodgeknuffeld' door Amerikaan se toeristen die de poezelige witte beestjes van dichtbij willen bekijken, aaien en fotograferen. Natuurlijk is het eenvoudig schande te spreken van gruweldaden aan de andere kant van de Oceaan, maar zo'n 30 jaar geleden gebeurde pre cies hetzelfde in de Zeeuwse wate ren. Met name in de Oosterschelde speelden zich complete slachtpartij en onder de zeehondenpopulaties af. Het is volgens de oud-mosselvis ser Jaap Schot uit Zierikzee dan ook een smoesje dat de zeehonden als gevolg van de vervuiling uit de Oos terschelde verdwenen zouden zijn: „Ze hebben net zo lang geschoten tot de laatste dood was. Dat heb ik vaak genoeg gezien". Als illustratie haalt Schot er boeken bij, waar de keiharde cijfers instaan. Uit het verslag over de Zeeuwse vis serij uit 1929 blijkt dat dat jaar in to taal 1220 dode zeehonden gemeld zijn. Een jaar later ligt dat aantal op 1113. En dat is nog maar een greep uit de cijfers. Schot: „Ze zijn gewoon uitgemoord en toen de laatste ver dwenen was, had het milieu het ge daan". Zeehondjes zijn er genoeg ge weest. Dat blijkt onder meer uit ge gevens van een tentoonstelling die momenteel in het provinciehuis in Middelburg te zien is. Daar wordt duidelijk dat er in 1900 meer dan 1300 in Zeeland waren en in 1950 lag dat aantal nog op 1000. Voor Willem van Zalm uit Burgh- Haamstede ligt de zaak anders. Hij en zijh vader hebben voor de Wal- cherse en Schouwse kust en op de Oosterschelde vele zeehondjes afge schoten. „We hebben ze niet tot de laatste afgeschoten. Op die oude dieren schoten we niet. want daar was niets aan te verdienen. De die ren zijn ook niet verdwenen door de jacht. Ze zijn weggejaagd door de toenemende recreatie en verstoring op het water. Denk alleen maar eens aan al die scheepvaart". Voor de familie Van Zalm was de zeehondenjacht een goede han del. „Wat denk je, je kreeg voor een velletje 35 gulden en in die tijd was een weekloon 60 gulden. We hadden wel seizoenen dat we er in totaal 200 vingen, toch goed voor 7000 gul den en dat was voor die tijd vrij veel geld", vertelt Van Zalm. En er waren meer kapers op de kust. Gro ningse vissers uit het plaatsje Us- quert, zoals de familie Teerling, kwamen naar de Zeeuwse wateren afgezakt om op zeehonden te jagen. Daarnaast was ook de familie Mat- thijs uit Antwerpen op dat gebied actief, weten Van Zalm en Schot zich te herinneren. Die stonden trouwens als jagers niet zo goed aangeschreven. Ze joegen met een snelle motorboot of met een witte kruiser, Sid genaamd, achter de dieren aan om ze massaal af te kun nen schieten. Eens moest zelfs een meisje uit het gezelschap op een zandplaat een zeehond nadoen om de dieren te lokken. En dat de wel gestelde Antwerpse heren het niet zo nauw namen blijkt wel uit het feit dat ook dat meisje een kogel in haar bil kreeg. Wie nu denkt dat de jacht op zee honden illegaal was. vergist zich. De Zeeuwse provinciale staten gaven een vergunning voor het jagen op zeehonden uit. En bij de gemeente huizen konden de jagers een premie ophalen van 3 gulden per geschoten zeehond. Dat alles vanuit het idee dat zeehonden schadelijke dieren voor de visstand zijn. Van Zalm heeft daar zo zijn twijfels over. „Als wij vroeger op zeehonden joegen, gooiden we ook wel eens een hengel tje uit. Binnen de kortste keren had den we dan een paar kilo vis. En nu nog steeds zit de meeste vis op de plaatsen waar vroeger de zeehonden te vinden waren. Dus ik geloof niet dat zeehonden al de vis opeten". Op dat terrein zijn Schot en Van Zalm het eens. Schot: „Ze horen bij de na tuur. Heeft dan alleen een mens het recht om vis te vangen". Uit het verhaal van de oud-mossel visser blijkt dat niet alleen de jagers verantwoordelijk zijn voor de aan slag op de zeehondenstand. In de oorlog zaten bijvoorbeeld in Zierik zee Duitse soldaten in een bunker bij het havenhoofd. Als die niets te doen hadden, en dat gebeurde nogal eens, schoten ze om de tijd te doden op zeehonden die de kop boven het water uitstaken. Ook natuurvorsers pakten in die tijd hun zaken bepaald niet zacht zinnig aan. In een aflevering van het blad Zeeland Fauna uit 1929 staat dat de bioloog dr Havinga van de af deling Kustvisserij een onderzoek wilde instellen naar de leefwijze van zeehonden. Daartoe charterde hij 's Rijksmotorjacht "Voorwaarts". En volgens de verslaggever van Zeeland Fauna had dr Havinga 'geluk' want hij zag kans in een uur tijd 4 zeehonden te schieten. O, De vader van Van Zalm, de heer W. van Zalm, poseert trots met zijn buit op een zandplaat in de Oosterschel de. verigens vingen de jagers de 'zeehonden niet alleen voor de vellen. Zo werd de speklaag uitge- - braden en aan boeren verkocht. Die smeerden er hun lederwerk en paardentuigen mee in. Uit het veC van de dieren werd traan gekookt, dat voor een gulden per liter van de hand ging. Dat deden bijvoorbeeld I de gebroeders Van der Klooster uit~- Burghsluis. Maar ook de familie Van Zalm verkocht traan. „Het gej- beurde wel dat ik met een stuk of drie zeehondjes op een transport fiets door het dorp reed. En dan wil» de het nog wel eens gebeuren dat ik een heel spoor van bloed achterliet. Dat zou nu niet meer kunnen", ver telt Van Zalm. Overigens werden ook wel levende dieren gevangen. Bijvoorbeeld voor de heer Den Herder van het Dolfina rium in Harderwijk. Daar werden bijvoorbeeld netten voor gebruikt, Een keer heeft Van Zalm gepro? beerd een kudde te besluipen en op die manier een zeehond te vangen. Hij was de kudde tot op enkele me ters genaderd, waarbij alleen zijn hoofd boven water uitstak. „Dat ging allemaal goed. Ze zaten naaf me te kijken met die grote ogen. Tot op het moment dat de kudde in be^ weging kwam. Toen kreeg ik hef toch wel benauwd. Je moet je voor stellen, die kolossen van wel 20Q pond die recht op je af stuiven. En zelf zitje tot je nek in het water. Dat doe ik dus nooit meer". Hij is tegenwoordig nog vaak gej noeg op het water te vinden en dan vindt hij het leuk om de zeehondjes op een zandplaat bezig te zien. Toch zou Van Zalm er geen been in zien om weer op de dieren te jagen als die in grote aantallen in de Oosterscheh de voorkomen. „Ja, vroeger was daï heel gewoon. We wisten niet beter.' In Australië schieten ze toch ook op kangoeroes". De laatste jaren ziet hij weer een. heel langzame stijging van het aan tal zeehondjes in de Oosterschelde». Opvallend daarbij is volgens Varr^ Zalm het feit dat het vooral om jon» ge dieren gaat. Drachtige zeehond den zijn in de Oosterschelde nojj^ niet of nauwelijks gesignaleerd» „Volgens mij moeten ze ook niet z<£ veel ruchtbaarheid geven aan he£- uizetten van zeehonden. Dan heb jaT in de zomer binnen de kortste kerei£ horden toeristen die met camera's foto's en video-opnamen willen maT" ken en dan kun je de zeehonden we£ vergeten. Trouwens er is helemaat- geen ruimte meer voor 200 of 300 zeeZ honden in de Oosterschelde". René Schrier IAdvertentie MAAK VOORDELIG KENNIS MET MANNA Als u nu abonnee wordt, kri/gt u tot 1 oktober 1988 MANNA elke maand in de bus voor slechts f 15.-. Stuur de bon in een envelop zonder postzegel aan: MANNA, Antwoordnummer 10140, 5600 VB EINDHOVEN. Stuur geen geld, u ontvangt een acceptgirokaart. U STEUNT MOEDER TERESA! Als abonnee van MANNA doet u iets heel positiefs! Want van uw f 15 - gaat f 5.- naar Moeder Teresa

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 15