Geen tolheffing op Belgische snelwegen Deetman wijzigt beurzen 120 km mag na 1 mei Militair#l&ffiiiigiii Man bekent ontucht met jonge kinderen Huren 3 procent omhoog Ju vandaag IK NODIG U UIT VOOR SN SCHITTERENDE SHOW: DE DIJKWEL AUTO MODE SHOW IN WISSINGEN" WJO RENAULT OUKWIL B.V. TWEEDE AMBTSTERMIJN MODESHOW DE NOBELER Hoe concurrerend is Zeeland? Oproep Pit bull-terriërs Privacy Te duur Begrenzing n\ Mr Fantastic FRAUDE VRIJWEL UITGESLOTEN Geen Oude Pekela is vandaag onze zaak gesloten mrwegend veel bewolking Ie jaargang no. 70 iensdag 23 maart 1988 EN HAAG (ANP) - Er komt definitief geen tolheffing op de autosnelwe- :n in België. Dat heeft de demissionaire minister van financiën, M. Eys- :ns, deze week gezegd in een interview met het weekblad van het Ver- ind van Nederlandse Ondernemingen. /skens is de bedenker van het plan dat vorig jaar leidde tot heftige pro sten van onder anderen de ministers van verkeer van Nederland en de ondsrepubliek Duitsland. De plannen stonden overigens door de kabi- ïtscrisis in België al een tijdje in de ijskast. Eyskens, nauw betrokken bij vorming van een nieuw kabinet, verwacht dat de tolheffing nu definitief in de baan is. President Mitterrand PZC :NV-voorzitter Henk Hofstede oept het CDA op om de poot üjfte houden tijdens de debat- en over de bezuinigingsvoor stellen van het kabinet. PAGINA 3 De Dierenbescherming is diep verontwaardigd en teleurge steld over de wijze waarop mi nister Korthals Altes het pro bleem van de pit bull-terriërs aanpakt. PAGINA 5 De patiënt in het verpleeghuis komt er vaak bekaaid af met zijn rechtspositie en persoon lijke levenssfeer. PAGINA 11 Wil Zeeland beter in de markt komen te liggen bij internatio naal opererende bedrijven, dan moeten de prijzen van de industriegronden drastisch omlaag. PAGINA 13 Het dagelijks bestuur van de provincie vindt het van groot belang dat op korte termijn in de Deltawerken een zonering tot stand komt voor de be roepsvisserij. De show op 26/3 wordt mede gerealiseerd door: Patachou, Hans Knuijt Herenmode en Hotel Arneville. Gildeweg 16, Vlissingen. Telefoon (01184) 17130. PAGINA 15 De Engelsen zijn verrukt van Ruud Gullit, in een adem wordt hij genoemd met Diego Mara- dona, verder veroorzaakte hij een ware run op de entree- kaarten. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 13, 14, 15, 16 en 17 Sport: 18 en 19 Advertentie Nadat de president vroeger had ge zegd niet te streven naar een tweede ambtstermijn tenzij er zich 'buitenge wone omstandigheden' zouden voor doen, verraste hij de miljoenen Franse kijkers dinsdagavond met een schrille DEN HAAG (GPD) - Minister Deet man wil de studiefinanciering ingrij pend veranderen. Niet alleen wordt de basisbeurs verlaagd maar komt de aanvullende beurs, die afhankelijk is van het inkomen van de ouders, te vervallen. Dat betekent dat alle stu derenden van achttien tot dertig jaar geld moeten gaan lenen om te kunnen studeren. Op dit moment zou op het ministerie van onderwijs worden bekeken of hier mee het tekort van 200 miljoen gulden op Deetmans begroting voor de stu diefinanciering kan opvangen. Een woordvoerster van het ministerie wil de dit echter niet bevestigen. Minister Deetman wil ook af van de partner-afhankelijke beurzen, omdat die teveel administratieve rompslomp met zich brengen. Op de wettelijke re geling dat zelfstandig wonende scho lieren in het voortgezet onderwijs geen hogere basisbeurs meer krijgen dan collega's die bij hun ouders wonen, wordt een uitzondering gemaakt. Wie een bijzondere opleiding volgt, krijgt wel meer geld. NUTH (ANP) - Twee jeugdige Polen van zestien en zeventien jaar heb ben na een geslaagde vlucht als verstekelingen in een vrachtwa gen van een expeditiebedrijf uit het Zuidlimburgse Nuth, politiek asiel in Nederland gevraagd. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie van Nuth dinsdagmor gen meegedeeld. De twee hebben vanaf verleden week vrijdag tot en met maandag middag, zonder eten en drinken ver stopt gezeten in een lading jassen. Die kwam uit de industriestad Vro- claw en was bestemd voor een kle dingbedrijf in Limburg. De jongens kwamen uitgehongerd in Nuth aan en werden voor onderzoek naar een ziekenhuis gebracht, waaruit ze in middels weer ontslagen zijn. In af wachting van hun asielaanvraag worden zij ondergebracht in een op vangcentrum voor asielzoekers. Zij hebben kans gezien zich te ver stoppen na de douanecontrole van de lading en de verzegeling van de wagen. De chauffeur, die onbekend wil blijven, zegt van niets te weten. Door de verzegelde lading kon hij de grenzen, ook die van DDR, zon der problemen passeren. De Polen hebben verklaard vooral om economische redenen naar het Westen te zijn gevlucht. Ze zagen het in het eigen land niet zitten. Eén van hen is wees, de ander liet zijn moeder in Polen achter. DEN HAAG (GPD) De verhoging van de maximumsnelheid op de mees te autosnelwegen tot 120 kilometer per uur gaat definitief door. Een ka mermeerderheid van CDA en WD keerde zich dinsdag tegen een motie van de PvdA om de snelheidsverho ging per 1 mei niet door te laten gaan. De motie werd met 73 tegen 66 stem men werd verworpen. Omdat meerdere CDA'ers hadden ge zegd niet akkoord te gaan met de ho gere snelheid werd er hoofdelijk ge stemd. Omdat ook de kleine christelij ke partijen tegen het kabinetsvoorstel waren, was het onduidelijk of er wel een Kamermeerderheid was voor de verhoging van de maximumsnelheid. Uiteindelijk gingen slechts twee CDA-ers met de PvdA mee. Opmerkelijk was dat ook PvdA-ka- merlid Roethof tegen de verhoging van de maximumsnelheid stemde. Al gemeen werd aangenomen dat Roet hof in zou stemmen met de verhoging, omdat hij als voorzitter van een on derzoekscommissie naar de kleine criminaliteit in Nederland ooit be pleitte dat regels die niet nageleefd worden, worden aangepast. Daarbij noemde hij de 100 kilometer als dui delijk voorbeeld. Mitterrand stelt zich kandidaat Van onze correspondentI PARIJS - President Mitterrand heeft verklaard zijn deze maand aflopende ambtstermijn van zeven jaar met een nieu we ambtsperiode te willen prolongeren. De vroegere socialis tenleider onthulde zijn plan dinsdagavond tijdens het avond nieuwsprogramma van 8 uur op het tweede TV-net, dat is een der weinige Franse TV-netten dat nog in staatshanden is. schildering van de omstandigheden, die hem tot een nieuwe kandidatuur hadden aangezet. „Sinds enkele maanden heb ik veel ge luisterd naar de discussies van alle mogelijke mensen", aldus Mitterrand in dit interview, „En bij het aanhoren van al dat lawaai stel ik vast dat er een risico is voor het land dat het terugvalt in ruzies en verdeeldheden die het te gronde richten. Ik wil dat Frankrijk verenigd is. En dat het niet in handen valt van intolerante geesten, van par tijen die alles willen en van clans en klieks". In de voelbaar-gespannen sfeer van het interview, dat rond het middaguur van dinsdag was aangekondigd, liet presidents-kandidaat Mitterrand we ten dat hij zal strijden voor de 'burger lijke en sociale vrede'. Bij zijn eventuele herverkiezing tot president van de Republiek ('die na tuurlijk niet zeker is en u begrijpt dat ik een beproeving onderga die ik aller minst gewenst heb') zal Mitterrand een eerste minister benoemen 'die cor respondeert met de behaalde overwin ning'. Dat wil zeggen dat hij met een socialistische eerste minister zal ko men. Deze zal een regering moeten vormen en zijn programma moeten voorleggen aan het parlement. De rechtse partijen beschikken daarin nog over een vliesdunne meerderheid beschikken. Op de vraag of hij zich niet te oud (71 jaar) vindt voor een tweede ambtster mijn, antwoordde Mitterrand dat hij liever tien jaar jonger was geweest, maar dat „de Gaulle toen die zich in '65 kandidaat stelde en won vier jaar ouder was dan ik nu". WEERT Koningin Beatrix bracht dinsdagmiddag een werkbezoek aan de Koninklijke Militaire School op de Van Hornekazerne in Weert en volgde daarbij een les troepenaanvoering. Banken handhaven hun betaalpassen Zeeland zal er in de jaren '90 flink tegenaan moe ten om bedrijven binnen te halen, die voor het industrie- Ie klimaat in deze provincie- een toonaangevende rol kunnen spe len. Het provinciebestuur heeft name lijk sinds gisteren een rapport op tafel van een onderzoek, waarin harde con clusies worden getrokken. Om in de felle concurrentie met vestigingsge- bieden elders in Nederland en in ons omringende landen overeind te blij ven, zal het geïnteresseerde bedrijfsle ven 'maatwerk' moeten worden aange boden. Begin vorig jaar kreeg het in Brussel gevestigde internationale bu reau Plant Location International (PLI) van gedeputeerde staten op dracht om eens uit te zoeken hoe de kaarten van deze provincie liggen, op welke soorten projecten van bedrijfs investeringen moet worden gemikt en wat nodig is om de bestaande concur rentiepositie van Zeeuwse vestigings- gebieden te verbeteren. De conclusies en aanbevelingen, waarmee PLI is af gekomen, vallen niet mee. Bij de ver gelijkende studie heeft het onder zoeksbureau vastgesteld dat er nog heel wat te sleutelen valt aan het hoofdwegennet naar en in deze provin cie WOV, aansluiting op het Belgische wegennet), aan de publieke diensten en voorzieningen (onderwijs en weten schap), aan de kwaliteit van de vesti- gingsgebieden zelf (stichting van een hoogwaardig bedrijvenpark). Boven dien zullen binnenlandse of buiten landse bedrijven, die belangstelling hebben voor vestiging hier, eisen stel len als het gaat om grondprijzen en deelname in risicodragend kapitaal. Het zijn analyses die er niet om lie gen. Zeeland wordt de laatste tijd op zichzelf teruggeworpen. De Vierde Nota ruimtelijke ordening van het ka- binet-Lubbers 2 heeft daar vorige week geen twijfel over laten bestaan. Van gericht beleid vanuit Den Haag als ondersteuning van de economische ontwikkeling in deze provincie is nog nauwelijks sprake. En inmiddels we ten de Zeeuwse beleidsmakers in de Abdijgebouwen wat er van hen wordt verwacht, wil deze provincie het kun nen blijven volhouden in de afvalrace die het bedrijfsleven tegenover met el kaar wedijverende vestigingsgebieden bij iedere belangrijke investeringsbe slissing organiseert. De 'sterke pun ten' van dit gewest als kandidaat voor industrievestiging zijn genoegzaam bekend. Waar het in dit rapport om gaat is, dat de zwakke plekken zijn blootgelegd; dat keuzes worden ge daan, waarbij het even slikken is (zoals de constatering dat 'alléén Vlissingen, Terneuzen en Middelburg een belang rijke rol kunnen spelen bij het verwer ven van nieuwe, regionaal stuwende bedrijven'. Goes, Tholen, Zierikzee, Reimerswaal, Hulst en Oostburg zijn wat PLI betreft naar het tweede plan verwezen. De opdracht aan het bureau is verleend met de bedoeling een (nieu we) strategie te ontwikkelen naar het bedrijfsleven toe. Want inmiddels is wel duidelijk dat industrieën met een trekpaardfunctie - waaraan Zeeland op het ogenblik meer dan ooit behoef te heeft - niet gebonden zijn aan één land of één regio. Ze hebben keus en kunnen kieskeurig zijn. En ze zullen zeker niet nalaten de ene vestigings plaats tegen de andere uit te spelen. Het PLI-onderzoek heeft de verdienste dat het daarvoor een aantal onver bloemde aanwijzingen geeft. AMSTERDAM (GPD) - De Postbank en de andere Nederlandse banken ne men geen maatregelen om het nu be staande elektronische betalingssys teem te veranderen. Volgens be stuurslid drs. H. Verkoren van de Postbank en voorzitter drs. P. Ribour- douille van de Raad voor het Beta lingsverkeer is de kans op fraude met behulp van namaakautomaten name lijk praktisch uitgesloten. Verder wezen zij er gisteravond op dat deze in theorie mogelijke fraude altijd zal worden ontdekt. De banken geven bovendien de verzekering dat de con sument die duidelijk de dupe is van zo'n fraude, geen enkel risico loopt, omdat de bank dan de schade voor haar rekening neemt. VARA's Achter het Nieuws liet zon dagavond zien dat met behulp van een namaakbetaalautomaat en namaak PIN-codekastje (samen te produceren voor nog geen 5.000 gulden) vrij ge makkelijk gegevens van magneet- stripbetaalpassen en bijbehorende PIN-code te verzamelen zijn. Die wer den vervolgens vastgelegd op een na- maakpas. Betaalautomaten van een aantal banken accepteerden de na- maakpas en keerden de gewenste be dragen uit, omdat ze geen onderscheid kunnen maken tussen een gecopieer- de pas en een originele. De Consumen tenbond gaf daarna het advies om voorlopig geen gebruik te maken van betaalautomaten of te betalen via een pasje met een PIN-code. Volgens drs. Verkoren leek de labora toriumsituatie van de VARA 'van geen kant op de werkelijkheid'. „Iemand die regelmatig gebruik maakt van be taalautomaten, kon al van een meter zien dat dit niet klopte". Hij achtte het 'ondenkbaar' dat een van de 450 win keliers of pomphouders, die in het be zig zijn van een betaalautomaat, een namaakautomaat zal installeren met het doel te frauderen. De kans dat de fraudeur gepakt wordt, is volgens Ver koren groot. De klant wiens betaalpas in de namaakautomaat is gegaan, ont vangt bijvoorbeeld niet de normale bon waarop onder andere de naam van zijn bank staat. De betrokken winke lier of pomphouder wordt aangespro ken voor de schade en uitgesloten van het elektronisch betalingsverkeer. ALMERE (GPD) - De politie in Alme- re[heeft een 31-jarige inwoner gear resteerd, die inmiddels heeft bekend in de afgelopen 3 a 4 jaar met verschei dene kinderen ontucht te hebben ge pleegd, met sommige zelfs meerma len. Het gaat om ten minste tien en mogelijk zelfs dertig kinderen in de leeftijd van één tot zeven jaar. De zaak kwam aan het rollen toen een Al- meerse vrouw op 16 maart aangifte deed van ontucht met haar twee kin deren. De man is diezelfde dag aange houden. Het onderzoek is nog in volle gang. De man wordt nog verhoord. Hij is inmid dels voorgeleid aan de rechter-com- missaris en wordt op last van deze in voorarrest gehouden. Voor de slacht offertjes en hun ouders is meteen hulp verlening gestart door een team van deskundigen van de politie, uit de eer ste lijnsgezondheidszorg in Almere (EVA), van de Riagg, de Raad voor de Kinderbescherming en de reclasse ring. De politie heeft geen aanwijzingen dat de aangehouden man buiten Al mere actief zou zijn geweest. Er is ook geen sprake van concentratie in een bepaalde wijk van de stad. Het is wel zo dat sommige kinderen elkaar ken nen van school, een gezondheidscen trum of andere ontmoetingspunten. De politie denkt „volstrekt niet" aan zoiets als in Oude Pekela is gebeurd. Er zijn geen video-opnamen of foto's en dergelijke gemaakt. DEN HAAG (GPD) - CDA, VVD en D'66 in de Tweede Ka mer hebben gisteren ingestemd met een huurverhoging van drie procent. De stijging gaat in op 1 juli aanstaande. Volgens staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting leidt verder bezuinigen volgend jaar niet automatisch tot een sterkere stijging van de huren. De PvdA vindt twee procent voldoende en verzet zich tegen de verhoging met drie procent. Maar wat moet of wat kan Zeeland nu met zo'n rapport? In ieder ge val niet voor kennisgeving aannemen, niet diep in een la opbergen, niet laten verzanden in een discussie zonder eind. De bevindingen van de onderzoe kers zijn aan de praktijk ontleend. Ze geven aan hoe in een aantal concrete gevallen de gang van zaken bij de op zet van industriële projecten is ge weest, welke eisen er van de kant van het bedrijfsleven zijn gesteld en in hoe ver daaraan kon worden voldaan. Zee land heeft zelf ook een aantal ervarin gen, die voor zich spreken. Dagelijks varen schepen de Westerschelde op en af naar nieuwe bedrijven in de haven gebieden van Antwerpen en Gent, die zich evengoed in Vlissingen-Oost of Terneuzen hadden kunnen vestigen. In het verleden is er binnen het Zeeuw se provinciebestuur vaak over ge klaagd dat er zo weinig mogelijkheden waren voor een zelfstandig sociaal- economisch beleid. Het heeft er alle schijn dat de rollen zijn omgekeerd. Zeeland zal het in de jaren '90 volledig zelf moeten opknappen. In die positie is het nuttig om te weten hoe de vlag erbij hangt. Het PLI-onderzoek heeft in ieder geval duidelijkheid gescha pen. Het komt nu op de bestuurlijke durf aan met die duidelijkheid iets te ondernemen. vdM. Advertentie De jaarlijkse huurverhoging moet voorkomen dat de prij zen van oude en nieuwe huizen van vergelijkbare kwaliteit te ver uiteenlopen. De prijsstijging volgt de ontwikkeling van de stichtings- en exploitatiekosten van nieuwe huizen. Hiervoor is twee procent voldoende. Heerma wil een procent extra om te kunnen bezuinigen op de subsidie voor de bouw van huurhuizen. Die kost het rijk jaarlijks 4,5 miljard gulden. In verband met de DOMBURG vrijdagavond koopavond Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 fatige westelijke wind. Temperatuur Igraden. Veel bewolking, nu en dan gen. Tegen de avond enkele opkla- ligen. Ino on Vo(slofe Massief eiken eethoek in zijn schoonste vorm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1