nderzeeër botst tegen booreiland Herdenking ramp met Herald Tsjechen gaan straat op voor godsdienstvrijheid Oud-minister: Waldheim wist van slachting in '43 CDA/VVD willen minder bezuinigen PUT IN DIJKZIGT-ZIEKENHUIS andaag I Alternatief OOK ONRUST IN SOVJETUNIE EN DDR Tataren lung 231e jaargang no. 56 Maandag 7 maart 1988 TTERDAM (GPD) - Door een fout in het laboratorium van het academisch ziekenhuis Dijk- I in Rotterdam zijn ten minste twintig zwangere vrouwen besmet met geelzucht. Dat kun- fer nog meer worden, want gisteravond zocht het ziekenhuis nog naar 15 van de 177 vrou- die door middel van reageerbuisbevruchting in Dijkzigt zwanger zijn geworden en daar- met hepatitis B (geelzucht) in aanraking konden komen. Ook kunnen er inmiddels fisgenoten zijn besmet. Verontreinigd autoriteiten Raketten Slepers Softijs Kleintjes I De kleinere ploegen heersen I het profwielerpeloton. Zate, won de Belg Ronny van iHolen de openingsklassieker 'i Omloop Het Volk. \isselend bewolkt en buiig weer. Som mige buien gaan vergezeld van hagel H'natte sneeuw. Vrij krachtige noord westelijke wind. Middagtemperatuut 5< Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIAL ig» R), HAMBURG (DPA) - Een onderzeeër van de West- uitse marine is zondagmiddag op de Noordzee tegen het tö&e oliebooreiland Oeseberg B gevaren. Het ongeluk deed zich volgens de Westduitse marine in mksburg in Schleswig-Holstein voor op 70 mijl ten Bwesten van de Noorse havenstad Bergen. Er zijn geen glonlijke ongelukken gebeurd. eU 27 met 22 personen aan boord was op een oefentocht. Met een snelheid van 7 knopen (13 kilometer per uur) bot ste het vaartuig door nog onopgehelderde oorzaak tegen Oeseberg B in Statfjord-olieveld. De aanvaring was zo hevig dat de 200 personen op het boor eiland dachten dat zich een aardbeving voordeed. De meesten vluchtten naar het naburige woonplatform Polli Confidence. Er is geen olie weggestroomd. De U-27 was gis teren met gedeeltelijk ingedrukte toren op weg naar Ber gen. rouwen raken met geelzucht besmet iYC Bigt had de besmetting, die zich af- ipde tussen 2 november vorig jaar 12: januari dit jaar, in stilte willen Ksen. Maar zondagavond werd be ll dat alle 177 betrokken vrouwen er brief of telefoon waren opgeroepen lich te laten onderzoeken. De be ting werd bevestigd door de ddirecteur van het ziekenhuis drs. jBarendregt en door de geneeskun- ig i 'Cteur van de provincie Zuid- ^pnd H. van Osch. Vanochtend pas er wil het ziekenhuis volledig ope- van zaken geven. 'oor het uitvoeren van een reageer- luis evruchting wordt in het labora- m kweekvloeistof gevormd, in eicel en zaadcel met elkaar in aking worden gebracht. Grond- lof voor die kweekvloeistof is bloed, Itijd op hepatitis-virussen wordt rzocht. De in dit geval gebruikte kvloeistof was desondanks ver- inigd door een zeer besmettelij- ariant van het hepatitis-B-virus. loe dat kon gebeuren, wilde of kon ;iekenhuis gisteravond niet ver haren, legieerderheid van de mensen die be- jaet raken, krijgt geelzucht. Bij de Rigen vormen zich alleen anti-stof- ;n. Alle vrouwen hebben inmiddels PZC |De actualiteitenrubriek Ken merk wil verder kijken dan de I woorden van de autoriteiten: PAGINA 2 'Baghdad en Teheran hebben \elkaar weer bestookt met ra- \ketten. PAGINA I De rijkspolitie stelt een onder hoek in naar de ruzie tussen I twee slepers bij een karwei op de Oosterschelde. PAGINA 5 anti-stoffen toegediend gekregen. De vrouwen die nog niet konden worden achterhaald, verblijven niet op het adres dat het ziekenhuis van hen heeft. Volgens prof. dr. A.C. Drogendijk, hoofd van de afdeling gyneacologie van Dijkzigt, lopen de nog ongeboren kinderen geen gevaar, ook niet wan neer hun moeder nu wel is besmet. De baby's krijgen wel onmiddellijk na de geboorte een injectie met anti-stoffen. Hepatitus-B heeft een incubatietijd van zes maanden, dat wil zeggen dat er een half jaar kan verlopen tussen de besmetting met het virus en het optre den van de verschijnselen. De ziekte is goed te bestrijden, maar herstel vergt verscheidene weken tot maanden. llSlS S mittS \N ZEEBRUGGE Bemanningsleden van het Belgische fregat Westdiep staan bij het passeren van de Baltic, waarop de ramp werd herdacht, in de houding. PEKING (AP) - Duizenden Tibetanen zijn zaterdag brandstichtend door hun hoofdstad Lhasa getrokken om onafhankelijkheid te eisen van de volksrepu bliek China. Tijdens botsingen die 12 uur duurden opende de politie het vuur en er zouden enkele doden zijn gevallen. Dat is zondag in de Chinese hoofdstad Peking vernomen. Volgens westerse bronnen in Lhasa zouden er zaterdag bij de gewelddadighe den drie tot negen doden waren gevallen, onder wie een monnik en twee politie mannen. Een Chinese televisieverslaggever die zondag vanuit Lhasa in Peking aankwam vertelde dat hij niet wist of er doden waren gevallen, maar dat er wel een aantal monniken en politiemannen gewond was geraakt. Zaterdagavond laat zou de rust zijn hersteld en zondag zou het verder rustig zijn gebleven. De gewelddadigheden braken uit de op laatste dag van een groot Boeddhistisch gebedsfeest dat 10 dagen duurt. Vijf maanden geleden leidden monniken verschillende protestacties, waarbij minstens 14 doden vielen. Tibet werd in 1959 door China geannexeerd. ZEEBRUGGE Een familielid van een van de slachtoffers werpt een krans in zee, op de plaats waar de Herald 6 maart verleden jaar kapseisde. (Van onze correspondent LONDEN In verschillende Britse kerken zijn zondag herdenkingsdien sten gehouden voor de slachtoffers van de ramp met de veerboot Herlad of Free Enterprise, gisteren een jaar geleden. De meest aangrijpende dienst vond plaats op de veerboot Baltic Ferry, die vanuit Zeebrugge naar de plek voer waar zich de catastrofe 6 maart vorig jaar voltrok. Aan boord bevon den zich enkele overlevenden en enige tientallen nabestaanden en vrien den van de slachtoffers. Het gezelschap was op kosten van P and O, het moederbedrijf van rederij Townsend Thoresen, onder wiens verantwoordelijkheid de ramp gebeurde, vanuit Engeland naar Oostende gevlogen. Vandaar ging het naar Zeebrugge voor de tocht met de Baltic Ferry. Op het grote autodek van het schip was een kapel ingericht, waar drietal geestelijken een oecumenische dienst leidden. Na afloop werden er kransen en bloemen in zee gegooid op de plek van de ramp. Een aangrijpende en emotionele gebeurtenis, die sterke herinneringen opriep aan het angstige beeld van de gekapseisde veerboot in het donker van de avond. Het ramp schip is geborgen, heet nu de Flushing Range en wordt thans ergens in de Indische Oceaan gesleept op weg naar een sloperij in Taiwan. Het drama spreekt onveranderd sterk tot de verbeelding, zo bleek duidelijk in Dover, de thuishaven van de Herald, waar enkele duizenden zeelieden een stille rouwtocht hielden, ter nagedachtenis aan hun omgekomen 38 colle ga's. Zij eindigden de tocht bij kerk van Saint Mary, waarin een groot ge brandschilderd herdenkingsraam is geplaatst. Niet alleen als herinnering aan het vreselijke gebeuren zelf, maar ook aan de moed van de redders, die in de koude donkere nacht van een jaar geleden vele opvarenden van een wisse dood hebben gered. Een aantal van deze redders zal deze week in Buckingham Palace in Londen worden ontvangen en uit handen van de Britse koningin een hoge onderscheiding ontvangen. 1 Ondanks het softijs op de won- derbaan van Alma Ata heeft favoriet Eric Flaim toch de we- reldtitel schaatsen bij de all- I rounders voor zich opgeëist. PAGINA 11 PAGINA 13 lErerf van Benthem won de I twee laatste afleveringen van |tfe echte Elfstedentocht en za- I ierdat? toonde hij zich in de al ternatieve editie van de Friese schaatswedstrijd de beste. PAGINA 18 (Radio, tv, kunst: 2 finnen- en buitenland: 3 fiProvincie: 5 en 7 j.jKrant in de klas: 9 jSport: II, 12, 13, 14, 15, 16, en 18 in Zater- Nelli Cooman gaat met een laatste extra krachtsinspanning door de finish. BUDAPEST - Nederland lijkt als sportland in opkomst. Na de successen van de Winterspelen in Calgary waren de resultaten van de Nederlandse atleten tijdens de Eu ropese indoorkampioenschappen in Budapest opval lend. Met drie gouden en twee zilveren medailles eindig de Nederland in de medaillerangschikking op de derde plaats achter Oost-Duitsland en de Sovjetunie. De donkere atlete Nelli Cooman stal ook in Budapest de show door voor de vierde achtereenvolgende keer Eu ropees kampioene op de sprint te worden. Gouden me dailles waren er ook voor verspringer Frans Maas en voor Elly van Hulst op de 3.000 meter. De twee zilveren medailles werden verrassend veroverd door Marjan Olijslager op de 60 meter horden en door Rob Druppers op de 800 meter. Overigens was Druppers favoriet ge weest voor het goud. (Zie ook pagina's 11 en 13) MOSKOU/PRAAG (ANP/AP) Het is in het afgelopen weekeinde in ver schillende Oosteuropese landen tot betogingen en andere demonstratieve uitingen gekomen. Honderden Tsje chen gingen in Praag de straat op om godsdienstvrijheid te eisen. Duizen den Tataren betoogden in de Sovjetu nie voor terugkeer naar de Krim. In Oost-Berlijn ontstond onrust rond een kerkdienst, die werd bijgewoond door een groep mensen die de DDR wil verlaten. In Praag kwamen zondag naar schat ting 8000 mensen in de St. Vituskathe- draal bijeen voor de grootste mis sinds tientallen jaren. Na afloop gingen ongeveer duizend ATHENE (REUTER/ UPI) - President Wald heim van Oostenrijk was op de hoogte van een slachting die het Duitse leger september 1943 op een Grieks ei land onder Italiaanse soldaten aanrichtte. Misschien was hij er zelfs bij, zo verklaarde een Griekse oud-minis ter zondag. „Wij zijn er zeker van dat Waldheim van de execu tie op grote schaal op de hoogte was", aldus Ge- rasimos Apostolatos, van 1974 tot 1981 minis ter van sociale zaken in Griekenland. Hij zegt over een document te beschikken waaruit dui delijk wordt dat Wald heim op de hoogte was van de moord op 5.000 Italiaanse soldaten en 350 officieren. Zij weiger den zich aan de Duitsers over te geven op het ei land Kefallinia en wer den daarop door een vuurpeloton terechtge steld. Italië, dat in het begin van de oorlog met Duits land en Japan tot de As- mogendheden behoor de, sloot september 1943 een wapenstilstand met de geallieerden. „Wij we ten dat, toen op 13 sep tember een watervlieg tuig vanuit Thessaloniki maar Kefallinia kwam, er een Duitse luitenant aan boord was die goed Italiaans sprak. Mis schien was dat Wald heim", aldus Apostola tos. Waldheim, die luitenant in het Duitse leger was in Thessaloniki, sprak Ita liaans en was de rechter hand van generaal Lohr die verantwoordelijk was voor de Balkan, al dus de oud-minister. Een Britse functionaris die anoniem wenst te blijven, heeft bevestigd dat Waldheim op 13 sep tember 1943 per water vliegtuig van Thessalo niki naar Kefallinia vloog. mensen naar de residentie van aarts bisschop Tomasek, waar enkele hon derden van hen leuzen aanhieven als „wij willen godsdienstvrijheid", „wij willen bisschoppen" en „wij willen de paus". Naast de woning van Tomasek staat het kasteel van president Gus- tav. De demonstratie eindigde vreed zaam na een gezamenlijk, openbaar gebed. Praag heeft het Vaticaan al sinds 1973 geen toestemming meer gegeven bis schoppen te benoemen. Er zijn 10 ze tels vacant. De drie laatste bisschop pen van het land zijn allen ouder dan 75 jaar. De afgelopen weken hebben 300.000 Tsjechen een petitie getekend, waarin wordt gevraagd om nieuwe bis schoppen. DEN HAAG (GPD) - De besprekingen in het ka binet over de bezuinigingen in de komende twee jaar verlopen stroef. Zaterdag heeft het kabinet-Lubbers in een extra bijeenkomst ze ven uur vergaderd om oplossingen voor de fi nanciële problemen te vinden. Veel van de voorstellen van minister Ruding (financiën) werden 'negatief tot zeer negatief ontvangen. Beslissingen zijn nog niet genomen. Ruding wil dat er in de komende twee jaar 6,5 miljard gulden extra wordt bezuinigd op de over heidsuitgaven. Een meerderheid in de Tweede Kamer is het daarmee niet eens. CDA en PvdA vinden dat een bedrag van vier miljard gulden voldoende is. WD-fractieleider Voorhoeve vindt dat moet worden vastgehouden aan he t door Ru ding voorgestelde bezuinigingsbedrag. CDA-fractievoorzitter De Vries (CDA) en zijn col lega Kok (PvdA) vinden dat de meevallers (ruim twee miljard) in de belastingen moeten worden meegerekend bij het te bezuinigen bedrag. Vol gens De Vries is vier miljard gulden aan nieuwe bezuinigingen voldoende om het financierings tekort in 1990 terug te dringen tot de afgespro ken 5,25 procent in 1990 en ook nog een beschei den lastenverlichting voor de burgers door te voeren. Voor de Avro-radio zei Kok dat "het te gek is om los te lopen dat er voor 6,5 miljard gulden wordt ingehakt in essentiële gemeenschapsvoorzienin gen, terwijl je een meevaller hebt". Ook in het kabinet bestaat er twijfel over de ge wenste omvang van de bezuinigingen. Nu het Centraal Planbureau (CPB) heeft berekend dat de financiële problemen iets minder groot zijn dan aanvankelijk was verwacht, willen verschei dene ministers het bezuinigingsbedrag omlaag brengen. Minister Ruding voelt daar weinig voor. Het kabinet heeft zaterdag ook gesproken over de verdeling van de 4,25 miljard gulden die is vrij gekomen nu de investeringssubsidie WIR is af geschaft. Het totale bedrag zal opnieuw aan het bedrijfsleven ten goede komen, maar over de ma nier waarop is men het in Den Haag nog lang niet eens. Na CDA en PvdA, heeft nu ook WD-fractievoor- zitter Voorhoeve een voorkeur uitgesproken voor een verlaging van de kinderbijslagpremie die door de werkgevers wordt betaald. Op die manier wordt arbeid goedkoper en bestaat de mogelijkheid dat meer mensen aan werk kunnen worden geholpen. De werkgevers zelf zien meer in een verlaging van de vennootschapsbelasting. Tussen de vier- en vijfduizend Tata ren betoogden zondag in de stad Kras nodar voor terugkeer naar de Krim, van waar zij in 1944 op last van Stalin werden gedeporteerd. Na twee uur werden de demonstranten uiteenge dreven. De demonstratie hield ver band met de vijfendertigste verjaar dag van de dood van Jozef Stalin. De politie van Moskou maakte zondag een eind aan een betoging van enkele tientallen mensen die protesteerden tegen "herleving van het stalinisme." De betoging was op touw gezet door de groep Perestrojka-88, die een monu ment wil ter nagedachtenis van de slachtoffers van Stalin. De politie trad hardhandig op. Voordat men spandoe ken omhoog kon steken met de tekst "Nee tegen onderdrukking", had de politie ze al weggetrokken. Bij de etnische rellen in de stad Soem- gait in de Sovjet-republiek Azerbajdz- jan zijn veel meer doden gevallen dan officieel is toegegeven. Sergej Grigor- jants, hoofdredacteur van het niet-offl- ciële blad Glasnost, zei zondag in Mos kou dat er meer dan 100 mensen zijn omgekomen. Tass sprak vrijdag van 31 doden. De politie in Oost-Berlijn heeft zon dag kerkgangers verhinderd de dienst in de Sophiakerk bij te wonen. Kerkgangers werden op straat gecon troleerd door agenten in uniform en in burger, die in grote getale aanwe zig waren. „We kunnen en willen er geen begrip voor hebben dat mensen op weg naar de kerk worden gecontro leerd," zo zei zei ds. Passauer in zijn preek, die zich zeer verontwaardigd toonde over de gang van zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1