Als sneeuw voor de zon almanak in beeld enorme machtsstrijd aan de gang in gezondheidszorg. Pedagogisch centrum introduceert nieuw type schoolrapport ,NZIJ OVERPLAATSING... SAMENWERKING? URANT AID onderschept illegale vis in Sint Annaland Axel ontvangt Poolse studenten PAGINA 9 5SINGEN Ruim 180 werknemers van de Koninklijke [tschappij De Schelde (KMS) in Vlissingen is donderdag brief meegedeeld dat hun arbeidsplaats vervalt. Dit bete- dat het dienstverband wordt beëindigd, tenzij er door [■plaatsing nog een baan elders in het bedrijf wordt gevon- De KMS houdt volgende week donderdag een bijeen- jist, waarin informatie wordt verstrekt over de ontslagpro- iire en de overplaatsingsmogelijkheden. Koningin doopt M-fregat KMS rote bek ESTDUIN - PARTY - SERVICE WESTDUIN HOTEL**** ZONDER CIJFERBEOORDELING Eerlijker ZEELAND' VRIJDAG 26 FEBRUARI 1988 im SKIL - De Nederlandse Stikstof schappij (NSM) in Sluiskil gaat r uitbreiden. Donderdag werd itief besloten tot de bouw van ieuwe installatie voor het vloei- maken van kooldioxide. Met de L- is een bedrag van 16,5 miljoen fcn gemoeid. Het project behelst de opslag en de bouw van ver installaties (voor het laden van litwagens, spoorwagons en sche- louw neemt ongeveer een jaar in ag. De enigineering en de bouw [en door de eigen organisatie uit- jerd op basis van de aanwezige know-how. Daarnaast zal voor bepaal de werkzaamheden overigens een be roep worden gedaan op bedrijven uit de regio Zeeuwsch-Vlaanderen. Kooldioxide, bijprodukt van de am- moniakproduktie, wordt in de nieuwe installatie via een proces van compres sie, zuivering en koeling vloeibaar ge maakt. De installatie heeft een capaci teit van 100.000 ton per jaar. De vloei bare kooldioxide is bestemd voor ver dere verwerking in de voedingsmidde lenindustrie en voor ander industrieel gebruik. De nieuwe, volledige geautomatiseer de installatie wordt gebouwd naast de nieuwe ammoniakfabriek E, die in au gustus '87 in gebruik werd genomen. Vanuit die fabriek wordt de nieuwe in stallatie ook bediend. De ondernemingsraad heeft een posi tief advies uitgebracht en de verschil lende vergunningen worden binnen kort verwacht. De NSM heeft sinds 1982 ruim één mil jard geinvesteerd in twee ammoniak- fabrieken ('82 en '86), een nitraatoplos sing- ('83) en een granulatiefabriek ('82), uitbreiding van opslag- en ver- laadinstallaties ('84) en in een salpeter- zuurfabriek ('85). ntslagbrief voor uim 180 KMS-ers j deze mensen wordt een ontslag- unning aangevraagd bij het Ge- elijk Arbeidsbureau (GAB). De geschreven werknemers mochten jeravond of vandaag thuisblijven. I woordvoerster van De Schelde alleen het versturen van de brie- bevestigen, maar niet op de in- ingaan. Ze vertelde dat niet alle, wel dat de meeste van de 180 Inemers ontslagen zullen worden, latum van ontslag is nog onbe- Scheldepoort. Zijn brief werd pas te gen zessen thuis bezorgd door de Ne derlandse Pakketdienst, terwijl hij om igi ■akbonden hebben eerder deze id met de KMS-directie een ak- i bereikt over de uitvoering van tv| ^organisatieplan. Daarin werd ge- cen over tussen de 320 en 380 ge- ïgen ontslagen. Van het sociaal voor werknemers van 55 jaar en r zullen ongeveer 180 mensen ge- maken. Zij krijgen door vrijwillig treden nog tien jaar lang 87,5 pro van hun huidige netto-loon. Dit t voor veertig procent bekostigd De Schelde en verder door de •werknemers. „De pijngroep t door deze regeling verkleind", Wil Waumans, districtsbestuur- ran de Industriebond FNV. Hij acht dat de eerste ontslagen nemers pas in juli op straat zullen omdat eerst de ontslagvergun- afgewacht moet worden. „Onder en proberen tien mensen van de onden, het GAB en een extern u uit Den Haag vervangende ba- innen en buiten De Schelde te in. De mensen worden niet zo op straat gegooid. Het valt ech- iet mee om voor 180 mensen een dsplaats te vinden", aldus Wau- VLISSINGEN Koningin Beatrix brengt op woensdag 20 april een be zoek aan de Koninklijke Maatschap pij De Schelde (KMS) in Vlissingen. Zij zal op de werf het M-fregat Karei Doorman dopen en te water laten. De Karei Doorman is het eerste schip uit een serie van acht 'multi-purpose'- fregatten. Deze worden ingezet voor de bestrijding van onderzeeboten. Het ontwerp van het M-fregat is tot stand gekomen door samenwerking tussen de Koninklijke Marine, de bv Neder landse Verenigde Scheepsbouw Bu- reausen de KMS. 16.20 uur al moest beginnen. „Toen ik op De Schelde kwam, was mijn prik- kaart er niet. Ik moest even langsko men op personeelszaken, waar ik te horen kreeg dat ik tot de ontslagenen behoor. Twaalfeneenhalf jaar heb ik er gewerkt. En nu opeens ontslagen. Niet omdat ik geen vakman ben, maar van wege mijn grote bek. Ik zei de waar heid en daar kon men niet tegen. De Schelde gaat kapot aan onkunde en wanbeleid. Het nieuwe Panamax-dok zal ook weinig nieuw werk opleveren. Die Noorse maatschappij verkoopt het niet voor niets. Ondertussen kost het wel miljoenen guldens". Logmans heeft weinig hoop op een nieuwe baan. „Ik solliciteer al twee jaar, maar geen enkel bedrijf wil een veertigjarige aannemen. Ze willen ie mand van twintig jaar met een HTS- diploma, vijftien jaar ervaring en dan het liefst voor 1300 gulden per maand". De vader van twee kinderen verwacht niet dat hij nog naar de KMS kan te rugkeren. De KMS had gisteravond voor de aan geschreven werknemers vier tele foonnummers beschikbaar gesteld. Daarop konden zij meer informatie verkrijgen of hun reactie kwijt aan de fhef personeelszaken of één van de maatschappelijke werkers. Zij wil den niet meedelen of en hoeveel reac ties er binnen waren gekomen. De KMS wilde niet meer kwijt dan dat er brieven zijn verstuurd. Donderdagmorgen vroeg. Een laagje ongerepte sneeuw bedekt het Zeeuwse land, terwijl de opkomende zon aan de horizon verschijnt. Een uur later is het winterse sneeuwlandschap alweer grotendeels verdwenen, 'als sneeuw voor de zon'. Het KNMI acht een herhaling voor vanmorgen vroeg niet uitgesloten, maar meer dan een momentop name zal het ook dan weer niet zijn. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Braks van visserij stelt het aange kondigde verbod op het thuis pellen van garnalen tot juli 1990 uit. In de tussentijd komen er maatregelen om de gezondheids risico's van deze vorm van huisvlijt voor de consument weg te nemen. De controle op de naleving van de regels zal in samenspraak met het ministerie van WVC (volksgezond heid) worden verscherpt. De bewindsman heeft dit donderdag in de Tweede Kamer bekendgemaakt. Voorlopig zijn er volgens Braks geen al ternatieven voor het thuispellen, zoals de garnalenpelma- chine. Uit een onderzoek van de Nederlandse herstructurerings maatschappij (Nehem) blijkt dat het machinaal pellen waarschijnlijk over twee jaar kan worden ingevoerd, op voorwaarde dat het bedrijfsleven een op de praktijk gericht testprogramma mogelijk maakt. SINT ANNALAND - De surveillance dienst van de AID (Algemene Inspec tie Dienst) heeft woensdagavond 4400 kilo vis in beslag genomen, die door een Thools schip in Sint Annaland il legaal was aangeland. Tegen de schip per is proces verbaal opgemaakt. De partij bestond uit vierduizend kilo kabeljauw en vierhonderd kilo andere soorten vis. De illegale vangst verte genwoordigt een waarde van elf mille. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij, waaronder de AID ressorteert, verklaarde dat het schip kon worden achterhaald door een „voorbeeldige samenwerking tus sen kustwacht, rijkspolitie te water, de surveillancedienst van de AID en de rijkspolitie Tholen". Een onderzoek werd ingesteld, nadat het schip in de haven van Tholen werd gemist. Zes Nederlandse vissersschepen heb ben vorige week geprobeerd de in Ne derland geldende vangstquota te om zeilen in de Belgische havens Zeebrug- ge en Oostende. Totaal werd aan gequoteerde vissoorten ongeveer 92.000 kilo vis aangevoerd. Dit heeft het ministerie van landbouw en visse rij donderdag bekendgemaakt. Ruim 21.000 kilo werd afgezet via de Belgische visafslag. Op deze wijze is getracht de vis buiten de officiële vangstregistratie te houden. De vangst van vier schepen (71.000 kilo) werd vervoerd naar Nederland en daar onderschept door de Algemene In spectie Dienst. Tegen de schippers is proces-verbaal opgemaakt. AXEL - Twintig Poolse chemiestu- denten worden maandagavond ont vangen in het stadhuis van Axel. De studenten zijn in Nederland in het ka der van een uitwisselingsprogramma met de Technische Universiteit Delft. De Polen bezoeken gedurende een elf- daags verblijf verschillende chemi sche bedrijven door het hele land. Maandag zijn zij te gast bij Dow Che mical en misschien ook nog bij NSM. „De reden dat het college de studenten heeft uitgenodigd, is de historische band die Axel sinds de oorlog met Po len heeft", aldus een woordvoerder van de gemeente. Nadat de studenten om 19.00 uur in het stadhuis zijn ont vangen, brengen zij nog een bezoek aan het museum 'Het land van Axel'. De vereniging Axel-Polen heeft in het museum een kamer ingericht met his torisch materiaal. Logmans is één van degenen die |'en een brief in de bus vonden. Hij gnkwerker op de reperatiewerf Advertentie jorgt luxe koude buffetten en bitter- Jiituren vanaf 2 personen bij u thuis, j met servies, bestek en glaswerk. 185-2510 fSneeuw Hat was me ook wat, donder dagochtend. Toen Jaap (5) in Koudekerke zich opmaakte om naar school te gaan, zag hij de tuin in een exotisch wit tafe weel veranderen. De boterham \oerd vlugger dan normaal Ilaar binnen gewerkt, zodat hij og net tijd had om een neeuwpop te maken. Het werd een kleintje, want zoveel tneeuw lag er niet. Maar Jaap [Fas zeer tevreden met zijn wit je tuinkabouter, n de middagpauze kwam hij tijgend thuis, om van zijn crea te te kunnen genieten. De te leurstelling was groot. Van de ■uinkabouter restte slechts een Vormeloos hoopje, dat in wei- meer herinnerde aan wat Wp die ochtend met tintelende vingertjes had gemaakt. De Wieg van zijn vader, dat 'Sneeuw nu eenmaal smelt als het niet koud genoeg is, was hem nauwelijks tot troost. Inte gendeel. Want nadat Jaap U'eer naar school vertrokken l'Qs, werd zijn knuffelbeer in de oelkast aangetroffen. KERKWERVE - „Er is in de gezond heidszorg, ook in Zeeland, een grote machtsstrijd aan de gang. Het gaat erom: wie krijgt het in de toekomst voor het zeggen en wie blijft uitein delijk bestaan. Het gaat om het be lang van de instellingen. In de vele conflicten en conflictjes die ze aan het uitvechten zijn praten ze over en langs de patiënt heen". Samenwerkingsconsulent W. H. van Hekken (38) uit Kerkwerve lucht zijn hart. In dienst van het Regionaal On dersteuningsplatform Eerste Lijns- zorg (ROP) pioniert hij nu al bijna drie jaar lang op het Zeeuwse slag veld van de 'extramurale' hulpverle ning. Zijn taak is het bevorderen van de samenwerking tussen huisartsen, instellingen voor maatschappelijk werk, de gezinszorg, het kruiswerk en de ouderenzorg. Op 1 mei houdt hij het noodgedwongen voor gezien. De instellingen, zo meldde de PZC eerder deze week al, hebben aan dit 'service-bureau' geen behoefte meer. Het ROP wordt opgeheven, want 'de bereidheid tot samenwerking en overleg is tot het nulpunt gedaald'. De bezuinigingen op ziekenhuizen, verpleeghuizen, psychiatrische in richtingen, bejaardenoorden en an dere vormen van (te) duur geachte 'intramurale voorzieningen' veroor zaken een steeds grotere behoefte aan allerlei vormen van (goedkopere) thuiszorg. Dat stelt de hulpverleners in deze eerstelijnsgezondheidszorg voor steeds meer problemen. Want ze krijgen te maken met een toenemend aantal mensen die niet alleen licha melijk ziek zijn, maar ook geestelijk of maatschappelijk in de versukke ling raken. De hulpvraag, zo heet het, wordt steeds complexer. Voor huisartsen, maatschappelijk werkers, wijkver pleegkundigen, gezinsverzorgenden, fysiotherapeuten en andere basis hulpverleners dus alle reden om de krachten te bundelen. Dat gebeurt ook. Er worden op plaatselijk niveau min of meer hechte samenwerkings verbanden gevormd die voorzien zijn van namen als 'gezondheidscen trum' of 'home-team'. Zijn de Zeeuwse instellingen en hulpverleners die vormen van samenwerking inmiddels beu geraakt? Van Hekken: „De problemen worden veroorzaakt door de instellingen, de beleidsfunctionarissen en de be stuurders, niet door de hulpverle ners. In het plaatselijk uitvoerend werk is men juist heel vernieuwings- en samenwerkingsgericht. Daar zit hier in Zeeland, veel meer dan in ver gelijkbare provincies een bepaald elan in. Toen ik hier driejaar geleden begon hoefde ik de, mensen niet te overreden. Er functioneerden toen al 43 plaatselijke samenwerkingsver banden of home-teams. Nu zijn dat er 54. Er is in Zeeland een samenwer- kingsdichtheid van 70 procent. Als je kijkt naai- provincies als Groningen en Friesland: daar is de samenwer- kingsdichtheid nog maar 10 pro cent". U bent dus bijna klaar met uw werk. Is het dan niet logisch dat uw bureau wordt opgeheven? „Het gaat niet alleen om het van de Samenwerkingsconsulent W.H.. van Hekken: ...plan Dekker is als een nade rende onweersbui; iedereen haast zich de was binnen te halen... grond brengen van plaatselijke sa menwerkingsverbanden op uitvoe ringsniveau. De hulpverlening kan pas goed uit de verf komen als de in stellingen, de beleidsmakers en de besturen, goede voorwaarden daar voor scheppen. Maar de bereidheid daartoe ontbreekt. Men beconcur reert elkaar, want het regeringsbe leid en de voorstellen van de commis sie Dekker zeggen: in de toekomst moet je bewijzen dat je nuttig bent, anders wordt je niet betaald. De plannen van de commissie Dekker hebben het effect van een naderende onweersbui. Iedereen haast zich om de was binnen te halen. Iedereen pro beert een gunstige uitgangspositie te verwerven. Men ervaart het als ver velend wanneer je zegt: jullie moeten je eens wat meer bekommeren om de directe zorg voor de patient". Wat voor schade brengt deze belangenstrijd toe aan de sa menwerkingsverbanden van de plaatselijke hulpverleners? „Neem dat hometeam in een grote Zeeuwse gemeente. Daar was ook een psychoterapeut bij betrokken. Daar werd veel waarde aan gehecht. Maar de man vertrok op een gegeven moment naar elders. Het hometeam had behoefte aan een nieuwe psycho loog. Maar de maatschappelijke dienstverlening maakte daar be zwaar tegen. Hun maatschappelijk werker immers, zo staat dat in de re gels, wordt ook geacht psycho-socia- le problemen te kunnen analyseren. De huisartsen pikten dat niet en vroegen aan het RIAGG om een psy choloog beschikbaar te stellen. Het gevolg was dat de maatschappelijke dienstverlening niet langer wilde meewerken. Het team heeft nu wel een psycholoog, maar zit nu zonder maatschappelijk werker en gezins verzorgster. In Westkapelle is het ge beurd dat een wijkziekenverzorgster en een gezinsverzorgster allebei aan één laken stonden te trekken aan weerskanten van het bed van een be jaarde dame". Er wordt wel gesuggereerd dat dit soort problemen tot het verleden behoren wanneer gro te instellingen, bijvoorbeeld het kruiswerk en de gezinsverzor ging, bereid zijn te fuseren. „Fusies, grootschalige organisaties, lossen de problemen in de steden, wijken en dorpen niet op. Je zit ook met cultuurverschillen tussen de or ganisaties. Die zijn na een fusie niet zomaar verdwenen. De problemen worden veroorzaakt doordat de in stellingen allemaal hun eigen cen traal voorgeschreven taken en regels willen handhaven. Plaatselijke sa menwerkingsverbanden kunnen al leen goed functioneren wanneer de instellingen bereid zijn om de hulp verleners in de hometeams de vrij heid te geven zelfstandig afspraken met elkaar te maken. De eerstelijs- zorg kan alleen goed functioneren wanneer wordt aangestuurd op klei ne polaatselijke netwerken, die zelf standiger kunnen opereren". Henk Postma MIDDELBURG Opa dreigt het spoor langzamerhand bijster te ra ken. Met vier kleinkinderen op ver schillende basisscholen, krijgt hij aan het eind van elk trimester vier kleuri ge, voor hem raadselachtige school rapporten onder zijn neus geduwd. Niet dat hij zijn oogappeltjes een spaarcentje misgunt, maar opa heeft totaal geen idee meer of de kinderen het nu goed of slecht doen. Het ene rapport vermeldt cijfers achter de vakken, terwijl het andere kleinkind een heel epistel van de school mee naar huis krijgt, waar geen cijfer- waardering in terug is te vinden. Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) wil de dolende groot vader de helpende hand bieden. De ko mende weken wordt op voorlichtings avonden door heel de provincie een nieuw type schoolrapport gepresen teerd, dat een einde zou moeten ma ken aan de wildgroei. De rapporten, waarin ouders de vorderingen van hun kroost overzichtelijk krijgen voorge schoteld, zijn binnen het RPCZ ont wikkeld. Een statig boekwerkje, met het pro vinciewapen op de voorpagina. „Het gaat om een serieuze zaak: de vorde ring en de belangstelling van de leer ling. Dus hebben we voor een serieus ogende omslag gekozen", zegt RPCZ- directeur Dook Kopmels. Hij meent dat het de hoogste tijd is dat er naar uniformiteit wordt gestreefd. Tot nu toe zijn veel scholen op eigen houtje aan het pionieren. Met het gevolg dat er een onoverzichtelijk totaalbeeld van vormgeving en wijze van beoorde ling is ontstaan. Bovendien wordt er nog steeds onvoldoende rekening ge houden met de kleutergroepen in het onderwijs, die in de basisschool met de oudere kinderen zijn samengevoegd. In de nieuwe opzet krijgen de kleuters periodiek ook een beoordelingsrap port mee naar huis. In het RPCZ-ontwerp wordt volledig afgestapt van de cijfer-beoordeling. Kopmels: „Als Pietje een zeven of een zes heeft, dan zegt dat alleen iets over zijn niveau ten opzichte van de andere leerlingen. Vorderingen en wat de leer ling precies weet, dat kun je er niet uit lezen." Voordeel van de traditionele aanpak is wel dat het 'oude' schoolrap port overzichtelijk is. Daarbij komt dat een onvoldoende een zeer duide lijk signaal is dat er iets aan de leer prestaties van het kind schort. Het RPCZ heeft die positieve punten overgenomen. Het nieuwe rapport is in twee delen gesplitst. Een algemeen boekwerk, dat zonder probleem op al le basisscholen kan worden inge voerd, springt het meest in het oog. Volgens Kopmels kan dat eerste deel gezien worden als de vervanging van de aloude cijferkaart. Er worden twee categorieën onderscheiden: belang stelling en vooruitgang. „Op die manier geven we een eerlijker beeld van de leerling", aldus de i Slot zie pagina 11 kolom '7 ■mn| De Vlissingse basisschoolleerling Hedy Jollie met het nieuwe rapport.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 9