kleintjes Ontvoerders kondigen berechting Higgins aan ONDERZOEK NAAR VESTIGING ELDERS Containers voor chemische wapens op schip Rotterdam orenerale trijd om jkt beslist ar'et haalbaar, dan gaat de raad alsnog mee in de procedure om het gebouw in de Borsselepol- de iel ten by West Volkscongres Sinaasappels Unilever Onderwijs Ziekenhuis Top-vijf Schade COMPLOT TEGEN ZUID-LIBANON' ONRUST SOVJETREPUBLIEKEN DUURT VOORT Borsele vlucht voor realiteit g|<Overwegend droog i1e jaargang no. 52 Toensdag 2 maart 1988 Herdenking 4 mei eindelijk op orde Van onze correspondent 988iNILA - Filipijnse vrouwen mogen vanaf vandaag niet vet:er in het buitenland werken als hulp in de huishou- - P ig, zo is door het ministerie van arbeid in Manila be- ïdgemaakt. De maatregel heeft echter een tijdelijk ka- verjter en is bedoeld om de Filipijnse vrouwen te bescher- wern tegen onder andere seksuele misbruik (prostitutie). loei>sident Corazon Aquino besloot tot deze maatregel na ■n' dchten over toenemende misbruik van de ongeveer ent. luis ril en 180.000 Filipijnse vrouwen die in het buitenland werken, voornamelijk als dienstmeisje. Ondanks berichten over aanranding, seksueel geweld, on derbetaling en lange werkuren, verlaten jaarlijks duizen den vrouwen hun vaderland om in het buitenland te werken. Verscheidene groepen hebben de regeringsmaat regel afgekeurd. Aangevoerd wordt dat de Filipijnse vrou wen hun arme familieleden helpen en het land ook buiten landse deviezen bezorgen. Raad Borsele voor rnafvalgebouw ;ede! gep3INKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele heeft dinsdagavond in meerderheid beslo- tebj de procedure omtrent de vestiging van een opslaggebouw voor radio-actief afval bij de rn Borssele twee maanden uit te stellen. In die tijd moet een onderzoek plaatsvinden naar de Jure»gelijkheden van een vestiging van de COVRA elders in het Borselse Sloegebied. Blijkt dat verzf r, op 700 meter afstand van de kern, te zetten. an Ei i aa:4 lien I iag! bes# (Van onze correspondent TJSSEL (GPD) - De Italiaanse fi- acier Carlo de Benedetti heeft dins- g in de strijd om de controle over de nerale Maatschappij van Belgie - wellicht beslissende - nederlaag eden. Het Hof van Beroep in Brus- gaf de leiding van de Generale toe- mming om 12 miljoen nieuwe aan- ten uit te geven. Die aandelen wor- K-ai ondergebracht in de door de nerale zelf gecontroleerde holding decom. ardoor veranderen de machtsver- adingen binnen de Generale dras- ph. Het aandeel van De Benedetti, S I tot gisteren 47.2 procent van de adelen controleerde, zakt terug tot .ximaal 33,5 procent. De Generale haar vrienden, die 52 procent in aden hadden, zien hun aandeel nu igen tot 66,5 procent. Die constructie was neergelegd in een motie van CDA, SGP en VVD, die al leen de vijf stemmen van de PvdA vier raadsleden en wethouder P. J. Vol- laard tegen kreeg. „U laat de deur wagenwijd open, en Borssele op de tocht", zo concludeerde wethouder Vollaard. Een motie van de PvdA-fractie en een initiatief-raadsvoorstel haalden het niet. Daarin werd de vestiging bij Borssele van de hand gewezen en voor gesteld om het voorbereidingsbesluit dat de raad in oktober nam, terug te draaien. Bovendien wilde de PvdA de procedure helemaal stoppen. De PvdA-motie was de vertaling van de wens van de Borsselse bevolking en met name de boeren in de omgeving. De fracties van SGP. VVD en CDA rea geerden nauwelijks op de voorstellen van de socialisten. In de argumentatie PZC Verpleegkundigen kraken de Tros-serie Medisch Centrum West: de inhoud heeft niks met de werkelijkheid te maken. PAGINA 2 Het Volkscongres van Indone sië zal president Soeharto voor een nieuwe ambtstermijn van vijfjaar benoemen. PAGINA 4 Sinaasappels verschillen ab surd veel in prijs, zo blijkt uit een onderzoek van Konsumen- ten Kontakt. PAGINA 5 Unilever heeft vorig jaar een winst geboekt van ruim 2,5 mil jard gidden. PAGINA 7 Minister Deetman wil de kloof tussen het reguliere en het spe ciaal onderivijs verkleinen. PAGINA 9 De vernieuwbouw van het Vlis- singse ziekenhuis begint deze zomer. PAGINA 12 Volgens trainer Guus Hiddink hoort PSV - vanavond voor de Europacup in actie tegen Bor deaux - bij de top-vijf in Euro pa. PAGINA 15 Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,11,12 en 13 Sport: 15 Wethouder P. J. Vollaard kwam voortdurend naar voren dat de raad in feite geen keus heeft: als wij het niet doen, doet de rijksoverheid het wel en we willen graag meebesturen, zo vond onder anderen CDA-fractie- voorzitter G. de Lange. Vollaard kaatste daarop terug dat die behoefte bij de rijksoverheid kennelijk niet bestaat. „Hoewel het radio-actief afval een landelijk probleem is, maakt Den Haag de handen niet vuil en laat de kastanjes hier uit het vuur halen". De PvdA-wethouder wees erop dat.de gemeente Borsele geenszins de plicht heeft de procedure verder af te hande len. De procedure is nog in volle gang, niet omdat de uitkomst al vante- voren vaststaat maar om alle mogelij ke inspraakreacties mee te wegen. De raad heeft de politieke plicht en de vrijheid om een echte beslissing te ne men: ja of nee, daar draait het om. Nu de duidelijke stem van de bevolking negeren, doet meer schade aan de raad en het functioneren dan te zeggen: 'we hebben ons vergist, we stoppen dh be ginnen opnieuw met de kennis die we nu hebben". Het gloedvolle beroep van Vollaard op de raad om toch vooral de vertrou wensrelatie met de bevolking niet te schaden, mocht niet baten. De wet houder oogstte daarmee wel luid en in stemmend applaus van de publieke tribune, die wegens de grote belang stelling was uitgebreid met de trouw zaal, de gangen en de hal van het ge meentehuis. De beoogde discussie bleef uit. In de tweede ronde; na een schorsing van een kwartier verklaar den de fracties slechts zich nog steeds achter de motie te stellen. Vollaard, die een reactie had gevraagd op zijn conclusies omtrent de vraag of de raad werkelijk degenen wil verte genwoordigen die hen gekozen heb ben, toonde zich teleurgesteld over het uitblijven van enige discussie of argu- (Slot zie pagina 11 kolom 1 Yvonne van Gennip na haar aankomst op de vlieghaven van Schiphol met prins Willem Alexander. Rechts haar moeder. SCHIPHOL ANP- Duizenden belangstellenden waren gisteren getuige van de aankomst van de drievoudige Olympisch kampioene Yvonne van Gennip op Schip hol. De terugkeer uit Canada van de Haarlemse schaatsster had een chaotisch karakter. Op zijn Ameri kaans vochten fotografen met elkaar en tegen de veilig heidsmensen van Schiphol, die zo veel spontane hulde in geen jaren hadden beleefd hadden. De kampioene zelf probeerde er nuchter onder te blij ven. Direct na haar aankomst stapte ze op haar ouders toe. De Oranje-prinsen Willem-Alexander en Constan- tijn woonden de ontvangst op Schiphol ook bij. De persconferentie op de vlieghaven liep door duwende fotografen en cameramensen volkomen uit de hand. „Ik was een beetje voorbereid op deze toestand, maar al met al is het toch wel overdonderend"vertelde de 23-ja- rige rijdster later in haar woonplaats. Daar werd ze onder andere door de schooljeugd warm onthaald. Voor vandaag staat een uitgebreide huldi ging in de Haarlemse binnenstad op het programma. Iedereen mag de Olympisch kampioene komen felicite ren in het stadhuis. (Zie ook pagina 15) BAYRUT (RTR/UPI) - De ontvoerders van de Amerikaanse luitenant-kolo nel William R. Higgins, die op 17 fe bruari werd ontvoerd in Zuid-Liba- non willen hem volgens een verkla ring „berechten". Uit verhoor van hun gijzelaar is volgens de ontvoer ders het bestaan van een Israëlisch/ Amerikaans complot tegen Zuid-Li- banon gebleken. In de in het Arabisch getypte verkla ring, die werd afgeleverd bij een wes ters persbureau in Bayrut, zei de „or ganisatie van de onderdrukten in de wereld": „we hebben tijdens het ver hoor van deze agent van de Ameri kaanse inlichtingendienstencon crete bewijzen verkregen over het be staan van een Israëlisch Amerikaans complot dat is gericht op Zuid-Liba- non. Het verhoor zal worden voortge zet". De Amerikaanse officier, adjunct commandant van de VN-organisatie voor toezicht op het bestand (UNT- SO), werd 17 februari in Zuid-Libanon ontvoerd. Een veiligheidsfunctionaris van de Li banese shi'itische Amal-militie heeft de fundamentalistische ontvoerders van Higgins geholpen met hem uit Zuid-Libanon te smokkelen naar de shi'itische buitenwijken van Bayrut. Dit is dinsdag vernomen in militie bronnen. De drie mannen die vorige week door de Amal werden aangehouden in ver band met betrokkenheid bij de ont voering. zijn lijfwachten van de func tionaris. Abdel Majid Saleh. Ze heb ben volgens, de bron de ontvoerders getipt toen Higgins een ontmoeting had met Saleh in diens huis. De ont voerders van Higgins wisten later de zoekacties van Amal-strijders naar de Amerikaan te ontwijken „dankzij de hulp van de Amal-functionaris, die loyaal is aan (de Iraanse geestelijk lei der) ayatollah Khomeini", aldus de bron. Hij zei dat Higgins eerst is vervoerd naar Jibsheet, een fundamentalistisch bolwerk noordoostelijk van Tyrus. Na enkele dagen werd hij overgebracht naar Bayrut. „Dat gebeurde met een auto van de Amal". De twee Scandinavische medewer kers van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen Unrwa die twee weken geleden in Zuid-Libanon werden ontvoerd, zijn dinsdag vrijge laten. De melding van de groep ont voerders, die zich de „revolutionaire cellen" noemt, werd dinsdagavond bevestigd door de Unrwa. „Jan Stening en William Joergensen zijn vrijgelaten in de nabijheid van het hotel Summerland (aan de rand van Bayrut) en door ons opgehaald", ver klaarde een Unrwa-woordvoerster. De twee mannen zijn naar het christelijke Oost-Bayrut gebracht en aan Unrwa- functionarissen overgedragen, zo werd vernomen in veiligheidsbronnen. Een overzicht van de drukbezochte raadsvergadering, waarin werd gesproken over de vestiging van een kernafvalae- bouw. ROTTERDAM (GPD) Een Iraans schip heeft geprobeerd om via de Rot terdamse haven acht containers met stoffen voor chemische wapens naar Iran te transporteren. Dankzij een tip uit de Verenigde Staten is de poging mislukt. Naar nu pas bekend is gewor den, heeft de Rotterdamse havenpoli tie, gesteund door de marechaussee en de douane, afgelopen zondag een inval gedaan op het schip. De acht containers met de onderdelen voor de explosie ven zijn daarbij van boord gehaald. De gevaarlijke stoffen waren afkomstig uit de Verenigde Sta ten. Bij de inval zijn geen arrestaties ver richt. Het schip heeft Rotterdam in middels alweer verlaten en zou nu op weg zijn naar Iran. De Rotterdamse MOSKOU (DPA) - De Sovjetrussische autoritei ten hebben in Soemgait in de Sovjetrepubliek Azerbajdzjan een avondklok ingesteld. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dinsdag in Moskou bekend gemaakt. Het Sovjet-persbureau Tass meldde maandag dat het optreden van een groep „rel- lenschoppers" geleid had tot gewelddadighe den in de stad. Tass legde geen verband met eer dere betogingen in Armenië. Gennadi Gerasimov bevestigde dinsdag eerdere berichten dat er in Soemgait, ten noorden Ba koe, van de hoofdstad van Azerbajdzjan, zondag gewonden waren gevallen tijdens gevechten tus sen etnische Armeniërs en Azerbajdzjanen. Hij zei „er is een avondklok ingesteld in Soemgiat. Ik weet niets van tanks". De situatie is nu ge spannen maar onder controle, aldus Gerasimov. Hij zei niet wanneer de avondklok was ingesteld. Gerasimov maakte geen melding over troepen versterkingen. maar „komendantsky chas", de russische term voor avondklok, houdt ook de in zet van militairen of militia-eenheden in. Een po litiewoordvoerder in Soemgiat bevestigde tele fonisch dat er troepen en pantservoertuigen wa ren ingezet om de orde te handhaven. Hij ontkende echter dat er tanks in de stad waren. In kringen van dissidenten wordt gemeld dat de troebelen in de Kaukasische Sovjet-republieken Azerbajdzjan en Armenië nog altijd voortduren. politie was over de komst van het Iraanse schip getipt door het Ameri kaanse ministerie van justitie. Al van af vorige week donderdag werd het in de gaten gehouden. De export van de onbekende chemica liën, die geschikt en bestemd zijn om er chemische wapens van te maken, is zowel in de Verenigde Staten als in Ne derland verboden. De verwachting is dat de kapitein van het Iraanse schip in de Verenigde Sta ten een strafvervolging staat te wach ten. Volgens mevr. E. Samson-Geer- lings, de Rotterdamse persofficier van justitie, zal nader onderzoek moeten uitmaken of de kapitein ook in ons land kan worden vervolgd. Vooralsnog is geen strafbaar feit gepleegd omdat het hier om doorvoerlading ging. Avondklok in stad Azerbajdzjan -T t eertig jaar lang heeft Ne- V derland niet goed raad geweten met de nationale herdenking van de doden uit de oorlogsjaren 1940-'45 op 4 mei en de viering van de Bevrijding op 5 mei. Bijna net zo lang is er een vruch teloze discussie geweest over de vraag óf en hoe de langzamerhand steeds verder verwaterde initiatieven om de ze dagen een eigen karakter te geven, weer zouden kunnen worden aange blazen. Het resultaat is niet veel meer geweest dan zoiets als een nationale onenigheid. Daarom is het goed dat het vorig jaar november opgerichte Nationaal Comité 4 en 5 mei niet op nieuw met allerlei onhaalbare plannen op tafel is gekomen, maar zich heeft beperkt tot het scheppen van enige or de in de verwarring van de jaarlijkse activiteiten die zijn overgebleven. Dat gold in de eerste plaats een gelijkscha keling van de nationale dodenherden kingen op 4 mei. Totnogtoe was er 's middags om vier uur een kransleg- ging bij het nationale monument op de Dam in Amsterdam en waren 's avonds om acht uur de gebruikelij ke twee minuten stilte met overal in het land aparte herdenkingen. Voor taan zal koningin Beatrix 's avonds even vóór acht uur een krans leggen op de Amsterdamse Dam. Daarmee is het verschil tussen wat moet worden ver staan onder een nationale en wat on der een plaatselijke herdenking, ver vallen. Het blijft vreemd dat er zoveel jaren voor nodig bleken om tot zoiets voor de hand liggends te besluiten. Voor het overige zal een 'toekomst gerichte vorm van herdenking en viering' (zoals het nationaal comité was gevraagd uit te werken) wel blij ven bij wat het tot dusver is geweest. Bevrijdingsdag 5 mei, volgens de ka lender zo vlak op de hielen van Konin ginnedag, is altijd een nationale feest dag met een tamelijk onwezenlijk ka rakter gebleven. In 1959 werd de afspraak gemaakt om eenmaal in de vijf jaar de nationale feestdag tot een nationale vrije dag te verheffen. In 1980 besloot het kabinet-V an Agt - met daarvoor brede steun in de Tweede Kamer - er weer jaarlijks een nationale feestdag van te maken. Maar dan wel op basis van vrijwillige inlevering van een vakantiedag door werknemers. Veel verbetering, veel meer stijl in de viering en veel meer belangstelling om daaraan massaal deel te nemen, heeft die beslissing niet gebracht. Het heeft daarom weinig zin, nu opnieuw allerlei gekunstelde oplossingen te bedenken om de viering van Bevrijdingsdag 5 mei weer wat op te vijzelen. Beter is er voor te zorgen dat op zo'n dag in een stijlvolle nationale gebeurtenis het be grip 'vrijheid' centraal staat. Het gaat er namelijk om dat, ook onder toekom stige generaties, het einde van vijfjaar Duitse bezetting en onderdrukking de aandacht krijgt die dat moment ver dient. Al was het alleen maar om je beter te kunnen inleven in wat dit be tekent voor miljoenen mensen overal op de wereld die nog steeds worden on derdrukt. De 'gebruikelijke' meerderheid (CDA, WD en SGP) in de ge meenteraad van Borsele heeft gister avond een halfslachtige en politiek laf fe beslissing genomen in de verhitte kwestie van de vestiging van het CO- VRA-opslag- en verwerkingscomplex voor radioactief afval. Tegenover een bomvolle publieke tribune met op standige inwoners (en dus kiezers) uit het dorp Borssele werd een motie aan genomen, die in feite een vlucht voor de werkelijkheid betekent. Tot grote woede uiteraard van de PvdA-opposi- tie, die een duidelijk 'nee' vanuit de ge meente wilde laten horen. De motie, waarin een uitstel van twee maanden en een onderzoek naar een andere lo catie wordt gevraagd, is een paskwil. Ze beledigt het brede verzet uit de dorpskern die het dichtst bij het toe komstige COVRA-complex komt te liggen. Want inhoudelijk stelt de motie niets voor. Waar het op neerkomt is dat de meerderheid in de Borselse raad de keus, waar deze voorstond, uit de weg is gegaan. Juist nu het niet mo gelijk was om zich te verschuilen ach ter het rijk of achter de provincie en er 'ja' of 'nee' moest worden gezegd, werd gekozen voor een afleidingsmanoeu vre. Maar dezelfde raadsleden die dat deden - en dat geldt ook voor de ver ontruste burgers in de kern Borssele - weten heel goed dat die tussenweg naar nergens leidt. Straks staat er in het Sloegebied een COVRA-complex, waartegen de raad van Borssele zich niet eens heeft durven uitspreken. vdM. (Advertentie) Vooral in het autonome district Nagorno Kara- bach in Azerbajdzjan zou het nog altijd onrustig zijn. De bevolking van Nagorno Karabach eist aan sluiting bij Armenië. Dit district waar voorna melijk christelijke Armeniërs wonen werd in 1923 toegevoegd aan het islamitische Azerbajdz jan. De ongeveer 150.000 Armeniërs in het auto nome district maken naar schatting 80 procent van de bevolking uit. Vanmiddag zonnige perioden. Afne mende wind. Temperatuur 5 of 6 gra den. Vanmorgen nog af en toe een buitje. kunt u telefonisch opgeven. Bel: Terneuzen 01150-944571 Middelburg 01180-81000 Vlissingen 01184-84000 Goes 01100-31800 Hulst 01140-140581 Axel 01155-2020l Zierikzee 01110-153801 PROVINCIALE ZEEUWS A -t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1