Lmateurtoneel trekt eel belangstelling HE3IM Franciscanessen hernieuwen gelofte Boomplantactie: door de bomen het bos weer zien Big Band Festival in Terneuzen groot succes lolenaar J. A. Misseghers ininklijk onderscheiden OEIEND AANTAL LEDEN Handgranaat gevonden Eindelijk Ambras in De Halle VOLVO Basisschool De Zeemeeuw bestaat 20 jaar Bewondering ZEEUWS-VLAAMSE SCOUTS SLUITEN MILIEU JAAR AF Twee doden bij frontale botsing Moriaanshoofd ZAAL WAS VOLLEDIG UITVERKOCHT Geslaagd Bekeuringen wegens niet dragen autogordel Garnalen gestolen NDAG 21 MAART 1988 PZC/streek U rijdt Wij doen de rest. CLINGE Kaarting In het gemeenschaps huis 'Malpertuus' in Clinge werd een prijskaarting bieden gehouden, waar aan 56 mensen deelnamen. Informatie handbal - De Hand balvereniging Hulst hield zaterdag een informatiemiddag in zaal De Trou badour te Clinge. Naast de vele infor matie, door middel van video en fol dermateriaal, was er voor de kinderen een play-backwedstrijd. Een groot aantal jeugdigen had hiervoor inge schreven. Handbalvoorzitter Louis Verburg was bijzonder tevreden over de grote belangstelling, die deze eerste informatiedag op deze manier, had op geleverd. GRAAUW Ledenvergadering De rooms katholieke EHBO-vereniging Graauw houdt maandag 28 maart de jaarlijkse ledenvergadering in het gemeen-, schapshuis. Naast de afhandeling van de huishoudelijke agendagpunten wordt ook het jubileumprogramma voor de komende maanden bekendge maakt. De vereniging viert dit jaar het 50-jarig jubileum. HULST Zaalvoetbaltoernooi De rk TERNEUZEN Bloemenséance Huisvrouwen - De afdeling Ter neuzen van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen houdt dinsdag een ledenavond in de Goede Herder kerk in Terneuzen. Mevrouw A. Bood-" en houdt een lezing, die is getiteld: Met naald en draad de weréld door. De le zing gaat over de geschiedenis van de borduurkunst. De ledenavond begint om 19.30 uur. NCVB - De afdeling Terneuzen- Centrum van de Nederlandse Chris tenvrouwenbond (NCVB) vergadert donderdagavond in de gemeenschaps zaal van de Goede Herderkerk in Ter neuzen. Mevrouw A. Hooy-Snoep uit Middelburg zal spreken over het leven van Franciscus van Assisi. Ook wor den er dia's vertoond. De vergadering van de NCVB begint om 19.45 uur. Afasievereniging- DeAfasiever- eniging Zeeuwsch-Vlaanderen houdt maandag 28 maart een soos voor alle afasiepatiënten van de regio Zeeuwsch-Vlaanderen. Het program ma bestaat uit gezelschapsspellen en sketches. De bijeenkomst duurt van 14.00 uur tot 15.30 uur en vindt plaats in De Meent in verpleeghuis Ter Schorre. Nadere inlichtingen zijn ver krijgbaar bij mevrouw M. Hoens-Ram- melaere, logopediste van Ter Schorre. <a| ESSE - Het amateurtoneel in and is springlevend. Voor de acti- ten van de verenigingen bestaat groeiende belangstelling. Ten- ite één vereniging heeft al I ledenstop moeten invoeren, om- I Ie toevloed van nieuwe amateur- I elspelers te groot is. Hierbij ;kt zich mede het gebrek aan vol de kaderleden. Daar zal komen- jd wat aan gedaan moeten wor- ien ander bleek zaterdag uit op- dngen van voorzitter Harry skens van het Zeeuws Centrum Amateurtoneel (ZCA). Hij sprak ns de jaarvergadering, gehouden jnesse. ieel spreekt de mensen nog altijd I, merkte Kleuskens op. Hij noem- !s positieve ontwikkeling de opzet Het Magazijn, een soort toneel winkel, waaraan belangstellen- cunnen meedoen (overigens geen èle ZCA-activiteit. die echter .esteund wordt). Verder wees de [■voorzitter op 'de geweldige ont- Ieling' die het amateurtoneel in de Schouwen-Duiveland momen- Idoormaakt. „Dit gebied kan, als [et :-ü doorgaat, een voortrekkersrol vervullen binnen het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel", aldus Kleuskens. De voorzitter van het ZCA was trou wens niet zonder zorgen. Hij signaleer de enkele onzekerheden met het oog op de toekomst. In dit verband vestig de Kleuskens er de aandacht op dat subsidies zich in een neergaande lijn bevinden. Hij beklemtoonde dat daar door niet meer aan alle wensen en plannen zonder meer uitvoering kan worden gegeven. „Er zullen vaker dan tot nu toe keuzes moeten worden ge maakt. We zullen als ZCA prioriteiten dienen te stellen". De ZCA'er herinnerde aan de plannen van de provinciale overheid om de functie van provinciaal toneeladvi seur op te doeken. Dat gebeurt parallel aan het vertrek van één van de twee huidige adviseurs, Ad van Noort. Er komen nu twee consulenten kunst zinnige vorming/drama, met een bre der takenpakket dan dat van de to neeladviseurs. Wat dit voor het Zeeuws Centrum voor Amateurto neel betekent, is volgens Kleuskens nog niet geheel duidelijk. Hij achtte het niet uitgesloten dat de consulen ten 'nieuwe stijl' minder uren kunnen uittrekken ten behoeve van het ZCA, mogelijk met een accentverschuiving richting jeugdtoneel. f WACHT - Burgemeester A. Hack t zaterdag een koninklijke onder- iding uitgereikt aan J. A. Misseg- inwoner van Koewacht. Misseg- ontving de eremedaille in zilver, ionden aan de Orde van Oranje- ;au, wegens zijn jarenlange werk- nheden in het molenaarsbedrijf, aar neemt de onderscheiden Koe- htenaar afscheid van het vak. )44 begon Misseghers als molenaar :t ouderlijk bedrijf. Hij nam 22 jaar 'het bedrijf van zijn ouders over en igde zich als zelfstandig molenaar. Toen de werkzaamheden verminder den, besloot hij verder te gaan als meelgroothandelaar. Naast deze acti viteiten was Misseghers ook werk zaam als bietenagent bij de CSM-sui- kerfabriek in Sas van Gent. Momen teel is hij de -oudste van de nog overgebleven 15 agenten. Tenslotte is hij rentmeester van het grondeigen dom van drie Belgische families in de omgeving van Axel. Hij houdt zich daarbij niet alleen bezig met het be heer, maar zorgt ook voor de admini stratie en de belastingzaken. [RGEN OP ZOOM Roxy I, 20.15 Dirty dancing, a.l. «y II. 20 uur: One flew over the cuc- '"s nest, 12 jr. WActueel I. 20 uur: Fatal attrac- 1.12 jr. Actueel II, 20 uur: Amsterdam- .12 jr. lem'Actueel III, 20 uur: Barfly, 12 jr. |ES Grand, 20 uur: Amsterdam- LST De Koning van Engeland, Mr: Dirty dancing; 20 uur: Amster- ined; 20 uur: Fatal attraction; 20 Luchtmacht academie. TDELBURG Electro, 20.30 uur: 'sterdamned, Mttershof, 20.30 uur: Belle de jour. KNEUZEN Luxor, 20 uur: The Tmperor; 20 uur: Wallstreet. 'SSINGEN Alhambra I, 20 uur: Ml attraction. lambra II, 20 uur: Amsterdamned. IEL Kindergalerij: Werken van loe Puttman itm 25/3). T-I'A LIET Art House, 9-12 uur: pierde eieren, droogbloemen enz. p INISSE Hal Stadhuis, 8.30-12 Werken van Kees van Damme t.), |RGH-HAAMSTEDE De Be- T'schole, 13.30-16.30 uur: Foto's van F motoren (t/m 26/3). IfUrght, 9-12, 14-17 en 19-21 uur: la|akunst. Kleuskens: „Het ZCA zal het gezichts veld moeten verbreden om met het nieuwe steunpunt op één lijn te komen". Hij stipte ook nog het provin ciale doelmatigheidsonderzoek aan. In dat kader wordt nagegaan in hoe verre de door de provincie gesubsidieerde instellingen met ge meenschapsgeld overeind gehouden moeten worden. Voorzitter Kleuskens noemde dat géén onverdeeld gun stige ontwikkeling voor het ZCA. Van het bruisende amateurtoneelle ven in de provincie, was tijdens het huishoudelijk deel van de jaarverga dering niet zo geweldig veel te merken. De opkomst van bestuurders was ma tig. Kleuskens betreurde dat. „Het be stuur van het ZCA krij gt kennelijk van de meeste verenigingen carte blanche om te handelen. Toch hebben we liever zoveel mogelijk contact. Ook een be stuur heeft feedback nodig". Na het huishoudelijk deel van de ver gadering werd in een groep van ge dachten gewisseld over diverse proble men, die amateurtoneelverenigingen tegènkomen. De toneelgroep Schou wen-Duiveland voerde het stuk 'April down' op en de groep Splijtzwam uit Middelburg zorgde voor een stuk to taaltheater, met als onderwerp 'het ge zin'. Hoogtepunt was een kostuum- en grimeshow. Ruim twintig mensen showden kostuums en grimewerk, waarbij een tijdbestek van vele eeu wen - vanaf de Grieken tot heden - werd bestreken. SINT-KRUIS - Op een akker aan de Roeselaerstraat te Sint-Kruis is een handgranaat gevonden. De duik- en demonteerploeg van de Koninklijke Marine uit Vlissingen zal de granaat een dezer dagen komen ruimen. AXEL - In de Halle in Axel wordt za terdag 9 april een cabaretavond ge houden onder de titel 'Eindelijk Am- bras in de Halle'. Het gesproken woord is van de beken de Hulsterse buutredner Frans de Schepper en van Rietje den Doelder, verbonden aan de cabaretgroep Papil- Ion. De muziek tussendoor is van de band Ambras, bestaande uit Piet Scheerders, Jos Neve en Hans en Rob van Bellen. Zij zingen in dialect oude volksliedjes, spelen oude strijkmuziek en ook eigen werk. De Schepper en Den Doelder zullen hun aandeel in de cabaretavond voor al benutten voor het belichten van de gebeurtenissen in en rond Axel. (Advertentie) CAPPENDUK AUTO'S TERNEUZEN Mr. F. J. Haarmanweg 49 Tel. 01150-97455 TERNEUZEN - Het internationale Big Band Festival in het Zuidland- theater in Terneuzen is het afgelopen weekeinde een groot succes gewor- TERNEUZEN - Alle veranderingen in het onderwijs ten spijt en ondanks het teruglopen van het leerlingental heeft de rk basisschool De Zeemeeuw kans gezien zich twintig jaar te hand haven. Om dit heugelijke feit te vie ren heeft de leiding van de school in samenwerking met de oudercommis sie een feestprogramma in elkaar ge zet. den. Het festival, dat werd gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van John White's Big Band uit Sluiskil, bleek een geweldige pu bliekstrekker. Tijdens de optredens op zondagmiddag was de zaal volle dig uitverkocht. Op beide dagen werd het spits van de muzikale happening afgebeten door de jubilerende vereniging. De negen deelnemende big bands uit Nederland en België traden op tegen de achter grond van een prachtig decor, dat was vervaardigd door leerlingen van tech nische school 'De Vaart' in Terneuzen. Het festival concentreerde zich in de grote zaal van het theater, maar ook in de andere ruimtes was van alles te be leven. In de pauzes en na afloop van de optredens speelde de Belg-O-Dutch Combination in de foyer en voor de Vrijdag 25 maart krijgen de ouders en\ kinderen was een videöhoek ingericht, familieleden van de 90 leerlingen gele- \verder was er een tentoonstelling te genheid te komen kijken naar een bon- zien over de geschiedenis van John White's Big Band, Het festival werd zaterdagmiddag ge opend door gedeputeerde R. Barbé in het bijzijn van talrijke genodigden. Hij stak zijn bewondering voor de muzika- te avond die wordt gegeven in het Zei denrust College in Terneuzen. Alle kinderen zijn op een of andere wijze in geschakeld op deze avond, die begint om 19.00 uur met sketches gespeeld door de kleuters en de leerlingen van de onderbouw. Na de pauze, waarin een verloting wordt gehouden ter dek king van de kosten, komen de oudere scholieren aan bod met de opvoering van de musical 'De wonderlijke machi ne van professor Kndp'. „Is de realisatie wat betreft het toneel- gebeuren een zaak van de schoollei ding, de oudercommissie heeft een on misbare bijdrage geleverd door het ontwerpen en vervaardigen van de de cors en de kleding voor de avond", ver woordt directeur H. van Damme de in zet van de vrijwilligers. Overigens kwam de oudercommissie van de Zeemeeuw tien jaar geleden ook op een bijzondere wijze in het nieuws. Het schoolplein werd toen om getoverd in een groot spelletjes-plein door er levensgroot oud-Nederlandse kinderspelen op te verven. Jaarlijks worden de beelden op het schoolplein verfrist en ook nu nog maken de leer lingen gretig gebruik van deze origine le vorm van speelkwartier-vermaak. DONGEN 'Leven in armoede, kuis heid en gehoorzaamheid'. Deze gelof te werd zaterdag door de Francisca nessen tijdens een plechtige eucharis tieviering hernieuwd. Onder de tweehonderdzestig religieuzen, die uit alle windstreken naar het moeder huis van de zusters Franciscanessen bij elkaar waren gekomen, om deze gelofte wederom te bevestigen, zaten drie Zeeuws-Vlaamse jubilarissen, GOES Galerie La Strada, 11 -20 uur: 'In vorm', werken van John Verplanke. HEINLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. MIDDELBURG Zeeuwse Biblio theek. 18-21 uur: 'Arquitectonica, gis teren, vandaag en morgen kanten mutsen. Zeeuws Kunstenaarscentrum: Werken div. kunstenaars. Kloveniersdoelen, 14-17 uur: Werken 17 kunstenaars. TERNEUZEN Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13.30-16 uur: Gouaches van Inge van der Kooij. VLISSINGEN Reptielenzoo, 14- 17.30 uur: Expositie levende reptielen, amfibieën en insekten. IJZENDIJKE Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Poesie-albums en foto grafie (t/m 27/3). Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur- weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645. dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kindermishande ling, tel. 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384. Wethouder JJdu Fossé graaft samen met de welpen Paul.Adriaan en Jürgen en de kabouter Heidi een gat. terwijl het hoofd gemeentewerken J. Wagenaar al klaar staat met de boom. HULST - In diverse plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben scoutinggroepen zaterdag een boom aangebo den aan het gemeentebestuur. De boomplantactie werd gehouden ter afsluiting van het Europese jaar van het milieu. Onder het motto 'door de bomen het bos weer zien' werden bomen geplant in Hulst, Klooster- zande, Westdorpe, Aardenburg, Terneuzen, Sluis en Axel. In diverse plaatsen ging het planten van de boom met de nodige feestelijkheden gepaard. Zoals in Klooster- zande. waar de kinderen van de scoutinggroep in op tocht naar de kerk aan de Groenendijk gingen, waar de milieuvriendelijke plechtigheid plaatsvond. De leden van de scouting kregen daarbij de opdracht om spelen derwijs het woord 'milieu' te vormen. In Sluis werden maar liefst drie bomen geplant nabij de Stenen Beer. De gemeente maakte dankbaar van de ge legenheid gebruik om alsnog twee Beatrixbomen een plaats te geven. Wethouder J. J. du Fossé en twee amb tenaren van de dienst gemeentewerken klaarden het karwei dankzij de hulp van vijftien kinderen van de scoutinggroep. In Terneuzen werd de boom geplant bij de kinderboer derij. De drie groepsvoorzitters van de scoutingafdelin- gen plantten de boom in eendrachtige samenwerking met wethouder W. A. Gosselaar. De wethouder kreeg van de kinderen een aantal tekeningen, die het thema scouting en milieu als onderwerp hadden. De bijeen komst werd besloten met een drankje in het clubhuis van de Doormangroep. ZIERIKZEE Een frontale botsing op de provinciale weg tussen Zierik- zee en Haamstede heeft zaterdag avond aan twee mensen het leven ge kost. De bestuurder van één van de bij de botsing betrokken auto's werd zwaar gewond. De slachtoffers zijn de 23-jarige A. A. van der Ven uit Kerk- werve en de 55-jarige mevrouw D. van Langevelde-Hamelink uit Hellevoet- sluis. Het ongeluk gebeurde zaterdagavond rond zes uur ter hoogte van Moriaans hoofd. Volgens de rijkspolitie raakte de auto van Van der Ven door nog on verklaarbare oorzaak op de linker weghelft en kwam frontaal in botsing met een tegenligger, de auto waarin het slachtoffer uit Hellevoetsluis zich bevond. De bestuurder van deze auto werd zwaar gewond overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierik- zee. Johan de Witte, leider van John White's Big Band. en gedeputeerde Barbé in gesprek met de bandleden. le carrière van Johan de Witte niet on der stoelen of banken. Hoewel Barbé volmondig toegaf weinig verstand van muziek te hebben, had hij geen mo ment getwijfeld om zijn jawoord te ge ven op de uitnodiging het festival te openen. De gedeputeerde greep de gelegenheid aan om het cultuurbeleid van de pro vincie tegen de critici te verdedigen. „Het is een misvatting dat het behoud en de bevordering van de cultuur in Zeeland ons niet ter harte zouden gaan. Dit jaar is 350.000,- beschik baar voor cultuur. Voor een provincie als Zeeland is zo'n bedrag niet mis. Het grote probleem waarvoor we nu staan is de grote stijging van het aantal sub sidieverzoeken. Daardoor is een span ningsveld ontstaan tussen de beschik bare gelden en de vele aanvragen voor financiële steun." Het gebrek aan muzikale kennis van Barbé werd na afloop van zijn toe spraak ruimschoots gecompenseerd tijdens een symposium over big band muziek. Erkende specialisten als Hans Zuiderbaan, Freddy Couché en John Floore brachten hun ideeën naar vo ren, waarna de stellingen krachtige muzikale bijval kregen door de optre dende big bands. zuster Clementina, zuster Emma en zuster Sigeberta. Drie Zeeuws-Vlamingen, die boven dien nog met elkaar gemeen hebben dat alle drie hun sporen mede in het onderwijs verdiend hadden. Zuster Clementina, 'de zwervende zus ter', werd op 29 september 1917 in Bier vliet als Louise Prudence van Vooren geboren. Zij groeide op als oudste van drie kinderen op een boerderij. Het was de hoofdonderwijzer van de lagere school, de heer Borm, die haar ouders van het feit overtuigde dat Louise ver der moest studeren. Met de combina tie van eigenschappen van de vader het serieuze in leren, het 'zwerven en het internationaal bezig zijn' en die van de moeder het 'vrome' trad zij uiteindelijk vijftig jaar geleden als on derwijzeres toe in de Orde van de Fran ciscanessen. De congregatie bood haar de mogelijkheden om naast het lesgeven aan de kweekschool, verder te studeren. Zuster Clementina behaalde de hoofd- acte Duits en vervolgens de MO-acte B in Nederlands. In de turbulente jaren zestig ook voor de kerk werd zij tot algemeen overste gekozen, een taak die zij 21 jaar uitvoerde en waar bij het missiewerk haar vele malen naar Indonesië voerde. Momenteel is zuster Clementina naast haar missie werk nog actief in de Communiteit van Dukenberg, een agglomoratie voor Nijmegen. Zuster Emma, die veertig jaar geleden geproffest werd, kwam in Biervliet als Rosalie Krijger op 1 mei 1922 ter we reld. Nadat zij als religieuze werkzaam was geweest in het kleuteronderwijs, bekwaamde zij zich verder in de be jaardenzorg. Zuster Sigeberta werd op 28 januari 1915 in IJzendijke geboren. Zij droeg voor haar intrede in de orde de naam Elisa Impers. Van jongsafaan voelde zij zich geroepen tot het klooster. Vijf tig jaar geleden deed zij haar intrede bij de zusters Franciscanessen. Van 1938 tot 1976 was zij met name in Sluis en Aardenburg als onderwijzeres werkzaam. Alle drie religieuzen zijn nu in de VUT. Zij houden zich nu nog zoveel mogelijk bezig met vrijwilligerswerk waarin met name zuster Clementina nog een zeer actief is. VLISSINGEN - Bij de Stichting Insti tuut Gezondheidszorg - Opleidingen, IGO, in Vlissingen zijn drie mensen ge slaagd voor de eindexamens van de opleiding aantekening kinderverple ging. Dit zijn de volgende dames: M. T. Dreessen-Barbier, Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen in Goes, M. I. Ko- geler. Stichting Streekziekenhuis Wal cheren. F. C. M. Adan, Stichting Streekziekenhuis Walcheren. OOSTBURG - De rijkspolitie van de groep West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het afgelopen weekeinde 25 be stuurders bekeurd, die verzuimden om een autogordel te dragen. De controle werd gehouden in het kader van de 'Actie min 25 procent' minder ver keersslachtoffers'. BRESKENS In de nacht van don derdag op vrijdag is 97 kilo garnalen ontvreemd uit een bestelbus. De scha de bedraagt 600 gulden. De bestelbus stond bij de vismijn te Breskens en was eigendom van de Belg W. A. F. P. uit Beveren. De uitslag is als volgt: 1 mevrouw G. de Bur ger-Van de Ha; 2 J. de Burger; 3 C. Blom- maert; 4 R. de Vos, allen uit Clinge; 5 me vrouw Van de Ha-Van Mullem, Hulst. Uitslag kampioenschap heren: 1 J. de Bur ger, Clinge met 23 plus 145 pnt; 2 F. Pies- sens, Kapellebrug met 23 plus 74 pnt; 3 E. Sturm, Sint-Jansteen met 22 plus 71 pnt. Uitslag kampioenschap dames: 1 G. de Bur ger-Van de Ha, Clinge met 24 plus 102 pnt; 2 Ph.v an Remortel, Sint-Jansteen met 19 plus 100 pnt. Het bestuur is van plan om de informa tiemiddagen ook in andere kernen van de gemeente Hulst te houden. mavo 't Ravelijn uit Hulst hield in sporthal Den Dullaert een groot zaal voetbaltoernooi. Dit evenement stond in het teken van de goede verstand houding tussen leerlingen, ouders en leraren. De ouders brachten drie teams op de been, terwijl de leerlingen en leraren respectievelijk met twee en één team' meededen. De ploegen hadden zich voorzien van illustere namen uit de Europese voetbalcompetitie. Direc teur R. de Potter verrichtte de aftrap van het toernooi. Het Ravelijn-toer nooi werd met miniem verschil gewon nen door FC Porto, vóór West Ham United. Verdere uitslag: 3 PSV, 4 AC Milan, 5 Feijenoord, 7 FC Brugge. TERNEUZEN In het clubhuis Ri vierenhuis aan de IJsselstraat in de wijk Zeldenrust verzorgt de paragnos- te E. Wachtels- van de Boogert op dins dag 29 maart een bloemenséance. De deelnemers wordt verzocht zelf een bloemetje mee te brengen. De parag- noste wil proberen via deze bloemen antwoord op de gestelde vragen te ge wen. De entree van deze avond is be stemd voor pater Koopmans die zich inzet voor het ongeboren kind. De zaal is geopend vanaf 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 23