SIGNALEMENT kunst in variaties Jóbmmunicatie pzem-galerie OPEN jan van leeuwen (1943) PZC/ vrijdagkrant ro overs kuiperspoort symmetry 88 glas in lood soif samenwerking valdimarsson dauvillier jordans ar quite ctonia luchtfoto's bekenes eric brandts menken geert meyer galerie 47 ei la strada zkc van de vijsel keramiek kunst technieken: keramiek Is 95% ambacht helaas. Pas als je de 55 voorbij bent beheers je het vak. Helaas, ja. Elke keramist heeft een haat liefde ver houding tot het materiaal. Je weet nooit wat er mis kan gaan. Je maakt iets, het gaat de oven in, pas na dagen kun je kijken omdat het heel langzaam moet afkoelen. Je weet: in de oven is van alles gebeurd. En toch wil je het zien. Hopeloos! Kera misten onderling, 't is soms één grote familie. Je ziet kleimen sen ook nooit gillend elkaar bestrijden. Je wisselt uit. Vanuit dat gevoel blijf ik werken. Het blijft zoeken afgebeeld: een zeefdruk uit het boek 'une lettre' verwerijstraat 28 middelburg 01180-16396 Schilderijen en gouaches van Kees Roovers over geome- trisch-optische meerzinnig heid zijn tot en met 31 maart te zien in de Ahrend-showroom aan de President Roosevelt- laan in Vlissingen. De tentoon stelling is te zien tijdens kan tooruren. In de vitrines van de Stichting Beeldende Kunst in de Middel burgse Kuiperspoort is een ex positie ingericht, met als the ma 'Poëzie, Natur Gestal- tung. De tentoonstalling bevat sieraden van Tina Gehlen en originele illustraties uit boek werken van Albert Verburg. De verbindende schakel zijn de sieraden waarin gedichten zijn verwerkt. Te zien tot en met eind maart. In de Sint Pieterstraat in Mid delburg vindt het gehele jaar het etalageproject 'Symmetry '88' plaats. Hieraan wordt deel genomen door een groot aantal buitenlandse kunstenaars, die op uitnodiging van de Middel burgse kunstenaar Ko de Jon ge, ieder een week de gelegen heid krijgen een werk te pre senteren waarin het begrip symmetrie gestalte krijgt. Tot en met 9 maart is Jürgen O. Ol- brich uit West-Duitsland aan de beurt. In galerie Bellemans aan de Oosterstraat in Axel is tot 5 maart een expositie van glas in lood te zien, ontworpen door de Temeuzense glazenier Peter Clijsen, die daarmee een beeld wil geven van de brede toepas singsmogelijkheden van glas in lood. De galerie is dagelijks, behalve op zondag, geopend van 10.00 tot 18.00 uur. In café Soif aan het Vlissingse Bellamypark is tot zondag 13 maart een foto-expositie van de kunstenares Renata Oos terveen uit Vlissingen. De titel van de tentoonstelling luidt Geisha. Oosterveen studeerde aan de kunstacademie in Gro ningen en aan AKI in Ensche de. Voor de expositie Geisha maakte de Vlissingse twee fo to's die op ééen negatief zijn ge nomen. De Middelburger Kees van Gilst heeft vier vroegere stu diegenoten aan de Jan van Eykacademie in Maastricht uitgenodigd om samen met hem te exposeren. Dat gebeurt tot en met 19 maart op twee lo- katies in Middelburg: de expo sitiezalen van de provinciale Kunstuitleen SBK aan de Kui perspoort en de gemeentelijke kunstuitleen Balans 17. Van Kees van Gilst zijn er onder meer grote tekeningen en wandobjecten te zien. Theo van de Goor uit Eindhoven toont kleine objecten, bouw- Geert Meyer, schilderijen en tekeningen in Galerie Esprit. seis van gevonden materialen die hij beschildert. Jan Roos uit Harlingen exposeert teke ningen en grote schilderingen op papier. Van Teuny Tukker uit Eindhoven zijn er tekenin gen en zeefdrukken en van Tul- ga Toksöz uit Aken tenslotte abstracte schilderijen. De ope ningstijden van Balans 17 zijn op woensdag, donderdag en vrijdag van 12 tot 17 uur en za terdag van 11 tot 16 uur. Bij de Kunstuitleen SBK kan men van dinsdag tot en met zater dag terecht tussen 13 en 17 uur en op donderdagavond van 19 tot 21 uur. bliotheek in Middelburg de tentoonstelling 'Arquitecto- nia, gisteren vandaag en mor gen' te bezichtigen. Deze expo sitie heeft een grote groep Amerikaanse architecten tot onderwerp, die zich op geen en kele wijze binden aan een be perkte vorm van ethisch den ken. In Miami staat een team van architecten, onder leiding van Laurinda Spear en Bernar do Fort-Brescia, internatio naal sterk in de belangstelling. Deze belangstelling is de reden waarom 'The centre for the fine arts' in Miami een tentoonstel ling van hun werk heeft opge- De reeks 'Zes jonge kunste naars' in galerie 'Bellamy 19' in Vlissingen wordt besloten door Stefan Axel Valdimarsson, af komstig uit IJsland, maar sinds twee jaar" afwisselend werkend aan de werkplaats voor beeldende kunst, de Jan van Eyck Akademie in Maas tricht, en zijn atelier in Rotter dam. Hij exposeert acryl-schil- derijen en tekeningen van forse afmetingen die een poëtische uitstraling hebben. De vormen zijn geabstraheerd, maar toch direct herkenbaar en roepen Kunstschilder Gera Dauvillier exposeert tot eind maart in de Rabobank aan de Lange Geere in Middelburg. Het gaat om een cyclus van 10 olieverfschil derijen, die een symbolische uitdrukking geven van ruimte, tijd en liefde ofwel Leven. Het eerste schilderij dateert van 1980, de laatste van 1987. De expositie is te bezichtigen tijdens openingsuren van de bank: maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 16.00 uur; don derdag ook van 19.00 tot 20.00 uur. In het restaurant van de scho lengemeenschap 'De Vaart' in Terneuzen is tot 20 maart een expositie te zien van litho's en potloodtekeningen van Theo Jordans. Hij studeerde aan de Academie Minerva in Gronin gen en woont en werkt in Groe- de. Naast zijn kunstenaar schap is hij docent aan middel bare scholen. Zijn werk omvat hoofdzakelijk in zwart-wit weergegeven landschappen. Tot 14 maart is op de eerste verdieping van de Zeeuwse Bi- steld. Deze expositie is nu ook naar Europa gehaald. Jacqueline Midavaine expo seert luchtfoto's in het gebouw van de VW aan het Stations plein in Goes. De foto's zijn al lemaal boven Zeeland ge maakt en geven onder meer een beeld van de Deltawerken. De expositie duurt tot 5 maart en is dagelijks te zien van 9.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. In Galerie Bekenes in Katten- dijke exposeren tot en met 6 maart drie Zuidbevelandse kunstenaressen. Francien van den Boogaart uit Kattendijke toont olieverfschilderijen, pen tekeningen en boetseerwerk. Nel Kuys uit Goes is aanwezig met handwerken en Janny Manneke uit Wemeldinge ex poseert kralenbreiwerk. De ga lerie is op zaterdag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. associaties op met golfbewe gingen, gezichten, instrumen ten of de boeg van een schip. De expositie, die zaterdag om 15.00 uur wordt geopend, is te zien tot en met 23 maart. De openingstijden zijn van dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur en op zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. In galerie Art-Titude aan de Singel in Vlissingen exposeert beeldend kunstenaar Erie Brandts een serie raketten en gemengde technieken. Het thema van deze tentoonstel ling, die tot zaterdag 26 maart loopt, is een visuele uitnodi ging om op reis te gaan in de fantasie. Kleurrijk staat de laatste trap van een groot for maat kunstwerk aan het begin of einde van een 'reis' in de vi trinegalerie. Daaromheen een escorte van kleine raketten, ritmisch geordend en door hun reperterende opstelling valt de vorm van de raket nog meer in het beeld van de trottoirbezoe ker. De Kloetingse kunstenaar Ge rard Menken exposeert tot sep tember in hotel-restaurant Terminus in Goes. Menken toont aquarellen met als the ma Zeeland. Schilderijen en tekeningen van Geert Meyer zijn tot en met 27 maart te zien in Galerie Esprit in Clinge. In zijn werk vormen voornamelijk het paard, de paardensport en drafbaanmo- tieven de onderwerpen. Daar naast zijn er ook schilderijen met een enkele scheepswerf, een winterlandschap en zonni ge stranden. De uit Groningen afkomstige kunstenaar (1937) was tot 1981 docent aan de Academie voor Beeldende Kunst Minerva en wijdt zich sindsdien uitsluitend aan de schilder- en tekenkunst. De ex positie wordt zaterdagavond om 20.00 uur ingeleid door Re- mi de Cnödder. Galerie Esprit is van woensdag tot en met zondag geopend van 13.30 tot 17.30 uur. John Maters exposeert beel den, tekeningen en collages in Galerie 47 aan de Dubbelstraat in Bergen op Zoom. De werken zijn tot en met 1 april te bezich tigen van donderdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur. 'Het versierde ei' is de titel van een tentoonstelling die van 1 maart tot en met 4 april is inge richt in Galerie Arthouse in Biervliet. De collectie omvat eieren die een kunstzinnige be handeling hebben ondergaan van Wil van Maanen, Els Vis ser, Annie de Bruyn, Mylène de Theye en Loes Cozijnsen. Daarnaast zijn er droogbloe men van Lucia Robert-Wijnen en aquarellen van Krijn Dool aard. Arthouse is dagelijks ge opend van 9.00 tot 12.00 uur en op zaterdag bovendien van 13.00 tot 16.00 uur. De zonda gen 27 maart en 4 april kan men in de galerie terecht tus sen 14.00 en 17.00 uur. In La Strada in Goes is tot en met 6 maart een expositie inge richt van Johan Adriaanse. Het thema van de tentoonstel ling is 'Het leegstaande'. Adriaanse toont olieverfschil derijen en tekeningen. De ope ningstijden zijn maandag tot en met zaterdag van 11 tot 20 uur en zondag van 16 tot 20 uur. In het Zeeuws Kunstenaars Centrum in de Middelburgse bibliotheek is tot en met 3 maart een expositie ingericht van Fiet van de Vijsel, Carlo Ponti en Mike Werkhoven. De exposanten tonen respectieve lijk collages, fotografie en gra fiek. Daarnaast is keramiek te zien uit een privé-collectie. De openingstijden zijn maandag avond van 18 tot 21 uur, dins dag tot en met vrijdag van 10 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 13 uur. RIJDAG 26 FEBRUARI 1988 ei I n skening van Fiet van de Vijsel. bt Zeeuws kunstenaarscentrum 2 nteert momenteel een ^fjieiden maar gevarieerde meling kunst: tekeningen '9| llages, foto's, keramiek en ek. De houtsneden van Werkhoven zijn trgebleven van de vorige nsitie: grote expressieve en met de strijd van zee b land. Het andere werk is w', althans niet eerder ;n de muren van het ZKC Z ind. jnet het oudste te beginnen: tadsgezichten van Carlo i, een Italiaans fotograaf, ch specialiseerde in >gezichten. Rond 1860, dus eveer tegelijkertijd met de jt mst van het i ij essionisme, gaf hij een al albums uit onder de titel: irdo di Venezia'. Een achttal daaruit is nu op de tweede fleping van de Zeeuwse otheek in de fotogalerie van KC te zien. Ponti zocht kteristieke plekken op en er zijn camera neer in de e ochtend of late iddag; de schaduwen en het jeringe contrast in de men wijzen daar op. Zo zien t San Marcoplein, bruggen, alle waterwegen waar zich tal drukgebarende leliers bevinden. Opvallend ftr is dat de haarscherpe die drukte niet tonen, ijds moet dat een bewuste zijn geweest, anderszijds t dat samen met de [zakelijk lange leii tings tijden. Die pkomen dat sporen van (Slopende mensen zich in de Delige colodiumlaag leien. Die gevoelige laag was rigens op glasplaten gebracht, zodat fotograferen I jaren betekende, dat er k gesjouwd moest worden, itilte die van Ponti's reien afstraalt, ombineerd met de grote ïrpte en de evenwichtige positie, geeft de foto's een ze monumentaliteit, [essantis dat de ssionistische schilders nu e beweging in gezichten vastlegden en Jaarbij mede op foto's - met keel drukte - baseerden Rotterdamse kunstenares tekeningen, collages en e acrylschilderingen op in. Mensfiguren komen in al li lerk terug als levendige, Ijjsche tekens. Tekenen t, gezien de diepe krassen karton, ook in de acrylschilderingen de basis. Over de krassen brengt ze een dunne laag verf aan, meestal grijzig blauw. Dan start ze een ritmisch spel van lijnen, stevig neergezet, afgewisseld met verflagen in oker, blauw of bruin. De gestalten hebben niets naturalistisch: ze zijn elementaire aanduidingen van romp, hoofd, armen en benen. Je kunt zien dat het ene werk leidt tot het andere, vorm en compositie komen regelmatig in variaties terug. De gestalten van Fiet van de Vijsel hebben een sterke expressie. Ze zijn voor mij meer dan aardige krabbels, omdat hun steeds andere houding assiociaties biedt met gemoedstoestanden van en relaties tussen mensen. Soms ligt een gestalte hulpeloos op de rug, in een ander werk lij kt de houding veeleer een gevoel van ontspanning uit te drukken. De collages bestaan uit menselijke vormen, die Van de Vijsel uit zelf getekende en beschilderde bladen knipt. De grijze vormen hebben daardoor een genuanceerd en expressief karakter. Ze worden aangevuld "door vlot neergezette potloodlijnen. We zien in de reeks 'Schijnbewegingen' drie figuren die gelijktijdig lijken terug te deinzen voor iets dat niet in beeld is. Of twee gestalten, de één hautain, de ander agressief, in een soort patstelling tegenover elkaar. De houtskooltekeningen tenslotte, zijn direct en behalve levendig ook luchtig. Het handschrift van de kunstenares is net als in het overige werk krachtig. De getoonde keramiek, uit een particuliere verzameling, geeft een beeld van keramisten die zich op traditionele vormen als pot, vaas en schaal orïenteren, maar zich vooral richten op het onderzoeken van de expressieve kwaliteiten van die vormen. Daarbij speelt het ontdekken van steeds nieuwe mogelijkheden van klei en glazuren een hoofdrol. Zo draait Johan van Loon zijn vaasachtige vorm niet op de schijf, maar stelt hem samen uit dunne platen. De vorm is daardoor niet gaaf en rond, maar vrij en golvend. Van Loon maakt schitterend gebruik van glazuren om over de bruine vorm aan de buitenkant blauwe tekens te plaatsen. Aan de binnenzijde brengt hij een rose-achtige band aan in een kleur, die als grote vlek ook aan de buitenkant terugkomt. Fraai is de afwisseling van matte oos van Kees van Renessen en glanzende glazuren waarmee David Roberts hoekige banen op zijn vaas aanbrengt. De expositie bestaat uit zeer afwisselende vormen: een tere vaas van Gotlind Weigel die op een fragiele basis een wijd uitstulpende, golvende rand plaatst; een diep donkergroene paprika-achtige vrucht van Rolf Overberg, die onlosmakelijk met een bloempotvorm is verbonden; een elegant oprijzende vaas van Colin Pearson, die inventiefin plaats van oren vier gebogen kleiplaatjes aan de rand vastzet. Het meest boeiende stuk is voor mij de 'Doos' van Kees van Renssen. Hij bewerkt de buitenzijde ervan door er textiel met een bepaalde textuur in te drukken en brengt op de lichte wanden donkere tekeningen aan. Daarin zijn mensen te herkennen, onder andere een dood kind. De doos wordt door de tekeningen erop een klein maar indrukwekkend monument voor leven dat werd afgebroken. NICO OUT Vandaag de achtenveertigste aflevering van het Projekt Kunst Kommunicatie van de Middelburgse kunstenaar Ko de Jon ge. De achtste kolom als kunstkolom: een strikt persoonlijke invul ling van die ruimte door een Zeeuwse kunstenaar. Deze week is dat Jan van Leeuwen. (Kunst en Kommunicatie: elke week in de PZC-Vrijdagkrant. Correspondentie: Ko de Jonge, Postbus 7082, 4330 GD Middel burg). In de PZEM-galerie, die maandag officieel geopend wordt, in het hoofdkantoor aan de Poelendaelesingel in Middelburg treedt de Lewedorpse kunstenares Nelly van Nieuwenhuijzen op als eerste exposante. Zij toont aquarellen die het Zeeuwse landschap tot onderwerp hebben en tot en met 15 april te zien zijn. De PZEM-galerie, die primiar bedoeld is voor het ei gen personeel, is op werkdagen geopend van 9.00 tot 16.30 uur. v\.VP KB} tf <p VERVTHIN 'Bl i* EVERYTHING

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 27