almanak Bedrijven bekostigden snoezelruimte in Goes in beeld ...directie studiefinanciering is een strenge zedenmeester... Ontslagbrieven De Schelde te laat bezorgd Oeververbinding belangrijk voor Zeeuwse economie VDA BORSELE: STUDIEBEURZEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT elefoon steunpunt udiefinanciering jJijft overbezet ZEEUWSE Draagvlak Bedrijfsleven BEDRIJF BIEDT EXCUSES AAN Bureau NOTA RUIMTELIJKE ORDENING: Toerisme De Schelde tekent overeenkomst voor samenwerking in project Australië PAGINA 9 ÏINKENSZAND - De PvdA-fractie in de gemeenteraad van >rsele heeft vrijdag een initiatiefvoorstel ingediend om alle ocedures en werkzaamheden te stoppen die de vestiging van Centrale Organisatie Voor Radio-actief Afval (COVRA BV) het terrein achter de PZEM-centrales in Borssele mogelijk aken. De fractie wil het voorbereidingsbesluit van 20 okto- r - waar alleen de PvdA tegen heeft gestemd - intrekken. Ook u het college van burgemeester en wethouders moeten nala- a om een verklaring van geen bezwaar aan gs te vragen. Vitamine r ZEELAND" ZATERDAG 27 FEBRUARI 1988 iet verder net opslag ternafval enals de raad was ook het college ij begin af aan verdeeld over de mst van de COVRA. Wethouder P. Vollaard (pvda) heeft altijd het ndpunt gehuldigd dat de COVRA- itiging naar aard en omvang niet in Sloegebied thuishoort. t PvdA-voorstel is in feite het enige op tafel ligt voor de raadsvergade- van dinsdag 1 maart. De raad akte bij het nemen van het voorbe- dingsbesluit in oktober - ook weer fer druk van de socialistische frac- het voorbehoud dat de toetsing ij de Milieu Effect Rapportage van COVRA in orde moest zijn bevon- t De toetsingscommissie vond het k technisch wel in orde maar wees ens op de nalatigheden van het be- igd gezag op het gebied van infor- ijie en voorlichting. De kritiek op gemeentebestuur werd onver- ciht geïllustreerd door de bevolking SSINGEN - Het steunpunt studie- lanciering in Vlissingen is telefo- h zeer moeilijk bereikbaar. Sinds steunpunt vorige zomer werd in- eld blijkt het aantal telefonische vragen veel groter dan verwacht, dag worden gemiddeld 150 tele- tjes verwerkt. Het werkelijke al studenten, dat contact pro- srt te krijgen, loopt in de duizen- o. De PTT becijferde dat augustus rig jaar 12.000 tot 14.000 keer het mmer van het steunpunt werd ge- rnid. t Zeeuwse steunpunt is bereikbaar het nummer 06-4991122. Dat is een «meen doorkiesnummer, dat, als er luit Zeeland wordt gebeld, verbin- ig geeft met het bureau in Vlissin- ïj Co Bruggeman, medewerker van Zeeuwse bureau, heeft de ervaring t de meeste studenten denken dat pe directie studiefinanciering in ingen aan de lijn krijgen. Hij ver- „Ons kantoor is in het gebouw de Hogeschool Zeeland gevestigd, hebben meerdere keren meege- kt dat een student ons vanuit de jvan de Hogeschool telefonisch be rde. Onze uitnodiging om maar langs te komen stuitte op veel on- of. Terwijl we een paar deuren ver- p zitten..." va ig ïeiJ n- to he Een vrolijk en gezond leven is heel belangrijk. Die wijsheid I kwam ons deze week onder I ogen in een kleurige folder, j waarin een Zeeuwse drogiste tij zichzelf in de aanbieding deed. Vitamines, werd er geo rakeld, die heeft u nodig om in onze ongezonde maatschppij te overleven. Vooral vitamine E zou van niet te onderschat ten waarde zijn. „Heeft u te einig vitamine E, dan verou- ert u snel en u verliest vitali- eit en energie." •m de boodschap geloofwaar- ig te maken stond erbij ver- eld dat ene Evans en Bischop et goedje in 1992 hadden ont- ekt. Daarop zijn we vanuit on- 'e luie stoel meteen naar de inkel gesneld, want dat nog it te vinden wereldwonder 'ilden we met eigen ogen aan- chouwen. Zo ziet u maar, hoe o'n middeltje activeert. van Borssele, die massaal te hoop liep tegen de plannen en, vooral, de hou ding van de gemeenteraad. Bij de raadsagenda voor dinsdag heeft het college het toetsingsrapport slechts ter besprekening gegeven, er is geen enkel voorstel bijgevoegd. In de toelichting op het voorstel her innert de PvdA-fractie de raad aan de indicaties in het MER-rapport over het maatschappelijk draagvlak: er zou sprake zijn van een bestuurlijk en maatschappelijk gunstig klimaat in Borssele. Volgens de PvdA heeft het eenstemmige protest van de Borssel- se bevolking aangetoond dat ieder maatschappelijk draagvlak ont breekt. Het initiatiefvoorstel kan worden ge zien als een laatste poging van de so cialisten om de beslissing over de loka- tiekeuze voor de opslag van radio-ac tief afval aan de Tweede Kamer over te laten. De gevolgde gang van zaken - een keuze door het bedrijf zelf, gevolgd door een verkorte procedure met be perkte inspraakmogelijkheden - was de fractie vanaf het begin een doom in het oog. Als de raad zou besluiten geen verklaring van geen bezwaar te vragen en gs deze vervolgens ook niet aan de COVRA zouden willen afgeven, komt de beslissing automatisch in Den Haag te liggen. En daar hoort ze, zo vinden de Borselse socialisten, ook thuis. Kinderen van de Zunneguus tijdens de feestelijke ingebruikneming van de snoezelruimte. GOES - Met een vrolijk optreden van het clownsduo Wappie en Flap- pie is vrijdagmiddag de snoezel ruimte van het kinderdagverblijf De Zunneguus in Goes in gebruik genomen. De gelden voor deze ruim te in het verblijf voor kinderen met een verstandelijke achterstand is bijeen gebracht door diverse Zeeuwse bedrijven. Voor het eerst konden ouders, personeel en verte genwoordigers van de bedrijven een kijkje nemen in het zaaltje waar de kinderen in een sfeervolle omge ving zich kunnen in- en ontspannen. Het woord snoezelen kom nog niet voor in de Dikke Van Dale. Snoeze len is een samentrekking van de woorden doezelen en snuffelen. De nieuwe methode is al zo'n vier tot vijf jaar bekend in de wereld van de geestelijke gehandicaptenzorg. Pas een jaar geleden kreeg het landelijke bekendheid door een televisieuit zending over het internaat De Har- tenberg in Ede waar snoezelen wordt toegepast. De bedoeling is kinderen met een duidelijke ontwik kelingsachterstand met bijvoor beeld lopen, praten en spelen te prikkelen in een sfeervolle omge ving. Het resultaat kan rustgevend of activerend werken De kinderen van De Zunneguus wa ren, feestelijk verkleed en getooid met zelfgemaakte mutsen, de eer sten die de nieuwe ruimte mochten betreden. Eerst moesten zij nog in overleg met de clowns achter de op lossing komen voor de opening van de gesloten versierde deur. Bij het betreden van de ruimte waanden de bezoekers zich in een heel andere wereld. Het zaaltje is wit geschil derd. Op de vloer liggen zachte kus sens en een aantal wiebelkussens. Door het spelen met lichteffecten en de vloeistofprojector verschijnen er afbeeldingen op de muur. De zachte achtergrondmuziek verhoogt de sfeer. De kinderen kijken gefasci neerd naar de spiegels, de spot met kleurenschijf, de bubbelbuis. De bel lenmachine zorgt voor grote opwin ding. De Zunneguus ontvangt volgens de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ) geld van het rijk. „Maar uit de inkomsten moeten wij keuzes maken. De snoezelruimte en de daarvoor bestemde middelen zijn duur, daarom zouden wij te lang moeten wachten", zegt T. Wispel- weij, hoofd van het kinderdagver blijf. Er werd een beroep gedaan op het bedrijfsleven en instellingen in Zeeland. Zij brachten in totaal 9000 gulden bijeen. Twee bedrijven lever den gratis of met korting materialen voor de inrichting van de ruimte. De kosten bedragen in totaal 12.000 gul den. Wispelweij is ervan overtuigd dat de nieuwe snoezelruimte een positieve uitwerking heeft op de kinderen. Hij noemt een paar voorbeelden. „Som mige kinderen worden heel rustig door zachte achtergrondmuziek, waardoor zij hun energie kwijt kun nen aan andere dingen. Een ander voorbeeld is het gebruik van een mi crofoon, die hun eigen stem ver sterkt. Het prikkelt de kinderen meer geluid voor te brengen". De huidige snoezelruimte in De Zunne guus is gericht op geluid en licht. „In de toekomst willen wij ook reuk- en tastprikkels toepassen. We hebben al diverse middelen gekocht. Dit is nog maar het begin. Het is de moeite waard voor de kinderen. Het is vaak verassend waar geestelijk gehandi capten toe in staat zijn". de overbezette telefoonlijnen be- heeft de oprichting van regionale |npunten vooralsnog niet de verbe- gebracht, die werd gehoopt, het centrale bureau studiefinan- jng in Groningen is al j aren bekend het telefonisch nagenoeg onbe- baar is. VLISSINGEN - Het wil niet erg vlotten met de studiefinanciering. Nog vóór de chaos, die gepaard ging met de invoering van de nieuwe fi nancieringsregeling voor studen ten, helemaal is opgeruimd, blijken de uitgaven een half miljard hoger uit te vallen dan verwacht. Minis ter Ruding van financiën heeft een simpele verklaring: de studenten frauderen, zodat het geraamde bud get wordt overschreden. De raad voor het hoger beroepsonderwijs reageerde eerder deze week boos op de ministeriële beschuldiging. De bewindsman zou een niet al te fris politiek spelletje spelen over de ruggen van de studerenden. Het blijft dus sukkelen met de direc tie studiefinanciering in Groningen. Want, afgezien van de grote politie ke perikelen, hoe veel individuele studenten proberen nog steeds te vergeefs hun studiebeurs in handen te krijgen? Bij het Zeeuwse steun punt studiefinanciering in Vlissin gen worden geen cijfers genoemd. Hou het maar op een flink aantal, wordt er gezegd. De telefoons van het steunpunt, dat in de zomer van 1987 in het gebouw van de Hoge school Zeeland werd gevestigd, staan elke dag roodgloeiend. De PTT wist te melden dat vorig jaar augustus bijna 14.000 pogingen wer den ondernomen om telefonisch in contact te komen met de Vlissingse vestiging. Het valt nog steeds niet mee om verbinding te krijgen. Landelijk zijn er 22 regionale infor matiepunten ingericht. Co Brugge man is één van de drie medewerkers van het Zeeuwse steunpunt, die de meest'uiteenlopende vragen krijgt te beantwoorden. Ooit iets gemerkt van de frau de, waar minister Ruding het over heeft? Bruggeman: „Grote onzin, zet dat maar in de krant. Het valt ons juist op hoe eerlijk studenten over het al gemeen zijn. Als een financiering ten onrechte doorloopt, wordt dat keu rig gemeld. Het komt ook voor dat mensen een jaar wachten voor ze een beurs aanvragen, omdat ze denken dat het toch een puinhoop is. Die fraude, volgens mij is het een poli tiek spelletje om de problemen op de studenten af te schuiven." De steunpunten zijn ingesteld om orde te brengen in de chaos. Lukt dat? „Wij zijn inderdaad een uitvloeisel van de wanorde in Groningen. Het is onze taak om de verhalen van stu denten te bufferen. In de praktijk komt dat neer op het aanhoren van klachten. Daarvan maken we een sa menvatting, die doorgestuurd wordt naar de centrale directie. Een deel van de achterstand in uitbetalingen is inmiddels weggewerkt. Maar we zijn er nog lang niet. Alleen al van de maand oktober liggen er bijna 100.000 ongeopende brieven in Gro ningen. Binnenkort kunnen wijzi gingen uitsluitend op speciale for mulieren worden aangegeven. Ge lukkig mogen we nu voorschotten verstrekken aan studenten, van wie de gegevens nog niet zijn verwerkt en die wel recht hebben op een aan vullende beurs." Van Groningen uit bezien zijn de steunpunten een gouden Co Bruggeman van het steunpunt studiefinanciering in Vlissingen: krijgen veel meer met incest te maken dan je zou verwachten... greep. Jullie fungeren als een klachtenbank, en mogen de ge schoonde versie doorspelen. „Wij krijgen de ellende te horen. Ach, het aantal scheldpartijen valt mee. Velen hebben er begrip voor dat wij niet verantwoordelijk zijn. En wie gaat schelden is meestal zo zwaar geïndoctrineerd, je krijgt al leen de loze kreten te horen die op te levisie of in de krant worden gebe zigd. Op zich werkt het systeem goed. Aanvankelijk was het een tij delijke oplossing, maar het ziet er naar uit dat de steunpunten een vas te status krijgen. Landelijk zit er zelfs een uitbreiding aan te komen. En wij hebben goede hoop op een ei gen kantoor op het erf van de Hoge school. Dat is hard nodig, want ons huidige kantoor is te klein om men sen fatsoenlijk te woord te staan. Een grote verbetering is ook dat we sinds deze week rechtstreeks zijn aangesloten op de Groningse com puter, zodat we inzicht hebben in het studentenbestand." Wat zijn voor u de moeilijkste gevallen? „De pijnlijkste situaties doen zich voor als één van de ouders het aan vraagformulier niet wil tekenen. Je krijgt te maken met gevallen, waar de ouders al vele jaren gescheiden zijn. Dikwijls is het dan lastig om een handtekening los te krijgen. Wette lijk wordt alleen rekening gehouden met de biologische vader en moeder. Groningen is heel strikt. Ja, je kunt zeggen dat de directie studiefinan ciering een strenge zedenmeester is. Wie op een sportieve avond is ver wekt, en de moeder weet de vader na zo'n lange tijd niet meer te vinden, die heeft problemen. Het gebeurt dat er een half jaar naar de vader wordt gezocht, voor er een beurs wordt verstrekt." U bent dus ook sociaal werker? „Soms grijpt het werk je echt aan. Je kunt officieel loskoppeling van je ou ders vragen, om zelfstandig een aan vraag in te dienen. Volgens de wet kan dat alleen in geval van incest of zware lichamelijke mishandeling. Regelmatig hebben we meisjes aan de lijn, die losgekoppeld willen wor den van hun vader. Je zegt dan je wettelijke riedeltje op. Als het dan echt om incest blijkt te gaan, dan schrik je wel even. In zo'n geval moet je duidelijk maken, dat Groningen bewijzen eist. Dat kan via de politie of een arts. We hebben daar veel meer mee te maken dan je zou ver wachten." Jan van Damme VLISSINGEN Veel werknemers van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde hebben don derdagavond na het af gesproken tijdstip een ontslagbrief ontvangen. De Nederlandse Pakket dienst heeft er, aldus be stuurder W. Waumans van de Industriebond FNV, een 'soepzooitje' van gemaakt. De KMS heeft vrijdag alle werk nemers die een ontslag brief hebben gekregen, wederom per brief excu ses aangeboden voor de handelwijze. De ontslagbrieven waar in melding werd ge maakt van overplaat sing of een kans op over plaatsing, zouden donderdagavond tussen zes en negen uur worden bezorgd. Dat was de af spraak die de KMS met de Nederlandse Pakket dienst contractueel had vastgelegd. Zo was het ook aan de werknemers bekend gemaakt. De pakketdienst heeft zich echter, bleek in de loop van donderdagavond, niet gehouden aan de ge maakte afspraak. Een onbekend aantal werk nemers van de KMS ont ving de brief na negen uur. Een werknemer uit Middelburg deelde de PZC mee dat hij de post pas om kwart voor elf binnen kreeg. Hij kon op dat moment niet meer bellen voor toelichting op het schrijven. De aan gegeven telefoonnum mers waren slechts tot half elf bezet. FNV-be- stuurder Waumans meldde ter illustratie van de werkwijze van de Nederlandse Pakket dienst dat op één adres zelfs drie ontslagbrieven waren bezorgd. mA De KMS is bezig met de inrichting van het kan toor Badhuisstraat 165 in Vlissingen. Het be middelingsbureau dat voor de ontslagen werk nemers van De Schelde in het leven is geroepen, wordt in dat pand ge huisvest. Dat gebeurt om praktische redenen, volgens een KMS- woordvoerster, buiten het fabrieksterrein. De vakbonden houden dinsdag in Het Schelde- kwartier in Vlissingen een informatiebijeen komst over de financiële positie waarin de met een ontslag bedreigde werknemers de komen de jaren terecht komen. De KMS geeft, zoals ge meld, donderdag infor matie over de bemidde- lingsmogelij kheden. FNV-er Waumans sprak vrijdag de verwachting uit dat het aantal ge dwongen ontslagen, naast het vertrek van 55-plussers, beperkt kan blijven tot minder dan 150. Bij De Schelde ver dwijnen vijfhonderd ar beidsplaatsen. Het be middelingsbureau aan de Badhuisstraat in Vlis singen zal ook werken voor leerlingen die dit jaar van de bedrijfs- school komen. Een groot aantal van hen zal, gaf Waumans aan, geen baan kunnen krijgen bij de KMS. Het kantoor aan de Vlis singse Badhuisstraat, waar het bemiddelings bureau voor ontslagen KMS-werknemers wordt gehuisvest. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Volgens het jongste, nog geheime ontwerp van de Vierde nota over de ruimtelijke ordening, die op 17 maart wordt gepresenteerd, kan de bouw van een vaste oeververbinding in de Westerschelde (WOV) 'de interne sociaal-economische samenhang van Zeeland en de oriëntatie op het aan sluitend deel van België Kanaalzone, Gent - versterken'. Als tot aanleg van de WOV met private financiering wordt besloten zal het ka binet nagaan of deze verbinding kan worden benut voor een verdere ont wikkeling van zeehavenindustrie in Zeeland. De relatie van deze ontwikke lingen met de Belgische havengebie den moet daarin een rol spelen. De re gering wil een en ander bekijken in sa menwerking met de provincie Zeeland en in aansluiting op de Benelux-struc- tuurschets voor het Westerschelde- bekken. Het ontwerp van de nota, die alge meen wordt gezien als het belangrijk ste kabinetsstuk op het gebied van de ruimtelijke inrichting van Nederland, vermeldt dat de bereikbaarheid van de vroegere Zeeuwse eilanden door de Deltawerken en het Schelde-Rijnka- naal sterk verbeterd is. Walcheren is goed ontsloten. Maar 'Zeeuwsch- Vlaanderen heeft geen goede aanslui ting op de rest van de provincie, door het ontbreken van een vaste oeverver binding over de Westerschelde'. Daar entegen, zo schrijven de ambtenaren van de Rijksplanologische dienst die de nota opstelden, is de ontsluiting van dit gebied naar België wel goed. den". „Extra aandacht" is nodig voor een sterkere samenhang tussen moge lijkheden van waterrecreatie enerzijds en verblijfsrecreatie anderzijds. De ontwikkeling van de Voordelta komt in een aparte paragraaf aan de (Slot zie pagina 13 kolom 4) In de nota wordt een lans gebroken voor nieuwe impulsen op het gebied van natuur en recreatie/toerisme. „In Zeeland winnen toerisme en recreatie snel aan belang", staat er te lezen. „Met de bestaande duinen, de opko mende Voordelta en de veranderingen ten gevolge van de Deltawerken ne men de mogelijkheden voor natuur- en toeristisch-recreatieve ontwikkelin gen toe. Het water is hier niet langer een bedreiging, maar een kans gewor- VLISSINGEN - De Koninklijke Maat schappij De Schelde (KMS) heeft vrij dag in Australië een samenwerkings overeenkomst getekend met het Au stralian War Ship Systems Consortium (AWS). Dit heeft de direc tie van de KMS vrijdag bekendge maakt. De samenwerking is opgezet voor het Australisch-Nieuwzeelands Scheeps Project (Anzac), dat voorziet in de bouw van acht tot twaalf fregat ten voor de Australische en Nieuw- zeelandse marine. Het AWS-consortium bestaat uit vier Australische en Nieuwzeelandse be drijven. De Schelde werd samen met een Westduits bedrijf uit dertien ande re bedrijven geselecteerd, die ook ge specialiseerd zijn in het bouwen van oorlogsschepen. Premier B. Unsworth van New South Wales zei in een eerste reactie zeer ver heugd te zijn over de samenwerking tussen AWS en de Koninklijke Maat schappij De Schelde, omdat het M-fre- gat dat De Schelde samen bouwt met de Koninklijke Marine, het meest gea vanceerde oorlogsschip is op dit ge bied. Het voorziet volledig in de be hoefte van de marines van Australië en Nieuwzeeland. De betaalde opdracht voor het opstel len voor deze contractspecificaties wordt volgens De Schelde in december van dit jaar afgesloten. De uiteindelij ke selectie tussen het Duitse en het Ne derlandse bedrijf zal in 1989 plaatsvin den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9