BINNENHUIS '88 fictie naast traditie vrijdagkrant de vrij(e)dagkrant 22 auto/wonen 23 voeding/mode 25 denksport 26 uit 27 kunst en krant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT r r-; ontkrachting keukenshow afi redactie Walstraatpromenade 56-60 PZC-bijlagen 4381 EG Vlissingen advertentie en administratie: opening kantoren: hardrijders worden strenger aangepakt parket: een lang leven beschoren; belastingtips van haute cuisine tot stamppot de nieuwe haarlijn voor de zomer hersenwerk met schaken, dammen, bridgen en de wekelijkse puzzel videotips de uit-agenda met een selectie uit het theateraanbod en het programma van de zeeuwse bioscopen Een nieuwe aflevering van kunst en krant en het overzicht van de exposities in de omgeving vrijdagkrant t^pen woonkasteel met uin, en een gigantisch ei Inet daarin de visie van Rotterdamse studenten yp het wonen in de ko rtende jaren, vormen in iet oog springende on- ierdelen van de nationa- e woonmanifestatie Bin- renhuis '88 die vandaag vrijdag) in de Rotter - iamse Ahoy van start iaat. Traditie naast fictie in high-tech naast thea ter. Het publiek kan ken nis maken met onbeken de vormen, gepresen teerd in het 'ei' en op ver kenningstocht gaan door het woonkasteel. Opge- fouwd met 'moderne ma terialen in traditionele vormgeving. Compleet 'met torens en kantelen. Daarnaast biedt Binnen huis een overzicht van ^noviteiten op velerlei ge- f bied. Meubelnieuws, tuin tips, een keukenshow en ie nieuwe kleuren en ma terialen in de woning stof fering. Voor het eerst dit jaar maakt een huizenmarkt onderdeel uit van de woonmanifestatie. Beurs bezoekers kunnen daar een indruk krijgen van het aanbod aan koop- en f huurwoningen in het be heer van Eurowoningen en het Bouwfonds van Ne derlandse Gemeenten. Daarnaast wordt voor lichting gegeven over bij voorbeeld hypotheken. Binnenhuis wordt van- \daag, om 11 uur geopend en loopt tot en met zon- \dag 6 maart. De ope ningstijden zijn dagelijks vanll tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur. In het week einde 's avonds gesloten. e aandacht voor jonge ontwerpers neemt de ,tste jaren toe. Op diverse lirzen wordt ruimte |;reëerd waar zij hun visie op vormgeven kunnen tonen, worden ook prijzen kekend aan opvallende twerpen, zowel op het gebied i interieur-design als lustrieel ontwerpen. Voor t de laatste groep betreft jgen eindexamenkandidaten in de verschillende academies >ns land bijvoorbeeld via de chting Industrieel twerpen (ION) in Rotterdam mogelijkheid hun rkstukken te exposeren in de en expositieruimte van de N. Deze tentoonstellingen izen' dan vervolgens het hele id door. n van de mogelij kheden voor ïgeren om hun objecten te en zien aan een groot publiek le nationale lonmanifestatie Binnenhuis die vandaag van start gaat in loy in Rotterdam. Een aantal tdenten en oud-studenten van Rotterdamse Academie voor eldende Kunst verzorgt iens de beurs een presentatie, exposanten zijn afkomstig nde design-afdeling van de ademie, richting interieur-ar- itectuur. i, laten we ze voor het gemak bar Rotterdammers noemen, lengen hun presentatie in de Irm van een 'woontheater'. Een jeater waarin leefstijlen zijn [creëerd. Het theater is (baseerd op de meest erieure vorm die er is, het ei. ijonge ontwerpers noemen In presentatie dan ook 'Het pnenste Ei'. Binnen bermen, opgebouwd in de Irm van een ei, zijn de frkstukken van de ""■7 academie-studenten opgesteld. Albert Bos, docent aan de Rotterdamse Academie en tevens één van de exposanten, legt uit wat voor uitgangspunt de studenten voor ogen hebben gehad bij de creatie van hun woontheater. „Het gaathierom eindexamenstukken van de afgelopen jaren en om werkstukken die het laatste semester zijn ontstaan. De objecten doen een beroep op het toekomstige. Het zijn idee-schetsen in de ruimte, die een sfeer en ambiance aangeven hoe de studenten denken dat q ver drie of vier j aar een interieur eruit zal zien. Het zijn in feite ideëen die nog verder uitgebroed moeten worden". De geëxposeerde objecten, kastmeubelen, tafels en zitmeubelen, onderscheiden zich vrijwel allemaal van de meubelen zoals wij die kennen door hun gebrek aan functionaliteit. Albert Bos: „De functie is slechts de aanleiding om te komen tot een expressie van emoties". Zo is er een stoel te zien waarin je niet kunt zitten. De stoel is opgebouwd uit vierkante houten balkjes met in het midden een gat. Daardoor loopt een rubberen pees die alle verbindingen aanspant. Zodra je in die stoel gaat zitten, of hem zelfs maar vastpakt, verzakken die verbindingen. 13 -1 Ontkrachting van het bekende Rotterdamse Kunstacademie Boy Bastiaans) Het idee hierachter is dat het voor het oog bekende niet zo bekend hoeft te zijn. Het is in feite een ontkrachting van het bekende beeld. De schermen die het ei vormen zijn geschilderd in 'maagdelijk wit' zoals de ontwerpers het zelf noemen. De objecten bieden wel een kleurige aanblik. Uiteenlopend van de paarse poot van een tafel tot een felrood dessin in een zitmeubel. Dit kleurenspel wordt verlevendigd en veranderd door gekleurd licht dat van bovenaf op de werkstukken valt. De bedoeling van dit spel met kleuren is om theatraal te zijn, overdreven expressief. Het werkt mee aan de demonstratie van gevoelens. De bedoeling van de studenten is dat mensen in de toekomst in hun eigen omgeving geschokt raken juist door die omgeving". Ook de vorm van het woontheater zelf'past' niet Draai-schuifstoel Rotterdamse Kunstacademie, Dick Heydra) binnen de overige ruimte in AhoyOok hier is opzet in het spel. De studenten omschrijven het zo'de plaatsing van het theater in de beschikbare ruimte is zo dat iedere verwantschap hiermee ontkent wordt. Zowel qua kleur, vorm, richting als ruimte. Dit schept ook vanaf de buitenkant een theatrale werking, door de enige positieve eigenschap van de beschikbare ruimte, de hoogte, te benutten. 'Wulpse' paden kronkelen zich door de hoofdingang het ei binnen en bieden de beursbezoekers de gelegenheid om de objecten van verschillende kanten te bekij ken. Maar Binnenhuis biedt niet alleen fictie. Ook voor het hedendaagse wonen is voldoende ruimte. In een niet alledaags bouwwerk, een twintigste-eeuws 'woonkasteel' presenteert het Rotterdamse ontwerpbureau Mazairac/Boonzaaijer een selectie van moderne meubelen. Comfortabele zitmeubelen gepaard aan strakke vormgeving. Wat minder experimenteel misschien, maar zeker niet saai of traditioneel. Het woonkasteel heeft wel de traditionele vormen van een oud kasteel, maar is opgezet met moderne materialen. De basis wordt gevormd door een staalconstructie. Het gebouw bestaat uit een grote ronde toren met een middenlijn van veertien meter. Rondom deze 'centrale' toren zijn vijf kleinere torens gerangschikt. Het 'woonkasteel' wordt omringd door een heuse Hangende stoel (Rotterdamse Kunstacademie, Boy Bastiaans) Hechthouten tafel met paarse poot, illustratie links (Rotter damse Kunstacademie, Franke van den Broek). Foto boven: Functionaliteit is hier wel het uitgangspunt (Metaform) kasteeltuin. Tuinliefhebbers kunnen hier hun hart ophalen. Een primeur op de beurs is Dutch Art Design, een samenwerkingsverband van vijf bedrijven. De DAD-groep richtte zich tot nu toe vooral op grote (horeca)-projecten, maar presenteert zich nu voor het eerst aan de woonconsument. De beursbezoeker wordt door de DAD-presentatie geconfronteerd met meubelen in natuursteen en modern vormgegeven meubelen. Bijvoorbeeld een driehoekig glazen tafelblad gemonteerd op forse houten poten. Neonverlichting en marmer verwerkt in badkamers, keukens, vloeren en meubelen completeren de presentatie. Binnenhuis geeft verder een overzicht van de nieuwe collecties van verschillende meubelfabrikanten. Uiteenlopend van gestileerde eethoeken tot ingenieuze kastenwanden, lederen fauteuils en bankstellen. Een keukenshow biedt de beursbezoekers voorts de gelegenheid zich te oriënteren op de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van keukensin- en aanbouwapparatuur en accessoires. Nieuwe trends in de woningsstoffering en bad- en slaapkamers worden ook dit jaar niet vergeten. De computer behoort zolangzamerhand tot de onmisbare attributen van ontwerpers. Architecten, keukenbouwers, interieurontwerpers en tuinarchitecten ondervinden steeds meer het gemak van een computer bij hun reken- en tekenwerk. Studenten van de Rotterdamse MTS voor Meubilerings- en Houtbedrijven demonstreren tijdens de beurs een nieuw computerprogramma dat speciaal is samengesteld voor de driedimensionale weergave van ontwerpen. De ruimtelijke inrichting kan hiermee overzichtelijk worden weergegeven. De computer tekent en berekent als het ware het wooncomfort. De studenten van de Rottertdamse MTS laten daarnaast zien hoe gewerkt wordt binnen de opleidingen voor woninginrichting en meubelfabrikage. Fictie naast traditie en high-tech naast theater; daarmee kan in feite in het kort worden samengevat wat deze Binnenhuis '88 de bezoekers biedt. ANNEMARIE ZEVENBERGEN ,pell 14l !97J tel. 01184-84000 (toestellen 217 en 218) Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg tel. 01180-81000 Vlissingen: 4381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-84000 Goes: Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel. 01100-31800 Terneuzen: Nieuwstraat 22 4351 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Hulst: Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 Zierikzee: Oude Havenweg 41 4301 JK Zierikzee tel. 01110-15380 Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1988

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 21