Tweede Kamer ontvangt wet gelijke behandeling V.d. Broek: democratie heeft kans in Suriname WORTELTJES EN SPEKLAPJES 69 olitie neemt rste te snel ijdende auto beslag vandaag THERMIDOR D KOMT MET EXTRA PAKKET de rJA JAREN VAN VOORBEREIDING Gephardt uit race om presidentschap Stapvoets-beleid met Suriname Acht maanden voor eigenaar dekhengst „Lucky Boy' Uitstel Spionage Kritiek Recreatie Blessure Jongeren CARAVANBEDRIJF "BRUINISSE" •^Geschrapte zak± 500 gram Speklapjes, zonder zwoerd QQ kilo kilo hm ^LZ W€ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. i Wisselvallig 1e jaargang no. 75 nsdag 29 maart 1988 ISSEL (ANP) - De Nederlandse melkveehouders raken in april bijna vier procent van hun quotum kwijt. Dat (t minister Braks van landbouw maandagavond ge il in Brussel. onverwacht grote korting is nodig, omdat de Europese „missie niet wil afwachten of Braks erin slaagt via een ciale opkoopregeling 1,2 procent melkrechten op te ko elie hij in het verleden met te ruime hand heeft uitge- Id. de overproduktie tegen te gaan was op EG-niveau al er besloten dit jaar 2,5 procent van de melkquota te inderen, waarvan anderhalf procent tijdelijk. Er moe voorts nog wat quota worden gereserveerd voor jonge boeren, bedrijfsopvolgers en in verband met andere specia le regelingen. Dat brengt de totale korting in Nederland op 3,95 procent. Tot dusver kon overschrijding van quota worden verevend, omdat er voldoende boeren zijn die onder hun quotum blij ven. Begin april stapt Nederland echter over op een ander stelsel, waarbij de quota aan de melkfabrieken worden toe gewezen. Daarin is geen ruimte voor verevening. Nederland heeft maandag wel het groene licht gekregen voor een speciale opkoopregeling. Braks mag het voor Eu ropese begrippen ongekend hoge bedrag van een rijksdaal der per liter uitloven om veehouders ertoe te brengen hun melkrechten definitief in te leveren. DA valt kabinet iet te hard aan N HAAG (GPD) De regeringsfracties CDA en VVD hebben zich maandag in de Tweede mer niet al te fel uitgelaten over de bezuinigingsplannen van het kabinet, maar hebben wel diverse punten wijzigingen gevraagd. CDA-fractievoorzitter Bert de Vries heeft vooral eite met het voorstel werklozen een half jaar eerder in de bijstand te laten komen. KMAAR (ANP) - De rijkspolitie Wester-Koggenland heeft het af- open weekeinde voor de eerste 1 een auto in beslag genomen we- s extreem te hard rijden, t voornemen tot dit nieuwe beleid fd tien dagen geleden door de Alk- arse officier van justitie voor ver- rszaken afgekondigd na klachten gemeentebestuurders en particu- en uit Noordhollandse dorpen over reem hard rijden binnen bebouwde *men. 47-jarige mevrouw G. S. werd be- pt toen zij in Avenhorn op een smal- 'olgens de politie gevaarlijke weg nen de bebouwde kom 95 kilometer uur reed. De politie besloot haar gen in beslag te nemen, officier van justitie overweegt dezer en aan de hand van eventuele eer- e verkeersdelicten van de vrouw of de auto teruggeeft met een waar- uwing of vasthoudt tot de terecht- ■ing. In het laatste geval kan hij de liter vragen het voertuig verbeurd erklaren. VVD-fractievoorzitter Joris Voorhoe ve kwam tijdens het debat met een he le reeks voorstellen om het bezuini gingspakket voor één miljard gulden te „verstevigen" en dat geld uit te ge ven aan de landbouw en verbetering van wegen en het milieu. Het CDA maakte al direct bij de aan vang van het debat duidelijk „in de zelfde richting te varen" als het kabi net. „Dat betekent dat er in dit debat hooguit een aanvaring langszij kan ontstaan. En dat zijn niet de gevaar lijkste", aldus De Vries. De door De Vries bepleitte veranderingen kosten tussen 150 en 300 mijoen. Voorhoeve zei dat de VVD-fractie „akkoord gaat met de hoofdlijnen van de kabinets voorstellen, maar nog meer actie van het kabinet wil". Be uitzending van de docu mentaire God in Vlaanderen is weer uitgesteld: een aantal pa nelleden heeft zich terugge trokken. PAGINA 2 Bonn heeft met de aanhouding van zes verdachten de KGB een zware slag toegebracht PAGINA 3 Chinese parlementsleden heb ben voor het eerst tijdens een bijeenkomst van het Volkscon gres kritiek uitgeoefend op de partijleiding. PAGINA 5 De groei van de waterrecreatie in Zeeland moet worden ge concentreerd: met name het gebied rond het Veerse Meer komt voor uitbreiding in aan merking. PAGINA 11 Be Vlissingse judoka Petra Weijermans is bij wedstrijden ernstig geblesseerd geraakt: haar sportieve en maatschap pelijke carrière loopt gevaar. PAGINA 19 Rtv, kunst: 2 Binnen, en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 11, 13, 14, 15 en 17 Sport: 19 Oppositieleider Wim Kok (PvdA) zei daarentegen dat „bijna twee jaar na de verkiezingen van 1986 dit het debat is van de verbroken beloften". De PvdA'er viel vooral de bezuinigingen op de sociale zekerheid hard aan, en meende dat het kabinet te weinig doet aan bestrijding van de werkloosheid, terwijl de inkomensverschillen wor den vergroot. De PvdA wijst ook de bezuinigingen op ontwikkelingshulp af. CDA en WD accepteren die bezuinigingen evenals die op defensie. D66-fractievoorzitter Hans van Mierlo zei dat de brief met bezuinigingsplannen van het kabinet „er niet om liegt - althans zeker niet de hele tijd". Ook D66 verwerpt de mees te voorstellen. Het kabinet komt van daag, bij de voortzetting van het de bat, aan het woord. Emotionele taferelen bij de demonstratie van jongeren in Den Haag. CDA en VVD zijn het zo goed als eens in hun afwijzing van het kabinetsplan het minimumloon, en de daaraan ge koppelde uitkering, voor jongeren on der de 27 jaar te verlagen. Het CDA vindt dat die maatregel alleen moet gaan gelden voor jongeren die nog nooit hebben gewerkt, terwijl de VVD ook jongeren die minder dan een jaar gewerkt hebben een lagere uitkering wil geven. Verwacht wordt dat de fracties vandaag op dit punt één lijn tegen het kabinet zullen trekken. De regeringsfracties willen daarnaast de aangekondigde belastingverlaging meer ten goede laten komen aan de middelste inkomensgroepen. De VVD denkt daarbij aan verlaging van de middelste belastingschijf van 52 naar 50 procent. Het CDA wil bovendien dat het kabinet de koopkracht voor de laagste inkomens en van gezinnen met kinderen garandeert. De Vries zei dat het kabinet te veel de indruk wekte dat de hoogste inkomens worden be voordeeld. Het CDA maakt een hard punt van de (Slot zie pagina 3 kolom 7) DEN HAAG (GPD) De Haagse politie heeft maandag avond tijdens een betoging van duizenden jongeren, die protesteerden tegen de bezuinigingsvoorstellen van de regering, elf arrestaties verricht. Zij worden beschuldigd van openlijke geweldpleging. Tot de demonstratie was opgeroepen door de Jongeren beweging verbonden met de FNV. Op het Binnenhof, waar het hoogtepunt van de manifestatie lag, heerste geruime tijd een gespannen sfeer, aangewakkerd door het opzwepende ritme van een groep trommelaars. Al op het Binnenhof verrichtte de politie de eerste vijf arrestaties. De betoging, waaraan zo'n 8000 mensen deelnamen, bleef daar overigens ordelijk. Bij de terug tocht naar het Malieveld ging het mis. De massaal aan wezige politie, die onderweg het gebouw van het minis terie van financiën scherp bewaakte, greep in toen een groep van een kleine honderd betogers een kruispunt bezette. Met een charge van de mobiele eenheid werden de demonstranten verjaagd naar het Malieveld waar de bussen stonden van de betogers die van buiten Den Haag kwamen. Op en rondom het Malieveld werden nog eens zes men sen gearresteerd, omdat ze met flessen en stenen gooi den. Volgens politiewoordvoerder Laterveer betrof het een kleine groep van notoire relschoppers. Eerder op de dag bezette een vijftigtal jongeren het par tijbureau van het CDA uit protest tegen de nieuwe be zuinigingsvoorstellen van het kabinet. DEN HAAG (GPD) Na jaren van voorbereiding heeft het kabinet maandag de wet gelijke behandeling naar de Tweede Kamer gezonden. De wet verbiedt in principe het maken van onderscheid op basis van gods dienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht of iedere an dere grond. Er zijn echter uitzonde ringen. Tijdens de voorbereidingen is het wetsontwerp vaak bekritiseerd, omdat het discriminatie van bijvoor beeld homoseksuele leerkrachten of leerlingen op christelijke scholen mo gelijk maakt. Die mogelijkheid is in de nu ingedien de wet overeind gebleven. Volgens de indieners, minister Korthals Altes (justitie) en minister Van Dijk (binen- landse zaken) is in de wet een afweging gemaakt tussen de verschillende grondrechten die de Grondwet naast elkaar kent, zoals vrijheid van gods dienst, levensovertuiging en onder wijs. De wet verbiedt discriminatie en het maken van onderscheid, zolang dat niet tegen die grondrechten in druist. De beide bewindslieden ontkenden maandagavond dat andere grondrech ten daarmee zwaarder zijn gaan wegen dan het recht op gelijke behandeling. In het wetsvoorstel staan overigens geen concrete aanwijzingen wanneer het maken van onderscheid nu wel of niet mag. Die onduidelijkheid is vol gens de ministers bewust ingebouwd. Al te concrete richtlijnen werken vol- (Advertentie) gens hen knellend. Als daarover pro blemen ontstaan, zal de hulp van de rechter moeten worden ingeroepen. De wet geeft aan de overheid de moge lijkheid sollicitanten van bepaalde po litieke stromingen te weren uit func ties die een zeker gevaar voor de staatsveiligheid inhouden. De wet ver biedt het maken van indirect onder scheid. Een werkgever mag dus niet meer vragen om iemand die goed Ne derlands spreekt en op die manier bui tenlandse sollicitanten uitsluiten. Het nu voorliggende voorstel is eind 1987 door de Raad van State heftig be kritiseerd. De raad vroeg zich toen af of een anti-discriminatiewet in deze vorm wql nodig was. De waarborgen in de Grondwet zouden op zich voldoen de zijn. (Zie ook pagina 3). DEN HAAG (GPD) - nen. - Een peinzende CDA-fractievoorzitter De Vries, maandag tijdens het debat over de kabinetsplan- (Van onze correspondent WASHINGTON Terwijl steeds meer Democraten denken dat Jesse Jackson wel eens de nominatie van hun partij zou kunnen winnen, heeft een van diens concurrenten, de af gevaardigde Richard Gephardt, zich gisteren uit de race naar het Witte Huis teruggetrokken. Het werd algemeen venvacht dat Ge phardt, die eerder dan elke'andere De mocraat aan zijn presidentiële cam pagne begon, ermee zou stoppen na de voor hem teleurstellende resultaten van de voorverkiezing die zaterdag in Michigan werd gehouden. Gephardt eindigde daar op een derde plaats, na de verrassende winnaar Jackson en gouverneur Dukakis. ..Het is tijd geworden om mijn campagne te stoppen", aldus Gephardt gisteren. Het officiële bezoek dat minister Van den Broek (buitenlandse zaken) op het ogenblik aan Suriname brengt is een gewichtig on derdeel van de stap-voor-stap-politiek die Den Haag nu al bijna een jaar te genover Paramaribo voert. Maar het is bepaald niet de laatste stap. Het is wél een duidelijk bewijs van Neder landse kant dat er vertrouwen bestaat in verder herstel van de democratie en respect voor de mensenrechten in Su riname. Want dat waren sinds de 'de cembermoorden van 1982' (toen Ne derland de ontwikkelingssamenwer king met het bewind-Bouterse opschortte) de ijkpunten voor op nieuw normale betrekkingen tussen beide landen. Nu er inmiddels algeme ne verkiezingen zijn gehouden, een burgerregering is gevormd, een rege ringsverklaring is uitgebracht en een Nederlandse ambassadeur op zijn post is teruggekeerd, zijn in korte tijd veel stappen vooruit gezet in de richting van nieuwe mogelijkheden voor het Surinaamse volk. Van den Broeks bliksembezoek van drie dagen is voor al bedoeld om na te gaan of de verdra gen die Nederland in 1975 met het toen onafhankelijk geworden Suriname sloot, weer uit de ijskast kunnen ko men. In de Tweede Kamer zal daar over vervolgens zo snel mogelijk moe ten worden beslist. Suriname heeft er namelijk recht op nu uit Den Haag hel derheid te krijgen over het gehalte van de betrekkingen; de nieuwe regering in Paramaribo heeft bovendien vanuit Nederland een steun in de rug nodig om het vertrouwen van de overweldi gende meerderheid aan kiezers te kun nen vasthouden. Toch zal het nu gevormde kabinet van vertegenwoordigers uit de 'ou de politieke partijen' (van wie een deel ook in de periode 1975-'80 de ontwikke lingsgelden uit Nederland heeft be heerd en uitgegeven) zich waarschijn lijk al tijdens dit bezoek realiseren dat het beleid bij de besteding van de nu nog overgebleven 1,6 miljard gulden aan hulp anders zal moeten worden dan destijds. Er ging toen veel te veel naar prestige-objecten, er verdween van alles onder tafel en de hulp kwam te weinig terecht bij de Surinaamse be volking, die het nodig had. Gebrek aan zinvoLoverleg tussen Nederland en Su riname over de doeleinden en de pro jecten was daarvan mede de oorzaak. De Commissie Ontwikkelingssamen werking Nederland-Suriname (CONS) werkte niet en was dus een aanfluiting voor de uitvoering van het bewuste verdrag. Het ambtelijke gekissebis over en weer en de competentie-kwes ties die in dit gezelschap rezen, hebben alleen maar als resultaat gehad dat er veel geld in het water werd gesmeten. Beide partijen kunnen zich daarvan niet vrij pleiten. Voor beide partijen bij herstel van de ontwikkelingsrelatie daarom een verplichting om betere af spraken te maken en ditmaal werk baar overleg te scheppen. Er is in Suri name onthutst gereageerd op opmer kingen van Nederlandse kant dat méér landen zouden moeten wor den betrokken bij de ontwikkelings hulp. Zo'n onverwachte manoeuvre wordt in Paramaribo al snel uitgelegd als een poging van Den Haag om onder de verdragsverplichtingen uit te ko men. Van den Broek zal zijn aanwezig heid in Suriname ongetwijfeld benut ten om de regering daar te winnen voor de gedachte dat nauwere relaties met andere landen dan (alleen) Nederland het economisch herstel en dus ook het democratiseringsproces kunnen ver snellen. Bouterse heeft het in zijn 're volutionairejaren' geprobeerd om an dere landen in Suriname te interesse ren en tegelijk Nederland te passeren. Hij kwam niet verder dan bedenkelij ke contacten als met Gaddafi uit Libië. Via normale betrekkingen met Nederland is er voor Suriname nu weer gelegenheid om internationaal mee te gaan doen. Stap voor stap kan zo het zelfvertrouwen van de nieuwe regering groeien, waarvan voor het land op het ogenblik alles afhangt. vdM. Advertentiei (Van onze correspondent) PARAMARIBO De Surinaamse regering heeft veel te bieden als het gaat om het herstel van de democratie en waarborging van de mensenrechten. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft die indruk overgehou den aan gesprekken met de Surinaamse autoriteiten. De minister sprak gisteren met zijn ambtgenoot Sedoc, presi dent Shankar, vice-president Arron en de voorzitter van de Nationale Assemblee, Lachmon. Volgens Van den Broek vormen de recente ontwikkelingen in Suriname „een veelbelovend fundament voor het herstel van de democratie". Problemen ziet de minister in de moei zame relatie tussen de bosnegerbevolking en de regering. De minister acht een oplossing voor dat conflict van groot belang, ook voor hervatting van de ontwikkelingshulp aan Suriname. Daarnaast „vertoont de Surinaamse economie uitput tingsverschijnselen", aldus de bewindsman. „Met veel ver langen ziet de Surinaamse regering uit naar hervatting van de ontwikkelingsrelatie met Nederland. Maar het is duide lijk dat de gelden uit Nederland alleen een aanvullende rol spelen bij het bestrijden van de crisissituatie waarin de economie is verzeild geraakt", zo meende Van den Broek. Minister Bukman, die Suriname waarschijnlijk in mei be zoekt. zal volgens Van den Broek de finesses van de hervat ting van de ontwikkelingshulp bespreken. De Surinaamse regering is volgens Van den Broek „vol ver trouwen" dat ook de militairen zich aan de grondwet zullen houden. De bewindsman erkende dat de democratisering van Suriname belangrijk minder gevaar loopt als er sprake is van een gezonde economie. Van den Broeks gesprek spartners verzekerden dat Suriname er daarom alles aan doet de economie uit het slop te trekken. Over kleine demonstraties tegen zijn aanwezigheid zei hij: „Het aantal demonstranten was beperkt, maar de bood schap was duidelijk. Ik heb me er niet aan gestoord. Het is goed dat het recht van vrije meningsuiting ook hier wordt uitgeoefend". Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. huismerk worteltjes, r9 9 ALMELO (ANP) - De 51-jarige H.B.M.B. uit Beuningen, eige naar van de in 1984 overleden beroemde dekhengst Lucky Boy, is maandag door de recht bank in Almelo wegens het ver valsen van dekbewijzen en dek- nummers veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk. Het onvoorwaardelijk deel van de straf mag worden vervangen door driehonderd uur dienstver lening. De eis was twaalf maan den gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk. Door het afgeven van de valse be wijzen zijn er tussen 1980 en 1985 vele paarden in het warmbloed paardenstamboek Nederland opgenomen als nakomelingen van Lucky Boy terwijl zij dit niet waren. De officier van justitie zei vorige week dat bloedgroepen- onderzoek heeft uitgewezen dat er 72 onechte nakomelingen zijn geregistreerd, maar gaf hierbij aan dat het er waarschijnlijk meer zijn omdat niet alle ver dachte gevallen zijn onderzocht. astronomisch lunch-menu (32,50) voor kwaliteitbewusten kreeftsalade au safran tongfilets Hollandaise frambozen bavarois THERMIDOR specialiteitenrestaurant Middelburg, Stationsstraat 19. Tel. 01180-26400. erst nog enkele opklaringen, maar - weer veel bewolking en perioden ]et regen. Naar zuid draaiende en tot iatig afnemende wind. Middagtempe- atuur 9 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1