shortteacte'^il Jury sluit veertien skiërs uit Teamarts verongelukt bij tragisch ongeval „Ik voel me nog beter dan voor de Spelen" Goud voor Nederlandse schaatsploeg Martien Nouwen vijfde in free style ski PZC/sP°rt Ben van de Burg vervanger voor Hein Vergeer Meer politie in uitgaansbuurten van Calgary TIJDENS REUZENSLALOM OP MOUNT ALLEN Kriebelen IJshockey Ambtenaar HOGE VERWACHTINGEN VAN SLOTWEEKEINDE Twee blank Voetsporen I Aartsrivalen 39 CALGARY (ANP) - De heren-estafet teploeg shorttrack heeft in het de monstratieprogramma van de Olym pische Winterspelen in Calgary de tweede gouden medaille voor Neder land gewonnen. Peter van der Velde, Charles Veldhoven, Richard Suyten en Jaco Mos vestigden in de Max Bell-arena een wereldrecord op de vijf kilometer met aflossing: 7.29,05. De halve finale tegen Canada en Japan ging in 4.26,60. In de finale waren Ita lië, Canada en Verenigde Staten de te genstanders. Daarnaast was er op de slotdag zilver voor Charles Veldhoven op de 3.000 meter en brons voor Monique Velze- boer op de kilometer. De uitslagen: Eerste halve finale: 1. Neder land 4.26,60, 2. Canada 4.27,93, 3. Japan 4.29,87. Tweede halve finale: 1. Italië 4.33,65, 2. Verenigde Staten 4.35,31, 3. Groot-Brit- tannië 4.47,06. Finale over 5000 meter: 1. Nederland 7.29,05, 2. Italië 7.30,39,3. Canada 7.35,47,4. Verenig de Staten 7.47,59. 1.000 meter dames: 1. Yan Li (Chi) 1.39,00 (wereldrecord), 2. Daigle(Can) 1.41,15,3. Vel- zeboer (Ned) 1.43,10, 4. Qiao (Chi) 1.46,38, 5. Perreault (Can) 2.25,50 (val). Yin Yan Li (Chi) gediskwalificeerd. 3.000 meter dames: 1. Lee (ZKo) 5.21,63, 2. Veldhoven (Ned) 5.22,39, 3. Daignault (Can) 5.30,68,4. Van der Velde (Ned) 5.31,07,5. Vin cent (Can) 5.31,15, 6. Mo (ZKo) 5.32,24, 7. Is- hihara (Jap) 5.32,70, 8. Mos 5.36,16. CALGARY (AFP) - Veertien skiërs, die geen van allen konden bogen op een goede klassering, zijn gediskwali ficeerd bij de Olympische reuzensla lom op Mount Allan. Hun kleding was niet overeenkomstig de voorschrif ten. De jury verklaarde de resultaten van de ploegen van Canada (4 deelne mers), Taiwan (4), Marokko (3) en Bo livia (3) ongeldig. Al tien jaar wordt elk tenue van de skiërs bij officiële wedstrijden gecon troleerd op de mate waarin ze lucht doorlaten. Het bleek dat de vier lan denploegen aan de start verschenen met kleding die nog niet gekeurd was. Kleding die ontoelaatbaar veel lucht doorlaat kan een tijdwinst van enkele seconden op een afdaling van ruim een minuut betekenen. „Als er in Nakiska een machine was geweest om de con trole uit te voeren, was dit niet nodig geweest. De jury had daartoe echter geen mogelijkheid, zodat er niets an ders overbleef dan diskwalificatie", verklaarde secretaris Gianfranco Kas- per van de internationale skifederatie (FIS). CALGARY (ANP) - Martien Nouwen is op het onderdeel ballet van het free style ski vijfde geworden. Winnares van de Olympische demonstratie wedstrijd in Olympic Park was de Francaise Christine Rossi. Tweede werd de Amerikaanse Jan Bucher, derde de Zwitserse Conny Kisling. Martien Nouwen moest in de wereld bekerwedstrijden ook menigmaal die top-drie laten voorgaan. De 24-jarige Nouwen had sterk de indruk dat de wedstrijd niet meer dan een test betrof van de in Calgary alom aanwezige tele visiemaatschappij ABC. In de ballet voorstelling werd keurig naar een hoogtepunt gewekt. Nouwen deed haar uitvoering als tweede en eindigde als voorlaatste. Rossi mocht als laat ste optreden. Rossi, net zo oud als Nouwen, beëin digt met dit demonstratiegoud haar loopbaan. Zij gaat après-skikleding ontwerpen. Nouwen hervat haar stu die tandheelkunde. De uitslag free style ski ballet: 1. Christine Rossi (Fra) 45,8 punten, 2. Jan Bucher (VSt) 44,0, 3. Conny Kissling (Zwi) 43,2, 4. Lucie Barma (Can) 40,8, 5. Martien Nouwen (Ned) 36,4, 6. Melanie Palenik (VSt) 34,1. DEN HAAG (GPD) - Ben van de Burg is als vierde man toegevoegd aan de selectie van Henk Gemser voor de we reldkampioenschappen schaatsen in Alma Ata. Van de Burg vervangt Hein Vergeer, die bedankte na zijn teleurstellende optreden in Calgary. De 19-jarige in woner uit Den Hoorn kwam dit seizoen onder leiding van Leen Pfrommer uit voor Jong Oranje. CALGARY (ANP) - Met versterkte po- litie-aandacht zijn de uitgaansbuur ten van Calgary het laatste weekein de van de Olympische Winterspelen ingegaan. Bar-eigenaars op en rond Electric Avenue hebben positief ge reageerd op de verscherpte controle. Vorig weekeinde was het op Electric Avenue, die slechts uit bars, disco's en restaurants lijkt te bestaan, enigszins uit de hand gelopen. De politie heeft haar mankracht verdubbeld. De mees te clubs op Electric Avenue, waar het vrij rauw kan toegaan, hadden na vo rig weekeinde zelf al maatregelen ge nomen: een extra cowboy voor de deur. Zegt Gerry Borbridge, inspec teur van politie: „Het zijn de laatste dagen, de mensen zullen wel in een feestelijke stemming zijn." Eric Flaim maakt het gebaar van de winnaar. Hij is de grote kanshebber voor de wereldtitel. (Door Harry Hesseling) CALGARY (GPD) Als een komeet raasde Eric Flaim in een paar jaar tijd naar de wereldtop, maar als jongen van veertien zag hij het schaatsen even niet zitten. Op die jeugdige leef tijd trok de Amerikaan vanuit zijn woonplaats Pembroke in Massachu setts naar Milwaukee, want daar, zo had hij zelf uitgeplozen, moest je zijn om een goed schaatser te worden. De 14-jarige Flaim vond vlakbij de ijs baan een kostadres, ging naar de High School en begon te trainen. Het viel hem al snel tegen en hij belde dan ook zijn vader in Pembroke om te zeggen dat hij vlug weer thuiskwam. „Het wordt niks", zei ik m'n vader, „ik ben veel te klein voor het schaatsen en moet eerst groeien. Hij dwong me om door te zetten. Mijn ouders wilden me zo graag eens op de Olympische Spe len zien". Flaim is sindsdien lichame lijk amper nog gegroeid. Op 9 maart wordt hij 21 j aar, drie dagen nadat hem op de Medeo-baan nabij Alma Ata zeer waarschijnlijk het wereldkampioen schap ten deel is gevallen. Er is op dit moment geen betere all roundschaatser dan Eric Flaim. Een druk baasje, dat Olympisch zilver won (1500 meter) en op de andere afstanden telkens als vierde eindigde. Een paar Russen, die al een tijdje op de snelste buitenbaan ter wereld bivakkeren, kunnen hem verrassen en verder komt Michael Hadschieff normaal gespro ken redelijk in de buurt. De Oostenrij- CALGARY (SID) - Bij het ongeluk op Mount Allen dat donderdag gebeurde tussen de eerste en tweede man che van de reuzenslalom is de Oostenrijkse teamarts Jörg Oberhammer om het leven gekomen. Dat werd in Calgary bevestigd door de ploegleiding van Oostenrijk. Dokter Oberhammer wilde uitwijken voor een andere skiër en kwam daarbij onder rupsvoertuig terecht. Hij was op slag dood. Het tragische ongeval had gevolgen[voor de tweede manche van de reuzenslalom. De Zwitser Primin Zur- briggen en Martin Hangl waren ooggetuigen. Zurbrig- gen kwam nog wel aan de start en veroverde het brons, Hangl was zo overstuur, dat hij door zijn coach uit de strijd moest worden genomen. De 48-jarige Oberhammer, die niet tot de officiële Olym pische delegatie behoorde maar door de Oostenrijkse skibond naar Calgary was uitgezonden, was verbonden aan het universiteitsziekenhuis van Innsbruck. Hij gold als een specialist op het gebied van de chirurgie. Hij red de met operaties de skicarrières van onder anderen Leonhard Stock, Olympisch kampioen op de afdaling in 1980, en Hans Enn. CALGARY (ANP) - De Nederlandse Ski Vereniging heeft de verrichtingen van skiballerina Martien Nouwen in het demonstratieprogramma van de Olympische Winterspelen aangegre pen mededelingen te doen ten aanzien van het nieuwe beleid. Dat is meer op topsport gericht. De NSV wil over vier jaar in Albertville tenminste een Olympiër afvaardigen naar de Win terspelen. Op elk onderdeel van de sneeuwsport een; alpineskiën, freestyle-ski, skiballet, langlauf, schansspringen en biathlon. De plannen werden in Calgary ont vouwd door bestuurslid Kees Albers. „De NSV is een snel groeiende bond met 135.000 leden in 1990. Het beleid was altijd op de consument gericht met skigymnastiek en skireizen. Vanaf dit jaar zal worden geprobeerd top sporters te kweken en te begeleiden. Veel meer dan vroeger gaan we Neder landers aan internationale wedstrij den laten deelnemen. Ze doen daar door ervaring op, gaan beter presteren en bovendien vervullen zij een voor beeldfunctie voor de jeugd, waar we ook een begeleidingsplan voor ontwik kelen met leraren en trainers." Albers had graag gezien dat het NOC voor Calgary wat coulanter had gese lecteerd. „In dat geval had Hoeve- naars aan het alpine-skiën kunnen meedoen en Crouwel aan het langlau fen. Zij zouden het zeker niet slecht hebben gedaan. Een heleboel bonden zijn ontevreden over het selectiebeleid van het NOC. Voor de volgende Olym pische Winterspelen gaan we proberen alle wintersportbonden op een lijn te krijgen om zo eensluidende voorstel len over selecties te doen." ker staat op de eeuwige ranglijst een trede lager dan de nieuwe Amerikaan se koploper. Een WK na de Winterspelen komt meestal als mosterd na de maaltijd. Niet voor Eric Flaim. „Ik sta er juist heel positief tegenover. Eric Heiden en Tomas Gustafson konden na de Spe len de inspiratie voor een wereldkam pioenschap niet meer opbrengen, maar ik heb geen gouden medaille. Calgary is een stimulans voor me ge weest. Ik voel me veel beter dan er voor, want ik kan in de 6.40 en onder de 14 minuten rijden. Mijn tien kilometer vond ik de grootste verrassing, want die had ik slechts drie keer eerder in mijn leven gereden". Zijn vader, Enrico Flaim, kwam als 13-jarige emigrant vanuit Zuid-Tirol (Italië) in de Verenigde Staten terecht en bouwde later een eigen bedrijf op. Medische instrumenten worden er ge fabriceerd. Twee jaar geleden gingen de ouders van Eric Flaim uit elkaar. Peter Schotting, sinds een jaar zijn pri- vé-trainer: „Erics moeder was flink aan de fles, een jongere broer had aller lei fobieën en moest in een psychia trisch ziekenhuis worden verpleegd. De laatste jaren speelde zich veel in dat gezin af, maar Eric kon voor zich zelf alles goed op een rijtje zetten. Ik ken geen 20-jarigen die ook zo objectief over zichzelf kunnen oordelen". eerst bij een Olympische selectiewed strijd in 1984, kort nadat de piepjonge schaatser van zijn vader te horen had gekregen dat hij moest doorzetten. Schotting: „Eric toonde een natuurlij ke bewegingssnelheid en wilde hard werken om de top te halen. Met zo'n basis ben je er voor driekwart. Toch zat zijn eerste trainer min of meer aan het eind van zijn mogelijkheden. Hij vroeg me, zie jij kans er meer aan te doen? Erie benaderde me vorig jaar, en ik heb hem zijn persoonlijke records voorgelegd. Daar zat een 1.52,7 van vo rig seizoen tussen van Medeo. Er zijn er niet veel die dat kunnen en voor hem betekende dat een doorbraak". Tussen zijn vijfde en achtste jaar speelde Erie Flaim ijshockey. „Mijn vader had me gestuurd. Ik bleek veel sneller te kunnen schaatsen dan de anderen en probeerde het in short track-wedstrijden. Eerst op mijn hoc keyschaatsen. Binnen een paar jaar zat ik in de nationale ploeg, aan een wereldkampioenschap heb ik nooit meegedaan, ik kwam één punt tekort. Maar voor het echte schaatsen op een 400-meterbaan moest ik in Milwau kee zijn. Het heeft lang geduurd voor dat mijn techniek was aangepast. Ei genlijk hebben maar weinig Ameri kaanse jongens zin om de stap te maken die ik heb gedaan, terwijl er honderden talenten in de shorttrack schuil gaan". „De Amerikaanse bond is slecht geor ganiseerd", vindt Peter Schotting, „Er is een enorme kweekvijver, maar de ta lenten worden er niet uitgepikt. Maar veel van die jongens kunnen het ook niet opbrengen om zo lang en zo hard te werken als Erie". Binnen de natio nale selectie groeide Erie Flaim de an deren boven het hoofd. Bondscoach Mike Crowe bleef zich echter het meest met zijn plaatsgenoot Dave Silk be moeien en dat accepteerde Erie Flaim niet. Schotting: „Hij heeft een sterk ge voel voor eigenwaarde en zei, ik ver dien meer aandacht, want ik ben goed". De nu 43-jarige Nederlander Peter Schotting verhuisde in 1973 naar de Verenigde Staten. Tot 1981 was hij be trokken bij de Amerikaanse selecties, na een ernstige ziekte en een mislukt huwelijk trok hij zich terug. Schotting: „Tegenwoordig woon ik in Colorado Springs. Daar staat op een half uur rij den van Keystone mijn mobilhome, bij vijf van die andere verplaatsbare wo ningen. Wat mijn aandacht voor het schaatsen terugbracht is de ontwikke ling in het indoor-rijden. Dat begon bij mij te kriebelen. In twaalf verschillen de staten verkoop ik medische appara ten, maar ik heb mijn routes zo uitge stippeld, dat ik regelmatig in Milwau kee kan zijn. Daar heb ik zes schaatsers, in de zomer trainen we in Colorado. Rijk word ik er niet van. Ze betalen me voor mijn diensten per man 275 dollar in de week". Het spreekt voor zich dat Erie Flaim nu wordt vergeleken met zijn legenda rische naam- en landgenoot Erie Hei den. Schotting zag Flaim voor het Flaim keerde Crowe kordaat de rug toe en meldde zich bij Schotting. „Crowe en ik doen daar niet moeilijk over. We hebben geen problemen, ik vind alleen zijn aanpak niet goed", zegt Schotting. Het duo Flaim-Schot- ting dreigt uit elkaar te vallen omdat de trainer een aanbieding op zak heeft van de Canadese bond. „Die wil me voor vier jaar vastleggen. Ik kan tus sen de 50.000 en 60.000 dollar verdie nen en wordt dan staatsambtenaar. En die kun je in Canada maar niet zo op straat zetten". Flaim heeft echter al zijn maatregelen voorbereid. „Ik ben van plan het volgend jaar in Cal gary te gaan wonen. Een ideale plaats om te schaatsen en ik wil ook weer gaan studeren". Voor Eric Flaim ligt een zonnige schaatscarrière in het verschiet. „Ik ben in de eerste plaats allrounder. In Amerika tellen alleen Olympische me dailles, daaraan wil ikniet alles opoffe ren. Dan wordt niet alleen de druk veel te groot, er kan nog van alles mis gaan. Bovendien beleef ik veel meer plezier aan een toernooi over vier afstanden. Mijn streven? Eerst wereldkampioen allround, dan wereldkampioen sprint en uiteindelijk Olympisch goud. Ja, in deze volgorde, want zo deed Erie Hei den het ook". ATERDAG 27 FEBRUARI 1988 Van Gennip kan slag van haar leven slaan iie era tie ve partij, waar de beloning voor een wereldrecord twintig mille be droeg. De voormalige Thialf-leiding keek immers niet op een cent. De DDR-ploeg had andere verplichtin gen. De jaarlijke „vriendschap-inter land" tegen de Sovjetunie maakte het zoveelste bezoek aan Medeo on vermijdelijk. De Oostduitsers kon den daar niet onderuit, hoe graag ze ook naar Nederland waren gereisd. Later zou Rainer Mund, de Oostduit- se trainer, verklaren dat de absentie in Heerenveen ook een positieve kant bezat. De records, die toen werden gevestigd (Blair en twee maal Van Gennip) betekenden een nieuwe prikkel voor zijn vrouwen, die het ex clusieve recht op supertijden meen den te hebben. Van Gennip raakte in december, bij een zeer geslaagde test van het olympisch ijs, één record' kwijt. Gabi Zange-Schönbrunn tor pedeerde in Calgary haar beste tijd op de 3000 meter, maar dat pakte ze deze week weergaloos terug. Vroegtijdig naar Nederland terugge reisd wegens een fistel, die operatief uit haar voet verwijderd moest wor den, kon Van Gennip in december geen tegenstand bieden. Haar 7.20,36 doorstond een tweevoudige Oost- duitse aanval. Andrea Ehrig en Gabi Zange knapten af op de slotronde van de Nederlandse, die tegen het einde van de races op haar best is. Haar tussentijden op de 3000 meter van dinsdag wekken hoge verwach tingen voor de 1500 meter. De Haar lemse heeft het in zich door de bar rière van twee minuten te breken. Haar doorkomst na 1400 meter be droeg 1.55,50, omgerekend naar de 1500 meter een tijd waarmee ze dat kan fiksen. Ook Egbert van 't Oever beseft dat die kans aanwezig is. „Die resterende honderd meter kan ze na tuurlijk niet in vier seconden rijden, maar op de 1500 meter begint ze snel ler. Het is dan inderdaad mogelijk rond de twee blank uit te komen", gniffelt hij. Karin Kania zette twee jaar terug op Medeo het spoor uit. Met rondjes van hoog in de 29, 30 en 31 seconden be reikte de Oostduitse binnen twee mi nuten (1.59,30) de finish. Niemand heeft haar dat nog kunnen nadoen en op haar gebruikelijke, uitzonderlijk hoge niveau, komt ook zaterdag nie mand anders voor het goud in aan merking. Als ze tenminste zowel geestelijk als lichamelijk hersteld blijkt van de inzinking tijdens de 3000 meter. Yvonne van Gennip dient globaal één seconde per rondje af te knabbelen van het eerste gedeel te van haar 3000 meter, dan zit ze op een eindtijd beneden de twee minu ten. Mag Yvonne van Gennip wederom op het erepodium stappen, dan treedt ze in de voetsporen van ande re Nederlandse rijdsters. Het laatste succes dateert van 1980, toen Annie Borckink in Lake Placid zeer verras send goud won en Ria Visser (zilver) ZATERDAG 08.30-09.55 Ned 1: Ontbijtshow: sa menvattingen. 09.00-09.30 Did 2: Guten Morgen Cal gary: reportages. 13.10-13.40 Did 2: Hoogtepunten van de veertiende dag. 13.15-18.05 BBC 1: Grandstand: met a.m. de Olympische Winterspelen. 16.00-16.25 Did 1: Olympia live: repor tages en interviews. 16.25-17.50 Did 1: Skiën noordse com binatie: 50 km langlaufen voor heren. 17.00-17.45 Ned 2: Samenvattingen. 18.15-20.30 BBC 2: Bobsleeën: eerste :n tweede run, skiën: slalom voor he en, eerste run, en noordse combina tie: 50 km voor heren. 18.20-19.30 Ned 3: Skiën: slalom heren ;erste run. 18.25-19.10 Did 1: Alpineskiën: slalom /oor heren, eerste run. 19.10-19.58 Did 1: Bobsleeën: vier baans bob, eerste run. 9.12-22.22 Ned 2: Skiën: slalom heren erste run, langlaufen: crosscountry Po km heren, bobsleeën: viermans bob n slalom heren tweede run. 9.30-22.22 Ned 3: Programma Neder- and 2. 1.00-21.25 Did 1: Olympia live: repor tages en interviews. !1.15-22.00 BBC 2: Skiën: slalom voor tieren, tweede run. 1.25-22.00 Did 1: Alpineskiën: slalom Eoor heren, tweede run. 2.15-05.00 Did 1: Reportages, inter- iews, skiën noordse combinatie: fepringen, ijshockey, schaatsen: 1500 neter dames, en kunstschaatsen: kür n/oor dames. !2.22-23.15 Ned 3: Slalom heren twee- ie run en skispringen: 70-meter- ^chans. 3.05-23.15 SCH: Olympic Update '88. 3.30-01.00 BBC 1: Sportprogramma iet o.m. de Olympische Winterspe- en. 4.00-01.00 Ned 1: Samenvatting sla lom heren tweede run, skispringen 70- neterschans en ijshockey. 3.55-05.00 Ned 3: Programma Neder- v#and 1. de |l.00-03.30Ned2:Schaatsen: 1500me- cniRer dames. 3.30-05.00 Ned 2: Kunstrijden: kür rouwen. ONDAG 30-09.30 Did 1: Samenvattingen. 30-10.00 Ned 2: Ontbijtshow. 5.45-16.15 Ned 2: Samenvattingen. 00-17.00 Did 1: Calgary voor de af- iluiting: balans van de 15e Olympi- :che Winterspelen. .15-17.00 Ned 2: Hoogtepunten Cal- :ary '88. 7.10-19.00 Did 2: Skiën: noordse com- inatie, bobsleeën: viermansbob, der- e en vierde run en ijshockey: finale- onde, eerste wedstrijd. 8.00-22.00 Ned 3: IJshockey, samen- atting noordse combinatie 15 km en en samenvatting van het viermans obsleeën. .50-21.10 BBC 2: Bobsleeën: derde i vierde run, kunstrijden: vrije oefe- ng dames, schaatsen 1500 meter da- es, skispringen, ijshockey en noord combinatie. Did 2: Skiën: noordse com- bobsleeën: viermans bob: en vierde run en ijshockey: frna- eerste wedstrijd. Ned 3: IJshockey. Did 2: IJshockey: finale- nde, tweede wedstrijd. SCH: Olympic Update '88. Ned 3: Schaatsen: 5000 me- r vrouwen. 1 1^3.00-01.00 BBC 2: IJshockey, schaat- 5000 meter voor dames en bobs- eën: hoogtepunten. Did 2: Schaatsen: 5000 me er voor dames. Ned 1: Schaatsen 5000 me er voor dames, ijshockey (samenvat- laatste wedstrijden), demonstra- kunstrijden en om 03.25 de slui- Ned 3: Programma Neder- ind 1. 1.30-03.30 Did 2: Kunstschaatsen: Showrijden. j 3.30-05.00 Did 2: Sluitingsceremonie. IAANDAG i.00-09.00 Did 2: Guten Morgen Cal- jary: samenvattingen. 7.00-08.30 Ned 2: Ontbijtshow. 3.15-15.50 Did 2: Hoogtepunten van je laatste dag. 37.00-17.40 Ned 2: Samenvattingen. 30-20.40 BBC 2: Hoogtepunten, de- lonstraties van de winnaars en de luitingsceremonie. (Door Harry Hesseling CALGARY Terugblikken kan Yvonne van Gennip even sterk als schaatsen. Na de onvergetelijke drie kilometer, waarvan iedereen onder steboven raakte, vertelde ze nauw gezet hoe het haar in de voorafgaan de periode was vergaan: óók in het Engels. Net als bij de persconfronta ties van de Nederlandse mannen, hoefde de tolk geen enkele keer in ac tie te komen. Onze topschaatsers verstaan hun talen en veroverden daarmee de sympathie van de Noordamerikaanse journalisten. Maar zodra komende zaken aan de orde zijn, houdt Van Gennip de boot af. Dan verandert ze plotseling in de twijfelaarster, die snel uit het lood is geslagen en kruipt ze veilig terug in haar schulp. Zo verklaarde Van Gen nip dinsdagavond (bangetjes, want het kon eens mis gaan) weinig van de 1500 en 5000 meter te verwachten. Terwijl ze in bloedvorm verkeert en de slag van haar leven kan slaan. Haar zelfbewustheid bewaart ze ken nelijk voor zichzelf, want nieuwe me daille-kansen zitten er wel degelijk in. Op de vijf kilometer, waarmee zondag kort voor de sluiting van de vijftiende Winterspelen tevens het Olympisch schaatsen eindigt, is Van Gennip per slot van rekening bezitter van het wereldrecord. Vlak voor het doek viel van het vorige seizoen, gleed ze in Heerenveen naar 7.20,36. lüe aartsrivalen uit Oostduitsland Iwaren niet present bij de uiterst lu- er helemaal een dolle boel van maakte. Bij de Spelen van 1968 en 1972 bezat Nederland de sterkste generatie schaatsenrijdsters en de resultaten waren er naar: in 1968 zilver voor Car ry Geijssen, brons voor Stien Kaiser en vier jaar later behaalde Stien Kai ser zilver en kreeg Atje Keulen-Deel stra brons aangereikt. Hetzelfde tweetal en Ans Schut waren in die pe riode tevens afwisselend in het bezit van het wereldrecord. Dat zakte toen onder Nederlandse invloed van 2.18,5 (Schut) naar 2.17,2 (Keulen-Deelstra) en 2.15,8 (Kaiser). Tijden waarvoor heden ten dage zelfs een regio-rijd ster de hand niet omdraait, maar dat geldt voor alle in een grijs verleden bejubelde en hooggeprezen records. De 5000 meter is zondag een Olympi sche primeur, want tot dusver werd dat traject als te zwaar voor vrouwen beoordeeld. In zijn geheel werd het dames-schaatsen trouwens pas in 1960 geïntroduceerd op de Winter spelen. Vanaf 1983 is de 5000 meter al opgenomen in de allround-toernooi en, waarvoor de 1000 meter moest wijken. Bij de her-invoering op de re- cordlijst beet Gabi Zange in 1983 de spits af (7.39,44), Andrea Ehrig ver drong haar landgenote snel met vier achtereenvolgende verbeteringen. Tot Yvonne van Gennip in maart 1987 toesloeg en - zoals later aan het licht zou komen - de lege kassa van Thialf liet rinkelen. Ze begint dus als wereldrecordhoudster en winnares van de drie kilometer aan de slot-af- stand en moet nog éénmaal uit haar Egbert van 't Oever met rechts Yvonne van Gennip): „Het is mogelijk op de (gouden) schulp kruipen. 1500 meter rond de twee blank te rijden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 39