ppascentrale Magistraatwijk iddelburg uit nood geboren oodkreet ondernemer ver stankoverlast Opvanghuis Arnemuiden toont geen bouwfouten PZC/ provincie b17 .„ffRDIEN NIEKOLAAS NIEUWE LEIDSTER rommer van 3000 ilden afgebrand iderzoek naar rgiftiging atten en hond Feest voor jubilarissen Zonneveld Geslaagden voor oriënteringscursus Gezinsavond ZLM-afdeling Bedrijfsbadminton regio Walcheren IN MOSSELFABRIEK ARNEMUIDEN ESTHETISCHE VERANDERINGEN NODIG KAPELLE - Voor hun bijzondere verdiensten op sportgebied, zijn vrijdag in het Kapelse gemeente huis 23 sportkampioenen gehul digd. Uit handen van burgemeester J. van Bommel kreeg elke genomi neerde een tinnen bord, waarop de tak van sport stond vermeld. Het is de derde keer dat de gemeente Ka- pelle sporters in het zonnetje zet. Voorzitter G. E. M. M. de Maat van de huldigingscommissie maakt de bij na volle raadszaal attent op het ex clusieve karakter van de ceremonie. „Wij stellen hogere eisen aan de kan didaten dan de omringende gemeen ten. waar je als clubkampioen al voor huldiging in aanmerking komt. Onze bedoeling is de exclusiviteit te bewa ren en daarom staat hier ook een se lect gezelschap", aldus De Maat. De kampioenen, waaronder ook men sen die binnen de organisatie van verenigingen en clubs hun sporen hebben verdiend, mochten aanslui tend hun presentje onder applaus in ontvangst nemen. De gehuldigden zijn: Edwin Nieuw- land (Zeeuws kampioen 100 meter vrije slag tot 10 jaar), Serge Segboer (Zeeuws kampioen 100 meter rug slag tot 16 jaar), Sandra Huissoon (Zeeuws kampioene veldcross, lid kampioensteam afd. West II, 2e klas), Martine Polfliet (lid kam pioensteam West n, 2e klas), Brian van Putten (lid kampioensteam 4 maal 100 meter estafette), Dennis Raadtgever (derde bij de European Challenger Cup voor cycle-cross), M. P. Louwerse (Zeeuws kampioen handboogschieten heren), J. Hage (Zeeuws kampioen darten), Frank Zoetewei (Zeeuws kampioen wiel rennen bij nieuwelingen als veldrij den), dames-volleybalteam BOK I: D. N. van de Doel, W. M. Vleugel-van Bremen, C. van Hoepen-Dieleman, S. L. Houtekamer-van Delft, P. E. van Popering en M. C. de Boe-Slinger (kampioen le klas district Zeeland), tennis-mixteam van 't Swaecke: R. Lindenbergh, T. Gunter, E. Vermer- ris-Blok en J. Hoogesteger (als kam pioen gepromoveerd naar landelijke 4e klas), P. M. J. Eversdijk (nationaal kampioen geweerschieten op 12 en 50 meter indoor en 50 en 100 meter outdoor), J. Oggel (vanwege grote in zet voor atletiek) en M. Hamelink- Weststrate (40 jaar lid gymnastiek vereniging WIK) en J. B. Polfliet (eer ste plaats op 400 meter bij de World Transplant Games voor mensen die een niertransplantatie hebben on dergaan. Tevens tweede bij hoog springen en derde op de 1500 meter). fke Mondeel, oud-leidster van de centrale, Matty Lahr, scheidend coördinatrice en Berdien Niekolaas, het nieuwe cht van de oppascentrale Magistraatwijk. DELBURG - „Kunt u vanavond nd sturen om een paar uur op kleine kinderen te passen?" Dat n vraag die talloze keren in een gesteld wordt aan de oppascen- ïenü?, van de wijkvereniging Middel- (caijrg-Zuid, Bijna leek het erop dat de [SSINGEN Op het Hofje De |w is vrijdagavond rond kwart negen uur een brommer volledig lammen opgegaan. De schade dt op 3000 gulden geschat. De d is waarschijnlijk aangestoken. Vlissingse brandweer kreeg om .45 uur van de uitkijk van het loods- p en de melding van een brand in een p iur. Ze rukte met een brandweer- |f en en een ladderwagen uit. Op de tits van het onheil aangekomen 1 k geen schuur in brand te staan, }ir een brommer. De brandweer kon t brandje met één waterstraal onder ge druk blussen. De brommer stond it op de plek waar de eigenaar A. van uit Vlissingen de twee wieier achter jc gelaten. ERIKZEE - De Rijkspolitie van Öouwen-Duiveland stelt een onder- i i in naar de dood van twee katten een hond in de buurt van de Schel- sfraat te Zierikzee. uit Zierikzee deed donderdag iifte van de plotselinge dood van kat en meldde dat ook de kat van 'rouw L. uit dezelfde buurt onder achte omstandigheden was dood- lan. Bij navraag bij dierenarts ;sma bleek dat twee katten en een waren overleden aan vergifti- ;sverschijnselen. Bergsma behan- ie meerdere zieke dieren, die bij waren gebracht en die na braken opknapten. In de maag van de 'erden visresten aangetroffen met |rschijnlijk het landbouwvergif athion' centrale het 25-jarig jublieum niet zou halen. Drie keer moest er opnieuw een oproep worden geplaatst in het wijkblad voor er na maanden een vrijwilligster reageerde die de coör dinatie van de centrale op zich wilde nemen. Vraag is er genoeg. De centrale, die on geveer even oud is als de wijk zelf en al vanaf 1966 bestaat, was de laatste tijd in een wat rustiger tijdperk terecht ge komen. De jonge mensen, die zich in de jaren zestig en zeventig met hun gezin in de wijk vestigden, zijn nu veertigers en de gemiddelde leeftijd in de Magi straatwijk steeg. Het was te merken aan het aanbod van kinderen bij scho len en ook bij de centrale. Nu het nieu we deel van de wijk Reijershove zijn voltooiing nadert, komen er weer meer jonge mensen met kleine kinde ren in de Magistraatwijk wonen en de invloed daarvan op de bestaande voor zieningen is al goed te merken. Berdien Niekolaas is de vrijwilligster die voor de oppascentrale het werk van de scheidende leidster Matty Lahr overneemt. Ze krijgt een vast bestand van dertien babysitters mee, allemaal meisjes vanaf 16 jaar. Naar jongens was in het verleden nooit zoveel vraag en Matty drong dan verder niet aan. „Mensen vertrouwen een meisje toch sneller met kleine kinderen", denkt ze. Berdien vindt dat maar onzin en zij is dan ook zeker van plan geschikte jon gens in haar babysitbestand op te ne men. „Die kunnen zeker net zo zorg zaam zijn?", vindt zij. Berdien reageerde op de advertentie in het wijkblad, omdat ze niet wilde dat de centrale uitsluitend door ge brek aan vrijwilligers zou verdwijnen. „Dat moet gewoon blijven bestaan in zo'n kinderrijke buurt", zegt zij. Zo dacht het bestuur van de wijkvereni ging er zelf ook over. Bestuurslid Elly Stuurman: „We hadden de centrale niet zonder meer laten verdwijnen, hoor. Ook al had niemand zich aange meld. Het is toch gewoon logisch datje dit als wijkvereniging organiseert." Is het voor de Wijkvereniging Zuid lo gisch, in andere delen van Middelburg ontbreken dergelijke kinderop vang voorzieningen nog steeds. Oud-leid ster Rineke Mondeel over het begin van de centrale: „Het is eigenlijk ge woon uit nood geboren. De wijkvereni ging was in een erg bloeiende periode in de jaren zestig, er werden allerlei avonden georganiseerd en dan moes ten de mensen thuis toch voor oppas zorgen. Er waren daarbij veel jonge meisjes in de wijk, die er best wat bij wilden verdienen. Langzaam is de cen trale wat meer gestructureerd en zijn we bijvoorbeeld vaste tarieven gaan hanteren." Drie gulden per uur is het huidige ta rief voor een babysitter van de oppas centrale en één gulden meer overdag en na twaalf uur 's nachts. Moeten de oppassen na twaalven nog blijven dan zijn de mensen ook verplicht ze naar huis te brengen of bij hen te laten overnachten. Sinds 1966 is het tarief bewust bijna niet omhoog gegaan. „Je moet rekening houden met je doel groep", zegt Elly Stuurman. „Jonge gezinnen zitten vaak financieel niet zo ruim en een avondje uit kost ook het nodige. Daarbij, we zijn een dienstverlenende organisatie. We hoeven er niet dik aan te verdienen." OOSTKAPELLE - lp het zeehospitum Zonneveld werd vrijdag feest gevierd naar aanleiding van het twaalfeneen halfjarig jubileum van groepsleidster Tilly Haring-Hofman en verpleeg kundige Wil Geelhoed. Tilly Haring-Hofman is op Zonneveld begonnen als leerling-ziekenverzorg- ster en na haar diplomering werd zij groepsleidster. Wil Geelhoed heeft ver schillende functies bekleed bij Zonne veld, onder meer die van paviljoens- hoofd. De feestbijeenkomst had tegelijk het karakter van een reunië. Behalve de huidige groepsleden waren oud-leer lingen en medewerkers uitgenodigd Het Zeeuwse bandje Back Door Slam, waarin drie medewerkers van Zonne veld meespelen, verzorgde de muzika le omlijsting van de bijeenkomst. TERDAG 27 FEBRUARI 1988 MIDDELBURG Negentien gezins-/ bejaardenhelpenden van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren sloten vrijdag een oriènte- ringscursus af. De volgende dames kregen het getuigschrift met bijbehorende speld: J. Adriaanse. Big- gekerke; M. Kampwart, Vlissingen; M. Klein, Vlissingen; N. E. Kloeg-van Rosevelt, Vlissingen; M. P. Koets, Biggekerke; W. M. C. Lijnse-Boog, Middelburg: M.J. de Lijster- vd Dussen, Middelburg; M. P. Maranus, Middelburg; M. Melse-vd Horst, Middel burg; C. I. Neele-Seits, Middelburg; H. Ki- lian, Vlissingen; J. M. van Noort-Leendertse, Middelburg; J. Scherpenisse-vd Werf, Vee- re; K. W. H. M. Schreurs-Sarton, Vlissingen; M. M. Stenvert-van Maaren, Middelburg; E. E. Strooberg, Middelburg; E. C, Theune, Nieuw en Sint-Joosland; N. Vos, Vlissingen; RITTHEM De afdeling Souburg en omstreken van de Zuidelijke Land- bouwmaatschappij (ZLM) houdt maandag haar voorjaarsgezinsavond in verenigingsgebouw 'Ons Dorpsle ven' in Ritthen;. Na afwerking van het huishoudelijk gedeelte van de agenda houdt de heer K. de Korte een lezing met film over het onderwerp 'Met een zeilprauw door de Molukken'. De ver gadering, die vooraf wordt gegaan door een koffiemaaltijd, begint om 20.00 uur. VLISSINGEN Het eerste team van het loodswezen staat nog steeds onge slagen op kop in poule A van de Wai- cherse bedrijfsbadmintoncompetitie door een overwinning op het eerste team van ZOC (8-4). Het eerste team van Hoechst is echter nog steeds mede kanshebber op de titel via overwinnin gen op Jong Ambon (12-0) en Spoorwe gen 1 (7-5). Jong Ambon draagt de rode lantaarn en zal de dreigende degrada tie naar poule B niet meer kunnen ont lopen. In poule b is het team van Total dat nog ongeslagen op kop staat via over winningen op onze vloot (11-1) en ge meente Vlissingen (10-2). Total heeft negen punten voorsprong met nog één wedstrijd te spelen en speelt volgend jaar dus in poule a. Onze vloot moest de tweede plaats prijs geven aan Hoechst 2 door verlies tegen Total (1- 11) en Loodswezen 2 (5-7), en staat nu op de vijfde plaats. Het team van Hoechst 2 klom op van de vijfde plaats naar de tweede plaats via overwinnin gen op Loodswezen 2 (11-1) en Spoor wegen 2 (9-3). Het team van de gemeen te Vlissingen zal de volgende wedstrijd moeten winnen wil het volgend jaar niet in poule C uitkomen. In poule C staat het team van Nieuw- land nog steeds ongeslagen op kop via overwinningen op Mobuco (7-5) en het Ziekenhuis (9-3). Het derde team van Hoechst met slechts één verlieswed- strijd heeft hier, met nog twee wed strijden voor de boeg, nog steeds pro motiekansen. Het tweede team van ZOC sluit de rij met nul punten via ver lies tegen Hoechst 3 (3-9) en Loodswe zen 3 (2-10). De overige uitslagen zijn: poule A: JAM- HBC 1 0-12. ZOC 1 - LVV 1 4-8, SSVW1 - LCT 4-8, LCT - ZOC 1 0-12, SSVW 1 - HBC 1 5-7. Poule B: SSVW 2 - PGV 6-6, LW 2 - HBC 2 1- 11, Total - MIR 11-1, PGV - Total 2-10, SSVW 2 - HBC 2 3-9, LVV 2 - MIR 7-5. Poule C: ZOC 2 - HBC 3 3-9, Mobuco - BKN 5-7, LW 3 - SSW 12-0, SSW - BKN 3-9, ZOC 2 - LW 3 2- 10, Mobuco - HBC 3 2-10. De standen zijn: Poule A: 1 LW 1 - 8-16, 2 HBC 1 9-15,3 SSVW 1 9-9,4 ZOC 1 9-7,5 LCT 9-5,6 J. Am. 8-1. Poule B: 1 Total 9-18,2 HBC 23 9-9, 3 LW 2 9-8, 4 SSVW 2 9-7, 5 MIR 9-7 6 PGV 9-5. Poule C: 1 BKN 8-16,2 HBC 3 8-14, 3 LW 3 8-9,4 Mobuco 8-5,5 SSW 8-4,6 ZOC 2 8-0. EMUIDEN - Na drie jaar stank- luidoverlast is voor hem de maat ie Arnemuidense ondernemer H. ótte, van het fabriekje Glasin- inents BV, heeft een brandbrief de raad gezonden, met de vraag Éindelijk eens iets structureels te doen tegen de overlast op het Ar- uidense industrieterrein aan de weg. „De ene keer moeten we on ioning uit en alle ramen openzet- pm de stank eruit te krijgen, de jende keer speelt dit zich af in het lijf. Dit gebeurt niet eenmaal per maar tientallen malen", schrijft ;e de raad. drijf veranderde aan de Keetweg ver schillende zaken. Zo werd de afvoer pijp voor de kookdampen bijvoor beeld verhoogd. „Sinds medio 1985 is de ellende be gonnen", constateert Götte ondanks dat. De glasfabrikant vecht overigens nog steeds tot in hoogste instantie de hinderwetvergunning van Mieras aan. De verwachting is dat de uit spraak van de Kroon in de rechtspro cedure daarover niet lang meer op zich zal laten wachten. te schuldige aan de stankellende geluidhinder is volgens Götte de fcelfabriek Mieras, zijn directe iman op het terrein. Het feit dat Hcollege van b en w de Zeeuwse imissaris van de koningin, dr èertien, volgende week woensdag fins diens werkbezoek aan Ame- |ten, mee wil nemen naar de mos- Sbriek, viel bij de glasfabrikant ijook totaal verkeerd. In een tweede :f aan het college en aan de com- saris zelf ageert Götte hier tegen, tien de huidige situatie lijkt ons jeri onjuiste beslissing", schrijft hij. glasfabrikant verwijt het college Ier vriendjespolitiek te voeren met las, één van de grootste werkge- 1 van Arnemuiden. mosselkokerij werd in 1985 vanuit lorpskern verplaatst naar het ter- ij aan de Keetdijk. Tot opluchtin- jvan de omwonenden, want ook in orp bezorgde het mosselverwer- tsbedrijf nogal wat overlast, hoe- :r destijds minder klachten het ge- ïtehuis bereikten dan nu. De ver fing werd deels met overheidssub- gerealiseerd, dit in het kader van Schillende regelingen voor het ver eisen van milieuhinderlijke bedrij- in woongebieden. De hinderwet- sfunning van Mieras werd aange- 1 aan de eisen van de tijd en het be- ARNEMUIDEN - Het Arnemuidense opvanghuis van de christelijke Stich ting Een Nieuwe Schepping vertoont geen constructiefouten. Twee rappor ten van de centrale dienst gemeente werken en van de welstandcommissie spreken wel over enkele details die veranderd zullen moeten worden, maar grove constructiemankemen ten werden niet ontdekt. De wijzigin gen moeten voornamelijk uit esthe tisch oogpunt worden aangebracht. Het college van b en w, dat de diensten opdracht had gegeven tot het maken van de rapporten, heeft inmiddels een gesprek gehad met de initiatiefnemer en bouwer van het huis, de Arnemui- denaar R. Creemers. Afgesproken is dat de bouwonzorgvuldigheden zullen worden hersteld voor het huis dit voor jaar afkomt. Een aantal zaken hadden Creemers en de vrijwilligers, die mee helpen het huis te bouwen, al verbe terd terwijl de rapporten nog gemaakt werden. Het ging om kleine wijzigin gen als wat slordig aangebrachte loodslabben en resten specie op plaat sen, waar die niet horen te zitten. De geruchten die in het dorp de ronde deden over de vermeende slechte staat van het huis, waren echter zo sterk dat het college eind vorig jaar meende en kele deskundigen te moeten inschake len. Ook in de raad werden er vragen over het huis gesteld. Het raadslid B. de Reu (pvda) merkte zelfs op dat hij had gehoord dat het huis zo slecht was dat het onmiddellijk afgebroken zou moeten worden. Het opvanghuis is overigens al vanaf het begin een om streden project geweest en het is regel matig onderwerp van gesprek in de raad, onder meer omdat er ook nog al eens vernielingen rond de bouwplaats werden aangericht. Oorzaak van alle commotie waren de berichten dat Creemers in het huis een speciaal opvangcentrum voor homo seksuelen in psychische nood wilde vestigen. Dit werd ingegeven door het feit dat Creemers zich op andere plaat sen in het land met evangelische praatgroepen voor homoseksuelen, die hun geaardheid wilden verande ren, bezig hield. Ook schreef hij een boek over zijn ervaringen als homo seksueel, die door zijn bekering tot het christelijk geloof zelf van geaardheid veranderde. Creemers wil met zijn opvanghuis in Arnemuiden echter een heel andere kant van hulpverlening op. Zijn huis is bedoeld als een christelijke opvang- mogelijkheid voor mensen, die zich tij delijk in een crisissituatie bevinden en de opvang is niet speciaal op homosek suelen gericht. Aan het huis in de Westdijkstraat wordt al maanden ge bouwd, voornamelijk door vrijwilli gers. De restanten van de betonnen bunkervloeren in de duinen bij Westenschouwen worden opgruimd omdat ze gevaar opleveren. tonnen vloeren gevaarlijk omdat het zand er onder van daan waait. En omdat kinderen er wel eens naar toe klim men kan dat problemen opleveren. Overigens kost het werk de gemeente niet veel omdat er veel subsidie voor be schikbaar wordt gesteld. Het is de bedoeling dat het beton op een pneumatische wij ze verwijderd wordt. Dat wil zeggen dat het met speciale apparatuur fijngeknepen wordt. „Het wordt als het ware opgegeten en in hapklare brokken gknipt. Die worden ver volgens op een vrachtwagen geladen", licht Kraaijenbrink toe. WESTENSCHOUWEN - Zodra het weer het toelaat wor den aan het strand bij Westenschouwen vier vloeren van voormalige bunkers opgeruimd. Deze vloeren liggen aan de buitenzijde bovenaan de duinen en vormen daar een gevaar voor voorbijgangers en spelende kinderen. De bunkers zijn in het verleden al gesloopt, waarbij de vloe ren bleven liggen, omdat die zich op den duur toch onder het zand bevonden. Dat zand is evenwel in de loop van de tijd weggewaaid. Volgens de heer J. Kraaijenbrink, waarnemend-directeur gemeentewerken van Westerschouwen, zijn de grote be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 43