Plannen commerciële televisie liggen klaar Zuid-Afrika's censuur politie Zeeuwse staten laten te veel over zich heen lopen door gs PZC/ °P'nie en achtergrond VAN AVRO, TROS EN VERONICA Als de Amerikaanse minis ter van buitenlandse za ken George Shultz vandaag in Israël zal landen, treft hij in de bezette gebieden een naar de anarchie afzakkende Pale stijnse opstand aan. Zelfs de ingenieus achter de bureaus in Washington uitgewerkte vredesindeeën voor het Mid den-Oosten kunnen daar geen antwoord meer op geven. Uitgangspunten Vredesmars Bedreiging STER Kwestie van tijd Eigen winkeltje' te gast Zelfcensuur Snelkookpan-diplomatie Shultz gedoemd te falen (Van onze correspondent Willy Werkman in Tel Aviv) S* De scherpe verdeeldheid binnen de Is raëlische regering, de vage en tegen strijdige reacties vanuit de Arabische _wereld en de successen van de opstand in bezet gebied hebben de vastbeslo tenheid van de Palestijnen alleen -maar versterkt om de strijd tegen de Israëlische bezetting voort te zetten. De met veel drama omgeven snelkook- pandiplomatie, die Shultz van plan is tijdens zijn bezoek aan het Midden- Oosten toe te passen, moet de indruk wekken dat Washington vanuit het in 'Jeruzalem ingerichte 'mini-State De partment' met dagelijkse vliegretour- tjes tussen Israël en een aantal Arabi sche hoofdsteden een regeling gaat uitwerken. Die moet de Palestijnen in bezet gebied al binnen enkele maan den zelfbestuur opleveren. Aan het einde van dit jaar volgen dan de onder handelingen over de uiteindelijke sta tus van de door Israël in 1967 verover de gebieden. Het blijft de vraag waarom Shultz zijn politieke imago in de waagschaal heeft willen leggen voor dit zó ver van de rea liteit verwijderd 'vredesplan'. Al jaren lang heeft vice-premier Shimon Peres er bij Shultz tevergeefs op aangedron gen met zijn persoonlijke komst naar het Midden-Oosten het vastgelopen vredesproces een nieüwe impuls te ge ven. Shultz' vaste antwoord was steeds dat hij pas tot persoonlijke in terventie zou besluiten wanneer een bepaalde mate van succes bij voor baat was verzekerd. Succes? Shultz zal de Israëliërs duide lijk maken dat alleen de aanvaarding van het principe 'land in ruil voor vre de' uitzicht biedt op rust in het Mid den-Oosten. Israëls premier Shamir heeft zijn antwoord al klaar: een onom wonden 'nee'. Peres, zijn tegenpool binnen de regering van nationale een heid, wijst steeds vaker op de gevaren van een blijvende militaire controle (Van onze rtv-redactie Of er nu echt op korte termijn com merciële televisie komt in Neder land blijft nog even de vraag, maar Avro, Veronica en Tros hebben deze week eindelijk de felbegeerde ge sprekken met minister Brinkman (WVC) kunnen voeren over hun ver gevorderde commerciële plannen. Na de Avro (dinsdag), Veronica (woens dag) praat de Tros vandaag in Rijs wijk met WVC over de toekomst van bet Nederlandse omroepbestel, jilet de paragraaf in het regeerak koord. waarin staat dat er in Neder land een commercieel net kan worden ingevoerd wanneer drie grote omroe pen daartoe overeenstemming berei ken, leek aanvankelijk het pad naar de commerciële televisie geëffend. Het 2ou echter nog wat voeten in de aarde hebben eer de zogenaamde ATV-om- roepen het gezamenlijke plan op tafel konden leggen, waar Brinkman om fiad gevraagd. Door de plannen van Willem van Koo- ten (de ex-dj Joost den Draaijer) om in oktober van dit jaar van start te gaan met Benelux TV, een op Nederland ge richte commerciële satellietzender, raakte de discussie rond de invoering van een commerciële zender weer in een stroomversnelling. De ATV-om- roepen lieten weten dat zij overeen stemming hadden bereikt en gaven lucht aan hun teleurstelling over het feit dat Brinkman hen nog steeds niet voor een gesprek had uitgenodigd. Nu is het dan eindelijk zover. De ATV-omroepen staan in de start blokken maar Brinkman stelt zich nog steeds behoorlijk gereserveerd op. Na het gesprek met Avro-voorzitter Wal lis de Vries het de minister van WVC weten dat er nog veel geregeld moet worden en dat hij op een aantal punten (bijvoorbeeld waar het de positie van de uitgevers betreft) nog meer duide lijkheid wil hebben. Volgens Wallis de Vries is er echter genoeg duidelijkheid: de ATV-omroepen hebben overeen stemming bereikt over een samenwer king met VNU, Elsevier, de Telegraaf en de Perscombinatie en de uitgangs punten voor een commerciële omroep liggen bij de minister ter tafel. 'Nieuwe discussies gaan lijken op een gezel- schapspel,' aldus Wallis de Vries. En in dat gezelschapspel heeft de Avro dui delijk geen zin. 'We moeten snel en za kelijk tot een afronding komen.' Hoe zien de uitgangspunten voor een commercieel net van de ATV-omroe pen er nu uit? Duidelijk is dat de Avro, de Tros en Veronica niet tot een over anderhalf miljoen Palestijnen. Maar ook hij is er zelfs nog niet in ge slaagd de premier ervan te overtuigen dat de Israëlische regering op zijn minst een diepgaande discussie moet houden over Shultz' voorstellen. Shamirs weigering heeft ook onder de rest van de Israëlische ministers voor de nodige frustratie gezorgd. „We we ten alleen nog maar uit de krantearti kelen waarover we moeten onderhan delen", klaagde deze week een van hen. Terwijl de Israëlische regering onder steeds grotere druk komt te staan van de buitenlandse kritiek zetten Israëli sche vredesbewegingen, zoals de 'Vre de nu'- en de 'Er is een grens'-organisa- tie van dienstweigeraars demonstra ties op ter ondersteuning van een vre- desdialoog met de Palestijnen. De Vre de nu-beweging hoop vele duizenden aanhangers te verzamelen voor een de monstratie zaterdagavond in Jeruza lem. Israëlische joden en Arabieren willen een vredesmars ondernemen van het noorden van het land naar de hoofd stad. De afdeling 'Opvoedkunde' van het algemeen vakverbond de Hista- droet heeft op scholen pamfletten ver spreid waarin te lezen staat: „Geweld heeft nooit conflicten tussen volkeren opgelost". Politiek rechts-georiën- teerde organisaties, ondersteund door o.a. de nationalistische Gush Ie- moeniem kolonistenbeweging zullen dit weekeinde Shultz in de monstraties duidelijk maken dat van concessies op de Westelijke Jordaan- oever en in de Gazastrook geen sprake kan zijn. Ook in de Arabische wereld zal minis ter Shultz weinig meer kunnen ver wachten dan keurig uitgerolde rode tapijten en beleefde welkomstplech tigheden. Of hij Amman, de Jordaanse hoofdstad, zal aandoen, is zelfs de vraag, want zeer waarschijnlijk zal de Jordaanse koning Hussein tijdens de Shultz-missie niet eens thuis zijn. Vol gens goedingelichte kringen in Jeruza lem zal Shultz na zijn bezoek aan het Midden-Oosten naar Londen moeten vliegen om 's konings reacties aan te horen. Die reacties zullen meer ongerustheid dan hoop opleveren. De Palestijnse grote organisatie willen samensmel ten. Ze vinden dat ze ieder afzonder lijk een concessie moeten krijgen om commerciële radio en televisie te ma ken. De drie omroepen willen hun hui dige verenigingsstructuur behouden en vinden ook dat ze het auteursrecht op de programmagevens moeten be houden zodat ze hun eigen program mablad kunnen blijven uitgeven. Als er commerciële omroep komt zal de zogenaamde drie-netten-structuur die in april wordt ingevoerd (met Ne derland 1, 2 en 3) weer omgebouwd moeten worden. Nederland 1 en 2 kun nen dan aan de publieke omroepen toegewezen worden, terwijl Nederland 3 aan de commercie toegewezen wordt. Avro, Tros en Veronica willen voorts ook een ieder eigen radiozender en streven ernaar een eigen journaal te maken. De omroepen die van het pu blieke bestel deel uit maken moeten, zo vinden de drie, een volledig non- commercieel karakter krijgen: ze mo gen hun programma's niet laten spon soren en mogen geen nevenactivitei ten ontwikkelen. In de ogen van de ATV-omroepen moeten de publieke omroepen zich ook houden aan een volledig programmavoorschrift (cul tuur, educatie, sport, ontspanning). De ATV-omroepen verplichten zich er wel toe ten minste vijftig procent Ne derlandse producties uit te zenden. Tien tot vijftien procent van hun zend tijd willen ze aan reklame besteden. 'Het is niet de bedoeling', zo stellen de ATV-omroepen, 'dat door de introduc tie van een duaal bestel de (financiële) positie van de non-commerciële om roepen verslechtert.' Als de ATV-omroepen hun zin krijgen moet de STER geprivatiseerd worden en worden geïntegreerd in een nog op te richten 'reclamezendtijd-exploita tiemaatschappij'. 'In deze maatschap pij werken uitgevers en omroepen vol gens een nader te bepalen constructie samen.' Deze maatschappij zal zowel de reclame op de commerciële als op de niet-commerciële zenders uitbaten. Wel vinden de ATV-omroepen dat het verbod om ook op zondag reclame uit te zenden voor hen niet mag gelden. Tot slot melden Avro, Tros en Veroni ca dat ze ook binnen het duale bestel bereid zijn om samen te werken met het Nederlands Omroep Produktiebe- drijf (NOB), het vroegere Facilitair Bedrijf van de NOS dat op 1 januari zelfstandig werd. Voorwaarde tot die samenwerking is wel dat het NOB diensten levert tegen 'aanvaardbare marktprijzen'. Een controlepost in Jeruzalem. revolutie vormt immers een directe bedreiging voor het Jordaanse regi me. Opgescheept met honderdduizenden Palestijnse vluchtelingen, voor een deel levend in miserabele vluchtelin genkampen, leeft koning Hussein on der de dagelijkse vrees dat het Pale stijnse onafhankelijkheidsvuur naar de Oostelijke Jordaanoever zal over slaan. Volgens Israëlische bronnen heeft het Jordaanse leger kortgeleden al tientallen niet-gepubliceerde arres taties verricht in Palestijnse kampen, waar demonstraties waren uitgebro ken. Syrië, cynisch en sceptisch over een oplossing van het conflict in het Mid den-Oosten door Amerikaanse bemid deling, en bepaald niet wakker liggend van het Palestijnse probleem, zal al leen interesse tonen voor de vraag of Israël bereid is te onderhandelen over de teruggave van de in 1967 op het Sy rische leger veroverde Golanhoog- vlakte. Alleen in Cairo zal Shultz op een wel willend oor kunnen rekenen. Bevreesd voor de gevaren van de Palestijnse op stand voor de toch al wankele Israë- lisch-Egyptische vrede ziet de Egypti sche president Mubarak een snelle op lossing van het Palestijnse probleem in het Midden-Oosten als een belang van de eerste orde. Hoe die oplossing bereikt kan worden is ook in Cairo de wanhopige vraag. In Oost-Jeruzalem en de Arabische dorpen om de stad heen hebben zo'n 3000 politiemannen al extra comman doposten ingericht om de orde te be waren tijdens Shultz' aanwezigheid. En het leger in bezet gebied lijkt al in het defensief te zijn gedrukt door het steeds feller wordende optreden van de Palestijnse opstandelingen die nu al niet alleen meer met stenen en molo tovcocktails, maar ook met messen de soldaten te lijf gaan. Wanneer de Pale stijnen de wapens ter hand zullen ne men, üjkt alleen nog maar een kwestie van tijd. Nu ook de gematigde Palestijnse lei ders in bezet gebied, zoals de bekende journalist Hanna Seniora en de advo caat Faez Abu Rahme in Gaza, er voorlopig niet in geslaagd zijn PLO- leider Jasser Arafat ertoe te bewegen op zijn minst in te stemmen met een ontmoeting met de Amerikaanse mi nister, kan er dus ook van een behoor lijk Amerikaans-Palestijns overleg geen sprake zijn. Shultz zelf zal ongetwijfeld van alle problemen op de hoogte zijn. Nu hij besloten heeft desondanks om, zoals Jassir Arafat het deze week noemde 'een doos aspirine met zich mee te dra gen om de kanker van de Midde- noostelijke crisis te behandelen' moet de reden voor zijn komst veel dieper liggen. De situatie in het Midden-Oos ten dreigt uit de hand te lopen. Niet alleen Jeruzalem, ook Cairo, Amman èn Washington zijn ongerust. De on rust in bezet gebied houdt een wezen lijke bedreiging voor het Midden- Oosten in. (Van onze correspondent Ruud de Wit in Zuid-Afrika) Elke keer als ik in Nederland ben word ik geconfronteerd met de vraag kun je in Zuid-Afrika nog wel werken? Is het eigenlijk nog moge lijk om een objectief ongecensu reerd beeld te geven van wat er in dat land gebeurt. En elke keer vind ik het moeilijk om deze overigens zeer terechte vraag te beantwoor den. Censuur in Zuid-Afrika? Ja. Maar onmogelijk om te werken? Ik geloof van niet. De voormalige politieke commentator van de VARA-radio Karei Roskam heeft eens gezegd: de enige goede buitenlandse correspon dent in Zuid-Afrika is een gedepor teerde. Roskam deed deze uitspraak naar aanleiding van de deportatie van de Nederlandse journalist Ge rard Jacobs, nu alweer vele jaren ge leden. Ik ben het met die uitspraak van Roskam niet eens, al is het alleen maar omdat ik al drieënhalf jaar in Zuid-Afrika als journalist werkzaam ben en mezelf beslist niet reken tot de categorie collaborerende journa listen. Bij de Buitenlandse Corres pondenten Associatie van Zuidelijk Afrika, de FCA, zijn op dit moment 115 journalisten uit heel de wereld aangesloten en men kan toch moei lijk volhouden dat deze allemaal col laborateurs zijn en niet in staat om objectief te berichten. De veelal weinig positieve verhalen en berichten over het doen en laten van het apartheidsbewind, die dage lijks de wereld in worden gestuurd, bewijzen dat. Betekent dit dat er nu helemaal geen censuur bestaat of dat het in de praktijk allemaal nogal meevalt? Ook dit is niet waar. Er be staan in Zuid-Afrika een heel scala van wetten die het moeilijk, maar niet onmogelijk maken om over be paalde zaken te berichten. De belangrijkste wetten zijn vervat in dé noodtoestandregulaties die sinds 16 juni 1986 van kracht zijn. De ze wetten verbieden onder meer ac tieve nieuwsverslaggeving door tele visieteams en fotografen van onlust- (Door M. J. van Poelje Voorzichtig tot zéér voorzichtig komen eindelijk de eerste uitin gen van kritiek en ontevredenheid over het provinciaal bestuur uit de Zeeuwse bevolking, de Zeeuwse pers en van de zijde van de Zeeuwse politiek (zie het interview met de heer A. U. Dek - CDA-statenlid - in de PZC van 19 febr. jl.). Ik acht het verheugend, dat men in Zeeland blijkbaar begint in te zien dat ge zagsgetrouwheid er niet toe mag le den dat het provinciaal bestuur - en met name gedeputeerde staten - (noch de regering) na te zijn geko zen, zich weinig of niets meer hoeft aan te trekken van het kiezersvolk. Maar in het bijzonder de uitlatingen van het statenlid Dek hebben mijn aandacht getrokken. Echter de plaats waar hij zijn kritische kantte keningen over het beleid van van het Zeeuwse gs-college maakte acht ik niet de meest aangewezene. Naar mijn overtuiging hoort dat de ge schieden in de openbare vergadering van provinciale staten, rechtstreeks aan het adres van g.s. Als het enigs zins kan namens de gehele fractie of een fractie-meerderheid. Daar heb ben het statenlid en de fractie macht, daar kan wellicht bijval wor den verwcht van andere fracties. Buiten de statenvergadering heeft de stem van een statenlid weinig of geen invloed. Waar het naar mijn opvatting de sta ten van Zeeland in meerderheid aan ontbreekt is, dat zij (de staten) - zich te weinig bewust zijn van hun macht. De vergadering van de provinciale staten is en behoort te zijn de hoog ste macht in de provincie. Niet de ge deputeerde staten. De staten van Zeeland laten te veel over zich heen lopen door het gs-college. De leden van gs worden uit en door de provin ciale staten gekozen. Ze zijn geen mi nisters, belast met het beheer van een eigen departement. De staten moeten de grote lijnen van het beleid uitstippelen en gedeputeerde staten zijn - vanzelfsprekend met de vrij heid van eigen creativiteit en initia tief -de uitvoerders van dat beleid. f In deze provincie is op zijn minst de indruk ontstaan, dat de leden van gs de neiging hebben hun 'eigen winkel tje' te runnen en zo lang ieder van hen niet lastig wordt gevallen, ook de collega met rust te laten. Voor toch wel belangrijke zaken gaat men bij voorkeur alleen naar Den Haag om met de minister of staatssecreta ris te onderhandelen. Dat men dan niet in de meest gunstige onderhan delingspositie verkeert om de beste van ongerustheid en van kritische geluiden niet zullen verstommen na het eerste het beste barse gebaar van één van de gedeputeerden. Ik hoop ook dat provinciale staten van Zeeland pal zullen staan voor hun rechten, dat de Zeeuwse bevolking meer betrokkenheid zal gaan tonen voor haar toekomst en ook de Zeeuwse pers wat flinker naar bui ten zal gaan treden. Dan wordt Zeeland toch nog een in teressante provincie. (De auteur van deze bijdrage, Af. J. van Poelje te Vlissingen, was van 1954 tot 1978 lid van Provinciale Staten van Zeeland voor de PvdA en van 1955 tot 1972 gedepu teerde voor deze partij). resultaten te behalen, zal duidelijk zijn. Het afleggen van verantwoor ding aan provinciale staten komt dan ook wel eens in de knoei. Ook moeten provinciale staten niet toe staan dat één van hun leden in de vergadering - ook niet als hij of zij namens een heel kleine fractie spreekt - door gedeputeerde staten of een lid van gs wordt genegeerd of onvoldoende wordt beantwoord. Of, dat gedeputeerde staten of een lid van gs zo maar weigert gevraagde in lichtingen te verschaffen. Dat onder mijnt het gezag van provinciale sta ten en doet het aanzien van deze ge kozen vertegenwoordigers geen goed. Provinciale staten moeten er volgens mij strenger op toezien, dat bijvoorbeeld belangrijke begrotings wijzigingen en milieu-belastende af faires een gedegen behandeling krij gen. Zeker in deze tijd van krappere geldmiddelen moet nog zuiniger en efficiënter met gemeenschapsgeld worden omgesprongen. Ik hoop, dat deze eerste symptonen /n het verzetsmuseum te dam is onder de titel 'Nief krijgen' een tentoonstelling i over censuur in Zuid-Afrika. I band daarmee vroegen we oi respondent in Johannesburg dige stand van zaken rond i censuur in dat land op een i| zetten. situaties. Overtredingen i bestraft worden met twee J vangenis en/of 10.000 rand bo Verder kan elke journalist ii Afrika putten uit een ruime vo incidenten met de politie, het! de veiligheidsdiensten. Die vi van arrestaties, het confisker tapes, cassettes en fotorollet zelfs fysieke bedreigingen. Sinds de invoering van de n] stand op 16 juli 1986 zijn twaï tenlandse correspondenten] wezen. Internationale persbf zoals CBS uit Amerika voortdurend problemen metl nister van buitenlandse zake! fel Botha. Ook zijn er herhaal conflicten tussen hen en de ve| lende ministeries over de 1 ging van hun verblijfsverd gen en in hun uitreisvergunn Tenslotte heeft elke correspi wel eens te maken gehad n verdwijnen van zijn post of het teren van telefoongesprekken vooral voor de binnenlandse de situatie aanzienlijk gecomi der en vooral moeilijker. Want nu Zuid-Afrika door eenl derde internationale belangs uit het dagelijkse nieuws is ven lijkt de censuurpolitiek i regering-Botha zich vooral tei op de binnenlandse pers. overdrijving kan worden vastl dat de vooruitzichten voor del toekomst weinig florissant zij| Een van de personen die zich houdt met de verdediging van langen van de binnenlandse Pat Sidley. Zij is de voorzitst de Zuidafrikaanse journalist eniging SASJ en maakt zich ff zorgen over de huidige situatl „Het lijkt erop dat de regering! vastbesloten is om de alten® pers, zoals deze genoemd voorgoed uit te schakelen. Wif| cente stappen van minister tegen The New Nation bezit niet anders concluderen dan vastbesloten is om dit po| zwart katholieke weekblad t| ten". Maar niet alleen The New kan elk ogenblik gesloten Eenzelfde lot bedreigt ooi Weekly Mill, het weekblad var.f nee Alan Busak in Kaapstai schillende vakbondsbladen mindere mate kranten als The| tan en City Press. Zij worden maal, de een wat meer dan de: van beschuldigd een spreek!] zijn voor wat de revolutionaii slag op het land genoemd woi| Ook zouden ze oproepen tot praktijken zoals stakingen boycot en de revolutionaire di lingen van verboden organisat het ANC en PAC bevorderen, wijst er ook op dat er vijf journ: in Zuidafrika op grond van de toestand worden vastgehoude De bekendste onder hen is oni feld Zwelakhe Sisulu, de hoofd teur van The New Nation. Hij i hoewel de regering-Botha blij gen dat zijn arrestatie niets te] heeft met zijn journalistieke I teiten maar alles met zijn polii Volgens Sidley is het echter oo delijk dat de traditionele ei geaccepteerde pers zich bij de ge intimidatiepolitiek van de ring heeft neergelegd. „Ik d stellen dat zij zelfcensuur toepg Elke dag kun je op de voorpij de zin: deze editie is tot stand men onder de noodtoestandsi ties aantreffen. Maar dat ze niets. Ze proberen de indruk tf ken dat ze regering trotseren dat is maar schijn". Het International Press te publiceerde onlangs een ovei van persschendingen in de over het afgelopen jaar. Op dei komen bijna 80 landen voor onder Zuid-Afrika. VergelekJ de meeste landen op deze lij Zuid-Afrika op dit moment nS' de zwaarste gevallen te beipl Maar dat heeft alles te make: de relatieve controle die de ring-Botha op dit moment kil oefenen. Want niemand in dl nen- en buitenlandse pers in Afrika twijfelt eraan dat de heidsregering zonder manke censuurschroeven verder zaï draaien mocht zij vinden dal reden voor bestaat. :n DONDERDAG 25 FEBRUARI 1988

Provinciale Zeeuwse Courant | 1988 | | pagina 4