Duizenden wintersporters zitten vast in de sneeuw Plan gratis reizen rij ksambtenaren Nieuwe aids-test in april op de markt Voetbaldrama eist in Nepal tientallen doden Defensiedollars roepen vragen kamerlid op •ZUINIGINGSOVERLEG 'ZC/sport vandaag Bezoek Hiswa 22.000 lager Zilver voor Yvonne Van den Broek gaat graag naar Suriname Jesse Jackson wint dik in geboortestaat Spanje wil Noriega asiel geven ara \rd JÊMossels JULIANA EN BERNHARD IN LECH GEVANGEN ZUINIG EN MINDER FILES Vervanger PANIEK IN STADION DOOR NOODWEER Vrouw verkracht en gewurgd door tbr-veroordeelde legen Angola klassieker Bloed Iewolkt en regenachtigMaximum Imperatuur rond 6 graden. Zwakke veranderlijke wind. Ie jaargang no. 62 gjandag 14 maart 1988 Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIALE ZEEUWSE GO og geen olitiek kkoord HAAG (GPD) Premier Lubbers heeft zondagavond ge- [fbeerd met de ministers De Koning (sociale zaken), Ruding ancien) en De Korte (economische zaken) een compromis te eiken over de bezuinigingen voor de komende jaren. De be- |dslieden zijn niet verder gekomen dan het opstellen van scenario dat voorziet in bezuinigigingsmaatregelen ter Ltte van circa vier miljard gulden, besteding van het WIR- lelfl aan lastenverlichting voor het bedrijfsleven en verlaging de loon- en inkomstenbelasting. Een echt politiek ak- Ird is echter niet bereikt. Rekenmeesters van het kabinet |pbben zich de hele nacht gebogen |de gevolgen en effecten van de ge- Jrde maatregelen. Of alle sociaal- lomische ministers het pakket Ten steunen, is afhankelijk van de pmst van die berekeningen. Het lllige kabinet komt vandaag op- Iv bijeen om te proberen de impas- |té doorbreken, die dit weekeinde CDA en VVD bleef bestaan over png en inhoud van de bezuinigin- l'oor de komende jaren, j-fractievoorzitter Bert de Vries erde zaterdag hardnekkig ak- l te gaan met bezuinigingen van f dan vier miljard gulden, zoals de en CDA-minister van financiën |ng eisen. Jen vredesregeling voor Ango- i lijkt een stuk dichterbij te zin \ekomen. PAGINA 3 Je twee nieuwe Krammerslui- jen moeten op korte termijn forden ontdaan van een dikke pag aangroei van mosselen. PAGINA 5 Heet John Vermeule uit Mid delburg schreef zaterdag de 20 ïlometer loop van Alphen aan e Rijn op zijn naam door in eze klassieker verscheidene ationale- en internationale oppers achter zich te laten. PAGINA 9 poek-trainer Jack van de Wal- reageerde furieus op de ne erlaag van zijn ploeg tegen erooskerke. „Ik laat ze trai- e" tot ze het bloed voor hun Qen hebben." PAGINA 13 iadio, televisie en kunst: 2 Jinnen- en buitenland: 3 rovincie: 5 en 7 Port: 9,10,11,12,13,15 en worden aangeslagen voor een bedrag van rond de 800 miljoen, waarvan 550 miljoen al aangekondigd was om de overschrijdingen bij de studiefinancie ring op te vangen. Als compensatie voor de afschaffing van de WIR wordt overwogen de ven nootschapsbelasting op de winst van bedrijven te verlagen van 42 procent naar 35 a 38 procent. Daarnaast zou de kinderbijslag in de toekomst niet meer betaald hoeven te worden door de werkgevers, maar uit de schatkist. Omdat dit pakket de bedrijven een lastenverlichting oplevert van veel meer dan 4,2 miljard gulden, zullen de werkgevers wel meer moeten gaan betalen aan de werkloosheidsuitke ringen. BREGENZ - Vakantiegangers in het Oostenrijkse skigebied Arlberg zijn het afgelopen weekeinde vast komen te zitten. De autoriteiten hebben de wegen afgesloten in verband met lawinegevaar. DEN HAAG (GPD) Het ministe rie van binnenlandse zaken werkt aan een plan om alle rijksambte naren gratis van het openbaar ver voer gebruik te laten maken. Dit idee is enkele dagen geleden aan gedragen door het ministerie van economische zaken en blijkt aan trekkelijk genoeg om nader uit te werken. Minister Deetman van on derwijs maakte vorige week be kend dat studenten die een studie beurs hebben vanaf 1 augustus een gratis jaarkaart voor het open baar vervoer krijgen. Met een gratis openbaar-vervoer kaart voor de rijksambtenaren wordt in de eerste plaats bereikt dat de tientallen ambtenaren op de ministeries die zich nu bezighou den met het berekenen en uitkeren van de reiskosten, overbodig wor den. In het kader van de afslan kingsoperatie van het overheids personeel kunnen zij hun be kwaamheden elders binnen het overheidsapparaat nuttig maken. Bovendien, zo wordt geredeneerd, zou door ambtenaren te verplich ten om de auto thuis te laten de he le Randstad voor een groot deel van het fileprobleem worden ver lost. Tegelijkertijd zouden de kos ten van het openbaar vervoer door het extra reizigersaanbod op vaste uren in de ochtend en de middag kunnen verminderen. „De regeling waarin is vastgelegd op welke reiskostenvergoeding een ambtenaar recht heeft, is zeer inge wikkeld en verschaft aan veel amb tenaren werk. Als het gratis laten reizen voor iedere rijksambtenaar een goede regeling blijkt te zijn, zullen de provincies en gemeenten wel volgen", zo meent een woord voerder van het ministerie van bin nenlandse zaken. Het plan om ambtenaren gratis met het openbaar vervoer te laten reizen, blijkt al jaren geleden te zijn uitgewerkt. Maar toen was het zowel politiek als maatschappe lijk niet haalbaar, omdat men ambtenaren de vrijheid van ma nier van reizen niet kon en wilde ontnemen. Bijna alle ambtenaren die op de ministeries hun werk hebben en buiten hun standplaats wonen, kozen voor de auto. ytemming in het kabinet wordt J waarnemers als „hard" omschre- Jn, rzou er van een crisissfeer geen pe zijn. Zaterdag vergaderde het het van 's ochtends tien uur tot na lemacht, en werden ook de frac- Jorzitters van CDA en WD regel- geraadpleegd. len de coalitiepartners CDA en bestaan forse meningsverschil- ■ver de bezuinigingen op ontwik- Agshulp en defensie. Het CDA pro- T de hulp aan de Derde Wereld - de ffeuille van CDA-minister Buk- - zoveel mogelijk te sparen, maar ie Ivd voelt er niets voor om die re- pnlxtra te snoeien op de defensiebe- Tng van haar partijgenoot Van Ee- Ji. In hun regeerakkoord spraken en VVD nog af dat op de twee be jagen alleen in uitzonderlijke om- pigheden en in onderlinge samen- bezuinigd mocht worden. Het B nu zo goed als vast dat op beide |n fors bezuinigd gaat worden. Jnaast zal waarschijnlijk staatsse- gris Heerma (volkshuisvesting) iveer een miljard moeten bijdra- jnin het bezuinigingspakket. Op de (Ie uitkeringen zou eveneens iets t dan een miljard worden bezui- j Onderwijsminister Deetman zal PZC AMSTERDAM (GPD) De Hiswa- watersporttentoonstelling, die gis teravond haar deuren sloot, heeft 139.570 bezoekers getrokken. Dat is 22.809 minder dan verleden jaar. On danks deze forse teruggang in het aan tal belangstellenden zijn organisatie en deelnemers niet ontevreden. Van de kant van de organiserende RAI Ge bouw BV is meegedeeld dat het lagere bezoekcijfer geen invloed heeft gehad op de resultaten van de beurs. Ook ex posanten gaven te kennen goede za ken te hebben gedaan. Zij verklaar den over het algemeen met een meer gericht publiek te maken te hebben gehad dan in het verleden het geval was. DEN HAAG (GPD) Duizenden Ne derlanders zijn het afgelopen week einde ingesneeuwd geraakt in Oos tenrijk en Zuid-Duitsland. Onder hen bevinden zich prinses Juliana en prins Bernhard, die zaterdag uit Lech zouden terugkeren. Ook de Neder landse herenschaatsploeg was niet in staat om vanuit Inzeil huiswaarts te gaan. Als gevolg van zware sneeuwval en la wines in het heel Oostenrijk, Zuid- Duitsland en de Italiaanse Alpen ver loren vijftien mensen het leven en raakten tientallen min of meer zwaar gewond. Het Oostenrijkse dorpje St. Anton werd het zwaarst getroffen. Twee lawines stortten zich achter el kaar op huizen en pensions in het dal. Vijf Zweedse wintersporters en twee Oostenrijkse vrouwen kwamen om in een pension dat onder een lawine werd bedolven. De schuivende sneeuwmas sa's troffen vijftien hotels en pensions, op een afstand van 500 meter van het centrum van St Anton. In de Italiaanse Alpen vonden vijf mensen de dood toen zij door lawines werden getroffen. In Tirol werd een stoeltjeslift meegesleurd door een la wine; een 17-jarige Westduitse kwam daarbij om het leven. Als gevolg van gladheid vielen bij een auto-ongeluk in Zuid-Duitsland twee doden. In Oostenrijk werden hele dorpen zo als St. Anton, Zurs, Lech en Stuben am Arlberg door de zware sneeuwval van de buitenwereld afgesloten. Het ver keer op de autobanen in Zuid-Duits land en Oostenrijk liep vast en de luchthaven van Munchen werkte met grote vertraging. In de Oostenrijkse skigebieden Arl berg, Vorarlberg en Tirol viel ander halve tot twee meter sneeuw. Volgens de Oostenrijkse autoriteiten zitten daar ongeveer 45.000 toeristen vast. De ANWB schat dat rond de 10.000 Ne derlanders in dat gebied vakantie vie ren. De ingesneeuwde Nederlanders heb ben geen beroep gedaan op de Alarm centrale van de ANWB. Er kwamen slechts enkele telefoontjes van men sen die wilden weten of ze hun extra kosten bij de verzekering kon declare ren. Dat is het geval, aldus de ANWB. Verder moest er hulp worden geboden na enkele kleine ongevallen in Zuid- Duitsland. Voorlopig blijft het nog sneeuwen in Oostenrijk en Zuid-Duitsland. Pas in de tweede helft van de week wordt enige verbetering verwacht. De schaatser Hein Vergeer maakt zich zorgen dat hij dinsdag niet aanwezig kan zijn bij het gala dat ter gelegen heid van het beëindigen van zijn sportcarrière wordt georganseerd. Prinses Juliana, die vandaag een plechtigheid in Vlaardingen zou bij wonen, stuurt een vervanger. Na drie gouden Olympische me dailles stelde Yvonne van Gen- nip zich dit weekeinde in het Noorse Skiën tevreden met zil ver. De Oostduitse Karin Kania was oppermachtig en veroverde haar vijfde wereldtitel. (Zie pagina 9) Het nieuwe apparaatje waarmee zeer snel kan worden vastgesteld of ie mand is besmet met het aids-virus. DORDRECHT (GPD) - Het che misch concern Du Pont komt begin volgende maand met een appa raatje op de markt, waarmee bin nen enkele minuten kan worden vastgesteld of iemand is besmet met het aids-virus. Het apparaatje wordt voorlopig alleen beschik baar gesteld aan bloedbanken en laboratoria van ziekenhuizen. Maar ook huisartsen hebben be langstelling voor de aids-test om snel uitsluitsel te kunnen geven aan patiënten, die vrezen een be smetting te hebben opgelopen. Du Pont, onder meer gevestigd in Dordrecht, heeft twee jaar gewerkt aan de ontwikkeling van het appa raat, dat veel gelijkenis vertoont met de zwangerschapstest van Pre dictor. Het is een plastic doosje, iets groter dan een postzegel, met in het midden een uitholling waarin een druppel serum wordt gebracht. Blijft de uitholling wit, dan is de pa tiënt niet besmet. Wordt de uithol ling daarentegen rood, dan bete kent dat dat zich in het lichaam an tistoffen tegen aids bevinden. De nieuwe vinding is inmiddels ge test door TNO en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM). Uit de proeven blijkt dat de aids-test honderd procent betrouwbaar is als iemand niet be smet is. Maar er is geen volledige ze kerheid dat iemand wel besmet is, als het apparaatje rood kleurt. Dan zal in ieder geval een uitgebreide aids-test in een laboratorium moe ten volgen. Die duurt doorgaans twee tot drie weken. Het is niet de bedoeling dat het ap paraatje voor iedereen beschikbaar komt. Om ethische redenen wil Du Pont het middel niet in apotheek of drogist te koop aanbieden. KATHMANDU (RTR/AFP) - Een onge kend voetbaldrama heeft Kathman- du, de hoofdstad van Nepal, in diepe rouw gedompeld. De rook van de brandstapels trok zondag over de stad. Rouwende familieleden ver brandden de slachtoffers aan de oe vers van de Bagmati-rivier. De hogere kasten op de gewijde grond van Pash- tupatinath, de overigen in Kalamo- chan, enkele kilometers verderop. Ge scheiden in leven en dood. Samenge bracht op dat ene helse moment, toen zaterdag een blikseminslag het volge pakte stadion in het donker zette en (Van onze correspondent PARAMARIBO/DEN HAAG Minis ter Van den Broek van buitenlandse zaken is „gaarne bereid" eind maart een bezoek aan Suriname te brengen. Van den Broek heeft zaterdag een offi ciële uitnodiging daartoe ontvangen van de Surinaamse regering. Inmid dels is ook toestemming verleend voor de benoeming van Johan Hoek man als ambassadeur in Paramaribo. Hoekman wordt al begin deze week in Paramaribo verwacht om het bezoek van Van den Broek voor te bereiden. De uitnodigingen werden bekendge maakt direct nadat president Shankar de regeringsverklaring voorlas. In Ne derland is. in tegenstelling tot in Suri name zelf, bijzonder positief gerea geerd op de regeringsverklaring. Van den Broek sprak van een vertrouwen wekkend document. In Paramaribo is echter lauw gerea geerd op de verklaring. Velen vroegen zich af waarom de regering ruim twee uur nodig had om het probleem 'geen werk en geen eten' te omschrijven. een recht uit de Himalaya komende hagelbui de menigte naar de uitgan gen dreef. De poorten bleken gesloten. Mensen probeerden in paniek over de omheiningen te klimmen, vielen terug en werden onder de voet gelopen en vertrapt. In het duister speelden zich verschrikkelijke tonelen af. Hulpverle ning was er nauwelijks. Het noodweer zette een deel van de stad onder water, bomen werden ontworteld en telefoon lijnen braken. Overal was het licht uit gevallen. Toen de hulpverlening eindelijk op gang kwam, was er een groot gebrek aan donor-bloed en medicamenten. Nepal, één van de tien armste landen ter wereld, was op een ramp van derge lijke omvang in het geheel niet voorbe reid. In de eerste berichten was sprake van meer dan hónderd doden. Latei- bleek, dat dit cijfer te hoog was. Zon dagmorgen was het dodental volgens officiële berichten 69, vijftien mensen waren er erg slecht aan toe, terwijl de vijf plaatselijke ziekenhuizen in totaal 82 minder ernstig gewonden hadden opgenomen. Er is twijfel over de juistheid van die cijfers. De verschrikkelijke gebeurte nissen hebben in het anders zo vrede lievende land tot uitbarstingen van grote woede geleid. De premier van Nepal, Marich Man Singh, werd met de dood bedreigd toen hij een bezoek bracht aan het ziekenhuis. Twee leden van de oppositie eisten het aftreden van de regering, omdat deze in gebre ke zou zijn gebleven de nodige veilig heidsmaatregelen te nemen. De politie ontkent met grote stellig heid verantwoordelijk te zijn geweest voor het gesloten houden van de uit gangen. Men had de poorten willen openen, maar het stadion-personeel dat over de sleutels beschikte, was niet te vinden. De accommodatie van het stadion was 20.000 plaatsen, maar bij de voetbalwedstrijd Mukti Jodd- ha Sangsad uit Bangladesh en het plaatselijke Janakpur, waren min stens 24.000 bezoekers. DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid H. Vos (PvdA) neemt geen genoegen met het ant woord van minister Van Eekelen (defensie) over een administratieve vergissing waardoor zijn ministerie tot eind 1990 met ruim 400 mil joen dollar blijft zitten. In een reactie op Van Ee kelens uitleg plaatste Vos vraagtekens bij de gang van zaken bij het ministerie. In april 1986 werd een bedrag van 385 miljoen dollar gekocht tegen een termijnnotering van 2,58 gulden. Deze gelden wa ren bestemd voor onder andere de financiering van het F-16 project. Door de koersdaling van de dollar echter blijkt het ministerie van defen sie over 1987 met een overschot te zitten van 132 miljoen dollar. „Ik ben zeer verbaasd", aldus het Kamerlid zon dag. De minister wil de schade beperken door het dollaroverschot te beleggen in Amerikaan se waardepapieren. Maar zo ga je van het ene probleem naar het ande re." Van Eekelen liet we ten dat het overschot aan op termijn gekochte Amerikaanse dollars zal worden belegd in Ameri kaans schatkistpapier. Maar er moet nog maar afgewacht worden of de ze maatregel ook resul taat oplevert, aldus Vos. Hij zal donderdag tij dens een bijeenkomst van de Kamercommis sie voor defensie verder op deze zaak ingaan. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Democratische presidentskandidaat Jesse Jackson heeft zaterdag de voorverkiezingen in zijn geboortestaat Zuid Carolina dik gewonnen. Hij kreeg 54 procent van de stemmen, tegen 18 procent voor de nummer twee, Albert Gore. De repu blikeinen stemden al een week gele den. Gouverneur Mike Dukakis behaalde 7 procent van de stemmen, Richard Ge phardt 2 procent en Paul Simon min der dan 1 procent. In gedelegeerden voor de allesbepalende nationale con ventie gerekend, betekent de uitslag dat Jackson 23 gedelegeerden heeft gewonnen, tegen Gore 6. Als de resultaten van alle voorverkie zingen die tot nu toe in het land zijn gehouden, bij elkaar worden opgeteld, dan heeft Jackson nu 423 gedelegeer den. Dat zijn er maar iets minder dan de koploper bij de Democraten, Duka kis, die er 460 heeft, maar meer dan Go re, die er nog geen 400 heeft. Jackson zou na de volgende voorver kiezing, die morgen in de staat Illinois wordt gehouden, zelfs de eerste plaats van Dukakis kunnen overnemen. GRONINGEN (ANP) - Een 28-jarige man die vrijdag tegenover de gemeen tepolitie van Groningen heeft bekend een 22-jarige Groningse vrouw te heb ben vermoord, blijkt een patiënt van de Van Mesdagkliniek in Groningen te zijn. De man had proefverlof. Dat heeft de politie zaterdag meegedeeld. De man, de 28-jarige W. van der S. uit Groningen, was donderdagavond op weg naar de Van Mesdagkliniek, toen hij het plan opvatte een vrouw te ver krachten. Hij wachtte het slachtoffer op en volgde haar. Vervolgens ver krachtte hij de vrouw en wurgde haar met een sjaal. Het levenloze lichaam gooide hij in een sloot in Groningen. Vrijdagochtend meldde de man zich bij de politie met de mededeling dat hij „een ernstig feit" had gepleegd. Van der S. werd in de Van Mesdagkli niek (een instelling waar tbr-gestelden worden verpleegdbehandeld voor een verkrachting en voor geweldsdelicten. Justitie zal het beleid waar het de Tbr- behandelingen betreft, niet wijzigen na dit misdrijf. MADRID PANAMASTAD (DPA/UPI/ AFP/RTR) - Spanje heeft bij monde van zijn minister van buitenlandse zaken bevestigd dat het bereid is de Panamese militaire machthebber po litiek asiel te verlenen als de demo cratie in Panama daarmee kan wor den gediend. „Maar er is nog geen en kel verzoek gekomen van de kant van generaal Manuel Antonio Noriega", aldus minister Francisco Fernandez Ordonez. De situatie van de generaal wordt al leen maar precairder sinds president Reagan vrijdag ook de per dinsdag vervallende zes miljoen dollar aan Ka- naalhuur bevroor. Daardoor droogt de bron van dollars, 's lands feitelijk enige betaalmiddel, steeds verder op en komt de bevolking zonder contact geld te zitten. De banken zijn al weken dicht. Zondag ging het gerucht dat het bewind supermarkten zal verplichten cheques aan te nemen. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1