voor... Criminaliteit kost per jaar 24 tot 29 miljard Vijftien doden bij botsing Spaanse schoolbus en trein )A: bijstand jongeren omlaag ie r*V vandaag l/1/EEK-UIT \NEEK- frduóiv ZIEKENHUISRAAD GESCHOKT Kerk wil Botha juridisch aanpakken 'ANDIJKE Afstomping voor wreed geweld België trekt U: mi jrieniager t j «it Golf terug Ombudsman voor betere regeling kwijtschelding belastingschuld Mitterrand voor kortere termijn Franse president TOTAAL-SHOW 1njs-ingreep Werkbezoek Weg met die wanorde in de slaapkamer! de luxe schuif deur kastenwand exclusief voor u op maal gemaakt door DEN HAAG (GPD) In ziekenhuizen overlijden per jaar 1800 patiënten aan de gevolgen van een ongeval of infectie die zij in het ziekenhuis zelf hebben opgelopen. Zevenhonderd patiën ten sterven door valpartijen, aanrijdingen of het verkeerd ge bruik van apparatuur. Aan bacteriële infecties overlijden nog eens 1100 patiënten. Sensationeel SCHATTING WETENSCHAPPERS Fraude LIJnbach AKANTIELAND je jaargang no. 73 jrdag 26 maart 1988 IHAAG (GPD) Het CDA meent dat de bijstandsuitkering voor werkloze |ren te hoog is. Volgens de coalitiepartner kan de uitkering voor jongeren looit gewerkt hebben en geen scholing volgen, omlaag. S-fractieleider Bert de Vries zal volgende week, tijdens het debat over het |al-economisch beleid tot 1990, de regering voorstellen de bijstandsuitke- (te verlagen. De Vries denkt zo een gedeeltelijke financiële dekking te kun- [vinden, zodat jongeren eerder recht krijgen op het minimumloon voor vol lenen. Het kabinet heeft voorgesteld pas vanaf 27-jarige leeftijd her mini- [loon toe te kennen. DEN HAAG (ANP) - De zomertijd zal dit jaar in ons land ingaan op zondag 27 maart om 02.00 uur. De klok wordt dan officieel een uur vooruitgezet, naar 03.00 uur. De zo mertijd geldt tot zondag 25 september. In de nacht van zaterdag op zondag wordt op 03.00 uur de klok weer een uur teruggezet. Ook de meeste andere landen in Europa kennen de zomer tijd. Van 27 maart tot 25 september (evenals in Nederland) is er zomertijd in: Albanië, Andorra, België, Bondsrepu bliek Duitsland, Bulgarije, Cyprus (Griekse deel), Gibral tar, Griekenland, Hongarije, Italië, Joegoslavië, Liechten stein, Luxemburg, Malta, Monaco, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Portugal, Roemenië, San Marino, Sovjetunie (Euro pese deel), Spanje (inclusief de Balearen en de Canarische Eilanden), Tsjechoslowakije, Turkije, Zweden en Zwitser land. Van 27 maart tot 23 oktober geldt de zomertijd in het Verenigd Koninkrijk en Ierland. Alleen IJsland kent geen zomertijd. zie ook pagina 27 let kabinet wil ingrijpen in de mjzen van medicijnen als de eneesmiddelenindustrie niet rijwillig matigt. PAGINA 3 topambtenaren van het minis erie van economische zaken nengen op 8 en 9 april een nerkbezoek aan Zeeland. PAGINA 9 Robert Hughes worstelde ich door de geschiedenis van irafkolonie Australië Floris Bakels over de vrijheidsstrijd jan verzetsheld Kees Dutilh Hölderlin uiterst zorgvuldig 'ertaald Hugo Claus tussen omedie en tragedie Primo evi vertelt verder over Ausch- vitz Het Zwanenmeer door Van Dantzig August Willem en breekt een lans voor het 'ortugees Paolo Taviani wer het vroege Hollywood Architect Henry van der Velde lis schilder in Kröller Muller. PAGINA 19, 20, 21 en 23. Ouderenzorg op een dorpse maat, dat kan! De klok een uur vooruit Puerto Rico bun gelt aan een Amerikaans elas tiekje Nazorg voor de ge schokte tv-kijker Lauw Wal kout, pelsdierfokker Bedrijfsgeschiedenis als gat in ie markt Ton Sijbrands kan het dammen niet laten en werkt aan een come-back Zeeuwse voetbaltrainers ver langen naar Zeist, maar krij gen geen kans. PAGINA 27, 29, 31 en 33. Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën en economie: 7 Provincie: 9, 11, 13, 14, 15, 16 en 17 Sport: 35 (Advertentie) Nu is er een droom van een schuifdeur kastenwand, die wij tot op de millimeter nauwkeurig voor u vervaar digen. Meer bergruimte. Meer loopruimte. Grote keuze in afwer kingsmogelijkheden. In één dag zonder rommel geïnstalleerd. Vraag onze uitvoerige doku- mentatie. Gratis maatnemen met vrij blijvende offerte. 'Oiaar garantie 1 Ongelukken ziekenhuis: 1800 doden „Een zeer ernstige zaak", aldus ir. Zel- ders, fysicus aan het Radboudzieken- huis in Nijmegen, die dat gisteren be kendmaakte op een symposium over fouten in de gezondheidszorg. Het symposium werd gehouden in Amster dam. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG De Anglikaanse kerk in Zuidafrika overweegt juridi sche stappen te nemen tegen presi dent P. W. Botha vanwege diens aan houdende pogingen om de aartsbis schop van Kaapstad en andere vooraanstaande kerkleiders af te schilderen als voorstanders van ge weld. Daarin schreef Botha onder meer „het is verontrustend dat u en andere kerk leiders die zich uitgeven als de verte genwoordigers van de kerk van Chris tus en het woord van God zich zo on verantwoordelijk gedragen. U laat geen mogelijkheid voorbij gaan om kwaadaardige leugens over Zuid-Afri- ka hier en in het buitenland te ver spreiden". In een verklaring zegt het kantoor van Tutu dat „de brief van de president ten onrechte de aartsbisschop openlijk koppelt aan landmijnen, bomaansla gen, halskettingmoorden, haat en re volutie. We hebben onze advocaten geinstrueerd om uit te zoeken of dit als smaad kan worden aangemerkt". (Van onze correspondent BRUSSEL De twee Belgische oorlogsschepen die meedoen aan de mijnenveegoperatie in de Perzische Golf zulen op 1 juli worden teruggetrokken en niet vervangen. Nederland blijft voorlopig met een mijnenjager in de Golf aanwezig. Volgens de Belgische minister van defensie Francois Xavier de Donnea is de aanwezigheid van de schepen, de mijnenjager 'Kro kus' en het bevoorradingsschip 'Zinnia' niet langer nodig. Alleen indien de situatie in de Perzische Golf de komende maanden weer verslechtert zullen de Belgische schepen blijven. De Donnea heeft deze week over leg gevoerd met zijn Nederlandse collega Van Eekelen. Nederland en België vormen samen een es kader, waarvan een Belgische of ficier het commando heeft en de 'Zinnia' voor de bevoorrading zorgt. De onveiligheid in ziekenhuizen is een probleem dat groter is dan de ver- keers(on)veiligheid, meent ir. Zelders. „Per jaar vallen er meer doden door ongelukken in ziekenhuizen dan in het verkeer". Hij vindt het dan ook merk waardig dat er in Nederland wel veel wordt gedaan aan het verlagen van het verkeersrisico, maar dat er in feite geen aandacht wordt besteed aan het voorkomen van ongelukken in zieken huizen. Ziekenhuizen rapporteren niet graag over ongevallen met dodelijke afloop binnen het gebouw. „Die worden als sensationeel ervaren", meent ir. Zel ders. „De journalistiek heeft daar een belangrijk aandeel in. Een ander punt waarom wij niet zoveel ruchtbaarheid aan dergelijke ongelukken geven, is de angst voor Amerikaanse toestanden. Daar krijgen artsen om de haverklap een claim te verwerken. Wij willen die situatie hier absoluut niet". Zelders vindt dat dit soort ongelukken in ziekenhuizen als „heel normale, ge bruikelijke bedrijfsongevallen moeten worden beschouwd, zoals die in elk be drijf kunnen gebeuren". De heer Rosendaal van de sectie Zie kenhuizen van de Nationale Zieken huisraad toonde zich gisteren ge schokt over het hoge aantal doden dat jaarlijks door bedrijfsongevallen in ziekenhuizen valt te betreuren. „Het getal van 1800 is voor ons nieuw. Klop pen die cijfers inderdaad, dan moeten wij gaan onderzoeken hoe dat wordt veroorzaakt en wat er kan worden ver beterd. Wij weten dat er doden vallen door het verkeerd gebruik van appara tuur in ziekenhuizen of wanneer pa tiënten uit hun bed vallen. Maar dat dit leidt tot vijf doden per dag, vind ik heel erg veel". De woordvoerder van de Nationale Ziekenhuisraad vermoedt dat de bud gettaire problemen waarmee zieken huizen thans te maken hebben, een rol spelen bij de bedrijfsongevallen. LAREN De gehele collectie van het Poppenmuseum in Amstelveen wordt woensdag 13 april in Laren geveild. Gerda van Hees-Cino bouwde de verzameling in de jaren zestig op. Bij veilingbedrijf De Zon in Laren worden vandaag, zaterdag, en morgen, zondag, kijkdagen gehouden. DEN HAAG (GPD) Er wordt te weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheid om gedeeltelij ke kwijtschelding van belas tingschuld te krijgen. De belas tingdienst zou beter moeten na vragen of mensen daarvoor in aanmerking komen, vindt de Nationale Ombudsman mr. Oos- ting. Zij kan dit doen door een vraag hierover op te nemen in het aangifteformulier. Mensen met ernstige financiële proble men zouden dan kunnen aange ven dat zij in aanmerking willen komen voor gehele of gedeelte lijke kwijtschelding. Oosting deed zijn voorstel op de nationa le aangiftedag, die vrijdag in Tilburg is gehouden. Als een verzoek tot kwijtschel ding is afgewezen kan de belas tingplichtige in beroep gaan of de hulp inroepen van de Om budsman. Die bekijkt of de be lastingdienst correct heeft ge handeld en doet vervolgens een aanbeveling aan de staatssecre taris van financiën. Die is niet verplicht om het advies op te vol gen. „Meestal zal hij de richtlijn van de Ombudsman volgen", zegt Oosting. Doet hij dat niet, dan kan Oosting de tweede ka mer inschakelen. De bewinds man zal zich dan in de Kamer moeten verantwoorden. Overigens is er bij het meeren- deel van de klachten geen sprake van een onjuiste afhandeling door de ontvanger der belasti- gen. „In 1987 verschenen er 33 rapporten over kwijtschelding. In slechts eenderde van de geval len werd geoordeeld dat er niet behoorlijk was gehandeld". Officieel moet dus de staatsse cretaris oordelen over een ver zoek tot kwijtschelding. In de praktijk gebeurt dit door de di- rekteur der rijksbelastingen. Vanaf 1 april zal die taak worden overgenomen door de ontvanger. AMSTERDAM (ANP) - De criminali teit in Nederland levert - erg ruw ge schat - een schadepost op van 24 tot 29 miljard gulden. Die bedragen komen overeen met zes tot zeven procent van de totale economische bedrijvigheid. De schade door gewone criminaliteit (inbraken, zakkenrollerij, autodief stallen etcetera) bedraagt 7 tot 8 mil jard gulden. J. van Dijk en A. Roëll, directeuren van het wetenschappelijk onderzoek en documentatiecentrum van het mi nisterie van justitie, schrijven dit in het WODC-blad „Justitiële Verken ningen" van deze week. De genoemde bedragen zijn een optel som van de door criminaliteit veroor zaakte schade (19 tot 24 miljard gul den) en de kosten, die de samenleving maakt ter voorkoming en bestrijding van misdaad (ruim 5 miljard). De WODC-directeuren waarschuwen, dat het om grove schattingen gaat, ge baseerd op cijfers van drie jaar gele den. Hun artikel is bedoeld om de dis cussie o¥er het misdaadbeleid van de regering een financieel-economische invalshoek te geven. Geen politieke partij heeft zich daar tot nu toe aan ge waagd, menen Van Dijk en Roëll. Mis daad en de bestrijding daarvan wor den nu vooral emotioneel bediscus sieerd, aldus de WODC-directeuren. (Advertentie) AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 NA Vttsstngen mto otw (Van onze correspondent) MADRID Bij een botsing tussen een personentrein en een autobus zijn gisterenmorgen 15 mensen om het leven gekomen. De autobus met 28 kleuters en vier leraren werd in de buurt van Juneda, op 20 kilometer van Lerida, ge pakt op een onbewaakte spoorwegovergang door de trein Zaragoza-Barcelona. Elf kleuters tussen de 3 en 6 jaar, drie leraren en de bu schauffeur kwamen bij de botsing om het leven. De school bus was op weg terug naar Lerida na een schoolreisje naar een kinderboerderij in de buurt. Zij hebben in berekeningen zoveel mogelijk vormen van criminaliteit betrokken, hoe gebrekkig enkele cate gorieën ook in kaart zijn gebracht. Dat laatste geldt bij voorbeeld voor de schade, die door fraude en dergelij ke aan de rijksoverheid wordt aange bracht. Die schade is volgens de WODC-mensen „onvoldoende" onder zocht. Hun schatting over de schade in deze categorie bedraagt overigens 11 tot 15 miljard gulden. De jaarlijkse kosten, die in ons land worden gemaakt ter bestrijding van de misdaad, zijn als volgt onderverdeeld: politie en justitie 2,6 miljard en de marktsector 2,7 miljard. Een vergelijking van de Nederlandse „criminaliteitsquote" met die in ande re landen is volgens de auteurs niet goed te maken. Op onderdelen kan wel naar andere landen worden gekeken. Ons land scoort „laag" zeggen Van Dijk en Roëll qua geweldsmisdrijven, maar „vrij hoog" qua vermogensdelic ten met autodiefstal als uitzondering. Het aantal levensmisdrijven is in Ne derland verder „relatief gering. De directe schade door criminaliteit is in Nederland „zeker niet lager" dan die in de ons omringende landen. De idirecte kosten, zoals de uitgaven voor gevangenissen en bedrijfsbevei- liging, „lijken in Nederland wat on der het gemiddeld Europees niveau te liggen". tit eer hebben we een VV week achter de rug, waarin het nieuws werd be heerst door afschuwelijk ge weld en barre menselijke el lende in alle uithoeken van de wereld. Noord-Ierland beleefde de bloedigste begrafenissen van de laatste jaren in de sectarische oorlog tussen protes tantse en katholieke extremisten. Twee Britse soldaten werden daarbij regelrecht gelyncht. In de Koerdische stad Halabja werden duizenden men sen gedood bij een gifgasaanval van Iraakse straaljagers, - de zoveelste vergeldingsactie in de oorlog tussen Iraq en Iran. In de door Israël bezette gebieden vallen nog bijna iedere dag opnieuw doden. Televisieploegen regi streren de gevolgen van al die slacht en moordpartijen, korte tijd nadat ze zijn voltrokken, - soms zelfs terwijl ze zich afspelen. Nog dezelfde avond glij den de beelden ervan over ons gekleur de scherm. Schokkend filmmateriaal van de slachtoffers, die het wrede ge weld heeft nagelaten. Doorgaans on schuldige burgers: mannen, vrouwen en kinderen, verrast en overvallen, af gesloten van iedere uitweg voor het ge vaar. We kijken ernaar, of misschien ook niet. Gaan over naar het volgende onderwerp, tot de orde van de dag. En wat ons daarna weer het meest bezig houdt zijn de eigen beslommeringen, de binnenlandse problemen en het op stootje om de hoek van de straat. Werkt geweld echt zo afstompend dat we er nog nauwelijks door worden geraakt? Wat aan beelden en verhalen rechtstreeks onze huiska mers wordt binnengebracht is vele malen gruwelijker en ontluisterender dan waarmee we vóór het tijdperk van de televisie rechtstreeks werden ge confronteerd. De buis brengt ons de beroerdste tonelen van verre oorlogen, acties van terroristen en andere uit barstingen van geweld hardhandig on der de aandacht. Nog niet zo lang gele den gold vrij algemeen de terughou dendheid dat filmbeelden en foto's met afzichtelijk verminkte slachtof fers het televisiescherm of de krant niet haalden. Tegenwoordig worden ze beschouwd als registraties van de werkelijkheid in deze wereld, waarvan de volwassen burger op de hoogte be hoort te zijn. 'Hij/zij moet weten wat er op deze aardbol aan de hand is, moet de ogen niet sluiten voor de beroerdste kanten van de wereldsamenleving.' Toch dreigt die onafzienbare stroom van informatie over moedwillig om het leven gebrachte, stervende, gewonde of voor het leven zwaar invalide gesla gen mensen langzamerhand een ave rechtse uitwerking te krijgen. Zelfs het onvoorstelbare blijkt een gewenning te veroorzaken. Het overvalt ons niet eens meer. We leren met dit soort con frontaties in zover leven, dat het onze algemene belangstelling niet meer verstoort. Want het gebeurt immers al lemaal zo ver weg. Wat kunnen we er in vredesnaam aan veranderen? Waarom moeten we het eigenlijk zo nodig we ten? Er spreekt een brok machteloos heid uit, die niet beperkt blijft tot de gemiddelde televisiekijker of kran tenlezer. Ook politici, regeringen, reli gieuze hoogwaardigheidsbekleders, leiders van grootmachten en interna tionale organisaties reageren zo. Ze zien hoe vernietigend het geweld in de brandhaarden van de wereld soms ja renlang om zich heen grijpt. Bezorgd leggen ze verklaringen af, waarin ze vaststellen dat internationale wetten worden overtreden en humanitaire rechten worden geschonden. Maar ze zijn tegelijk niet in staat of niet van plan zoveel druk uit te oefenen, dat er een eind komt aan het zinloos moor den en bloedvergieten. De oorlog tus sen Iraq en Iran, het conflict in het Midden-Oosten (nu al maanden toege spitst op de opstand van de Palestij- nen in de door Israël bezette gebie den), de troebelen in Noord-Ierland: het geweld dat zich daar dag voor dag afspeelt lijkt internationaal een min of meer geaccepteerde zaak. Oproepen tot vrede en veroordelingen vanuit de Veiligheidsraad van de VN zijn zoiets als boodschappen voor doven. En wanneer de kwesties straks al op de agenda staan van de (volgende) top ontmoeting tussen de Amerikaanse president Reagan en de Sovjetleider Gorbatsjov in Moskou, dan vallen ze onder het hoofdstuk 'regionale onder werpen'. De dagelijkse hoeveelheid wreed geweld stompt af: aan het tele visiescherm en aan de onderhande lingstafel. Doden en gewonden op de slagvelden en onder de burgerbevol king op zoveel plaatsen tegelijk in de wereld worden iets abstracts. Mis schien is dat nog wel het gevaarlijkst van al. vdM. PARIJS (DPA) - De Franse presi dent, Francois Mitterrand, is voor een verkorting van de ambtstermijn van het staats hoofd met twee jaar, van zeven tot vijf jaar. Mitterrand zei vrijdag op de ra diozender Europe-1 dat als een ruime meerderheid van publiek en parlement voor een kortere ambtstermijn voor het staats hoofd zou zijn, hij ermee zou in stemmen. De president stelt zich bij de presidentsverkiezingen van 24 april en 8 mei herkiesbaar voor een tweede ambtstermijn. Alle 1988-noviteiten op caravangebied Nieuwe trend '88-lijn in tuin- en Hoek R,jkSweg - Ringbaan West campingmeubelen Opening gloednieuwe accessoiresshop I 01100 - 1 14 40 GOES ilftot zwaar bewolkt en af en toe ien. Mogelijk met hagel en zware ndstoten. Over het algemeen krach je westelijke wind. Middagtempera- ur 9 graden. Tuidvlielstraat 75. Goes Tel 01100-12420' Openingstijden toonzaal werkdagen 9 00 12 00 uur 13 00 17 00 uur donderdagavond 19 00 21 00 uur zaterdag 9 30 12 30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1