Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Studiefinanciering kost een half miljard meer Werklozen EG mogen de boterberg opeten Einde voor veerboot WORTELTJES EN GEHAKT °LAN: VIA WIR EN MEEVALLERS te PZC vandaag Sjtsjaranski in leger Israël Russen schakelen van raketten over op kinderwagens Maartse buien 231e jaargang no. 51 )insdag 1 maart 1988 Norm Banen Schijn Hechtenis Wereldhandel Kernenergie Diefstal Noodklok Goud Sneeuwpiste MINISTER DEETMAN: Fraude Worteltjes, geschrapt, zak± 500 gram Gehakt half-om-half, C. QQ kilo 999 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De WIR verdween via de trucendoos Half tot zwaar bewolkt. Buien met ha gel, sneeuw en mogelijk onweer. Stormachtige wind uit noordwest af nemend krachtig tot hard. Middag- temperatuur omstreeks 5 graden. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN (Van onze correspondent) JRUSSEL De landmachten van Nederland, België en .uxemburg bekijken of het mogelijk is een gemeenschap- ielijke Benelux-eenheid te vormen. Deze multinationale enheid zou gelegerd moeten worden in de centrale sector an de NAVO in West-Duitsland. )e ministers van defensie van de drie landen, Van Eekelen NL), De Donnea (B) en Fischbach (Lux) hebben daartoe aaandag in Brussel besloten. Het plan is een uitvloeisel an de vorig jaar tussen de Benelux-landen gemaakte af- praak om de samenwerking op defensiegebied nauwer an te halen. Details over de Benelux-eenheid zijn nog niet bekend, maar in defensiekringen wordt gezegd dat de drie landen op voet van gelijkheid er aan zullen meedoen. Gezien de geringe omvang van het Luxemburgse leger is het daar door aannemelijker dat het een bataljon wordt dan een bri gade. De legerorganisatie van de drie landen verschilt nogal. Lu xemburg heeft maar een klein legertje van 630 infanteris ten. Nederland heeft in de Bondsrepubliek een brigade en twee bataljons (te zamen 5500 manschappen) liggen, ter wijl de meeste soldaten in eigen land gelegerd zijn. België daarentegen heeft juist zijn volledige eerste legerkorps van 25000 soldaten permanent in West-Duitsland gelegerd. Forse verlaging van belastingen >EN HAAG (GPD) Het kabinet wil de belangrijkste tarieven van de loon- en inkomstenbe- asting en de vennootschapsbelasting drastisch verlagen. De operatie zal meer dan tien mil- ird gulden kosten en kan grotendeels betaald worden uit de sinds maandag afgeschafte inves- eringssubsidie WIR (4,2 miljard), een belastingmeevaller van 2,5 miljard gulden en intensive- ing van de fraudebestrijding (verwachte opbrengst 2,5 miljard). Koos Postema werd een soort norm voor Astrid Joosten. PAGINA 2 De afschaffing van de WIR-pre- mie kan 50.000 arbeidsplaat sen kosten, zo menen de christelijke werkgevers. PAGINA 3 Schone schijn op Navo-top in Brussel: de belangrijkste ge schilpunten worden niet be sproken. PAGINA 4 Vervangende hechtenis in een politiecel is nauwelijks accep tabel, meent de nationale om budsman. PAGINA 5 De wereldhandel heeft vorig jaar nauwelijks last gehad van de beurskrach: de handel groeide met 4 procent. PAGINA 7 Veiligheidsmaatregelen, zoals voorgesteld in een Duits rap port. zullen de prijs van kern energie niet opdrijven. PAGINA 9 Enkele AID-spullen die vrijdag bij de vissersrellen zijn ver dwenen, zijn nog steeds niet te recht. PAGINA 9 De Pedagogische Academies luiden de noodklok: mannen zien het niet meer zitten om voor de klas te staan. PAGINA 12 Het goud van Yvonne van Gen- nip is klinkende munt waard. PAGINA 15 Ajax neemt het vanavond in het Zwitserse Bern op tegen Young Boys: de Uefacupont- moeting wordt een voetbalge vecht op een sneeuwpiste. PAGINA 17 Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,11,12 en 13 Sport: 15,16 en 17 Premier Lubbers zal het plan binnen kort voorleggen aan de werkgevers en de vakbonden tijdens een overleg over de afschaffing van de WIR. Dat ge sprek vindt waarschijnlijk eind van deze week of volgende week maandag plaats. Over de details van het belastingplan bestaat binnen het kabinet nog geen overeenstemming. Maar over de hoofdlijnen zijn de ministers het vrij dagavond wel al eens geworden. De re geringspartijen CDA en WD zijn on derling nog verdeeld over de besteding van de WIR-milj arden. De lastenver lichting voor de bedrijven was de prijs die minister De Kortef economische zaken) bedong voor het afschaffen van de WIR. Het kostbare plan hoeft niet ten koste te gaan van het financieringstekort omdat nieuwe berekeningen hebben aangetoond dat het nationale inko men van Nederland hoger is. Het fi nancieringstekort - een percentage van dat nationale inkomen - daalt daardoor rekenkundig. Het plan van het kabinet voorziet in een verlaging van de vennootschaps belasting van nu 42 procent naar 33 a 38 procent (kosten meer dan 2,2 mil jard), een verlaging van de sociale pre mies voor werkgevers met 800 miljoen, een verhoging met in totaal 700 mil joen van de zgn. kleinschaligheidstoe slag voor kleine bedrijven die investe ren terwijl 200 miljoen gulden meer voor scholing moet worden uitgetrok ken. Daarmee kan het geld dat met de WIR gemoeid was, vrijwel geheel aan het bedrijfsleven ten goede komen. De forse belastingmeevaller en de op brengsten van fraudebestrijding wil het kabinet gebruiken voor een verla ging van het hoogste tarief in de loon- en inkomstenbelasting dat nu nog 72 procent bedraagt naar iets meer dan 60 procent. Verder moet een groot aan tal aftrekposten worden geschrapt. Voor alle inkomens tot 50.000 gulden zou een tarief van premies en belastin gen van 40 procent moeten gaan gel den. Het voorstel van het kabinet komt overeen met de plannen die al beston- (Slot zie pagina 3 kolom 6) AALSMEER - Duizenden schoenen en enorme aantal len niet ingeleverde zegeltjes en bonnen hebben maan dagavond een bedrag van ruim twee miljoen gulden op geleverd in het AVRO-programma 'Wedden dat?'. Pre sentator Jos Brink won daarmee de weddenschap dat hij binnen een week een miljoen gulden zou ophalen aan allerlei bonnen en zegels van winkelbedrijven. Van het geld koopt het kinderfonds van Unicef schoenen voor kinderen in Libanon. Het produktie- en theaterbedrijf Joop van den Ende, dat de show op het scherm brengt, zag overigens af van het optreden van een Zeeuwse de legatie in klederdracht, uit angst de reclamevoorschrif ten te overtreden. Nietemin werd de actie een succes: Jos Brink rechts op de foto) stond dan ook breed la chend tussen de honderden vrijwilligers die de bonnen en zegeltjes telden. (zie ook pagina 9) JERUZALEM (REU TER) - De voormalige Sovjetdissident Anatoli Sjtsjaranski is maan dag opgekomen voor dienstplicht in het Is raëlische leger. Gesto ken in een militair uni form en met een geweer aan zijn schouder ver telde Sjtjsaranski in een vraaggesprek met de Is raëlische televisie dat hij graag bij de parachu tisten wilde, maar dat zijn verzoek werd afge wezen wegens zijn zwakke conditie. De joods activist, die be gin 1986 na acht jaar uit een Sovjetgevangenis werd vrijgelaten en in het kader van een spion- nenruil naar het Westen mocht vertrekken, zei dat hij bij de burgerde fensie zal dienen. ,,Ik wil een normaal leven be ginnen", zo zei Sjtsja ranski. „Voor mij is dit een voorbeeld van het le ven in Israël zoals het hoort". Alle joodse Israëliërs worden op hun achttien de opgeroepen voor een dienstplicht van drie jaar. Immigranten die zich op oudere leeftijd in Israël vestigen kunnen volstaan met een korte re periode,, DEN HAAG (GPD) Om het stelsel van de studiefinanciering te kunnen betalen, zal, bij ongewijzigd beleid, in 1992 een half miljard gulden extra no dig zijn. Dat schrijft minister Deet- man van onderwijs in het rapport waarin hij de Tweede Kamer op de hoogte stelt van de voorgenomen ver beteringen in de Wet op de Studiefi nanciering. Het afgelopen jaar heeft Deetman 235 miljoen gulden teveel aan beurzen uit gegeven. Het kabinet droeg hem vrij dag op dat geld dan ook maar bij de studerenden terug te halen. De be windsman wimpelde dat maandag middag af met de opmerking dat er aan investeringspremies (WIR) voor bedrijven een bruto-bedrag teveel is uitgegeven dat net zo groot is als het totale bedrag dat voor studiefinancie ring op de begroting staat. Deetman wil om het zo ontstane te kort op zijn begroting aan te zuiveren geld van het ministerie van sociale za ken. En noemde het „merkwaardig" dat studenten, mensen die actief zijn, met minder geld moeten rondkomen dan jongeren van dezelfde leeftijd met een bijstandsuitkering. „Daar zit een spanning in", aldus Deetman. De mi nister wilde op geen enkele manier in gaan op vragen over de manier waarop hij denkt het teveel uitgegeven geld te rug te halen en de uitgaven beheers baar te maken. De studenten zijn bang dat de beurzen verlaagd worden. De Tweede Kamer voelt daar niets voor. Lansink (CDA) en Vermeend (PvdA) willen in dat ge val dat studenten meer geld kunnen lenen. WD-woordvoerder Franssen vindt verlaging van de beurzen ook niet verantwoord. Volgens Deetman zijn de kosten van DEN HELDER (ANP) - De Zweedse veerboot Vinca Gorthon is maandagmorgen op ruim 26 kilometer uit de kust van Camperduin gezonken, zo meldde de be manning van het Nederlandse fregat Witte de With gis teren. Alleen een klein deel van de boegzijde steekt nog boven water uit. Verder kan het schip waarschijnlijk niet zinken, omdat het met de stuurboordzijde op de zeebodem rust. De bemanning van de Witte de With heeft ook gemeld dat rond het wrak een olievlek van circa 500 bij 500 me ter is ontstaan. Het schip is vrijwel zeker over de olie transportleiding tussen het Helm-veld en IJmuiden ge schuurd, maar de bemanning van het fregat meende dat de vrijkomende olie uit het schip zelf opborrelde. Er is geen aanwijzing dat de olieleiding is beschadigd. Het schip kapseisde zondag in een zware storm. De beman ning werd met behulp van helikopters van boord ge haald. BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt overtollige boter uit de EG- voorra den uit te delen onder de zeventien miljoen werk lozen in de EG, zo is maandag in Commissie kringen gezegd. Volgens de plannen kan 60.000 ton worden verdeeld. Dat zijn precies vijftien pakjes per werkloze. „Je kunt twijfels hebben over deze vorm van be deling, maar als we de boter goedkoop aan de Sovjetunie verkopen komt er ook commen taar," aldus een zegs man. De kosten van de operatie bedragen naar schatting 420 miljoen gulden, 1,75 gulden per pakje. Daar staat tegen over dat de EG geen op slagkosten meer hoeft te betalen. De EG heeft op het ogen blik ongeveer 700.000 ton boter in voorraad. Vorig jaar is bijna 7,5 miljard gulden uitge trokken om de boter berg, van toen nog 1,3 miljoen ton, voor het eind van dit jaar te be dwingen. Vorig jaar is een half miljoep ton goedkoop geëxporteerd. In 1987 en 1988 samen zou nog nog eens 400.000 fAdvertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. de studiefinanciering zo sterk geste gen doordat 60.000 studerenden meer dan het geraamde aantal van 476.000 een beurs hebben aangevraagd. Over de invloed van fraude bestaat nog weinig duidelijkheid. Uit steek proeven blijkt dat één procent frau deert. De minister sloot niet uit dat dit percentage feitelijk hoger is, maar ont kende „dat er maar wat aangerom meld wordt". Hij kondigde aan door te gaan met steekproeven. Systematisch onderzoek komt er niet. „Ik moet er niet aan denken 565.000 mensen te gaan controleren". ton worden bijgemengd in veevoer, terwijl 130.000 ton als goedkope braadboter op de markt zou komen. Volgens een woordvoerder verloopt de afzet aan veeboeren volgens plan, maar is de belangstelling voor het nieuwe braadprodukt minder dan verwacht. Er is pas 30.000 ton ver kocht. Vernietiging is verreweg de goedkoop ste methode om van de boter af te komen, maar politiek is deze oplos sing niet haalbaar. Men verwacht dat er een storm van protest zou opsteken. En ineens was de WIR er dus niet meer. De ver houdingen tussen het kabi net en het georganiseerde bedrijfsleven zijn er natuur lijk niet inniger op geworden, sinds on dernemend Nederland afgelopen weekend de profijtelijke investerings premie WIR via de Haagse trucendoos zag verdwijnen. Dat het bestaansrecht van de WIR zwaar op de tocht stond, wist iedereen. Dat deze subsidie van 12,5 procent op investeringen in het bedrijfsleven het niet meer tot 1990 - zoals in het regeerakkoord plechtig neergepend - zou uithouden, werd langzamerhand steeds duidelijker. Maar dat het zó snel zou gaan en via zó'n overvaltaktiek als het kabinet toepaste, hadden toch maar weinigen verwacht. De hele gang van zaken bij de opheffing van de WIR tekent nog eens het benauwende sfeertje dat er van deze regeling op en om het Bin nenhof uitging: dat van een financiële strop om de nek van het toch al zo ge plaagde kabinet-Lubbers 2. Van een openhartige besluitvorming was geen sprake. In het politiek jargon heet zoiets 'behendig'; de avond tevoren vertellen (zoals Lubbers deed) dat het allemaal wel niet zo'n vaart zal lopen en de volgende ochtend iedereen voor een complete verrassing zetten. Het zijn slimmigheden die niet veel goeds beloven over wat Nederland de ko mende maanden nog te wachten staat bij de - inmiddels aangekondigde - zo veelste bezuinigingsronde. Aan de weinig elegante wedstrijd waarin kabinet en bedrijfsleven in de laatste uren van de WIR hebben ge poogd elkaar vliegen af te vangen is een pijnlijk politiek conflict voorafge gaan. De omvang van de investerings premies rees al enkele jaren de pan uit. Tegenover de drastische bezuinigin gen die de overheid jaar op jaar in steeds dezelfde sectoren moet wegsnij den stak de operatie, waarbij miljar den méér dan begroot jaarlijks naar het bedrijfsleven werden doorge sluisd, schril af. Toen enkele weken ge leden dan ook duidelijk werd dat het ditmaal om een overschrijding met 4 miljard gulden aan WIR-subsidies ging, was binnen het kabinet het mo ment aangebroken om deze investe ringspremieregeling van zijn 'heilig heid' te ontdoen en haar vervolgens op te heffen. Na tien jaar moest worden vastgesteld dat via deze WIR wél de enorme som van ongeveer 50 miljard gulden aan het bedrijfsleven is uitge keerd in de vorm van premies, maar 'dat de regeling toch niet voldeed aan de doelstelling waarvoor ze in het le ven was geroepen en daardoor steeds meer aanvechtbaar werd. WD-minis- ter van economische zaken De Korte, die het langst het bestaan van de WIR heeft verdedigd, heeft uiteindelijk moeten toegeven aan de druk vanuit het kabinet op conditie dat de begro- tingsgelden van de WIR gereserveerd zouden blijven voor het bedrijfsleven. In gedachten zag hij de Deetmannen en de Brinkmannen er al hun begro tingsgaten mee stoppen. Nu dat is voorkomen kon in ieder geval de basis worden gelegd voor een evenwichtiger lastenverlichting voor het bedrijfsle ven. Na jaren van touwtrekken om de WIR heeft het kabinet afgelopen weekeinde hals over kop beslissingen genomen, die moeten uitmonden in een samenstel van maatregelen waar mee weer wat vertrouwen kan worden teruggewonnen. En dat heeft de ploeg-Lubbers 2 wel nódig, want er was langzamerhand over de hele linie een soort van malaisestemming ont-, staan. Niets wilde meer lukken: de ba sisverzekering ziektekosten niet, de plannen voor herziening van het belas tingstelsel niet, tegenvallers hier en te genvallers daar. Kortom, er is de laat ste tijd al druk gespeculeerd op crisis verschijnselen in het kabinet. Nu de hobbel van de WIR is gepasseerd gaat het erom even behendig een compro mis te vinden tussen de krachten die elkaar tegenwerken (CDA en WD) op al deze punten als het bedrijfsleven is afgetroefd met de opheffing van de veel te duur geworden WIR. Of het al lemaal zo vlot zal kunnen verlopen als men zich in het Catshuis voorstelt is natuurlijk nog maar de vraag. Voor zover is duidelijk geworden bestaat er tussen de regeringspartners overeen stemming over de hoofdlijnen van de maatregelen, maar kan er over de de tails nog een levendig gevecht losbre ken. Onderwerpen als verlaging van de vennootschapsbelasting, een alge mene belastingverlaging in de hoogste en de laagste tarieven, verlaging van de werkgeverspremies voor bijvoor beeld het ziekenfonds lenen zich echt nog wel voor een stevig robbertje vech ten. Regeren met een trucendoos wil namelijk wei eens een enkele keer luk ken, maar is niet best voor de politieke betrouwbaarheid. vdM. MOSKOU (REUTER) - Zodra de ratifi catie van het INF-akkoord tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten rond is, schakelt een militaire fabriek in de Oeral van de produktie van ra ketten voor de middellange afstand over op de aanmaak van kinderwa gens. Dit heeft een parlementaire commissie in Moskou maandag te ho ren gekregen. Sergej Sjtsjoeklin, een functionaris van de vakbond van werknemers in de defensie-industrie, vertelde dat proto types van twee modellen al gereed zijn in de tot voor kort supergeheime ra- ketfabriek in Votkinsk in de Oeral.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1