VS-troepen naar Honduras Maand uitstel zes Sharpeville Onderzoek vervuiling recreatiegebied Alphen Bommengooier voor de rechter pENTATlE OP BELGIE vandaag I Spaargeld ILLEGALE AFVALSTORTINGEN ANUlJKE DOORLOPENDE CARAVANSHOW Poelzicht incoise Sagan dacht van gssmokkel Ueehonden \Kaartverkoop NICARAGUA VREEST INVASIE Schiphol Vliegramp Colombia DRIE DODEN BIJ BOMAANSLAG Onderzoek I Defensie I personeel. I Lobby J en 5 I Opinie en achtergrond: 4 I Financieel, economie: 7 vrïjdagbijlage: 9,10,11,13, Zeeland 'op eigen kracht'...maar hoe? TOTAAL-SHOW AKANT/ELAND ^ersverslechtering jaargang no. 66 18 maart 1988 Y [KV (AFP) - De Japanse hoofdstad Tokyo en omgeving zijn vrijdagmorgen ^plaatselijke tijd opgeschrikt door een hevige aardbeving. ■mlan 30 miljoen mensen werden donderdagavond om half tien Nederland- _J door de aardbeving wakker gemaakt. De beving had een sterkte van 6,1 [de chaal van Richter. ■epicentrum van de aardbeving - die het sterkste was in het noorden en foosten van Tokyo - lag op 90 kilometer ten oosten van de hoofdstad. |me tijd na de aardbeving waren nog geen berichten ontvangen over loffers of schade van betekenis. ouw WOV Zeelands oefkaart [DELBURG De regering ziet het plan voor de bouw van I vaste Westerschelde-oevcrverbinding (WOV) als de be- rrijkste troefkaart waarmee Zeeland kan 'voorsorteren op llste eeuw'. Als tot de aanleg van de WOV besloten zou wor- |gaat voor (Midden-)Zeeland de poort naar België (Kanaal- Gent) open. (AP) - De Franse schrijfster coise Sagan is donderdag door echtbank in Lyon in staat van be- Idiging gesteld wegens illegaal juik en smokkel van drugs. 2-jarige Sagan, die beginjaren 50 |uteur doorbrak met haar roman jour Tristesse" en sindsdien een breid oeuvre op haar naam werd al meer dan twee jaar de autoriteiten in de gaten gehou- n verband met haar mogelijke be- tenheid bij een internationale Isbende. hoon Sagan als eerste beroemd- in verband met de drugsaffaire in tvan beschuldiging is gesteld, zul- iaar wordt aangenomen nog meer en uit de Parijse 'jet-set' spoedig en. I jn al bijna 30 verdachten in staat beschuldiging gesteld van wie er n voorlopige hechtenis zitten. I icoise Sagan is na de tenlasteleg- vrijgelaten. PZC ■Hel ministerie van defensie be- huinigt 120 miljoen gulden op PAGINA 3 I Gedeputeerde Maris-Koster is jtevreden over de uiteindelijke I versie van de vierde nota ruim telijke ordening: onze lobby heeft gewerkt. PAGINA 5 |Door de informatieplicht van |he banken is tot nu toe voor on- Iffeoeer twee miljard aan Spaargeld naar het buitenland feerdwenen. PAGINA 5 |Be zeehonden keren wellicht weer terug in de Deltawateren. PAGINA 17 l°e automatisering van de I kaartverkoop bij de PSD zal enkele tientallen werknemers nun baan kosten. PAGINA 17 I Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 u en 15 Provincie: 17,19, 21 en 23 sPort: 25 en 27 Amerikaanse militairen staan op een luchtmachtbasis in Califomie in de rij om aan boord te gaan van een vliegtuig dat hen naar Honduras zal brengen. De regering zal dan in Benelux-ver- band nagaan of de WOV kan worden benut 'voor een verdere ontwikkeling' van (zeehaven)industrie in Zeeland'. Dat blijkt uit de Vierde Nota over de ruimtelijke ordening, een 'paraplu' voor het ruimtelijke beleid in Neder land, die gisteren als 'beleidsvoorne men' door minister Nijpels werd gepre senteerd. De WOV, zo kan uit de nota worden afgeleid, biedt Zeeland een mogelijkheid om gemakkelijker aan sluiting te vinden bij de zuidwaardse verplaatsing van het 'economisch cen trum van Europa'. Vooral wanneer in 1992 binnen de EEG een 'interne markt zonder grenzen' zal ontstaan. Dat is geen overbodige luxe, want Zee land hoeft -anders dan de drie andere 'grensregio's'- niet te rekenen op bete re wegen en snellere treinen naar het 'economisch kerngebied' van Neder land: de Randstad, voortrekker van een 'centrale Nederlandse stedenring' die zich uitstrekt tot in Noord-Brabant en Gelderland. Ook de meeste andere stimulerings projecten gaan aan Zeeland voorbij. De regering is nog wel bereid om te 'be zien' of de totstandkoming van zoge naamde inland-terminals in de grens regio's kan worden gestimuleerd. Het gaat daarbij om knooppunten voor goederendistributie. De regering wil vooral de 'internatio nale allure' van de Randstad als woon-, werk en recreatiegebied ver sterken. In de eerste plaats door een verdere uitbouw c.q. ontsluiting van de Rotterdamse haven en de luchtha ven Schiphol. Bij dat ontwikkelings beleid worden ook de grote steden in Noord-Brabant (met name Eindho ven) en Gelderland (Arnhem/Nijme- j gen) betrokken. De rest van het land is verdeeld in vier grensregio's. Daarin worden - Zeeland uitgezonderd - 'stedelijke knooppun ten' aangewezen: Groningen, Ensche de/Hengelo en Maastricht/Heerlen. Ook deze steden komen in aanmer king voor verbetering van de bereik baarheid (betere wegen, snellere trei nen), bundeling van 'grootschalige pu blieke voorzieningen' (kenniscentra, gezondheidzorg, cultuur) en centrali sering van telecommunicatie (glasve zelnetwerken). De nota gaat er vanuit dat Zeeland als een provincie zonder noemenswaardi ge knelpunten 'op eigen kracht' het hoofd boven water zal weten te hou den. Daarbij is de provincie vooral (Slot zie pagina 4.kolom 6) BOGOTA (RTR) - Een Boeing-727 van de Colombiaanse vliegtuigmaat schappij AVIANCA, met aan boord 136 mensen onder wie leden van twee voetbalelftallen, is donderdag veron gelukt, enkele minuten na vertrek van het vliegveld van Cucuta aan de grens met Venezuela. Dit heeft een woord voerder van het provinciaal bestuur bekendgemaakt. (Van onze correspondent MEXICO Daniel Ortega, de Sandinistische president van Nicaragua is niet van plan zijn troepen terug te trekken uit het grensgebied met Hondu ras en eist de onmiddellijke terugtrekking van de 3.200 man Amerikaanse troepen die sinds gisteren naar Honduras worden overgevlogen. Tegelij kertijd riep Ortega op tot een spoedzitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties omdat hij vreest dat de VS een militaire invasie van Ni caragua voorbereiden. Washington besloot gisteren tot het zenden van troepen omdat 1500 Sandi nistische soldaten begin deze week de Hondurese grens zouden zijn overge trokken bij het achtervolgen van de Contra-rebellen. Ook zouden de Sandi nisten verschillende bevoorradingskampen van de rebellen op Hondurees grondgebied hebben vernietigd. De Amerikaanse troepen zullen in eerste instantie niet langer dan drie dagen in Honduras blijven. Honduras heeft troepen naar de grens met Nicaragua gestuurd. Nicaragua ontkent dat het troepen aan de Hondurese kant van de grens heeft. In de ogen van de Sandinistische president Daniel Ortega bestaat er een groot gevaar voor een directe militaire invasie van Nicaragua. Bij wijze van voor zorg werden woensdagnacht 15.000 reservisten van het Sandinistische leger opgeroepen. In de havenstad Corinto zag men met luchtafweergeschut kans om een niet nader geïdentificeerd vliegtuig te verjagen. Daniel Ortega en de Hondurese president Jose Azcona hadden gisteren langdurig telefonisch contact. Volgens een communiqué van het Hondurese ministerie van buitenlandse zaken wil de regering van Azcona proberen te voorkomen dat het tot botsingen komt met het Sandinistische leger. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tijdens een haastig belegde persconferentie wijst de Alpheuse burgemeester Paats de plaats aan waar volgens berichten illegaal afval zou zijn gestort. (Van onze correspondent) PRETORIA Het Hooggerechtshof van Pretoria heeft de executie van de zes jeugdige inwoners van Sharpevil le met een maand uitgesteld. Om het uitstel was gevraagd door de advoka- ten van de zes ter dood veroordeelden. De verdediging heeft nu tot 18 april de tijd het proces tegen de Sharpeville- zes heropend te krijgen. Het was de bedoeling de zes vanmorgen door op hanging te executeren. Nog voor het Hooggerechtshof in Pre toria zich gistermorgen over het ver zoek tot uitstel boog, ontplofte een au tobom van 25 kilo voor het gerechtshof van de Transvaalse stad Krugersdorp. Drie zwarten kwamen om het leven en twintig personen raakten gewond. De Zuidafrikaanse minister van wet en DEN HAAG (GPD) Hoewel er vrij wel zeker geen radioactief afval ligt, wordt vandaag de voormalige vuil stortplaats in het recreatiegebied Ze- gersloot in Alphen aan den Rijn door specialisten gecontroleerd. Met gei gertellers zal men proberen vast te stellen of er radioactiviteit kan wor den gemeten. Dit is een van de maat regelen waartoe de gemeente en de provincie Zuid-Holland hebben be sloten na berichten dat er in het re creatiegebied illegaal honderddui zend vaten industrieel en ziekenhui- safval zijn gestort. Inmiddels is op de afgedekte vuilstort een gemeentelijke golfbaan aangelegd en zijn er een kinderboerderij, een na- tuurcamping en andere voorzieningen gerealiseerd. Dicht nabij ligt een re- creatiemeer. Burgemeester Paats en de Zuidhol landse milieugedeputeerde J. van der Vlist (PvdA) geloven niet echt in een grootscheepse bodemverontreiniging. „Ik hoop dat het niet waar is", zegt Paats. „Het is zeer onwaarschijnlijk, maar je moet het serieus nemen". Van der Vlist: „De mensen zijn nu zo op stang gejaagd, dat we wel verplicht zijn als overheid om met enige hard heid te beweren dat het niet zo is". Er is op dit moment geen verontreiniging geconstateerd, ondanks dat er twee keer per maand monsters van het grondwater worden geanalyseerd. „Dat betekent dat als er al vaten lig gen, ze niet zijn doorgeroest of lek ken", aldus Van der Vlist. ROTTERDAM (GPD) Tegen de 21 jarige Ossenaar John S., die eind oktober vorig jaar de voetbalwed strijd Nederland-Cyprus verstoorde door een bom op het veld te gooien, is tien maanden gevangenisstraf geëist waarvan zes voorwaardelijk. Bovendien mag hij de de komende drie jaar geen wedstrijden van het betaalde voetbal bijwonen. De Ossenaar moest gisteren voor de Rotterdamse rechtbank terechtstaan voor zijn daad die de voetbal avond in de Rotterdamse Kuip verknalde. Tijdens de zitting werd duidelijk dat de Ossenaar niet het type van de voetbalvandaal blijkt te zijn waarvoor hij na die fatale 28e oktober vorig jaar door de meeste Nederlanders werd aangezien: een agressief, a-sociaal, contactarm en werkloos iemand. „Hij heeft eigenlijk alles wat z'n hartje begeert", zo las rechtbank-president mevr. R. Lensink-Bosman uit een van de rapporten voor. „het is een harde werker, hij heeft een meisje, een dak boven z'n hoofd en z'n ouders zijn goed voor hem. De rechtbank doet uitspraak op 31 maart. (Zie ook pagina 25 De stort zou in de jaren 1978 en '79 heb ben plaatsgehad. Het Hazerswoudse bedrijf Kemp zou ervoor verantwoor delijk zijn geweest. Kemp is onder werp van een strafrechtelijk onder zoek in verband met het illegaal stor ten van afval in België en andere milieudelicten, die zouden zijn ge pleegd in de periode 1985 tot halver wege 1987. Voor dat onderzoek is een speciaal milieuteam geformeerd dat ook de informatie kreeg toegespeeld over de mogelijke verontreiniging in Zegersloot. Omdat deze delicten zijn verjaard en er strafrechtelijk geen eer CSlot zie pagina 3 kolom 7) nieuw en gebruikt. Dealer van: Knaus - Beijerland - Award Caravancentrum Verrijn Stuartweg 4 (indus trieterrein 'De Poel') Goes, tel. 01100-23277 orde, Adriaan Vlok, verklaarde later op de dag dat een blank lid van de in Zuidafrika verboden bevrijdinsgbewe- ging ANC, Heinrich Grosskopf, voor de aanslag verantwoordelijk zou zijn. Het hooggerechtshof gelastte uitstel van executie omdat de verdedigers van de zes ter dood veroordeelden wis ten aan te tonen dat een van de getui gen tijdens het proces in 1985 een valse verklaring had afgelegd. Na de uitspraak brak er een spontaan gejuich los in de rechtszaal. De zeker 200 aanwezigen applaudiseerden luid en familieleden konden hun tranen niet bedwingen. Buiten de rechtzaal, waar de hele dag talrijke politieagen ten gereed werden gehouden om zono dig op te treden, werd het zwarte volkslied Nkosi Sikhelel' gezongen en een van de advocaten. Prakash Diar ging op de schouders. Rechter Human waarschuwde echter voor al te veel optimisme: "Voor mij blijft vaststaan dat de zes daadwerke lijk deel hebben uitgemaakt van de groep die de zwarte loco-burgemeester van Sharpeville vermoordde". Waarnemers menen, dat de gang van zaken in Pretoria een overwinning voor president P.W. Botha kan worden genoemd. Botha kondigde woensdag aan niet te zullen ingrijpen in de rechtsgang en de uitkomst van het kort geding te zullen volgen. Door de uitspraak van de rechter kan Botha volhouden dat hij niet is gezwicht voor de grote binnen- en buitenlandse pres sie. terwijl hij tevens kan wijzen op het feit dat Zuidafrika nog altijd over een onafhankelijk rechtspraak beschikt. (Advertentie) T\ e Vierde Nota over de Jruimtelijke ordening van Nederland, gisteren in Den Haag gepresenteerd, is voor Zeeland geen beleids stuk om vrolijk van te worden. Voor het kabinet spelen de economische ontwikkelingen in deze provincie nau welijks een rol, in die zin dat ze 'meetel len' als sterke punten van Nederland op weg naar de 21ste eeuw. Ruw ge zegd komt het er in deze lang verwach te nota op neer. dat Zeeland het tussen nu en het jaar 2015 zelf maar min of meer moet uitzoeken. Aan de lands- 'grenzen naar West-Duitsland en Bel gië hebben de vormgevers van de toe komst op de kaart zogeheten 'Regio's op eigen kracht' ingetekend: het noor den van het land, het uiterste oosten, Limburg en Zeeland. De filosofie ach ter deze benadering is dat het voor de bewuste grensgebieden straks belang rijker is om aansluiting te zoeken bij de economische centra in het zeer na bije buitenland dan zich geheel te rich ten op het 'kloppend hart' van cen traal Nederland. Drie van deze vier 're gio's op eigen kracht' worden in aanmerking gebracht om stedelijke knooppunten te ontwikkelen. Voor Zeeland geldt die stimulans niet. Wan neer de Westerschelde-oeververbin- ding er komt. ziet het kabinet een mo gelijkheid om Zeeland zonder een cent op zak weg te duwen richting België. En tot die tijd is er kennelijk weinig aan de hand. Getuige deze constate ring in de nota: „Over het geheel geno men lijkt de arbeidsmarkt in het zuid westen het meest evenwichtig ten op zichte van de andere landsdelen. Zeeland had in september 1987 het laagste werkloosheidspercentage van Nederland". Een uitgangspunt dat al is achterhaald voordat de inkt van de toekomstvisie was opgedroogd. Nota's over de ruimtelijke ordening van Nederland lopen nogal eens het risico dat de inhoud ervan niet echt serieus genomen wordt. De tame lijk gezwollen taal, de superlatieven en de breedsprakigheid over de wijde per spectieven geven daartoe ook aanlei ding. Bovendien gaat het niet om con crete plannen, maar - in dit geval - om een schets hoe Nederland er over 25 jaar zou moeten uitzien. Een manco van dit soort nota's is verder dat finan ciële onderbouwing van de ruimtelijke vooruitzichten ontbreekt. En vooral nu doet dit gemis zich sterk voelen. De Vierde nota is namelijk erg nadrukke lijk marktgericht. Voor de ontwikke ling van nieuw beleid is geen extra overheidsgeld beschikbaar. Wil er van de geformuleerde doelstellingen iets terechtkomen, dan zal vooral het be drijfsleven erop moeten inspringen. Een stuk vol vaagheden dus met 'in dien mogelijk' en 'bezien zal moeten worden dat..' als standaardzinnen op bijna iedere pagina. De neiging is dan snel geboren om zo'n nota in de onder ste bureaula op te bergen. Toch is dat gevaarlijk. Het kabinet heeft in deze Vierde nota voor de ruimtelijke orde ning wel degelijk beleid geformuleerd: het geeft tendenzen aan, zet lijnen uit. De nota ontwikkelt een filosofie, die in het beleid zelf haar schaduwen al lan ge tijd vooruit werpt. Zeeland hoeft het maar op de vingers na te tellen: re gionaal economisch beleid afgeschaft, subsidies voor de recreatie vermin derd, voorbijgelopen bij de ontwikke ling van een kenniscentrum. Geen knelpunten? Dan ook geen bijzondere aandacht meer. In werkelijkheid legt de nota een ont wikkeling vast, die al geruime tijd aan de gang is. De Randstad van Ne derland is namelijk bezig om op een aantal punten de concurrentiepositie te verspelen tegenover economisch sterke centra in het Europa-van-de- vrije-markt na 1992 als München, Ge- nève, Frankfurt en het Ruhrgebied. Het gaat fout met de bereikbaarheid van de haven van Rotterdam en met de internationale luchthaven Schip hol. Goederenvervoer en zakelijk au toverkeer krijgen in het beleid dan ook absolute voorrang. De 'verstopping' in het verkeer moet zo snel mogelijk op geheven. De bedrijvigheid van Neder land is trouwens van de Randstad naar het oosten (Gelderland) en het zuiden (Noord-Brabant) uitgewaaierd. Daar liggen de sterke punten van Ne derland. Op die lijn moet worden voortgebouwd: Nederland moet het straks hebben van stedelijke centra met internationale allure. Op zichzelf een visie, die aansluit op een min of meer 'natuurlijke' economische ont wikkeling. Alleen lijkt de rest van het verhaal gebaseerd op de lege porte monnee. Het vergeet bijvoorbeeld de economische positie van het Wester- scheldebekken uit te buiten, Neder lands 'derde sterke gebied'. En wan neer de middelen voor nieuw beleid straks moeten worden weggehaald bij die voor het bestaand beleid is er in an dere richting sprake van economisch afbraakbeleid. Voor de toekomstige zwakke regio's van Nederland heeft deze Vierde nota een grimmig karak ter. 'Op eigen kracht' verder kan na melijk alleen met een goed lopende motor. vdM. Nieuwe studierichtingen - Aan de Landbouw Universiteit (LU) in Wage- ningen kunnen studenten met ingang van september agrosysteemkunde studeren. Dat is een studierichting die de problematiek rondom landbouw, natuur en milieu geïntegreerd gaat aanpakken. Vanaf september 1989 kunnen in Wageningen rurale ontwik kelingsstudies (gericht op landbouw onderzoek, voornamelijk ten behoeve van de Derde Wereld) gevolgd worden. Nu bij: Alle 1988-noviteiten op caravangebied Nieuwe trend '88-lijn in tuin- en Hoek Rl|ksweg - Ringbaan West campingmeubelen Opening gloednieuwe accessoiresshop 01100 - 1 14 40 j GOES 1 bewolking en in de namiddag oj ïrtd regen. Middagtemperatuur 6 tden. Een zuidoostenwind 2 tot 3, lemend 3 tot 4, 's avonds toene- lici 4 tot 5 Bft. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1