Amerikanen willen alleen show Volstrekte rust rond Yvonne van Gennip Vreni Schneider heeft »eleerd van stress IJSHOCKEYTREFFEN PZC/sP°rt 15 Kritiek Geesink op NOC en Yvonne Calgary op tv Simone Velzeboer mag nog niet naar huis Miljoenen voor amateursport dankzij Spelen MARTIJN LINDENBERG OVER TV-REGISTRATIE BIJ SCHAATSEN: Vliegende camera Monteren Star patroon Tussenuit Zestigduizend iMPIOENE OP DE REUZENSLALOM tressief Beste allrounder LGARY (ANP) - Vijfhonderd dollar was de prijs geweest voor het kaartje van de laatste lacj schouwer in het Saddledome van Calgary voor de grote ijshockeybotsing tussen Canada en Sovjetunie. Twee uur later zat dezelfde toeschouwer te huilen van teleurstelling. Van een sing was geen sprake, wel van een vreselijk ongeluk. Wonderschoon outhakkers pi Schneider op weg naar het goud op de reuzenslalom. Door Harry Hesseling) CALGARY (GPD) Het overal in en rond Calgary aanwezige Amerikaan se televisieconcern ABC beschouwt de Winterspelen als de zijne. In de re giewagen achter de Olympische ijs hal bedient de Nederlander Martijn Lindenberg de knoppen. Ingehuurd door de nationale Canadese omroep (CTV) bepaalt hij welke schaatsbeel den de wereld ingaan. Uitgezonderd de Verenigde Staten, want daarvoor zorgt ABC natuurlijk zelf. Maar ABC heeft weinig kaas gegeten van schaatsen en „pikt" regelmatig Lindenbergs beelden. De Amerika nen likkebaarden van drama's en emoties, bij de val van Dan Jansen misten ze echter het cruciale mo ment. „Razendsnel namen ze mijn signaal", zegt Lindenberg, „ik zag het uit mijn ooghoeken en dat gaven ze zelfs als herhaling. Maar dat is de deal". Die deal houdt volgens Lindenberg in: „Al mijn camera's zijn aangeslo ten op hun wagen en ik heb de flyer er voor terug. Daar heb ik niks aan en zij hebben alles". De „flyer" is een vliegende camara, die op een lange rails tegen de wand van de ijshal is be vestigd. Wanneer de schaatsers zich op het rechte stuk bevinden waar ze van baan wisselen, snelt de automa tisch bediende camera mee. Athans, dat was de bedoeling. De dure vondst (1 miljoen gulden) blijkt in de praktijk niet te werken. Lindenberg had dat voorzien. „Ik ben eens bij die tests geweest en het was toen al niks. Ze willen schaatsers la ten zien met publiek in de verte, maai de rijders blijven op dezelfde plek in beeld staan en de achtergrond gaat als een raket voorbij. Ook technisch werkt het niet, want de beelden zijn hobbelig. Ze hebben zich er ver schrikkelijk mee in de vingers gesne den en intern is er een flinke ruzie over ontstaan. In de wedstrijden is de flyer nog geen enkele keer gebruikt". De introductie van de meevliegende camera komt voort uit de opzet van ABC de wintersporten eens anders in beeld te brengen. Lindenberg: „Ze laten af en toe een cameraatje aan het been van een skiër naar beneden gaan. Ze hebben eindeloos gevoch ten voor een camera in het ijshockey- doel. Dat lukte niet. Evenmin slaag den ze er in een camera in de neus van een bobslee te krijgen. Ze heb ben een heel andere benadering van de Spelen, maar die komt niet uit de verf'. De menselijke gevoelens van deelne mers, familieleden en andere betrok kenen, voeren bij de Amerikaanse tv- registratie de boventoon. Linden berg: „Dat moet allemaal heel close in beeld. Ik doe dat ook wel, maar het behoort een mixture te zijn. Een hui lende mevrouw Boucher even in beeld, dat kan net. Bij Europese en wereldkampioenschappen zijn die reacties nooit zo groot. Hier is dat heel anders, en denk ik, waarom ook niet? Maar wij willen een schaatser zien van zijn kop tot en met de schaatsen. Dan zie je het lichaam, de expressie en hoe ze rijden. De wed strijden interesseert de Amerikanen niet zo veel, Zij zoeken dingen, die wij totaal onbelangrijk vinden. Zij pra ten over een show, wij over een pro gramma. Dat geeft precies aan waar het hem in zit". De korte afstanden van het schaats- programma moesten van ABC in de vooravond (in Europa middenin de nacht)plaats vinden. Dan is de kijk dichtheid het grootst en wordt het meest verdiend aan reclamespotjes. Maar ABC, noch CTV zond ook maar één schaatswedstrijd rechtstreeks uit. Dikwijls in samenvattende vorm kwamen de 500 en 1000 meter enkele uren en de lange afstanden één of zelfs twee dagen later op het scherm. Toch kregen de kijkers op hun toestel te zien dat de registratie „live" was. „Och, dat zetten ze er moeiteloos bij", zegt Lindenberg. „In Canada is het een kwestie van programma-keuze het schaatsen niet direct uit te zenden. Daar is in de kranten veel kritiek op geleverd. ABC heeft meerdere evenementen op hetzelfde aanvangsuur laten zet ten om er de leukste dingen uit te ha len. Maar van schaatsen zijn ze niet zo kapot en bovendien valt hun eigen registratie erg tegen. Ze gaan ook ab soluut door het lint als ze wel eens rechtstreekse uitzendingen maken. Wij zeggen, hop, we doen het en daar zal best een fout inzitten. Dat maakt niet uit. Maar zij spreken keer op keer het commentaar in en krikken het algemeen geluid omhoog om er meer sfeer in te brengen. Ze gaan al tijd eerst monteren om er iets van te maken. Bij het schaatsen hebben ze Eric Heiden zitten. Hij spreekt tij dens de wedstrijd de tekst in, maar meestal is het niet goed en dan doet hij het na afloop gewoon over, net zo lang tot het in orde is". Al ver voor deze Winterspelen maak te Lindenberg de hoogste schaatsoffl- cials er op attent dat ze in Calgary, op een overdekte baan, hun sport op een uitstekende wijze mondiaal konden presenteren. Hij pleitte voor een an dere startvolgorde, de beste rijders het laatst om zo in het stadion en de huiskamers de spanning op te voe ren. Dit vereiste een verandering in de reglementen en dat lukte niet zo snel. „Er is veel te weinig gebruik gemaakt van de kans die er lag", vindt Linden berg. „De besten moeten achterin, maar dat hebben ze niet opgepikt. Waar wij erg mee zitten is het in beeld mee laten lopen van de wereldre cords. Maar die zijn nog steeds niet door de ISU (Internationale Schaats Unie) officieel erkend. In de compu ters en tekstverwerkers zitten de ou de tijden van een jaar geleden en daar hebben we dus niets aan. We laten de records buiten beeld en daar kan ik me erg over opwinden". „De ISU beslist altijd in mei over de records en is van dat starre patroon niet af te brengen. In een olympisch jaar moet je vlak voor de Spelen die bijeenkomst beleggen. Dat heb ik ze voorgelegd, maar ze hebben er niet aan gedacht. Het geeft precies aan hoe dom de ISU is. Zolang deze grijze duiven er zitten, blijf je dat houden. Ik had veel verwacht van de West duitser Gerd Zimmermann, maar ook die loopt inmiddels mee in het ga reel van de blauwe blazers. Het pro gramma van de vijf en tien kilometer duurt ook veel te lang. Het aantal deelnemers moet worden beperkt, want als de Zamboni voor de tweede maal op het ijs verschijnt, is het afge lopen. Punt uit. En dus blijf je het ver keerd doen. Waarom slaat dat dom me shorttracken aan? Het is attrac tief tot het einde toe. Met deze facili teiten, op deze snelle baan, heeft de ISU niets gedaan. Dat is de sufheid ten top". Na de uitzending van Yvonne van Gennip's 3000 meter kreeg Martijn Linbenberg in het radio- en televisie centrum talrijke complimentjes van buitenlandse collega's. Lindenberg: „Ze zeiden, goh wat leuk. Dat geeft toch aan dat wij het beter aanvoelen en iets meer met dat schaatsen kun nen doen. Zelfs de mensen van ABC kwamen naar me toe en vonden mijn uitzending fantastisch. Het gaat me niet om het persoonlijk resultaat. Men is hier in het gebouw tevreden over het schaatsen en dat vind ik meer dan genoeg". CALGARY (ANP) - Anton Geesink kon in eerste instantie niet geloven, dat Yvonne van Gennip woensdag avond niet is verschenen voor een aparte huldiging op het Olympic Pla za in Calgary. „Het is niet waar he?" vroeg het Nederlandse IOC-lid vol on geloof. „Was ze er niet bij? Stonden Andrea Ehrig en Gaby Zange daar al leen?" Geesink vond het onvoorstelbaar. Het Nederlands Olympisch Comité had dit moeten voorkomen. In Nakiska bij de reuzeslalom heren zei hij: „Het NOC had Yvonne van Gennip moeten dwin gen. Daar stonden 50.000 mensen te wachten. Zoiets als dit kan niet." CALGARY (ANP) - De toestand van Simone Velzeboer is ernstiger dan zich aanvankelijk liet aanzien. De schaatsenrijdster, die maandag op de 500 meter short-track ten val kwam, zal nog zeker drie weken in het Foot hills Hospital moeten blijven. Dat maakte voorlichtster Sandra de Piero bekend. Als gevolg van een verschoven wervel dient de twintig-jarige studente medi cijnen volstrekte rust te houden. Het vertrek van de short-trackploeg, die in Calgary deelneemt aan demonstratie wedstrijden, is begin volgende week voorzien. Ter ondersteuning en bevordering van het herstel heeft de sponsor van de KNSB besloten de moeder en de vriend van de oudste van de schaat sende zusjes over te laten komen naar Calgary. CALGARY (ANP) - Organisatievoor zitter Frank King verwacht dat an derhalf miljoen toeschouwers de Win terspelen zullen bijwonen. Die voor spelling deed King drie dagen voor de sluiting. Volgens King lijdt het geen twijfel of het evenement wordt financieel posi tief afgesloten. Tachtig miljoen Cana dese dollar (ongeveer 120 miljoen gul den) is al gestort in een fonds dat de amateursport in Canada moet bevor deren. Daarbij komt nog 30 miljoen van het reservefonds. King: „Tenzij zich rampen voordoen of de inkomsten niet worden afgedragen." VRIJDAG 06.00-09.00 Did 1: Samenvattingen van de wedstrijden van de afgelopen nacht. 07.00-08.30 Ned 2: Ontbijtshow. 13.05-14.00 BBC 1: Samenvattingen. 16.02-16.50 BBC 2: Samenvattingen. 17.00-17.25 Did 1: Samenvattingen van de wedstrijden van de voorgaande dag. 17.00-17.45 Ned 2: Samenvattingen. 18.00-20.30 BBC 2: Samenvattingen. 18.20-19.45 Did 2: Alpineskiën: slalom voor dames, ijshockey en biathlon: 4 x 7,5 km. 18.20-20.00 Ned 3: Slalom dames eerste run. 19.12-22.22 Ned 2: Skiën: slalom dames eer ste run, ijshockey, slalom dames tweede run. 20.00-21.15 Did 2: IJshockey en Biathlon (vervolg). 20.00-22.22 Ned 3: Programma Nederland 2. 21.15-22.00 Did 2: Alpineskiën: slalom voor dames, tweede run. 22.22-23.35 Ned 3: Biathlon. 22.25-01.10 Did 2: IJshockey. 23.35-23.45 SCH: Olympic Update '88. 23.35-02.00 Ned 2: IJshockey. 23.35-03.30 Ned 3: Programma Nederland 2. 00.25-00.55 BBC 2: Reportages. 01.55-02.30 Did 2: Schaatsen: 1000 meter voor dames. 02.00-03.30 Ned 2: Schaatsen: 1000 meter voor dames. 02.30-05.00 Did 2: IJshockey. ZATERDAG 0.830-09.55 Ned 2: Ontbijtshow. 09.00-09.30 Did 2: Ontbijtprogramma. Yvonne van Gennip zocht op de dag na haar gouden race volstrekte rust. (Door Ton de Ruiter CALGARY (GPD) - Uitpuilende treinen in beide richtingen. De een brengt een deel van de 20.000 geluk kigen die een kaartje hebben be machtigd voor de ijshockeywed- strijd Rusland-Canada naar het Saddledome. De andere trein ver voert tienduizenden vaders, moe ders en kinderen naar het Olympic Plaza. Aan de voet van de Calgary Tower, waar de vlam nog drie da gen blijft branden, wordt het goud, zilver en brons uitgereikt aan de winnaars van die dag. Een avondje uit dat eindigt met vuurwerk en dat begint met twee en tertainers die de olympia-fans, die voor een goed plaatsje al uren op het plein aanwezig zijn, bezig moeten houden. „Zijn er mensen uit Afrika", wordt er door een microfoon geroe pen. Geen reactie. Alle deelnemende landen komen zo vervolgens aan bod. Ook Nederland. Aan de reacties te horen moeten er zo'n honderd landgenoten zijn. Ze komen voor Yvonne van Gennip. De Haarlemse kreeg het olympisch goud een dag eerder al op de ijsbaan omgehangen. Dat gebeurt bij evene menten die 's avonds na zeven uur Canadese tijd afgelopen zijn, maar meestal komen die kampioenen een dag later nog even langs om zich door de massa op de Plaza te laten toejuichen. De Russische ijsdansers zijn er en het Canadese paar dat een dag eer der verraste met brons. Andrea Eh rig en Gabi Zange als winnaressen van het Olympisch zilver en brons op de 3000 meter komen het podium op, maar wie ontbreekt....Yvonne van Gennip. Het maakt op de tien duizenden op zijn zachtst gezegd een vreemde indruk. Waar is Van Gennip? Alleen de NOS-televisie kreeg de kans Yvonne van Gennip de dag na haar triomf te benaderen, verder werd ze gisteren afgeschermd. Jour nalisten die haar wilden spreken vingen bot. Ze stuitten op officials die met smoesjes Van Gennip bui ten hun bereik trachtten te houden. In de ochtenduren bleek Van Gen nip niet aanspreekbaar, omdat ze tot half twaalf moest uitslapen. Ze zou halverwege de middag met de rest van de ploeg naar de ijshal ko men voor een training. De Neder landse rijdsters en coach Egbert van 't Oever verschenen inderdaad, met uitzondering van Yvonne van Gen nip. Ze vertoonde zich evenmin op een coctailpartij van de schaatsbond, tot grote teleurstelling van KNSB- directeur Jurjen Osinga. Hij kon voor haar absentie weinig begrip op brengen. „Al had ze maar vijf minu ten haar gezicht laten zien", zei hij tot de wel aanwezige Van 't Oever, die vergezeld was van de overige Oranje-rijdsters. Van 't Oever: „Al die drukte hoeft voor mij niet en zeker niet voor Yvonne. Er kwamen uit Nederland veel reacties, telegrammen en tele- foontj es. Maar ze moet met rust gela ten worden, want in het weekeinde staan haar nog een paar aardige klussen te wachten. Ze kan immers nog twee medailles winnen". Begrip konden ook de toeschou wers op de Plaza niet opbrengen. Van Gennip was de eerste kampioe ne die ontbrak. Het zware werk dat haar nog te wachten staat, moet ook door de wel aanwezige Ehrig en Zange afgewerkt worden. Zij kon den er wel een uurtje tussenuit. De Zwitserse Vreni Schneider, die zaterdag weer op de slalom aan de bak moet, zat voor het ophalen van het goud drie uur in een bus. Ze is met Maria Walliser en Christa Kins- hofer die zich met haar zilveren me daille in alle standen laat fotografe ren. Acht jaar na Lake Placid heeft ze een zilveren schijf aan de ene die ze had toegevoegd. „Een heel klein beetje is dit ook een Nederlands succes", zegt ze „Had de Nederlandse bond me destijds niet opgenomen in de ploeg dan had ik hier nu niet gestaan". Maria Walliser gaat op de foto met zilver en brons, Matti Nykanen heeft nog meer te bieden: drie gouden medailles. Dertigduizend toeschouwers kijken op de Olympic Plaza toe. Een klein gedeelte life, de duizenden minder gelukkigen op twee grote schermen waarop wel de gouden race van Yvonne van Gennip te zienes. De belangstelling voor de medaille uitreiking op de Plaza loopt tegen het einde van de Spelen iets terug. Een dag eerder werd met vijftien duizend belangstellenden het diep tepunt bereikt. De dag dat Karen Percy uit het honderd kilometer van Calgary gelegen Banff de bron zen ski-medaille kwam afhalen meldden zich zestigduizend toe schouwers. Ze krijgen naast de winnaars van het eremetaal een show van indianen, een koor van kleine kinderen, een blik op de mascottes Hidy en How dy, een indrukwekkend spektakel met laserstralen en een groot vuur werk te zien. Om half negen klinken de laatste knallen, skikampioene Vreni Schneider kijkt met haar sup porters toe. Vaders en moeders met bijna slapende kinderen gaan naar huis. Ze gaan doen wat Yvonne van Gennip al de hele dag heeft gedaan heeft: rusten. 7" lij DAG 26 FEBRUARI 1988 Marc Habscheid van Canada treft met een vuistslag de Russische doelman Ser gei Mynikov. lussen denderen ver Canada: 5-0 fi spi ch i ie LGARY (ANP/Rtr) - De sterksten nen in moeilijke tijden altijd bo- De Olympisch kampioene reu- ialom, Vreni Schneider, vormt uitzondering op die regel. Het le- heeft de meeste lessen al geleerd de 23-jarige Zwitserse: het meisje de minste glamour, maar veruit uj rootste degelijkheid van het team snelle Alpenzusjes. r moeder stierf toen Vreni nog een rn| sr w Ze moest naast haar school port ook de huishouding doen. Va- zuster en broer hadden haar no- De moeder van Vreni Schneider de stuwende kracht achter de ski baan van het verlegen meisje uit een bergdorp verscholen in het ;stalige gebied van Zwitserland, ilde dat haar dochter ver kwam in port, die zo Zwitsers is als korte- schaatsen voor een Fries. Vier J geleden leek het nog mis te gaan de loopbaan van Schneider. In de lifïcaties voor een plaats in de :serse kernploeg kwam ze een half dl t tekort. :e zware ervaringen vormen een J s. Vreni Schneider zeker. Op jonge ijd wist ze al hoe ze moest omgaan spanning, druk en teleurstellin- Die lessen gaven haar op Mount n, de Olympische berg bij Nakis- :en onmiskenbaar voordeel. A ie eerste manche van de reuzens- m had ze een achterstand van 0.85 r' 11de op de Spaanse ranglijstaan- 'dster Blanca Fernandez-Ocohoa. nadeel in tijd verlamde Sehnei- ipi lie der niet. Het zette haar aan tot een agressieve race in de tweede manche, die haar met een seconde voorsprong het Olympisch goud opleverde. „Ik heb geen last van stress. Ik kan er mee omgaan", verklaarde de Zwitser se na afloop. Voorlopig is zij de enige regerende wereldkampioen in het alpi ne-skiën die in de druk en nerveuze spanning van het Olympische toer nooi de heerschappij een jaar heeft verlengd. Schneider heeft haar eigen plaats in het Zwitserse team, dat in Mi- chela Figini en Maria Walliser twee po pulaire idolen ke' t. „Ik heb me nooit in haar schaduw ge voeld", zei Schneider aan de voet van de Mount Allan. Ze is een verlegen plattelandsmeisje, dat zich thuis voelt in haar eigen omgeving van jodelmu- ziek en volksdans en dat uitgebreide dagboeken bijhoudt van haar sportie ve leven. Vreni Schneider wordt momenteel aangemerkt, de ranglijsten bewijzen het, als de beste allrounder van de Zwitserse damesschool. Ze won al dertien wereldbekerwedstrijden, waaronder tien reuzenslaloms. Haar grote kracht is in één run alles te ge ven en een voor de concurrentie on mogelijke tijd te scoren. Vorig jaar bij de wereldtitelstrijd Crans Montana demoraliseerde ze de tegenstand zo in de eerste manche. In Calgary was de volgorde andersom. Die kracht, voorheen het handelsmerk van Ingemar Stenmark, leerde Schnei der al jong hanteren. In de derde World-Cup uit haar loop baan, in Santa Caterina (Italië), greep ze de winst door van de 28ste positie door te stoten naar de winst. Twee maanden later werd ze op dezelfde hel ling slechts twaalfde, maar toen was het wereldkampioenschap reuzensla lom de inzet. Erika Hess, de Zwitserse grootheid die vorig jaar haar actieve loopbaan beëindigde met de slalomwereldtitel, nam Schneider in die jaren onder haar hoede. Ze leerde haar de kneepjes van het vak. Deze week wendde Schneider zich tussen de twee manches door tot Hess voor de nodige taktische tips. „In de eerste run was ik niet ontspannen. In de tweede moest ik het zijn, want an ders zou ik het niet halen. Ik heb 150 procent gegeven", aldus de 23-jarige vrijgezelle. idi' sche goede aanvallen, in overtal-situa- tie, miste Habscheid de beste Canade se kans. Hij schoot van een meter af stand over. Van het moment dat Canada ijshoc key moest spelen en het niet kon, speelde Sovjetunie de wedstrijd rus tig uit. De Troika zette zich ouderwets in beweging na het derde doelpunt door Mogilni. Kroetovs doelpunt tot 0-4 was wonderschoon en de treffer van Makarov tot 0-5 nog mooier. .Sovjetunie kwam zodoende dicht bij de een succesvolle titelverdediging. Al wachten nog twee zware klussen; te gen wereldkampioen Zweden en het in Calgary zeer verrassende Finland. Sovjetunie - Canada: 20.45 Jasjin 1-0, 27.22 Bikov 2-0,48.00 Mogilni 3-0, 56.37 Kroetov 4-0, 58.16 Makarov 5-0. Scheidsrechter: Koskinen (Fin). Toe schouwers: 20.000 (uitverkocht). Straf- minuten: Sovjetunie 6, Canada 8 ada kwam onder de troika van de jetunie: 0-5 en was uitgeschakeld goud en zilver. De drie parade s' rden van de Russische slee waren 3 ei kort met KLM: Kroetov, Larionov 'ori -fakarov. lntf e eerste lijn heette het rode gevaar 1P r Canada te zijn. Als dit trio maar istopt kon worden, dan zou de rest zelf gaan. Dan zou Canada winnen e kansen op de gouden medaille in Olympisch ijshockeytoernooi in- blijven. zelfvertrouwen was groot, want in aatste jaar van de Olympiade met e King waren prachtige resultaten ekt. Het Izvestia-toernooi in Mos- gewonnen met de Olympische se- gie, de Sovjets verslagen in de Cana- up met het NHL-team en de ploeg Viktor Tichonov nog verslagen voor het begin van het Olympisch nooi. Bovendien zou het thuis- deel zwaar wegen. jetunie, nog zonder puntverlies in ary, was er op voorbereid dat de éadese „houthakkers" Habscheid, iry en Sherven het toptrio moest dedigen. Kroetov, Larionov en tarov speelden de eerste twee pe rioden dan ook anders dan normaal: veel minder offensief. Hoofdcoach Ti chonov kon het zich veroorloven, want zijn tweede en derde lijn waren speltechnisch niet minder. De eerste drie doelpunten kwamen op naam van Jasjin, Bikov en Mogilni. Canada kon in de eerste periode de stand op 0-0 houden. Er werd typisch Canadees gespeeld. Het raken van de tegenstander stond voorop. De Sov jets, gehard in vele confrontaties met de Canadezen, verwachtten niets an ders, bleven waar mogelijk kalm en deelden zelf ook tikken uit als ze het nodig vonden. Al na 35 seconden in de tweede periode frommelde Jasjin de puck achter Bur ke. Met de lang verbeide voorsprong kon de Sovjetunie meer op de counter spelen. Canada zocht ook wel de aan val, het was weinig overtuigend en het eerst zo enthousiaste publiek geloofde er ook nauwelijks meer in. Zeker niet meer toen Bikov de stand naar 2-0 tilde. Bij een van de sporadi- i ize roi i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 15