Kankerverwekker in ketjap en soeparoma SMAKELIJK ETEN Oisterwijk, Gemeenten blijven gegevens geloof doorgeven aan kerk 'rins Charles lan dood mtsnapt REDDINGSPLANNEN TE DUUR Gruijters laat tv-ploeg uit raadszaal verwijderen CONIMEX HAALT FLESSEN TERUG Oostenrijk blikt verkrampt terug ïisselvallig |3le jaargang no. 60 Tijdag 11 maart 1988 DESIGN BINNEN BEREIK lotonde kritiek vrant in de klas uernramp ^ulianafonds Recreatie DEN HAAG (GPD) Minister Braks (landbouw) heeft geen geld ter beschikking om de Nederlandse akkerbouwers te steunen. De akkerbouw, die ook volgens de minister in een 'zeer zorgelijke situatie' verzeild is geraakt, heeft echter wel degelijk perspectief, zo meent de bewindsman. frijdagkrant pagina 9,10,11,13,14 en 15 <L Toonaangevend in eiken. enemende bewolking, in de middag avond af en toe regen. Een vrij —jichtige tot krachtige westenioind. 's I wonds een krachtige tot harde wes- ^laoind. Stenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 vrijdagavond koopavond PROVINCIAL Woonwand ontworpen voor diegene die iets meer verlangt dan een gewone kast. Ook in wit, zwart en eiken. (Van onze correspondent) knden De Britse kroon- |ns Charles is op het nippertje de dood ontsnapt. Hij be nd zich bij het Zwitserse win- Isportoord Klosters in een ge lschap skiërs, dat door een la- Sne werd verrast. Het ptselinge sneeuwgeweld mis- |te le prins, maar bedolf zijn fend en begeleider majoor ligh Lindsay. |en deze uit de zware sneeuw- pssa werd bevrijd, bleek hij te overleden. Een ander lid van it gezelschap van de prins, Pa- fjcia Palmer-Tomkinson raakte lor de lawine gewond en werd et twee gebroken benen in het Ikenhuis van Davos opgeno- en. bggetuigen hebben gemeld dat It gezelschap zich buiten de of- liele pistes bevond, toen het lama zich voltrok op een dicht lsneeuwde helling buiten Klos- fs. Volgens hen was prins Char- volkomen overstuur en heeft j huilend meegeholpen om zijn fend Hugh Lindsay, die jaren- hg een adjudant van koningin lisabeth was en onder meer ook j de persafdeling van Bucking- lm Palace werkte, uit te gra in. PZC jlet verkeer op rotondes krijgt 1990 voorrang op het ver leer dat een verkeersplein na- I ert. PAGINA 5 I'- Raad van State heeft forse ritiek op het compromis dat lissen CDA en WD is gesloten [rer de Wet Gelijke Behaiide- W'9- PAGINA 7 lias 2 van de la ayenburgh «ifcttvoLÜÉ j it Middelburg prgde voor en verrassing, |0£r nooit verscheen er in de 1ZC een handgeschreven pa- jina op ware grootte. PAGINA 8 Je veiligheidssystemen van de Ierncentrales in Borssele en Jodewaard zijn in staat een jnstig reactorongeluk te be heersen. PAGINA 17 fel Koningin Julianafonds Ieeft donderdag in Zeeland Ine cheques uitgereikt aan erenigingen die zich inzetten loor het welzijn van etnische [inderheden. PAGINA 19 Pe eerste recreanten kunnen leze zomer terecht in het nieu- Pe recreatiegebied de Binnen velde bij Bergen op Zoom. PAGINA 21 Rdio, tv en kunst: 2 junnen- en buitenland: 3, 5 In 7 Ppinie en achtergrond: 4 financiën en economie: 6 Provincie: 17, 19, 21, 22 en r Sp°rt: 25 en 27 Geen geld Braks voor akkerbouw Woedende akkerbouwers, die donder dag het overleg van de kamercommis sie voor landbouw met de minister bij woonden, gaven regelmatig blijk van hun ongenoegen. Behalve de minister moesten ook enkele parlementariërs het ontgelden. Braks verklaarde niets te zien in een overbruggingskrediet en rentefacili- LELYSTAD (GPD) - Een tv-ploeg van Den Haag Vandaag is woensdag door de politie van Lelystad verwijderd van de publieke tribune van de ge meentelijke vergaderzaal. Dit ge beurde op verzoek van burgemeester en oud-minister van Volkshuisves ting Hans Gruijters. De tv-ploeg wil de hem vragen naar een reactie op de kritiek die de enquêtecommissie bouwsubsidies in haar eindrapport op zijn beleid als minister had geuit. De openbare vergadering werd onmid- delijk door Gruijters geschorst, toen hij de cameraploeg van de NOS zag. Hij verzocht het team, onder leiding van journalist Jan Driesen, de zaal te verlaten. Toen Driesen weigerde, greep de politie in. „Een kwalijke zaak", zo omschreef eindredacteur Ferry Mengele van Den Haag Vandaag de reactie van Gruij ters. teiten voor de akkerbouwers. VVD- woordvoerder Blauw had enkele voor stellen in die richting gedaan. Blauws reddingsplan voor de bedrijfstak, op basis waarvan de Kamer gisteren dis cussieerde, is volgens de minister niet te bekostigen. De WD-er had de kos ten van het plan op ruim 40 miljeon gulden becijferd. Ook een reddingsplan van het Land bouwschap, kosten 287 miljoen, vond geen genade in de ogen van de be windsman. „Ik wens daarover op dit moment geen nadere uitspraken te doen, want het cijfer van 287 miljoen is voor mij nieuw. In de afgelopen ge sprekken met het Landbouwschap is dat cijfer niet op tafel gekomen", aldus Braks. De minister bleef niets anders over dan te verwijzen naar bestaande rege lingen, zoals de bijstandsregeling voor zelfstandigen. Daar kan een beroep op worden gedaan als de banken geen krediet wensen te verstrekken. De overheid is daarnaast bereid akker bouwers die een aanvraag indienen voor financiering uit het borgstellings fonds een soepele administratieve af wikkeling te garanderen, zo zei Braks. „Maar tot nog toe is mij op geen enkele manier gebleken dat akkerbouwers op dat fonds een beroep doen". Braks zei de Kamer toe studie te wil len verrichten naar de mogelijkheden van een vut-regeling voor 55-plussers. Die zou worden gekoppeld aan de beëindiging van het bedrijf. Bij volle dige bedrijfsbeëindiging krijgt de boer 7000 gulden en voor elke hectare nog eens ruim 550 gulden. Op 28 en 29 maart zal in Brussel een besluit val len over de vut-regeling in Europees verband. DEN HAAG - Boze boeren luidden gisteren op het Binnenhof in Den Haag de noodklok. Zij protesteerden tegen het landbouwbeleid dat op dat moment in de kamer aan de orde was. DEN HAAG (GPD) - De Keurings dienst van waren heeft in een aantal sojasauzen en soeparoma's dichloor- propanol (een kankerverwekkende stof) aangetroffen. Het gaat om enkele milligrammen per liter. Het onder zoek is nog niet afgerond, maar op verzoek van de keuringsdienst heeft de fabrikant Conimex in Baarn giste ren ijlings al zijn flessen zoete ketjap uit de markt genomen. Een maand ge leden was dat al gebeurd met zoute ketjap. De keuringsdiensten zullen nauwge zet controleren dat er geen fles meer in de winkels terecht komt. Het gaat om vele duizenden flessen zoete ketjap (manis), die voor februari 1988 zijn ge maakt. Van de zoute variant, ketjap asin, is de produktie inmiddels ge staakt. Konsumenten Kontakt wil dat de rijkskeuringsdienst zo spoedig moge- De drie Oostduitsers die op spectaculaire wijze naar het Westen vluchtten, genieten van hun eerste sigaret na hun avontuur. WEST-BERLIJN (DPA/REUTER) - Drie Oostduitsers zijn in de nacht van woensdag op donderdag in een zeven tons vrachtwagen naar West-Berlijn gevlucht. Zij zijn onge deerd. Volgens de politie van West-Berlijn hebben grens wachten van de DDR niet op hen geschoten. De drie (tussen 27 en 37 jaar) vluchtten over de Glienicker- brug van Potsdam naar West-Berlijn. De drie ramden met de vrachtwagen de Glienickerbrug-versperringen en wa ren zo snel dat ze de Oostduitse grenswachten verrasten. De brug wordt vaak gebruikt voor het ruilen van gevange nen tussen oost en west. De Glienicker-brug is voor het normale verkeer gesloten. Slechts in Oost-Berlijn gestationeerde diplomaten en mili tair personeel van de vier Geallieerden uit de Tweede We reldoorlog (de Sovjetunie, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten) kunnen er gebruik van maken. (Advertentie) Meubelfabriek Oisterwijk biedt u een ruime keus aan eethoeken. Traditioneel èn modern van lijn. Kom nu naar een van onze toonzalen en kies een eethoek waaraan het altijd plezierig tafelen is. Of bel voor de gratis katalogus 04242-19012. Bergen op Zoom, Zuidoostsingel 43.01640-65641. DEN HAAG (GPD) Gemeenten blijven ongevraagd gegevens over kerklidmaatschap van burgers doorgeven aan de kerken. De VVD heeft zijn standpunt veranderd, zo dat er nu een meerderheid in de Ka mer is voor het voorstel van minis ter Van Dijk van binnenlandse za ken. Eerder vond een meerderheid dat de kerken de ledenadministra tie zelf moeten bijhouden. Dat bleek donderdagmiddag in de Kamer bij de behandeling van het voorstel van Van Dijk over de Ge meentelijke Bevolkingsadministra tie (GBA). De VVD is het nu eens met het standpunt van het CDA. Na de automatisering van die admini stratie moeten burgers nu zelf naar de gemeente stappen, als ze hun ge loofsovertuiging niet meer geregi streerd willen zien. Die automatise ring zou per 1 januari 1989 moeten worden ingevoerd, maar dat is geen haalbare kaart, volgens de minster. Eind vorig j aar had de Kamer in een motie van Kohnstamm (D66) uitge sproken dat aan burgers uitdrukke lijk moet worden gevraagd of hun godsdienstige overtuiging in het be stand mag worden vermeld. Het CDA stemde tegen die motie, mede omdat de kerken niet in staat zou den zijn zelf de ledenadministratie bij te houden. Bovendien vrezen de christen-democraten een terug gang in het aantal geregistreerde gelovigen als het bestand wordt bij gewerkt. Nu krijgt iedereen slechts schrifte lijk bericht dat zo'n registratie be staat. Ze kunnen dan zelf naar de gemeente stappen. Die is dan ver plicht de gegevens te veranderen of uit het bestand te schrappen. De ommezwaai van de VVD bete kent dat de gemeenten de ledenbe standen van de kerken blijven bij houden. De liberaal Wiebenga pleit ervoor, dat mensen via een gratis antwoordkaart aangeven welke ge gevens ze in het bestand willen la ten registreren. Daarvoor is echter geen meerderheid in de Kamer, zo bleek gsiteren. Woordvoerder De Visser van de PvdA noemde het een kwalijke zaak, dat mensen niet wordt ge vraagd naar hun registratie-wen sen. De gegevens uit de adminstratie van de gemeenten gaan ook naar andere overheidsorganen zoals de belastingdienst. lijk een lijst openbaar maakt, waarin alle schadelijke produkten met merk naam worden genoemd. De ketjap kwam begin dit jaar in op spraak door een artikel in een Duits consumentenblad, waarin voor het eerst de aanwezigheid van de kanker- verwerkende stof dep in sojasauzen werd gemeld. Uit het onderzoek bleek dat de zoute ketjap asin van Conimex deze schadelijke stof bevatte. Volgens de keuringsdienst ontstaat de gevaar lijke stof tijdens het produktieproces. Dep is zo gevaarlijk dat geen enkele dosis in levensmiddelen aanvaard baar is. YTandaag begint in Oos- V tenrijk de herdenking van de dramatische gebeur tenis die de geschiedenis is ingegaan als 'Der Anschluss' bij nazi-Duitsland in maart 1938, nu vijftig jaar geleden. Het zal in veel op zichten een verkrampte herdenking worden. Want over alle plechtigheden heen hangt de slagschaduw bondspre sident Kurt Waldheims oorlogsverle den. Pas in het laatste stadium van de voorbereiding is een herdenkingsrede van Waldheim in het Oostenrijkse par lement van het programma geschrapt. Wèl heeft de president gisteravond de bevolking toegesproken via de tele visie: een optreden vanuit het door hemzelf gecreëerde isolement. Deze halfslachtigheid typeert beter dan wat ook de sfeer, waarin Oostenrijk anno 1988 terugkijkt naar de geestelijk lang verdrongen en nog op geen stukken na verwerkte uitlevering van het land aan Hitiers Derde Rijk. De herdenking is - zoals de huidige kanselier Frans Vra- nitzky het gisteren in een interview nog eens omschreef - 'bedoeld om les sen te trekken uit het verleden'. Les sen dus uit de manier waarop Oosten rijk zich een halve eeuw geleden zon der verzet en met gejuich door de Duitse troepen liet annexeren. En daarbij mag de bevolking zich volgens Vranitsky niet laten afleiden door de controverse over en de emoties rond om Waldheim. Alle Oostenrijkers, en vooral de jongeren, moeten tot het be sef komen dat zij verplicht zijn eraan mee te helpen dat de gebeurtenissen uit 1938 zich nooit meer herhalen. Maar dat klinkt als veel vromer dan de werkelijkheid is. Want veel Oostenrijkers hebben onbe schrijflijk grote moeite met alles wat is voorafgegaan aan en gevolgd op de 'Anschluss', doodeenvoudig omdat ze de vraag naar het waarom altijd uit de weg zijn gegaan. Eigenlijk heeft Oos tenrijk er na het einde van de Tweede Wereldoorlog veertig jaar lang het zwijgen toe gedaan. Het land likte in strikte neutraliteit zijn wonden. De ge wezen nazi's zijn zonder problemen op genomen in de politieke partijen van vandaag. Oostenrijk bouwde zich een nieuw bestaan op zonder openlijk en nadrukkelijk afstand te nemen van het bruine verleden. Lang heeft het ge duurd voordat de beslissing viel over een in verhouding minuscuul bedrag aan schadeloosstelling dat werd uitge trokken voor nabestaanden van de 65.000 Oostenrijkse joden die in de concentratiekampen het leven lieten. In de Alpenrepubliek hielden velen het er gemakshalve maar op dat zij land uitsluitend slachtoffer was van nazi-Duitsland. Geheugenverlies diende bij die opvatting vaak als alibi. De Oostenrijker deed in de jaren na de 'Anschluss' zijn plicht. Wat was daar aan fout? Het is dan ook niet zo vreemd dat veel ouderen zich na zo'n lange kritiekloze periode spiegelen aan de figuur van hun bondspresident Kurt Waldheim. En het is evenmin bij zonder dat de omslag in denken over dat verleden zo langzaam op gang komt en zoveel weerstand te overwin nen heeft. De herinneringen aan alles van destijds en de beoordeling achter af zijn doorgaans bron van een diepe tweespalt. Toch begint Oostenrijk aan een her denking van de 'Anschluss'en het weet dat de halve wereld toekijkt. Waldheim is in de komende dagen heel wat minder prominent dan hijzelf had gewild, maar hij speelt in het bewust wordingsproces toch een eigenaardige rol. Gerhard Roth, een Oostenrijkse schrijver die de maatschappelijke ver houdingen in zijn land nogal eens scherp heeft geanalyseerd, maakte on langs de volgende vergelijking: „Het is alsof we in 1938 de ramp van Tsjerno- byl hebben gehad. Het stof is gaan lig gen en langzaam waren we vergeten dat het radio-actief was. Waldheim fungeerde als een geigerteller, waar mee we de kracht van de straling kon den meten. En nu moeten we een ma nier verzinnen om af te komen van het nucleair afval dat we hebben ont dekt". Hoe moeilijk het voor veel Oos tenrijkers ook is om met zelfkritiek om te kijken naar de gebeurtenissen van maart 1938, - er is de laatste tijd in ie der geval een begin mee gemaakt. Vooral onder de jeugd stijgt de belang stelling voor de oorzaken en de achter gronden van de 'Anschluss'. Er worden meer filmvoorstellingen, exposities, manifestaties, boeken en toneelstuk ken gewij d aan de rol van Oostenrijk in de Tweede Wereldoorlog dan ooit eer der is gebeurd. Dat vergt grote zelf overwinning. Maar de Oostenrijkers hebben het ook nog niet eerder meege maakt dat er bij dat alles zo scherp op hen werd gelet. En dat dwingt kenne lijk tot kiezen. vdM AMSTERDAM (ANP) - Kurt Linder wordt de nieuwe hoofdtrainer van Ajax. De 54-jarige Westduitser teken de donderdag een contract voor één jaar, dat ingaat aan het begin van het nieuwe seizoen. Linder, die in Bern een fysio-therapie praktijk heeft, was tot begin dit jaar actief als trainer van Jong Zwitserland. Daarvoor was hij in dienst van Young Boys. Linder is reeds eerder in Nederlana werkzaam geweest: In het seizoen 81- 82 bij Ajax en van 68-72 bij PSV. Met ingang van 2 april gaat hij zich bij de Amsterdamse club orienteren. Spitz Kohn fungeert het komend seizoen als assistent van Linder. Naast Linder heeft Ajax eveneens Louis van Gaal aangetrokken, die sa men met Barry Hulshoff, de techni sche leiding over het tweede elftal en. de A-junioren krijgt. Voorts tekenden John van 't Schip en Brian Roy giste ren een contract dat hen voor drie jaar aan Ajax bindt. (Zie ook pagina 25)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1