Eerste raketten BINNENHUIS Philips schrapt stafbanen en produktie-eenheden LEKKER ZITTEN de PZC vandaag ëkort 1987 ,7 procent 26feb.-6mitAhoy' Steeds meer wanbetalers dierenarts {1e jaargang no. 48 pjdag 26 februari 1988 De aandeelhouder wint, of niet? Waldheim Onverantwoord Ontslagbrief PALESTIJNSE BOYCOT BEZOEK TEL AVIV - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz zei gistermiddag bij zijn aankomst in Israël, een realistisch vredesplan voor het Midden-Oosten te hebben dat nog dit jaar kan worden uitgevoerd. Shultz legde er de nadruk op dat de huidige situatie niet kan voortduren en dat nu het moment is aangebroken 'beslissingen van historisch belang' te nemen. Borcea vrijdagkrant Zelfbestuur WINST DOOR DOLLAR ONDER DRUK Banen weg }ure noordenwind PROViNCiA (Van onze correspondent) 3ISCHOFSWERD A Uitgezwaaid door en kele honderden Oostduitse partijleden, sol daten en kinderen vertrok gistermorgen een tussische trein met Sovjet-militairen en SS-12 raketten van het station in het Oost duitse Bischofswerda. Op de wagons waren Spandoeken aangebracht met tekst „Onze bijdrage voor een veiliger wereld". |Vooruitlopend op de ondertekening van het akkoord over de afschaffing van kernraket- |en met een bereik van tussen de 500 en 5500 kilometer, had Moskou besloten gisteren al leen aantal raketten weg te halen uit de DDR jen Tsjechoslowakije. Foto: Russische raketsoldaten poseerden uitgelaten op de enige niet ingepakte raket- oagen. (Zie ook pagina 4) UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting heeft donderdag laten doorschemeren dat woningbouwverenigingen in de toe komst misschien zelf de huurprijzen mogen bepalen. Nu worden de huren vastgesteld aan de hand van strakke regels van het rijk, dat ook de jaarlijk se huurverhoging bepaalt. Heerma sprak op een congres van het Neder lands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting (NCIV), een koepel van woningbouwverenigingen. De staatssecretaris kondigde aan dat er in elk geval een experiment komt op verschillende plaatsen in het land om na te gaan welke effecten een „markt gericht" huurbeleid heeft. In de eind van dit jaar te verschijnen nota over de volkshuisvesting in de jaren negentig komt Heerma erop terug. De bewindsman denkt aan vrijere huurprijzen omdat de woningbouw verenigingen steeds zelfstandiger wor den als gevolg van het feit dat de rijks overheid haar financiële bemoeienis scherp aan het terugdraaien is. De cor poraties moeten in toenemende mate geld bij banken en andere financiers lenen voor hun bouwplannen. Tot nog toe konden zij daarvoor bij het rijk te recht. Heerma vindt dat woningbouwvereni gingen meer vrijheid moeten krijgen bij de bepaling van de huren, aange zien zij financieel meer risico gaan lo pen. Onder marktgericht huurbeleid wordt verstaan dat de huurprijzen en -verhogingen of-verlagingen tot op ze kere hoogte worden vastgesteld op ba sis van vraag en aanbod. In een regio met een tekort aan woningen zullen de huren automatisch hoger uitpakken dan in een streek met een ruim aan bod. President Kurt Waldheim van Oostenrijk houdt geen toe spraak bij herdenken van de Anschluss bij Nazi-Duitsland. PAGINA 3 Oud-staatssecretaris Brokx heeft 'onverantwoord gehan deld' met de subsidieregeling voor de woningbouw. PAGINA 5 De KMS heeft ruim 180 werk nemers in Vlissingen donder dag per brief meegedeeld dat hun arbeidsplaats vervalt. PAGINA 9 Shultz wil voor eind 1988 vrede (Van onze correspondent) De Roemeense bulkcarrier Borcea die ervan wordt ver dacht vorige maand de olie ramp voor de Nederlandse kust te hebben veroorzaakt, lekte al op de Wester schelde. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 7 Provincie: 9,11,12 en 13 Sport: 15,17,18 en 19 be Spandoeken voor het houd. van de kleine school Contact met de klas, daar gaat het om Bezuinigen en schooi en Afgeknapt op lesgeven Een studie kiezen met I-SEE Dat vak is in de mode Van Ot en Sien naar basisschool De jeugd wordt zeker niet dommer Sleutelen aan het vakken pakket Expressievakken ab solute noodzaak Schaalver groting in het mbo Speciaal onderwijs Kan Zeeland stu dentikoos worden?. Pagina 29, 20, 31, 33, 35 en 37. PAGINA 21, 22, 23, 25, 26 en 27 N HAAG (GPD) - Het financie- gstekort van de Nederlandse over- d over het begrotingsjaar 1987 mt uit op 7,7 procent. Dat blijkt uit zogenoemde Februarinota van mi- ter Ruding (financiën). In de nota, vandaag in de ministerraad wordt sproken, wordt verantwoording af- egd over het afgelopen begrotings- ir. ding had het tekort aanvankelijk 'aamd op 7,9 procent en dat cijfer in Miljoenennota bijgesteld tot 7,6 3cent. De bewindsman had zich ten al gesteld het tekort over het afgelo- njaar onder de 8 procent te houden, meeste ministers hebben hun be ding overschreden. Uitzondering arop vormen de bewindslieden van dale zaken en werkgelegenheid (mi- ter De Koning en staatssecretaris Graaf), die vooral op het terrein van sociale zekerheid geld wisten over houden. totaal heeft het kabinet in 1987 7,7 Ijard gulden boven de begroting uit geven. De inkomsten stegen met 8,3 Ijard meer dan werd verwacht. „Als we met toewijding en vastbera denheid samenwerken", zei de Ameri kaanse minister, „kunnen we 1988 tot een jaar van de vrede maken. Ons doel is Israël en haar buurlanden te helpen vrede en veiligheid te bereiken en de Palestijnen hun legitieme rechten te geven". Tijdens intensieve besprekingen met Israëlische en Arabische leiders in Je ruzalem, Cairo, Amman en Damascus hoopt minister Shultz te komen tot een principe-overeenkomst, die zou moeten leiden tot een spoedig begin van zelfbestuur voor de Palestijnen in bezet gebied. Volgens de Israëlische ambassadeur in de VS, Moshe Arad, die Shultz tij dens zijn bezoek aan Israël vergezelt, heeft Shultz missie 'een redelijke kans op succes'. De Amerikaanse president Reagan heeft de Israëlische ondermi nister Ronnie Milo, nu op bezoek in Washington, laten weten geïnteres seerd te zijn in een onmiddellijke door braak in het vastgelopen vredesproces Advertentie MEUBELM00IS uit heel Europa Het "El" van Binnenhuis W00NKASTEEL Nieuw: de HUIZENMARKT Shows: KEUKENS, BADKAMERS, ETC. KUNSTTEMPEL OPEN: van 11 00- 1700 uur en van 1900 - 22 30 uur WEEKEND. 11 00 - 1700 uur VOOR UW GEMAK.ALLE W00NPLEZIER ONDER ÉÉN DAK in het Midden-Oosten. Hij zal zich daarvoor inzetten tijdens het bezoek van Israëls premier Yitschack Shamir begin volgende maand aan de Ameri kaanse hoofdstad. De spanning in bezet gebied nam-gis- teren in afwachting van het bezoek van Shultz toe. Ondanks militaire ver sterking op de westelijke Jordaanoe- ver en in de Gazastrook braken op tal van plaatsen heftige demonstraties uit. In Jenin doodden Israëlische mili tairen een 18-jarige jongen en ver wondden zij twee anderen, toen zij werden aangevallen door stenengooi ende Palestijnen. In opdracht van de PLO hebben Pale stijnse leiders in bezet gebied besloten Shultz bezoek te boycotten. De reac ties in de Jordaanse hoofdstad Am man op de vredesmissie van Shultz zijn inmiddels zeer pessimistisch. Bij afwezigheid van de Jordaanse koning Hussein zal minister Shultz in Amman dit weekeinde door kroonprins Hassan worden ontvangen. Vanuit Damascus wordt gemeld dat de Syrische president Assad de Ame rikaanse diplomaat zal duidelijk ma ken dat gedeeltelijke en aparte over eenkomsten geen basis kunnen vor men voor vrede in het Midden- Oosten. UTRECHT (GPD) - De dierenartsen maken zich zorgen over het toene mend aantal cliënten dat weigert de rekening te betalen. Veel artsen hebben inmiddels beslo ten een huisdier pas te behandelen, na dat de baas van het dier de consultkos- ten heeft betaald of zijn rijbewijs of paspoort als onderpand heeft afgege ven. In de grote steden en in het wes ten van ons land is het aantal wanbe talers de laatste maanden enorm ge stegen. SAWIYA - Een jonge Palestijn zwaait met de in Israel verboden Palestijnse vlag tijdens rellen in Sawiya, ten zuiden van Nablus aan de weg naar Ramallah op de bezette Westoever. Donderdag kwam het daar tot felle botsin gen met Israëlische militairen en werden barricaden van bran dende autobanden opgeworpen door demonstranten. HAARLEM - De Haarlemse PTT-ers hadden gisteren handenvol werk met alle post die binnenstroomde na de oproep van Jos Brink in het tv-programma Wedden Dat. De presentator vroeg de kijkers allerlei spaarzegeltjes en koffïe-bonnetjes op te sturen ten behoeve van Unicef. De titel van de actie: Zegels voor schoenen. EINDHOVEN (GPD) De slotkoers van het aandeel Philips was donder dag 27,50 gulden, drie dubbeltjes min der dan de openingskoers. Dat bete kent dat de markt met gemengde ge voelens op de jaarcijfers van het elek tronicaconcern heeft gereageerd. Hoewel Philips, ondanks de aanzien lijk lagere winst, het dividend van 2 gulden per aandeel heeft gehand haafd, hebben de beleggers kennelijk geen volledig vertrouwen in de toe komst. Philips-president Van der Klugt ver wacht dat de maatregelen die moeten leiden tot een structurele verminde ring van de kosten in eerste instantie nog een extra druk op het bedrijfsre sultaat van 1988 kunnen geven. Daar na ziet hij echter voldoende perspec tief voor een duidelijke verbetering van het rendement. Dat is ook drin gend noodzakelijk, want over 1987 re sulteerde na aftrek van belastingen slechts een winst van 1,5 procent van de omzet (808 miljoen gulden) tegen 2,1 procent in het jaar daarvoor. Philips wijst er al lange tijd op dat dit veel te weinig is en dat er toch zeker 3 tot 4 procent nodig is om de continuïteit van het bedrijf op de lange termijn vei lig te stellen. zijn: hogere kwaliteit, meer slagvaar digheid en lagere kosten. De grote koersval van de dollar heeft in 1987 een negatieve invloed van on geveer 1,4 miljard gulden vóór belas tingen op het resultaat van Philips ge had. Nu wordt 40 procent van de omzet bereikt in het dollargebied. Omdat de gemaakte kosten slechts voor 25 pro cent in het dollargebied vallen, is elke verdere daling van de Amerikaanse munt buitengewoon nadelig voor Phi lips. Van der Klugt houdt in ieder ge val geen rekening met een hogere dol larkoers, wat dus gunstig zou zijn, maar gaat eerder uit van het tegen deel. De grootste tegenvaller vormde de sector Professionele produkten en sys temen. Daar daalde het bedrijfsresul taat van 1,15 miljard naar 612 miljoen gulden. In de Consumenten elektroni ca (resultaat 685 miljoen tegen 720 mil joen in 1986) heeft Philips vooral last van een zeer laag prijsniveau. Dum ping uit Korea komt hard aan. De re sultaten daalden van 263 miljoen in 1986 tot 92 miljoen. Ondanks de tegenvallende resultaten Philips zijn er verscheidene plannen voor aanzienlijke uitbreiding van de activiteiten in de Verenigde Staten. Het gaat daarbij zeker om uitbreiding van de bestaande capaciteiten en mo gelijk ook om overnemingen van be drijven op het gebied van computers of computeronderdelen. Het gebruikelijke rumoer op de vloer van de Am sterdamse effectenbeurs dringt maar zelden zo sterk door naar de buitenwereld als in het afgelopen halfjaar het geval is geweest. Daar was ook alle reden toe, want juist sinds de zomer van 1987 zijn er voor de grote en kleine clientèle, die zich bij de handel op de beurs be trokken voelt, allerlei spannende din gen gebeurd. De ruïneuze koersval van 'zwarte maandag' 19 oktober op alle grote internationale beurzen in de we reld heeft beleggers wekenlang in de zenuwen gehouden over het verloop van 'hun' noteringen op Beursplein 5 in Amsterdam. Het zal achteraf waar schijnlijk wel nooit precies te becijfe ren zijn hoeveel mensen en bedrijven voor welke bedragen toen het schip zijn ingegaan. Dat 'de beurs' een beeld bepalende rol heeft gespeeld in die pe riode staat buiten kijf. Iets minder spectaculair, maar toch tamelijk op vallend zijn de bikkelharde gevechten via de beurs, die zich in de uitgevers wereld afspelen. Eerst het oorlogje tus sen Wolters Samsom en Elsevier om het bezit van Kluwer. De laatste we ken de slag om de fusie tussen VNU en Audet, met de bijzondere actie van 'opstandige aandeelhouders'. Een strijd, die inmiddels is gestreden, maar waarover het beursbestuur op het laatste moment nogal paniekerig deed. De nogal tumultueuze gang van za ken heeft de aandacht gevestigd op twee spilfuncties die in de toekomst op zichzelf en tegenover elkaar met toenemende spanningen te maken zul len krijgen: die van de aandeelhouder en die van de Amsterdamse Effecten beurs. Beursuitleggers trekken uit de gebeurtenissen rondom de fusies in de uitgeverswereld graag de conclusie dat de positie van de aandeelhouder is versterkt. Beleggers zijn mondiger ge worden, heet het dan. In de transactie rondom Audet wordt daarbij graag verwezen naar de manier waarop een club van aandeelhouders (met een sleutelpositie) overtuigend kans zag om uitgeversgigant VNU de voet dwars te zetten. Aanvankelijk was er een zogeheten 'tenderbod' van een syndicaat dat namens een anonieme derde optrad. Toen dat voor Neder landse begrippen nieuwe verschijnsel aan de beurs niet werd geaccepteerd kwam de toekomstige fusiepartner van Audet langs andere wegen onder druk om het bod aan de aandeelhou ders te verhogen. De voorlopige con clusie van deze tweede aandacht trek kende fusie tussen Nederlandse uitge verijen is dat de aandeelhouders- Audet er beter van zijn geworden. Of dat in straks in meer gevallen zal op gaan is nog maar de vraag. Het is waar dat de grootaandeelhouder zich vooral ditmaal stevig heeft geroerd en in vloed heeft kunnen laten gelden. Maar de kleine aandeelhouder (en daarvan zijn er nog altijd flink wat) is toch speelbal geworden van allerlei onover zichtelijke machtsverschuivingen, waarin hij/zij geen rol speelt en weinig meer kan doen dan afwachten. De manier van opereren van het be stuur van de Amsterdamse effec tenbeurs (officieel: de Vereniging voor de Effectenhandel) heeft vooral in de Audet-transactie niet uitgeblonken door helderheid naar buiten. Er was de verwarring rond het 'tenderbod', dat hier niet werd toegestaan omdat er een nieuwe grond mee werd betreden. En de effecten daarvan wilde het beursbe stuur eerst nog wel eens grondig be studeren. En er was (gisteren) de be slissing om alle noteringen in certifica ten en aandelen van Audet van afgelopen dinsdag door te halen op een moment dat fusiepartners hun over winning al aan het vieren waren. Ach teraf moest worden vastgesteld dat er niets aan de hand was. De leiding van de Amsterdamse effectenbeurs be schouwt haar 'vloer' waar de handel zichtbaar wordt, graag als de aange wezen plaats voor het bedrijfsleven om zichzelf te financieren. In brede kring is sprake van verhoogde belangstel ling voor het reilen en zeilen van de handel op de beurs. De ontwikkelin gen van de laatste tijd hebben aange toond dat de fusiekoorts in het be drijfsleven gepaard gaat met vinding rijkheid in de handel. Constructies die totnogtoe in Nederland ongebruike lijk waren, maar elders in de interna tionale financiële wereld worden geac cepteerd, komen hier nog als een ver rassing. Dat werkt verwarrend. Zoiets is voor de doorzichtigheid van de han del niet goed, voor de aandeelhouder niet en voor de beurs zelf evenmin. vdM. Advertentie Bij Philips moeten vooral de indirecte kosten, de zogenaamde overhead kos ten, fors omlaag. Die bedragen nu in totaal circa 22 miljard gulden en daar moeten dit jaar volgens Van der Klugt al honderden miljoenen guldens af. Philips denkt dat te kunnen bereiken door een meer geconcentreerde pro- duktie en door het verminderen van het stafpersoneel met 10.000 tot 20.000. Dat zal vooral in Europa en de Ver enigde Staten gebeuren. Slagwoorden De zithoeken bij Meubelfabriek Oisterwijk bieden u de per fecte combinatie van kwaliteit en zitcomfort. Kom nu naar de toonzaal en maak uw keuze voor een zithoek, waar u lang plezier van zult hebben. 9 9 toonaangevend in eiken. Bergen op Zoom, Zuidoostsingel 43.01640-65641. eel bewolking. Later in de middag chte sneeuw. Temperatuur 2 graden, latige, soms harde noordelijke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 1