SO COLD THE NIGHT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT wrw aarts' zwaartekracht hans geleijnse PZC 1 \K ZATERDAG 27 FEBRUARI 1988 o cold the night". Beeld en geluid van de Britse popgroep The munards overspoelen het publiek in isco van het luxueuze hotel Athénee et centrum van Boekarest. Op de isvioer en aan de tafeltjes neemt men oodschap van leadzanger Jimmy merville serieus. De discokledij gaat orgen onder dikke bontmantels en en. Ook de bekende Russische itmuts wijkt niet van de moderne seis. eden voor dit ongewone schouwspel is zeer praktische. De temperatuur in de o komt maar net boven het vriespunt, et restaurant van het hotel is het van ielfde laken een pak. De chateaubriand Roumanie (vertaling: vlees dat igbijt) wordt er klappertandend uttigd. :hte tijden dus voor het lerobepersoneel. Maar de Roemenen ;en niet. Voor het eerst in driejaar it onze Lieve Heer erbarmen met dit arde volk. De winter is tot nog toe mild. emperatuur daalt 's nachts tot Sgstens min zes, om overdag op te lopen ie recordhoogte van acht graden, angzamerhand mag het drama- menië, want dat is het en niet anders, end worden verondersteld. Dictator )lae Ceasescu, pas 70 geworden en ruim lar aan de macht, loodst met behulp echtgenote Elena, een lausmachine van zo'n tienduizend riviligeerden, en niet te vergeten het zangrijke politieapparaat, zijn menie onverschrokken naar een varende socialistische toekomst, aij ;ens Ceausescu's laatste voorspellingen - dat paradijs binnen handbereik. De )uders onder het karwei, dan is het :n het jaar 2000 zo ver, was zo ongeveer boodschap tot de partijconferentie in ;mber vorig jaar. Tot die tijd echter den de Roemenen geacht offers te - ïgen voor het grote ideaal van de ducator' (leider)een volledig van het enland onafhankelijk Roemenië, waar eder produceert naar vermogen en umeert naar behoefte, wereenkomsten met het Rusland van in, Mao-China of het Cambodja van ot zijn opmerkelijk. Het gelukkige chil is, dat Ceausescu's dogma van nen op eigen kracht nog geen ;enden mensenlevens heeft geëist, maar de rest is het bestaan voor de menen een regelrechte ramp. Het wedeel van de produktie is bestemd :de export. De inkomsten daaruit den aangewend ter snelle aflossing van og resterende tien milj ard gulden enlandse schuld en voor investeringen industrie. r binnenlandse consumptie is ^1 welijks plaats. Aan alles is gebrek. De ipi strie vreet energie, dus krijgen de "pers licht en warmte met mondjesmaat, s alleen in de dure hotels verkrij gbaar an nog van belabberde kwaliteit) is de modale Roemeen niet te koop, pd is schaars voorradig; melk en andere elprodukten en spijsolie zijn op de bon. j hebben een heel eenvoudige ïomie", lacht de journalist Florea i, afdelingshoofd bij het officiële agentschap Agerpress opgewekt, rtien procent van onze produktie is r binnenlandse consumptie, 30 voor isteringen en de rest voor export. \t u over een paar jaar terug, dan zult n welke grote stappen voorwaarts gemaakt". „Dat zei hij twee, drie jaar den ook tegen me, maar het is alleen r slechter geworden", smaalt een ga, die de man kent. wandeling door Boekarest leert hoe die woorden zijn. Veel winkels en de deuren dicht vanwege gebrek oopwaar. In de nieuwbouwwijk en de mensen meer geluk. Een htwagen laadt zuivelprodukten uit; er |n honderden bewoners in de rij s gaat het gerucht dat een winkel raad verwacht. Dan zie je de mensen al midden in de nacht voor de deur eren", vertelt een westerse diplomaat, ens hem is er na de rellen in Brasov jaar november af en toe vlees te en. Mij is dat echter niet opgevallen, emiddelde maandsalaris is volgens de iële opgave 3000 lei. De Roemenen die uitenlandse journalisten durven te n, op straat, in een restaurant mme si, comme ca", is het aardantwoord op de vragen naar de jituatie) zeggen dat dit overdreven is. r zelfs met 3000 lei kom je niet ver. De :en zijn absurd. Een eenvoudige merlamp, eenheidsmodel: 600 lei. Een iuum van slechte kwaliteit: ruim 1400, ito jurk 900een simpele bontj as van erk 'Miauw' 27.500 lei, een iesmantel 1200, weggooi-sportschoenen en automatische wasmachine 6500, inderjasje 500. In de luxe sfeer: hifi- onenten van Roemeense snit tegen 00 lei per stuk. Een vooroorlogse radio en piepklein ingebouwd draaitafeltje lei. an te weten dat bijvoorbeeld de eense textielindustrie westerse iteit kan produceren tegen urrerende prijzen. Buitenlandse ers, in Nederland de Bijenkorf, varen '1 bij. een Amerikaanse dollar wordt eel 8.64 lei uitbetaald. Maar op de evolkte zwarte wisselmarkt - dat illegale activiteit onder de ogen van litie kan plaatsvinden, duidt al op erspreide corruptie - geldt een koers |0 tot 100 lei voor een dollar. De harde De hakbrigade gaat het ijs in de straten van Boekarest te lijf. schraalhans regeert roemenie valuta wordt weer omgezet in de zogenaamde dollarwinkeis in de grote hotels. Maar in tegenstelling tot soortgelijke etablissementen in andere Oosteuropese landen zijn voor die dure valuta nauwelijks westerse artikelen te krijgen. Het assortiment bestaat voor 90 procent uit Roemeense produkten van redelijke kwaliteit, die in de gewone winkels niet zijn te krijgen: levensmiddelen, textiel, sigaretten, alcoholische dranken. Zo slaagt het Ceausescu-bewind er in binnen de eigen grenzen naar de eigen bevolking de eigen produkten te exporteren. Voor wie het kan betalen, natuurlijk. Dat geldt zeker niet voor de sloebers die in de oude stadswijken vlak achter de Boulevard van de Socialistische Victorie hun kostje bijeen moeten scharrelen: zigeuners, bejaarden, gehandicapten. Hier wordt de dubbele moraal van het Ceausescu-socialisme ontmaskerd. De Onze correspondent in Boedapest, Hans Geleijnse, bracht onlangs een bezoek aan Roemenië. Deze Balkanstaat wordt wel getypeerd als de 'naargeestigste barak' van het Oostblok. Er heerst schaarste op alle ge bied, intimidatie behoort tot de dagelijkse routine. Elke stap van de ver slaggever werd geregistreerd, de veiligheidsdienst keek over beide schouders mee. Een reportage uit het land van schraalhans. boulevard is zeker 150 meter breed. Een hele stadswij k, compleet met historische bouwwerken, kerken en synagogen, is met de grond gelijkgemaakt voor dit protserige symbool van de 'Ceausescu-epoche'. Niets is op menselijke maat. De architecten moeten de tekeningen van Mussolini's, Stalins of Hitiers bouwheren nauwkeurig hebben bestudeerd. Aan het einde van de boulevard staat het Nieuwe Paleis van het Volk in de steigers. Een gigantische bouwput van zeker een kilometer in doorsnee. De hoge flatgebouwen aan weerszijden van deze allee zijn allen nog leeg. Hier komen, zo wordt gefluisterd, in de naaste toekomst de partijbonzen te wonen. In het centrum van Boekarest, in de buurt van de partijcentrale, diverse ministeries en het huis van het leger, gaan kellners, boekhouders, verkoopsters - sommigen in werkkleding - en gepensioneerden het ondanks de invallende dooi beijsde en besneeuwde wegdek met pikhouwelen, schoppen en bezems te lijf. „Daar moet u niet zo vreemd van opkijken, dat zijn enthousiaste vrijwilligers, die gehoor geven aan een oproep in de media", zegt journaliste Maria Cora. „Ik heb helaas geen tijd voor dit zeer noodzakelijke werk. Anders zou ik het ook doen". In hotel Continental is het verstikkend warm. Kennelijk moet de indruk worden gewekt dat er (Tuiu: 'Leugenachtige propaganda') van de alarmerende verhalen in het Westen over de bittere kou in de Roemeense woningen niets klopt. Maar vanaf half negen 's avonds is alles dicht, is er niets meer te krijgen. Het menu is beperkt, een warme douche een meevaller. In dit statige hotel, vóór de oorlog de favoriete verblijfplaats van de Britse schrijfster Olivia Manning, krij gt het begrip vergane glorie zichtbaar betekenis. „Ik geloof niet dat we worden gevolgd", zegt hij als we in mijn auto op weg zijn naar een woning even buiten het centrum van Boekarest. Hij noemt zich een kritische intellectueel, heeft een verantwoordelijke baan, is vanwege zijn werk in Roemenië niet onbekend. Voorwaarde voor het interview: geen namen, geen verwij zing naar werkkring, of naar de manier waarop ik met hem in contact ben gekomen, geen bandopnamen met zij n stem erop voor de Nederlandse radio. „Trouwens, het beste interview voor de radio zou een kwartier stilte zijn, dat is de situatie in Roemenië vandaag", zegt hij. De gordijnen in de kamer gaan dicht, om ongewenst nieuwsgierige blikken te verhinderen. Een vriendin vertaalt, maar de man is af en toe zó emotioneel, dat ze niet aan haar werk toekomt. „Nooit gaf ik interviews aan westerse journalisten, want ik wil niet als dissident bekend staan. Je belandt óf in de gevangenis, óf je wordt gedwongen te emigreren. En ik wil in Roemenië blijven werken en vechten". Er volgen de helaas al te bekende verhalen over het optreden van de beruchte geheime politie, de Securitate. „Iedereen leeft in angst. Je vrienden kunnen geheime agenten zijn. Sommige mensen durven in hun eigen huis niet hardop te zeggen wat zij van Ceausescu en het systeem denken. Wij zijn het 1984 van Orwell allang voorbij". Willekeurige arrestaties, zegt hij, zijn aan de orde van de dag. „Wij hebben te maken met een regelrechte staatsmaffia. Je kunt niet zeggen of schrijven watje denkt. Zonder je bestaan en dat van je familie en bekenden in gevaar te brengen. Hoe lang die situatie nog kan duren? Geloof niet in de verhalen over de slechte gezondheid van Ceausescu. Of dat zijn macht zou tanen. Er is niets dat daarop duidt". Ook de opstanden in Brasov en, naar verluidt, ook in andere steden in november van het vorig jaar niet? „Nee, even dachten we dat dit het begin zou zijn. Maar het apparaat houdt de zaken snel onder controle. Ja, het is duidelijk dat de partij toch geschrokken was. Er kwam wat meer elektriciteit, Ceausescu beloofde meer vlees. Het enige dat we daar tot nog toe van hebben gezien zijn plastic zakjes met kippekoppen en - poten. Net genoeg voor een waterige soep. Dat was ter gelegenheid van zijn verjaardag, vorige maand". „Maar op het platteland patrouilleren na tien uur 's avonds bewapende burgeractivisten „Er wordt nog steeds gezocht naar mensen die actief waren bij de opstand in Brasov en zijn ondergedoken. In de stad is na negen uur 's avonds alles dicht. Behalve twee nachtclubs. Wie na tienen over straat gaat, wordt geacht iets van zins te zijn en wordt dus door de talrijke politiepatrouilles aangehouden". Is er dan nog hoop voor de Roemenen, is verzet helemaal onmogelijk? Een cynische lach. „Vóór de oorlog hadden wij, zeg maar, de charme van de permanente oppositie. Maar er is ook een traditie van terreur. Nu zijn de mensen passief. Deels dóór die terreur. Maar ook omdat ze het te druk hebben met overleven. Ieder probeert voor zich er het beste van te maken". Opstanden, zoals in Brasov, blijven mogelijk, zegt hij. Maar georganiseerd verzet is dat niet. „Bij ons klopt precies wat Stalin van de intellectuelen zei: het zijn twijfelaars. En de arbeiders kennen geen traditie van verzet; zij zijn in dat opzicht niet zoals in Polen georganiseerd". Hij noemt wat in het Roemenië van vandaag gebeurt niet in de eerste plaats een economische, maar vooral een morele ramp,Het volk is verlamd, er moet iets gebeuren. De grootste stommeling (Ceausescu) heeft een garde van stommelingen om zich heen verzameld en de weinige figuren met verstand in de partij spelen voorlopig nog de gek". Datzelfde cynisme duikt op wanneer gevraagd wordt naar mogelijke oppositie binnen de partij. Van Silvio Brucan bijvoorbeeld. Voormalig functionaris uit de partijtop, oud-VN-ambassadeur. Of Maurer, de oud-premier. Beiden onder huisarrest vanwege hun kritische houding tegenover het bewind. Mijn gesprekspartner deelt zich in bij de categorie 'te late bekeringen'. Brucan noemt hij een oud-stalinist. En Maurer behoort bij degenen die 'pas na hun tachtigste in de oppositie gaan en dan ongevaarlijk zijn". „Weetje dat over een paar j aar alle Roemeense kinderen Bulgaars spreken?", grapt hij aan het slot van ons gesprek. Hij doelt op de populariteit van de Bulgaarse tv. Bij het Bulgaarse verkeersbureau, in de buurt van de hermetisch afgeschermde Amerikaanse ambassade, staan iedere dag tientallen belangstellenden. Niet omdat de Roemenen zo dol zijn op Bulgarije, er leeft aan beide kanten veel oud zeer, maar omdat in de etalagekasten de Bulgaarse tv-programma's staan aangekondigd. Die worden in hun geheel overgeschreven. De Roemenen moeten het iedere avond op het nationale net doen met twee uur saaie propagandistische programma's, vol lofzangen op Ceausescu en zijn Elena. In een van de lofdichten ter gelegenheid van haar verjaardag, begin januari, werd de genialiteit van Elena en haar gemaal bezongen. „Bent u in staat de zwaartekracht te overwinnen?", luidde een van de strofen. Voor de 23 miljoen Roemenen is het te hopen dat het echtpaar Ceausescu deze tekst binnenkort letterlijk neemt. De boulevard van de Socialistische Victorie in wording: een stadswijk werd met de grond gelijk gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 29