Chirac steunt Franse boeren Polio de wereld uit zorgzame naaste] van ouderen overbelasl Academische cursus voor vijftig-plussers Deskundige assistentie voor politie bij hulp slachtoffers misdrijven Monumentenraad pleit voor rijksdienst scheepsarcheologie ENQUÊTE EUROPESE COMMISSIE: Veertig banen weg bij werf in Harlingen Ex-directeur Kuuroord claimt 50.000 gulden Bedrijfspoot Ahold sterker Bank Londen opgelicht voo ruim drie ton Ziekenfondsraad stelt advies over nominale premie uit Vier jaar wegens doodsteken zwerver TE WEINIG AANDACHT VAN DE OVERHEID Oud-hoogleraar: middel tegen hoge bloeddruk kan kans hartinfarct verhogen AAN UNIVERSITEIT NIJMEGEN Verstoring Congres BRUSSEL (ANP) - Zevenentwintig procent van de Nederlan ders denkt niet erg positief over de Verenigde Staten. De Ne derlanders behoren met de Grieken, de Denen en de Britten tot de Europeanen die zich het meest kritisch ten opzichte van de Amerikanen opstellen. Onmiddellijk daarna volgen de Span jaarden en de Fransen. Dat blijkt uit een opiniepeiling die de EG-commissie heeft laten uitvoeren.. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1988 Veel Nederlanders kritisch jegens VS De verhouding tussen Amerika en West-Europa was een van de belang rijkste thema's van die peiling. De EG-commissie in Brussel heeft men sen laten ondervragen in de twaalf lid staten van de Gemeenschap zowel als in de Verenigde Staten. De resultaten van de peiling zijn donderdag in Brus sel gepubliceerd. Van de ondervraagde Nederlanders heeft 54 procent een gunstige mening over de Verenigde Staten. Vijfenzestig procent meent dat goede banden tus sen de VS en de EG er veel toe doen en 21 procent vindt van niet. Negenenvijf tig procent gelooft dat men in Amerika de Europese eenmaking steunt en 18 procent denkt dat dit niet het geval is. De uitkomst van het onderzoek laat zien dat zes op de tien Europeanen de banden van de Gemeenschap met Amerika van grote betekenis vinden. In de Verenigde Staten vindt 86 pro cent van de ondervraagden dat goede banden met West-Europa van groot belang zijn. Maar de mening dat die AMSTELVEEN (ANP) - De Zieken fondsraad heeft donderdag de behan deling van een advies over het invoe ren van een nominale premie in de zie kenfondsverzekering uitgesteld. Staatssecretaris Dees (volksgezond heid) wil die premie -een voor ieder een gelijk bedrag- per 1 juli invoeren. Ze moet 500 miljoen gulden opbren gen om de procentuele premie te kun nen verlagen van 10,2 tot 9,8 procent. Op het advies zijn veel amendementen ingediend, vooral in het „technisch" gedeelte. De raad besloot unaniem het advies uit te stellen tot over een maand of zoveel eerder als mogelijk is. De commissies die het advies hebben voorbereid gaan nu proberen de amen dementen erin te verwerken. Uit het ontwerp-advies büjkt al dat de vakbeweging een nominale premie (64 gulden per volwassene en 32 gulden per kind) afwijst, de werkgevers er voor zijn en dat ziekenfondsen en art sen er alleen maar aan willen als tege lijk ook andere voorstellen van de commissie-Dekker worden uitge voerd, zoals het invoeren van een voor een deel procentuele premie in de par ticuliere verzekering. HARLINGEN (ANP) - Bij Scheeps werf Harlingen Holding BV in Harlin gen verdwijnen binnenkort veertig arbeidsplaatsen. Gedwongen ontsla gen bij de scheepswerf Welgelegen/ Harlingen en bij het schildersbedrijf Weisec zijn hierbij niet te vermijden. Dat heeft interim-directeur W.J.E. Burgemeestre donderdagmiddag be vestigd. Volgens de directie verliest het bedrijf in totaal zeventig arbeidsplaatsen als de werknemers niet mee willen werken aan het voorstel van de directie om fle xibele werktijden in te voeren. Op dit moment werken er 259 mensen bij de Harlinger werf. De directie noemt de malaise in de sector scheepsnieuw- bouw als belangrijkste oorzaak voor de inkrimping van de werkgelegen heid. Het bedrijf wil zich in de toe komst meer richten op de reparatie- markt. NIEUWESCHANS (GPD) Oud-di recteur Rob van der Gaast van het kuuroord in Nieuweschans heeft een schadeclaim van 50.000 gulden inge diend bij de leiding van het bronnen- bad. Van der Gaast meent recht te hebben op het geld, omdat hij ten on rechte voor de rechtbank is gedaagd. Bovendien zou hij teveel hebben te rugbetaald van een 'lening'. Van der Gaast werd ervan verdacht dat hij het bronnenbad voor meer dan 100.000 gulden had benadeeld. De rechtbank achtte dit echter niet bewezen en sprak hem vrij. President-commissaris J. Kamminga van het bronnenbad zegt dat de claim in handen is gegeven van de juridisch adviseur, mr. G.J. Visser uit Gronin gen. Kamminga noemt het een logi sche, zakelijke aangelegenheid dat de claim wordt ingediend nu Van der Gaast is vrijgesproken: „Wij zullen ze ker betalen als ons dat wordt geadvi seerd". De ex-directeur, die nu onder andere een adviesbureau in Soest heeft, verklaarde eerder een veel hoger bedrag aan smartegeld te willen vra gen. Dit is waarschijnlijk niet gebeurd, omdat hij hiermee bij het bronnenbad aan het verkeerde adres zou zijn. „Niet wij, maar Justitie heeft hem voor de rechtbank gedaagd", aldus burge meester C. Arlman van Nieuweschans. Kamminga tilt niet zo zwaar aan de claim. banden in de afgelopen tien jaar min der hecht zijn geworden is in Amerika wijd verbreid. Een kwart van het Amerikaanse pu- AMSTERDAM (ANP)- De rechtbank in Amsterdam heeft donderdag de 42- jarige zwerver D.W. conform de eis veroordeeld tot 4 jaar cel wegens het doodsteken van een andere 'man van de weg', zoals de zwervers zichzelf noemen. W. en het 49-jarige slachtoffer Tony Nieuwehuyse kregen vorig jaar sep tember ruzie bij het opvanghuis voor onbehuisden in de Amsterdamse Poel dijkstraat. „Zonder noemenswaardige aanleiding", aldus de rechtbank, stak de verminderd toerekeningsvatbare W. toen in op het slachtoffer. De om standers die alles voor hun ogen zagen gebeuren, hadden W. wel zien zwaaien met zijn mes, maar achtten hem zó dronken dat zij er geen gevaar in za gen. bliek en een derde van de opinieleiders in dat land is van mening dat Amerika te veel bijdraagt aan de defensie van West-Europa. Maar 70 procent van de Amerikanen acht het noodzakelijk dat er Amerikaanse troepen in Europa ge legerd zijn. Europees commissaris Carlo Ripa di Meana onder meer belast met de voor lichting) die donderdag de uitkomst van de opiniepeiling op een persconfe rentie toelichtte noemde dit resultaat „politiek zeer belangrijk". Het belang dat Nederlanders hechten aan Europese verkiezingen lijkt steeds geringer te worden. In de lente van 1984 antwoordde nog 64 procent van de Nederlanders metja" op de vraag of ze zouden gaan stemmen als er Eu ropese verkiezingen zouden zijn. In het voorjaar van 1987 was dat percentage afgenomen tot 50 en in de herfst van '87 was het nog maar 45. Zevenenvijftig procent van de Neder landers vindt dat het voltooien van de Europese interne markt (eind 1992) waarin personen, goederen, diensten en kapitaal vrij kunnen circuleren, een goede zaak is, 28 procent van de onder vraagden laat dat onverschillig, drie procent vindt het een slechte zaak en 12 procent heeft daarover geen me ning. Vijfenveertig procent van de Neder landers ziet wat in de vorming van een Europese regering die verant woording schuldig is aan het Euro pees Parlement. Een kwart is tegen zo'n regering en 29 procent heeft er geen mening over. PARIJS (RTR) - Frankrijk heeft besloten om zijn boeren te steunen met een miljard frank (ongeveer 332 miljoen gulden). Donderdag maakte premier Chi rac bekend dat de directe steun, in de vorm van belastingverlagingen en subsi dies, bedoeld is om boeren in achteraf gelegen gebieden te helpen. De steun moet de gevolgen opvangen van de jongste landbouwbesluiten in Brussel. Verder maakte Chirac bekend dat er nog eens twee miljard frank (664 miljoen gulden) zal worden besteed aan overheidsinvesteringen in de agrarische sector. Dat geld komt van de opbrengst van de privatisering van de bank Crédit Agri- cole, die zeven miljard frank heeft opgeleverd. De oppositie heeft de beslissing al direct een verkiezingsstunt genoemd. Nor maal gesproken wordt het geld dat de privatiseringen opbrengen (75 miljard frank sinds 1986) gebruikt om de buitenlandse schuld van Frankrijk te verklei nen. Over ongeveer twee maanden zijn er verkiezingen in Frankrijk. ZOETERMEER - Minister Deetman van onderwijs deelde donderdagmorgen in de Zoetermeerse basisschool De Koningshof projectboekjes uit voor actie 'Polio de wereld uit'. Ruim 1600 scholen ontvangen deze week de speciaal geschreven lesbrief over Indonesië. Premier Chirac Karin de Goey met voorzitter Van der Scheur. ZOETERMEER (ANP) - De ambtenaren, van oudsher de grootste groep leden binnen de uit verschillende fu sies ontstane ambtenarenbond AbvaKabo, zullen vol gend jaar een minderheid zijn in deze grootste FNV- bond uitmaken. Het aantal leden dat werkzaam is in de gepremieerde en gesubsidieerde sector (gezondheids-, welzijns- en be jaardenzorg) zal dan door de privatisering van de PTT - waar de AbvaKabo 26.000 leden heeft - meer dan de helft van het totaal uitmaken. Deze verwachting sprak AbvaKabo-voorzitter Van der Scheur donderdag uit tijdens de huldiging van het 250.000ste lid op het hoofdkantoor in Zoetermeer. De kwart-miljoenste is overigens wel een ambtenaar: de 23- jarige Karin de Goey uit het Brabantse Uden werkt als burgerambtenaar op de vliegbasis Volkel. DEN HAAG (ANP) - Familieleden, bu ren en vrienden die letterlijk en fi guurlijk talloze ouderen in ons land op de been houden, voelen zich vaak èn lichamelijk èn psychisch overbe last. De overheid pleit wel voor zo'n vorm van zorg, maar heeft veel te wei nig aandacht voor de situatie waarin deze zorgzame naasten zich bevinden. Tot deze conclusie komt het Studie- en Informatiecentrum voor Ouderenbe leid NFB in zijn rapport „Mantelzorg voor ouderen in vier Westeuropese lan den". Vastgesteld wordt dat de samen leving in ons land door de vrijwilligers wordt ontlast van een onschatbare hoeveelheid werk en een enorme ver antwoordelijkheid. De schatkist zou per jaar miljarden kwijt zijn als be- EDE (GPD) De medicijnen die men sen krijgen voorgeschreven als zij lij den aan een te hoge bloeddruk, kun nen het risico op een hartinfarct ver hogen. Dat stelde gisteren emeritus hoogleraar prof. dr. A.C. Arntzenius op het symposium „voeding en bloed druk" in Ede, dat door de Nederlandse Hartstichting en de stichting Voeding Nederland was georganiseerd. Arntzenius baseert zich op buiten landse onderzoeken, waaruit blijkt dat door medicijngebruik weliswaar de bloeddruk afneemt maar tegelijkertijd het cholesterolgehalte stijgt. Een hoog cholesterolgehalte leidt sneller tot hartaandoeningen. ZAANDAM (ANP) - Ahold (onder meer Albert Heijn) wil twee bedrij ven overnemen, waarmee de groot- verbruik-poot van Ahold zal worden versterkt. Het eerste bedrijf is Gebr. Hoefsmit Vleescentrale in Rotter dam, die is gespecialiseerd in uitbe nen en verpakken van vlees. De onderneming, waar 55 mensen werken, heeft als klanten grootver bruikers (kantines, instellingen en der gelijke) en horeca in het westen, mid den en zuiden van Nederland. roepskrachten deze zorg zouden over nemen. Toch wordt er bijzonder wei nig gedaan om de vaak moeilijke si tuatie waarin de zorgzame familiele den en kennissen zich bevinden ge makkelijker te maken, aldus de NFB. Voorts wordt veelal vergeten dat deze zorg een zaak van vrouwen is. Het zijn voor het grootste deel dochters en schoondochters die onbetaald hulp verlenen. Zij komen nogal eens onder groeiende druk te staan. Meer en meer moeten zij hun eigen wensen en ver langens opzij zetten, aldus de NFB. In het rapport worden situaties geïn ventariseerd en vergeleken in Ni land, Zweden, Groot-Brittannië Bondsrepubliek Duitsland als oi deel van de studie naar problem) voorzieningen voor de zorgzame ten. Volgende week wordt het rap gepubliceerd. Het wordt dan tevei topambtenaar van welzijn drs. B the ter hand gesteld als voorzitte: de Interdepartementale Werkp „Onderlinge hulpverlening". De» groep gaat de belemmeringen n het gebied van de onderlinge hulp lening in ons land en komt volg maand met haar eindrapport. NIJMEGEN (ANP) - De Katholieke Universiteit in Nijmegen begint 21 maart met de eerste academische cur sus voor 50-plussers in Nederland. Aan de cursus „Problemen van deze tijd, een verkenningstocht" kunnen alle mensen van 50 jaar en ouder mee doen die zich in staat achten universi tair onderwijs te volgen. De cursus is georganiseerd door de onlangs opge richte prof. Gerard Brom-stichting, een initiatief van ouderen uit de uni versitaire wereld. Met het toennemend aantal ouderen in Nederland groeit volgens de stich ting ook de behoefte aan nieuwe soor ten onderwijs. In het buitenland, waar al ervaring met academische cursus sen voor ouderen is opgedaan, is geble ken dat oudere intellectuelen een gro te behoefte hebben aan het bijbli op geestelijk gebied. Ook is de bel te aan het verdiepen van kennis e: zicht in een bepaald gebied groot De eerste cursus aan de KU won het voor- en najaar gegeven. Ou cursus met goed gevolg te doorli zijn ongeveer 300 studie-uren vei Die moeten besteed worden aan en werkcolleges, werkgroepen en schrijven van een werkstuk. De cii wordt verzorgd door docenten va vakgroep sociologie en beleids- stuurswetenschappen onder leii van prof.dr. J. A. P. van Hoof. Als de eerste academische cu voor ouderen een succes wordt w Nijmeegse universiteit in de komst verschillende cursussen! aanbieden. DEN HAAG (ANP) - Het is noodzake lijk dat er een rijksdienst komt voor de onderwater- en scheepsarcheolo gie. De dienst moet kunnen worden aangesproken voor alle aspecten van bedoeld cultureel erfgoed, dient een centrum voor onderzoek te zijn en moet een centraal depot vormen. Voor dit werk moet meer geld be schikbaar komen dan er thans voor wordt bestemd. Dit bepleit de Monumentenraad in een nota die hij donderdag op het ministe rie van WVC heeft overhandigd. Het beleid dat minister Brinkman voert zou volgens de raad niet alleen moeten reageren op de bedreigingen van het nationale bodemarchief onder water, maar zou dat ook moeten doen vanuit een stellingname waarin het culturele belang voorop staat, gericht op be houd van en zorg voor het culturele erf goed. Het beleid kan alleen doeltreffend wor den uitgevoerd als er een afzonderlijke rijksdienst voor wordt opgericht. Die nieuwe dienst moet in de visie van de Monumentenraad functioneren zoals de reeds bestaande Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek en de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. De raad vindt dat het beleid thans moet worden geformuleerd, nu in de nieuwe wet die de Monumentenwet vervangt, aandacht wordt besteed aan onderwater- en scheepsarcheologie. De laatste jaren zijn onder water veel archeologische vondsten gedaan, waarbij vooral historische scheepsw rakken de aandacht trokken. De Mo numentenraad constateert dat het na tionale bodemarchief onder water wordt aangetast door erosie, boringen, aanleg van pijpleidingen, baggerwerk en het duiken naar kostbare voorwer pen. De Monumentenraad signaleert de problemen van het bodemarchief on der water en van scheepsvondsten in drooggelegd land. Kernprobleem is de voortijdige verstoring van vondst complexen. Dat gebeurt als mensen aan de slag gaan zonder deskundig on derzoek en zonder dat een vondst goed wordt gedocumenteerd. Als het gaat om gebouwde monumen ten en om archeologische monumen ten op het land kent Nederland wel een traditie van bescherming en beheer van het culturele erfgoed: de rijks dienst voor de monumentenzorg en die voor het ouderheidkundig bodem onderzoek. Door het ontbreken van zo'n dienst voor onderwaterarcheolo- gie heerst er onduidelijkheid over het beleid bij alle betrokkenen: onderzoe kers, duikers, bergers en overheidsin stanties, aldus de Monumentenraad. In zijn nota beveelt hij ook concrete maatregelen aan. Die hebben betrek king op onder andere de plicht vond sten te melden, de gang van zaken bij het noodzakelijk onderzoek, de be scherming, de bevoegdheid tot opgra ven en het verlenen van vergunning daartoe. GRONINGEN (ANP) - De Delftse poli tie krijgt binnenkort assistentie van deskundigen bij de hulp aan slachtof fers van misdrijven. Staatssecretaris Korte-van Hemel van justitie heeft dat donderdag in Groningen aange kondigd. Het gaat om een experiment. Het geven van goede informatie aan slachtoffers verloopt volgens de staatssecretaris niet zonder proble men. Dat geldt ook voor het tot stand brengen van een schaderegeling tus sen dader en slachtoffer, alhoewel de mogelijkheden daartoe beperkt zijn. Om die knelpunten te verbeteren wil het rijk bij wijze van proef deskundi gen op het gebied van de omgang met slachtoffers en op dat van schaderege lingen aan de politie toevoegen. Daar naast zullen medewerkers van politie en openbaar ministerie extra getraind worden in het begeleiden van slachtof fers van misdrijven. De staatssecretaris sprak op een con gres over slachtofferhulp in Gronin gen, georganiseerd door het Buro Slachtofferhulp. Tijdens dit congres wisselden burgemeesters, officieren van justitie, politiechefs en vertegen woordigers uit de sociale en maat schappelijke hulpverlening ervarin gen met elkaar uit. Vorig jaar april traden richtlijnen voor politie en openbaar ministerie op het gebied van slachtofferhulp in werking. Een eerste en beperkte ana lyse van de uitvoering van deze zoge heten Vaillant-richtlijnen heeft gens de staatssecretaris aangeto dat slachtoffers vaak geen idee I ben van datgene wat zij van politi justitie kunnen verwachten. Ovei algemeen wordt aangenomen twintig procent van de slachtol van ernstige misdrijven op kortei langere termijn geestelijk en melijk klachten krijgen. DEN HAAG (ANP) - Een bank in den is voor 95.000 pond ofte 317.000 gulden opgelicht. Een 45- ge en een 48-jarige Hagenaar zij verband hiermee aangehouden, a de Haagse politie donderdag. Op 13 januari gaf een Engelssprekf man een bank in Londen opdrt 95.000 pond over te maken naar ee kening in Leidschendam. De deed dat, maar ontdekte korte ti ter dat de door de man ingelevf cheque namaak was. Op de reke: in Leidschendam werd beslag ge" maar er stond toen nog maar 141 van de 317.000 gulden op. De weet niet wat er met het verduf geld is gebeurd. De 48-jarige Hagenaar was de hoi van de rekening in Leidschendam dus de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 6