Prikacties Bondsrepubliek Cito: jeugdigen scoren beter dan volwassenen bij de exacte vakken Groep Kroonleden SER voor herstel koppeling uitkeringen PZC/ binnen-buitenland FRAUDE TE VOORKOMEN 'Staking' in Vaticaan BESTRIJDING WERKLOOSHEID ringcarbedrijf ilde zwart uit 143 chauffeurs gsturen van inamers l van kamer van Kalma Brabantse -gedeputeerden Aantrekkelijk Architect en stedebouwkundige C. van Eesteren (90) overleden Commissie voor slotdeel werk dr L. de Jong samengesteld WERKNEMERSORGANISATIES WIJZEN COMPROMIS AF 'En 3 jaar geleden kozen we voor de allerzuinigste CV-ketel, 'n Radson!' IAAG (GPD) - Om fraude bij het aanvragen van studie- in uit te sluiten, moet geen onderscheid meer worden ïkt tussen thuis - en uitwonende studenten. Dat vindt (er Ruding van financiën. Studenten die nog bij hun ou- (onen, ontvangen maandelijks een basisbeurs van ruim jlden, terwijl uitwonende studenten van 18 tot dertig ]iim 600 gulden krijgen. Het blijkt nu dat studenten die yonen een ander adres opgeven om een hogere toelage te Zuivelwerkgevers zien weinig ruimte in cao-onderhandelingen Radson. Op ons kunt u rekenen. I 'lllÉRDAG 25 FEBRUARI 1988 uding voor één ort studiebeurs rdvoerster van het ministerie rwijs weigert commentaar te de suggestie van de minister ciën. Zij wijst er op dat alles rk wordt gesteld om de fraude ;e bestrijden. Minister Deet- t de Tweede Kamer volgende de hoogte van de maatregelen n worden genomen orn de pro- rond de studiefinanciering op minister Ruding zal alleen al en kwart miljard gulden meer itgekeerd dan was verwacht. DAAL (ANP) - Het Veenen- |ouringcarbedrijf Bolderman* een periode van drie jaar aan jiffeurs voor ruim 600.000 gul- zwarte lonen uitbetaald. Vrij- chauffeurs genoten een uitke- |lat ze individueel voor steun- ;ullen worden vervolgd. Dat I (e politie van Veenendaal g bekendgenmaakt. uitkomst van een uitgebreid lek, ingesteld bij de bedrijfs- Igen in Veenendaal en in Cu- Het begon september 1987 Huiszoekingen op tientallen Sin in beide plaatsen. Daaraan heegewerkt door belasting- en prsinspectie, de GAK-vestigin- Jrtrecht en in Nijmegen en door ijfi en man sterk politieteam uit liorg en Veenendaal. isjuffeurs, van wie er één voor gulden aan steunfraude pleeg- jstuurden niet alleen schoolbus- n taxi's, maar ook touringcars perre buitenlandse vakantiebe- fflngen. IAAG (ANP) - Een meerderheid e weede Kamer heeft er geen lar tegen dat Surinamers, die jk in ons land mochten verblij- qider officiële papieren, naar nd worden teruggestuurd. r'D en D66 steunen het kabinet ivatting dat het verantwoord groep „gedoogden" het land tten, nu de democratie in Suri- zi goed als hersteld is. tabmet meent dat er geen rede- ai er zijn Surinamers die tijdens a idelijkheden in hun land naar rlind zijn gevlucht, een aparte ni eling te geven. Minister Van 3loek (buitenlandse zaken) zei sfagavond tijdens een door de angespannen spoeddebat over gestie, dat de Surinamers „een behandeling" heb- Staatssecretaris Korte- herhaalde tijdens het de- r geen „heksenjacht" zal wor- naar de Surinamers die tijdeüjke gastvrijheid heb- verheugen. (ANP) - De drie PvdA-ge- in het college van GS Brabant zijn, evenals de van de socialistische frac- g-9 provinciale staten, geschokt [de publikaties rond het boek alisme op sterk water" van P. I van de Wiardi Beckmanstich- Bat blijkt uit een woensdag ver- ik telex aan fractievoorzitter Bok en het partijbestuur, pllen niet los van onze wortels Wij verzoeken het bestuur téidruk geen aanleiding meer te n tot publikaties die mensen van jlemocratisch-socialisme ver- Ben", aldus de gedeputeerden |tmans-van den Bogaart, A. kan en R. Welschen en fractie- |ter K. van Erp. boek is vooral bedoeld liscussie over de vernieuwingen de PvdA aan te wakkeren. Eén I conclusies uit het boek is dat de [definitief afscheid moet nemen socialistische ideologie. (ANP) - De gemeen- van Utrecht heeft twee naakte mannen Jeen fontein van het overdek- kinkelcentrum La Vie in die ftö gehaald. e vee, W.K. (23) uit Utrecht en y '27) uit Amsterdam, hadden kleren afgeworpen om aan- |ht te vragen voor een werklo- gactieweek, zo meldde een po- woordvoerder. De twee kon- na verhoor naar huis. Als Deetman die tegenvaller moet compenseren door de beurzen over de hele linie te verlagen, zou dat de stu denten ongeveer 75 gulden per maand kosten. Deetman voelt daar niets voor. Wel heeft hij maatregelen genomen om de fraude-gevoeligheid van de re gelingen te verminderen. Ouders van uitwonende studenten die studiefinanciering aanvragen, moeten VATICAANSTAD (DPA) - De ruim 1400 leken-werknemers van het Vati caan zijn woensdag in „actieve sta king" gegaan, omdat het staatssecre tariaat vasthoudt aan zf jn besluit de salarissen van de leken niet meer aan het begin, maar aan het einde van de maand uit te betalen. Het steekt de le- ken-werknemers vooral dat ze niet ge hoord zijn voordat het besluit werd genomen. De „actieve staking", die tot maandag duurt, houdt in dat de werknemers wel werken, maar het salaris voor de eerste drie uur van elke dag overdragen aan de paus. Deze moet het geld besteden aan projecten in de Derde Wereld. Het staatssecretariaat wil met de late re uitbelating van de salarissen wat doen aan het enorme financiële tekort van het Vaticaan. voortaan verklaren dat hun kind niet meer bij hen woont. Ook wordt met be hulp van steekproeven gecontroleerd of studenten wel terecht opgegeven hebben dat ze niet meer bij hun ouders wonen. Tot die maatregel is besloten, omdat het aantal studenten tussen 18 en der tig jaar dat een beurs heeft aange vraagd en opgeeft zelfstandig te wo nen, zeven procent hoger is dan ver wacht was bij de invoering van het nieuwe beurzenstelsel in oktober 1986. De onverwachte groei van het aantal uitwonende studenten kost jaarlijks 90 miljoen gulden extra. Dat betekent niet automatisch dat het ministerie denkt dat circa zeven pro cent van de studenten fraudeert, ver zekerde de woordvoerster. „De toena me kan het gevolg zijn van andere woonpatronen". Ook kunnen er bij de ramingen fouten gemaakt zijn. In het oude stelsel kregen alleen de kinderen van ouders met een lager inkomen een beurs. Tegenwoordig krijgen ook kinderen van ouders met hoge inkomens een basisbeurs. Daardoor stijgt het aantal uitwonende studenten dat een basis beurs ontvangt ook. Voor hen is de ba sisbeurs ruim 600 gulden per maand en voor thuiswonenden iets meer dan 265 gulden. Het ministerie gaat ervan uit dat het verschil van ruim 360 gul den per maand onjuiste opgave van het woonadres aantrekkelijk maakt. Bij een eerste steekproef zijn enkele tientallen gevallen gesignaleerd waar bij het opgegeven adres niet het werkelijke woonadres bleek te zijn. De betrokken studenten zijn gewaar schuwd. De gedelegeerd bestuurder van het ministerie in Groningen, In 't Veld, is van plan het openbaar minis terie in te schakelen. Studenten die ten onrechte geld heb ben ontvangen, moeten dat in elk ge val terugbetalen. Wanneer sprake is van boze opzet kan de uitkering wor den stopgezet tot het moment dat het ten onrechte uitbetaalde bedrag is in gelopen. DÜSSELDORF (RTR/DPA) - Waarschuwingsstakings acties van het personeel hebben woensdagochtend door heel de Bondsrepubliek het openbaar vervoer stilgelegd. In West-Berlijn, in het Ruhr-gebied, en ver scheidene grote steden in Beieren en Baden-Wür- temmberg reden bij een twee uur durende prikactie praktisch geen bussen en treinen. Dit heeft de vakbond van ambtenaren bij overheid, ver voer en verkeer meegedeeld. De actie was een van een reeks aangekondigde werkon derbrekingen waarmee de vakbond deze week in heel de Bondsrepubliek haar eisen kracht wil bijzetten voor een kortere werkweek en loonsverhoging. Bij de posterijen deden zich eveneens werkonderbre kingen voor. Foto: postende actievoerders verhinderen bij het begin van de ochtenddienst het uitrijden van bussen en trei nen. Kohl: miljard mark steun Ruhrgebied BONN (RTR) - Bondskanselier Kohl heeft woensdag voorgesteld een mil jard mark hulp ter beschikking te stellen voor het door werkloosheid Vlnr. de directeuren Sluis en Jonker en leden van de WF-ondernemingsraad kijken somber toe vanaf de publieke tribune tijdens het kamerdebat. DEN HAAG (GPD) - Het doek valt definitief voor de nieuwbouwafde- ling van de Schiedamse scheeps werf Wilton-Fijenoord. CDA en WD steunen de regering in haar weigering de werf te helpen door de opdracht voor het onderhoud van een onderzeëer van de Marine te verplaatsen van de RDM naar Wil ton. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer. Volgens de direkteuren Sluis en Jonker van de werf heeft het kamer debat zo weinig opgeleverd, dat ont slag van 200 werknemers op de nieuwbouw-afdeling onvermij delij k is geworden. Wilton-Fijenoord maakt alleen kans op de order voor het onderhoud van de Zwaardvis-onderzeeboot wan neer de werf gaat samenwerken met de RDM, zei staatssecretaris Van Houwelingen (defensie). Maar de kans dat het tot samenwerking komt tussen de elkaar al jaren be- kampende bedrijven is heel klein, erkende minister De Korte (econo mische zaken) even later. De PvdA- er Vos had van het kabinet gevraagd zich actief op te stellen bij het tot stand brengen van die samenwer king, maai- De Korte zei daar niets voor te voelen. geteisterde Ruhrgebied. In een spoed vergadering met vertegenwoordigers van de staalindustrie en de vakbon den verklaarde Kohl dat de federale regering in Bonn bereid is 500 miljoen mark (waarvan honderd miljoen van het EG-programma voor hulp aan noodlijdende staalgebieden) te geven als de deelstaat Noordrijnland-West- falen dat ook doet. Kohl had de vergadering onder druk bijeengeroepen. Het traditionele staalgebied van de Bondsrepubliek kent een werkloosheid die tweemaal zo groot is als het landelijk gemiddel de. De arbeidsonrust is er dan ook groot. Afgelopen dinsdag nog vorm den tienduizenden staalarbeiders en hun familieleden een menselijke keten UTRECHT (ANP) - De werkgevers in de zuivelindustrie zien weinig ruimte voor verbetering van de arbeidsvoor waarden. „We zeggen niet dat er abso luut niets kan maar de eisen van de vakbonden zijn, mede gezien de pro blemen in de zuivelindustrie overda dig", zo verklaarde een woordvoerder van de zuivelwerkgevers woensdag na afloop van de eerste onderhande lingsronde over een nieuwe cao voor de circa 18.000 werknemers in de zui velindustrie. Tussen werkgevers en vakbonden gaapt een wijde kloof. De bonden wil len onder meer een loonsverhoging van 1,5 tot 2 procent. Wat arbeidstijd verkorting betreft, de zuivel werkt al gemiddeld 36 uur per week, maken de vakbonden pas op de plaats. Wèl wil len ze verlaging van de VUT van 60 naar 59 of 58 jaar. Dit vooral om ge dwongen ontslagen te voorkomen in de zuivel, een bedrijfstak waar de ko mende jaren enkele duizenden banen op het spel staan. De werkgevers zeggen niet op alles glashard „nee" maar voor loonsverho ging is er volgens hen „weinig" aanlei ding. Gezien de prijsontwikkelingen zouden de lonen eigenlijk 1,5 procent omlaag kunnen, vinden ze. De huidige VUT-regeling mag gehandhaafd blij ven maar voor verdere verlaging van de VUT-leeftijd voelen de werkgevers niets. van tachtig kilometer om te proteste ren tegen de slechte omstandigheden. De bondskanselier liet verder weten dat de Westduitse PTT bereid is 500 miljoen dollar te investeren in bouw projecten en andere programma's in het Ruhrgebied. In regeringskringen is vernomen dat Bonn de economische toekomst van het staalgebied wil ga randeren door de staalarbeiders om te scholen, snelwegen aan te leggen en een belastingvrije haven in Duisburg aan te leggen. Eerder verklaarde mi nister Bluem van werkgelegenheid dat het Ruhrgebied een opleidingscen trum moet worden voor de hoogwaar dige technologische industrie. De vakbonden hadden een steunbe drag van in totaal ruim twee miljard mark geëist. Die steun moest niet al leen gaan naar het Ruhrgebied, maar ook naar Saarland en het noorden van de Bondsrepubliek, waar het de scheepsbouw steeds slechter vergaat. In de jaren zestig was de Westduitse staalindustrie nog goed voor een half miljoen arbeidsplaatsen. Nu zijn er nog geen 150.000 mensen in de staal sector werkzaam en als er nog meer fabrieken moeten sluiten verdwijnen er nog eens tienduizenden arbeids plaatsen. AMSTERDAM (ANP) - De internatio naal bekende architect en stedebouw kundige prof C. van Eesteren is na een ziekte zondag op negentigjarige leef tijd in zijn woning in Amsterdam overleden. De crematie vindt donder dag in besloten kring plaats. Van Eesteren verwierf vooral ver maardheid door zijn werk als architect van De Stijl en, samen met Th. K. van Lohuizen, als ontwerper van het Alge meen Uitbreidingsplan van Amster dam dat in 1935 gereed kwam. Niet minder belangrijk is de bijdrage van Van Eesteren aan de ontwikkeling van de ruimtelijke ordening van Neder land, met name door het Structuur plan voor de Zuidelijke IJsselmeerpol- ders uit 1961 en de Tweede Nota over de Ruimtelijke Ordening die in 1966 verscheen. Hij gaf er evenzovele be langrijke impulsen mee aan de inter nationale ontwikkelingen, aldus de hoogleraar bouwkunst prof dr M. Bock van de Universiteit van Amsterdam. Het belang van en de erkenning voor het (pioniers-) werk van Van Eesteren blijkt onder meer uit de aandacht die er nog steeds aan wordt geschonken in publikaties en tentoonstellingen en uit tal van onderscheidingen: Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw (1960), de David Roëllprijs (1968), de Kubus van de Bond van Nederlandse Architecten (1982), de Zilveren Mu seumpenning (1984) en de zilveren me daille van Amsterdam (1985). Cornelis van Eesteren werd 4 juli 1897 in Alblasserdam geboren. Hij volgde de Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen in Rot terdam en het Voortgezet en Hoger Bouwkunst Onderricht in Amster dam. Hij behaalde de Prix de Rome, om vervolgens nog een paar jaar aan de Sorbonne en aan de Ecole des Beaux Arts in Parijs te studeren. Hij kwam in 1922 op een reis door Eu ropa in Weimar in contact met het Bauhaus en leerde er Theo van Does burg kennen, een stuwende kracht van de beweging De Stijl. Met hem stelde Van Eesteren in Parijs het manifest „Vers une construction collective" op. Tot 1927 bleef Van Eesteren een van de toonaangevende figuren van De Stijl. AMSTERDAM (ANP) - De commissie van onafhankelijke deskundigen die het slotdeel van dr. Lou de Jongs werk moet opstellen en indelen is samenge steld. In deel 14 van Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog wordt onder voorzitter schap van prof. E. H. Kossmann een selectie van kritische beschouwingen op zowel manuscripten als gepubli ceerde versies gegeven. In de commissie hebben volgens het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie verder zitting prof. J.Th.M. Bank, prof. C. Fasseur, prof. A.F. Manning, drs. A.H. Paape (de voorzitter van het instituut) en prof. I. Schöffer. De feitelijke beschrijvende geschiede nis van De Jong eindigt met deel 13 dat binnenkort moet verschijnen. Hierin behandelt hij de belangrijkste na-oor- logse gebeurtenissen: het herstel van het democratisch bestel, de economi sche wederopbouw, de zuiveringen, de bijzondere rechtspleging en de gebeur tenissen die leidden tot de souvereini- teit van Nederlands-Indië. Deel 14, zo hoopt de commissie, verschijnt in de eerste helft van 1989. ARNHEM (GPD) - Volwassen eindex amenkandidaten voor havo, mavo en vwo halen minder goede cijfers voor exacte vakken dan jeugdige kandida ten. Ook blijken volwassenen over de hele linie op het vwo-examen en het mavo-C-examen minder goede resul taten te boeken dan jeugdige exami nandi. Dat is ook het geval bij een deel van het havo-examen. Volwassenen presteren echter beter op het meren deel van het mavo-D-examen. Dat staat in een onderzoeksverslag van het Instituut voor Toetsontwikke ling (Cito) in Arnhem. Het onderzoek had betrekking op de examenresulta ten in de periode '84-'87. Uit het Cito-onderzoek blijkt dat vol wassenen gemiddeld drie procent uit maken van het totale aantal kandida ten voor mavo-C. Bij mavo-D is dat 6 procent, bij havo 9 en bij vwo 10 pro cent. De mavo-C- en -D-examens bestaan voor het grootste deel uit meerkeuze vragen. Volwassen kandidaten scoren over het algemeen beter bij de meer keuzevragen op mavo-D-examens. Met name bij Frans en Spaans boeken zij betere resultaten. Jeugdige kandi daten doen het daarentegen beter op mavo-C-examens. Zij halen betere punten voor Duits en Engels. Op de havo presteren de volwassenen beter bij de examens Frans, Duits, En gels, Spaans en biologie, die allemaal uit meerkeuzevragen bestaan. Bij exa mens in open vraagvorm scoren jeug digen beter. In het vwo doen jeugdigen het zowel bij meerkeuze-examens als examens met open vragen beter. Het Cito heeft niet gezocht naar de oorzaak van de verschillen in presta ties van jeugdigen en volwassenen. Wel is vastgesteld dat deze verschillen niet voortvloeien uit het feit dat de ex amens vooral zijn afgestemd op de be levingswereld van jongeren, aldus het onderzoeksinstituut. Advertentie DEN HAAG (ANP) - Een groep Kroon leden van de Sociaal-Economische Raad (SER) wil het minimumloon en de minimumuitkeringen weer gelijk laten oplopen met de lonen in het be drijfsleven. Door herstel van deze koppeling zou dan een einde komen aan de al jarenlang durende bevrie zing van het minimumloon en de so ciale uitkeringen. Het initiatief is woensdag door de SER bevestigd. De raad wil 18 maart advies uitbrengen aan de regering. De groep Kroonleden onder leiding van prof. dr. A. Kolnaar wil twee uit zonderingen maken. De koppeling kan achterwege blijven als de werkloos heid explosief zou toenemen of als de lonen in de marktsector te sterk zou den stijgen. Het kabinet wil af van de dure wettelij ke koppeling. Die ligt vast in de zoge noemde WAM (Wet Aanpassingsme chanismen) uit 1979. Behalve in 1980 is de WAM steeds buiten werking gesteld en het kabinet wil nu naar een zoge noemde „beleidsmatige koppeling", waarbij het peil van uitkeringen en mi nimumloon afhankelijk wordt van het overheidstekort, de werkloosheid en de economische groei. De SER-Kroonleden zijn van mening dat zo'n koppeling grote rechtsonze kerheid voor de uitkeringsgerechtig den met zich meebrengt en zeker niet zorgt voor de rust aan het sociale-ze- kerheidsfront. Zij zoeken nu naar een compromis dat een SER-meerderheid achter zich kan krijgen, waardoor het kabinet er minder makkelijk omheen kan. Volgende week komt de SER- commissie die het advies voorbereidt bijeen. Het staat vast dat de werkge vers niets voelen voor het Kroonleden- standpunt: zij wijzen elke koppeling af. FNV-bestuurder H. Muller voelt wei nig voor het compromisvoorstel. Ver geleken met het kabinetsvoorstel noemt hij het in ieder geval winst dat de Kroonleden de loonontwikkeling willen handhaven als kómpas voor de ontwikkeling van uitkeringen en mini mumloon. De kroonleden willen ech ter wel een mogelijkheid inbouwen van dit kompas af te wijken als de so ciale zekerheid te duur dreigt te wor den, doordat zich bij voorbeeld veel uitkeringsgerechtigden melden of wanneer de lonen in het bedrijfsleven sterk stijgen. Deze slagen om de arm zijn de FNV een doorn in het oog. Het CNV is evenals de FNV niet te por ren voor het compromisvoorstel van de kroonleden, zo deelde CNV-be- stuurder Th. Swart mee. Swart vindt dat met het compromis zeker op ter mijn de deur wordt opengezet voor het overboord gooien van de koppeling en daar wil het CNV niet aan meewerken. Het CNV vindt het principieel onaan vaardbaar als de gevolgen van een loonexplosie of een forse stijging van de werkloosheid eenzijdig worden af gewenteld op de uitkeringsgerechtig den. Swart beaamde dat daarmee de kans op een meerderheidsadvies van de SER is verkeken en dat het risico daar mee groter wordt dat het kabinet ge woon zijn zin kan doen met als uitein delijk gevolg dat er iets uit de bus komt dat voor FNV en CNV nog moei lijker te verteren is dan het compro misvoorstel van de kroonleden. Overi gens wil het CNV op de politiek en met name op het CDA een dringend beroep doen om het zover niet te laten komen. "Toen we in 1983 dit pand kochten zat er geen CV in Samen met de installateur kozen we voor Radson. Kompleet. CV-ketel, boiler en radiatoren. En wat hij zei is waar! Het is altijd overal lekker warm en de energie rekeningen vallen reuze mee!" Radson verlegt de norm. Telkens weer. Zo als met de ER Electronic. Zonder waakvlam. Zuiniger dan zuinig. Radson kent nog meer geldbesparende variaties. Met ketels, boilers en talloze kombi-ketels. Vul de bon in. Naam; Straat: Postkode: Plaats: Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Stuur mij komplete informatie over alle Radson CV-ketels en boilers. Opsturen - in open envelop - aan Radson, Antwoordnummer 67, 5960 WJ Panningen. Bellen kan ook (04760) 88580. PZC-21 RADSON spaart u energie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 7