Windhoos over Coevorden Consumentenbond wil verbod giftige olijfolie Ongelukkige overtocht MOOI OPGEBORGEN E Meubelfabriek Oisterwijk, Ie PZC vandaag mod ïformatie in |elgië faalt VISIjAA ïïZZuS&Bin ahoy' 23 "27f MAART R5> Landbouwschap wil compensatie prij smaatregelen Wonder gebeurd in Nicaragua Middelburg een verstopte stad? President Reagan naar Finland op weg naar Moskou bestendig I^7wÓÉZÉELANDHAUEN \ubbers idstest reen subsidie ïilieu DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil in 1990 het bedrag dat eigen woningbezitters bij hun inkomen moeten optellen, het zogeheten huurwaardeforfait, met een ongeveer een derde ver hogen. Dat gaat huiseigenaren honderden guldens per jaar kosten. Daarnaast zal de aftrekpost die lijfrentepolissen nu nog bieden, drastisch worden beperkt. Met onder meer deze maatregelen wil het kabinet 1,2 miljard gulden extra binnen halen om daarmee een belastingverlaging voor de hogere in komens mogelijk te maken. Reservering AFKOMSTIG UIT SPANJE EN FRANKRIJK DEES STREEFT NAAR I JUNI Afwijzend ■st regen later opklaringen en een :ele bui. Maximum temperatuur d 10 graden. Veel wind. e jaargang no. 72 dag 25 maart 1988 CROTEiNUPF^?^TCnDftC 26 MAART PROVINCIALE ZEEUW I remier Lubbers heeft de SDA-fractie gewaarschuwd laandag in het bezuinigings- Iebat geen grote veranderin gen in de kabinetsplannen aan I brengen. PAGINA 3 ie geneeskundige Inspectie fan het ministerie van justitie voorstander van het invoe- m van een aidstest in gevan- enissen. PAGINA 5 Minister Smit-Kroes wil dat de kroon ervoor zorgt dat het Ha- Ienschap Vlissingen géén sub- Iidie voor het vliegveld Mid- Ien-Zeeland uitkeert. PAGINA 11 Veel Zeeuwse drukkerijen en Bedrijven waar inkt en afge werkte olie vrijkomt overtre den de milieuregels. PAGINA 13 Eigen huis zwaarder belast De Vrijdagkrant staat van daag in het teken van zonnige komermode. Een overzicht van jcie nieuwe belijning en kleuren de kleding voor mannen, lirouwen en kinderen, geeft een Iindruk van het 'mode-straat- fbeeld' komend seizoen. Een selectie uit de shows van I de vijf Nederlandse couturiers 1 en een gesprek met de 'coming Iman' in de couture: Henk Hen driks. IRadio, tv en kunst: 2 [Binnen- en buitenland: 3 ■en 5 [Opinie en achtergrond: 4 j inancien en economie: 7 JProvincie: 11, 13, 15, 16 en ■17 ISport: 18 en 19 l'SSEL (ANP) - De chistendemo- |at Jean-Luc Dehaene heeft donder- zijn informatie-opdracht terugge en aan Koning Boudewijn. Daar- 1 is de Belgische kabinetsformatie en ernstige impasse geraakt. Zo- vanouds staan de kwestie-Voeren andere Vlaams-Waalse tegenstel- ïen daarbij centraal, crisis sleept zich al meer dan hon- d dagen voort. Na de verkiezingen 1 december, waarbij de zittende ms-liberale coalitie een duidelijk^ terlaag leed, werd het politieke mij- ïveld eerst verkend door de socialis- Spitaels en Claes. Hun taak werd dn dit jaar overgenomen door de P-er Dehaene. Dit pakket is onderdeel van de plan nen van het kabinet om te komen tot een herziening van het belastingstel sel. Dat is erop gericht het huidige sys teem te vereenvoudigen tot drie belas- DEN HAAG (GPD) Het Landbouw schap wil dat het kabinet het inko mensverlies compenseert dat boeren lijden wanneer de landbouwprijzen worden bevroren. EG-landbouwcom- missaris Andriessen heeft woensdag voorgesteld de prijzen voor land- bouwprodukten, die voor een deel op 1 april opnieuw moeten worden vast gesteld, te bevriezen. Dit betekent na de aanpassing van de 'groene koers', de rekeneenheid voor landbouwpro- dukten, een verdere inkomensachter uit voor de boeren. Vooral voor de akkerbouwers is de prijsbevriezing ernstig. „De Neder landse akkerbouw verkeert toch al in de problemen", aldus voorzitter Vare kamp van het Landbouwschap. „De graanprijzen gaan voor de boeren met zo'n 6 a 7 procent naar beneden. Dat betekent voor een bedrijf met tien hec taren toch al snel een verliespost van enkele duizenden guldens". Voor de veehouders is het voorstel om de prijzen te bevriezen niet zo'n ramp. „Wij maken ons meer zorgen over de melkquota, die volgend jaar verder wordt ingekrompen". De consument zal van de prijsbevrie zing niets merken; de produkten wor den niet goedkoper. „De prijsverlagin gen werken wel uit naar de boer, maar de consument merkt daar niets voor", aldus Varekamp. tingschijven. Het kabinet-Lubbers heeft deze plannen vorige week in sa menhang met een pakket bezuini gingsmaatregelen van 3,4 miljard ge presenteerd aan de Tweede Kamer. Het kabinet heeft 1,25 miljard gulden gereserveerd voor eventuele reparatie van een koopkrachtdaling voor de mi nima. Dat'geld moet kornen uit toe komstige fiscale maatregelen of belas tingmeevallers. De veranderingen in de belasting leve ren de hoogste inkomens volgens het kabinet netto „gemiddeld" niets op. Berekeningen in de brief wijzen uit dat de verlaging van de hoogste tarieven mensen niet een drie maal modaal in komen 4,7 procent, en mensen met een vier keer modaal inkomen 7,5 procent vooruitgang op. Maar die winst valt „gemiddeld" weg tegen het verlies dat zij lijden door het verdwijnen van de meeste aftrekposten. De vele bezuinigingen op de sociale zekerheid zijn volgens het kabinet niet in strijd met de CDA-verkiezings- belofte dat er „rust" zou komen aan het verkiezingsfront. De huidige be zuinigingsplannen tasten de opzet van het sociale stelsel en de hoogte van de uitkeringen niet aan, aldus het kabinet. „Enkele specifieke verande ringen" in het stelsel moeten volgens het kabinet mogelijk zijn. Treinverkeer - In verband met werk zaamheden aan de spoorlijn tussen Den Haag CS en Zoetermeer Oost rij den tussen beide stations geen treinen vanaf 23.00 uur in de nacht van zater dag 26 op zondag 27 maart. Reizigers worden met bussen vervoerd en moeten rekening houden met ver tragingen van een half uur. De NS heb ben dit donderdag meegedeeld. COEVORDEN - Een kleine windhoos trok donderdagmiddag over Coevorden. Enkele schuurtjes op het woonwa genterrein van deze Drentse stad werden vernield, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DEN HAAG (GPD) - De Consumenten bond wil dat olijfolie, waarin de kan kerverwekkende chemische stof perchloorethyleen is gevonden, zo snel mogelijk uit de winkels wordt ge haald. De Keuringsdienst van Waren heeft vorige week in Nijmegen in een aantal merken geimporteerde olijfo lie, afkomstig uit Spanje en Frank rijk, deze giftige stof aangetroffen. Het ministerie van volksgezondheid zegt dat de besmette olijfolie geen di rect gevaar oplevert voor de gezond heid. De Consumentenbond is het daarmee niet eens. In een aantal mer ken is een half tot een milligram perch- ss .C3 O loorethyleen per liter gevonden, in an dere zelfs meer dan 2,5 milligram. „Be paald niet gering", aldus woordvoer der Verhulsdonk van de bond. „Wij vinden het onverstandig van het ministerie dat er geen maatregelen worden genomen. Het geschatte ver bruik van olijfolie is volgens het minis terie laag, maar zo mag niet gerede neerd worden. Er zijn groepen in onze samenleving die misschien wel liters per maand gebruiken en dan levert de gevonden besmetting wel degelijk ge vaar op voor de gezondheid", aldus de woordvoerder. Het ministerie heeft importeurs inmiddels gevraagd de merken olijfolie waarin perchloorethy leen is gevonden, niet meer in te voe ren. De Consumentenbond vermoedt dat de besmetting tijdens het vervoer van de olijfolie in tankwagens is veroor zaakt. De tanks zouden eerder zijn ge bruikt om perchloorethyleen te ver voeren. De Westduitse politie heeft een andere visie: perchloorethyleen zou zijn ge bruikt om te verdoezelen dat het om verschillende soorten olie gaat, waar door de produktiekosten aanzienlijk lager uitkomen dan wanneer het om de fabrikage van zuivere olijfolie gaat. Er zit nog een andere kant aan deze kwestie: gewone olijfolie komt niet voor EG-subsidie in aanmerking, maar voor een kilo koudgeperste olijf olie wordt gemiddeld 180 subsidie gegeven. Advertentie Bij Meubelfabriek Oisterwijk vindt u een uitgekiend assortiment wandmeubelen, waarmee u naar eigen smaak en behoefte kunt variëren. Kom nu naar de toonzaal en u vindt de kast, die past bij uw interieur. Of bel voor de gratis katalogus 04242-19012. Toonaangevend in eiken. Bergen op Zoom, Zuidoostsingel 43.01640-65641. LONDEN (DPA) - De overtocht van de veerboot "Nordic Ferry" van Zee- brugge in België naar Felixtowe in Engeland is donderdag niet zonder ongelukken verlopen. De veerboot van de rederij P and O had al de Britse kust bereikt, toen brand uitbrak in de machinekamer. Helikopters en reddingschepen zou den de 287 passagiers en 61 beman ningsleden opnemen, maar omdat de brand al snel kon worden geblust en het leven van de opvarenden geen ge vaar liep, zag men daarvan af. Het lukte vervolgens de motoren weer aan het lopen te krijgen en de Nordic Ferry zette op eigen kracht de reis naar Felixtowe voort. Toen de moto ren opnieuw uitvielen, moesten acht sleepboten de veerboot bij hoge zee op sleeptouw nemen en het havenhoofd binnentrekken. Daarbij sloeg de Nor- die Ferry zo hard tegen het haven hoofd, dat het afmeren nogmaals werd vertraagd. Niemand heeft volgens de kustwacht letsel opgelopen. AMSTELVEEN (GPD) - De Zie kenfondsraad heeft donderdag het plan van staatssecretaris Dees (volksgezondheid) voor het invoe ren van een vaste premie vierkant afgewezen. Bij stemming bleek een grote meerderheid gekant te gen een voor iedere (volwassen) verzekerde gelijk premiebedrag. Alleen de verdegenwoordigers van de werkgevers en de zieken huizen en een enkel Kroonlid wa ren vóór. Dees had de ZFR een zogeheten technisch advies gevraagd over de invoering van een nominale pre mie. Die moet ongeveer f 60 per per soon per jaar bedragen en ongeveer f 500 miljoen per jaar opbrengen. De opbrengst is in wezen bestemd om de tandzorg voor volwassenen te betalen. Dit stuk hulpverlening blijft in het ziekenfondspakket, in tegenstelling tot eerdere plannen, maar moet wel worden betaald. Per 1 juli moet deze nominale pre mie van kracht worden, zo wil Dees. Als hij zijn plan doorzet (en dat wordt aangenomen) is het de vraag nog of die datum kan worden ge haald. Want de ziekenfondsen heb ben te kennen gegeven dat ze ten minste een half jaar voorberei dingstijd nodig hebben. Bovendien zou Dees ook advies (vanwege de inkomensaspecten van de zaak) vragen aan de Sociaal-Economi sche Raad. Tot dusver is dat niet gebeurd. In de discussie bleek dat de vak centrales FNV en CNV het meest afwijzende standpunt innemen. Zij spreken van een onaanvaardbare wijziging die het ziekenfondsstelsel uitholt. De premie is tot dusver al tijd naar draagkracht (procentu eel) geheven. Een voor ieder gelijk bedrag werkt nadelig uit voor de laagst betaalden. Als de wijziging toch wordt ingevoerd moeten deze groepen worden gecompenseerd, meent de vakbeweging. De D66-Tweede-Kamerleden Groen man en Nypels hebben de staatssecre tarissen van economische zaken en volksgezondheid schriftelijk gevraagd om de merknamen van de verontrei nigde olijfolie bekend te maken. Zij vinden dat de consument duidelijk moet worden voorgelicht over de risi co's die zij lopen bij het gebruik van de besmette olie. I Advertentie) Barstensvol NIEUWS, voorlichting en demonstraties VISB00TSH0W HENGELWEDSTRIJDEN VIDE0- INSTRUKTIE-SHOWS VISSERSM0DE- SH0WS VIS(SERS) RESTAURANT én uw toegangsbewijs is ook geldig voor 'VRIJ AKTIEF' i En zo is er dan toch nog een wonder gebeurd in Nicaragua. Tegen alle som bere verwachtingen in heb- ben het marxistische be wind van de Sandinisten en de Con tra-rebellen in het grensstadje Sapoa gisteren een wapenstilstand van zestig dagen ondertekend. Daarmee komt dan na jaren van jungle-oorlog in dit stukje Midden-Amerika een definitief vredesakkoord in zicht. Het is een groot winstpunt dat alle partijen en bemiddelaars in het conflict de onver mijdelijk geworden dialoog niet op nieuw hebben laten verstoren door plotseling oplaaiende gevechten en door uit Washington gestuurd militair machtsvertoon naar de grens van Ni caragua en Honduras. Sinds het Ame rikaanse Congres president Reagan enkele maanden geleden heeft afge stopt in zijn omstreden wapenhulp aan de Contra's, moesten de leiders van dit guerrillaleger wel inzien dat er niet veel anders overbleef dan de gang naar de onderhandelingstafel. Geen schijnbewegingen meer, maar een se rieus gesprek over wederzijdse voor waarden die uiteindelijk rust en uit zicht op weer een beetje toekomst in dit verscheurde land moeten brengen. Het verrassende document dat nu op tafel ligt is een eerste stap op weg naar het einde van een smerige burgeroorlog, die hier zeven jaar lang heeft gewoed. Sinds de Sandinisten in 1979 de door Washington gesteunde dictator Somozo verjoegen is Nicara gua dè grote brandhaard geweest in Midden-Amerika. President Ronald Reagan zag het vanaf zijn eerste dag in het Witte Huis als een soort heilige op dracht om de 'gevaarlijke Sandinisti- sche revolutie in de Amerikaanse ach tertuin' te breken. Met hulp van de ge heime inlichtingendienst CIA werd daarom een rebellenlegertje gevormd, getraind en op soms dubieuze manier gefinancierd (het Iran/Contra-schan- daal) voor dit doel. De Sandinisten op hun beurt bestreden de oppositie in ei gen land met straffe hand en gaven al dus de beloofde democratie geen enke le kans. Tienduizenden doden, een veelvoud aan gewonden, een lamge slagen economie en jarenlange barre ellende waren het gevolg. Talrijke po gingen om te bemiddelen in dit uit zichtloze conflict mislukten. Totdat vorig jaar zomer president Arias van Costa Rica een gedurfd vredesplan voor vijf Middenamerikaanse landen tegelijk lanceerde, dat hem brede steun en dc Nobelprijs voor de vrede opleverde. Reagan heeft tot het laat ste toe gepoogd 'zijn' Contra's te blij ven steunen. Maar zelf hadden ze in middels geconcludeerd dat ze alleen kwamen te staan. Of de democratie in Nicaragua er nu werkelijk komt is nog een open vraag. Er is in ieder geval een basis voor vrede gelegd. En daar durf den kort geleden nog maar weinigen echt op te rekenen. Loopt Middelburg het risico tot in lengte van jaren een steeds verder verstopte stad te worden? Provincie- en gemeentebestuur houden hun hart vast voor het komende toeristensei zoen. Dat wordt namelijk het eerste seizoen, waarin het doorgaande au toverkeer vanuit het noorden (weg over de Stormvloedkering Ooster- schelde) en dat vanuit het zuiden (Rijksweg A58) zich over de twee ka- naalbruggen in de binnenstad moeten wringen. En als het aan minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat ligt komt er aan dat zomerse schrik beeld pas na het jaar 2000 een eind. Eerder lijkt zij niet van plan om het rijkswegennet over Walcheren (inclu sief een nieuwe verbinding onder het kanaal, een aquaduct op enige afstand van het stadscentrum richting Arne- muiden) aan te leggen. De brief op po ten naar Den Haag over deze zaak, die gedeputeerde staten van Zeeland en kele dagen geleden hebben verzonden, mag dan ook niet onder op de stapel van het ministeriële bureau terechtko men. De huidige brugverbindingen over het Kanaal door Walcheren zijn kwetsbaar. Middelburg moet er niet aan denken dat de Stationsbrug in de piek van de zomervakantie wekenlang buiten bedrijf is, zoals op het ogenblik. Kort geleden is ook nog ernstig ge waarschuwd voor een dreigende ver keerschaos komende zomer bij de aan sluitingen naar de weg over de Storm vloedkering Oosterschelde. Minister Smit-Kroes loopt misschien het hoofd om van de filebestrijding in de Rand stad. Ze mag tegelijk het bevrijdende gevoel hebben dat de Deltawerken in Zeeland zijn afgerond. Dat alles is nog geen alibi om het met de aanpassingen van de belangrijkste rijkswegverbin- dingen op Walcheren en Schouwen verder maar voor gezien te houden. Verplaatsing van chaos is een ken merk van ontoereikend beleid. vdM. WASHINGTON (DPA) - President Reagan brengt op weg naar Moskou voor zijn topconferentie met partijlei der Gorbatsjov, van 26 tot 29 mei een officieel bezoek aan Finland. Reagan zal na zijn topconferentie een tussenlanding maken in Londen, waar hij premier Margaret Thatcher in ver trouwen zal nemen over het resultaat van de top.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1