WÊmmmmmmmmmmm Doden bij helikopterongeluk Brinkman: plan commerciële omroep te weinig doordacht Miljoenen voor sanering vuile Rijnbodem nodig Kort geding om staken beurshandel in Audet Marine heeft tekort aan piloten aticaan leed irlies van )0 miljoen Akkoord tweejarige cao bij de Postbank Él COLIJN agbladpagina vol )ed nieuws van nkstergemeenten mpagne tegen criminatie via Istkantoor en tv Afkeuring FNV MONIVE STUURGROEP GEMEENTEN: Smit vraagt advies Eurocontrol over veilig vliegverkeer VNU HEEFT 98 PCT AANDELEN Hoger bod PZC/binnei-buitenUmd 7 RECHT (ANP) De centrale werkgeversorganisaties in derland moeten het zonder doorbetaling op non-actief stel- i van stakende werknemers (uitsluiting) serieus overwegen, kbonden die in conflict zijn met een werkgever gaan steeds er tot andere actievormen dan staking over, zoals speer- "tnt- en langzaamaan-acties. EEN ZEKERE VEILIGHEID TBBS/UNET0 ERKEND BEVEILIGINGSBEDRIJF B.V. BEVEILIGINGEN 'Mijn oude CV-ketel deed 't nog goed. Toch weggedaan en 'n Radson genomen!' Radson. Op ons kunt u rekenen. erknemers lie staken ïitsluiten ;ri lui va iti acties duperen een bedrijf, maar Jten de bond relatief weinig vergele- met vroegere massale stakingen, uitsluiten van werknemers kan in geval voor de werkgevers een pro- t middel zijn om acties de kop in te delkken. Raad van Centrale Ondernemings- anisaties (onder meer VNO en W) doet deze aanbeveling in een ge ne nota aan de leden over acties werknemers. De Industriebond V heeft beslag op het stuk weten te ;en. De bond is zeer verontrust over n| aanbeveling om uitsluiting te over- ;en. Tot nu toe is dat (uiterste) mid- bij conflicten nauwelijks gehan- •d. sluiting zal volgens de industrie- d „zonder meer leiden tot een on- ige verscherping van de sociale loudingen in Nederland" en bete- t „een volledige verstoring van het yajbhtsevenwicht tussen werkgevers verknemers". de nota wordt verder aanbevolen 1 binnen de ondernemingsraad een rtrouwenspersoon te vinden „als wacht mag worden dat betrokkene Örmatie kan overbrengen welke kan dragen aan het in beweging bren- i van vastgelopen standpuntbepa lend De Industriebond FNV wijst 3HINGTON (AFP) - Het Vaticaan in 1986 een verlies van 56,7 mil- dollar (ruim 100 miljoen gulden) den. Dit heeft de Amerikaanse choppenconferentie vrijdag me- deeld. De Rooms-Katholieke heeft daarmee voor het eerst zelf rs over haar financiële situatie nd gemaakt. dinaal'John Krol van Philadelphia at het besluit om na tweeduizend zwijgen de financiën van de Kerk lubliceren, vorig jaar oktober door ien kardinalen was genomen in de daarmee meer giften te ontvan- bedroegen de uitgaven van het caan 114 miljoen dollar en de in- .sten 57.3 miljoen. Ruim de helft de uitgaven (57 procent) is be id voor personeelskosten, nkomsten van het Vaticaan ko- voor een deel uit de Pieterspen- I, waarvoor op de dag van Sint Pie- in parochies over de gehele wereld it gecollecteerd. Probleem is ech- iat de penning te lijden heeft van falende dollar. Een derde ervan lt!| it namelijk door de Amerikaanse ns-katholieken bijeengebracht. Ets ontving het Vaticaan ongeveer biljoen dollar uit investeringen. Pu- aties, videocassettes en dergelijke chten ongeveer 20 miljoen dollar ECHT (ANP) - Een evangelische ente in Utrecht heeft voor zater- K i maart een pagina gekocht in het :chts Nieuwsblad, zodat er ook goed nieuws" in de krant te le- jzal zijn. Dat meldt het evangeli- e maandblad Uitdaging. De Volle ingelie Gemeente Utrecht houdt voorlopig bij deze ene pagina, ge- 1 het bedrag dat er voor betaald et worden: ruim 12.000 gulden, is de bedoeling dat de pagina voor- oed nieuws uit die landen meldt die pns „schrijnende ontwikkelingen" elmatig de voorpagina's van kran- kl.alen, aldus G. van Rooy, een van ivee voorgangers van de gemeente. El 5 maart iets te lezen zijn over bij- ferspreiding op de Westelijke Jor- noever, de christenen in China, het k van de hulpverleningsorganisa- Tear Fund op de Fillipijnen en het las van een vrouw die is genezen multiple sclerose, wat het om advertentieruimte heeft de gemeente met het échts Nieuwsblad onder meer over- moeten komen dat de pagina zo wat betreft lettertype als kolomin- ng duidelijk afwijkt van de rest van fant. i HAAG (ANP) - De omroepen in land gaan vanaf 1 april tussen de Itamma's door spotjes op tv uit- 20 dt n om onverdraagzaamheid je- i minderheden tegen te gaan. De filmpjes worden aangeleverd |het ministerie van binnenlandse sn. De spotjes zoals die momenteel Postbus 51 worden uitgezonden n doordraaien, deelde een dvoerster van het ministerie ag mee. ifieuwe campagne heet „Zet eens ndere bril op". De spotjes zijn moedig, met een tikkeltje hu- aldus het ministerie. De beelden n op begrip te hebben voor „an- gewoonten en gedragingen. Be- via de tv-beelden zal het ministe- k via het postkantoor informatie reiden. het idee van een vertrouwenspersoon in de OR van de hand: „Een echte Ju das in de ondernemingsraad kan nooit kwaad", zo sneert de bond. Een woordvoerster van de raad zei vrij dagmiddag dat de nota niet als richt lijn kan worden beschouwd. „Welke maatregelen een werkgever neemt is geheel afhankelijk van de situatie". De aanbeveling om uitsluiting te overwe gen, wil volgens haar niet zeggen dat uitsluiting „een middel is voor alle kwalen". De RCO heeft met de aanbe veling een antwoord willen geven op de gewijzigde actiestrategie van de bonden. Dat recht komt de werkge vers volgens het Europees Sociaal Handvest ook toe. Dat uitsluiting een bedreiging zou zijn voor de arbeidsver houdingen, doet de woordvoerster af met een verwijzing naar stakingen. Die zijn in de regel ook niet bevorder lijk voor de verhoudingen. De vakcentrale FNV reageerde vrijdag afkeurend. „Het is op zich al opmerke lijk dat de werkgevers een recepten boek hebben samengesteld om stakin gen te pareren. Je zou daaruit bijna af leiden dat stakingen in Nederland aan de orde van de dag zijn, ware het niet dat er in Nederland beslist niet lichtvaardig wordt gestaakt. Alleen in uiterste situaties en als alle overleg- mogelijkheden zijn uitgeput wordt naar het stakingswapen gegrepen", al dus FNV-woordvoerder J. Maat. Uitsluiting hoort volgens Maat niet in de Nederlandse arbeidsverhoudingen thuis. „Het doorbreekt juist het machtsevenwicht tussen werkgevers en werknemers wat het stakingsrecht beoogt te bevorderen. Werkgevers zijn per definitie de sterkste partij. Collectieve acties bieden daarvoor een tegenwicht, wat door uitsluiting weer teniet wordt gedaan", aldus Maat. CHICO (AFPIUPI) - Negen soldaten zijn omgekomen en ne gen raakten er gewond toen donderdagavond een helikopter van het Amerikaanse leger neerstortte ten noorden van Chi- co in de staat Texas. Hier het wrak van de helikopter. UTRECHT (ANP) - De Postbank en de ambtenarenbonden hebben donder dagavond overeenstemming bereikt over een tweejarige cao. Deze voor ziet onder meer in een loonsverhoging per 1 januari 1988 van driekwart pro cent. Ook zal de eenmalige loonsver hoging van twee procent van vorig jaar structureel in de salarisschalen worden verwerkt, zo hebben Post bank en vakbonden in een gezamen lijk communiqué meegedeeld. De vut-leeftijd voor medewerkers met 35 pensioenjaren wordt in 1988 en 1989 eenmalig verlaagd tot 60 jaar. Voorts ontvangen de circa 8.000 medewerkers met een overgangssalaris die zijn over gestapt van de PTT naar de Postbank gedurende de looptijd van de cao een eenmalige loonsverhoging van twee procent plus een uitkering van 150 gul den netto. Die overgangssalarissen zijn ingesteld bij het ontstaan van de Postbank om te voorkomen dat mede werkers van de Postgiro en de Rijks postspaarbank minder zouden gaan verdienen. Ook is de bestaande afspraak dat door reorganisaties geen gedwongen ont slagen mogen vallen met een jaar ver lengd tot 1992. De Postbank heeft be loofd „zich in te spannen" tot 1996 ge dwongen ontslagen na reorganisaties te voorkomen. Verder komt dit jaar voor om- en bijscholing 20 miljoen gul den beschikbaar. Met name aan de omscholing van oudere werknemers zal veel aandacht worden besteed. Het cao-akkoord is na moeizame onder handelingen tot stand gekomen. Eind vorig jaar dreigde de FNV-ambtena- renbond AbvaKabo nog met acties. (Advertentie) ALARM PROTECTED Inbraak Toegangscontrole Brand T V -bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 24-uur meldkamer-service Lew08traat 43 Goes/Kloetinge 01100-13720 I UUkJi UIlL I \J tnlktlND 0fcVtlLlulN(jbBcL ARNHEM (GPD)De Stuurgroep Ge meenten en Rijnververvuiling heeft de vaste kamercommissie voor ver keer en waterstaat een brandbrief ge schreven waarin miljoenen gevraagd worden om de vuile rivierbodem in diverse havens langs de Rijndelta in Nederland te saneren. De stuurgroep reageert hiermee afwijzend op de be slissing van een meerderheid in de Tweede Kamer om het plan van het ministerie om 40 miljoen voor sane ring ter beschikking te stellen, te ver werpen. Bovendien heeft de stuur groep een verklaring opgesteld waar in de landen die volgende week deel nemen aan de Rijnconferentie in Straatsburg om een krachtdadig be leid wordt gevraagd. De groep briefschrijvers bestaat tot nu toe uit vertegenwoordigers van Rot terdam, Voorst, Gorinchem, Oostflak- kee, Papendrecht, Wageningen en Werkendam. Deze gemeenten zijn fali- kant tegen het onthouden van subsi die op het saneren van vervuilde wa terbodems, omdat de problemen met deze bodems ernstige vormen hebben aangenomen. De havens langs de Rijndelta hebben te kampen met vervuild slib dat gedu rende tientallen jaren van systemati sche vervuiling van de Rijn naar de bo dem is gezonken. De chemische reac ties in deze verontreinigde bodem vor men een zware belasting voor het om ringende milieu. In Rotterdam zijn de problemen nog veel groter. In de verklaring dringen de besturen van 40 aan de Rijndelta liggende Ne derlandse gemeenten erop aan dat de deelnemers aan de conferentie (waar onder vertegenwoordigers van de SCHIPHOL (ANP) - Minister Smit van verkeer en waterstaat heeft de direc teur-generaal van Eurocontrol opge dragen op zeer korte termijn advies uit te brengen over de mogelijkheden die deze organisatie kan bieden bij de oplossing van de problemen rond de luchtverkeersbeveiliging op Schip hol. Dit heeft de minister vrijdagmor gen op Schiphol bevestigd na haar aankomst uit de Thaise hoofdstad Bangkok. BRD, Frankrijk en Zwitserland) zich tot het uiterste inspannen om binden de afspraken te maken ter bestrijding van de internationale vervuiling. Gewezen wordt hierbij op de proble men van verontreinigd havenslib, vervuilde onderwaterbodems, de drinkwatervoorziening, de gevaren voor de gezondheid in recreatiegebie den, werkgelegenheid van de be roepsvisserij en de vervuiling in de uiterwaarden." HILVERSUM (GPD) Minister Brinkman (WVC) is niet van plan nu al de wet aan te passen aan de wensen van Avro, Tros en Veronica, om een ei gen commercieel tv-net te beginnen. Hij vindt de plannen van de drie om roepen onvoldoende doortimmerd. Bovendien is er nog geen overeen stemming met de uitgevers. Het regeerakkoord van het tweede ka- binet-Lubbers laat de mogelijkheid open van de invoering van commercië le tv. Als tenminste drie van de grote omroepen commercieel willen worden, zal de Mediawet worden aangepast, staat in het regeerakkoord. Maar dan moet wel op basis van gelijkwaardig heid met de uitgeverijen worden sa mengewerkt. De drie omroepen zelf zijn optimis tisch over snelle invoering van com merciële televisie en radio. Zij baseren dit optimisme op het overleg dat zij de afgelopen dagen met minister Brink man van cultuur gevoerd hebben. Een woordvoerder van het ministerie meent dat de omroepen wel erg ge makkelijk doen over de bezwaren die Brinkman tijdens het overleg naar vo ren heeft gebracht. Het VVD-Tweede-Kamerlid Loek Her mans vindt dat de plannen juist „naadloos aansluiten" bij het regeer akkoord. „Ze zitten nu op één lijn, wie had dat vorig jaar gedacht?", consta teert hij tevreden. Hermans vindt dan ook dat Brinkman niet kan volstaan met het uiten van vage bezwaren. „Hij moet maar eens precies aangeven wat er nog moet gebeuren om de afspraken in het regeerakkoord uit te voeren". Veronica-directeur Rob Out zegt in een eerste reactie zeker te zijn van snelle invoering van commerciële om roep. „Die komt nu definitief en nog tij dens deze regeerperiode", luidt zijn schatting. Out is verrast door de „zeer positieve" benadering van Brinkman. „Ik had van hem een meer sceptische verhouding verwacht, maar die heeft ihij helemaal niet". De plannen voor commerciële omroep, die Avro, Tros en Veronica aan Brink man hebben voorgelegd, komen in het kort op het volgende neer. Ieder van de drie omroepen krijgt een afzonderlijke concessie voor commerciële radio en televisie. Gezamenlijk willen zij de be schikking krijgen over één televisie zender en ieder afzonderlijk over een radiozender. Avro en Veronica behou den de verenigingsstructuur en de Tros krij gt die en alle drie behouden ze hun programma-autonomie. Voorts moet reclame ook mogelijk zijn op de niet-commerciële zenders met het huidige maximum van vijf procent. Op de commerciële zenders zou minimaal tien en maximaal vijf tien procent reclame toegestaan moe ten zijn. De geprivatiseerde Ster moet al deze reclamezendtijd exploiteren. Avro, Veronica en Tros benadrukken dat zij bereid zijn een gedeelte van hun reclame-opbrengsten af te dragen aan de publieke omroepen. „Het mag uiteraard niet de bedoeling zijn dat de financiële positie van de niet-com merciële omroep verslechtert", aldus deze omroepen in een gezamenlijke verklaring. Minister Brinkman BRUSSEL - De Nederlandse verpleger Roland Raaymakers middenis gisteren samen met de Belgische artsen Germaine Moreau (links) en Michel Moreau rechtsteruggekeerd op het Brusselse vliegveld Meisbroek. Het drie tal, behorend tot de organisatie Artsen zonder Grenzen, werd vorige week ontvoerd door rebellen in de Etiopische provincie Tigre. AMSTERDAM (GPD) Heeft de Ver eniging voor de Effectenhandel (de Amsterdamse beurs) onzorgvuldig gehandeld door alle transacties in aandelen Audet die dinsdag plaats vonden achteraf ongeldig te verkla ren? Volgens het Engelse bedrijf IDNT Ltd en de Haagse Stpal Ban kiers, die in opdracht van een aantal klanten afgelopen tijd een groot aan tal aandelen Audet hebben opge kocht, in ieder geval wel. De Haagse bank vroeg daarom gisteren voor de Amsterdamse rechtbank in een op zeer korte termijn aangespannen kort geding om het besluit van de beurs on gedaan te maken. Volgens de beurs zijn mensen die dins dag stukken Audet hebben verkocht, misleid door een advertentie die VNU diezelfde morgen plaatste. Daarin zei de Haarlemse uitgever met zoveel woorden dat zij haar oorspronkelijke bod van 2,5 eigen aandelen plus 100 gulden in contanten voor één aandeel Audet zeker niet zou verhogen. Op de beurs konden verkopers dinsdag 25 gulden meer voor hun Audet aandeel krijgen. Vandaar dat velen niet met VNU in zee gingen maar hun stukken op de beurs verhandelden. Toen het VNU duidelijk werd dat ze met hun bod geen meerderheidsbe lang in Audet zouden krijgen, verhoog de de uitgever het bod woensdag met 50 gulden. Hadden de verkopers dat dinsdag geweten, dan hadden ze uiter aard niet verkocht. Volgens de beurs moeten degenen die dinsdag aandelen Audet hebben gekocht gerede aanwij zingen hebben gehad dat VNU toch zou besluiten het bod te verhogen. An-' ders hadden kopers geen reden gehad om op dinsdag 25 gulden meer voor een aandeel Audet te betalen dan de VNU ervoor bood. Volgens Staal Bankiers is geen sprake geweest van een dergelijke voorkennis en hebben ook de kopers pas woens dag gehoord dat VNU het bod had ver hoogd. Wel zijn een groot aantal ko pers, die dinsdag aandelen Audet had den gekocht, door het besluit van de beurs in de problemen gekomen. Zij gingen er immers vanuit dat ze voor hun Audet-stukken aandelen VNU te rug zouden krijgen en ze hadden die aandelen inmiddels ten dele alweer van de hand gedaan. Zij zullen de be loofde VNU aandelen moeten leveren, terwijl ze die buiten hun eigen schuld niet eens in bezit hebben. Advocaat mr. A.W. Kist betoogde na mens Staalbankier en IFNT dat de handelswijze van de beurs in het bui tenland met verbazing wordt beke ken: „Zoiets kan nergens anders, be halve misschien aan de beurs van Hongkong". De aanmelding van Audet stukken is inmiddels gesloten en VNU heeft vrij dagmiddag laten weten 98 procent van alle aandelen in handen te heb ben. De uitspraak volgt maandag om half twee. (Advertentie) DEN HAAG (ANP) - De Marine Luchtvaart Dienst heeft een tekort aan piloten van ruim derig procent. De Koninklijke Vereniging van Marine Officieren (KVMO) schrijft dit in een brief aan staatssecretaris Van Houwelingen van defensie. De vereniging brengt de onderbemanning bij de Marine Luchtvaart Dienst on der de aandacht van de staatssecretaris omdat zij het niet terecht vindt dat hij onlangs tijdens overleg met de Kamercommissie voor defensie over het tekort aan F16-piloten de problemen bij de marine praktisch onvermeld heeft gelaten. Dit terwijl de staatssecretaris hierop wel was gewezen door ambtenaren van zijn ministerie. „Het lijkt er zo op dat er alleen maar te weinig F16-vliegers zijn, terwijl de pro blemen bij ons minstens zo groot zijn", aldus F.J. Marcus van de KVMO. Vol gens de vereniging zal de situatie verder verslechteren als niet snel maatregelen worden genomen. De marine heeft patrouillevliegtuigen (Orions) en helikopters (Lynx). Marcus zegt dat de operationele taken tot nog toe niet in gevaar zijn gekomen, omdat als noodmaatregel marinevliegers die volgens planning nu een kantoor baan vervullen, opnieuw de cockpit in moeten. Het tekort aan piloten is volgens hem ontstaan doordat er te weinig mensen zijn opgeleid als gevolg van onvol doende opleidingscapaciteit. Bovendien stappen veel vliegers over naar de bur gerluchtvaart waar ze beter worden betaald. "Hij was bijna 10 jaar oud m'n CV-ketel. Maar de techniek heeft in die tijd niet stil gestaan. Je rijdt tenslotte ook geen 10 jaar in dezelfde auto... De Radson ER Electronic bespaart me al gauw ca. 500,- gas per jaar. Niet mis zou ik zo zeggen!" Radson verlegt de norm. Telkens weer. Met de ER Electronic. Zonder waakvlam. Super-zuinig. Radson heeft nog meer geld- besparende mogelijkheden, met ketels, boilers en kombi's. Vul de bon in! Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! I Postkode: Plaats: Stuur mij komplete informatie over alle Radson CV-ketels en boilers. -I TJI N 91 RADSON spaartuenapte E Opsturen - in open envelop - aan Radson, Antwoordnummer 67, 5960 WJ Panningen. Bellen kan ook (04760) 88580. LTERDAG 27 FEBRUARI 1988

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 7