Van der Doef: geweld vissers ontoelaatbaar Galerie in de htilkaiMer i Zeg met fruit Staatssecretaris aan de gokkast PUZZELEN Vissers slaags met politie PZC/ provincie OOR MOSSELPERCELEN WADDENZEE Oeververbinding belangrijk Natuur heeft minstens maand voorsprong I 'SpeCmkijvoöfwf0rdé$ Politie van Tilburg let op de kleintjes IBB s BED l OQADHQA □SDC1AHS dlQSIÜQüin rogaiiHiiGj z E E w E L 0 N S E P L VI 3t- 0 T] G 13 'jIERIKZEE - Om de onenigheid tussen de garnalenv: ssers en de mosselkwekers te beslechten, noet de eerste groep een aandeel krijgen in de opbrengst van nieuw aan te leggen percelen in e oostelijke Waddenzee. Drs D. J. Langstraat, voorzitter van het produktschap voor vis en isprodukten, ziet wel iets in het oprichten van een compensatiefonds dat jaarlijks een fikse om geld uitkeert aan belanghebbende garnalenvissers. apport Huur Schutsluis Niveau Welvaart Voorzitter heet zichzelf welkom \TERDAG 27 FEBRUARI 1988 sbw ompensatiefonds voor arnalenvissers bepleit Ik kan me in ieder geval niet voorstel- t", aldus Langstraat vrijdag tijdens e jaarvergadering van de Zierikzeese issersvereniging Helpt Elkander, lat garnalenvissers, die ook onderne- ler zijn, niet geïnteresseerd zijn in een edrag dat zij elk jaar in handen krij- In". [èt produktschap wil met dit voorstel roberen om zowel het ministerie van indbouw en visserij, de Waddenge- ïeenten als de garnalenvissers zo ver e krijgen dat er stabielere percelen porden aangelegd in de Waddenzee, inds jaar en dag is er verzet tegen de anleg van nieuwe mosselgronden. De fóddengemeenten zeggen dat de oornamelijk Zeeuwse mosselvissers chade toebrengen aan de Waddenzee ii de garnalen verdrijven. Langstraat: lie emotionele weerstanden, die wor- én veroorzaakt door bestaande mis- erstanden of misvattingen en door iertredingen, kunnen tot gevolg heb- en dat staande netjes van eilandbe- oners soms worden weggevist of wor- in beschadigd". ngstraat betoogde daarnaast dat er ik weerstand is tegen het mosselkwe- rsbedrijf als gevolg van het zaadvis- n met kokkelvaartuigen, waardoor |t zaad wordt opgezogen en er soms kken bodem worden meegenomen, aardoor is een klimaat ontstaan arbij de mosselkweker als vernieler n de natuur wordt beschouwd. Ook |is dit een misvatting, dan nog zou- ]n de kwekers er verstandig aan doen wille van dat klimaat slechts zaad vissen met mosselkotters". 1 t Rijksinstituut voor Natuurbe- er heeft inmiddels een tussentijds ipport uitgebracht over de slepende pestie. De uitkomsten (geen nadeli- ecologische gevolgen door de aan- fczigheid van kwekers) worden ech ec betwist, t beleidsuitgangspunt van het mi- terie van landbouw en visserij om rlijks een miljoen mosseltonnen te vissen, lijkt door het geschil in |t gedrang te komen, derhandelingen tussen de Vereni- g tot Bevordering der Zeeuwse vis- lijbelangen en de Nederlandse Vis- Irsbond om een compromis met de jrnalenvissers (veelal inwoners van Waddeneilanden) te bewerkstelli- in, hebben niets uitgehaald. Langs- iat beklemtoonde dat de oprichting |n een compensatiefonds pas kan ge uren „in de sfeer van vrije onderhan delingen met erkenning van eikaars rechten. Vaststellende dat de mossel cultuur de meest rendabele tak van visserij in Nederland is, terwijl het gar- nalenvisserijbedrijf relatief marginaal is, moeten hierin aantrekkelijke kan ten zitten voor de garnalenvissers en dus ook voor de Waddengeméenten". zie ik een gedwongen sanering. We we ten allemaal dat regelmatig een aantal bedrijven door verschillende oorzaken niet die opbrengsten hebben dat ze ho ge huurprijzen bij vooruitbetaling kunnen opbrengen". gevolgen kan hebben voor de kwali teit van de mosselen. De voorzitter be toogde verder dat de vooruitzichten voor aanvoer voor het komende sei zoen niet zo hoog gespannen zijn, om dat door de novemberstorm en de laatste windhoos in februari veel halfwasmosselen zijn weggewaaid. „De wet van vraag en aanbod zorgt voor hoge prijzen en daardoor lijkt het waarschijnlijk dat we dit seizoen een topbesomming halen". Langstaat maakte verder bekend dat het produktschap voor vis en vispro- dukten niet zonder slag of stoot ak koord gaat met het voorstel van het ministerie van landbouw en visserij om de huur van mosselpercelen te ver hogen. Momenteel is er sprake van een vaste huurprijs, maar met ingang van 1 april 1988 wordt de huur op een meer commerciële basis vastgesteld. Ook voorzitter B. D. Schot van Helpt El kander zette vraagtekens bij de huur prijsverhogingen, zelfs als deze in fa sen worden ingevoerd. „Als de geruchten waar zijn, dan voor- Schot stond verder stil bij bezuinigin gen van de rijksoverheid, waardoor 's nachts slechts één schutkolk beschik baar is in de Krammersluis. Daardoor wordt buitenom varen via de Noordzee nog aantrekkelijker voor de mossel kwekers, maar daaraan lijkt een einde te komen omdat ook het personeel van de Roompotsluis moet worden inge krompen. „Dat betekent dat de sluis geen 24 uur per dag meer bediend kan worden, waardoor ook de vrije vaart naar zee niet meer ten alle tijde op gaat". Schot vreest dat de beperkte door vaart met name in de zomermaanden VLISSINGEN De Vlissingse en Ar- nemuidense vissers hebben de visse rij geen goede dienst bewezen met het massale geweld dat door hen vrijdag morgen ten toon is gespreid. Zij moe ten zich dit weekeinde onderling maar eens beraden, om vast te stellen dat dit niet voor herhaling vatbaar is. Burgemeestert J. C. T. van der Doef van Vlissingen gaf vrijdagavond deze Knpfp c reactie op de gebeurtenissen bij de Vlissingse vismijn vrijdagmorgen. (Slot van paginal) vrijdagmorgen als 'de grootste esca latie' tussen vissers en de overheid. Hij noemde de actie 'onaanvaard baar' en deelde verder mee dat justi tie zich de komende week ernstig zal beraden over het te volgen beleid. De Vlissingse visser P. de Ridder die in eerste instantie vrijdagmorgen om streeks zes uur de toegang tot het vis mijnterrein werd geweigerd, noemde het overheidsoptreden vrijdagmiddag 'verschrikkelijk weinig tactvol'. „Ik begrijp er helemaal niets van, waarom komen die mensen met de wapenstok op de vismijn Dat vraagt om moei lijkheden". En: „Ze willen de vloot ka pot maken, maar wij zullen ons niet als schapen naar de slachtbank laten lei den". Burgemeester Van der Doef De vissers hebben mensen die bezig waren met de uitoefening van hun taak in levensgevaar gebracht, aldus Van der Doef. „Het is toch onvoorstel baar dat een politieagent zich zo be dreigd voelt dat hij zijn dienstpistool moest trekken. Wie had ooit verwacht dat dit zou kunnen gebeuren in deze gemeenschap De vissers hebben bovenal zichzelf met deze escalatie. Zij beschadigen de goede naam en de be langen van de visserij. De eerste bur ger van Vlissingen veroordeelde, ge zien de aard en omvang van de actie, elke rechtvaardiging van de vissers voor het gebruikte geweld. „Zij moe ten ervoor zorgen dat dit niet meer voorkomt, want dit gedrag kan niet door de beugel. Alle grenzen zijn vrij dagmorgen overschreden". |De verlichte huiskamer-galerie van Leon Riekwel aan de Singel in Vlissingen. VLISSINGEN De lichten gaan éven na vijf uur 's middags aan in de benedenverdieping van Singel 14 in Vlissingen. Ze beschijnen ra ketten, vele kleine en één grote. De leuren waarin ze zijn geschilderd, ijn vrolijk. Moderne kunst in een oonkamer. Leon Riekwel, mede- |werker van de Culturele Raad Vlis- ingen, heeft van een leegstaande uimte in zijn woning een galerie emaakt. Eric Brandts, Vlissings unstenaar, exposeert er nu gratis, rgeloze voorbijgangers in contact rengen met moderne kunst, ver assen, dat is de opzet van Rie- wels' idee. De kunstkamer aan |Singel 14 is, hoopt Riekwel, de eer- te in een reeks. enkele jaren liep de Vlissingse unstliefhebber Riekwel met de ge achte rond overal in Vlissingen oorkamers om te toveren tot kleine aleries. Nederlanders gaan 's vonds en op zondagen een eindje m, al dan niet met de hond. Menig huisblijver laat geheel naar Neder- andse traditie de gordijnen open, taleert de spullen in de huiskamer. .Waarom dan geen kunst op die wij- e de burger tonen", was het idee dat ij Riekwel opkwam. Hij bezat in erste instantie een woning aan een rukke straat, dichtbij een super- arkt aan de Scheldestraat in Vlis- ingen. Een ideale plek. Het huis was echter te klein. De verhuizing naar een groot pand aan de Vlis singse Singel bracht uitkomst. Eric Brandts is de tweede beeldend kunstenaar die de woonkamer van Riekwel gebruikt. De Vlissinger Jan Haas ging hem voor. De woonkamer annex galerie draagt de naam Art- Titude. Het doel van de activiteit gaat hierachter schuil. Art-Titude is, volgens de initiatiefnemer, een verbastering van attitude, ,,'t Is leuk om mensen vertrouwd te maken met moderne kunst, om te tonen dat je kunst in een woonomgeving kunt inpassen". Riekwel gebruikt een welzijnsterm voor zijn wijze van pre sentatie: drempelverlagend. De po tentiële kunstliefhebber en de kun stenaar komen makkelijk met el kaar in contact, 's Morgens brandt in de woonkamer licht. Voor mensen die op weg zijn naar school of werk. 's Avonds zijn de lampen tot elf uur aan. Riekwel nodigt de kunstenaars zelf uit. Na Brandts staan op z'n lijstje Willy de Houck uit Waterlandkerk je, Nico van de Boezem uit Middel burg en Martin McNamara uit Rot terdam. Ze voldoen aan een belang rijke voorwaarde: 't zijn professionals. „Dat is een eis. Ik wil de tentoonstellingen op een kwali tatief goed niveau houden. Anders begeef je je op een hellend vlak. wil len mensen niet meer exposeren". De kunstenaars moeten zelf de woonkamer inrichten, naar eigen in zicht. Riekwel vraagt van hen per maand twintig gulden voor electri- citeitsverbruik. Als een kunstwerk zijn weg naar een voorbijganger vindt, is de opbrengst volledig voor de maker. De gewone galeries vra gen altijd een aandeel van de ver koopprijs. De huiseigenaar biedt expositie ruimte aan. De kunstenaar moet op dat aanbod inspelen. Dat is het ide aal. Riekwel is, met dat ideaal op zak, op zoek naar andere leegstaan de benedenwoningen in Vlissingen. Twee in de Badhuisstraat en één aan de Singel heeft hij op het oog. „Wanneer de mensen mee willen doen, ben ik bereid de boel op te knappen. De tentoonstellingsruim te moet wit, schoon zijn. De kunst komt dan het beste tot zijn recht". De naamgeving van een 'vrije gale rie' laat Riekwel over aan de fanta sie van de bewoners, ,,'t Zou leuk zijn als in Vlissingen een avontuur lijke kijkroute komt, een route waarvoor mensen na een ritje over de boulevard afslaan". De Ridder en enkele andere vissers op de vismijn wezen vrijdag ook op de boetes die zij afgelopen weekeinde hebben gekregen in verband met te veel aangevoerde vis in 1986 en 1987. Een visser van Vlissingen moet over 1986 200.000 gulden betalen. Hij heeft voor dat jaar al 70.000 gulden aan de overheid overgemaakt. De lonen van de vissers die veelal een deel van de omzet krijgen, komen hierdoor onder druk te staan. „Ze hebben eind vorig jaar een paar weken stilgelegen", vertelde een per soneelslid van de Vlissingse vismijn. „Het stormachtige weer van de laatste tijd heeft eveneens een aantal schepen binnen gehouden en daar komt dit bo venop. Vooral voor de vissers die op de kleine viskotters werken, is dat een zware financiële strop". (Slot van pagina 9 orde. Deze delta krijgt spontaan vorm voor de Zeeuwse en Zuidhollandse ei landen. „De kustzone wordt ondie per en er ontstaan geulen en zandpla ten. Daardoor kan zich hier op (mid- del-)lange termijn spontaan een milieu ontwikkelen dat vergelijkbaar is met dat van de Waddenzee". In het algemeen wordt over Zeeland gezegd dat haar positie belangrijk wordt bepaald door de relaties met de centrale economische driehoek Ant- werpen-Brussel-Gent. De Wester- schelde speelt daarin een grote rol. De afstemming van het Belgische en Ne derlandse ruimtelijke beleid 'is voor een evenwichtige ontwikkeling van dit landsdeel van grote betekenis'. Op de beide Bevelanden en Schou wen- Duiveland is de werkloosheid het laagst van heel Nederland. De welvaart ligt er boven het nationaal gemiddelde. Hier zijn weinig perspec tieven voor industrie en distributie activiteiten, maar des te meer voor landbouw en toerisme. In overig zuid-west-Nederland ligt de welvaart onder het landelijk gemiddelde. De vooruitzichten zijn daar 'niet ongun stig' voor zowel industrie als distri butie. vXvHvX%vIsi v.'vivMvMvI"! Staatssecretaris A. Evenhuis bij de kansspelautomaat van de Middelburg se importeur. Laat die firma Loontjes uit Mid delburg maar schuiven: dit be drijf is exclusief importeur voor Ne derland geworden van een nieuw type kansspelautomaat, dat herin neringen oproept aan een al eerder op de kermis populair geworden spelletje. Je gooit een kwartje in het apparaat en dat valt op een veld, waarop een schuif heen en weer gaat. Een aantal muntstukken zal zich opstapelen, maar de bulldozer kan ook kwartjes over de rand schuiven en verder kunnen er Jack pots vollopen. Staatssecretaris Evenhuis van eco nomische zaken kwam deze week op de jaarlijkse vakbeurs voor de speel- automatenhandel in Amsterdam een in de stand van Loontjes opge steld prototype nader bekijken. Een tweede in Nederland opgestelde zo genaamde 'pusher' bevindt zich in een speelautomatenhal aan de Nieu- wendijk in Vlissingen. Het apparaat onderscheidt zich van de kermisat tractie onder meer door het bedui dend grotere speelveld. Het uitbetalingspercentage be draagt tachtig procent. Een blokke ring op de muntinworp beperkt het uurverlies tot de wettelijke norm. Het bedrag dat maximaal per keer wordt uitgekeerd is vijftig gulden. „Wij gokken op een publiek dat eens een gokje wil wagen" zo introdu ceert H. Loontjes het nieuwe pro duct. Een nieuw gevaar voor personen die verslaafd zijn aan de gokautomaat? Loontjes: „Die grote gokautomaten De politie in Tilburg let bij het bezuinigen op de kleintjes. Daarom rijden de zeventien dienst auto's van de politie in Tilburg rond zonder wieldoppen. Door die doppen te verwijderen, krijgen de remmen een betere koeling en is er dus minder slijtage aan de remblok- ken, zo redeneert het garageperso- neel van de politie in Tilburg. Dat scheelt wel duizend kilometer per auto. Wat dat precies aan geld oplevert is nog niet duidelijk. De wieldoppen worden wel bewaard. Bij inruil van de auto's worden ze er weer opgezet, zodat de inruilwaarde er niet op achteruit gaat. die in casino's staan en waar dui zend gulden of meer mee is te win nen werken de gokverslaving eerder in de hand, dan de kleine beperkte automaten waar wij mee draaien". Loontjes mag zelf ook op z'n tijd graag een gokje wagen op een speel automaat. „Binnen de perken", zo licht hij toe. Hij heeft zelfs een speel automaat in zijn woning staan. „Maar dat is meer omdat het een an tiek exemplaar betreft". bèl! bèl. bèl!: wel; wel, wel; uitsluitend aanhefwrd., nadrukkelijk, ter uitdr. v. verbazing of verrassing (aangenaam of onaangenaam): Z.eil.; Z.V.W.; L. v. Ax G.; Ofl. (veroud.; geg. d. Sah.; Ogp., meest in samenstell. bèülnoe, zie aid.). In Japan is fruit een zeer belangd- rijk relatiegeschenk, weet het blad 'Groenten en Fruit' te melden. Se- kend zijn de meloenen van meet,, dan honderdvijftig gulden per stuk. Z( Maar ook het allermooiste hardd fruit draait mee in dit 'super luxe1' circuit. r Een voorbeeld zijn de appels met een spreuk op de schil, verkregerf door het opplakken van stickers tijdens de kleuring. Voor dergelijkE fruit loopt de koopprijs al snel op- tot 25,- per kg. Bij dat veelvuldig kijken naar„ Calgarybeelden om te kunnen bijhouden welke records er worden gebroken zouden we bijna over het hoofd zien dat de natuur inmiddels- een voorsprong heeft genomen van minstens een maand. In menig tuiq. hebben gazonbezitters de krokus^ vakantie al benut om het gras te maaien. Winterbloeiers als toverhazelaar en winterjasmijn, die normaal in deze tijd voor het geel in de tuin zorgen, zijn alweer vervangen door bloeien de forsythia's, die meestal in maart op hun best zijn en de dwergrodon- dendrons, die normaal eind maartin bloei staan zijn nu al over het hoog tepunt heen. De Japanse prunus staat op een aan tal plaatsen ook al volop te pronken; een maand te vroeg. Als het winterse weer verder nog zal uitblijven wordt het tijd om de naam 'meidoorn' te veranderen. De mei doorns krijgen nu al groene blaadjes en de knoppen zwellen. Wanneer het dus een beetje meezit bloeit de mei doorn dit jaar in april... JT"\e voorzitter opent de bijeen- J-Jkomst om half acht en heet zichzelf welkom' Met deze ongebruikelijke zin begint het verslag van de vergadering van de werkgroep 'politiek' van 'Roosen daal Tegen Apartheid'. Dezer dagen zou die werkgroep zich buigen over een te houden forumdiscussie. Maar de voorzitter verscheen als enige op de bijeenkomst. In het verslag van de 'vergadering' valt onder meer te lezen ,'dat de voorzitter uit vrees voor wanorde lijkheden afziet van een discussie over stellingen, die bij de forumbij eenkomst aan de orde kunnen ko men'. Een voorstel tot uitbreiding van het naaktstrand binnen de ge meente Oostburg heeft het deze week niet gehaald. B en w wilden de textielloze recreanten wat meer ruimte geven maar de raad vond het zoals het nu is mooi ge noeg. Het aantal liefhebbers van bloot baden en zonnen blijft overigens toenemen. Volgens recente cijfers zouden ongeveer anderhalf miljoen Nederlanders naturist zijn en onge veer twee en een half miljoen ver der geïnteresseerd zijn. Volgens 'Travel Market-magazine', het vaktijdschrift voor de toeristi sche branche gaan naar schatting twaalf miljoen Westduitsers op vakantie naar naaktstranden. Er zijn momenteel in Nederland elf naturistenstranden, 34 terreinen en een bungalowpark. In België is er geen enkele mogelijkheid tot naakt recreëren. 'Oben ohne' wordt wel toegestaan. Op Portugese stranden mag dat weer niet. Een soortgelijke situatie treft men aan in Italië, waar ook het topless baden of zonnen nog altijd een strijdvraag is. In het Italiaanse Tropea heeft de gemeenteraad een tamelijk onsma kelijke beslissing genomen door te bepalen dat topless baden alleen geoorloofd is wanneer de dames beschikken over een 'aantrekkelij ke boezem'. Horizontaal: 1 krachtig, stevig; 3 ver binding v. ammoniak (anorg.scheik.); 6 mestvocht; 11 krokodil; 12 geologi sche periode; 13 goedgewicht (han- delst.); 14 medicijn (Indn.); 15 reumati sche pijn; 17 elektr. geladen deeltje; 19 soort pompoen; 22 groente; 25 zonder geld; 28 bruinkool met hars; 30 een ze kere; 31 beginsel v.e. bloem; 33 plank v.e. wand v.e. ton; 35 waterhoogte (afk.); 37 kapper; 38 gewiekst persoon; 39 ambtskleed; 40 vlugschrift; 41 uit gedreven lucht. Verticaal: 1 namaak, bedrog; 2 borstel a.e. stok; 4 vrucht v.d. Oostindische boom; 5 waterkering; 7 bewoner v. Spanje; 8 sterk smakend, onaange naam ruikend; 9 vlek; 10 aangeslibd land; 16 tweehoevig dier (C.Afr.); 18 glazen klok; 20 loot, spruit; 21 bevel hebber (Turks); 23 bid (lat.); 24 bouw landen rond e. dorp; 26 vast deel v.e. brug; 27 gebrek in hout; 28 vislijn; 29 onheilspellend; 32 lichte steek; 33 zan dige opduiking in moerassig land; 34 medicijn (Indn.); 36 levenslucht. Oplossing vorige puzzel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 13