wSESS-r-. f Meerderheid Nederlanders tegen bezuinigingsplannen Krachtproef in Panama Krant: SDI-plan sterk afgezwakt Ontmanteling bom Rotterdam zonder problemen verlopen Dehaene formateur in België GROND VAN VERKIEZINGSBELOFTE vandaag "ALVADOS MANCHE Shultz gaat opnieuw naar Midden-Oosten Vanunu krijgt achttien jaar Brand vernietigt duizenden boeken in Leningrad Van den Broek naar Suriname pnieuw regen e jaargang no. 74 indag 28 maart 1988 ■HHRK Êm 'itbullterriër Miljoen Sportvissers sport Erkenning beenhakker Bayern Breukink Huurwoningen Ontmanteling Ileidelijk dikker wordende bewol- |i(7, gevolgd door regen. Matige tot I-krachtige zuidelijke tot zuidweste- I-e ivind. Middagtemperatuur om- heks 9 graden. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN I; '.-J* ;N HAAG (GPD) De overgrote erderheid van de Nederlanders procent) is het niet eens met de binetsplannen om opnieuw te be- nigen op de sociale zekerheid, k de aanhang van de regerings- rtijen is afwijzend. Van de CDA- zcrs is 64 procent tegen, van de D-aanhang 52 procent, t blijkt uit een onderzoek dat de V heeft laten verrichten. Uit een quète van het Nipo, in opdracht n de NCRV uitgevoerd, wordt dui delijk dat tweederde van de CDA- kiezers het verzet van CDA-fractie- leider Bert de Vries tegen de voorge nomen bezuinigingen steunt. Een kwart van de ondervraagden wist overigens niets af van de houding van De Vries. Vijfenveertig procent van hen die het nieuws wel hadden opgepikt, vindt deze kwestie zelfs een kabinetscrisis waard. Van de wel ingelichte CDA-kiezers steunt 65 procent het verzet van De Vries; 23 procent is het niet eens met zijn opstelling en 12 procent heeft geen mening. Driekwart van de ondervraagde CDA-aanhangers vindt dat er ook op defensie mag worden gekort. Een even groot aantal meent dat er abso luut niet gekort mag worden op de sociale minima. Over ontwikke lingssamenwerking waren de me ningen verdeeld: 41 procent vindt dat hier wel bezuinigd mag worden, 43 procent is ertegen en 16 procent weet het niet. DA blijft tegen eel kabinetsplan N HAAG (GPD) De CD A-fractie in de Tweede Kamer zal Indaag, maandag, in het debat over de bezuinigingen het i van het kabinet afwijzen om werklozen een half jaar eer- Jin de bijstand te laten belanden. Dat voorstel is in strijd de verkiezingsbelofte van rust in de sociale zekerheid, fcnt de fractie. De grootste regeringspartij zal er ook op aan- ligen dat de lagere en midden-inkomens meer profiteren de belastingverlaging. PZC IDA en VVD willen maatrege- en tegen de agressieve pitbull- errier. PAGINA 3 en binnenvaarttanker heeft le aanlegsteiger van de Total- ajfinaderij geraamd en daar- rij voor minstens een miljoen ulden schade veroorzaakt. PAGINA 5 le sportvissers zijn tegen het )p grote schaal uitzetten van '.eehonden in de Oosterschel- le. PAGINA 5 )e Middelburgse atleet John 'ermeule krijgt hoe langer hoe neer erkenning. Zaterdag tond hij opnieuw in de schijn- oerpers door een tweede laats in de sterk bezette City- ier-City-loop in Den Haag. PAGINA 11 £0 Beenhakker komt woens dagavond hoogstpersoonlijk 'SV bestuderen in de beker wedstrijd van de Eindhovena- en tegen FC Den Bosch. Zater dagavond had PSV aan PEC 'wolle geen kind: 0-6. PAGINA 11 iayern München, ieder jaar 'en vaste kandidaat voor de luitse voetbaltitel, lijkt dit sei- oen al uitgeschakeld voor het ampioenschap. Concurrent Verder Bremen versloeg de beierse ploeg met 3-1, waar door Bayern inmiddels een ichterstand heeft van vier lunten. PAGINA 12 ric Breukink is hard op weg en vedette te worden in het nofpeloton. De jonge Neder- andse belofte versloeg dit weekeinde Laurent Fignon in en rechtstreeks duel tegen de 'dok en werd daardoor eind winnaar van het Criterium In- ernational. PAGINA 16 tadio, tv en kunst: 2 innen- en buitenland! 3 rovincie: 5 en 7 port: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 7 en 18 De VVD-fractie gaat in grote lijnen ak koord met de voorstellen om 3,4 mil jard gulden te bezuinigen, maar wil een versteviging van het pakket. De PvdA is tegen de meeste bezuinigin gen op de sociale zekerheid en verwijt het kabinet de inkomensverschillen te vergroten. CDA en WD zullen zich keren tegen het plan de minimumlonen voor werkenden onder de 27 jaar te verla gen tot het peil van het jeugdloon van een 22-jarige. De fracties vinden wel dat jongeren onder de 27 die nog nooit gewerkt hebben, geen recht meer moe ten krijgen op volledige bijstand. Hun uitkering moet op het niveau komen van de studiebeurs, om hen zo aan te sporen zich te laten scholen. De wijzigingen die CDA-fractievoor- zitter De Vries vandaag op de kabi netsplannen zal voorstellen, kosten volgens eerste berekeningen meer dan 150 miljoen gulden. De CD A-fractie vindt niet dat dat bedrag elders bezui nigd hoeft te worden, al circuleert bin nen het CDA het idee een vierde wachtdag in de ziektewet op te laten nemen. Nu zijn de eerste twee ziekte dagen voor rekening van de werkne mer, en het kabinet wil het aantal wachtdagen uitbreiden tot drie. Dat levert 400 miljoen op. VVD-fractievoorzitter Voorhoeve zal in het debat met voorstellen komen die de overheid jaarlijks een a twee miljard extra opleveren. De liberalen willen onder meer per jaar 20.000 wo ningwetwoningen verkopen. De op brengst daarvan, een half a een mil jard, moet gaan naar een fonds waar uit investeringen worden betaald in de infrastructuur, het milieu, midden- en kleinbedrijf, en het opruimen van gif grond. De VVD wil ook extra belastingverla ging voor de middeninkomens en een strengere aanpak van de arbeidsonge schiktheid. Het CDA zal ervoor plei ten de vijf miljard die het kabinet in het totaal aan belastingverlaging wil uitgeven minder aan de hogere en meer aan de lagere inkomens en ge- (Van onze correspondent MEXICO Het bewind van generaal Noriega in Panama staat voor een, mogelijk beslissende, krachtproef. De regering wil deze week, kost wat het kost, de vorige week begonnen stakin gen breken, maar de politieke opposi tie en het particuliere bedrijfsleven blijft zich met hand en tand verzetten. Interim-president Manuel Solis Palma heeft winkeliers, handelaren en ban kiers met verregaande sancties ge dreigd. Maar de eigenaren van de be langrijkste supermarkten en de ban ken hebben al laten weten dat ze geen gehoor zullen geven aan de bevelen van de regering. De regering heeft beloofd vandaag, maandag, achterstallige pensioenen te betalende aan 60.000 gepensioneer den, die een protestmars hebben aan gekondigd. Ook staat er een demon stratie op het programma van de Na tionale Burgerkruistocht, het verbond van ondernemers en oppositie-partij- en. Noriega en de zijnen blijven ondertus sen koorstachtig naar wegen zoeken om het nijpende geldtekort op te los sen. Eind vorige week bleef een meer derheid van soldaten en politie-agen- ten zonder salaris zitten. Deze week zullen ook weer de meer dan 140.000 ambtenaren moeten worden betaald. zinnen met kinderen ten goede te la ten komen. PvdA-fractievoorzitter Kok is er op te gen dat werklozen een half jaar eerder in de bijstand komen, het minimum jeugdloon voor jongeren onder de 27 wordt verlaagd en in het buitenland woonachtige kinderen minder kinder bijslag krijgen. De PvdA vindt ook dat het kabinet te weinig doet aan bestrij ding van de werkloosheid. De opposi tie wil het werkgevers goedkoper ma ken laagbetaald personeel in dienst te nemen. De belastingverlagingen ma ken volgens Kok de „rijken rijker en de armen armer". PARIJS (ANP) Soms zijn mensen overal tegen. Dat bleek zaterdag in Parijs waar tegen de zomertijd werd geprotesteerd bij het klokkenmonu- ment Armon bij het St.-Lazare-station. Zoals bekend is in de nacht van zaterdag op zondag de klok in een aantal Europese landen een uur voor uit gezet. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft de am bitieuze plannen om een groot ruim teschild tegen binnenkomende raket ten te ontwikkelen, ernstig terugge schroefd. Dat staat in de Washington Post van gisteren. Volgens de krant staat het voor het Pentagon nu vast dat Reagans zoge naamde Star Wars plannen, ook wel bekend als Strategisch Defensie Ini tiatief (SDI), onhaalbaar zijn. Onop losbare technische en financiële pro blemen spelen daarbij een rol. Het onmiddellijke doel van SDI was: JERUZALEM (AFP/RTR/DPA) - Het Israëlische kabinet heeft zondag een verhit maar vruchteloos debat ge voerd over het omstreden vredesplan voor het Midden-Oosten van de Ame rikaanse minister George Shultz van buitenlandse zaken. Shultz gaat zon dag opnieuw naar het Midden-Oosten om steun te krijgen voor zijn vredes plan. De toestand in de door Israël bezette gebieden dreigt ondertussen met de dag slechter te worden. Het afgelopen weekeinde zijn bij gewelddadige on lusten in de bezette gebieden opnieuw tien Palestijnen omgekomen en tien tallen Palestijnen en Israëliërs ge wond geraakt. Het dodental onder Palestijnen is hier mee volgens Palestijnse cijfers op 114 gekomen, sinds de opstand begin de cember vorig jaar uitbrak. Tot nu toe is daarbij één Israëlische soldaat ge dood. ROTTERDAM (GPD) De ontmante ling van de bom in de Rotterdamse Bellevoystraat en de daarmee ge paard gaande evacuatie van 7000 buurtbewoners is zondag zonder moeilijkheden verlopen. Tijdens de ontruiming deden zich geen ongere geldheden voor. Slechts een buurtbe woonster weigerde haar huis te verla ten en in totaal 72 panden en pension kamers moesten worden opengebroken omdat er niemand thuis was. Van het opvangcentrum van het Rode Kruis maakten 250 men sen gebruik. In de aangrenzende wijk, waar de be woners de straat niet op mochten, hield de politie 22 mensen aan die deze order negeerden. Volgens een politie woordvoerder ging het daarbij vooral om mensen die uit onwetendheid de straat op waren gegaan. Verder moes ten 55 auto's worden weggesleept. De ontmanteling van de in 1944 geval len Engelse bom gaf uiteindelijk niet veel moeilijkheden. De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) is sinds no vember bezig geweest met het slaan van damwanden en het wegpompen van grondwater, omdat de bom op grote diepte lag. Volgens adjudant Schoots was de bom Eén van de hoofdrolspelers bij de ont manteling van de bom in Rotterdam is de 92-jarige mevrouw D. Hannewey (m.), ooggetuige van het bombarde ment in de oorlog. Zij was één van de mensen die de gemeente telefonisch at- tendeeerde op de aanwezigheid van de bom. Ook mevrouw Hannewey moest gistermorgen een ander heenkomen zoeken. Ze werd met haar huisvriend de heer Paus naar elders wegge bracht. in goede staat. Hij schatte vooraf dat de EOD 70 procent kans had dat de ontmanteling zonder problemen zou verlopen. Uiteindelijk bleek het slag hoedje in een hele slechte toestand te zijn, maar het kon desondanks verwij derd worden. Wel werd het uit voor zorg meteen in een zandhoop opgebla zen. De operatie, waarbij tweeduizend po litieagenten betrokken waren, heeft in het totaal zes miljoen gulden gekost. Er is wel eens getwijfeld of het dat geld waard is, maar volgens de EOD is dat zeker het geval. Dat een bom al heel lang niet is geëxplodeerd, biedt geen enkele garantie. Zo werd een kleuter school in Duitsland vernietigd door een oude bom die spontaan ontplofte. De nu ontmantelde bom lag boven dien in een zeer dichtbewoonde wijk waar binnenkort met stadsvernieu wing begonnen wordt. Rotterdam is inmiddels begonnen aan een onderzoek naar de overige bom men die nog in de stad liggen. Naar aanleiding van de berichten over de Bellevoystraat heeft de gemeente tien tallen tips ontvangen van mensen die zich andere bommen herinneren. Aan de hand van archieven en getuigenver horen zal nagegaan worden of die bom men er echt liggen. Niet iedere bom zal overigens automatisch worden verwij derd. Volgens burgemeester Peper zal van keer tot keer worden bekeken hoe groot de noodzaak is. De nu ontmantelde bom zal worden vernietigd bij de EOD in Culemborg. Rotterdam wil overigens de huls zon der zijn schadelijke inhoud graag van de EOD terugkrijgen. Volgens de re gels mag dat niet, maar Peper heeft goede hoop dat het toch zal lukken: „Het gaat toch om een heel bijzonder projectiel, dat we graag in ons Histo risch Museum zouden willen plaat sen". (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische koning Boudewijn heeft zondagavond ver rassend de Vlaamse christendemo craat Jean-Luc Dehaene tot kabi netsformateur benoemd. Hij gaf verleden week nog zijn informatie opdracht terug toen hij er na ruim twee maanden niet is was geslaagd de basis te leggen voor een nieuwe regering. Dehaene zei toen al zijn opdracht niet als mislukt te beschouwen en hij wil nu als formateur echt met de par tijen gaan onderhandelen. Daarbij zijn van Vlaamse kant de Christelij ke Volkspartij (CVP), de Socialisti sche Partij (SP) en de Vlaams-natio nalistische Volksunie, en van Waalse kant de Parti Socialiste (PS) en de Parti Sociale Chretien (PSC) betrok ken. Over de sociaal-economische en fi nanciële situatie en over de aanvan kelijk omstreden samenstelling van de Vlaamse deelregering zijn de par tijen het zo goed als eens. Maar over de noodzakelijke staatshervorming lopen de meningen tussen de Vlaam se en Waalse partijen ver uiteen. Het gaat daarbij om de kwestie-Voe ren (Happart), de positie van Brussel en om de financiering van de zelf standiger wordende Vlaamse en Waalse gemeenschappen. Vooral de Voerproblemen verdelen de partijen aan beide zijden van de taalgrens. Dehaene zei vorige week nog dat daar geen echte vooruitgang is ge boekt. Juist daarom wekte zijn benoeming de nodige vraagtekens. Maar aan de andere kant wordt opgemerkt dat al leen Dehaene in staat is om - op basis van het vertrouwen dat hij de laatste weken tussen de vijf partijen heeft weten te wekken - de onderhandelin gen met succes voort te zetten. Dehaene zei zondagmiddag voor de BRT-tv dat hij voldoende mogelijk heden ziet voor de vorming van een rooms-rode regering met een extra- Vlaams randje. Mocht Dehaene als formateur wel slagen, dan is hij tege lijk de belangrijkste kandidaat voor het premierschap. Maar ook de hui dige premier Wilfried Martens staat nog steeds niet buiten spel, al heeft die voor de verkiezingen verklaard niet met de socialisten te willen rege ren. de bescherming van militaire en civie le doelen van de VS en eventueel zijn bondgenoten tegen een nucleaire aan val door de Sovjetunie. Dat blijkt veel te hoog gegrepen te zijn. Uit een geheim document dat vorig jaar is opgesteld door de gezamenlijke chefs van staven kan worden opge maakt, dat de Amerikaanse militaire top nu genoegen zou nemen met een SDI- systeem dat alleen militaire doe len zou beschermen. Volgens het document, waaruit door de Washington Post wordt geciteerd, zou zo'n systeem in staat moeten wor den geacht hooguit 30 procent van alle binnenkomende raketten tegen te houden. In het document wordt ervan uitgegaan, dat hiervan een afschrik wekkende werking zal uitgaan. Maar als dat niet het geval zou zijn en de Sovjetunie zou voor de totale nu cleaire aanval kiezen, dan zou dat be tekenen dat van de 5000 kernkoppen er 3500 doel zouden treffen. Dat zou voor vernietiging op een immense schaal zorgen. Als niettemin voor dit teruggeschroef de systeem wordt gekozen, dan zou dat zeker 150 miljard dollar kosten. Dat is twee keer zoveel als eerder was geraamd. De stationering van een be perkt SDI-systeem zou dan vanaf 1996 kunnen beginnen. Veel wetenschappers en militaire ex perts vragen zich evenwel af, of dat wel de moeite waard is, en of zelfs het teruggeschroefde SDI-systeem in staat zal zijn de dus toch al ernstig ge devalueerde verwachtingen waar te maken. (Van onze correspondent) TEL AVIV De Israëlische atoom technicus Mordechai Vanunu is zon dag veroordeeld tot achttien jaar ge vangenisstraf. Een rechtbank in Jeru zalem had hem afgelopen donderdag al schuldig verklaard aan hoogver raad en spionage. Vanunu heeft in 1986 het Britse zondagsblad 'The Sun day Times' de informatie verstrekt voor een onthullend verhaal over de Israëlische atoomwapenfabriek. Na de uitspraak van donderdag had den voor- en tegenstanders van Vanu nu gerekend op levenslange gevange nisstraf voor de voormalige medewer ker van het Israëlische reactorcentrum in Dimona in de Neva- da-woestijn. Maar de rechters zeiden gisteren dat ze in aanmerking wilden nemen dat Van unu heeft meegewerkt aan het gerech telijk onderzoek en dat hij zijn voorar rest in eenzame hechtenis had uitgeze ten. Die isolatie zal trouwens de komende jaren worden gehandhaafd. De rechtbank bleek niet vatbaar voor het argument van de verdediging dat Vanunu heeft gehandeld in gewetens nood en uit ideologische motieven. Vanunu's advocaat gaat in hoger be roep. Jean-Luc Dehaene MOSKOU (RTR-AFP) Een enorme brand in een belangrijke bibliotheek in Leningrad heeft honderdduizenden historische boeken vernietigd. Een vooraanstaande Russische geleerde sprak in het weekblad Moskou Nieuws van een „Tsjernobyl voor on ze cultuur". „Het vuur heeft op 15 fe bruari negentien uur lang geraasd in de onvervangbare depots van de Aca demie van Wetenschappen in Lenin grad", aldus Dmitri Lichatsjov, hoofd van de Culturele Stichting van de Sovjetunie. Volgens Lichatsjov zijn 400.000 werken verloren gegaan, waaronder een collectie medische literatuur die terugging tot de zeventiende eeuw en een kwart van de unieke krantenver zameling van de bibliotheek. Ruim 3,5 miljoen titels hebben waterschade op gelopen en worden nu door verrotting bedreigd. Hij sprak zijn afschuw uit over het inzetten van bulldozers om de ravage zo snel mogelijk op te ruimen. SCHIPHOL (ANP) Minister Van den Broek van buitenlandse zaken is zondag om 11.55 uur vertrokken naar Suriname, waar hij tot woensdag zal blijven. Vlak voor zijn vertrek zei Van den Broek „hoopvol gestemd" te zijn over het bezoek. Een van de doelen van de reis van de Nederlandse bewindsman is de officie- Ie normalisering van de betrekkingen tussen Den Haag en Paramaribo. De bevindingen van de minister zullen mede bepalend zijn voor de beslissing over de hervatting van het ontwikke lingsverdrag met Suriname uit 1975. Den Haag schortte dit verdrag op na de „decembermoorden" in 1982. Het is voor net eerst sinds 1978 dat een Ne derlandse minister van buitenlandse zaken een bezoek brengt aan Surina me.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1