Ministerie justitie moet kleiner en beter La Cicciolina bedreigt de Belgische zeden Kou kan vreugde over vertrek Sovjet-raketten niet drukken Minderwaardigheden PZC/ °P'n'e en achtergrond denkwijzer Video bestudeerd Opvoeders Teveel treinen met ra- 7 ketten zijn de laatste jaren deze kant op gekomen. Het is een goed teken dat er nu eens een vertrekt". Woorden van Ursula Groszer van de Oostduitse communistische partij uitgesproken in een koud Bischofswerda, vlakbij Dresden. Getuige Dolblij Zelfwaardering Brainstormen Arbeidsplaatsen weg VRIJDAG 26 FEBRUARI 1988 (Van onze correspondent Hans de Bruijn in Brussel) Wat in Italië mag, mag nog niet in België. En zeker niet in Brus sel. Een blote borst, dat gaat nog. Maar hoogstandjes die de Belgische zinnen nog meer prikkelen kunnen niet door de beugel. Ilona Staller is gewaarschuwd. 'La Cicciolina', zo als Staller in Italië wordt genoemd, is wereldwijd bekend sinds zij zich letterlijk met lichaam en ziel in de Italiaanse verkiezingsstrijd wierp en voor de radicale partij een zetel in het parlement won. Staller, wier handelscmerk het te pas en te onpas ontbloten van haar bor sten is, komt vandaag naar België. Niet zozeer op een politieke toernee, maar als een sexy showgirl. Per slot van rekening is dat (en pornoster) haar echte beroep. Op beide dagen treedt zij op in de Brusselse club Ca nal Street. Telkens 600 Belgen be taalden 105 gulden voor de al weken uitverkochte shows met diner. Maar de Brusselse justitie weet met dit ge beuren niet goed raad. België is een preutse natie. In sex- flims wordt hevig gesneden, prostitu tie is officieel nog verboden, bloot mag alleen in besloten clubs. En wat La Cicciolina doet gaat ook al verder dan in België gebruikelijk en geoor loofd is. Het parket heeft daarom de gerechtelijke politie de opdracht ge geven Staller (38) waar ze ook gaat op de voet te volgen. De agenten moe ten haar onmiddellijk arresteren zo dra zij de 'goede zeden' aantast. In België geniet zij niet van parle mentaire onschendbaarheid, die haar in haar thuisland Italië zoveel vrijheid geeft om zich te ontbloten. Daar leidde dat nooit tot problemen maar, zoals gezegd, Italië is België niet. Voor La Cicciolina overigens een geboren Hongaarse is België het tweede land waar zij buiten Italië op treedt. Eerder was Spanje aan de beurt. In Brussel zal zij verschijnen voor de tv en een kostuum overhan digen aan Jeanneke Pis de vrou welijke tegenhangster van Manneke. Politiemensen hebben echter een vi deo-opname van haar eerdere optre dens 'bestudeerd' en hebben vastge steld dat zij niet schroomt over Bel gische schreven te gaan. Hard optre den is dan ook absoluut noodzake lijk. Hoe huiverig de Brusselse justi tie tegenover al te vrijmoedige sex staat, is de laatste weken al meer ge bleken. De Belgische kijker ver keert in de al dan niet gelukkige omstandigheid dat hij achttien tv- zenders kan ontvangen uit alle buurlanden. Nu worden de laatste maanden op di verse van die zenders sexy program ma's uitgezonden van het type van Veronica's Pin Up Club. Een stiptea- se, sex-adviezen, brieven van kijkers, gesprekjes met bekende artiesten over sex, straatinterviewjes en frag mentjes uit sexfilms. Op de Franse zender Antenne 2 heet dat 'Sexy Fol lies' en 'Des Sourires et des hommes', op France 1 'Super Sexy', op RTL 'Charmes' en 'Series Rose'. En dus Pin Up Club. Niet altijd even smaak vol, maar het gaat nooit over de schreef en porno is het zeker niet. Elke Belg kan al die buitenlandse programma's maandelijks via de ka bel op zijn scherm ontvangen. De jus titie kan daar weinig tegen doen. Maar wanneer het wel kan aarzelt de Brusselse Hermandad niet. Toen de franstalige Belgische omroep RTBF onlangs een uitzending aan al die programma's wijdde, werd ingegre pen. RTBF deed dat in een programma over juridische kwesties, 'In naam van de wet' geheten. Het ging over de zedenwetgeving en er zaten wat frag menten in uit de hierboven beschre ven programma's. Dat ging toch te ver. Het parket startte een heus on derzoek tegen de RTBF. De band van het programma werd in beslag genomen. Een nationaal beleid zit hier niet achter, want wat in Brussel verboden is mag elders wel en ander som. Maar wat iedereen al gezien had nog eens uitzenden, dat mag volgens officier van justitie Francois Poel man niet. Het onderzoek loopt nog. Diezelfde Poelman heeft nu de actie tegen La Cicciolina bevolen. Maar hij zal het nog druk krijgen, want Staller heeft in België een navolgster gekre gen in de jeugdige restauranthoud ster Christine Delvoye. Zij wil ook de politiek in, gebruikmakend van haar twee sterke punten. Nu is Christine D., zoals zij zich noemt, geen gewone horeca-vrouw. In haar restaurant 'Bruxelles Boum Boum' loopt het vrouwelijke personeel met ontbloot bovenlijf rond. Christine (28) wil in 1989 lid worden van het Europees Parlement. Zij heeft al contact gezocht met enkele Waalse partijen, maar welke zegt zij niet, evenmin als het resultaat. Een programma heeft zij ook nog niet. Wel wil zij pleiten tegen verouderde seksuele normen en gaat zij geld in zamelen voor een anti-AIDS-cam- pagne. Door René Diekstra) Als kind en als tiener voelde ik mealtijdminder danmijnleef- üjdgenoten. Ik was lelijk, klein, een schlemielig lichaam dat er met spor ten en bij de meisjes niks van terecht bracht. Ik zat heel vaak gierend van jaloezie, maar ook met stil verdriet in de bioscoop te kijken naar al die stoere filmbinken. Ik voelde me dan door de schepping verschrikkelijk onrechtvaardig behandeld. Zelfs toen mijn eigen films een succes wer den bleef dat gevoel van muider- waardigheid van binnen toch zitten. Ik ben dus zelden echt gelukkig". Aan het woord is Woody Allen - be roemd, rijk, partner van de mooie en al even succesvolle Mia Farro - in een openhartig interview in het blad Fi garo Magazine. Het lijkt maar moei lijk te geloven dat iemand in zijn si tuatie gebukt kan gaan onder min derwaar dgheidsgevoelens. Toch kan dat heel goed. Uit een onderzoek onder 100 succesvolle managers en wetenschappers bleek dat bijna een derde van hen diep weggeborgen het idee heeft dat ze bedriegers zijn. Bedriegers in de zin van personen die op de een of andere manier, welke weten ze vaak zelf niet, de buitenwe reld een rad voor ogen hebben weten te draaien en daardoor maatschap pelijk veel verder zijn gekomen dan ze op grond van hun talenten of ca paciteiten wel verdienen. Een van de managers zei het zo: „Altijd is er op de achtergrond de angst dat op een dag de wereld, de andere mensen, wakker zullen worden en zullen zien wat ik werkelijk waard ben en me dan meteen zullen wegjagen, me zul len afdanken". Het opvallende is dat, net als Woody Allen, de meeste van deze 'bedrie gers' dat idee hadden zolang ze het zich konden herinneren. In elk geval al sinds hun puberteit. Het is inder daad zo dat het beeld dat wij van on szelf hebben vaak sterk is bepaald door ervaringen in onze vroege kin dertijd en in het begin van de puber teit. Heel jonge kinderen hebben nog geen duidelijk beeld van zichzelf. Ze kunnen zich wel slecht, schuldig of juist heel goed over zichzelf voelen, maar die gevoelens wisselen snel en worden vooral bepaald door hoe be langrijke volwassenen, vooral ou ders, tegenover hen staan op een be paald moment. Straf of een uitbran der, vooral als het gepaard gaat met het terugtrekken van genegenheid door de ouder, kan een jong kind tij delijk onlust doen voelen. Maar vijf minuten later, als de aandacht door iets spannends wordt getrokken, is dat gevoel alweer verdwenen. Pas geleidelijkaan ontwikkelt het kind een min of meer samenhangend beeld van zichzelf, een beeld dat aan vankelijk vooral de spiegel is van wat anderen ervan vinden. En daar zit 'm ook de kneep. Heel grof gezegd kunnen opvoeders te genover hun kinderen twee houdin gen innemen, die elk heel verschil lende gevolgen kunnen hebben. De ene houding is die waarbij de ouder bepaald gedrag of bepaalde neigin gen van het kind duidelijk goed- of afkeurt zonder daarbij het kind het gevoel te geven dat het als persoon tje, mensje wordt afgewezen. Bij slecht gedrag gaat de ouderlijke lief deskraan dus niet meteen dicht. Het (Van onze correspondent Hans Hoogendijk om Bonn Een uur later vertrok de eerste trein: 34 wagons met 25 raketlanceerwagens en een nog onbekend aantal raketten. Terwijl uit het koper van de Russische militaire kapel een afscheidsfanfare dreunde, trok een Russische lokomo- tief de trein, terwijl een Oostduitse loc duwde. Het was bijna symbolisch, want Mos kou plaatste deze SS-12 raketten on geveer vier jaar geleden als antwoord op de stationering van de eerste Ame rikaanse kruisraketten in West-Euro pa. Oost-Berlijn heeft steeds moeite gehad met dit besluit en de Oostduitse staats- en partijleider Erich Honnec- ker beloofde begin dit jaar al dat deze wapens weg zouden gaan zelfs voordat het akkoord over de middellange af standswapens tussen Moskou en Was hington was geratificeerd. Ongeveer 1500 inwoners van Bischofs werda waren er getuige van. Enkele gaven toe nog nooit zoveel Russische militairen te hebben gezien, terwijl er in hun buurt toch vele duizenden zijn gelegerd. De meesten wisten tot don derdag niet eens dat hun stad basis was geweest voor nucleaire raketten. De vreugde aan beide zijden was desal niettemin oprecht. De Oostduitsers waren blij dat dit duivels tuig. zoals Erich Honnecker de kernwapens noemt, verdween en de Russische sol daten waren opgetogen omdat ze na vier jaar DDR weer terug konden gaan naar hun vaderland. Natuurlijk werden er grote woorden gesproken over deze aftocht. Even vanzelfsprekend werd het eigen initia tief in alle toonaarden geprezen en het ij Westen opgeroepen ook in actie te ko- I men. De deels vrijwillig toegestroomde in- woners waren meer onder de indruk van de trein met zijn dodelijke lading dan van deze propagandistische kre ten. De Russische commandant van de raketteneenheid Vladimir Jan- kowski, liet een raketdrager van zijn beschermende omhulsel ontdoen en iedereen mocht zich er van overtuigen dat het om echte lanceerwagens ging. Over de raketten en hun nucleaire la ding was hij wat vager. „Maar", zo ver zekerde hij, „voor 29 februari is er niet een raket van dit type meer in de DDR". Terwijl de Russische en Oostduitse militaire kapellen er flink wat koper tegenaan gooiden, ontstond er een buitengewoon vrolij ke bij na opgeluch te stemming. Voor de Oostduitsers was het een openbaring mee te kunnen luisteren naar de vele gesprekken die de toegestroomde westerse journalis ten met Russische soldaten voerden. Zo'n openheid hadden ze in de vier j aar dat de Russische rakettroepen bij hun stad gelegerd waren nog nooit meege maakt. De Russische soldaten maakten van hun hart beslist geen moordkuil. In elk gesprek werd duidelijk dat ze dolblij waren weg te kunnen. Menig achter blijvende Rüs had het zichtbaar moei lijk toen de eerste 150 gelukkigen in de speciale wagons stapten. De Russi sche dirigent liet tijdens het vertrek een duidelijk niet op het programma staande afscheidsfanfare blazen en en kele honderden inwoners van Bi schofswerda keken of de lange trein met de Russische loc voor en de Oost duitse achter wel echt achter de hori zon verdween. Een van hen zei: „Ik weet niet of hij nu naar het Oosten of naar het Westen rijdt, maar het belangrijkste is dat die dingen weg zijn". Weg is naar de Sov jet-Unie, waar de raketten zullen wor den vernietigd en de lanceerwagens worden omgebouwd voor een civiel doel. kind ontwikkelt op die manier i fundamenteel gevoel van vertri wen of veiligheid bij zijn opvoeé en later ook bij andere mensen: ik faal, dan nóg kan ik bij hen recht". Op die manier krijgt het de gelegt heid om zonder al te veel angst o de schaduwkant, de minder gunst kanten van de eigen persoonlijkht te onderzoeken en is daardoor ooi een betere positie ze te verander Bovendien ontstaat daardoor lerantie voor de eigenaardighei van anderen. De kern van deze hi ding kunnen we omschrijven m een mens die zich slecht gedraag, daarom nog geen slecht mens ent mens die zich goed gedraagt is do om nog niet (een in alle opzicht goed mens. De andere opvoedershouding, helaas veel vaker voorkomt, is en waarin het gedrag, de eigenaan heden of het uiterlijk van het kind palend is voor de liefde of geneg heid die het ontvangt. Het kind kt met een heel slecht rapport thuis de ouder roept ontsteld: „Hoe kui me zoiets aandoen, je snapt toch ker wel dat ik zwaar teleurgesl ben in mijn eigen kind". Zulke kinderen groeien op met idee dat watje als mens waard b bepaald wordt door watje prestt of afhangt van wat anderen vai I vinden. Helaas zijn het niet all 1 ouders, maar de samenleving in P algemeen die zo'n houding van 'bi i selijke waarde op voorwaart I sterk benadrukt. Daarom zijn er L veel volwassenen die ervan o: tuigd zijn dat anderen hen all 1 maar accepteren, hen mogen, al geen fouten maken, niet stottere i zenuwachtig zijn, als ze prestatie h veren. Kortom, als ze goed en cov. tent zijn. r Zulke mensen zijn altijd gespan over hoe ze 'het doen', hoe ze over men. Zelfs als ze het ene moment r ces hebben blijven ze zich zorgen r ken of dat succes wel blijft en ofzi I een bepaald moment toch niet zu 1 falen en daarmee alles verlie Schadelijk is vooral dat jongerer I volwassenen, die met dit idee >g zichzelf opgroeien, juist daar d sterk geneigd zijn zich te concen j ren op de ontwikkeling van een er iets waar ze goed in zijn of talent I lijken te hebben. Of dat nu werM studeren, sporten, hun uiterlijm zelfs hun huwelijk is. M Het hele gebouw van hun zelfwi dering rust als het ware op dat punt waarop ze al hun aandach energie richten. Gaat er op dat j op een bepaald moment iets fout, dondert ook heel hun gevoel van respect in elkaar. Zoals een man, buiten zijn schuld om werkloos geworden mij ooit eens zei: „Ik andere mensen niet meer goed or, ogen te komen. Nu ik mijn werk meer heb voel ik me niks meer er feit dat het mijn schuld niet wc I nauwelijks een troost". Hetzelfde overkomt mensen die hele gevoel van zelfrespect heb opgehangen aan een relatie of hun rol als ouder. Loopt de relati de klippen of worden ze als o\ aan de kant gezet door hun kind, voelen ze zich reddeloos min waardig. Ze vergelijken zich mei dere mensen, wiens relatie of gez werk wel goed lopen, en vragen dan vaak wanhopig af waarom die mensen wel lukt en hen nie stilte geven ze zichzelf dan mei het antwoord dat er men hen iets damenteels mis moet zijn, dat ze. net zulke goede of volwaardige i sen zijn als de rest van de mens) Bij jongeren zien we vaak hetzi minderwaardige idee over zici vanwege het feit dat ze zich lelijk den of een lichamelijke hand hebben. Mensen met minderwaardigheid dachten gaan zich daar vaak naar gedragen. Ze durven mh ondernemen minder, trekken sneller terug als dingen moeilijk den, en worden daardoor werk minder aantrekkelijke personen ze zouden kunnen zijn. Veel me, denken dat ze het minder goed in het leven omdat ze minderwaa zijn en daardoor doen ze het i ook minder goed en voelen ze minder gelukkig. Er is een Japans verhaal dal prachtig laat zien. Een samot zo'n trotse ridder, bezocht op een een oude wijze Zen-meester. De der was heel beroemd, maar toe de wijze man zag met zijn innenn gezicht, zijn stralende ogen, zijn pathie voor alle levende dingc alle mensen die om zijn raad men, voelde hij zich plotseling derwaardig. Hij vroeg aan de /M ter: „Waarom voel ik me mh waardig? Een ogenblik gele voordat ik hier kwam, voelde ii nog prima. Maar zo gauw ik u za gon ik me minder te voelen. Zo h -g me nog nooit gevoeld. Ik heb de )p vele malen onder ogen gezien, r® ik was nooit bang. Waarom nu a De oude man zei: „Wacht. Wan vanavond iedereen weg is zal ik\ woorden". De hele dag kwame mensen de meester raadplegen ridder begon zich steeds mi waardiger te voelen. Toen er (I de avond niemand meer was, ij hij: „Nou, geeft u mij nu het woord"? De oude man zei: „Kon\ naar de tuin". Het was volle ma> het licht ervan scheen op de bonfi de tuin. De wijze zei: „Kijk naam twee bomen hier. Die ene grote kleine ernaast, die nu in volle sem staat. Beide staan ze al ji naast elkaar in mijn tuin, e7i| heeft nooit problemen gegevei kleine boom heeft nooit tegen deI te gezegd: „Waarom voel ik me derwaardig naast jou? Deze bo klein en die andere is groot. Wa heb ik nooit iets over minden digheid gehoord"? De ridder zonk in gedachten en zei toen: dat ze zich niet met elkaar ver ken". Waarop de oude man woordde: „U kent dus het antw Ook kleine bomen bloeien pra als ze zich niet met andere ver ken. er (Van onze verslaggever Bart Jochems) Kleiner en beter. Dat zijn de tover woorden waarmee de ambtena ren van het ministerie van justitie al enkele maanden worstelen. Het de partement van Korthals Altes, dat zich in vergelijking met andere de partementen al 'slank' mag noemen, moet vóór 1990 personeel inleveren om het predikaat 'rank' te verdienen. „Je kunt voor zo'n afslanking botweg de kaasschaaf hanteren, maar dan weetje absoluut niet watje boven het hoofd hangt. De operatie die op het de partement is doorgevoerd, gaf meer zicht op de eindresultaten. Het pretti ge gevoel blijft hangen dat je zelf de knelpunten in de organisatie hebt kunnen aangeven", zo omschrijft een ambtenaar van het ministerie zijn te vredenheid. Naast de door het regeerakkoord ver ordonneerde afslanking werd een tweede doelstelling voor het onder zoek bedacht; de organisatie moest niet alleen kleiner, maar ook beter. Het organisatiebureau McKinsey le verde een plan de campagne en in no vember 1986 werden talloze gesprek ken gevoerd binnen en buiten het de partement. Begin maart 1987 startte het hoofdonderzoek, dat de naam 'Rechtdoor' meekreeg. Voor een efficiënt verloop van het on derzoek werd het ministerie opgedeeld in kleine eenheden, 43 in getal. In pe rioden van 6 weken werden de werk zaamheden van elke eenheid exact in kaart gebracht aan de hand van een immense hoeveelheid formulieren. De ambtenaren hielden hun werk zaamheden van dag tot dag bij. „Hier en daar gingen de wenkbrauwen wel eens omhoog bij de aanblik van al dat papierwerk". De 'eenheidsmanager' verzamelde de paperassen en bereken de wat elke ambtenaar het departe ment kostte. Op grond daarvan deed de manager besparingsvoorstellen. De resultaten kwamen in een samenvat ting bij de stuurgroep terecht, die de uiteindelijke plannen uitbroedde. „Alle ambtenaren hebben er aan mee gewerkt. Regelmatig vonden 'brain storm-sessies' plaats. De honderden ideeën voor een efficiëntere werkwij ze kregen het stempel A, B of C. In de A-categorie alleen de ideeën die zo snel mogelijk dienden te worden uit gevoerd. De C-lijst omvatte plannen die niet uitvoerbaar werden bevon den; die verdween in de prullenbak" Zo werd het hele departement doorge licht. De ruim zestig sleutelfiguren ir het onderzoek kregen voor hun in spanningen een douceurtje. Vel€ maanden leverden zij, vaak onbetaald overwerk en het ministerie zocht er vond een manier om ze daarvoor te be ionen. Artikel 79 van het Rijksambtenaren reglement voorziet in een gratificatif voor 'bijzonder loffelijke dienstver richtingen'. Naar gelang hun betrok Sovjeimilitairen met Oostduitse kinderen op hun arm, kort voor hun vertrek vanuit Bischofswerda. kenheid bij het onderzoek ontvinger de sleutelfiguren zeven- of tienduizenc gulden bruto. Om tot een netto-bedra| te komen moet van dat bedrag 40 tol 80 procent (naar gelang het salaris var de onderscheiden ambtenaren) wor den afgetrokken. Het totale bedrag aan gratificaties kwam op 600.000 gul den. De eindafrekening van het onderzoek kan nog niet gemaakt worden, omdat het onderdeel 'automatisering', eer deel-onderzoek van 'Rechtdoor', nog niet is afgerond. Op de totale kosten is derhalve geen peil te trekken. Boven dien leert alleen de toekomst welke be sparingen de nieuwe organisatie tot gevolg heeft. Toch heeft een ambtenaar al enige ver beteringen geconstateerd: „Vergade ringen worden alleen belegd als ze ook werkelijk zin hebben, brieven worden sneller beantwoord. Alleen de verant woordelijke ambtenaren zetten para fen onder notities en andere papie ren". Blijft staan dat Justitie vóór 1990 ar beidsplaatsen moet inleveren. Drie honderd banen verdwijnen, maar tege lijkertijd blijkt elders extra mens kracht noodzakelijk, zo wees het on derzoek uit. Per saldo komt de afslan king tot 1990 neer op 200 plaatsen. Van gedwongen ontslagen is geen sprake. Op het departement zijn weinig onte vreden geluiden te horen. „De onder zoeksmethode van McKinsey wordt ook in het bedrijfsleven gebruikt", gniffelt een ambtenaar. „Het blijkt dat het allemaal efficiënter kan op het mi nisterie". Om vervolgens uitgebreid te mijmeren over de vraag of er meer overheidsinstellingen in aanmerking komen voor een onderzoek. Bij Ver keer en Waterstaat zijn ze daarmee in elk geval al doende. Wel geeft de ambtenaar toe blij te zijn dat het onderzoek grotendeels is afge rond. „De taakstelling wordt ge haald", zo verzucht hij over de af te stoten arbeidsplaatsen. Korthals Altes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 4