«ood kreet ondernemer ver stankoverlast >ppascentrale Magistraatwijk liddelburg uit nood geboren Hinderwetvergunning wordt voor veel bedrijven overbodig VW's Valkenisse moeten samenwerken Opvanghuis Arnemuiden toont geen bouwfouten jV mosselfabriek arnemuiden ïrdien niekolaas nieuwe leidster gevolg van deregulering Geslaagden voor oriënteringscursus Gezinsavond ZLM-afdeling Bedrijfsbadminton regio Walcheren Onderzoek naar vergiftiging katten en hond Brommer van 3000 gulden afgebrand Feest voor jubilarissen Zonneveld PZC/ provincie 17 Deltavliegen RAPPORT STUDENTE BREDASE ACADEMIE ESTHETISCHE VERANDERINGEN NODIG üRDAG 27 FEBRUARI 1988 MIDDELBURG Negentien gezins-/ bejaardenhelpenden van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren sloten vrijdag een oriënte ringscursus af. De volgende dames kregen het getuigschrift met bijbehorende speld: J. Adriaanse, Big- gekerke: M. Kampwart, Vlissingen; M. Klein, Vlissingen; N. E. Kloeg-van Rosevelt, Vlissingen; M. P. Koets, Biggekerke; W. M. C. Lijnse-Boog, Middelburg; M.J. de Lijster- vd Dussen. Middelburg; M. P. Maranus. Middelburg: M. Melse-vd Horst. Middel burg; C. I. Neele-Seits, Middelburg; H. Ki- lian, Vlissingen; J. M. van Noort-Leendertse, Middelburg; J. Scherpenisse-vd Werf, Vee- re: K. W. H. M. Schreurs-Sarton, Vlissingen; M. M. Stenvert-van Maaren, Middelburg; E. E. Strooberg, Middelburg; E. C. Theune, Nieuw en Sint-Joosland: N. Vos, Vlissingen; RITTHEM De afdeling Souburg en omstreken van de Zuidelijke Land- bouwmaatschappij (ZLM) houdt maandag haar voorjaarsgezinsavond in verenigingsgebouw 'Ons Dorpsle ven' in Ritthem. Na afwerking van het huishoudelijk gedeelte van de agenda houdt de heer K. de Korte een lezing met film over het onderwerp 'Met een zeilprauw door de Molukken'. De ver gadering, die vooraf wordt gegaan door een koffiemaaltijd, begint om 20.00 uur. VLISSINGEN Het eerste team van het loodswezen staat nog steeds onge slagen op kop in poule A van de Wal- cherse bedrijfsbadmintoncompetitie door een overwinning op het eerste team van ZOC (8-4). Het eerste team van Hoechst is echter nog steeds mede kanshebber op de titel via overwinnin gen op Jong Ambon (12-0) en Spoorwe gen 1 (7-5). Jong Ambon draagt de rode lantaarn en zal de dreigende degrada tie naar poule B niet meer kunnen ont lopen. In poule b is het team van Total dat nog ongeslagen op kop staat via over winningen op onze vloot (11-1) en ge meente Vlissingen (10-2). Total heeft negen punten voorsprong met nog één wedstrijd te spelen en speelt volgend jaar dus in poule a. Onze vloot moest de tweede plaats prijs geven aan Hoechst 2 door verlies tegen Total fi ll) en Loodswezen 2 (5-7), en staat nu op de vijfde plaats. Het team van Hoechst 2 klom op van de vijfde plaats naar de tweede plaats via overwinnin gen op Loodswezen 2 (11-1) en Spoor wegen 2 (9-3). Het team van de gemeen te Vlissingen zal de volgende wedstrijd moeten winnen wil het volgend jaar niet in poule C uitkomen. In poule C staat het team van Nieuw- land nog steeds ongeslagen op kop via overwinningen op Mobuco (7-5) en het Ziekenhuis (9-3). Het derde team van Hoechst met slechts één verlieswed- strijd heeft hier, met nog twee wed strijden voor de boeg, nog steeds pro motiekansen. Het tweede team van ZOC sluit de rij met nul punten via ver lies tegen Hoechst 3 (3-9) en Loodswe zen 3 (2-10). De overige uitslagen zijn; poule A: JAM- HBC 10-12, ZOC 1 - LW1 4-8, SSVW1 - LCT 4-8, LCT - ZOC 1 0-12, SSVW 1 - HBC 1 5-7. Poule B: SSVW 2 - PGV 6-6, LW 2 - HBC 2 1- 11, Total - MIR 11-1, PGV - Total 2-10, SSVW 2 - HBC 2 3-9, LW 2 - MIR 7-5. Poule C: ZOC 2 - HBC 3 3-9, MobUCO - BKN 5-7, LW 3 - SSW 12-0, SSW - BKN 3-9, ZOC 2 - LW 3 2- 10, Mobuco - HBC 3 2-10. De standen zijn: Poule A: 1 LW 1 - 8-16, 2 HBC 1 9-15,3 SSVW 1 9-9,4 ZOC 1 9-7,5 LCT 9-5,6 J. Am. 8-1. Poule B: 1 Total 9-18,2 HBC 23 9-9, 3 LW 2 9-8, 4 SSVW 2 9-7, 5 MIR 9-7 6 PGV 9-5. Poule C: 1 BKN 8-16, 2 HBC 3 8-14, 3 LW 3 8-9,4 Mobuco 8-5,5 SSW 8-4,6 ZOC 2 8-0. WESTENSCHOUWEN - Zodra het weer het toelaat wor den aan het strand bij Westenschouwen vier vloeren van voormalige bunkers opgeruimd. Deze vloeren liggen aan de buitenzijde bovenaan de duinen en vormen daar een gevaar voor voorbijgangers en spelende kinderen. De bunkers zijn in het verleden al gesloopt, waarbij de vloe ren bleven liggen, omdat die zich op den duur toch onder het zand bevonden. Dat zand is evenwel in de loop van de tijd weggewaaid. Volgens de heer J. Kraaijenbrink, waarnemend-directeur gemeentewerken van Westerschouwen, zijn de grote be tonnen vloeren gevaarlijk omdat het zand er onder van daan waait. En omdat kinderen er wel eens naar toe klim men kan dat problemen opleveren. Overigens kost het werk de gemeente niet veel omdat er veel subsidie voor be schikbaar wordt gesteld. Het is de bedoeling dat het beton op een pneumatische wij ze verwijderd wordt. Dat wil zeggen dat het met speciale apparatuur fïjngeknepen wordt. „Het wordt als het ware opgegeten en in hapklare brokken gknipt. Die worden ver volgens op een vrachtwagen geladen", licht Kraaijenbrink toe. DELBURG - „Kunt u vanavond and sturen om een paar uur op kleine kinderen te passen?" Dat n vraag die talloze keren in een gesteld wordt aan de oppascen- van de wijkvereniging Middel- -Zuid. Bijna leek het erop dat de rale het 25-jarig jublieum niet talen. Drie keer moest er opnieuw Dproep worden geplaatst in het blad voor er na maanden een illigster reageerde die de coör- |tie van de centrale op zich wilde :n. g is er genoeg. De centrale, die on- |er even oud is als de wijk zelf en al ;f 1966 bestaat, was de laatste tijd wat rustiger tijdperk terecht ge in. De jongg mensen, die zich in de zestig en zeventig met hun gezin wijk vestigden, zijn nu veertigers gemiddelde leeftijd in de Magi- twijk steeg. Het was te merken et aanbod van kinderen bij scho- |n ook bij de centrale. Nu het nieu- eel van de wijk Reijershove oltooiing nadert, komen er weer jonge mensen met kleine kinde de Magistraatwijk wonen en de ed daarvan op de bestaande voor ingen is al goed te merken, ien Niekolaas is de vrijwilligster |/oor de oppascentrale het werk e scheidende leidster Matty Lahr Jjneemt. Ze krijgt een vast bestand dertien babysitters mee, allemaal jes vanaf 16 jaar. Naar jongens fn het verleden nooit zoveel vraag atty drong dan verder niet aan. sen vertrouwen een meisje toch er met kleine kinderen", denkt ze. ien vindt dat maar onzin en zij is Jook zeker van plan geschikte jon- in haar babysitbestand op te ne- „Die kunnen zeker net zo zorg- zijn?", vindt zij. ien reageerde op de advertentie t wijkblad, omdat ze niet wilde |de centrale uitsluitend door ge- aan vrijwilligers zou verdwijnen, moet gewoon blijven bestaan in kinderrijke buurt", zegt zij. Zo t het bestuur van de wijkvereni- er zelf ook over. Bestuurslid Elly rman: „We hadden de centrale niet zonder meer laten verdwijnen, hoor. Ook al had niemand zich aange meld. Het is toch gewoon logisch datje dit als wijkvereniging organiseert." Is het voor de Wijkvereniging Zuid lo gisch, in andere delen van Middelburg ontbreken dergelijke kinderopvang voorzieningen nog steeds. Oud-leid ster Rineke Mondeel over het begin van de centrale: „Het is eigenlijk ge woon uit nood geboren. De wijkvereni ging was in een erg bloeiende periode in de jaren zestig, er werden allerlei avonden georganiseerd en dan moes ten de mensen thuis toch voor oppas zorgen. Er waren daarbij veel jonge meisjes in de wijk, die er best wat bij wilden verdienen. Langzaam is de cen trale wat meer gestructureerd en zijn we bijvoorbeeld vaste tarieven gaan hanteren." Drie gulden per uur is het huidige ta rief voor een babysitter van de oppas centrale en één gulden meer overdag en na twaalf uur 's nachts. Moeten de oppassen na twaalven nog blijven dan zijn de mensen ook verplicht ze naar huis te brengen of bij hen te laten overnachten. Sinds 1966 is het tarief bewust bijna niet omhoog gegaan. „Je moet rekening houden met je doel groep", zegt Elly Stuurman. „Jonge gezinnen zitten vaak financieel niet zo ruim en een avondje uit kost ook het nodige. Daarbij, we zijn een dienstverlenende organisatie. We hoeven er niet dik aan te verdienen." KOUDEKERKE De twee VW's bin nen de gemeente Valkenisse moeten nauwer samenwerken. Er zou een stichting moeten worden opgericht die een aantal algemene taken, zoals ledenadministratie, contributiehef- fing en promotie, overneemt. De VW's van Koudekerke en Zoutelande beperken hun taken dan tot dienst verlening aan de toerist, contact met de leden en de organisatie van evene menten. Deze aanbeveling doet Jonna Bertram, eindexamenkandidate aan de Nederlandse Hogeschool voor Toe risme en Verkeer in Breda, in haar rapport 'Valkenisse, een drie-een heid?'. Zij kreeg van de gemeente opdracht onderzoek te verrichten naar het toe ristisch produkt Valkenisse en de rol van zowel de VW's als de gemeente daarin. Bertram concludeert dat beide VW's vergelijkbare taken uitoefenen elk in haar eigen geografische gebied. Zij bepleit een doelmatiger aanpak door het opzetten van een gezamenlij ke stichting. De strandexploitatie, die nu nog bij de VW's berust, zou dan ook kunnen worden overgedragen aan de stichting of de gemeente. De rol van de gemeente in het toeristisch-recrea- tief gebeuren beperkt zich tot op he den tot de financiële sfeer. De gemeen teraad beslist over de bestemming van de opbrengst van de toeristenbelas ting. In de toekomst zal de gemeente volgens Bertram een duidelijk beleids plan moeten opstellen, waarin een vi sie wordt ontwikkeld op het toerisme. Zij zal zich daarbij bewust moeten zijn van de grote economische betekenis van deze sector voor Valkenisse. In het rapport wordt onderscheid ge maakt tussen drie typen toerisme: dagrecreatie, korte verblijven en lange vakanties. Aan de hand daarvan schetst Bertram welke verbeteringen kunnen worden aangebracht aan het produkt Valkenisse: het uitzetten van flets- en wandelroutes, het organiseren van evenementen, het aanbieden van goedkope langere arrangementen en het creëren van slecht-weer-voorzie- ningen als een overdekt zwembad. Als andere zwakke punten in Valkenisse noemt zij de moeilijke bereikbaarheid van het strand op sommige plaatsen, het gemis aan openbaar vervoer naar de kust, de dichte bezettingsgraad van de kampeerterreinen en het ontbreken van een wintercamping. Positief zijn haars inziens de fraaie stranden op het HAAMSTEDE - Ongeveer zeventig procent van het huidige bedrijfspo- tentieel in de gemeente Westerschou wen heeft in de toekomst geen hinder wetvergunning meer nodig. Deze be drijven kunnen onder de werking van algemene maatregelen van bestuur worden gebracht, waarbij de vergun ningsplicht kan vervallen. Een en ander is een gevolg van de keu ze van de rijksoverheid voor deregule ring en de toepassing van de hinder wet 'in een nieuwe stijl'. De huidige procedure bij het verlenen van hinder wetvergunningen is te gecompliceerd, omslachtig en kostbaar, aldus de mi lieu-ambtenaar van de gemeente Wes terschouwen, de heer H. B. Veerman. De eerste vier algemene maatregelen van bestuur, zogenaamde amvb's, zijn op 1 januari in werking getreden en omvatten in het gehele land zo'n 100.000 inrichtingen, (vijf en twintig procent van alle inrichtingen). Het be treft met name de categorieën brood- of banketbakkerijen, opslag propaan, slagerijen en woon- of kantoorgebou wen. Voor bedrijven die onder een amvb vallen hoeft geen vergunning meer te worden aangevraagd. In plaats daarvan kan men volstaan met een eenvoudige melding wanneer een inrichting wordt opgericht of wanneer er sprake is van uitbreiding, wijziging of verandering van de werkwijze. (Uit zonderingen vormen de categorieën LPG-tankstations, emissie-eisen stookinstallaties en windturbines). Milieu-ambtenaar Veerman legt uit dat uitbreiding of wijziging van een in richting alleen dan hoeft te worden ge meld als dit leidt tot verandering van de gegevens waarover de gemeente op grond van eerdere melding reeds be schikt. In het algemeen moet dit ge beuren één maand voor de uitbreiding of wijziging. Beschikt een inrichting over een hinderwetvergunning en hoefde daarom niet gemeld te worden, dan moet van de eerstvolgende uit breiding of wij ziging wèl altij d melding worden gedaan. In feite kan een onder de werking van een amvb vallend bedrijf zich voor taan direct vestigen wanneer uiter aard de vestiging ook bestemmings- planmatig geregeld is, aldus Veerman. Over de wijze waarop de algemene maatregelen van bestuur voort vloeiende uit de hinderwet 'nieuwe stijl' in het gemeentelijk beleid in Wes terschouwen zullen worden toegepast wordt de komende weken een discus sie-nota opgesteld. De nota krijgt met name de aandacht van de adviescom missie midden- en klein bedrijf. Wes terschouwen heeft zich hiermee intus sen als eerste gemeente op Schouwen- Duiveland opgeworpen de amvb's ge stalte te geven. zuiden, de levendige scheepvaart langs de kust, de hoge duinen, de vele mini-campings en de Zoutelandse sei- zoenmarkt. De studente wijst er verder op dat (promotie van Valkenisse doelgericht moet plaatsvinden. Ze oppert het idee /«neer naamsbekendheid te verwerven door de naam van de gemeente te kop pelen aan het deltavliegen. De hoge duinen bij Zoutelande lenen zich uit stekend voor deze sport. Texel wordt volgens de onderzoekster op een ver- ZIERIKZEE - De Rijkspolitie van Schouwen-Duiveland stelt een onder zoek in naar de dood van twee katten en een hond in de buurt van de Schel- destraat te Zierikzee. H. Q. uit Zierikzee deed donderdag aangifte van de plotselinge dood van haar kat en meldde dat ook de kat van mevrouw L. uit dezelfde buurt onder verdachte omstandigheden was dood gegaan. Bij navraag bij dierenarts Bergsma bleek dat twee katten en een hond waren overleden aan vergifti gingsverschijnselen. Bergsma behan delde meerdere zieke dieren, die bij hem waren gebracht en die na braken weer opknapten. In de maag van de kat werden visresten aangetroffen met waarschijnlijk het landbouwvergif 'Parathion' VLISSINGEN Op het Hofje De Pauw is vrijdagavond rond kwart voor negen uur een brommer volledig in vlammen opgegaan. De schade wordt op 3000 gulden geschat. De brand is waarschijnlijk aangestoken. De Vlissingse brandweer kreeg om 20.45 uur van de uitkijk van het loods wezen de melding van een brand in een schuur. Ze rukte met een brandweer wagen en een ladderwagen uit. Op de plaats van het onheil aangekomen bleek geen schuur in brand te staan, maar een brommer. De brandweer kon het brandje met één waterstraal onder hoge druk blussen. De brommer stond niet op de plek waar de eigenaar A. van A. uit Vlissingen de tweewieler achter had gelaten. gelijkbare manier geassocieerd met parachutespringen. De wethouder voor recreatie en toeris me, A. Lampert, denkt dat bepaalde aanbevelingen uit de scriptie van Jon na Bertram kunnen worden omgezet in beleidslijnen. Het rapport is voor commentaar aan de beide VW's ver zonden. Vervolgens zal de recreatie commissie een advies uitbrengen, waarna b en w en eventueel de ge meenteraad het stuk zullen behande len. Lampert is van mening dat het geen slechte zaak zou zijn wanneer de twee toeristische instellingen inder daad nog nauwer gaan samenwerken. „Over de oprichting van een gezamen lijke stichting zal eerst uitvoerig over leg met de VW's moeten plaatsvin den", aldus de wethouder. Hij bekende dat er voor hem als autochtoon weinig nieuwe gegevens in 'Valkenisse, een drie-eenheid?' stonden. „Maar", zo zei hij, „alles is nog eens op een rijtje gezet door iemand die een nieuwe en frisse kijk op de gemeente heeft. Mejuffrouw Bertram heeft zich gespecialiseerd in toerisme en heeft daardoor een heel andere visie dan de ambtenaren". Het onderzoek heeft de gemeente volgens Lampert niet veel gekost. „We hebben alleen een reis- en verblijfsvergoeding betaald van ten hoogste tweeduizend gulden. In die zin zou het niet erg zijn wanneer het rapport ongebruikt in de kast wordt gestopt. Uiteraard zijn we dit geenszins van plan". OOSTKAPELLE - lp het zeehospitum Zonneveld werd vrijdag feest gevierd naar aanleiding van het twaalfeneen halfjarig jubileum van groepsleidster Tilly Haring-Hofman en verpleeg kundige Wil Geelhoed. Tilly Haring-Hofman is op Zonneveld begonnen als leerling-ziekenverzorg- ster en na haar diplomering werd zij groepsleidster. Wil Geelhoed heeft ver schillende functies bekleed bij Zonne veld, onder meer die van paviljoens- hoofd. De feestbijeenkomst had tegelijk het karakter van een reunië. Behalve de huidige groepsleden waren oud-leer lingen en medewerkers uitgenodigd Het Zeeuwse bandje Back Door Slam, waarin drie medewerkers van Zonne veld meespelen, verzorgde de muzika le omlijsting van de bijeenkomst. ieP •oieke Mondeel, oud-leidster van de centrale, Matty Lahr, scheidend coördinatrice en Berdien Niekolaas, het nieuwe :ht van de oppascentrale Magistraatwijk. ÏMUIDEN - Na drie jaar stank- uidoverlast is voor hem de maat ta e Arnemuidense ondernemer H. tte, van het fabriekje Glasin- etjents BV, heeft een brandbrief He raad gezonden, met de vraag iidelijk eens iets structureels te Hoen tegen de overlast op het Ar- iidense industrieterrein aan de k eg. „De ene keer moeten we on- jning uit en alle ramen openzet- m de stank eruit te krijgen, de snde keer speelt dit zich af in het jf. Dit gebeurt niet eenmaal per tiaar tientallen malen", schrijft de raad. schuldige aan de stankellende luidhinder is volgens Götte de ïlfabriek Mieras, zijn directe pan op het terrein. Het feit dat ollege van b en w de Zeeuwse lissaris van de koningin, dr irtien, volgende week woensdag s diens werkbezoek aan Arne- ;n, mee wil nemen naar de mos- iriek, viel bij de glasfabrikant ok totaal verkeerd. In een tweede aan het college en aan de com- ris zelf ageert Götte hier tegen, en de huidige situatie lijkt ons ri onjuiste beslissing", schrijft hij lasfabrikant verwijt het college r vriendjespolitiek te voeren met is, één van de grootste werkge- ;an Arnemuiden. osselkokerij werd in 1985 vanuit irpskern verplaatst naar het ter- lan de Keetdijk. Tot opluchtin- an de omwonenden, want ook in orp bezorgde het mosselverwer- ibedrijf nogal wat overlast, hoe- destijds minder klachten het ge- tehuis bereikten dan nu. De ver- ig werd deels met overheidssub- jerealiseerd, dit in het kader van billende regelingen voor het ver- sen van milieuhinderlijke bedrij- a woongebieden. De hinderwet- nning van Mieras werd aange- tan de eisen van de tijd en het be drijf veranderde aan de Keetweg ver schillende zaken. Zo werd de afvoer pijp voor de kookdampen bijvoor beeld verhoogd. „Sinds medio 1985 is de ellende be gonnen", constateert Götte ondanks dat. De glasfabrikant vecht overigens nog steeds tot in hoogste instantie de hinderwetvergunning van Mieras aan. De verwachting is dat de uit spraak van de Kroon in de rechtspro cedure daarover niet lang meer op zich zal laten wachten. ARNEMUIDEN - Het Arnemuidense opvanghuis van de christelijke Stich ting Een Nieuwe Schepping vertoont geen constructiefouten. Twee rappor ten van de centrale dienst gemeente werken en van de welstandcommissie spreken wel over enkele details die veranderd zullen moeten worden, maar grove constructiemankemen ten werden niet ontdekt. De wijzigin gen moeten voornamelijk uit esthe tisch oogpunt worden aangebracht. Het college van b en w, dat de diensten opdracht had gegeven tot het maken van de rapporten, heeft inmiddels een gesprek gehad met de initiatiefnemer en bouwer van het huis, de Arnemui- denaar R. Creemers. Afgesproken is dat de bouwonzorgvuldigheden zullen worden hersteld voor het huis dit voor jaar afkomt. Een aantal zaken hadden Creemers en de vrijwilligers, die mee helpen het huis te bouwen, al verbe terd terwijl de rapporten nog gemaakt werden. Het ging om kleine wijzigin gen als wat slordig aangebrachte loodslabben en resten specie op plaat sen, waar die niet horen te zitten. De geruchten die in het dorp de ronde deden over de vermeende slechte staat van het huis, waren echter zo sterk dat het college eind vorig jaar meende en kele deskundigen te moeten inschake len. Ook in de raad werden er vragen over het huis gesteld. Het raadslid B. de Reu (pvda) merkte zelfs op dat hij had gehoord dat het huis zo slecht was dat het onmiddellijk afgebroken zou moeten worden. Het opvanghuis is overigens al vanaf het begin een om streden project geweest en het is regel matig onderwerp van gesprek in de raad, onder meer omdat er ook nog al eens vernielingen rond de bouwplaats werden aangericht. Oorzaak van alle commotie waren de berichten dat Creemers in het huis een speciaal opvangcentrum voor homo seksuelen in psychische nood wilde vestigen. Dit werd ingegeven door het feit dat Creemers zich op andere plaat sen in het land met evangelische praatgroepen voor homoseksuelen, die hun geaardheid wilden verande ren, bezig hield. Ook schreef hij een boek over zijn ervaringen als homo seksueel, die door zijn bekering tot het christelijk geloof zelf van geaardheid veranderde. Creemers wil met zijn opvanghuis in Arnemuiden echter een heel andere kant van hulpverlening op. Zijn huis is bedoeld als een christelijke opvang- mogelijkheid voor mensen, die zich tij delijk in een crisissituatie bevinden en de opvang is niet speciaal op homosek suelen gericht. Aan het huis in de Westdijkstraat wordt al maanden ge bouwd, voornamelijk door vrijwilli gers. De restanten van de betonnen bunkervloeren in de duinen bij Westenschouwen worden opgruimd omdat ze gevaar opleveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 47